Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

kkaatte
15. zář 2015

Dobrý den, od včerejšího rána mě bolela hlava, v poledne se přidala zimnice a večer horečka 38,3. Dala jsem si paralen a celou noc se potila. Ráno horečka trochu ustoupila na 37,2. Teď opět stoupla na 38. Pravé prso mám vždy nalitější, ale malá mi vždy pomůže. Jenže nyní mám prsa teplá, může to být počátek zánětu? Jinak prsa mě nebolí. A popřípadě za jakým doktorem zajít, za obvodním nebo gynekologem. Děkuji

efka89
15. zář 2015

Dobry den,

Obracim se na vas s prosbou. Mam 10ti denni miminko a jsem si temer jista, ze pri kojeni prikladam k prsu spravne, odpovida to vsem teoretickym krokum prikladani (v pusince vetsina dvorce, bradicka na prsu, ohrnuty dolni ret), avsak vzdy po skonceni kojeni je bradavka deformovana, vztycena pouze jeji horni polovina. Mam ploche bradavky, muze to byt zpusobeno tim, ci spatnym prikladanim?

Velice dekuji za nazor a radu.

emin
15. zář 2015

@mopebi Dobrý den, dudlík stejně jako klobouček bohužel způsobuje zmatení miminka. Ústa se vždy musí přizpůsobit tvaru dudlíku/kloboučku zatímco u kojení napřímo se tkáň přizpůsobí tvaru mluvidel miminka. Dudlík se navíc saje zcela jiným způsobem a může způsobit potíže s kojením. Statisticky se dudlíkové děti kojí kratší dobu a s většími potížemi.

emin
15. zář 2015

@efka89 Dobrý den, přikládání a sání Vás bolí? Pokud ne, neviděla bych v tom probém. Bradavka se tím, jak je přitisknuta mezi jazyk a horní patro může tvarově přizpůsobit, záleží na tvrdosti tkáně, tvaru a velikosti bradavky. Pokud nebolí a mimi v pohodě prospívá, je to OK.

emin
15. zář 2015

@kkaatte Může, ale může to být také obyčejná viróza. Pokud by prsa bolela, byla citlivá na dotek, rozmasírujte či rozkojte zatvrdliny a chlaĎte obklady. Můžete PAralen, Ibalgin i běžné léky na vírozu, rýmu, kašel atd. Nic z toho kojení neohrožuje.

emin
15. zář 2015

@sabini Dobrý den, silný tok mléka může být problémem, ale takto brzy po porodu je to známka toho, že se vše hezky rozjíždí a je na dobré cestě. Pokud budete kojit na požádání, pak se laktace ustálí dle potřeb miminka. Před kojením vždy nahřejte a klidně odsajte či odstříkejte prsa do úlevy, aby prs změkl, a bylo snazší se přisát, odsajte ten největší nápor. NEbojte se, pro miminko stále hodně zbyde. Zkuste kojit v leže na zádech, mimi na Vás na bříšku tak, aby mléko muselo sát směrem nahoru, gravitace pak trochu pomáhá tok mléka zpomalit. Odsávačku můžete pořídit, např. Medela Harmony, ale není to nutné, je lépe prostě kojit na požádání, zásoby nepotřebujete.

anniesfibis
15. zář 2015

Rada bych se zeptala, zda kdyz chci kpjit nemam davat dudlik vubec a nebo obcas muzu? Cetla jsem, ze miminko prvni tri mesice vyzaduje 5 veci-zavinuti, sum, polohu na brisku nebo boku, hoipani a sani-kdyz vsak nemuze mit dudplik, jak tuto potrebu naplnim? Dekuji

rubbie
16. zář 2015

Dobry den,
rada bych se zeptala, jak dlouho trva asi zahojeni cca 3mm trhlinky na prsu? Po uprave spravne techniky kojeni mam jedno prso zcela bez obtizi, na druhem je trhlinka uz vyse 10 dni. Lepsi se, aleopravdu pomalu. Kazde kojeni je jen z jednoho prsu, protoze mimco usne. Jedno kojeni trva 20-35min,kojim dle potreby, nekdy je to po hodine, vetsinou po 2 a minimalne jednou za den 3 hod. Mimco ma 2tydny. Uz jsem si myslela ze prso s trhlinkou prestalo bolet, na druhy den ale zacalo bolet znova. Takova ostra, mozna pulzujici bolest v bradavce a vnitrni strane prsu. Taktez mam po kojeni bradavku svetlou/bilou. Docetla jsemse, ze by to mohl byt vasospasmus. Muze byt jenom na jednom prsu? Jak poznam, jestli je to jen mechanicke
poskozeni, nebo kvasinkovy puvod? Je doporuceni aplikovat suche teplo po kojeni, B6 a B-komplex spravne?
Dekuji

sabini
16. zář 2015

Můžu si aplikovat barvu na vlasy když kojím? Neosype se mimi? Dva týdny po porodu

anniesfibis
16. zář 2015

Doporucujete koupit elektrickou odsavacku Medela swing? A je dobre si ji brat uz do porodnice na rozjeti kojeni? Děkuji

sabini
16. zář 2015

Ještě se chci zeptat jestli si můžu při kojení dopřát jedno kafé denně - nescu nebo turka(žádný smrťák), v jakém množství přechází kofein do mléka? Dala jsem si před porodem jedno kafe -po dlouhé době, co jsem šla na měření ctg a doktor mě zprdnul. Má to vliv i na kojení? A příležitostný alkohol v malém množství? Máme ted oslavu jednu za druhou, tak se chci zeptat jestli to nevadí. Četla jsem tento článek ale zdá se mi až moc "free" http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/kojeni-al... Jaký máte na to názor ?

emin
16. zář 2015

@anniesfibis Dobrý den, miminko potřebuje sát, ideálně prs. Některá miminka mají potřebu sání opravdu velkou, jiná menší. Důležité je, aby miminko umělo sát prs, zvládlo techniku sání správně a vědělo, kdy ji má použít. To také zvládnou některá miminka rychle, jiná se však dudlíkem nechají snadno zmást a techniku sání prsu (která je absolutně odlišná od sání dudlíku) "zapomínají". Proto minimálně zpočátku (první 3 měsíce),ale raději vůbec nedoporučuji.

emin
16. zář 2015

@anniesfibis S Medelou Swing mám dobré zkušenosti. Do výbavičky ji však nedoporučuji, může to být naprosto zbytečná investice, vše může jí dobře a nejlepší "odsávačka" je miminka 🙂. Můžete si ji většinou i v případě potřeby jen pronajmout. Podívejte se v okolí, zda některé dětské centrum či LP odsávačku nepronajímá.

emin
16. zář 2015

@rubbie Dobrý den, vasospasmus může být jen na jednom prsu, trhlinka (ragáda) by mohla být způsobena chybným přisátím, které se poté častým kojením pomalu hojí. Zkuste hydrogelové polštářky od Medely (nebo Chicca), kokosový olej, Purelan. Zkuste změnit polohu při kojení z daného prsu. Kojte z obou prsou, když mimi přestne sát a usíná, prsa vyměňte, je to efektivnější a laktace se lépe rozbíhá. Suché teplo, hořčík, vitamíny B, to vše vasospasmus může zmírnit, někdy odejde bolest sama, jindy je to bohužel dlouhodobý problém a lze jen tlumit obtíže. Kvasinková infekce je další potíž, projevující se svěděním, pálením až bolestí bradavek mezi kojením.

emin
16. zář 2015

@sabini Dobrý den, kojení je "free" a s článkem souhlasím 🙂. Na druhou stranu máte opravdu ještě malé mimi (2 týdny?) a vše se teprve rozbíhá, takže asi takto - dvojka bílého či střik je naprosto OK. Sedmička už je hodně 🙂. slabé kafčo s mlékem OK, smrťák ne. Kofein se do mléka dostává překvapivě rychle v řádu hodin a někdy má na mimi silný vliv - nespí a nespí. Jindy ale vliv kofeinu vůbec nezaznamenáte. Nezbývá než to zkusit. Obecně radím vždy takto - můžete vše tak, aby to vyhovovalo mamince i miminku, takže zkoušejte, pozorujte. Pokud se na to cítítě, jděte z oslavy do oslavy, nicméně šestinedělí má své opodstatnění, maminka a miminko se sžívají, zvykají si navzájem číst své potřeby a signály, měly by být především spolu 🙂. Ať jde vše dobře. V barvení vlasů nevidím problém.

sabini
16. zář 2015

@emin na oslavu jdu jen na skok, hodku, dvě, jen symbolicky, a pak hned šupky dupky s malou domůůů. děkuji za rady, jste moc hodná, je to super že jste tu pro nás 🙂

terka_85
16. zář 2015

Dobrý den,
prosím o radu. Synovi jsou 3,5 měsíce a plně ho kojím. Poslední měsíc ale přibývá tak 100 g za 14 dní. Nyní váží 5450 g. Vypadá dobře, má naducané tvářičky, bříško, je tak akorát. Myslím si, že mléka mám hodně, když třeba v noci déle spí, tak mám i mokrou noční košili od mléka. Doktorka to zatím neřeší, prý je to zatím v pořádku. Co si myslíte prosím vy? Mě se zdá, že 100g za 14 dní je málo...

anniesfibis
16. zář 2015

@emin ja budu od 3 m pracovat, tedy budu muset odsavat,;proto by me zajimalo, zda je rozumne ji brat i do porodnice a pomoci diky ni nastartovat tvorbu mleka...kupovat ji totiz budu urcite. Dekuji

emin
17. zář 2015

@anniesfibis V tomto případě ano, Swing je dobrá volba, pro rychlé a efektivní odsávání pak Swing Maxi na obě prsa.

emin
17. zář 2015

@terka_85 Dobrý den, máte rozumnou pediatričku, která se řídí nejen tabulkou, ale miminkem samotným. Na druhou stranu je to váhový přírůstek poměrně nízký. Jak často kojíte, kojíte z obou prsou, kojíte v noci? To vše hraje roli, nicméně pokud tam určitýp přírůstek bude a mimi bude prospívat - dostatečně čůrat, psychomotoricky v normě, klidné, spokojené, pak k dokrmu není důvod.

anniesfibis
17. zář 2015

@emin muzete mi jeste poradit jak to provadet? Mam si tedy vzit medelu do porodnice a odstrikavat? A co s tim mlikem? A nebude potom chybet v tom prsu - kdyz chci, aby mimco pilo z prsu a odsavackou jen zvysit produkci. (potom z lahve budu krmit az kdyz zacnu pracovat cca po 3 mesicich). A kdyz pak budu krmit z lahve (po tech 3 m), bude ochotne mimi jeste pit i z prsu? Dekuji

v_anilka
17. zář 2015

@emin dobrý den, malý má 3 týdny a doteď vše OK, od včera začal vyvadet pri kojení. Přiložím ho, saje 3 minuty, pak se pustí a začne kopat rukama a nohama, otvírá pusinku, ale přisát už mu nejde, zkoušela jsem měnit polohu, nabídnout druhé prso a nic nepomáhá:( čím to může být?

efka89
17. zář 2015

@emin moc vam dekuji za odpoved, jen jeste jedna vec, kojeni uz neboli, jen doznivaji hojici se praskliny, ale vzdy po vytazeni bradavky z ust mimca na ni je neco jako bily puchyrek, ktery jde vetsinou i sloupnout..z jakeho duvodu vznika? Mnohokrat dekuji, hezky den.

ivana451
17. zář 2015

@emin Dobrý den, prosím poraďte, jak zvýšit množství mléka? Mám 11 denní holčičku a za poslední týden zhubla 100g (momentálně váží 2950). Kojím přes den max. každé 2 hodiny, v noci po 3-4 hodinách. Nepláče hlady, doteď jsem netušila, že mám málo mléka, vypadá spokojeně. Denně má počůraných asi 8 plínek,se stoličkou je to horší...naposledy před dvěma dny...doktorka doporučila příkrm a vážit před a po kojení...piju kojo čaje,snažím se odpočívat,ale mám ještě dvouletého syna a ten se zatím neobstará...předem moc díky za odpověď!

anniesfibis
17. zář 2015

@ivana451 prikladala bych po 2xhod. I v noci

ivana451
17. zář 2015

@anniesfibis jojo, to mám v plánu! To jsem zapomněla zmínit...

mopebi
17. zář 2015

@ivana451 já poradím jako laik hodně pít, jíst a neomezovat čokoládu - psychická pohoda je důležitá.

vjerca
17. zář 2015

Dobry vecer,
syn ma 6m, cca 2 tydny mame 2 zoubky.
Meli jsme ted moucnivku, dr. rikala ze je mozne i ze zmeny ph v ustech kvuli tem zoubkum. Uz tak tyden me poboliva bradavka a dnes jsem nasla trhlinu. Cim mam prosim zalecot a jak s kojenim? V noci je to ok ale pres denmme dost zoubkama stiska...vypada to ze co nevidet vylezou i horni..Myslite ze mam odsavat? Dekuji!

ivana451
18. zář 2015

@mopebi Díky,to všechno dělám a stejně je mléka málo ☹ Stejný scénář jsem zažila s prvorozeným...nerozkojila jsem se a vyrostl na UM.Doufala jsem,že tentokrát to bude snazší 😒

emin
18. zář 2015

@ivana451 Dobrý den, doporučila bych návštěvu LP. Pokud mimi na váze ubívá, nemyslím, že po 2 hodinách opravdu kojíte - tedy že mimi dobře a efektivně saje. Ne každé mimi pláče hlady. Bylo by dobré zhodnotit sání, jak je přisáté, jak dlouho saje a jak dlouho jen dudlá. Prokojit pár nocí by mohlo pomoci - mimi k sobě do postele a kojit průběžně. Také je dobré jej opravdu při pití sledovat, a jakmile přistane sát - neslyšíte polykání, nehýbe se brada hooodne dolů, vyměnit prsa. Prsa vyměňte klidně po 3 minutách a klidně i 3x nebo 4x. Prso při kojení volnou rukou v horní části prsa stlačujt - jakobyste mačkala balonek. NA rozkojení je ještě čas, neházejte flintu do žita. Při takovém úbytku bych asi také doporučila dokrm, ale pouze cévkou a jen menší dávky - např 30ml. Ať se daří.