Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

squeaker
4. črc 2014

Moc prosím o radu, mám se svou dvou a půl měsíční holčičkou problém, který trvá zhruba dva týdny. Do dvou měsíců sála až moc, byla pořád hladová, nebylo možné jí od prsu odtrhnout a pak najednou, jako by jí to celé nějak přestalo bavit. Vydrží sát tak 5 minut, ale tak nějak nezúčastněně, pokukuje po okolí a prso jí zkrátka nějak nezajímá. Po chvilce ho pustí úplně a většinou se na mě začne smát, i když skoro nic nevypila. Někdy se vysloveně vzteká, že si ten prs prostě nevezme. Vyloučila jsem všechny pravděpodobné příčiny - málo mléka to není, většinou nad tím ohrnuje nos už od začátku a nevypadá celkově nespokojeně. Nasadili jsme probiotika Hylak k eliminaci případné břišní infekce, doktorka nám doporučila příkrm v podobě rýžového odvaru, tomu se ale šíleně brání a vůbec do ní nejde vpravit jakýmkoliv způsobem, tudíž ta nechuť nebude mým mlékem. Odsáté mléko si nevezme ani z lahve, ani ze stříkačky. Podotýkám, že je jinak velmi aktivní, hodně se směje a pohybuje. V noci by spala klidně až do rána, ale budím jí, protože to je jediný čas, kdy se alespoň trochu slušně napije (tak 8-9 minut). Už jsem z toho věčného boje dost vyčerpaná ☹
Jinak v 11 týdnech váží 5,3 kg, za poslední týden jsme přibrali 120 gramů.

keana
4. črc 2014

@katyxq vše jsme měli tři týdny vysazene,ale bez vysledku. Dnes jsme skončili v nemocnici,tak tu s námi snad něco vymyslí.... Děkuju

katka_brno
4. črc 2014

@squeaker kolem 3 měsíců věku dítěte se ustaluje mléko a jeho tvorba, je malinko jiné tím může dítě pít kratší dobu, musí víc sát, mléko neteče "samo" jako dosud, a taky dítě může "dělat blbiny" je to normální....další věcí je, jak víš, že vypije málo? Má dcera od 2 měsíců pila max 5 min a neměla jsem pocit, že pije málo, kojila jsem dle potřeby a bylo to ok, nic jsem ji nedávala a vůbec se tvé dceři nedivím že v necelém 3. měsíci nechce nic jiného krom mateřského mléka. Koj dle její potřeby a nestresuj se. Dítě zajímá i okolní svět a pouštět prsa se bude čím dál víc a koukat po okolí.

emin
4. črc 2014

@keana Dobrý den, zkusila jste už opravdu všechno možné. V rámci kojení zkuste kojit v co nejvertikálnější poloze, jakoby v polosedě, dávejte I mezi kojením odkrknout, ale bude to mít patrně jen mírný efekt. Pokud jsou potíže takto silné, souhlasím s podezřením na nějakou potravinovou alergii (intolerance). Nejčastěji to bývá BKM, vynechte, jak píše katyxq mléko, mléčné výrobky, karob, vejce, kuře, zároveň bych byla velmi obezřetná ohledně očkování (vakciny obsahují silné alergeny). Stejně tak doporučuji dát velký pozor, až budete zavádět příkrmy, kojte co nejdéle a příkrmy zavádějte velmi pomalu a postupně. Katyxq má s eliminační dietou bohaté zkušenosti, určitě Vám dá nějaké typy. Hodně štěstí.

squeaker
5. črc 2014

@katka_brno Bohužel tohle není ten případ, že dítě sice pije krátkou dobu, ale efektivně. Vidím totiž, že skoro nic nespolyká, že prs ani pevně nedrží a ani si ho na začátku nechce vzít. Už jsem jí nechala i vyhladovět, protože první rady okolí byly, že jí určitě překrmuju, ale to krmení pak vypadalo úplně stejně, ba co víc, byla ještě hysterická. Doktorka mi hned mezi dveřmi řekla, že má průjem a proto nechce jíst a cpala nám tu rýži, ale to mi přišlo tak nějak od boku a te´d jsem si jistá, že žádný průjem nemá. Navíc jí to zřejmě vypěstovalo ještě větší odpor k tomu brát si cokoliv do pusy. Objektivně vůbec nevypadá na nějaké onemocnění, je usměvavá, v noci krásně spí, přes den obvykle dost aktivní, ale teď začala být spavější i během dne. Jinak napadla mě jedna věc - moučnivka. má bílý jazýček, tak jestli by to nemohlo být ono, když se tak brání kontaktu čehokoliv v jazykem..

katyxq
5. črc 2014

@squeaker moučnivka je dost pravděpodobná - rady zde https://www.modrykonik.cz/soor

hanahk
5. črc 2014

Dobrý den, máme opět problémy s kojením :( Před třemi týdny jsme se konečně zpamatovali z bojkotu kojení (pořád nemůžeme kojit někde, kde se něco děje ale pouze v klidu, ale to asi proto, že je takový zvědavka) a teď zas nechce sát. Začalo to přesně před týdnem. Začal méně často pít (před tím 9 -10 x denně, pak 8x a nakonec 7x a 6x za den). I Když jsem prso nabízela, hned jak prso ucítil začal řvát a odvracet se. Přisál se mi opravdu teprve, až když měl velký hlad. Ve čt jsem to nevydržela a zvážila ho, jestli mi přibývá (a měli jsme váhu -30g - ten den ale po 6 dnech třikrát kakal). Tyden předtím jsme měli 100g a týden předtím 190g. Samožřejmě se zhoršili i počůrané pleny (2 hodně počůraný - noční, 2 v normě a 2 mizerný). Začala jsem odsávat, protože jsem začala mít i hodmě málo méka. Druhý den jsem ráno dostala menstruaci. Mám ji druhý den a je to dost hrozný. Přisaje se mi k prsu poze v noci a přes den před nebo po spinkání, ale strašně málo toho asi vypije. Začal být i spavější a mrzutý (do té doby byl veselé miminko). Zkoušela jsem ho dokrmovat odstříkaným mlékem stříkačkou, ale tak půlku z toho vyplivne. Dostanu do něj s bídou 20ml. Asi mi to ani moc nejde. Dočetla jsem se, že to bývá, ale máte někdo zkušenosti, jak dlouho to trvá?? Děsí mě to, že je pořád unavený a teď mi čůrá strašně mizerně (2 hodně počůrané pleny a 3 mizerné). Děsím se toho, kolik mi zase zhubnul. Je možný, že už týden dopředu se změní chuť mléka a dětem to nechutná??? Mám ho dokrmit UM, když moje odstříkané mléko nechce??Malému příští týden v pá bude 5 měsíců a už máme 4. krizi s kojením (2 růstové spruty a bojkot v 3. a půl měsíci). Bude tohle každý měsíc??Nemám začít přikrmovat zeleninou už teď?? Děkuji za rady a zkušenosti. Hanka

redcarmina
5. črc 2014

Ahoj,chtela bych moc poprosit o radu...mam dvojcatka,holcicky narozene ve 31+2 (rodila jsem sekci)dnes je jim neco malo pres mesic. Obe dve 2x denne kojim v porodnici v tandemu-jeste nam je nepustili domu. Acko jsem zkusila prilozit par dni po porodu,hezky se snazila. Becko az cca pred tydnem, potrebovala kyslik a nezvladla by vse najednou... Mleko odsavam doma kazde 3 hodiny. A ted k memu "problemu" - skoro porad odsavam temer presne 100ml kazde 3h. Nekdy, kdyz zaspim nocni odsavani a odsaju si az po cca 6 hodinach,vytahnu i 150-180ml. Dokud jsem kojila jen jednu,vypila i 70ml. Ted kojim obe a jedna ma stezi 60ml a druha 40-45ml. Mne pak prsa uz pripadaji mekka a holky si s bradavkou spis hraji a usinaji a muj pocit je,ze to je proto,ze uz nebi mlicko..a pritom mi pripada,ze by jeste jedly. Po kojeni uz neodsaju nic nebo max 10ml. Nekdy take doma odsaju posledni tyden uz jen 50ml a vic ani ň. Jim dost protoze mam hlad skoro porad 😀 nerada priznavam,ze i dost sladkosti a omacek, knedliku... Myslim ze piju dost-rano cca pul litru Caro s mlekem, vody asi 2litry,velky hrnek kojiciho caje a nekdy jeste vyvar. Koupila jsem i homeopatika a odsavat kazde dve hodiny, ale prijde mi,ze po dvou hodinach odsaju jen malo mlicka. Mam obavy abych vyrabela dost pro obe holky,az nas pusti. Taky se nechci stresovat,abych o mleko neprisla uplne. Moc dekuji za radu 😉 mozna to je normalni,ale lina huba-hole nestesti ze 🙂

emin
5. črc 2014

@squeaker Dobrý den, ano moučnivka může být jedním z důvodů odmítání prsu. Rozhodně se jí zbavte, navíc by se mohla přenést infekce I na bradavky. A dale bych se řídila spokojeností a prospíváním miminka. 120 g není mnoho, ale ani žádná tragedie. Pokud má min 6 počůraných plenek, má prostě období, kdy potřebuje mléka méně. Rozhodně ji do kojení nenuťte, jen byste si vysloužila bojkot kojení. Pokud pije v noci, dávejte v noci, vyřeště moučnivku, případně můžete pro zachování laktace mezi kojení odsávat. Buďte s malou hodně v kontaktu, zkuste např prokojit jednu nebo dvě noci (mít ji průběžně u sebe a kojit, kdykoli si dá říct). Žádný jiný důvod odmítání prsu dle popisu nevidím. Hodně štěstí.

emin
5. črc 2014

@hanahk Dobrý den, ano, odmítání může být spojené s menstruací, chuť mléka se změní a mimča je odmítají. Trvá to zpravidla po dobu menstruace. UM bych nyní nezaváděla, pokud mimi neprospívá v tomto věku, je lepší zkusit zavést první příkrmy, kdyby I poté neprospíval, nezbývá než UM. Pokud budete chtít dokrmit, můžete již zavést např zeleninový příkrm v případě, že by neprospíval - (a počet počůraných plenek tomu bohužel trochu ukazuje) pak třeba nemléčnou kaši. Pokud si dá v noci říci, zkuste kojit hodně v noci - pokud spolu spite, pak zkuste průběžně kojit. Pro zachování laktace mezi kojením odsávejte, nabízejte MM odsáté třeba z hrnečku s pítkem nebo po lžičkách (pozor v horku na dehydrataci). Pokud Vám saje prst, můžete zkusit dokrmit cévkou po prstu. http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/krmenie-p... palce.

emin
5. črc 2014

@redcarmina Je naprosto úžasné, že chcete kojit, navíc dvojčátka a po předčasné sekci! Nevím, jakou mate odsávačku, ale doporučuji především dvoufázovou - např Medela Swing nebo Symphony (dá se půjčit). Dvoufázové odsávání je nejúčinější. Další věc je, že ne každá prsa jsou k odsávání "vnímavá". Odsávání prostě není to, co sání a nikdy neodsajete tolik, kolik umí miminko vypít. Vypadá to, že Vaše laktace pomališku ustupuje (po prvotním bouřlivém nástupu ovlivněném hormony po porodu), což je normální a vše záleží nyní na tom, aby se miminka naučila sát. Zvláště u dvojčat doporučuji zavolat si laktační poradkyni. K obecným pravidlům doporučuji - kojit co nejčastěji, nedokrmovat lahvičkou, nedávat dudlík, střídat obě miminka u prsou (jedno může umět sát lépe než druhé a stimulovat obě prsa). Při odsávání pokud to jde být u dětí nebo na ně intenzivně myslet (zní to šarlatánsky, ale maminky často říkají, že poté odsají víc). V Mělnické nemocnici jsou údajně kojení velmi nakloněni, zkuste se domluvit s nějakou LP tam, či doporučení na někoho místního. Hodně štěstí a sil.

squeaker
6. črc 2014

@emin děkuji moc za radu. zkusím tedy hodně kojit v noci, je to opravdu jediný čas, kdy se alespoň trošku efektivně přisaje. Tahle naše krize už trvá několik týdnů, proto mě to tolik znepokojuje. Myslíte, že je možné, že se u dítěte mohou tak radikálně změnit stravovací návyky bez závažné příčiny? Dříve malá pila až moc, tak je mi divné, že se vše najednou tak obrátilo, ale žádné jiné známky nemoci nemá,možná jen občasná zelená stolice, ale většinou je normální. sice dost křičí, ale to bylo vždycky, ale často se i směje a vysloveně se raduje, jakmile mě uvidí a je to hodně čilé dítě.

squeaker
6. črc 2014

@emin ještě jsem chtěla dodat, že jsme byli v sobotu na pohotovosti -a moučnivka to není, ani jiné problémy se nenašly. Podle všeho se jedná o bojkot kojení.

keana
6. črc 2014

Jsme v nemocnici a nejsem úplně šťastná z pomoci personálu. Holčička ubírá na váze stále,vztekat se u prsu nepřestala,naopak se to zhoršuje a většinou vypije 40 ml a vecer mi vypila 15ml....prý je líná a nechce sat-kojime po 3 hodinách.....jak podpořit sani a donutit ji k jídlu?

modroocka7778
7. črc 2014

dobry den,
chtela bych se zeptat.Mam skoro mesicniho syna a kojim ho,co 2.hodiny pres den,ale prijde mi,ze mam malo mleka.Prsa se mi skoro nenalivaji.Piju hodne bilou kavu - meltu,kojici caje,pravidelne jim,piju a pres noc kojim 2x,protoze mi maly vydrzi spat i 5.hodin v kuse.Koupila jsem si homeopatika Ricinus Communis 5 ch a prijde mi,ze to nema zadny efekt.Maly je pres den spokojeny,ale i tak mi prijde,ze toho mleka je tam min a min a vecer mi prijde,ze uz saje jen bradavku.Zkousela jsem po kojeni jeste tak 5.-10.min odsavat na zvyseni tvorby mleka a nic.Jak dlouho trva,nez homeopatika nebo tvorba mleka nastane??Dekuji za veskere informace.

januskach
7. črc 2014

@mikulka Dobrý den, mám taky jeden dotaz ohledně kojení. Dcera má skoro deset měsíců, od narození kojím, samozřejmě teď už máme během dne i dost příkrmů. Kojím cca 1x v noci, 1x dopoledne a 1x před spaním, plus jednou manuálně odsávám mléko na kašičku večer. Z ničeho nic (pár dní zpátky) mě začalo bolet kojení, když dcera začala neobvykle silně sát, ne kousat (na první zub stále čekáme). Dokonce jsem objevila i menší krvavé ranky z toho silného sání. Zajímalo by mě, proč, nemáte zkušenosti? Napadají mě dvě věci - mám málo mléka a snaží se o to víc tahat, nebo se konečně klubou zuby a má potřebu silněji sát? Děkuju moc.

galpetka
7. črc 2014

Dobrý večer, mám dotaz. Mám devíti týdenní miminko, které plně kojím. Poslední týden, dva, mám pocit, že mu večer nestačí mléko. Přes den je všechno v pohodě, ale večer kojím prakticky dvě hodiny v kuse než usne. Je u toho neklidný, brečí, odtahuje se, ale pořád se po prsu hladově vrhá nebo si do pusy rve ručičky. Usíná kolem deváté a vydrží spát do čtyř do rána, nají se a spí dál do osmi. Může to být tím, že mám večer málo mléka nebo mu nestačí? Hodně rychle roste, porodní váhu měl 2,9kg, na 6 týdnech přes 5 kg a nyní má něco přes 6 kg. Děkuju moc

emin
8. črc 2014

@squeaker Pak pokračujte kojit v noci a opravdu velmi zintenzivněte tělesný kontakt. Více o bojkotu můžete najít zde:http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-d...

emin
8. črc 2014

@keana Dobrý den, nevím, proč kojíte po 3 hodinách. Pokud si tak často miminko říká, je to ok. Pokud chce častěji, klidně ji kojte I po hodině. Dětí nebývají líné, jen reagují na tok mléka, když teče málo (což večer bývá, I kvůli nižší hladině prolaktinu) usínají nebo se vztekají. Sání prsu můžete podpořit stlačováním, jakmile začne být tok nižší a miminko se cuká. Také v tu chvíli prsa vystřídejte (můžete I vícekrát za 1 kojení). Pokud byste přikrmovala, pak cévkou na prsu (ne lahvičkou), miminko bude sát cévku a zároveň Vás prs. K personal bohužel nemohu moc říci, je to vždy o lidech a o metodice, kterou má každá porodnice nastavenou jinak ☹

mipahoji
8. črc 2014

Dobrý den, prosím o radu. Dá se nějak trochu utlumit tvorba mléka v jednom prsu a zvýšit tvorba v druhém? Jedno mám nalité, že musím třikrát denně měnit prolitou vložku v podprsence a druhé se mi nenalévá vůbec (navíc mi přijde, že večer z něho dcera už ani nic nevytáhne - saje, nepoliká a pořád se pouští). Stalo se to teď z ničeho nic, do této doby jsem kojila bez problémů pravidelně z obou prsou. Děkuju

petulaw
8. črc 2014

Dobrý den, prosím Vás o radu. Mám 4,5 měsíční holčičku, doteď plně kojenou. Je spokojená, usměvavá, nebrečí, nyní má 63 cm, 5960 g. Poslední měsíc ale velmi málo přibývá a poslední cca 3 týdny přibývá už méně než 50 g týdně. Paní Dr. nám doporučila před pár dny začít s příkrmy, takže se snažíme se zeleninovým k obědu a rýžovou kaší k večeru. Protože jsem ale vystresovaná, zkoušela jsem si malou vážit před a po kojení a zjistila jsem, že ode mě vypije jen něco přes 400 ml mléka denně. Kojím 8x denně, snažím se přes den cca co 2 hodiny, v noci jednou. Přidali jsme proto kaši během odpoledne a snažíme se doplnit tekutiny čajem, ale malá zatím čaj z lahvičky odmítá. Pomočí cca 6 plen, před příkrmy byla stolice 1x/8-10 dní, s příkrmy v posledních dnech už 1x/1-3 dny. Stále přemýšlím, jestli na to příkrmy stačí, jestli bychom neměli přidávat umělé mléko. Prosím Vás o názor, předem moc děkuji.

emin
8. črc 2014

@modroocka7778 Dobrý den, myslím, že se stresujete zbytečně. Nalití prsou není známkou dostatku mléka. Některým ženám se prsa nenalívají. Navíc postupně si prsa na kojení zvyknou a laktace se upraví. Pokud miminko počůrá min. 6 plenek za 24 hodin, přibírá na váze a je celkově spokojené, je vše v pořádku a není třeba kojení jakkoli regulovat.

emin
8. črc 2014

@januskach Dobrý den, mikulka již na tomto foru delší dobu neodpovídá, tak to zkusím já. Dle popisu kojíte na 10 ti měsíční miminko poměrně málo často. Příkrmem se nanahrazuje kojení (je to častán chyba), příkrm se přidává ke kojení a kojí se stále na požádání. Při takto řídkém kojení opravdu patrně poklesla laktace a mimi chce nyní z nějakého důvodu vice, proto tolik saje. Doporučuji přikládat častěji, třeba I před nebo po jídle, můžete přidat jedno noční kojení. Tak se laktace zvýší.

emin
8. črc 2014

@galpetka Dobrý den, to je velice častá věc. Mnoho miminek chce večer častěji kojit, aby poté relativně dlouho spala (nejdelší spánek za 24 hodin). Není známo, proč to tak je, ale uvádějí se 2 příčiny - jedna je nižší tok mléka, protože hladina prolaktinu je večer nejnižší a mimi potřebuje načerpat energii na dlouhý spánek. Druhá - mimi se u prsu uklidňuje, večer je již přehlcené informacemi a u prsu cítí jistotu a může "vypnout". Nedělejte si starosti a kojte tak, jak mimi chce, při kojení můžete stalčovat prs pro silnější tok mléka, časem se to upraví.

emin
8. črc 2014

@mipahoji Dobrý den, může to být různou anatomickou stavbou prsů I tím, že miminku se z jednoho prsa pije lépe (neměla jste v jednom prsu zánět apod?). Ovlivnit se to dá, přikládejte prvně vždy k nenalitému prsu, až po té k nalitému. Z nenalitého pravidelně odsávejte. Pozor, miminko to nemusí nest libě, může protestovat a chtít kojení častěji. Držím palce.

emin
8. črc 2014

@petulaw Dobrý den, Vaše MUDr je rozumná, po ukončeném 4. měsíci a nedostatečném přibývání miminka doporučuji tento postup - pokusit se zvýšit tvorbu mléka - pokud přes den kojíte takto často, pak přidejte 1-2 kojení v noci (nebo alespoň odsávání), noční kojení je pro laktaci vynikající, někdy stačí prokojit 2-3 noci (myšleno vzít si mimi k sobě do postele a průběžně kojit), je to sice makačka, ale opravdu to zabírá. Pokusd se stimulovat laktaci nepodaří a mimi nepřibírá již není vhodné zavádět navíc UM, ale začít s příkrmy - nemléčná kaše, zelenina. Když ani poté mimi nepřibírá, pak teprve zaveďte Um, určitě nedokrmujte lahvičkou, ale hrnečkem s pítkem. A uričtě zrušte dudlík, ten může miminko jen mást a pro stimulaci laktace a správné sání je rizikem. Při kojení stlačujte prs, střídejte obě prsa při jednom kojení I vícekrát, sledujte, zda holčička opravdu saje a ne jen dudlá. Nyní by za 24 hodin měla vypít cca 900ml (150 ml na kg váhy) Nepanikařte, dosud jste bez problemů kojila, pokud by se stale nedařilo zvýšit tvorbu mléka, zkuste zavolat LP, poradí se správným přikládáním miminka, zkontroluje techniku, někdy se I po několika měsících stane, že laktace důsledkem chybného sání klesne. Držím palce.

galpetka
8. črc 2014

@emin díky moc za odpověď!

modroocka7778
9. črc 2014

emin...dekuji za radu 😉

susanitademacho
9. črc 2014

@emin Zdravím, po týdnu a půl se hlásím s infem, jak pokračuje moje rozkojování po 3 měsících. Sezobala jsem 60 pilulek motilia, teď už ho 2. den nejím. Z pravého prsa denně "vyždímu" 10ml, ale zato při ručním odstříkávání už jdou proudy, nejen kapky, levé prso je teprve ve fázi mleziva, ale už 2-3 kapky odpadnou při odsávání. Odsávám 4-5x za den, víc to prostě nestíhám, protože malého odsavačka děsně zajímá a pláče, když ho odháním, takže s ním to o samotě nejde. Doufám, že množství se bude zvedat a že třeba bubu moci večerní kašičky připravovat jen z MM.
Popravdě jsem tomu moc nevěřila, že se to povede. Škoda, že jsem už tehdy nevěděla o možnosti motíllia a byla tehdy líná zvedat tvorbu mléka a raději jsem podala UM. Malej už totiž kojit nechce, jsem tedy na rok odkázaná na kamarádku odsavačku... škoda no... Ještě si můžu zkusit prso namazat něčím dobrým😀DDD

emin
9. črc 2014

@susanitademacho Díky za zprávu, to jsou skvělé výsledky. Nečekejte vodpády, zvláště, když už to bude jen o odsávání a odstříkávání (a je naprosto normální, že ručně to jde lépe, tak je to vždy) a ne o kojení. Nestresujte se a dělejte to tak, jak Vám to vyhovuje, každá kapka MM je vzácná a moc Vám fandím.