Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

meleri
15. kvě 2011

@mikulka trvá to asi dva dny. včera měl už normální hovínko žluté, a dneska v noci nanovo zelené ...:( včera jsem mu dala Smectu snad jsem nic nepokazila? 1/4 sáčku zhruba. pak kakal tedy až v noci.
nezdá se mi že by kadil pořád, kadí pořád stejně...
přestala jsem pít fenyklový čaj. tak nevím může to být třeba vitamíny? beru kalcium a železo už delší dobu (od konce těhotenství) v pátek máme jít k doktorovi na kontrolu.

hanulka_86
15. kvě 2011

@mikulka Ahoj, chtěla bych se zeptat, kolikrát by se mělo minimálně kojit, když synovi bylo 8 měsíců? Je dostačující kojení ráno, poté má pečivo s lučinou, bílý jogurt a večer mléčnou kaši + dokojení, tedy 2 kojení denně?

latvia
15. kvě 2011

som velmi rada ze sa nasla dalsia LP na ktoru sa mozete obratit s otazkami ohladne dojcenia 🙂 @jituspokr cit sa tu medzi nami dobre 😉

mrsblack
15. kvě 2011

@mikulka @jukl nějak jsem nestíhala ani zapnout počítač 😅
Mě právě doktorka řekla, že klobouček nebo flaška je totéž, proto jsem se přestala mordovat se stříkačkou a přešla na flašku. 😒 Zítra nám přijde ta Calma, tak to zkusíme s ní. Když už si jednou dítě "zkazí" tu techniku sání z prsu či kloboučku, může se to ještě "přeučit" nebo odnaučit? Nebo je to ztracené již natrvalo?
Klobouček jsem dostala v porodnici, ale nevím ani proč - nemám pocit, že bych měla špatné bradavky (ploché, vpáčené), jen malý se prostě u prsu neudržel. Ale dali mi ho hned, hned při prvním zkoušení, takže trpělivost se mnou vůbec neměli, aby mi ukázali, jak vlastně na to. Já jsem v tu chvíli byla ráda, protože malý strašně plakal a pak se už i vztekal, že to nejde. Ale teď zpětně asi souhlasím s jukl - kdyby se mi aspoň trochu věnovali, tak by to asi šlo i bez kloboučku.
Teď Davídek pořád z toho kloboučku pije špatně - mlíčko teče hned po prvním nebo druhém nasátí, v tom kloboučku je, ale on stejně moc nesaje, ani neslyším, že by polykal a jen ho má strčený v puse, spíš žužlá nebo i usíná. To mi u flašky neudělá. Asi už opravdu zlenivěl - a nevím, jestli už není na nápravu pozdě. Zkouším ho přikládat i přímo k prsu - odsávačkou si bradavku trochu "vytáhnu" a objeví si i mlíčko, ale stejně se moc nedaří.
Odsávám a přikládám, jak to jen jde, ale pořád při jednom odsávání odsaju tak těch 40ml, večer už třeba jen 20.

skafandrik
15. kvě 2011

@mrsblack taky jsem kojila s klouboučkem, protože mám velká prsa a jak byl malej drobnej a měla malou pusinku, tak mu moc nešlo to prso udržet a postupně jsme kloboučky odbourali a teď kojim normálně, jen občas když je prso fakt natankovaný, tak si vezmu klobouček, flašku nedávám, dudlík občas má, ale snažíme se minimálně

mikulka
autor
15. kvě 2011

@hanulka_86 Mám chvíli, nevím, jak budu zítra stíhat tak něco odpovím dnes... Dvě kojení za den je pro tak malé dítě málo. Dvě kojení denně se doporučují až od jednoho roku+mléčné výrobky... Já bych tam ještě vložila jedno kojení, nebo aspoň dokojení po obědě či klidně po snídani, ráno pijí děti více, pokud nekojíte v noci. Vlastně do 9. měs se doporučuje dávat dítěti pít pouze mat. mléko, od 9. měs. další tekutiny. Tak nevím, jak vám pije jiné tekutiny, co dáváte, z čeho pije?
Ale určitě bych zařadila ještě jedno kojení, minimálně. 😉

mikulka
autor
15. kvě 2011

@mrsblack Tak, jak jsme psaly, chyba se stala v porodnici, zkoušejte dále přikládat přímo k prsu, aby alespoň olízl bradavku (výměna informací) a měla byste odsávat každé 3 hod. 10-15 min z každého prsu a v noci 1-2x. I když neodsajete moc, nebo nic, jde o stimulaci. Když to vydržíte, budete přikládat cca 10x za den a k tomu odsávat, laktace se nastartuje (většinou tak za týden) a jemu se bude líp pít.
Před kojením: nahřát prsa, popíjet teplý nápoj a vyhodit flašku. Dávejte pít alternativně, stříkačkou po prstu (když tak zavolejte 734 766 285, popíšu), nebo pak tou calmou, otázka je, zda z ní bude pít, když je "zkažený flaškou".
A i když mu dáte pár kapek svého mléka, je to dobře, každá kapka je cenná! 😉
Já myslím, že zachránit se to dá, když nastartujete stimulaci a budete zatím krmit alternativně, když by u prsu zatím dlouho nevydržel.

JInak by bylo dobré, zkontrolovat techniku kojení a vaše prsa, zda malého dobře přikládáte, pokud jste z Prahy, mohu přijet, jinak volejte Laktační ligu a přijede někdo z vašeho města. 😉

mrsblack
15. kvě 2011

@mikulka díky moc všechny rady, budu se snažit dál a uvidím, jestli se to zlepší. Máme u nás laktační poradkyni, už jsem pohledala na webu, takže už jsme v kontaktu.
Ještě jednou moc děkuju.

zvirka
15. kvě 2011

@hanulka_86 Zdravím, mám přibližně stejně starého prcka a myslím, že dvě kojení by mu nestačila. Kojím 5x denně + dva příkrmy, a to jsem měla strach, že kojím málo.... Dnes jsme začali jogurt, samotný nechtěl, tak jsem mu tam přidala trošku přesnídávku a hned mu to jelo líp, tak možná jedno kojení nahradíme. Ale až za nějakou dobu, jsem ráda, že kojím, mám z toho takový fajn pocit, že si to užíváme jen my dva s malým, jen mu to prospěje a kdy ještě k sobě budeme mít tak blízko? Takže nijak na odbourávání kojení nespěchám, právě naopak 😉

hanulka_86
16. kvě 2011

@mikulka Já právě kojím 3x denně, ale ptala jsem se, protože jeden den víckrát než 2x kojení ani nechtěl a zdálo se mi to taky málo, tak proto jsem se ptala 🙂 V noci nekojím a jinak vypije tak cca 150-200 ml vody, někdy čaj a pije z hrníčku s pítkem. Jinak je to velkej jedlík, takže třeba dokojení po obědě mi přijde zbytečný, když sní 180-220g příkrmu, někdy i víc 😅

nady
16. kvě 2011

@mrsblack Ahoj ,tak tohle je strašně špatně ,v které porodnici ti prosímtě dali klobouček hned a preventivně na kojení? 😝 Nestačím zírat..

imzadi
16. kvě 2011

Potrebuji poradit, muj 3,5 mesicni Kubicek se posledni tri dny pres den hrozne vzteka pri kojeni, po 5 minutach jde do luku a uz do neho nedostanu nic:( flasku s cajikem by ale vychlastal celou, v noci se koji normalne...co s tim? diky!!

zvirka
16. kvě 2011

@imzadi Zdravím, nejsem sice laktační poradkyně, ale ta flaška s čajem je určitě zbytečná, kdyžtak mrkni výš, už se to tu řešilo. Dítě se na flašce "kazí", navíc čaj je úplně zbytečný, tekutin má dost z MM. Jinak doporučím snad jen trpělivost, nejsem odborník. Ale držím palce, ať je brzo líp. 🙂

mrsblack
16. kvě 2011

@nady v mělnické nemocnici...

mikulka
autor
16. kvě 2011

@hanulka_86 Ono se počítá plné kojení jako jedno, ne jen jako dokojení, protože to si asi dá jen mlíčko na žízeň. 😉 Chválím, že tak hezky pije, to moc kojených dětí neumí. Takže snažte se kojit ještě více a kdyby nechtěl, tak o to víc mléčných výrobků 😉

mikulka
autor
16. kvě 2011

@imzadi Jak říkala zvirka - je výborně informovaná!!!! 😉 Flašku tak malému dítěti rozhodně ne!!!! Vždyt je kojený, navíc do 9. měsíce nepotřebuje žádné tekutiny navíc. Zbytečně se mu tím zatěžují ledviny.
Proč jde do luku... důdody mohou být různé - někdy kolem 3. měs. bývá laktační krizel mlíčka je málo, nevím, zda je to váš případ, nebo se vzteká proto, že z prsa mu to teče jinak, než z flašky a musí se víc snažit. Čím déle od porodu, tím více se musí dítě snažit, protože pak už nefunguje prolaktin, který "vyrábí" mlíčko...
Určitě už nedávejte láhev a nedávejte žádné čaje atd. To je přežitek, dělalo se to před 30 lety 😉
A zkoušejte měnit polohy, i se třeba nad něj naklonit, aby to bylo pro něj zajímavé a změna, nebo při kojení chodit.

mikulka
autor
16. kvě 2011

@zvirka Moc chválím, jak pěkně kojíte a jak si to užíváte, to je pak radost číst. 😉

damaska
16. kvě 2011

Ahoj, čtu jak tady bojuje s kojením. Nám už asi nikdo nepomůže, ale i tak chci se podělit s naším bojem. Hrozně moc jsem chtěla kojit a i když můj maličký brouček, neměl dobrý start - akutní císařský řez tak nakonec jsme kojit začli, ale jak. Přesně jak čtu výše v porodnici mi šoupli kloboučky, ale náš koblížek vůbec nechtěl sát. Takže dokrm mým odstíkaným mlíčkem z lahvičky. Nejdřív jsem se bránila a dokrmovala stříkačkou, ale pak mi bylo řečeno, že lahvička a klobouček je na stejné principu, tak jsem ustoupila. Můj 3,5 měsíční Šimonek byl od začátku kojený a pak dokrmovaný lahvičkou. Jenže vůbec nepřibýval. Bylo mi pořád nucené umělé mlíčko na domkr. Skoro 3 měsíce jsem bojovala, a mlíčko odsávala a malého kojila a dokrmovala až si zvykl, že je lahvička lepší a teď ho k prsu nedostanu. Jen řve a řve a chce lahvičku. Chtěla jsem kojit dlouho, ale spíš to vypadá, že ze mě bude jen nádoba na mlíčko. Mimo jiné už dokrmujeme UM a na něj se viditelně třese. Strašně mu chutná, vypije ho pomalu 2x tolik než mého odstříkaného. Takže asi nám kojení není souzeno

janakar
16. kvě 2011

@mikulka Dobrý večer, ráda bych se také připojila s dotazem. Mám dnes už téměř devítiměsíční dvojčátka, narozená 31+6tt. přes všechny počáteční útrapy, trápení, izolaci přes sklo inkubátoru se nám povedla velká věc - z porodnice jsme odjížděli jako plně kojící, což považuji za svoje obrovské vítězství. Momentálně jsem ale znejistěla předchozími příspěvky o počtu kojení. Já totiž kojím ted také už jen dvakrát denně+ chlapeček ještě dvakrát v noci, holčička spí celou noc. Máme to asi takto - ráno v osum kojení, v jedenáct masozeleninový příkrm (sní i víc než 200 g), ve dvě ovoce(také 200g), v pět kojení v sedum večer mléčná kaše. Absolutně si nedovedu představit že bych tam ještě někam vměstnala další kojení, už ted mám pocit že jen cvičíme vojtovku a krmíme. Navíc jsou opravdu dobří jedlíci. Myslíte, že mají nedostatek mléka?
Dále se chci zeptat na čaj, zatím se nám nedaří zavést. Kolik by ho v tomto věku už měli vypít?
Děkuji moc

janakar
16. kvě 2011

Ještě bych chtěla reagovat na kloboučky. Já jsem s kloboučky kojila asi první dva měsíce. Naše nedonošeňátka prostě nebyla schopná to moje prso chytit, s kloboučkem se začalo dařit. Jak trošku poporostli, tak jsem začala postupně zkoušet bez kloboučku a ve dvou měsících (tzn. zhruba v termínu porodu) jsme kojili bez nich. Neměli jsme problém s technokou ani u jednoho, naštěstí. Asi je to individuální.

imzadi
16. kvě 2011

@mikulka diky za odpoved, rozhodne ho cajem neprolivam, spis kdyz jdeme na prochazku a on se vzbudi s uplne suchymi rtiky a place, tak mu dam trochu cucnout...je to tak max 10 ml...dnes jsem mu ten caj dala, abych vyzkousela, zda chce alespon neco pit...kazdopadne ted vecer se nakojil zase vcelku normalne, jsem zvedava, jaka bude noc a zitrek 😕

mikulka
autor
16. kvě 2011

@damaska Tady už nevím, co bych poradila. UM samozřejmě děti lépe přijímají, je tam víc tuku, cukru... Zkuste odsávat co nejdéle, každá kapka, jakkoli podaná, vašemu synovi prospěje ke zdraví. 😉

mikulka
autor
16. kvě 2011

@janakar Gratuluji, že se vám podařilo vaše dvojčátka kojit i přesto, že se narodili ve 31. týdnu!
Co se týče počtu kojení, zkuste nabídnout, jestli si nedají ještě třeba po tom ovoci. Ráno pijí hodně a dlouho? Kolik sní té mléčné kaše?

Tekutiny... kojené děti začínají na cca 200 ml tekutin v 9. měs.!
K pití zkuste kromě čaje nabízet i vodu, ředěné šťávy, che to zkoušet - a co je důležité, vše zatím ohřívejte na teplotu lidského těla (37), oni jsou kojené děti zvyklé na tuhle přesnou teplotu a tu při učení se na jiné tekutiny vyžadují. 😉 Tak nějak, aby to prostě bylo vlažné.
Jinak tekutiny se počítají také polévka, kaše atd.

mikulka
autor
16. kvě 2011

@janakar Ale jinak klidně dávejte i po jídle k pití vaše mlíčko 😉 Některé děti nepijí nic jiného do 10 měsíců. Učí se pomaleji, chce to pak zkoušet různé hrnečky atd.

janakar
16. kvě 2011

@mikulka Děkuji. Kaše sní každý plnou misku, cca 250 g. Děkuji za tip s teplotou tekutin, to určitě vyzkouším, protože v tom může být zakopaný pes. Já jim dávala čaj pokojové teploty.

mikulka
autor
16. kvě 2011

DNES SE S VÁMI, MAMINKY, LOUČÍM, BUDU TU ZASE VE STŘEDU.
KDYBYSTE MĚLY NĚCO AKUTNÍHO, KLIDNĚ NAPIŠTE IP NEBO MAIL, NEBO ZAVOLEJTE.

POKUD BYCH TŘEBA MOB NĚKDY NEZVEDLA, JSEM PRAVDĚPODOBNĚ U MAMINKY (NEBO U DR. APOD. 😉 ) A ZKOUŠEJTE TO PROSÍM PAK ZNOVU.

zvirka
16. kvě 2011

@janakar Já jen k tomu "kam vecpat kojení". My baštíme cca 5.30 kojení, pak 8.00 kojení, 9.30 ovocná přesnídávka, 11.30 oběd, 14.00 kojení, 16.00 jogurt, 18.30 kojení a 21.00 kojení. Vše je plus mínus hodina, někdy spinká, tak je pauza delší, jindy už má hlad, tak kratší. No ten jogurt jsme měli dnes podruhé a moc tomu nedal, tak pak bylo kojo hned za hoďku.

zvirka
16. kvě 2011

@janakar A moc obdivuju, žes dokázala plně kojit v téhle situaci, klobouk dolů. 😎

zvirka
16. kvě 2011

@mikulka Díky! 🙂

janakar
16. kvě 2011

@zvirka Jako určitě se najde místo kam vecpat kojení navíc, ale pak mi to zase moc nevyjde s cvičením. Cvičím s oběma 4 krát denně vojtovku a nemůžu s nima cvičit po jídle. A když chce člověk jít odpoledne aspon na procházku či na písek se starší dcerou, tak už fakt prostor nezbývá. A oni ani další kojení nevyžadují, mají díky domu cvičení dost nabytej program. Je to někdy složitý 😝 Ale přesto je to krásný a kojení si taky moc užívám, zvlášť tandemové kojení pro mě nepopsatelný zážitek 😵