Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

feedoo
29. dub 2016

@emin tak u nás se povedlo snad odbourat bojkot kojení, malému jsem úplně vynechala láhev, dudlík teda ne bez toho by ne usnul, no a kromě oběda zeleniny ma jen prso a už zase saje normálně, takže u nás to fakt bylo zmatenim a střídáním láhev, prso. Jen tedy se nám nikdy nestalo, snad kromě sestinedeli, ze by u prsu usnul, když je vecer hodně už unavený, tak se nakojila jen málo pobrekava, kroutí se, dam ho spát, krásné usne sám no a za dvě hodky se v noci vzbudí a do kojí se dlouze v polospanku. Tak to ma tu výhodu, ze asi nebude na prsu zavislej, ma ho asi fakt jen k jídlu, na dudlani ho neuzije. Oč je syn teď hodnejsi, o to je zase dcera zlobivejsi, jsou ji čtyři a teda buď zarli nebo ma predpubertu, a to se ji snažím hodně věnovat a často ma přednost ona než syn..... Jo v porovnání s ni je to s miminkama tak jednoduché

sisstin
29. dub 2016

@feedoo mala mela dudlik malo, ale mela, prislo mi, ze prso na usnuti nechce. Co jsem ho odbourala, spi jenom na prsu a tadnej bojkot uz 1,5 mesice. Predtim co 3 tydny ;)

sisstin
29. dub 2016

@feedoo prvni dny bez dudlu se teda u prsu mlela, usinala pul hodiny atd, ted dam prso a za chvilku je tuha ;) proste flaska ani dudlik ani nic miminku do pusy nepatri ;) i kdyz se muze zdat, ze to problem nedela, tak dela ;)

feedoo
29. dub 2016

@sisstin malému dávám dudlík jen na spaní, když je vzhůru ho nepotřebuje, ale teda na spaní si to bez nej nedovedu představit jak jinak uspat, večery mám kritické, malý naštěstí usina sám bez břehu s tím dudlikem, víc se vecer musím věnovat staršímu dítěti dceři, ta jak není před osmou v posteli, tak je zle

sisstin
29. dub 2016

@feedoo dudlik mela v prumeru tak 20 minut za cely tyden a stejne bojkot delal ;)

sisstin
29. dub 2016

@feedoo taky ho mela jen na vecerni usinani, pak celou noc a den uz ne. Proste prvni dva dny usinala desne, div mi kozu neutrhla, a pak uz pohoda ;)

feedoo
29. dub 2016

@sisstin no my bojkot měli kvůli láhvi, protože jsem chtěla předejít začlení dcery na miminko a malému odstrikala a hlídala babička a já s dcerou šla třeba bruslit na stadion kam by to s kočárem fakt neslo, no bohužel se zarleni přes veškerou rodinnou snahu přeci objevilo, kort večery teď bývají peklo, tak aspoň malém, ze je hodnej

feedoo
29. dub 2016

@sisstin oprava ne malém, ale malý je hodnej

sisstin
29. dub 2016

@feedoo no flaska je jeste horsi jsk dudlik, to je super, ze se vam povedlo odbourat. Ja jen pisu, ze i dudlik, ktery ma miminko obcas ten bojkot muze zpusobit taky a ze to jde fakt bez nej. Taky jsem se bala, prvni dva dny usinani peklo, ale pak uz ok ;) a mala fakt pije nejlio za celou dobu (5,5m) a bez bojkotu. Predtim od 8 tydnu bojkoty jednou mesicne a byl to des ;)

emin
30. dub 2016

@nikdo17 Dobrý den, přiznám se, že úplně nerozumím. Píšete, že nechce pít z prsu, ale občas kojít z levého - tedy miminko se umí přisát a saje? Umí se přisát i na pravé (krusta, nekrusta)? Krusta či stroupek bolí? Jak často se tvoří? Když se mimi přisaje - bolí to? Když saje - vidíte či slyšíte, že polyká? S nedonošeňátky je to těžké, jsou to takoví malí drobci a maminky je často podceňují v jejich schopnosti se přisát a sát, ale mnohá to umí velmi velmi dobře. Pokud se Vaše miminko umí přisát, zkusila bych jej dokrmovat cévkou přímo na prsu. Lavhička ničemu nepomůže, naopak miminko učí přisávat se k prsu špatně a pak může vznikat bolestivá ragáda - stroupek na prsu (což odhaduji, neviděla jsem to a na první dojem nevím, kam to zařadit). S cévkou není kojení složité, podporuje tvorbu mléka a umožňuje miminku sát přirozeně, tedy na prsu. V odsávání bych však zatím pokračovala, aby laktace neklesla. Moc držím palce.

emin
30. dub 2016

@monikagurthova Máte naprosto dostatečně syté mléko. Vzhledem k věku, popisu i kloboučkům to odhaduji na růstový spurt. U kloboučkových dětí bývá poměrně výrazný, protože přes kloboučky se laktace nestimuluje tolik, jako při kojení na přímo. Buďte ráda, že kojíte, ale nespokojte se s tím, že máte kloboučky. Zkuste to i bez nich. Vždy přikládejte nejprve napřímo, pokud se nepodaří, přes klobouček. Pokud to děláte správně, miminko se to časem naučí - KAŽDÉ, kterému dáme dostatek času a přiležitostí se přisávat napřímo. Pozor - kloboučkové děti se často přisávají přes polozavřenou pusinku, dbejte při přikládání na to, aby pusinka byla maximálně otevřená, čekejte chvilku než přiložíte. Pokud se nepovede, může Vás miminko poranit stiskem dásniček. Vydržte, dnešní situace by se měla cca během týdne spravit, nicméně zkoušejte to zvládnout časem i bez kloboučků.

monikagurthova
30. dub 2016

@emin dobrý den děkuji za uklidnění. Jsem rada ze kojim jen mi přišlo divné ze se naji a hned honí prso. Dneska rano jsem ji dala dokrm z druhého a obloukem to vyzvracela, pak brecela hlady po cca 1,5 hodině. Snažím se ty hladové chvilky odchytit ale ona je v pohodě a najednou začne křičet. A jeste jedna věc po kojení mi zůstavá v prsu mléko četla jsem ze to muže byt kvůli spatne technice kojení. Koukala jsem na různé odkazy a obrázky a prijde mi ze je prisata spravne.

monikagurthova
30. dub 2016

@emin jen upresnim nechávám u prsa než se sama odtáhne

misule512016
1. kvě 2016

@emin Dobrý den, mám holčičku 4 měsíce (6kg) a hodně se vzteká a pláče u kojení zejména pak v pozdním odpoledni a večer je to nejhorší. Přisaje se, 3 - 4x cucne a když to hned neteče tak brečí, musím přehodit na druhé prso, opět 3 - 4x cucne a zase brečí, propíná se do luku a vzteká se .... a takhle to dělám třeba 10 minut, neustále přehazuji z jednoho prsa na druhé vždy po 3 - 4 cucnutích než konečně začne mléko téct a ona se uklidní. Při každém kojení mi vypije obě prsa. U každého pije cca 3 minuty. Mám strach, jestli to není málo. Když jsem si zkoušela odsát, vytahala jsem maximálně 55ml z obou dohromady. Přes den pije každé 2 - 3 hodiny. V noci se budí jak kdy, ale většinou po 4 - 4,5 hodinách. Snažím se hodně pít vodu, laktační čaje, abych laktaci podpořila, ale četla jsem, že dítě 4m při váze 6 kg by mělo vypít denně cca 840 - 1000 ml mléka denně. My vypijeme tak 550 - 600ml. Můžete mi prosím poradit, jak bych to mohla zlepšit? Nechci přestat kojit, ale ten pláč je večer co večer (poslední dobou i při nočním kojení). Děkuji

ivetkavysocina
2. kvě 2016

Dobrý den, prosím o radu - malému jsou 2 měsíce a ted 3 dny po sobě začal být večer přímo "nenažraný". Začne asi v 18hod, běžné kojení, sám se pustí nebo usne a za půl hodiny začne řvát hlady, cumlá si ruku.. dám mu znovu z prsou, něco pije, je u toho neklidný, kňourá a každou chvíli se pouští, když zkusím mléko, tak z bradavek teče i když už si přijdu uplně vycuclá. zkusila jsem ho doplnit lahvičkou, 100 ml, vypije skoro celé, ale po chvíli zvrací a na chvíli je klid.do půl hodiny začne znovu řvát a sápe se po prsou, nasaje tak 3x a usne, dám ho do postýlky po 5 minutách se vzbudi a chce znovu, tak se zase přisaje a už konečně usne uplně🙂 trvá to tak do 22hod. co s ním? chytá ho to jen večer, přes den a noc mu kojení stačí a je v klidu, večer řve jak pominutý 🙂 děkuji.

z_u_z_a_n_a_1988
2. kvě 2016

@ivetkavysocina ja mam 2,5 mesicni holcicku a pred dvema tydny jsem resila to same..taky to bylo v case mezi 6 a 10.Mala chtela byt porad u prsu, pak prepitim blinkala, byla neklidna..nakonec to trvalo nekolik veceru a pak to preslo. hodne pomaha jit kolem te 6,7 s malou ven, pak se ji dobre usina..

emin
2. kvě 2016

@monikagurthova V prsech zůstává mléko i po kojení, nikdy "nevykojíte celé prso" a téměř vždy je možné ručně trochu odstříkat. Buďte v klidu. 🙂

emin
2. kvě 2016

@misule512016 Dobrý den, nevím, jak jste přišla na to, kolik vypije malá za den (vážíte před a po kojení?) NEbo z toho, kolik jste odsála? to nijak nevypovídá o tom, kolik malá vypije. Váhově prospívá? Počůrá alespoň 6 plen? Pak je to OK. Večerní neklid a pláč, střídání prsou je zcela normální a děláte to správně, nenechejte se vyprovokovat k panice. Je to častý jev, mléko teče hůř, méně, dětem se to nelíbí. Pro rychlejší spuštění pomáhá nahřát prsa před kojením teplou vodou či obkladem. Ale opět pokud váhově prospívá, je spokojená (kromě včera) a v noci se budí tak, jak píšete, je to OK, časem to přejde.

emin
2. kvě 2016

@ivetkavysocina Trochu podobné jako předchozí dotaz (misule512016), s lahvičkou bych neriskovala, prostě kojte, vezměte to jako fakt a vydržte, zkuste jít večer na procházku, noste malého v šátku, střídejte prsa. Není to nic neobvyklého.

misule512016
2. kvě 2016

@emin dobrý den, děkuji za rady a povzbuzení. Ano, počítala jsem množství mléka podle toho kolik jsem odsala, ale slyšela jsem že dítě si dokáže vzít víc než odsávačka. 6 plen denně počůrá. Tak snad to brzy přejde. Chtěla bych kojit co jen to půjde.

libra
3. kvě 2016

@misule512016 Určitě se nenechat stresovat poučkami. Možná jsem to tu už psala. Mně řekla LP, že jsou děti, které vypijí jen 50ml, a přesto prospívají pěkně. Moje dítko je s krmením do 5minut hotové, víc se nenechá přemluvit ani přinutit 🙂 Vztekacím obdobím jsme prošly taky, malá byla zvyklá, že mlíčko teče hned a plným proudem, vždy jsem ji doslova osprchovala, ale pak se mlíčko ustálilo a chtělo to víc námahy, chce to vydržet a důvěřivat svému tělu. Za mě - čím víc o kojení přemýšlím, tím je víc problémů ;)

knezikovar
4. kvě 2016

Dobrý den / Ahoj, prosím o pomoc. Měsíc jsem kojila s pomocí kloboučků na doporučení v porodnici, jednu bradavku jsem měla malinou a malá se špatně přisávala. Teď jsem kloboučky vysadila, malá se dobře přisává a saje, ale začali mě děsivě bolet bradavky - cca týden. Snažím se mazat často bepanthenem, ale moc to nezabírá. Navíc je malá u prsou dost často což je pro mě teď horor. U jedné bradavky mám, jakoby bílý střed bradavky a druhou mám po kojení světle růžovou až bílou. Můžu si nějak pomoct nebo musím vydržet ? Hezký den Renata

libra
4. kvě 2016

@knezikovar Taky jsem to tak u prvního měla. Bepanthen nepomohl, vynikající byl Purenal od Medely. Hezky hojil.

marfushenka
4. kvě 2016

Ahoj, prosím o radu. Mam dvojčátka - maji 16 dni, narozena 35+2. V porodnici jsme byli donuceni dávat prikrm aby moc neztratili na váze. Od 4. Dne ale oba výlučně kojení. V současnou chvíli jeden krasne saje a slysim jak pěkne polyká mlicko, u toho druhého to vsak neslysim takze si nejsem jistá jestli dobre saje a vlastně neco vypije. Oba vsak přibývají na váze. Za 10 dni první 300 g, druhy 280 g. Mam byt v klidu a neřešit?

veronikajanova
4. kvě 2016

Dobrý den, potřebovala bych zvýšit tvorbu mléka, často přikládám, ale malá skoro nespí a hodně pláče, hodně ji nosím ale prsa se mi moc nenalévají.

libra
4. kvě 2016

@knezikovar Purelan ;)

janabrozova
5. kvě 2016

@mikulka Ahoj Mikulko, potřebovala bych poradit ohledně kojení - mám teď 2 týdny starou holčičku a hned od začátku jsem měla potíže s kojením. Už v porodnici se mi z ničeho nic tak hrozně nalila prsa a nešlo mi z nich téměř nic odsát... tím pádem mi ani prso nešlo natvarovat pro malou. Dopadlo to tak, že jsem měla hrozně bolavé bradavky... doma se to postupně zlepšilo. Vždy jsem před kojením něco málo odsála ať si malá prso lépe vezme. Doufám, že ji i správně přikládám. Zabolí mě jen přisání, ale kojení samotné pak už nebolí. Dokonce i bradavky (stroupky) se zhojily. Co mě ale trápí, jsou jakési "vykouslé" díry dole po stranách bradavek. Jakoby mi tam chyběla tkáň a to bolestivé je. Vždy mám stres, že jdu zase kojit. Nevím jak to léčit, když se malá přisaje, tak to opět rozmočí a trochu za to i sáním tahá. ☹

Moc děkuji za radu.
Jana

monikagurthova
5. kvě 2016

Ahoj děkuji všem za rady, ale nakonec jsem o mléko přišla ☹ mala začala chtít pít co pul hodiny a porad brecela hlady, ja nevyspala vystresovana a dneska proste par kapek a nic, takze jsem musela koupit UM (Nutrilon) myslíte, ze když zkusím Odsavat, ze by se to jeste mohlo rozjet? Mala ted vytáhla 100ml a po 10 dnech konečně spi tak možná mi ten čas prospěje a mléko se jeste objeví?

knezikovar
5. kvě 2016

@libra - moc děkuji, vyzkouším

feedoo
6. kvě 2016

Poprosím o radu, již jsem sem psala ohledně bojkotu kojení, láhev nedávám a tak se malý zase vrátil k výhradní mu kojení , je mu akorát 5 měsíců, k obědu máme zeleninu a teď i vecer kaši - rozvarim ryzí rozmixuju a přidám odstrikane me mléko to teda teprv druhy vecer. Jenomže jsem malého vážila a přibral za 14 dni jen 5 g, za dva dny nepribral nic. Nedivím se ze nepribira, jelikož kojení opět nic moc, on vůbec nemá hlad, ne brečí hlady, příkrmum taky moc nedá, kojí se chvililinku myslím jen na zizen, tudíž se nenaji, u kojení pořad protesty, kojí se jen chvíli, nejlepší je ho kojit venku na houpačce, tím jak se to hloupe tak se kojí déle. Ale nejde kojit pořad venku. Navíc teď ma malý rýmu a já také jsem nemocná, kašel, zvýšena teplota a k tomu se musím postarat o dvě děti......navíc starší zarli a velmi se začala prosazovat.....kvůli kojení tudíž musím do jiné místnosti, aby se malý alespoň trochu nakojil.....