Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mimunesko
29. čer 2011

@mikulka -dobrý den 🙂 -i já vás prosím o radu.
Malému je 17 dní,mám pocit jakoby jsem v levém prsu měla málo mléka.Malý se u tohoto prsu po chvilce pití odtahuiju a znovu chytá,prso mám menší a nepotřebuji na rozdíl od pravého prsu polštářky,protože z prsu neukápne ani kapička a po jídle se malý vzbudí dřív,někdy po 1,5 hod -2 hod.Přitom po dokojení když si prso zmáčknu,tak tam mléko ještě je,tak vážně nevím co s tím.
To kojení je ale alchymie 🙂
Moc děkuji za radu 🙂

mikulka
autor
29. čer 2011

@jaa Skoro žádné kojené dítě nechce UM. A nechce ho ani po skončení kojení. Trvá dlouho, než zapomene na MM a dá si UM. 😉 To by ale neměl být problém, mlíčko se dá nahradit. Hodně vápníku je např, v brokolici. inak zkoušejte kravské mlíčko, ochucená mlíčka, kakao (to docela děti pijí). UM bych už nedávala.
V těch 3 letech už nejsou takové nároky na mléčnou stravu, tak to je dobrý.
Ale jogurty bych zkoušela. Ochucené, ve skle třeba, nebo klidně pro začátek i cavalier, florian atd. - sice to nejsou ty nej jogurty, ale děti je docela jedí.
A co kaše, mléčná, tu si dá?

Kdyby měla tvrdé sýry, kaši (klidně i klasickou krupičnou) a k tomu třeba aspoň ob den jeden jogurt, bylo by to ok.
Základ bud e mít skvělý, když tak dlouho kojíte.

Takže:
nyní bych jí nenutila žádné mléko. Jen z kravského vařte, omáčky, br. kaši atd. (možná jí bude víc chutnat plonotučné, v láhvi, pak přejdete k polotučnému).
jogurty bych zkoušela

Po skončení kojení jí chvíli, 14 dní klidně nechte a pak začněte zkoušet kravské mléko, kakao atd, jak jsem psala.
Jogurty, kys. smetanu, chce to zkoušet a zkoušet. Ale mlíčko až po skončení koja.

mikulka
autor
29. čer 2011

@mimunesko Zcela normální. SKoro každá žena má v jednom prsu méně mlíčka, zkuste v něm zvýšit laktaci, viz mé předešlé odpovědi. Najdete tam i, jak přikládat k prsu, které dítě úplně tak nechce.
nebo zde:

http://www.laktoporadna.cz/dotazy_meko_podstr.html

jaa
29. čer 2011

@mikulka Mléčnou kaši mi nevezme do pusy.Řekne,že smrdí a je to hnusný.Kakao to samé.Ani banánové mléko nechce.Omáčku z mléka dělám jen koprovou a svíčkovou.Svíčku si dá,ale koprovou ne.Mléka zkouším různá.I to z mlékomatu,bio,lactel....kys.smatanu také nechce.Vypije jen ty malé smetánky do kafe..Sýr má radějí měkký.
A,jak ji mám odstavit????

jessie1
30. čer 2011

@mikulka Moc prosím ještě o jednu radu. V noci se malý budí řekla bych opravdu jen kvůli kojení. Napijeme se a max. do hoďky ho pokládám ke spaní. Kojíme někdy 15 či 20 minut. Někdy je to ale na delší dobu. Občas u toho pospává a trvá mu déle, než se nasytí. V noci bych ale problém neviděla. Jde mi o to, že přes den, když kojím, tak mi třeba pospává a jakmile ho položím, je vzhůru a začne se trošku vztekat, asi proto, že jsem ho položila. Chvíli ho nechám, ale pak ho vezmu, konejším a po chvíli začne pusinkou hledat prso. Když mu ho na chvíli dám, trochu potáhne, trochu si pohraje a opět je to tady na novo, bradavku opatrně vyjmu a malého pokládám na spaní. Takhle to ale někdy udělá i 2x za sebou. Nevím, jestli nedělám chybu, když mu to prso na tu chvilku dávám. Mám vydržet, i když brečí a nedat mu? Nevím, jestli je můj dotaz srozumitelný. Trochu se obávám, jestli to není to "buzení kvůli dumlání", jak jste psala, jestli se nám malý nebudí kvůli tomu..... Někdy prostě po kojení usne hned a někdy nám to takhle trvá a je to na etapy...uspávání po večerním koupání a kojení trvá někdy i hodinu a půl.... dělám něco špatně? Moc děkuji za pomoc. Jinak ty rady na pokládání do postýlky bez usínání u prsu bych uvítala možná už teď, abych pak nedělala něco špatně... moc prosím 🙂 A moc děkuji!!!

mikulka
autor
30. čer 2011

@jaa U tak velkého dítěte bych už začala vysvětlovat, že mlíčko pomalu ubývá, a že už ho nebudete mít. Takhle jednoznačně a tvrďte tuhle jednu variantu (nebo jinou, pokud si vymyslíte jinou, ale ne to, že je už velká, to děti nepochopí).
Záleží, jak často kojíte?
První se zruší kojení, které dítě nejméně vyžaduje. Nějaké přes den, nebo ranní. Další se ruší cca po týdnu - 14 dnech. Poslední se ruší noční či večerní kojení. 😉

Já bych jí teď s mlíčkama atd, netrápila.
Počkejte po dokojení a pak zkuste plnotučné mléko ve skle, ohřejte ho na teplotu těla, aby bylo jako z prsu.
Taktéž jogurty je dobré pro začátek trochu přihřát, nebo vyndat na delší dobu z lednice, než podáte.

Zkuste popátrat po netu, v čem je vápník. Já vím o brokolici a máku, to je dobrý zdroj.
Co třeba pudink, doma uvařený? Nebo co lučina?
Ono, až dokojíte, tak pak nevadí, když bude třeba měsíc bez mléčných výrobků.

Postupně zkusíte to mlíčko, kaši třeba krupičnou s pln. mléka, klasickou myslím. Ale pomaličku, postupně. Když nebude jíst, nevadí. Zkusíte zase za dýl a zatím budete nahrazovat jinými potraviny s obsahem vápníku.

mikulka
autor
30. čer 2011

@jessie1 Tak můžete zkusit tři způsoby: nechat ho u toho prsa usnout a prs vyndat až když spí, ne hned zpočátku.
Nebo ho nenechat u prsu usnout vůbec, tj.: měnit u kojení polohy, jakmile usíná, vzít, dát ho do vzpřímené polohy, promluvit, někdo omyje vlažnou žínkou (mně to připadá trochu moc)... Prostě nedat mu šanci usnout, aby viděl, že u prsa se jen jí, ale nespí.
Další varianta je, prso vyndat a k dumlání nedat. Pohladit, ev. dát na 5 min dudlík (déle se nedoporučuje), pohoupat... najít způsob uspávání.

Poslední dva způsoby vyžadují trpělivost a zásadovost. A jsou to trochu nervy, kdy nesmíte povolit. Samozřejmě, pak sklidíte ovoce, ale musíte zvážit, zda to zvládnete a zda na to máte energii. Někdy je lepší trochu počkat, až bude dítě zralejší. Takže můžete zkusit, pokud vás to bude unavovat, nechte to být a zkuste zase za týden, dva.

Můj syn usínal u prsa do 4.5 měs. Nešlo nic dělat. Nechala jsem ho, u kojení jsem si četla... Asi ve 4. měs. jsem začala trochu odnaučovat- přes den. Podařilo se po x měsích, že přes den u prsa nespal. V noci to bylo horší. Ale pak najednou jsem mu prostě večer vyndala prso, položila, pohladila, seděla u něj, nebo i odešla, a on prso nevyžadoval. Přišlo to tak nějak samo, nenásilně, asi k tomu dospěl.

Takže nebojte, do 15 let vám u prsu spát nebude 😉

mikulka
autor
30. čer 2011

@jessie1 Prostě zvažte si, co vás víc obtěžuje a unavuje: že v noci hledá prso=dudlík, nebo to, že mu to prso nedáte, budete uspávat a tak... Vyzkoušejte, co zabere víc času, a co je únavnější a násilnější. Sama vycítíte, zda jste již OBA zralí na odnaučování, nebo ještě ne.

mimunesko
30. čer 2011

@mikulka -moc děkuji za odpověd 🙂

jaa
30. čer 2011

@mikulka Zkusím to.I,když ji to tvrdím pokaždé,že už mlíčko nebude a ,že ho necháme nějakému miminku.Sladkou kaši mi nevezme do pusy vůbec.Nikdy ji nechtěla.Ani, jako miminko.S pudingem to samé.Dneska jsem zkusila koupit Lactel,tak uvidím,jestli ho vezme.Lučina je jako tvaroh.Tu jsem již také zkoušela.Nevezme ji.
Kojím ji většinou ráno v 7 a pak,když se vzbudí.Tj ,kolem 9.Když je unavená,nebo se jí něco stane ,tak si přijde i přes den.Více méně ji to sklidní a kolikrát mi do minuty u prsa usne.
Večer se napije a pak usne.V noci už dávno ne....
Brokolici jí,mák ne.Rozumná je dost.Chápání a vyjadřování má na úrovni staršího dítěte,ale prsa se pustit nechce. 😅

luthien.k
1. črc 2011

@mikulka, ahoj, jak jsem řešila ten zánět, tak sem od té doby občas mrknu (spravil to tvaroh 😉) a k tomu vápníku - tady je moc dobrý článek o tom, jak doplňovat vápník při nemléčné ditě a jsou tam dobré tipy i pro ty, kteří odmítají kravské mléko:
http://www.proalergiky.cz/aktuality/132.html

lusyy
1. črc 2011

@mikulka Dobrý den ,chci se optat,dá se předejít při druhým kojení syndromu bělavé bradavky? Děkuji

anidomi
1. črc 2011

@mikulka dobry den,rada bych se zeptala,jak na skytku.. Malej skyta po kojeni(ne teda vzdy-tak v 1/3 pripadu) a tak,az mu skace telicko.. Trva to tak ctvrt hodiny. Je prebalenej,neni mu zima.. Chtela bych mu pomoct,je mi ho lito :(

mikulka
autor
1. črc 2011

@jaa To pak záleží na vás, na tom, jak budete pevná. Stanovte si datum, do kdy chcete začít s odstavováním a do kdy skončit.
Pak prostě nesmíte slevit. Dáte ráno, pak už nebude, prostě ne, přes to vlak nebude. Postupně zmizí mlíčko z prsu na ráno. Samozřejmě to ale udělejte jen v případě, že skutečně chcete s kojením skončit. 😉 Někomu nevadí kojit do 5 let. 😝 Já to pro to moc nejsem a to z toho důvodu, že časem se z kojení stane zlozvyk. Malá asi taky chodí k prsu pro uklidnění, jak vidím, a na to už je velká. Tady už je na místě uklidnit náručí, pohlazením.
Až budete odstavovat, víc se s ní mazlete a buďte hodně spolu.

Neřešte, co jí a co ne. To až poté, co bude definitivně odstavená, ať neřešíte moc věcí najednou, 😉

mikulka
autor
1. črc 2011

@jaa To pak záleží na vás, na tom, jak budete pevná. Stanovte si datum, do kdy chcete začít s odstavováním a do kdy skončit.
Pak prostě nesmíte slevit. Dáte ráno, pak už nebude, prostě ne, přes to vlak nejede. Postupně zmizí mlíčko z prsu na ráno. Samozřejmě to ale udělejte jen v případě, že skutečně chcete s kojením skončit. 😉 Někomu nevadí kojit do 5 let. 😝 Já to pro to moc nejsem a to z toho důvodu, že časem se z kojení stane zlozvyk. Malá asi taky chodí k prsu pro uklidnění, jak vidím, a na to už je velká. Tady už je na místě uklidnit náručí, pohlazením.
Až budete odstavovat, víc se s ní mazlete a buďte hodně spolu.

Neřešte, co jí a co ne. To až poté, co bude definitivně odstavená, ať neřešíte moc věcí najednou, 😉

mikulka
autor
1. črc 2011

@luthien.k No to je super!

mikulka
autor
1. črc 2011

@lusyy Preventivně mazat lanolinem, prsa držet v teple, ev,. dávat vlažné obklady... Vyloženě prevence není, ale ten lanolin je dobrý.

jessie1
1. črc 2011

@mikulka Mockrát děkuji za rady 🙂 občas se i stane, že prso vyndám trošku dřív, než je úplně tuhej, pak ještě chvíli držím na ruce, trošku houpu a čekám, chce to trpělivost, ale většinou se vyplatí 😉 , jen pak zase hledám způsoby, jak ho položit, abych ho moc neprobudila 😀 ještě jednou díky!

mikulka
autor
2. črc 2011

@anidomi Děti škytají často, nemají zralý trávicí systém. Je to normální. Babská rada je: cípem látk. pleny pošimrat na straně nosu v dolní části. Někdy pomůže.

monapink
2. črc 2011

@mikulka ahoj,mela bych prosbicku,jak naucit malou rano dele spinkat..vecer davame spat o pul 8,nejdele v 8..Rano je vzhuru kolem pate a uz ne a ne spinkat,nakojim,vratim zpet do postylky a ona chvilku povida a pak knoura a chce vstavat 😒 jenze kolem osme knoura zase a chce spinkat,nevim jak ji naucit spat v kuse aspon do sedmi..Nebyla by pro nas nejaka rada?Pres den spi dohromady tak tri hodiny,hodinu rano,pak po obede dalsi hodinku a pul,k veceru pul hodiny..

mikulka
autor
2. črc 2011

@monapink Nespěchejte, je ještě malá, má nárok probudit se na kojení k ránu, a 9 hod v kuse není až tak málo. 😉
Pravděpodobně jí to takto vyhovuje. To dělá dost dětí, že se napijí, jsou vzhůru a pak mají až ranní spánek.
Může se to změnit až pak začnete dávat kašičku na noc, více jí zasytí a bude déle spát. Ale na to, aby spala 11, 12 hod... to je ještě dost malá.
Ale možná by stálo za to odbourat to večerní spaní, tu půl hodinku. 😕
Stačilo by asi, aby spala dopo a po obědě, pokud by vydržela, třeba by se tím protáhla i ta noc.
Ale zatím bych jí nechala (do těch 8., 9. měs určitě), ev. zkuste v těch 5 ráno dělat vše jako by to byla noc. Nemluvit, nesvítit, jen nakojit vleže u vás v posteli, odříhnout a položit, hladit jí v postýlce. Nevadí, když neusne a bude kňourat, zkoušejte to takhle denně a jednou se třeba chytí a ještě usne. 😉

Holt, někdy děti mají režim, který nám nevyhovuje, a ony na něm trvají, tady je rada, jen buď vydržet, jednou dozraje, bude spát déle (i když, jak jsem psala, 9 hod je dobré), nebo pomaličku, nenásilně, měnit režim (tím, že dáte najevo, že se ještě bude spát, jak jsem psala výše).

monik1
3. črc 2011

Dobrý den, malého jenom kojím, v rodině se nám stala tragédie, zemřel velmi blízký mladý člověk, celé dny doma brečíme... můžu tím přijít o mléko? zatím jsem 2 dny v pohodě, ale bojím se pohřbu, který bude nejtěžší. děkuji za odpověď.

monapink
4. črc 2011

@mikulka dekuji za odpoved,nespi v kuse,kojim kolem druhe hodiny rano,pak hned usne...no a pak v pet vstavacka! snazim se,ji tam nechat co nejdele,tak v tom budu pokracovat 😉

mikulka
autor
4. črc 2011

@monik1 Že byste úplně přišla o mléko, to je dost nepravděpodobné, laktace je už zajetá. Akorát se může stát, že se mlíčko bude špatně spouštět, to si pak často maminky myslí, že nemají mlíčko, ale ono tam je, jen nejde dobře ven...
Snažte se být alespoň trochu v klidu, nemyslet na to, co se stalo tak intenzivně. Říct si, že na to budete myslet později.
To, co se stalo, už nezměníte. A kdybste do toho měla probléky s kojením, moc by vám to nepřidalo.

Pohřeb je náročná akce., já sama pohřby nenávidím, je to takové mučení pozůstalých. Lépe by bylo, kdybyste přímo na ten obřad nemusela.

Pokud tam musíte, snažte se tam nevnímat, co se děje, třeba si zavřít oči a myslet na jiné věci, představovat si krajinu, moře... Ale zkuste si něco vymyslet, že musíte být s děckem, nebo tak a na obřad nejít.

V ničem vám to neprospěje a se zemřelým se můžete rozloučit v tichu, ve své duši, a třeba za něj zapálit doma svíčku. 😉

Držte se, je to těžká situace, ale už se stalo, musíte se s tím všichni vyrovnat a ne se hroutit, to by neprospělo nikomu.

mikulka
autor
4. črc 2011

@monapink Aha... Tak to zkoušejte, i kdyby to trvalo týdny či déle, prostě nechat v posteli, ev. u sebe v posteli a nemluvit, hladit po hlavě a děůat, že spíte. že je noc. jenou to pochopí a usne.

aajda
5. črc 2011

@mikulka Dobrý den, také prosím o radu. Kojím obvykle večer kolem 20h, malá pak celou noc spí a budí se až kolem 5h ráno. Ráno už nemívám nalitá a bolestivá prsa (cca posledních 5 dní, předtím ano...), tedy už se asi množství řídí podle potřeby. Nicméně, nemůže tak dlouhá přestávka způsobit nedostatek mléka? Nemám se v noci budit a odstříkávat? Celkový počet kojení denně je 7 a jedno kojení=jedno prso. Malá vypadá spokojeně a čile.
PS: děláte skvělou věc, myslím, že kojení trápí mnoho maminek...

ameliejulliette
5. črc 2011

@mikulky Dobrý den, prosím o pomoc a radu, kdy a jak zrušit noční kojení. Synovi je 5 měsíců a teprve týden uspáváme bez prsa - přišlo mi to jako první krok k tomu, aby v noci nevyžadoval tolik kojení (někdy jen uklidňující dumlání). Tento způsob uspávání mi vůbec nevadil, syn se krásně uklidnil a vyprdkal 😉 a v noci to bylo pro nás oba velmi pohodlné, jen pak už byl u prsu každou chvíli, třeba co dvě hodiny a spánek nás obou byl velmi přerušovaný, na něm se to nijak zvlášť nepodepsalo, na mně ano 🙂 Četla jsem, že od 6 měsíců by dítě mělo zvládnout noc bez kojení, ale nějak si to nedovedu představit. Už teda prso není první, co mu nabídnu, ale stejně má hlad cca po 3-4 hodinách (přes den v průměru po 2,5-3 hodinách.
Ještě mám otázku ohledně případného brzkého odstavení a přechodu na UM - mám podstoupit chirurgický zákrok a bylo mi doporučeno ho podstoupit, až dokojím (a potřebovala bych toto vyřešit co nejdříve). S příkrmy se chystáme začít v 6 měsících.
Děkuji Vám moc za jakoukoli radu.

jannis79
5. črc 2011

Dobrý den,

znovu se na vás obracím s dotazem: od porodu,což jsou tři týdny, kojím a bohužel musím přikrmovat.......Z jednoho prsu nakojím (dle vážení) cca 30-45 ml a z druhého 15-25 ml...... Sama vidím, že se mlíka dělá míň a míň a prsa se mi už moc nenalívají ☹ Je ještě šance, že bych se rozkojila?

ameliejulliette
5. črc 2011

@mikulka Spletla jsrm jméno, omlouvám se 🙂 Ještě jsem chtěla napsat, že dudlík syna rozčiluje, takže ani na těch pět minut na uklidnění nefunguje...

mikulka
autor
5. črc 2011

MILÉ MAMINKY, ODJÍŽDÍM NA DOVOLENOU.
V PŘÍPADĚ AKUTNÍCH DOTAZŮ, MŮŽETE VOLAT NA TEL.: 734 766 285.
TELEFON BUDU MÍT ZAPNUTÝ NÁHODNĚ DLE SITUACE, TAK ZKOUŠEJTE. NA SMS NEODPOVÍDÁM.

DOST DOTAZŮ JE ZODPOVĚZENÝCH JIŽ TADY A JEŠTĚ SE MŮŽETE PODÍVAT NA MOJE STRÁNKY:

WWW.LAKTOPORADNA.CZ

JEŠTĚ TAM PŘIBUDOU OBRÁZKY V TECHNICE KOJENÍ A ALTERNATIVNÍM DOKRMU ATD.

PĚKNÉ DNY PŘEJI.

MARKÉTA