Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
25. bře 2014

@lucinka.s Mléko se vytrácí patrně proto, že nekojíte dostatečně často. určitě bych zvýšila počet kojení v noci, to podporuje laktaci, zkuste vzbudit alespoň 2x za noc, lépe 3x. I přes den zvyšte počet kojení. Pokud dokrmujete lahví, je pravděpodobné, že malá už nebude chtít prs, proto dokrmujte lépe cévkou přímo při kojení. Při kojení prs stlačujte pro zvýšení toku mléka, můžete mezi kojením odsávat či odstříkávat mléko. Z bylinek doporučuji Benedikt lékařský (tinktura 20 kapek 3x denně nebo čaj 3x denně) a Pískavici řecké seno (kapsle 3 kapse 3x denně či semínka 3 lžíčky 3x denně např do jogurtu či polévky). Z homeopatik Ricinus communis 5ch - 2-4 kul 2-4x denně) Efekt by měl být vidět cca do 3-5 dnů. Hlavní je caste kojení, střídání prsů, stlačování, nahřátí prsů před kojením, těsný styk s miminkem - hodně noste, můžete s mimčem spat, kojte kůže na kůži - vy polonahá, mimi jen v plence).

emin
25. bře 2014

@lucinka.s Ještě jsem chtěla dodat, že mléko jen tak hned nezmizí, je to o častém kojení tak, jak si mimi řekne. Také radím vyřadit dudlík a samozřejmě láhev, ta je cestou k odstavení, protože princip sání z láhve je snazší než z prsu a chytré miminko pozná, když se nemusí snažit a preferuje láhev. Případně doporučuji objednat si laktační poradkyni, je lepší, když vše ukáže a zkontroluje přisátí, než se trápit sama. Cena nebývá vysoká, kolem 300-500 kč (rozhodně levnější než UM v dalších měsících. Držím palce.

xvink
25. bře 2014

@emin Ahoj, ano psaly. Já mám pořád něco 🙂 Už zvládneme kojení i bez kloboučku, ale moje bradavky si na to ještě pořád nezvykly. Takže to střídám. Jinak jsem si právě myslela, že jde o růstový spurt. To, že kojím často, bych brala, kdyby to pomáhalo. Já mám ale pocit, že nepřetržitě kojím a mimi má stejně pořád hlad. Přitom nemyslím, že bych měla málo mléka. Možná ze začátku, ale teď mívám prsa nalitá hodně. S vážením je to těžký - on se před jídlem většinou tak vzteká, že nepoleží ani chvilku klidně a hrozně sebou hází. Takže váha lítá sem tam i o půl kila. Ale zkusím to. S těmi přírůstky to máme takhle od začátku, je vždycky na té spodní hranici. Takže to vlastně asi není teď žádný propad. Jen se prostě bojím, abych ho netrápila hlady.

vysocanka
26. bře 2014

NARAZILA JSEM NA ZAJIMAVY CLANEK O KOJENI 🙂 http://zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-mimin...

emin
26. bře 2014

@vysocanka Tak s tím článkem mám dost problem. Především s větami typu : MM přestává stačit, musíte začít dokrmovat,začněte zvykat dítě nakrmení z dětské láhve... to jsou bláboly. Láhev kojené dítě vůbec nepotřebuje, přejde plynule na pítko nebo normální hrnek. Mateřské mléko stačí vždy jen se mění množství, které mimi potřebuje, proto chce někdy častěji a pije déle, UM není za celou dobu kojení v drtivé většině případů potřeba. Článek na mě působí tak, jako by naopak bylo zcela normální, že mléko přestane stačit a je nutné dokrmovat a ideálně lahví, což jsou naprosto zcestná doporučení. Psal ho patrně někdo, kdo neví o kojení mnoho. No a k zelí v podprsence při odstavení - proč to nekusit, to neublíží 🙂

mumisek01
26. bře 2014

Dobrý den, chtěla bych se jen zeptat. Syn má necelé dva týdny. Plně kojím, při kontrole u pediatra tři dny po propuštění pěkně přibral (140g). Čím víc si o kojení čtu, tím více jsem zmatená. Od porodnice kojím z obou prsů. Nejsem si jistá, zda je třeba nestřídám moc brzy, ale většinou když malý začne u kojení usínat ho odstavím, dám odkrknout a když chce ještě, tak mu dám druhý prs. Když usne, tak už mu druhý nedám. Moje mamka mi zas říká, že za nich se kojilo jen z jednoho prsu a po dopití ještě měli odstříkávát. Zajímalo by mě, zda tedy kojit z obou prsou a především, zda je potřeba po kojení odstříkávat nebo odsávat k podpoře tvorby mléka. Přes den kojím dá se říct na vyžádání a interval je max 3 hodiny, spíše ale méně třeba i po hodině a někdy i častěji, v noci se budí přesně po třech hodinách.

emin
26. bře 2014

@mumisek01 'Děláte to dobře, nakojte z jednoho, poté nabídněte druhý a uvidíte, zda si vezme, nebo mu to bude stačit. (já takhle kojít stale, synovi budou 2 roky 🙂) intervaly jsou ok, kojte na požádání, tak dlouho, jak bude sát.🙂

mumisek01
26. bře 2014

@emin děkuju moc. A můžu se zeptat na to odsávání po dokojení ještě? je potřeba k podpoře tvorby mléka?

michaelka1234
26. bře 2014

Dobrý den! Dnes jsem byla se synem na 4měsíční prohlídce a je tu problém...malej nepřibírá-naopak šel s váhou dolů...plně kojim a kojit jsem chtěla až do půl roku..Kojím 8x i někdy víckrát za den a i v noci tak po 3-4 hodinách..Doktorka mi doporučila příkrmy ale já nevim jestli se nedá tvorba mlíka nějak zvýšit protože i odstříkávám a to myslim že dost..tak nedokážu pochopit jak to že mu to nestačí...hodně mě to vzalo...za měsíc narostl o 1,5 cm a je to dlouhý miminko s chutí do života a hodně akční a nepřišlo mi že by trpěl hlady..miluný měsíc vážil 5730g a dnes cca 5500 g...prý mám dávat zeleninu a na noc kaši ale nikde jsem se nedočetla jakou kaši??...všude jsou příkrmy od 5 měsíce a já se bojím abychmu nedala něco čím mu ublížím...prosím poraďte co dělat.....

emin
26. bře 2014

@mumisek01 Pokud miminko správně a efektivně saje a kojíte cca po 3 hodinách (max po 4), laktaci není potřeba nijak jinak podporovat. Kdyby mimi neprospívalo, je třeba kojit častěji, případě odstříkávat mezi kojením, tím se laktace podpoří. Dále doporučuji odstříkávat ve chvíli, kdy I po kojení je prso nalité, bolestivé a jsou v něm zatvrdlé boule, pak nahřát, rozmasírovat, odstříkat do úlevy a zchladit.

emin
26. bře 2014

@michaelka1234 Nejdříve několik otázek - používáte kloboučky? Dudlík? Poznáte efektivní sání, kdy miminko nejen dudlá, ale opravdu saje mléko a bradička a celá čelist se pohybuje dolů, v dolní poloze malinko zastaví a pak polkne? Pro zvýšení laktace platí - kojit ještě častěji, nabízet prs aktivně kdykoli to jde, kojit v noci. Nijak neomezovat délku kojení, kojit tak dlouho, dokud mimi efektivně saje -viz výše. Nahřívat prsa před kojením, stlačovat prso při kojení, střídat obě prsa I několikrát během jednoho kojení. Pro podporu laktace můžete užívat homeopatika Ricinus communis 5ch (2-4 kul 2-4x denně). benedict lékařský ča1 3x denně nebo tinktura 20 kapek 3x denně, a pískavici řecké seno (semínka 3 lžíce do jogurtu/polévky apod 3 x denně nebo kapsle 2-3ks 3x denně). Kdybyste se rozhodla dokrmovat buď svým odstříkaným MM nebo UM, tak ne lahví ale cévkou primo při kojení. Jestli se mimi hodně rozhýbalo, navíc se mohl připojit růstový spurt S příkrmy bych počkala, kojené děti se doporučuje kojit až od ukončeného 6.měsíce. Pokud mimi neprospívá, nejdříve zkuste vše výše, až poté bych přikročila k dokrmu. Spříkrmem se u neprospívajících kojených dětí doporučuje začít nejdříve po ukončeném 5.měsíci, pokud nezaberou rady výše. Držím palce.

spimy
26. bře 2014

Dobrý den, mám problém se zničenými bradavkami z kojení. Malému jsou 3 týdny. Po počátečním "šoku" bradavek v porodnici, se mi doma lepšily, nějakou dobu zlobila jen pravá a kojení z levého prsu bylo zcela bez bolesti. Z porodnice jsem byla naučená kojit tak dlouho, dokud malý pil. Pak jsme nasadili dudlík a mám dojem, že si malý začal dělat dudlík i z prsu, vydržel u něj hodinu a půl, většinu času nepil, ale různě si hrál s bradavkou. I počáteční přisátí byl problém, neotvíral už pořádně pusinku a chytal pak jen bradavku. Snažila jsem se ho vždy dráždit, aby se spustil sací reflex, ale moc se mi to nedařilo. Včera jsem mu každé kojení omezila na 25 minut. Dnes mi z levé bradavky začala vytékat krev, malý se jí zřejmě napil a mlíčko vyblinkal. Mám otázky: Mám kojit z poraněného prsu, když tam hrozí vypití krve? Nebo počkat? Odstříkávat? Nebo použít na levý prs klobouček? Na pravé bradavce mám něco, co vypadá jako puchýřky. Co s nimi? Propíchnout? Něčím mazat? Již z porodnice se mažu Bepanthenem. Každé kojení je pro mě utrpení, ale nechci určitě přestat. Předem děkuji za vaše rady 🙂

mumisek01
26. bře 2014

@emin díky moc opravdu 🙂

monouch
26. bře 2014

@mikulka Ahoj mikulko, chtěla bych sezeeptat ohledně kojení. Mám 9 denní miminko a oba se učíme kojit. Občas máme potíže s pžisátím, mele hlavičkou, ručičkama, někdy hned bradavku pouští a přijde mi u toho neklidný. Mlíka mám dost a i pěkně teče - před kojením nahřívám, když jsou tvrdé, bud sprchou, nebo ohřátým rýžovým polštářkem. Pak ještě mačkám dvorec, zda mlíko fakt teče. Přisát ho dávám v poloze, co mě učili v porodnici, hlavičku držím v levé dlani, když kojím z pravého prsu, tělo spočívá na pžedlloktí. Dělám něco špatně? Pak mám ještě jednu věc, nekrká. PO kojení mi usne, když jsem ho zkoušela dát na rameno, tak se vzbudil a pak nemohl zabrat. Tak ho mívám po kojení ve svislé poloze a do klubíčka - chvíli. Teď jsme dokojila, usnul, a pak si trošku ublikl - to se ale téměř nestává. Možná si občas ublikne během kojení, ale to je těžké si všimnout. A poslední věc - bradavky, já vím, že saje a polyká a přesto mi přijde že si tu bradavku jakoby jazykem přehodí - je to jen pocit, ale bolí to. CO s ní vlastně dělá? Je to špatná technika sání? Snažím se ho přikládat tak, aby jsme na sebe mohli koukat, ale moc to nejde vzhledem k tvarů mých prs. Můžete mi poradit, aby bradavky nebolely? Předem moc děkuji za vyjádření.

emin
26. bře 2014

@spimy Dobrý den, tomu se říká zmatení dudlíkem. Dudlík vyřaďte, maskuje hlad a kazí přisátí. Některé děti zvládnou odlišit sání dudu a prsu, ale většinou představuje problém. Kojte z obou prsů, krev nevadí, pokud to nejsou potoky. Kloboučky v žádném případě, neslouží k ochraně a I u vpáčených bradavek spíš přisávání komplikují. Puchýřky buď zkuste při odstříkávání "vytlačit" nebo sterilní jehlou jemně propíchnout. Dbejte na správné přisávání, aby se bradavky nezraňovaly. Zkuste kojit kůže na kůži, zlepšuje to instinkty a mimi se opět začne přisávat správně, tedy s velmi otevřenou pusinkou ke dvorci a ne k bradavce. K ošetření bradavek doporučuji MM, dale Purelan a na krvavou ragádu hydrogelové polštářky (medela, happy care, chicco). Pro zmírnění bolesti můžete cca min před kojením namazat Ibalgin gelem, ten poté před kojením setřít. Jinak by asi bylo dobré pozvat si LP, kdyby se správn přisávání nedařilo.

emin
26. bře 2014

@monouch Mikulka tady teď moc často nebývá, tak snad mohu poradit I já (jsem LP). Podle popisu je poloha správně, a nahřívání a ostatní věci děláte take správně. Miminko je male, kojení se musíte oba mimi I vy ještě učit. Každé kojení je jako trénink. Dejte mu čas. Dbejte, abyste přikládala mimi k prsu nebo prso k mimi ve chvíli, kdy má co nejvíce otevřenou pusinku. Mimi se musí přisát k celému dvorci ne bradavce, jazyk je pod bradavkou (nesmí být při přisátí ohnutý v pusince). Bradavka je v ústech vlastně zcela volně. Bradavky zpočátku trochu bolí (asi jako když začnete hrát tenis a mate mozoly na dlaních), ale není to bolest k nevydržení. Ostrá řezavá bolest značí spíš chybné přisátí a může velmi poranit bradavku. Bradavky mazejte pro zahojení Purelanem. Mimi se musí naučit I krkat, někdy krkne, někdy ne. Právě když ne, může snáze ublinknout. Ublinkávání je zcela normální, vlastně důkaz, že opravdu saje a žaludek se plní mlékem. V poloze v klubíčku může ublinknout I tím, že má zmačknuté bříško. Pokud nezvrací obloukem, nemusíte to řešit. Jinak pomáhá vertikálnější poloha při kojení, podložení postýlky v hlavách, aby mimi bylo trochu nakloněno, a odkrkávání I mezi kojením. Ale znovu - dbejte na správné přisávání a dejte sobě I miminku čas se vše učit. Kojte kdykoli chce miminko a jak dlouho chce (dokud saje), vše se postupně zlepší. Pokud byste si nebyla jistá technikou, neváhejte a pozvěte si LP, ušetříte spoustu starostí. Držím palce.

monouch
26. bře 2014

@emin moc děkuji, uklidnilo mě to 🙂
Zvýšenou polohu má v postýlce, ale kvůli tomu mi tam nefunguje monitor dechu, tak jsem nekliná i z toho, že nepoužíváme. vypodložení mám ručníkem a molitanem. Bohuřel nemámpevnou matraci, která by se dala vyvýšit.

lucavka
26. bře 2014

@mikulka - dobrý den, 13.3. jsem porodila sekcí dvojčátka. Jsou v inkubátoru, na kojení jsou moc slabí. Snažím se mlíčko rozhýbat odsávačkou. Jenže je to zvláštní. Nejprve vůbec nic, pak to vypadalo že se to začně rozjíždět, pak zase 4 dny vůbec nic a teď v levém prsu nic (při prvním synovi jsem se měsíc snažila o mlíčko a pak dostala do levého prsu zánět a byl konec) a v pravém prsu při každém odsávání cca 5 ml. Chtěla bych se zeptat na váš názor jak mám pokračovat. Problémem je, že mám hormonální poruchu a navíc sem po těžkém těhotenství podviživená a s absolutním nedostatkem bílkovin. Má cenu se ještě snažit? Zatím dělám vše možné abych mlíčko měla, ale už z toho začínám být unavená ☹ .

emin
26. bře 2014

@lucavka Záleží na Vás, kolik mate sil. Nejlepší by bylo, kdybyste mohla mít miminka u sebe na těle, to laktaci maximálně podporuje. Stimulace odsávačkou samozřejmě také může laktaci rozjet, nevím, však, do jaké miry ovlivňuje produkci prolaktinu a oxytocinu Vaše hormonální porucha. Standardně se doporučuje odsávat nejlépe dvoufázovou odsávačkou, každé 3 hodiny z obou prsou po dobu cca 10 - 15 minut. Pro miminka by bylo nejlepší,aby nebyla dokrmována lahví, ale cévkou primo u prsu (pokud se přisají).

lucavka
26. bře 2014

@emin - děkuji za odpověď. Miminka jsou právě zatím moc slabá a ani ostatní okolnoti nám nepřejí, tak uvidíme...

jitule77
28. bře 2014

@emin prosím o radu🙂 Mám 17-ti denního chlapečka.Po kompikovaném porodu skončil na JIPce v inkubátoru a krmili ho nejprve jen glukozou přes kapačku, od třetího dne Nutrilonem z lahve. K tomu dudlík na půl dne. Od pátého dne mi ho dovolili začít přikládat k prsu, krásně se přisával a laktace se i pomocí odsavačky docela rozběhla. Desátý den dostal v nemocnici poslední příkrm a šli jsme domů, tady už jen kojím, První den byl krušný, ale vydržela jsem...jenže teď se něco stalo a nevím si rady.. Vždycky byl u prsa trochu spavější (prý to děti se žloutenkou mají), ale postupně to začal "flákat" čím dál víc a včera už prs jen cucá a spolyká jen to, co mu do pusy nateče samospádem...Doktorka říkala, že mám hlídat, aby u každého kojení vypil aspoň 100 ml..za hodinu a půl jsem do něj doslova natlačila padesátku.. Takže jsem se v zájmu zachování posledních zbytků duševního zdraví vyprdla na vážení a kojím.. Jak přestane sát (přisává se dobře, párkrát zabere a konec), odpojím ho od prsu a buď usne nebo dál pláče hlady a dává si ruku do pusy, v tom případě pak změním polohu nebo nabídnu druhý prs.. Nevím, jestli to je tak správně... V noci už se to zdálo lepší, přišlo mi, že saje silněji, i když ne tak silně jako dřív. Teď přes den je to podobné jako včera... Takže nějaká pravidelnost v krmení po 3-3,5 hodinách, kterou jsme už měli, je fuč a prostě pije skoro pořád.... Teď 45 minut spal, 20 minut pil, 5 minut spal a už se zase hlásí o jídlo...

mautina84
28. bře 2014

Dobrý den, prosím o radu 🙂 malá má 5 týdnů, porodní váhu měla 3690g, z porodnice nás propouštěli z váhou 3390g, za týden jsme šli na převážení a málá přibrala necelých 300g. Ted jsme byli na měsíční kontrole a malá má váhu 4425g. Asi bych měla být ráda, že malá přibírá, ale zda se mi, jestli nepřibírá až moc? Na jedno kojení mám jedno prso, když jsem zkusila malou při jednom kojení přiložit k druhýmu prsu, měla uplně zelené hovušo ( hladové) ? Problém je, že malá papá někdy pul hodiny a někdy je z toho hodina,usíná u toho, to se snažím budit, nebo si jen tak cumlá bradavku, zkoušela jsem ji dat dudlík, ale ten nechce. V noci vydrží spát třeba i 3 hodiny, ale přes den je kolikrát horší, hodinu papá, hodinu spí a tak se to opakuje. Prosím o radu, jak správně a jak dlouho kojit? Jak si upravit intervaly mezi kojením? Je vůbec šance to nějak upravit? děkuji za odpoveď Martina

mautina84
28. bře 2014

Ještě dodám, že malá pravidelně kaká, skoro po každém jidle, jsem prvorodička, nevím si rady, tak raději dodávám info, třeba to má nějakou spojitost? děkuji Martina

emin
28. bře 2014

@mautina84 Kojené dítě se nepřejí, takže nemusíte mít starch, že přibírá moc (to lze jen při krmení UM). Zelené hovíno = hladové hovínko je mýtus, je to způsobeno složením MM, např množstvím železa. Časté kakání je take normální. A k pravidelnosti - nekoukejte na hodinky a kojte tak často, jak malá chce a tak dlouho, dokud opravdu saje - tedy ne jen dudlá, ale opravdu dlouze a táhle saje mléko. Dudlík neradím, maskuje hlad. Mimi chce někdy prs z hladu, jindy kvůli žizni a jindy protože zabolelo bříško, nebo prostě chce mámu. Nebojte se, upraví se to samo, ale během celé doby kojení se frekvence může I několikrát změnit - když mimi intenzivně roste, začne chtít zase častěji.

emin
28. bře 2014

@jitule77 Skvělé, že se přisává a saje. "Žluté" děti jsou spavější a navíc opadla již intenzivní laktace po porodu a mléko neteče tolik. V tuto dobu je u těchto dětí nutné tok mléka zintenzivnit. Stlačujte prso při kojení, kojte opravdu často, min po 3 ale raději po 2 hodinách, když si mimi neřekne drive. Na váhu se nekoukejte, není žádná norma pro 1 kojení, pokud byste vážila, sledujte spíš kolik vypije za 24 hodin. To by se mělo pohybovat průměrně kolem 150 ml na kg váhy. Nahřívejte prsa před kojením (vypijte teplý nápoj), po a mezi kojením můžete odsávat. Dbejte na správnou techniku přisátí a přiložení.Kojte kůže na kůži - vy polonahá, mimi jen v plence. Kojte často v noci, kdy je hladina prolaktinu nejvyšší. Pokud byste dokrmovala, tak ne lahví, ale cévkou primo při kojení, což opět podpoří laktaci. Laktaci můžete podpořit I homeopatiky - Ricinus Communis 5ch a bylinkami - Pískavice řecké seno a Benedikt lékařký. Nejlepší by bylo pozvat si LP, informací je hodně a je dobré, aby technika kojení I případný způsob dokrmu někdo ukázal.

emin
28. bře 2014

@jitule77 Teď vidím, že jste z regionu Kladno. Pokud chcete, abych Vás navštívila, napište mi zprávu.

mirkaix
1. dub 2014

Dobrý den, mám doma 6týdenní miminko. Plně kojím. Vždy jedno kojení jeden prs. Z pravého to je od začátku bolestivé, ale dnes jsem zjistila, že mi z pravé bradavky teče krev. Malý se i napil, všimla jsem si pozdě 😢. Co s tím?

emin
2. dub 2014

@mirkaix Co s týče kojení, kojte zvláště zpočátku raději z obou prsů a to tak, že date napít z jednoho, když už nechce, nabídnete druhý a uvidíte, zda si vezme. Při dalším kojení začnete z toho druhého, kterým jste končila. Co se týče vypité krve, miminku nevadí, patrně to nebylo nějak zásadní množství. Problém je spíš poraněná bradavka. Potíž asi bude v chybném přisátí, pravá bradavka může mít jiný tvar než levá a mimi se k ní hůře přisává (často bývá jeden prs "oblíbenější" než druhý) Mazejte Purelanem, Bepanthenem nebo mateřským mlékem, bradavku větrejte. Pro rychlé hojení můžete použít hydogelové polštářky např. od Medely, Chicca apod. Je však potřeba miminko správně přisávat, tedy ne jen na bradavku, ale na celý dvorec, bradavka je pak v pusince vlasntě volně. Mimi musí mít při přisávání co nejvíce otevřenou pusinku, bradavka mířit na horní patro. dolní ret by měl dvorec pokrývat vice než horní, nos může být troche od prsu a mimi mírně zakloněnou hlavičku. Pokud by se to nelepšilo, bude lepší zavolat si ke kontrole LP a nechat si proadit. Držím palce.

nadass
3. dub 2014

Dobry den,mohla by jste mi prosim poradit? Kojim druhou dceru,ktere je 7 mesicu. Kojim prevazne v noci,rano a navecer,jinak uz davam prikrmy. Ted me zaclo bolet leve prso,bolest citim aniz bych se ho dotla,ale jak se dotknu boli to,jak kdybych na nem mela modrinu. Boli me je z jedne strany a ve spodni casti. Vubec netusim co by to mohlo byt. Diky za radu

emin
3. dub 2014

@nadass Dobrý den, za prvé - proč nekojíte přes den. Příkrmy nenahrazují kojení a pokud nebudete kojit přes den, může se laktace narušit a pomalu přijdete o mléko. Příkrm se dává navíc ke kojení, tedy kojí se na požádání jako doposud a k tomu s v danou dobu dá příkrm. Klidně pak pokud mimi chce třeba za hodinu, opět nakojit. Naopak dobře, že kojíte aspoň v noci, tím se laktace dobře podpoří. Bolest vypadá na tzv retenci (je pod bolavým místem tvrdá boule? Retence se dělají často ve chvíli, kdy začnete kojit méně. Zkuste dané místo nahřát a tlakem rozmasírovat. Zkuste nakojit ve fotbalové poloze, tedy mimi je jakoby ze strany pod rukou.