Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

copanovaradka
2. zář 2015

@emin jak malého může ohrožovat láhev? Jako vdechnutí navíc? My máme s filtrem aby tam toho neteklo moc aby se nezalknul, od večera už zvládáme, na zvýšení laktace zkouším odsávat mezi kojenim, dřív jsem odsála i 80 z jednoho prsa a teď pouze 30 z obou... Hlavně nemám vůbec finance na kupování takto drahé záležitosti, máme velké výdaje a tohle bysme už nezvládli utáhnout

copanovaradka
2. zář 2015

Ke všemu používám kloboučky díky kterým malý umí chytit prso už v porodnici nám to nešlo 🙂 přisál se na chvilku a rozčílil se

idiska
2. zář 2015

@emin ale jak poznám, že mu MM stačí?...a jak dlouho se o to vůbec pokoušet? ...já ani nevím, kolik mu ted mám dávat UM

emin
2. zář 2015

@copanovaradka Dobrý den. Pokud pročtete komentáře výše o lahvičce zde mluvíme velmi často. Krmení z láhve dlouhodobě ohrožuje kojení tím, že snižuje laktaci, mléka je méně, miminko nechce sát prs a preferuje lahve. Každá láhev teče snáz než mléko z prsu a každá láhev nutí mimino, aby se tvarobě svou pusinkou přizpůsobilo tvaru dudlíku, žádný dudlík není ergonomický, jelikož každé prso vypadá jinak a hlavě je to měkká tkáň, která se naopak přizpůsobí tvaru úst miminka. Ptala jste se, jak dokrmovat - cévkou, miminko saje prs a zároveň cévku, učí se sát z prsu, stimuluje laktaci, postupně dokrm zkusíte ubírat až nakonec budete kojit výlučně (za ideálních podmínek). Pokud kojíte přes klobouček, je situace také složitejší, protože klobouček má opět jiný tvar než prso. Klobouček sice napočátku může usnadnit přisávání, dlouhodobě bohužel opět snižuje laktaci tím, že silikon tvoří bariéru mezi slinami miminka a kůži maminky (kde funguje čilá chemická komunikace při kojení). Zkuste se obrátit na dobrou LP v okolí, mohla by Vám vše usnadnit.

emin
2. zář 2015

@idiska Pokud chcete odpověď v mililitrech, tak takto - mimino vypije CCA! 150ml/kg váhy/24 hodin, tzn 3kg miminko vypije cca 450 ml za den. Je to však PRŮMĚR, některým to stačí, jiná jsou hladová, pro jiné je to příliš. Prospívající miminko přibírá na váze, je po kojení spokojené, necucá ručky apod. Počůrá min 6 plen za den. A jak dlouho se pokoušet? Znám ženy, které se rozkojili po pár dnech, jiné týdnech a jiné třeba až ve 4 měsících. Najeďte si na určitý řád, neberte kojení jako úkol, kterého třeba dosáhnout, omezte rizika jako dudlík a láhev, naučte se používat cévku (suplementor) a kojte. Neohlížejte se na tlak okolí, prostě to zkoušíme rozjet, děláme to správně. A ono to půjde. 🙂 . Držím palce.

blongelina81
3. zář 2015

copanovaradka: opravdu s tou lahvičkou opatrně, já začala dávat čajík na prdíky. Prdíky sice ustoupili ale objevil se bojkot kojení, dva týdny jsem každé kojení obrečela, byl to hrozný boj, to co malá předváděla u prsa že ho nechce, už nechci nikdy zažít. Boj jsem vyhrála a stále kojím a lahvička letěla do koše.
Sice mám kamarádky co dávali lahvičku a stále bez problému kojily ale já bych to teda znova už neriskovala 😉

idiska
3. zář 2015

@emin hmm, takže nejlepším řešením je prostě láhev...to vím, kolik vypil, je spokojený, má dost pomočených plín...sice tlak okolí bude opravdu velký, ale asi je opravdu důležité mít spokojené dítě

pafca4
3. zář 2015

dobrý den, chtěla bych se zeptat, malému je 9 měsíců, mám ho dále kojit 2x za noc, jak vyžaduje, nebo se mám pokusit noční kojení odbourat? děkuji.

emin
3. zář 2015

@idiska Takto jsem to opravdu nemyslela.☹ Ono kojení prostě je více instinktivní a méně exaktní, takže na ml se při kojení nehraje. Je však pravda, že nikdy nevíte, kolik mimi vypije, prostě kojíte a sledujete jej, jak pije, jak se chová. Když chce mimi napít, nakojíte. Jde o to věřit miminku a sama sobě, navzájem se sehrát a učit se číst jeden druhého. Lahev opravdu nedoporučuji, nevýhody UM jsou obrovské a je škoda se vzdát kojení jen pro "jistotu množství vypitého mléka". Kojení navíc není důležité jen pro miminko, nese sebou mnoho výhod i pro maminku a kromě nižšího rizka různých chorob (osteoporóza atd) má i velké psychické výhody pro kojící maminku. Zkuste kontaktovat místní dobŕou LP.

emin
3. zář 2015

@pafca4 V tomto věku je kojení 2x za noc naprosto normální, určitě bych pokračovala.

emin
3. zář 2015

@blongelina81 Moc děkuji za tento příspěvek, jen občas se najde maminka, která přizná bojkot způsobený lahví. A tak jak píšete, každé mimi je jiné, některé kombinaci prso-lahev zvládne, u jiných je to konec kojení. Děkuji.

copanovaradka
4. zář 2015

@blongelina já stále kojim a dokrmuji normálně přes lahvičku prso neodmítá ani lahvičku už neodmítá 🙂 díky příkrmu nám krásně nabral a nepláče mi hlady 🙂 hurá 🙂

copanovaradka
4. zář 2015

Jinak ženský píšete tady, že díky kojení jsou děti zdravé já byla kojena jen do třech měsíců a dále na UM byla jsem zdravá a do teď mám velkou imunitu 🙂... Také, že jsou to pro maminku psychické výhody a já nikdy neměla větší psychické zatížení než když jsem kojila a malý stále plakal 🙂 hrozný... Chápu, že kojení je nejlepší, ale UM není jed já a i můj manžel co je na UM od narození jsme a byli zdravý až až 🙂

guinea
6. zář 2015

Taky bych potřebovala poradit, protože jsem absolutně zoufalá.

Mám dvouměsíčního chlapečka, po porodu sekcí se mi v porodnici nespustila laktace, takže nasadili Nutrilon a mně šoupli kloboučky, že mám malé bradavky a normálně to nepůjde. Ani mě nechtěli pustit z porodnice, protože malý hodně zhubnul, takže jsem se nechala tak vynervovat, že jsem kojila jen jako doplněk UM, jen aby přibíral. Doma se laktace spustila, ale málo, takže dál hlavně UM a k tomu kojení, ale přes klobouček, a i tak to bylo velice bolestivé.

Pozvala jsem si domů velice milou laktační poradkyni, která mi ukázala, jak kojit bez kloboučku - šlo to skvěle a malý si vysosl hodně mlíčka, ale to trvalo bohužel jen asi dva dny. Mezi tím se mi poranění obou bradavek strašně rozjelo (ohromné ragády, ale hlavně taky krvavé hluboké díry uprostřed bradavek do "živého masa"), a nakonec zánět obou prsních žláz a ATB. Po dobu braní ATB jsem jen odsávala osávačkou, což bylo přece jen k prsům výrazně šetrnější, a čekala, až se prsa zahojí. To trvalo skoro 14 dní, a objem osátého mléka šel samozřejmě postupně dolů.

Teď jsem už myslela, že jsou bradavky zahojené, takže jsem jednou nakojila přímo z prsou (malý sát umí, s ním problém není), kojení nebylo ani bolestivé. ALE - už mám ty krvavé díry do prsou znovu, opět to strašně bolí, na jedné bradavce dokonce i něco jako bouli nalitou krví. Zkusila jsem znovu přiložit, ale už to pro šílenou bolest opět nejde.

Takže nevím co dál. Buď počkám, až se bradavky uzdraví, ale to přijdu asi o mléko úplně (už teď odsaju z obou prsou jen 30 ml), a nebo budu odsávat dál, ale bradavky se neuzdraví a normálně kojit nebudu nikdy.
Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale jsem skutečně velice zoufalá a nevím, co dělat.

hapovab
6. zář 2015

Dobrý den, chci se zeptat jestli můžu pí denně jedno rozpustné kafe s mlékem když kojím. Děkuji

emin
7. zář 2015

@hapovab Dobrý den, můžete 🙂.

emin
7. zář 2015

@guinea Dobrý den, naprosto Vás chápu, bolestivé kojení je obrovský handicap pro maminku. Takto velké bolestivé ragády svědčí bohužel patrně o chybné technice sání a přikládání. Miminko musíte přikádat na otevřeno pusinku. Kloboučková miminka bohužel nejsou zvyklá při přisávání pusinku otvírat, s klobouček se do pusinky dostal snadněji přes zavřené dásničky (í to může být bolestivé, ale ne tak, jako při kojení napřímo). je třeba naučit miminko otevírat pusinku dokořát před přiložením. Dejte si načas, než přiložíte mimi k prsu, počkejte na otevřenou pusinku. Bradavka je pak v pusince volně, není jak ji poranit. Na léčení doporučuji hydrogelové polštářky např. Medela. Také uvažuji o možnosti bakteriální infekce bradavek - vypadá jako veli hluboké hnisavé ragády, léčí se mastí Bactroban (na předpis). To, že mimi nemá zvládnutou techniku může být způsobeno i dokrmem lahvičkou - používáte lahvičku? Pokud ano, zkuste dokrmovat při kojení cévkou - pokud je kojení příliš bolestivé, pak cévkou přes prst. Jde o cévku CN01, ukázku najdete na infookojeni.net. Držím palce.

anicka666
9. zář 2015

Dobry den, potrebovala bych poradit kvuli kousani pri kojeni. Male je 9 mesicu a ma dva dolni zuby. Asi pred dvemi tydny zacala kousat pri kojeni. Nebo chytne bradavku a odtahne hlavu od prsu. Delala to i jako mensi, ale tenkrat nemela zuby ani takovou silu. Vykriknu, rikam NE,NE, seberu. Rozbreci se. Moc se to nelepsi. Na jak dlouho mam sebrat prso? Co se da jeste zkusit? Mozna mam spatnou techniku kojeni (bradavka je po kojeni "vytvarovana" na jednu stranu), ale da se v tomhle veku s tim jeste neco delat? Nebo mam prejit na odstrikavani a pripadne odstaveni? Koji se rano, pred spanim (dopoledne, odpoledne, vecer), aspon 1-2x mezitim a 2x v noci. Prikrmy a kase ji, ale jen male mnozstvi. Dekuji moc za jakekoliv napady

emin
9. zář 2015

@anicka666 Dobrý den, odstavení nedoporučuji, kojíte ještě poměrně často, v tomto věku dítě ještě potřebuje 3-4 mléčné dávky denně (minimálně), přechod na UM je zbytečný. Kousání je také většinou dočasné. Pokračujte, nereagujte příliš hlasitě, ale důrazně a jasně řekněte před kojení - nekousat. Když kousne, opakujte - ne nekousat a prs vezměte. Až se uklidní, nabídněte znovu + nekousat. Dítě i v tomto věku časem porozumí. Zkuste změnit polohu - fotbalista, savčí poloha. Držím palce.

sykorka44
9. zář 2015

Dobrý den, pročítala jsem Vaše odpovědi a je úžasné, že takto radíte všem, kteří si nevědí rady! Já sama jsem teď trochu ve slepé uličce... Mám syna 4 týdny (akutní císařský řez o 3 týdny dříve), od malička se krásně přisává a má velký zájem o mlíčko 🙂 Bohužel s laktací stále bojuji. I když jsme zatím nikdy nepřikrmovali, periodicky se mi vrací pokles laktace, nekojím-li každou hodinu nebo i dříve. Stačí, aby malý dvakrát za sebou spal 3 hodiny a mně okamžitě povadnou prsa a mám málo mléka. Syn mě pak vysaje obě prsa a pláče hlady. Je možné, že laktaci neudržím jinak, než že budu pořád tak často kojit? Potřebujeme se se synem ale také vyspat.. Snyažila jsem se i odsávat, abych zvýšila množství tvoeného mléka, ale když mám povadlá prsa, neodsaju po kojení už ani kapku. . Je pravda, že mléko se tvoří z většiny při kojení? Předem děkuji za Váš názor!

mazlik1
11. zář 2015

Dobrý den, taky bych prosila o menší radu, než si budu třeba někoho volat na pomoc. Včera nás s malou pustili z porodnice domů..tam se krásně rozpila z prsů akorát u jednoho si musím vypomáhat kloboučkem..zatím si moc bradavku vytáhnout neumí..jsou chvíle, kdy ale jo. Bohužel když kojím z druhého, tak to přisátí dost bolí a mám bradavku popraskanou.. může to být špatnou technikou, nebo její zuřivostí z hladu ? Přes klobouček to nebolí, ale ráda bych jej přestala úplně používat, stejně klouže 😠 😀

A jak často bych ji měla kojit přes den a v noci? zatím dávám, vždy když si řekne pláčem a mlaskáním, ale né vždy to ještě poznám zda opravdu mám hlad.

Děkuji za případné rady

emin
12. zář 2015

@sykorka44 Dobrý den. Ze zprávy nevím, jak miminko váhově prospívá. Pokud bez potíží, je takto častá frekvence u něj přirozená a spíš bych do ní nezasahovala. Na druhou stranu takto časté kojení - téměř neustále po hodině bez delších pauz je nestandardní a doporučila bych konzultaci s LP, která by mohla poradit či "vychytat" možné chybky apod. Jak dlouho kojíte, střídáte prsa, nepoužíváte dudlík, lahvičku, stlačujete prs? Při delší pauze bych očekávala spíš prsa nalitá... Pro podporu laktace lze doporučit homeopatika či bylinky, nicméně pokud je chyba jinde, příliš nepomohou. V tomto věku s mléko ještě netvoří jen při kojení, laktace se stále teprve rozjíždí. Až s odstupem věku kdy je laktace již rozběhá a miminko zvládá sání se většina mléka tvoří při kojení. Držím palce.

emin
12. zář 2015

@mazlik1 Dobrý den, důvodem může být opravdu klobouček. Miminka, která se přisávají na klobouček často neotevírají dostatečně pusinku, klobouček díky silikonu projde do úst i přes dásničky, a skřípnutí mezi nimi nebolí. Když se však mimi přisává jen na bradavku může ji poranit a vytvořit tzv ragádu. Zkuste klobouček zahodit a přisávat jen napřímo. Když se podaří, podaří, když ne, nic se neděje, nakojte z druhého prsa a příště zkuste znovu. Ono se to nakonec naučí 🙂 Na bolavou bradavku používejte Purelan, kokosový olej, hydrogelovou náplast MEdela apod.

mazlik1
12. zář 2015

@emin Dobrý den, děkuji za odpověď. Malá už z zvládá i bez kloboučku, stačí bradavku pořádně vytáhnout, bohužel to druhé je bez kloboučku dost bolestivé. Zatím bradavku mažu bepanthenem plus a před každým kojením ji očistím

mopebi
12. zář 2015

Dobrý den, mám prosbu o radu. Již mám syna, kterého jsem kojila deset měsíců přes kloboučky, protože mám vpáčený bradavky. Před pěti týdny se mi narodila dcera. V nemocnici mi sestra říkala že sice bradavky jsou malý ale že by se možná chytla i bez kloboučků, ale i přesto se naučila pít s kloboučky. V nemocnici a skoro až do teď bylo všechno v pořádku. Mléka mám hodně i mi hodně přebývá. Ale tento týden (pátý) začali problémy. Dcera občas začala odmítat levé prso (větší), nejdříve to bylo občas, pak častěji. Nevím jestli je to tím že jsem tam v druhým týdnu jejího věku měla zánět. Pak to začalo být častější, stále odsávám odsávačkou tak vidím že někdy tam bylo opravdu méně ale teď už si myslím že je tam dost od 50-100 ml na prso, pak začala odmítat i to druhé. Tak jí dávám odstříkaný mléko přes prst stříkačkou (zkušenost se synem - měl ze začátku málo). Včera už se moc nepřisála ani přes klobouček, hází sebou tak že mi klobouček padá, odstrkuje ručičkama prso. V noci se mi podařilo ji přisát na prso bez kloboučku. Ale to bylo jenom v noci, ráno a v poledne a odpoledne už se zase nepřisála. Můžete mi poradit čím by to mohlo být, už si nevím rady i když nějaké zkušenosti už mám. Syn měl takový to období že měl v určitou dobu pořád málo ale tohle je něco úplně jiného. Váhově prospívala dobře, za dva týdny přírůstek 600 g. Jinak vážila 4,5 kg.

mopebi
12. zář 2015

Ještě jsem zapomněla dodat, že se snažím kojit po čtyřech hodinách (budím jí). Někdy dcera by spala déle někdy se tak vzbudí. V noci vydrží dokonce i bez kojení sedm hodin vkuse. Někdy mám prsa úplně k nalitá k prasknutí někdy je to levé měkčí, ale i když jí přiložím a ona se nepřisaje tak po mě teče mléko i tak a plína je hned mokrá až jsme z toho celé mokré obě.

emin
13. zář 2015

@mopebi Důvodu bojkotu může být víc. Používáte dudlík? Nepoužívejte. Nemáte příliš silný tok mléka a malá se pak zalyká? Zkuste odstříkat největší nápor mléka zpočátku a přiložit až po té, co prsa změknou a tok se trochu sníží. Pokud malá nechce levé, nenuťe a přiložte k pravému. Zkuste přikládat nejdříve bez kloboučku, když to nejde, s kloboučkem a pak opět bez. Pokud to někdy zvládne, je to jen otázka cviku. Zkuste kojit v jiné polože, zkuste polohu savčí - mimi leží na vás na bříšku. Držím palce.

sabini
14. zář 2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat-kojím teprv týden a mám velkou tvorbu mléka-nateklá bolestivá prsa, zvýšenou teplotu,musím odstřikávat i v noci ale nejdřív se nahřát ve sprše aby to trochu šlo-a jde to těžce. Když je toho mléka hodně, tak malá se sice přisaje ale jen na chvíli-tak pět minut a pak zase za půl hodiny-je to tím že mléko je nahromaděné? Nevím zda je to úplně v pořádku, proto jsem uvažovala nad odsávačkou a uchováváním mléka v mrazu. Poradila by jste mi jaký typ odsávačky si pořídit, jsem prvorodička vůbec se v tom nevyznám a nevím jaké je nejlepší řešení. Za přijatelnou cenu. Kojím tak co 3-4 hodiny. děkuji moc krat

sabini
14. zář 2015

ještě jsem chtěla dodat že malá se u toho zalyká a často škytá, můžu to nějak ovlivnit? nechávám ji pokaždé at si odříhne ale pokaždé se to nepodaří. při odříhavání nosím v klubíčku

mopebi
15. zář 2015

@emin
Dobrý den, tak odstříkání nepomohlo. Trochu se to zlepšilo po ránu a v noci je schopná se najíst s kloboučkem. Nejkritičtější je poledne a cca 19.00. Chci se zeptat proč ten dudlík mám zrušit ? Je na něj zvyklá od třetího dne narození a bez něj už neusne.