Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
8. led 2012

@vodni Těžko říct, stává se to velice často. Většinou je to chvilkové období, někdy se nepřijde na to, proč to tak, někdy zpětna ano.

mikulka
autor
8. led 2012

@dasty79 To je velmi nepravděpodobné, že by se náhle ztratilo mlíčko teď, kdy je už laktace zajetá. Může to být laktační krize, kdy přechodně klesne množství mlíčka.
Dá se s tím samozřejmě dělat a vyřešit to.

Ostříkávat každé 3 hodiny )vlastně po každém kojení, nebo místo kojení) min 10-15 min z každého prsa. I odstříkání naprázdno je donré, prsa se stimulují. Za 3 dny, ale spíše týden by se laktace měla obnovit.

Někdy se jen mlíčko špatně spouští, nařívej, pij teplý nápoj při kojení a neklesej na mysli, mlíčko bude!

mikulka
autor
8. led 2012

@sabinar Omlouvám se, ale nevím, na co se ptáte, zdá s e mi vše ok?
Proč pláče poslaední dobou, když se mu nevěnujete? Pokud na toto, nevím.... Přijdete na to, znáte své děťátko nejlépe.

dasty79
8. led 2012

@mikulka - děkuju,tak budu dál odstříkávat a jsem zvědavá,jestli se laktace obnoví.
Zatím děkuji

misak78
8. led 2012

@mikulka Ahoj, "omylem" jsem sem zabrousila a tak rovnou využiju rady odbornice. Mám druhé dítko- první kojené do 21měsíců (samozřejmě především psychika matky 😉 ), bez jakýchkoliv obtíží. Druhé dítko nyní sedm měsíců taktéž kojené, ale u něj mne bolí prsa- ne bradavky, ale ostrá, řezavá bolest, při které se celkem snadno dají lokalizovat mléčné žlázy. Je to normální?
A druhý dotaz: Mléka mám tolik, že musím odstříkávat, tak 200ml a šlo by i víc, ale zase si říkám, že když budu stále "masírovat" prsa, tak bude produkce mléka vysoká. Babské rady typu omezit příjem tekutin nemůžu praktikovat ze zdravotních důvodů a definitivně přestat kojit nechci. Co s tím? Ráda bych mléko i darovala, ale na to je již zřejmě pozdě (sedm měsíců po porodu)

dana3262
9. led 2012

@misak78 promin, ze se do toho montuju, ale boli to pri spousteni mlika nebo celou dobu kojeni? Mam to taky. Myslela jsem, ze je to proste, jak se mliko spousti. A nechces davat pit prebytky Alzbetce? Ja to tak delam 🙂

mikulka
autor
9. led 2012

@misak78
U něj mne bolí prsa- ne bradavky, ale ostrá, řezavá bolest, při které se celkem snadno dají lokalizovat mléčné žlázy. Je to normální?
To může být kandidová infekce, která může být i někde v těle (pochva atd.). Buď můžeš zkusit mazat mastí proti plísním, imazol, canesten apod., nebo zajít na gyndu na výtěr, ev. stěr z prsou, ale ten moc dělat dr. nechtějí...

A druhý dotaz: Mléka mám tolik, že musím odstříkávat, tak 200ml a šlo by i víc, ale zase si říkám, že když budu stále "masírovat" prsa, tak bude produkce mléka vysoká.
Ty musíš odstříkat pouze to nejnutnější, tedy do úlevy, aby prsa nebyla tvrdá a napjutá, ROZHODNĚ NE VÍC!!!! To se samozřejmě bude tvořit více mlíčka. Takže odstříkávat jen v nejbutnějším případě, kdy prsa bolí, jsou nalitá i po kojení a napjatá, a jen do úlevy, prostě trochu.

Babské rady typu omezit příjem tekutin nemůžu praktikovat ze zdravotních důvodů a definitivně přestat kojit nechci.
Snížit tekutiny v žádném případě a přestat kojit? To je nesmysl, když tohle má řešení a není to nic vážného. Horší je, když mléko není.😉

Ráda bych mléko i darovala, ale na to je již zřejmě pozdě (sedm měsíců po porodu).
Pozdě není, např, Podolí Praha má banku mat. mléka, info na jejich www: www.upmd.cz

misauch
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
misauch
9. led 2012

Hezke odpoledne, jsem po zanetu pravého prsu, bude to ve středu 14 dni co mi to museli riznout a mela jsem dren. Ted uz ho týden nemam, ale stale mam za tvrdliny v miste bradavky, na spodní časti prsu a vlastně to je takhle jedna velka koule od oblasti bradavky az do spod prsu. Z řezu mi stale vytéká mléko, nechce se to zacelit, snažím se několikrát denne odstrikavat ve sprse, trochu to pomuze ale do hodiny se znovu prso naplní. Mam dvouměsíční miminko, holcicku, ale nejde ji z toho moc pit. Bradavka je příliš tuhá a asi nema takovy tah, aby ty zatvrdliny vysala. Kojim tedy jen z levého, občas mam teda pocit, ze ji to nestačí a na noc občas musim dokrmit UM. Nemáte prosim zkušenost, jak se těch zatvrdlin zbavit a jak pomoci aby se rana po drenu zacelila? Bohuzel mam asi trosku lenive ditko, protoze dokud mléko z levého prsu teče nejvíc tak pije, ale pozdeji uz jen dudla ale nepije. Což mi taky děla starosti. Uz jsem si uzila s kojenim své, Vánoce v horeckach a neskutečných bolestech, divím se ze jsem o mléko neprisla. Bohuzel to stale neni ono a začínám byt zoufalá. Zkoušela jsem ty zatvrdliny i odsavat, ale vždy se jen utvorily kapicky na bradavce a víc nic.moc dekuji za jakékoli rady.

misak78
9. led 2012

@dana3262 díky za "montování" vždy, když začne mléko vytékat (tedy spíše stříkat) a často po celou dobu kojení. Nenapadlo mne mlíčko nabídnout té starší 🙂 ale právě jsem si říkala, že když ho mám skutečně hodně, tak miminka maminek, které nekojí ho využijí 🙂.
@mikulka děkuji za odpovědi- těch 200ml je tak akorát. Mám prsa skutečně "pod bradou", nejdříve jsem to neřešila s tím, že se laktace sama upraví, ale už to trvá měsíc. Občas to je hodně obtěžující, zvláště když mi začne protékat až na kalhoty...
A to jsem na začátku kojení u obou dětiček prošla stádiem, kdy jsem měla pocit, že mlíčko žádné nemám a děťátka hladoví. Zvládli jsme to doma všichni a tak přeji maminkám, které zrovna prochází laktační krizí ať vydrží!!!

mikulka
autor
9. led 2012

@misauch O té ráně se poraď s doktorem, to samozřejmě nen legrace a měl by to nějak řešit.
Zatvrdlin se zbavíš tak, že dítě dáš bradou k tvrdému místu, aby tam vysálo mléko, dále masírovat a odstříkávat do úlevy.
Zeptej se dr. na kapičky, které se dávají při zánětu prsu, aby se lépe spuštělo mléko. Nepamatuji si název.
Když tak se dá kojit i z jednoho prsa, velikosti se srovnají po skončení kojení a nebude nic poznat.

Jsi ohromně statečná! Návštěvu, nebo aspoň radu od lékaře neodklídej.

dana3262
10. led 2012

@mysak78 Ja zas laktaci podporuju jak to jde 🙂 u kazdeho kojeni odsavam z druheho prsu. Odsaji 400-500ml denne (tech 500ml jen kdyz dobre jim 🙂 )a davam to starsimu z lahvicky. Bylo mi lito kdyz jsem ho v 5.mes tehotenstvi musela prestat kojit ☹

nelina_
10. led 2012

@mikulka prosím o radu nebo nějaký fígl 🙂 či návod. Malej, 3 měsíce, trpěl na nadýmání a nakrmit šel jen lahví (už totiž moc hubnul, koupila jsem lahvičku od Medala Camla a pořád odsávala a doufala v kojení) Teď už nadýmání ustoupilo, ale malej nechce z prsa sát, někdy se nechce ani přisát. Nemáš radu nebo nápad, jak ho zase motivovat? Díky moc

misak78
10. led 2012

@dana3262 tomu rozumím, ale já malou kojila fakt dlouho a teď je jí víc jak tři roky, tak mne to nenapadlo. Proč jsi přestala s kojením?

dana3262
10. led 2012

@misak78 kdyz bylo Edovi 11mes, tak jsem otehotnela. Bylo mi priserne, malem jsem skoncila v blazinci (bez nadsazky, konkretne v dennim stacionari-tvrdili, ze obtize jsou psychicke). 3mesice uz jsem pak jen lezela a Edu mi vodili na kojeni, nechtela jsem to vzdat. Hubla jsem a nejedla. A kdyz uz jsem lezla po ctyrech na zachod(nemohla jsem ani chodit), tak jsme kojeni vzdali. Eda to ani nevyzadoval. Proste jako kdyby nic. Bylo mu 14mes. Ted po porodu se pohybuju na hranici podvahy a kriticke podvyzivy a mama tuhle rikala, ze kdyby to sama nezazila, tak by me obrecela 😀
Zjistila jsi, jak je to v tom Motole? Musi zena na ruzne testy atd kdyz chce darovat?

veruncik
11. led 2012

@mikulka Ráda bych zkonzultovala následující: V podstatě každý mi radí něco jiného, v porodnici mi radili kojit kdy chce malý, jak dlouho chce a během jednoho kojení střídat prsa, moje pediatrička a některé již zkušené maminy naopak mi radí dodržovat max. 15-20min. z jednoho prsu na jedno kojení (aby si vytáhl zadní mlíčko) a četnost, když má hlad, cca 2-3hod, lépe déle, aby byl schopen mlíčko strávit. Malému jsou teď 3 týdny - 3.34kg (porodní váha 2.9kg) a jsou náročnější pozdní odpoledne/večery a někdy i noc, kdy prostě nechce spinkat (přes den 3 hod klidně spí) a dožaduje se prsu i po nakrmení. A když mu dám přídavek, tak pak blinká, takže je to kontraproduktivní. Snažím se dělat ty pauzy, aby měl čas na to strávení, ale někdy to nejde, zvláště když má hlad Začala jsem dávat dudlík, jak mi radila moje pediatrička, ale brzo pochopil, že to není prso, takže ho vyplivuje, takže pořád nandáváme zpět 😒 Dnes kupříkladu si vytáhl z jednoho prsu za 20min - 60 (vážila jsem ho před a po) a bylo to po 3 hodinách a po odříhnutí si docela slušně zase ublinknul, takže prosím, o radu co dělám špatně ☹ Jsou ještě nějaké jiné polohy na odříhnutí kromě přes rameno a klubíčka? Díky za odpověď. Věra

mikulka
autor
11. led 2012

@nelina_ Jedině ho znovu naučot na prs, ale pokud pil pouze z lahvičky a z prsa vůbec, bude to velice těžké.
Nesměl by už od teď lahvičku vůbec vidět, musela bys přikládat, trpělive v různých polohách, při chůzi atd.
Je to o tom, kdo s koho.

Pokud by to nešlo, lze i stále odsávat a malému to dávat z lahvičky.

kkaminka
11. led 2012

@mikulka Dobrý den,prosím o radu.Kojím synka už téměř 7 měsíců a od té doby co jsme najely na příkrmy,které papká už hezky a vynechávám 2 kojení se mi nalévá o hodně víc pravé prso a levé téměř vůbec.Pravé mám tak o 2 čísla větší.je to pěkný hnus a ani někde do společnosti nemůžu,protože je to na pohled dost vidět.Co mám dělat?Děkuji moc předem

mikulka
autor
11. led 2012

@veruncik Pozor na dudlík, může zkazit techniku kojení stejně jako láhev. Ve 3 týdnech je obvykle růstový spurt, viz www.laktoporadna.cz časté dotazy Ostatní.

Jinak střídání prsou se doporučuje po celé šestinedělí a pít by měl do doby, kdy účinně saje, jak poznáš zase na www. laktoporadna.cz Technika kojení, čili pokud pije, rozhodně od prsa nebrat.
Novorozenci pijí i 3.4 hodinu, je pro ně náročnéát potřebnou dávku, odpočívají u toho.

Takže bych dala k jednomu prsu, pak odříhnout - zvedni ručku, vytáhni jako z těla nahoru... až bude větší, můžeš ho položit břichem dolu a na kolena, poplácat po zádech.
60ml po 20 min je dobré. Je to novorozenec 3 týdny starý!!! Nespěchej na něj, učí se teprve sát, vyhov mu, dávej mu pít, jak sám chce. AKorát by mezi kojeními měla být hodinová, spíše hod. a půl pauza.

mikulka
autor
11. led 2012

@kkaminka To je dost normální a srovná se to po kojení, rozdíl nebude. Zatím bych radila si to menší prso vycpat např. vatou a vytáhni si výš ramínko od podprsenky, jako by ho zvedni. Teď je zima, tak když nebudeš mít přilnuté věci, lidi si toho nevšimnou.

mikulka
autor
11. led 2012

VÁŽENÉ MAMINKY,

PROSÍM PROTO, ABYSTE SVÉ DOTAZY PSALY CO NEJSTRUČNĚJI, V BODECH, DLOUHÉ DOTAZY BUDU MUSET VYNECHÁVAT, jsem měsíc před porodem a už je pro mne těžké odpovídat zde, v IP a na mailu. 😕

TAKÉ PROSÍM O TRPĚLIVOST, BUDU NYNÍ ODPOVÍDAT MÉNĚ ČASTO.
KDYBYSTE MĚLY NĚCO AKUTNÍHO, VOLEJTE PORADCE Z LAKTAČNÍ LIGY:
WWW.KOJENI.CZ

DĚKUJI!

hanka1mor
12. led 2012

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda bych mohla začít znovu kojit když už jsem 6 měsíců nekojila...jestli se da znovu nejak získat mléko..🙂 mám 7 měsíčního syna..děkuji 🙂

mikulka
autor
13. led 2012

@hanka1mor Pokud jste po celých 6. měs. nekojila a ani neodstříkávala, pak je bohužel nepravděpodobné, že by se ještě laktace plně rozjela.... Zkusit to můžete, pokud ještě máte mlíčko, když třeba ve sprše zmáčknete prso... ale šance moc není, je mi líto. 😕
www.laktoporadna.cz Časté dotazy Problémy s mlékem, týdenní plán na rozjetí laktace.

helenah82
14. led 2012

Dobrý den, kamarádka má 4měsíční holčičku, již dvakrát měla zánět prsu (musela kvůli horečkám dostat antibiotika) a nyní cítí, že ho může mít znova i přes odstříkávání mléka, chlazení a nahřívání, promasírování má v prsu zatuhlinu, kterou nelze odsranit. Sestřička na gynekologii jí řekla, že to vypadá na konec kojení, což ona nechce. Je to doopravdy nutné? Děkuji a přeji hezké poslední (tý)dny do porodu.

dasty79
15. led 2012

@mikulka - psala jsem tady asi před týdnem,že se mě asi ztratilo mléko.
Radila jste často odstříkávat,atd....
Tak jsem odstříkávala a mléko se objevilo - děkuju 🙂
Teď krmíme 1x denně Nutrilonem a jinak buď kojím a nebo odstříkaným mlékem.
Akorát nevím co z tou naší treperendou (4.měsíce) - když jí kojím tak saje z každého
prsu tak 5 minut a víc nic.Pak se začne vztekat.
Ono pak teče to zadní mléko a to musí mimčo víc tahat????
Pak má ještě hlad - tak jí pak dám odstříkané a to vypije ještě dost.
Když si pak jdu odstříkat,tak odstříkám třeba 180ml,ale malá se po 5minutách
z kadžého prsa začne vztekat a už jí nedonutím pít a to je třeba vyhladovělá po noci....
Co s tím????

radka.m.
15. led 2012

Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat,když se při kojení berou léky,u kterých je psáno,že by se kojení mělo přerušit a i přesto se kojení nepřeruší,jaká jsou rizika,konkrétně-léky miabene,díky za odpověd 😉

mikulka
autor
16. led 2012

@helenah82 Není, některé maminky na to opravdu trpí, ale vždy je otázka, zda jde skutečně o zánět prsu, nebo retenci.
Zánět prsu-tvrdé celé prso, nenahmatá se ohraničený bod, horečka déletrvající než 2 dny, zimnice, prso je červené. CELKOVÁ SLABOST JAKO U CHŘIPKY.
retence- ohraničené místo, horečka, která ale do 2 dnů zmizí.
Zde více: www.laktoporadna.cz Časté otázky problémy s prsy.

Pokud má zatvrdlé místo trvale, ať dává bradu dítěte k tomu místu, masíruje, ává si teplou vanu po ramena (když není horečka)... Přestat kojit zanmená, že se v prsu mlíčko může dále nasrážet, a to by mohl být problém.

mikulka
autor
16. led 2012

@dasty79 4letému dítěti 5 min stčí. Přední mléko vypije za minutu, viz www.laktoporadna.cz Ostatní

Pokud má ještě hlad, pak by se určitě přiśála, nechte to na ní. Každé dítě najednou začne být u prsa tak krátkou dobu a to je právě bezva.

mikulka
autor
16. led 2012

@radka.m. Pokud je to tam napsáno vyloženě takhle tvrdě, pak bych se poradila s léékařem, který lék naordinoval a pak ještě zavolej do Laktační ligy, mají tam přehled léků a jejich případnou náhradu (která je téměř vždy možná).¨
www.kojeni.cz je tam kontakt.

hanybany
17. led 2012

Dobrý den,prosím o radu 🙂
Malej má 4 týdny.Kojíme za jedno kojení z obou prsou.Na pravém prsu kojím přes klobouček.Z pravého prsu mi vypije málo, cca 25ml a rychle usíná.Budím ho jak to jde, ale je to spáč.Z pravého prsu(přes ten klobouček) vypije 60-70ml a fakt saje krásně.Techniku z levého mám prý dobrou, nevím v čem je problém ☹ Po kojení z toho levého odsaju tak 20ml.Znamená to že je tam prostě tak málo mlíčka? 😒 Prosím jak to lze "srovnat"?
Druhý dotaz:Za jak dlouho se v prsu "vyrobí" další mlíčko pro další kojení? 🙂
Děkuji za odpovědi.Přeji hezký den 🙂