Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
21. čer 2014

@coolik Dobrý den, upřímně těžko říci. Prsa v průběhu kojení pracují, tkáň se mění, zduřelá uzlina, mléčná žláza.... Bolí to? Je to citlivé? Zkuste nakojit tak, aby malá byla bradou k hrudce. Pokud to nebude mizet, raději bych šla na UZ.

emin
21. čer 2014

@ninanela Dobrý den. Zvláště po sekci je kojení někdy komplikovanější, tím spíš u spavých miminek - usíná, protože mléko teče málo. Řešením je dokrmovat cévkou (suplementorem) primo při kojení (LP Vám to měla ukázat) cévku zastrčíte male do kotuku pusinky primo při přisátí a malá saje sice UM, ale tím, že saje, stimuluje I Vaši tvorbu mléka. (cévka je nasazena na stříkačku nebo ponořena do lahvičky s UM. Mít ji 2 hodiny u prsu není řešení, to zcela jistě nesaje efektivně, ale jen dudlá. To není stimulace ☹. Pokud najdete chvilku mezi kojením, zkuste odsávat. Malá od Vás patrně moc nevypije, mohla by se Vám postupně snížit laktace a byla byste v začarovaném kruhu. Pokud zvládnete dokrm primo cévkou, situace by se měla brzy zlepšit. Také bych zkusila, pokud tak nečiníte tzv. "prokojit celou noc" - pokud to zvládnete. některá miminka potřebují strávit pár nocí vyloženě na prsu a tím laktaci pořádně nastartují. V noci se mléko tvoři hodně a průběžné sání laktaci rozjede. Moc držím palce.

ninanela
22. čer 2014

Děkuji,od půlnoci do pěti jsem střídavě přikládala.Noc náročná,uvidíme zda stála za to.Zdá se že dvě předposlední kojení byl efektivnejší a sála více.Budem pokračovat a přikládat nejen v noci.Díky

golla
22. čer 2014

Dobrý den, obracím se na vás tentokráte s dotazem, protože už nevím.. Mám třítýdenního chlapečka, plně kojeného. Vše se nám daří, kojíme často, dle potřeby, malý přibírá dokonce přes 400g/týden. Jen mě trápí, že každý večer a v noci (někdy i přes den) se mi nalévá jedno prso více než druhé. Dokonce, když je vizuálně porovnám, je vidět značný rozdíl a to nemluvím o struktuře prsou. Prsa střídám vždy při kojení, tj. jedno kojení, jedno prso. A teď právě nevím, jak to vyřešit, jelikož je mi to nepříjemné. Říkám si, že čím více budu z toho nalitého prsa kojit, tím více se mléka zase dotvoří. Když ho ale budu ,,zanedbávat", je to nepříjemné a předpokládám, že i nebezpečné. Poradíte, prosím?

emin
22. čer 2014

@golla Dobrý den, preference jednoho prsa je běžná,patrně se z něm miminku lépe pije, tak se mléko tvoří vice. Také může být jinak anatomicky tvořené a latkace je v něm silnější. Vzhledem k tomu, že miminko přibírá nadprůměrně dobře, kojte prostě častěji z druhého prsu. Přikládejte k němu jako k prvnímu a dokojujte z druhého. Pokud se to "oblíbenější vice nalije, odstříkejte z něj ale jen do úlevy. Nebezpečné to není, u hůře prospívajícího miminka by mohlo hrozit, že přibere méně, ale u Vás myslím, že ne 🙂. Postupně by se to mělo srovnat.

kikikrista
22. čer 2014

Dobrý den,
mám veliký problém, ze kterého jsem dost zoufalá, a nevím si už rady. Ve středu bude Davídkovi 3 týdny.... Máme problém s kojením....U prsu by mohlo být i hodinu, usne jenom u prsu, když ho dám do postýlky, stane se kolikrát, že za půl hodiny se probudí, a brečí.....Davídek mi brečí pořád....Když u kojení neusne, tak mi brečí, když ho dám po hodině od prsu pryč.....navíc poslední tři dny mám popraskané bradavky, respektive mě bolí jak při kojení tak i po....je to hodně velká bolest, říkám si že snad kojit přestanu....mažu si to bepanthenem, ale žádný účinek nevidím....navíc mě trápí, že malý pořád pláče, i když je najedený....nebo je možné, že bych měla málo mléka? Nebo kluk málo saje? Či saje špatně? Když si zmáčknu bradavku, tak mi mléko teče...sice to nestříká, ale trošičku teče...piju kojící čaje, beru homeopatika ricinus 5ch....nevím, jestli mi to pomůže, abych měla více mléka...... jsem strašně neštastná, máme nespokojené miminko....a už si s tím nevím rady.....sem tam i já brečím, jak jsem zoufalá.... sotva slyším, jak malý pláče, už mi to vadí, protože vím, že ho nedokážu uspokojit.....miluji své dítě, ale jak pořád pláče, tak si kolikrát říkám něco jiného.....já vím že malý za to nemůže..... jsem to já příšerná matka, co se neodáže postarat o dítě? Je to mé první, a nevím si rady....

hanka858
22. čer 2014

@emin Dobrý den 🙂 mám chlapecka kterému jsou dva měsíce..kojila jsem jen měsíc,ted jsme na UM...chci se zeptat zda by šlo se ještě rozkojit? Mlicko mi trosicku ještě teče..nějak mi to kojení začalo najednou chybět ☹

ninanela
23. čer 2014

@kikikrista Dobrý den,ani nevíte jak Vám rozumím.Stejné pocity,obviňování...Dle manžela si mám užívat a radovat se.Bojím se jít ven s kočárkem aby nezačala plakat a já ji nevím utišit.Tak jsem se na ni tešila a teď jsem sklamaná a nevím si rady.Držím nám palce,snad se to poddá a my si konečně začnem užívat radost z mateřství. 😉

emin
23. čer 2014

@kikikrista
@ninanela Děvčata, naprosto chápu Vaše pocity, mateřství a zvláště na začátku je neuvěřitelně těžká věc. Na člověka dorazí zodpovědnoat, nápor mateřské lásky, hormonální výkyvy a navíc, pokud jde něco jinak, než jsme se představovaly, je to o to horší. Některá miminka jsou křehčí, plačtivější, nespokojenější a doslova první 3měsíce propláčí. (často je to v případě císařského řezu, těžšího porodu, delšího pobytu mimo matku bezprostředně po porodu (inkubátor). Tyto miminka chtějí neustálý styk s matkou. Velmi pomůže společné spaní a nošení v šátku (to je potřeba se naučit). Oběma doporučuji pokud jste tak neučinily pozvat si laktační poradkyni. Vím, že je těžké vybírat, zvete si domů vlastně cizího člověka, kterému mate říkat intimní věci... vybírejte na nejlépe na doporučení ale vězte, že většina je zkušená, rozumná a hlavně se již setkala s množstvím podobných případů a nebude Vás nijak kritizovat. Každá se snažíme být co nejlepšími matkami a hledáme cestu k těm našim malým uzlíčkům, ale někdy narazíme na slepou uličku.
@kikikrista Přibírá chlapeček? Má 6-8 nacucaných plenek denně? Pak je asi vše v pořádku a jen je citlivější. Harvey Karp přirovnává první 3 měsíce po narození k tzv. 4. trimestu těhotenství, kdy některé děti by byly raději ještě v děloze, ale po dalších 3 měsících by měly natolik velkou havičku,že by porod nebyl možný (kniha Nejšťastnější miminko v okolí - zkuste)
@ninanela - jak to vypadá s kojením? Je to lepší pro těch "prokojených nocích"?

emin
23. čer 2014

@hanka858 Ano, je možné se rozkojit, dokonce až do 3-4. měsíce někdy I později. Připravte se ale, že to není vůbec jednoduché, je to pořádná makačka. Základem je udělat následující:
1) Začít miminko přikládat a pokud se přisaje dokrmovat nejlépe cévkou (suplementorem)
2) naprosto vynechat dudlík
3) Začít odsávat mezi kojením nebo min každé 3 hodiny (I v noci) ideálně dvoufázovou odsávačkou (např Swing), je jedno kolik odsajete a I když nic, tak pokračujte, jde o stimulaci.Odsávejte,10-15 minut, nebo déle, pokud mléko teče.
4) Velmi zintenzivněte přímý styk s miminkem - mějte jej nahaté na své nahé hrudi, pokud to jde noste v šátku, spěte spolu - inzenzivní styk maximálně podporuje produkci hormonů ovlivňující laktaci.
Bylo by dobré si pozvat LP, aby Vám ukázala správnou techniku kojení a dokrmování miminka. Držím palce.

kikikrista
23. čer 2014

Davídek mi spíše ubral....Dr. nám řekla, že ho musím dokrmovat UM....ale ani po tom není spokojený..... Navíc mi přijde, že by vypil vše, co bych mu dala......ale i tak pořád pláče..... chtěla bych ho jen kojit, ale nevím, prostě je neustále nespokojený....Kojení mě ted hrozně bolí, raději mu dám UM, u kojení je to jak druhý porod..... představovala jsem si klidné miminko, se kterým si budeme moc hrát atd...ale zatím se jen trápíme jeho pláčem....je to deprimující.... ☹

emin
23. čer 2014

@kikikrista Pokud nepřibírá, bude jistě chyba v technice kojení. Kojení nesmí bolet, bradavky jsou citlivější, ale není to utrpení. Mohu Vám tu psát roman o správné technice, ale chce to vidět a zjistit, kde je chyba. I pokud budete přikrmovat, můžete se stale rozkojit. Přikrmujte cévkou primo při kojení, miminko se tak uklidní a bude sáním stimulovat Vaši laktaci. Zkuste to s tou LP, najdete jena www.kojeni.cz nebo www.kojim.cz.

kikikrista
23. čer 2014

Dr říkala, že techniku máme správnou.....je možné, že by malý špatně sál? nebo by byl líný si mléko vytáhnout? Davídek ani po um není spokojený....

emin
23. čer 2014

@kikikrista Jaký byl porod? Nebyl od Vás oddělený po porodu delší dobu? Je donošený? Nemusí být nespokojený, protože má hlad. Pokud nepřibírá, je ale patrně někde chyba. Když kojíte, vidíte rozdíl mezi dvěma druhy sání? - 1. krátké dudlavé sání následované dlouhými pohyby brady, při kterých miminko polyká. Pokud si nejste jistá, bylo by možná dobré zjistit vážením, kolik vypije za 24 hodin. Nejsem zastánce vážení, často maminku stresuje, ale pokud není zbytí.... Pokud nesaje, musíte vy odsávat, abyste o mléko nepřišla. Pokud není příčina jinde a Davídek je "jen" citlivé miminko, zpravidla to po 3. měsíci přejde. Pokud však nepřibírá a je nespokojený, je třeba, aby MUDr situaci řešila - krevní odběry a další vyšetření.

kikikrista
23. čer 2014

Porod byl trochu komplikovaný, malý měl omotaný jednou kolem krku pupeční šňůru, měl velikou hlavičku, tak nešel rychle ven.....narodil 40+1, po porodu byl ode mě asi hodinu.....ode mě vypije za 30 minut 10-30 ml mléka, víc ne.....ale z láhve vypije vše..jenže po tom neusne a dožaduje se dalšího krmení.....po um už přibral, ale je pořád nespokojené.....nevím si s ním rady, mám jen špatné myšlenky ☹

somalicats
23. čer 2014

@kikikrista Hlavně bez výčitek. Ne vždy se kojení povede. V naší rodině máme pravděpodobně geneticky danou sníženou tvorbu mléka, protože ani jedna žena z naší linie se nerozkojila... A to jsem teď podruhé měla i laktační poradkyni, první dcera se narodila o skoro 3 týdny dřív a špatně se přisávala, druhá v termínu a i když sekcí, krásně se mi spustilo mléko... Jenže netvořím víc než cca 50 ml v obou prsou dohromady. Zkusila jsem vše včetně nočního kojení a stejně se nezadařilo - když mi dcera plakala hlady i po nakojení z obou prsou, tak jsem to vzdala, je na UM a krásně prospívá. Ta starší (dnes 11 let) zrovna tak. Nemá cenu mučit sebe ani dítě - když to nejde, tak to nejde. Některé děti toho vypijí fakt hodně - já musela zahušťovat mléko, protože ve 14 dnech byla schopná vytáhnout z lahvičky i 120 ml a pak vše vyblinkat.

kikikrista
23. čer 2014

Mě právě pláče i po UM.....když už usne, tak se mi probudí za hodinu, a to ale nemůžu dát hned další jídlo ne? Dokáže mi vypít 100ml, u toho usne, když ho dám odříhnout, probudí se a vyžaduje zas...jsou mu tři týdny, já teda zatím nepoznám, co jeho pláč znamená.....ale dává hlavičku na jednu stranu a otvírá pusinku.....když vypije tu dávku, dám odříhnout, chvíli klid a pak brečí, neustále brečí, dokud neusne pláčem....brečí třeba půl hodiny......

kikikrista
23. čer 2014

Když jsou na UM, jak často je můžete krmit? tak jak si to sami vyžádají? ale aby po každé vypil třeba 100ml, každé 2hodiny třeba...když se mi probudí po hodině co mám dělat?......když u krmení usne, tak ho nemůžu ani dát ven do kočárku, protože při oblékání se probere a zase pláče......třeba ho bolí bříško, ale to já zatím nepoznám.....mě přijde, že když pláče tak mu musím dát jíst

somalicats
23. čer 2014

@kikikrista Psala jsem IP, ať tu nediskutujem mimo téma.

ninanela
23. čer 2014

@emin Děkuji,dnešní noc nebyla tak efektivní s kojením jako minulá,snažila jsem se ale pak unavená navařila Nutrilon,ale zase cez den se mi povedlo 2x nakojit bez příkrmu a to jsme se s manželem odhodlal s kočárkem a malá vydržela a celou 1,5hod.prospinkala.Po odstříkaní jsem kojila asi za 1hod a bylo co pít,takže mlíčko se tvoří možná více.Jenom v noci musím vydržet! 🙂 Děkuji za rady.

ninanela
23. čer 2014

@kikikrista Vyzkoušej malého zabalit do pleny a hodně utáhnout ručičky,malá se me takto krásně včera uklidnila a spinkala v postýlce 3 hod.Ukázala mi to sestřička v porodnici,miminka se krásne uklidní a nejsou tak lekavé.

emin
24. čer 2014

@kikikrista UM se dává, pokud je to plná dávka každé 3 hodiny, pokud je to dokrm a zároveň kojíte, pak je to individuální.
@ninanela K zavinování (viz právě kniha Nejšťastnější miminko v okolí). H Karp mluví o 5 pravidlech - pevné zavinutí, sání, bilý šum (např vysavač nebo fén), poloha na bříšku (jen při uspávání) a houpání. Dodržení těchto pravidel většinu miminek zklidní.

kikikrista
24. čer 2014

Tak jsem si dnes zkusila odsát mléko ruční odsávačkou, odsávala jsem hodinu, a odsála jsem pouze 10ml, předtím malý Davídek ze mě vytáhl 20ml.....ručně odsávám už 14 dní, abych navýšila mléko, ale bez účinku.... je možné, že mléko ztrácím? Nebo je to jen psychického rázu? Snažím se dát do pohody, ale moc to nejde..... odsávám vždy po kojení, nahřívám si prsa, nic....piju i kojící čaje, beru homeopatika ricinus 5ch...ale bez jakéhokoliv účinku.....

nika166
24. čer 2014

Zdravím maminky, ráda bych se zeptala jestli máte některé zkušenost s návratem ke kojení, když Miminko bojkotuje prsa ☹ Dcerce je 4,5měsíce a poslední týdny už skoro nekojím. Dá se vrátit ještě laktace? Kojila jsem skoro 2.měsíce plně postupně přidávala UM neb mám ještě další dvě dcery a nebylo možné kojit každé 2hodiny .... po vlně veder kdy malá nechtěla ode mne pít skoro vůbec stále plakala a odstrkovala mne, jsme UM přidávali a skončily u UM a kojení jen v noci, kdy byla rozespalá. Teď už ode mne skoro pít nechce ani v noci a samozřejmě mléko se mi skoro nedělá a s dvěma dalšími dětmi je těžké jen se věnovat odstříkávání, přikládání atd. díky za zkušenosti ! 😉

emin
25. čer 2014

@kikikrista Odsávání není důkazem přítomnosti mléka v prsu. Já sama jsem normálně kojila a nikdy neodsával víc než 15 ml. Navíc ruční odsávačka je neefektivní. Pokud chcete odsávat, pak doporučuji spíš zkusit odsávačku dvoufázovou nemocniční Symphony nebo elektrickou Swing (obě lze půjčit). Psychika samozřejmě působí a lze říci, že kojení je hodně "o hlavě". U Vás jde jistě o komplexní problem, který lze řešit postupně, krůček po krůčku - správné dokrmování, technika kojení, zvýšení sebehodnocení, že jste skvělá maminka, atd...

emin
25. čer 2014

@nika166 Dobrý den, vrátit se lze, ale bude to opravdu makačka. Musíte odsávat každé 3 hodiny 10-15 min z každého prsu a pokusit se laktaci opět nastartovat. Musíte prestart dokrmovat lahví, ale davat dokrm cévkou, nebo pohárkem (je to rychlé, ale chce to cvik) Promiňte, že píšu "musíte", ale tyto dvě věci jsou opravdu bezpodmínečné, stejně jako se úplně vyhnout dudlíku. Dále je třeba miminko opět pravidelně přikládat, i kdyby se nechtělo přisát. Velmi laktaci pomůže kojení v noci a take častý těsný kontakt s miminkem (chování nahatého miminka na své hrudi, společné koupání, společné spaní. Se dvěma dalšími dětmi je to samozřejmě ještě složitější. Moc Vám držím palce.

monouch
25. čer 2014

@emin Dobry vecer, syn mi po kojeni vic place a je hladovy, kdyz dam UM, je o 100% klidnejsi a stastnejsi. Snazim se to stridat, abych neprisla o mliko, ale ma to vubec smysl? Nema problem se prisat po flasce, ale kojeni mu nestaci. Jsou mu 3m. Co se tyce stravy, jsem alergicka na syrove ovoce a zeleninu, jinak jim vsechno, piju kojici caje, caro atd...Jeste bych mela dodat, ze sem kojila co hodinu, pak ho bolelo bricho. UM davam co 2h, nebo co 3h a vypije tak 130ml, vyjimecne 150ml. Nekdz mu dam jen 100 a dokojim. Zkousela jsem to naopak, nejprve nakojit a pak dokrmit UM, jenze on se napil hodne MM a pak uz nechtel to UM, ale zachvili zas rev a hlad. A kdyz jsem zkusila odstrikat, vypil mi stejne jako UM. Mam nejake spatne mliko? Nebo je moc vodove, ze se napije, ale nenaji? Co byste mi poradila? Po UM strasne prdi a smrdi, ale nevadi mu to 🙂

veroon1
25. čer 2014

@mikulka ahoj..chtela bych se zeptat co muzu udelat proto,aby si muj7tydenni syn po kazdym papani neublinkaval?ja nekojim,jsme na umely strave..rodila jsem akutnim cisarem a malyho mi prilozili k prsu az3.den a to se ani nechytl,jen s klobouckem a kdyz jsme prisli z porodnice domu,tak me mliko zvracel,neprisal se uz ani na kloboucek a odvracel hlavicku od prsa..

emin
26. čer 2014

@veroon1 Dobrý den, Mikulka už delší dobu v tomto foru neodpovídá, ale snad bude stačit má odpověď. Především I po 7 týdnech by bylo možné se rozkojit, ale chce to dobrou laktační poradkyni a nechat si vše poradit a vysětlit. A proti ublinkávání - pokud jde o ublinkávání a ne zvracení obloukem do dálky, je to naprosto normální, Záklopka mezi jícnem a žaludkem je u miminek nedovřená a některá miminka ublinkávají velmi často. Jako prevence - dokrmovat v co nejvertikálnější poloze, davat pozor, aby mimi nespolykalo při pití vzduch, davat odkrknout I během jídla vícekrát, nenosit po jídle v klubíčku. Můžete zkusit změnit typ UM - zkust bezlaktozové či antialergení.

emin
26. čer 2014

@monouch Dobrý den, bohužel, to že nemá miminko problém se přisát I po krmení z láhve ještě neznamená, že umí z prsu I sát. Je to velmi typické. Mimino se přisaje, ale efektivně vůbec nesaje (a tedy po kojení má hlad), protože z láhve mléko teče snáz a miminko se nemusí tolik snažit. Ví, že potom přijde láhev a ono se nají. Tím, že nesaje se samozřejmě snižuje laktace. Pokud se chcete vrátit ke kojení, je bezpodmínečně nutné odložit láhev a dokrmovat jinak (cévkou, pohárkem atd, obojí je rychlé a jakmile se to naučíte I snadné). Kompromis v tomto případě není. Mléko máte silné, tak silné, jak miminko potřebuje. MM je lehce stravitelné, miminka chtějí MM častěji než při dokrmování UM a jsou období, že I třeba každou hodinu. Kojení není pravidelná činnost, kojí se podle potřeb miiminek a doporučuji kojícím maminkám nesledovat hodiny a prostě kojit, kdykoli mimi chce. Ona sama vědí, kdy a jak dlouho kojení potřebují. Postupně si laktaci upraví ke svým potřebám a z kojení se stane příjemná záležitost. Moc Vám držím palce.