Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
16. kvě 2014

@monis88 Tak to se nemusíte bát, klasicky poradím jíst vyváženě, tzn pokud sladké, tak ale I zeleninu, ovoce, celozr pečivo. Ten cukr se do mléka neprofiltruje... 🙂. Pokud Vám to vydrží I nadále, tak pak pozor, až prcka začnete přikrmovat, mlsejte raději potají. Těžko se dětem vysvětluje, že nesmí to, co my jíme 🙂

jpetraa
16. kvě 2014

dobrý večer, chci se zeptat-jak přesně poznám zánět prsu? včera večer jsem měla horečku 38, jedno prso, které mívám nalité víc, bylo místy zatvrdlé, na dotek bolelo asi jako modřina..v horké sprše jsem se pokusila rozmasírovat, bolest trošku ustoupila, ale prso je stále jakoby plné, i po kojení, což nebývalo a ani se mi z něj posledních pár dní nedaří nic odsát, ač to dříve šlo bez problémů. Mléka mám ale myslím pořád stejně, dle vážení před a po kojení. Může se jednat o nějakou lehkou formu zánětu?(všude jsme vždy četla, že zánět hrozně bolí,já bych ale bolest jako hroznou určitě nepopsala). Na horečku jsem si vzala paralen a od té doby ji nemám. Má se dělat ještě něco dalšího, než masírovat? Děkuji za odpověď

emin
17. kvě 2014

@jpetraa Dobrý den, bude to patrně retence, ze které by se zánět mohl vyvinout. Zánět prsu zpravidla opradu hodně bolí a je doprovázen horečkou trvající déle než 48 hodin. Postup je takový - před kojením prsto nahřejte (např ve sprše nebo teplám polšgářkem s peckami apod. nakojte tak, aby miminko mělo bradu ve směru zatvrdliny (často to bývá z boku, takže ve fotbalové poloze), po nakojení naopak zchlaďte. Babskou radou je přikládání měkkého tvarohu - zabalte do utěrky či plenky a dejte do starší podprsenky) take lze dát zelný list do podprsenky. Z léků Paralen. Lépe než odsávat odsávačkou zkuste odstříkat ručně - třeba po nahřátí ve sprše, v prsu může být sraženina MM a tu je třeba odstranit. Pokud by prs stale bolel a bolest se nezlepšovala, budete patrně muset na UZ.

vysocanka
17. kvě 2014

co byste doporucila na zastavu laktace, uzivam ricinnus comunnis 30, omezila jsem piti, varim matovy, salvejovy caj, odstrikala jsem do ulevy, leduji ale je to tedy opravdu sila. Budu rada za jakoukoliv radu.
Malemu je 15,5 mesicu a jsem uz velice unavena nevyspala a zacina to byt takovy maly prsánek tyránek.

emin
17. kvě 2014

@vysocanka Jen se zeptám kojíte nebo nekojíte? Pokud kojíte, laktace se sama nezastaví.- snad jedině po podání hormonů (např. Dostinex) Pokud Vás ale kojení unavuje, není potřeba vyložene rovnou odstavit. Většina dlouhodobě kojících maminek si s dítětem prostě dohodne pravidla - např. kojíme jen ráno a večer, kojíme jen doma. Maminky často uvádí, že odstavují, protože je kojení nějak omezovalo, ale vy nemusíte nakojit kdykoli si dítě "pískne", tedy myslím tím nyní v 15ti měsících. Ano, dítě bude samozřejmě protestovat, ale když bude chtít např buráky, tak mu je také nedáte. U kojení je to to same 🙂,ale vy jste asi nechtěla radu, jak "neodstavit", tak se omlouvám 🙂

beag
17. kvě 2014

Dobrý den, mám 3týdenní miminko a stále se snažím "pilovat" techniku kojení. Všude čtu, že když dítě správně saje, tak mu nevpadávají tváře. Když ale vidím to své mimčo, tak evidentně pije (slyšitelně poliká), hýbou se mu spánky, bradičku má zabořenou, nosík taky, ale i přesto se mu tváře propadají (když má bradičku dole). Je možné říct, v čem je problém?

vysocanka
18. kvě 2014

@emin uz od patku nekojim . mam zkusenosti od prvniho ditete.
jen jsem chtela poradit dalsi veci jak omezit laktaci. vim ze by to pozvolna neslo maly je opravdu zavislak a tomu ze mu nedam nerozumi.
takze to pozvolna nejde. u prvniho jsem to taky musela udelat raz na raz v 17 ti mesicich.

emin
18. kvě 2014

@vysocanka Aha, pak to nejhorší bývá jen asi týde až 10 dní. Kromě toho, co už děláte mě napadá na snížení laktace ještě citron a citronová tráva ve velkém množství a take Echinacea.

vysocanka
18. kvě 2014

oboji mam doma, jen jsem o tom nevedela...
dekuji , jdu na to 🙂))))))))))))))
@emin

vysocanka
18. kvě 2014
lejinka
19. kvě 2014

Ahojte, pisem prvy krat, syncek ma 2 mesiace, no mam problem:
- mam vela mliecka, same tecie po 2 hodinach ak maly zrovna nie je hore a nepyta.. ked papa, z druheho prsnika tecie mliecko same, ba sem tam aj strieka..
on zacne pit z jedneho, velakrat mu zabehne.. mlieko vsade, po brade, na dupackach, kym dokasle ma ho vsade... po 5-10min ked "dotecie" samo, sa zacne jedovat, odtrhava sa od prsnika, hryzie bradavku, krici, jeduje sa ...co mam robit? denny spanok skoro zrusil... pije dost casto, kedze sa asi poriadne nezasyti, je vkuse hore.. za posledne dva tyzdne pribral 400g, dnes uz som nevedela co s nim a dala som mu vo flaske moje "odkvapkane mliecko", i ked viem, ze je to totalne nespravne... skusala som aj stlacanie prsnika, ale nereaguje.. je hrozne nervozny cely den... vacsinou teda iba vecer, ale dnes od rana..vobec nespal.. zaspi na 10 minut a hned je hore, potom 30 minut a zase hore...
ako mu mam pomoct aby sa nejedoval? ked mu budem davat odkvapkane mliecko vo flaske, pokazim si produkciu mlieka??
prisatie mu kontrolujem, a ked sa da, opravim
na dudlik bol nauceny, teraz uz sa jeduje aj na dudlik... zrejme caka flasku s mliekom a citi sa "oklamany".
na flasku s odkvapanym mlieckom som ho bohuzial naucila... priznavam... ale neviem co s nim... za dve kojenia mam 80ml odkvapanych..s tym sa zasyti...ale kojenie mi to nezachrani, to viem.. prosim poradte, kto ma podobnu skusenost...

emin
20. kvě 2014

@lejinka Dobrý den, podle popisu to vypadá, že malý vlasntě pořádně nemusí (možná ani neumí) sát. Paradoxně protože mate mléka hodně, tak mu doposud teklo téměř "samo". Dudlík I lahvičku zrušte. pokud mu budete chtít dát mléko odstříkané, tak po lžičkách, pohárkem nebo nejlépe cévkou (25 kč ve zdrav potřebách po prstu - date mimču do pusinky svůj prst a kněmu cca 1 cm dcévky, druhý konec ponořený v mléku v lahvičce./skleničce. uvidíte, zda mimi saje. Pokud mate mnoho mléka a mimi se zalyká, před kojením odstříkejte ten největší nápor, nemusíte se bát odstříkat klidně víc,s laktací zjevně problem nemáte. Kojte jakoby v pololeže tak, aby mimi na Vás leželo - mléko pak tolik neteče (díky gravitaci) a mimi se tolik nezalyká. Sledujte, zda mimi saje efektivně -tedy dlouhými pohyby brady. Kojte kůže na kůži, vy polonahá, mimi jen v plence. Mimi přibírá krásně 200g týdně je ideální přírůstek, Zkuste šátek a noste mimi u sebe, laktaci to hezky raguluje a mimi I lépe spí.

ululul
20. kvě 2014

@emin Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mám 6ti týdenní dceru. V porodnici jsme hezky kojili, než se mi nalila prsa. Od té doby mi malá odmítá sát. Mám hodně velká prsa, nevím jestli to může hrát nějakou roli. Mléko odsávám a krmíme z lahve.První 2 týdny jsem jí přikládala třeba 10x denně, přestože nic nevypila a pak dokrmila stříkačkou, aby se rozkojila, ale bez efektu. Takže jsme ve 3 týdnech přešli na lahev. Je nějaký fígl, jak jí naučit na prso? Přece jenom tohle krmení "na dvakrát" není nic moc. A ještě jeden dotaz. Odsávám každé 3 hodiny elektrickou odsávačkou a odsaju z každého prsa jen 50, max 65 ml. Piju kojící čaj, jím mléčné výrobky. Jde nějak navýšit množství mléka, nebo s tím nenadělám nic? 120 ml které odsaju jí brzy stačit nebude a nechce se mi sahat po UM. Děkuju moc

emin
20. kvě 2014

@ululul Dobrý den, mate pravdu, že hodně velká prsa mohou být občas komplikací, zvlášt když jsou nalitá, dorce naběhlé a tvrdé a miminko má potíž se přisát. Skvělé je,že odsáváte, pokud byste přestala, laktace v tomto období rychle klesá. To, že neodsajete moc nic neznamená, některé ženy neodsají téměř nic a presto normálně kojí, miminko umí vysát vice než odsávačka. Zádrhel vidím především v lahvi (pokud nemáte láhev Calma (zn Medela), kazí láhev techniku přisávání a sání miminka, takže miminko pak už prs úplně odmítá. Nezbývá než opět zkoušet přikládat k prsu, vytvale, několikrát denně. Pomoci by mohlo přiládání kůže na kůži (vy polonahá, mimi jen v plence), tříbí to instinkty Vás obou. Babskou radou je také návrh, vlézt si spolu kůže na kůži do postele a tam strávit několik dní a sžívat se, zkrátka co nejtěsnější kontakt. Vyžaduje to ale určitý servis od okolí. Prso před přiládáním pokud je nalité troche odstříkejte, můžete zkusit palcem a ukazovákem zatlačit na dvorec kolem bradavky, aby bradavka vystoupla a nalití povolilo. Prs se tak lépe miminku chytá. Pokud se přisaje, ale nedokáže samo dlouho sát (po zvyku na láhev bude čekat, že mléko poteče samo, jako z láhve), můžete dát dokrm cévkou přímo na prsu. cévkou lze dokrmovat I po prstu, Mimino je jestě maličké a šance, že se přisaje je obrovská až do 3-4. měsíce. Ve Vašem případě by bylo dobré pozvat si LP domů, aby Vám vše ukázala a abyste si byla jistá,že technika přiládání je správná. Cena bývá kolem 500,- Kč.

pusinecka
21. kvě 2014

Dobrý den, dnes jsem dostala třetí antibiotika (doufám, že poslední) během jednoho měsíce. Opakovaně se mi vrací angíny. Syn má streptokoka v krku bez příznaků a nejspíš je bacilonosič, takže se musíme přeléčit a doufám, že pak už budeme všichni v pořádku. Dceru 13 měsíců kojím 3-4x denně a v kojení bych dál ráda pokračovala, ale bojím se, aby jí mé časté užívání ATB nějak neohrozilo. Lékařce jsem řekla, že kojím a ta mi odpověděla, že se nedá nic dělat. Pokaždé mi předepsala jiná antibiotika (Zinnat, Ospen, Amoksiklav). Myslíte, že bych měla dál v kojení pokračovat nebo radši přestat. Děkuji za odpověď.

emin
21. kvě 2014

@pusinecka Dobrý den, rozhodně nepřestávejte. Antibiotika nejsou kontraindikací kojení, mohou ovlivnit chuť mléka I laktaci,ale po 13ti měsících laktaci už hned tak něco "nerozhází". Pozitiva kojení včetně nutriční hodnoty mateřského mléka (která trvá I po roce věku a není Pravda, že by pak MM bylo jen na žízeň či vlastně jen voda, což se často říká) zcela jistě převažují negativae vyplývající z braní antibiotik. Takže žádné strachy. K antibiotikům radím doplnit nějaká probiotika, zvlášt pokud berete již třetí.

elisabeth86
21. kvě 2014

Dobrý den,
chtěla jsem se pozeptat co udělat proto abych plně kojila? Nyní kojím malého cca po 3-4 hodinách co se sám vzbudí a přes noc se vzbudí 1-3x,na papání. V prvních dnech jsem ho kojila jen z prsu,pak se mi jeden den stalo,že mi celý probrečel a měl hlad tak jsme koupili Nutrilon,i na doporučení jeho doktorky.Ten jsem ještě malému dávala po napapání ode mě. Chtěla jsem za nějakou dobu zkusit zda-li by mu nestačilo mlíčko jen ode mě a druhý den strašný řev,že má hlad... Nyní jsem zase tam, kde jsem byla před nějakou dobou.Papá ode mě,ale musím mu dát ještě UM, po nakrmení přes den 60-110 ml a v noci mu většinou stačí mléko ode mě. Je ještě možnost jak docílit toho aby papal jen ode mě?

emin
21. kvě 2014

@elisabeth86 Dobrý den, možnost samozřejmě je a je dobře, že chcete pouze kojit. Potíž není v umělém mléku, ale ve způsobu podání,což předpokládám, je lahvička. Pokud nepoužíváte lahev Calma (zn Medela), je každý dokrm lahví cestou k postupnému odstavení. Pokud po každém "nakojení" ještě dáváte až 110 ml, lze předpokládat, že mimi má vice než polovinu denní dávky danou umělým mlékem. Vlastně se neumí nakojit (efektivně sát) a po kojení ještě dostane lahvičkou dostatek UM, které jej zasytí. Z láhve teče mléko téměř samo a technika sání z láhve se výrazně liší od sání z prsu. Pokud chcete nadále kojit, buď dokrmujte Calmou, nebo lépe ještě jinak - kupte si ve zdrav potřebách cévku na dokrm miminek (cca 25 kč), ponořte jeden konec do skleničky s umělým mlékem a druhý vsuňte do pusinky miminku (cca 1 cm ) miminko bude primo na prsu sát UM I váš prs a stimulovat tak tvorbu mléka. Postupně množství UM snižujte. Připravte se, že tím, jak budete ubírat UM, budete zároveň kojit hodně často - třeba I po hodině a častěji I v noci. Jedině tak se nastimiluje vase tělo k tomu, aby začalo tvořit vice mléka (trvá to cca týden při dokrmování UM I déle a nezastírám, že je to "makačka", nevyspíte se a mate pocit, že neděláte nic než že kojíte. Zkuste kojit kůže na kůži (vy polonahá a mimi jen v plence, velmi to podporuje laktaci, dale můžete brat homeopatika Ricinus Communis 5CH (5 kul 3x denně), z bylinek Pískavice řecké seno a Benedikt lékařský. Asi úplně nejlepší by bylo si pozvat laktační poradkyni (vyjde to cca na 500Kč, protože jde o komplexní řešení stávající situace, kterou sama budete řešit přeci jen složitěji a nebudete si jistá, zda přikládání a sání miminka a celková technika kojení je správná. Moc Vám fandím a držím palce.

tilee
21. kvě 2014

Dobry den, potrebovala bych od Vas radu. Mela jsem ted dost stresove obdobi a taky ze zeleniny jim jen mrkev a zelene salaty a z ovoce jen jablko, protoze zbytek ji dost nadymal. Mala mi uz nejaky den krici u prsu, odtrhava se, sermuje rukou, tak jsem nevedela, co ji je, prisuzovala jsem to prdikum, ale vypada to, ze mi dost ubylo mleko, dneska vecer z obou prs vytahla jen 100 ml a 10 ml jsem odstrikala. Mam ji zacit dokrmovat umelym, kdyz porad krici hlady? :( A kojit casteji nebo odstrikavat?
Dekuji za radu.

elisabeth86
22. kvě 2014

@emin Moc děkuji. Jeden týden sem se snažila UM mléko úplně přestat brát,ale pak to bylo zase stejné. Je to pro mě takový začarovaný kruh ☹((( A rozhodně o kojení nechci přijít ptz to dělám moc ráda, ten kontakt s ním je jedinečný. Napíši lakt. poradkyni a snad něco vymyslíme ;.) Ještě jednou děkuji.

zuzinkas
22. kvě 2014

Dobrý den, i já bych Vás chtěla poprosit o radu. Mám 2,5 měsíční holčičku, kojíme asi 8x za den a vždycky tak 20 minutek, i když se mně zdá, že pije jenom 10 minut a pak má z prsa dudlík. A teď ten problém. Poslední dva dny se mně zdá, že mně ubývá mléka. 😢 Prsa už nemám nalité, jenom ráno po noci je mám nalité, ale přes den vůbec, jsou pořád měkké. Malá si o jídlo říká každé dvě hodiny, tak jí přikládám a zdá se, že pije. Asi tam teda nějaké mléko je a stačí jí to, když je potom dvě hodiny hodná? Na váze příbývá jenom 110 g za týden. Paní doktorka říká, že jí to asi stačí, je spokojená, prospívá.. Že sunarem ještě krmit nemám. Máte nějakou osvědčenou radu na zvýšení tvorby mléka? Nebo co mám dělat, aby byla prsa zase nalitá a malá třeba víc přibírala? Mám jí třeba nutit prso každou hodinu? Děkuji moc!

verena
22. kvě 2014

Dobrý den, moc prosím o radu. Začínáme s kojenim, syn se narodil 5. 5., byl spíš přenoseny, 3,2kg a 49 cm. kojení se rozbehlo celkem dobře, dle sester v porodnici byl malý i dobře prisaty. Podle vážení v poradne stále pribira, plinky pocurane, takze mlika má snad dost. Ale připadá mi, že se kojení moc nelepší, nebo se kazí. Kojím vždy z obou prsou, z jednoho to nestačí. Někdy i víckrát dokola. Připadá mi, že daneček otevírá míň pusinku při prisati a nejsem si jistá, zda má zahrnuty spodní ret. Snazim se mu ho vytahovat pri kojení, ale to moc nezabírá. Při kojení usíná, ale po chvíli se vzbudí a ma zase hlad. Ke konci kojení se ani moc nepřisaje a mlaska mu do pusy vzduch. Dohromady nakonec kojení trva hodinu, se vsim tím spaním a střídáním prsu. Taky se snažím ke konci mačkat prso a když usne, odložit ho, aby si u mě moc nelebedil. Prosim o radu, jak kojení zlepšit a zrychlit a nastartovat kojení vždy jen z jednoho prsa. U staršího syna se mi kvůli špatnému začátku kojení nepovedlo, byl asi 3,5 měsíce kojení s dokrmovanim um a pak uz to nešlo. Bojím se, aby situace nakonec nedopadla podobně. Moc děkuju, V.

verena
22. kvě 2014

Jo a jak čtu příspěvek přede mnou, nevím, zda je normální, že mam dost měkká prsa, před kojenim teda byla rozhodně pevnější a v porodnici jsem je měla dost naběhla...

emin
22. kvě 2014

@tilee Rozhodně zatím dokrmovat nezačínejte. Sledujte , zda má mimi 6-8 počůraných plenek. Pokud ano, značí to, že prospívá. Kolem 3. týdne začíná první růstový spurt, miminko chce kojit výrazně častěji (třeba I každou hodinu), pokuste se jí vyhovět. Pro zvýšení toku mléka stlačujte prs při kojení volnou rukou, Střídejte oba prsy u kojení, třeba I 3-4x, prostě když se odpojí od jednoho, či už nesaje, dejte druhé a takto několikrát vyměňte. Zkuste kojit kůže na kůži, kojte často v noci, to je pro laktaci velmi podpůrné. Stress a omezený jídelníček může mít samozřejmě trošku vliv (především ten stress) ale ne velký. Základem je kojit tak často, jak mimi chce. Samozřejmě správnou technikou (tu neumím posoudit) mimi musí sát dlouhými táhlými pohyby brady a polykat mléko (bývá to slyšet). Pokud budete zvýšíte frekvenci, mělo by být cca do týdne vidět výsledek - lepší pocit v prsou, klidnější miminko. Budete pak překvapená, kolik mimi za daný týden přibralo (někdy I přeskočí jednu konfekční velkost 🙂) Pokud by počet plen klesl pod 6, je nutné podat dokrm UM, nejlépe však ne lahvičkou, ale stříkačkou, cévkou či pohárkem. Lahvička vede k postupnému odstavení. Držím palce.

emin
22. kvě 2014

@zuzinkas Váhový přírůstek 110 týdně je na dolní hranici, ale není tragédií, zvláště pokud miminko je spokojené (a štěstí,že mate rozumnou paní doktorku). Tak je skvělé,že umíte rozlišit, kdy mimi pije a kdy je dudlá. Prsa se po prvních dnech po porodu nalijí hodně a posléze si "zvyknou", nenalitá prsa neznačí, že mate mléka málo a sama vidíte, že malá pije I z měkkých prsou. To, že jsou nalitá po noci je normální, v noci je vysoká hladina hormone prolaktinu a ten toto nalití způsobí. Laktace se Vám hezky rozběhla. Pro podporu a zvýšení tvorby můžete udělat následující:
kojit častěji (hlavně v noci), střídat prsa I vícekrát za jedno kojení (jakmile malá začne dudlat, vysřídejte a takto třeba 3-4x), nahřívat prsa před kojením (vypít teplý nápoj), stlačovat prso při kojení volnou rukou, kojit kůže na kůži (vy polonahá, mimi jen v plence). Zvýšení tvorby (vice nalitá prsa I přes den) by mělo být znát cca do týdne. A ještě jedna poznámka, Sunar do jídelníčku kojeného dítěte nepatří, většinou kojení jen zkomplikuje, je až poslední instancí, když ostatní opatření selžou. Některé děti přibírají méně a nelze je srovnávat s dětmi "na Sunaru". UM jsou energeticky bohatší, ale chudší na stovky dalších látek, které pomáhají tvořit imunitu miminka. Nesahejte po Sunaru při prvních potížích, kojení je trochu jako na houpačce, občas to zazlobí, ale když vydržíte, stojí za to. 🙂

emin
22. kvě 2014

@verena Dejte mimču I sobě čas. (vím, že u druhého dítěte je to těžší, ale zvolněte) nikam nespěchejte a to ani s přisáváním, Častou chybou je, že maminka nepočká až mimi otevře maximálně pusinku a snaží se rychle přisát. Dejte mu pár vteřin a až když je pusa dokořán, přilože k prsu. Techniku přisátí mate patrně nastudovanou, sledujte při kojení, zda mimi efektivně saje (dlouhé sání s pauzou brady). Pokud používáte vyřaďte dudlík. Kojíte správně - střídání prsou u kojení je dobře, zpočátku klidně I víckrát, stířdat prsa můžete po celou dobu kojení, není nutné začít kojit jen z jednoho prsu. Prs můžete stlačovat klidně od počátku kojení, zintenzivníte tok mléka. A k měkkým prsům - po intenzivní laktaci na počátku prsa poté "změknou", zvyknou si a nemusí se tolik nalívat, nebo jen např po ránu. (viz zpráva výše). Kdyby miminko neprospívalo, zkontaktujte nejprve laktační poradkyni, aby zkontrolovala techniku, na počátku se technika dá poměrně lehce upravit než u starších dětí. Není třeba hned dokrmovat UM. Hodně štěstí.

tilee
22. kvě 2014

@emin Včera měla poprvé jen 4 pocurane plenky ☹ Pije dle mého dobře, polyká přesně jak uvádíte. Ale jakmile už tok není tak silný, tak se začne odtahovat a vztekat.Udělala jsem dle mého chybu,nechávala jsem mléko pro ni a neodsavala..Zatím jsem dnes musela dokrmit jednou,ještě jsem měla své mléko v mrazaku. Jak to tedy potom udělat, když mléko v prsou již není a malá pořád hledá a křičí hlady?

emin
22. kvě 2014

@tilee Máte 2možnosti - mít mimi u prsu vpodstatě neustále, zkuste třeba dnes přes noc s mimčem spat a průběžně kojit, měnit prsa apod. Pokud byste chtěla dokrmit, pak ne lahvičkou, ale stříkačkou nebo lépe cévkou primo u prsa - viz zprávy výše (cévka stojí cca 25 kč ve zdrav potřebách, můžete ji ponořit do lahvičky s mlékem, nebo nasadit na stříkačku. podívejte se na tento odkaz. http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-s.... Je však třeba si uvědomit, že mléko, které date jako dokrm je mléko, které mim potřebuje vypít od Vás, aby se opět utvořilo. Tvorba funguje na principu poptávka - nabídka, čím vice se vypije, tím vice se vytvoří. Navrhuji tomu dát 3 dny - cca tento víkend a prostě jen a jen kojit. Pokud by se počet plenek nelepšil, samozřejmě dokrmte.

tilee
22. kvě 2014

@emin Dekuji moc za informaci. Nutrilon jsem koupila, zatim jsem ho neotevrela a pevne verim, ze ani neotevru 🙂 Treba to pro nas bude fungovat jako motivace 🙂 Dnes jsem dokrmovala pouze jednou svym odstrikanym mlekem, jinak vypila vzdycky 100 ml z obou prsou a stacilo ji to, zaspala, tak verim, ze to neni malo a ze ji nic nechybi. Zkousela jsem ji odstrikane mleko davat pres strikacku (odstrikala jsem dalsich 40 ml), ale nechtela ho a ani nehledala. Uvidime podle procuranych plenek. Snazim se vydrzet a "motivovat" laktaci co nejvic to jde 🙂 Snad se to rozjede!

hanahk
27. kvě 2014

Ahoj, taky máme s kojením problémy. Malému jsou 3 měsíce a tak od 2 měsíců s kojením bojujeme. Poprvé se krize objevila ve 2 měsíců, začala jsem kojit velmi časti po 1.5 -2 hodinách a to i v noci, brala jsem i homeopatika a tak po týdnu jsem se rozkojila, že jsem měla zase nalitá prsa. V té době sice potřeboval často kojit, ale stále mi alespoň 100g za týden přibral. Teď je to bohužel asi horší. Zjistila jsem po týdnu, že mi přibral malý pouze 50 g za měsíc. (Normálně přibíráme tak 150 - 180g za týden). Dost mě to vyděsilo, tak jsme zase začali kojit velmi často (každé 1,5 -2 h), někdy se mi však stane, že prso vůbec nechce a už rovnou začne brečet. Vždycky mi brečí při kojení, začne se celý kroutit a už do něj většinou prso nedostanu. Nevím, jestli to je tím, že mám málo mléka nebo ho trápí bolavé bříško, protože se pak ozve prdík a někdy to pomůže, ale někdy brečí ještě i půl hodinky. Kojím většinou z obou prsou, pokud nezačne brečet dřív než ho vystřídám. Taky začínám zvažovat, že má možná špatnou techniku sání (přijde mi, že tak úplně někdy neotevře zeširoka tu pusinku. Může se špatná technika sání projevit až teď?Celé dva měsíce jsem měla mlíka mraky (musela jsem i odsávat) a teď je ho tak akorád. Po kojení už neosaju nic. Jinak je většinu dne vašík docela spokojený, akorát při tm kojení je to s bekotem. Děkuji za jakékoliv rady a zkušenosti.