Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

pekkaa
14. črc 2016

@dddeen dej mu znova prso a na dr se vyprdni. To je blbost a stare teorie. Vsechny laktacni poradkyne radi davat tolik kolik chce. Prsa nemaji ucel jenom kojeni, ale i blizkost maminky, pomoc usnout, atd..
Me byl maly ze zacatku u prsa furt.
A taky by bylo dobry odbourat ty kloboucky:-/. Z dlouhodobejsiho hlediska muzes prijit o mlicko. Zavolej si domu nejakou laktacni poradkyni, ta ti ukaze jak.. Treba suprove jsou ty na strance mamila.sk

pajula123
14. črc 2016

@dddeen taky jsem kojila co hodinu,navecer i casteji,maly to proste tak potreboval 🙂

karlajasmine
14. črc 2016

@dddeen tohle je fakt blbost.. Když dítě nebude mít hlad, tak věř tomu, že si prso fakt nevezme...

nlena
14. črc 2016

Zdravim, mam doma dceru, jsou ji tri mesice a pul. Narozena o mesic a pul rive. Plne kojim, pomalu kazdou hodinu. Pres noc max po dvou hodinach. Prsa stridam. S pravym bojuji uz od porodnice, je tam mene mleka, proto vzdy nabizim jako prvni, vzdy vycucla co bylo a nabidla jsem leve. Kazdy den piji kojici caje, meltu, dost vody. A od vcera mi mala breci u prsa, hlavne u praveho, tim padem dam leve a myslim, ze se mi snizila tvorba mleka. Dnes jsem i odsavala, ale vzhled k tomu, ze kojim kazdou hodinu, tak to neni jednoduche a vecer odsavat nemohu. Musela bych jit vedle do pokoje a to bych se nespala. Chci kojit dale, ale kdyz mala place, tak mi to rve srdce a brecim taky ☹. Dnes jsem si koupila homeo ricinus comminis, tak doufam, ze zaberou. Jak ji ale prinutit, aby rozkojila i prave prso? Jinak dudlik, flasku mepouzivame. Spinka s nami v posteli.

pekkaa
14. črc 2016

@nlena zkuste taky spat nahate kuze na kuzi. Stridat polohy kojeni, zkusit kojit v pohybu - u houpani na mici, za chuze. Kojit v polospanku - vzdy kdyz se zacne vrtet ze spanku tak drive nez se probudi a rozplace tak strcit prso v leze. V techto situacich miminka neprotestujou.

monullinkka
14. črc 2016

Dobrývvečer. Mam dotaz.adi mam začínající zánětv prsu.na dotek me boli a mam tam červený flek . Dala jsem si na to jogurt ale co kdyžto nezabere? Jit pripadne na gyndu? Můžu malou dal kojit? Moc děkuji za oodpověď

nlena
14. črc 2016

@pekkaa v polospanku prikladam prso. Mam objednane nositko, tak bych rada kojila v nem. Snad nam to pujde. Na mici jsem nezkousela, objednam a zkusim take. Naha jsem vetsinou jen ja, tak zkusim zitra i s malou. S polohama to bude tezsi, kojim pres den v naruci, ted nevim, jak se poloha jmenuje a pres den vleze. Jine polohynammoc nejdou. Hlavne mam mala prsa, to vidim take trochu jako problem. Mame jet zacatkem srpna na dovolenou do Cech, jen na pet dni. Tak snad to zvladnene i tam.

libra
14. črc 2016

@monullinkka Chce to tvaroh. Před kojením prso nahřat, rozmasírovat. Kojení je na zánět to nejlepší, kojit nejlépe tak,aby beadička směřovala k bolavému místu. Zánět jsem měla asi 4x, poprvé s atb, pak jsem to vždy zvládla s tvarohem, dobré je ho trošku nahřat, přiložit na prso, igelit přes to a pak kapesník, jak to zatuhne, vyměnit. Při horečce možno vzít paralen...

monullinkka
15. črc 2016

Moc dekuji

fori
15. črc 2016

Dobrý den, potřebovala bych poradit .jsem 6 den do sekci, kojim, ale....prsa nemám skoro nalité...jako mléko tam je, ale kluk chce jíst skoro každou 1,5 h. dele nevydrží, přijde ji že mám málo mléka... prsa jsem neměla ani jednou pořádně nalitá, žádné boule po stranách jako jsem mívala u prvního mimča....jak se prosím rozkojit....děkuji..

dada_88
18. črc 2016

Ahoj,prosim o radu,prclovi je 13dni,je plne kojen,jen nevim zda v necem delam chybu,ale ze zacatku oojeni dobre a po nejske dobe uz kojeni boli..nepoznam zda jen bradavka nebo i okoli..jaloby me v prsu picha 😔 nekdy se to skoro neda vydrzet a tak prckovi dam druhe prso..vetsinou bych tekla tak vic,jak po 20minutach..je mozny,ze by ke konci zreba jen dudlal a zo by me bolelo,kdyz ze zacatku je vse ok?

ellennat
18. črc 2016

@mikulka Dobry den,mam prosbicku. Mam jeden den po predcasnem porodu (25.tt). Par hodin po porodu jsem si odsala mlezivo cca 1-2 ml (zrovna tolik,co nase mala ted potřebuje), pak to bylo cim dal méně. Dnes ráno snad jen dve kapicky😞 Moc bych si prala dat male to nejlepší,uvedomuju si,ze jsem ve stresu,aby vse zvládla. Myslela jsem si,ze mleziva bude stále více a ted je to naopak. Za jak dlouho po tak predcasnem porodu by se to mohlo zlepšit? (hodne piji,prsa stimuluji co tri hodinky,dnes mi homeopaticka prinese homeo). Moc dekuji za jakoukoliv radu. Lenka

hanickas1
18. črc 2016

@mikulka Hezky vecer,moc moc prosim o radu,jsem bezradna.Zitra nam je 6 tydnu,plne kojime,ale od porodky prez kloboucky a ne a ne je odbourat.Ted uz ale druhy den se mala u kojeni vzteka a ja nevim proc ☹ V noci mi to nedela,to se napije a usne a spi x hodin,ale pres den kazde dve hodinky kojime,napije se trosku a zacne vztekat..Tak ji necham malou pauzu a zacneme znovu a to uz pije v klidu. Na prdiky davam Sab Simplex,masirujem,nahrivame brisko,odrihava si,kaka nekolikrat denne,uz nevim co vic udelat.Mrzi me,ze ji nemuzu pomoct.Ale na kontrole u dr bylo vse ok pred 5tydnem.Krasne prospiva..Jak s tim bojovat? A co to muze byt? Neubyva mi mleko treba? Odstrikat jsem ted nezkousela..Ale neprijde mi hladova..Ja nevim☹ moje prvni ditko a ja si prijdu neschopna.Na jedno kojeni kojim pouze z jednoho prsu,piju kojici caje.Ziju v zahranici a nemam moznost tu sehnat homeopatika...Moc moc dekuju za kazdou radu !!!!

pekkaa
19. črc 2016

@dada_88 v prsu zacne pichat kdyz se znovu spusti mlicko. Nemohlo by to byt tim? Po chvilce by melo zase prestat

karlajasmine
19. črc 2016

@dada_88 mohly by to být kvasinky, to píchá v prsu po kojení.. Zkus Nystatin roztok

emin
19. črc 2016

@hanickas1 Dobrý den, myslím, že se nic neděje, to je obvyklé. V 6 týdnech může jít o růstový spurt. Začněte kojit na jedno kojení z obou prsou, přiložte k jednomu, když se vzteká zkuste druhé, klidně můžete vystřídat i vícekrát. Hlavu vzhůru, občasné krize jsou u kojení normální, zachovejte klid. Děláte vše ok.

emin
19. črc 2016

@ellennat Dobrý den, mlezivo postupně ubývá a začíná laktace, tvoří se mléko. Odsávejte dál v pravidelných 3-4 hodinových intervalech vždy z obou prsou cca 10-15 min nebo dokud teče. S množstvím si nedělejte starosti. Snažte se být co nejvíc s miminkem. Jakmile to půjde chovejte, dejte si jen na prsa a takto travte co nejvíce času. To je na laktaci to nejlepší "homeopatikum". Dbejte ať je dokrmováno jinak než lahví a nedávejte dudlík. jakmile to půjde, zkuste přikládat a kojit. Nenechte se odradit tím, že je "příliš slabé", prostě to zkoušejte. Jediné místo, kam patří miminko je Vaše hruď a Váš prs. I když zpočátku nenakojíte dostatek, zkuste dokrmovat cévkou (ze stříkačky, případně ponořenou do lahvičky, pokud mimi dokáže sát). Zkuste se podívat na infookojeni.net, kde jsou popisy i ukázky. Moc držím palce.

emin
19. črc 2016

@dada_88 Dobrý den, bolí /píchá i mezi kojením? Bolí po kojení, mění bradavka po kojení barvu? Napadá mě kandidóza nebo syndrom bílé bradavky.

emin
19. črc 2016

@fori Dobrý den, zahajte akci "Dítě na prsa". Co nejvíce chovejte, zkuste nošení v šátku kůže na kůži, zkuste prokojit noc či dvě. Nevzdávejte to, po sekci může být laktace komplikovanější. Nedávejte dudlík, dokrmujte cévkou přímo při kojení. Návod najdete na infookojeni.net

radullah
20. črc 2016

Ahoj, moc ráda bych se zeptala, mám 6ti týdenní holčičku a plně kojím. Ale bohužel po celou dobu v bolestech. Mám syndrom bělavé bradavky a do toho jsme ještě chytly kvasinky, no je to sranda. Ale dcerka se poslední dobou hůře přisává, neotvírá pořádně pusinku, kolikrát se mi snaží vcucnout jen bradavku jak špagetu a u toho teda pláču. Když ale hledá, má papulku otevřenou správně, jen když se přiblíží k prsu, tak ji přizavře. Kolikrát za kojení ji pak opravuji a stejně se nepřisaje tak, jak by měla. Nemáte nějakou radu, jak přiložit, aby ji to donutilo se hezky chytnout? Kojíme v sedě, polosedě nebo na fotbalistu.

andie90
20. črc 2016

Dobrý den, dcera (5týdnů) začala být u kojení hodně neklidná..chytá/pouští stále dokola..rozčiluje se, kroutí. K tomu začla blinkat skoro po každém kojení snad celou davku co vypije. Co s tím?
Teď navíc jsem se při přebalování všimla, že když když se poprdí, tak ji jde pěna od zadečku, stoličku má uplně vodnatou s příměsí hlenu. Je to normální nebo co by to mohlo způsobovat?
Děkuji za radu!

emin
20. črc 2016

@radullah Dobrý den, předpokládám, že kvasinky již řešíte (Canesten, Citrovital), syndrom bílé bradavky je bohužel neléčitelný, pomáhá správná technika přikládání a také často teplo ihned po odpojení miminka. Jak na přikládání - vyčkejte s přisátím miminka chvilku (pár vteřin), aby mimi maximálně otevřelo pusinku. Nedávejte dudlík. Zkuste savčí polohu a samopřisátí. Držím palce.

emin
20. črc 2016

@andie90 Dobrý den, těžko se odhaduje, ale zkusila bych bezmléčnou dietu. Často se takto projevuje nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka (ABKM). Pokud tomu tak je, tak cca do 3-4 dnů po začátku diety by se vše mělo zlepšit. Pak bohužel budete muset v dietě pokračovat a jen velmi pomalu zkoušet malé množství mléčné stravy ve Vašem jídelnčku. Dobrá zpráva je, že tato nesnášenlivost s postupujícím věkem dítěte často mizí.

emin
20. črc 2016

@nlena Dobrý den, děláte maximum. proto se ptám - jak váhově prospívá? Ne každá pláč je také hlad. Jak kaká, čůrá? Co zkusit nošení v šátku? Pokud by neprospívala a bylo nutné dokrmovat, ideálně pak cévkou. Laktaci to příliš nenaruší a můžete se k výlučnému kojení vrátit.

emin
20. črc 2016

@dddeen Dobrý den, jak mimi váhově prospívá, jak čůrá? Pokud přibírá a dostatečně čůrá (min 6 nacucaných plen), pak pláč nemusí být hlady. Pokud ne, může mít hlad. Kloboučky laktaci bohužel brzdí. Každé miminko se časem naučít přisávat i na prs, jde o to, jak mu pomáháte prs chytit, jak je držíte a přikládáte. Zkusila bych zavolat LP. Co zkusit samopřisátí? Bylo by dobré se kloboučku postupně zbavit.

radullah
21. črc 2016

@emin Moc děkuji za odpověď, kvasinky léčíme nějakou žlutou vodičkou přímo od pediatra - vytírám s ní dcerce pusinku a sobě bradavky. Zkusíme tedy tu savčí polohu a uvidíme. Ještě jednou děkuji a mějte se fajnově 🙂

giorgia_
22. črc 2016

ahoj, jdu si taky pro radu, či názor..
mám ročního chlapečka, od narození pouze kojeného. Poslední 2 měsíce jsem kojila ráno, pak po snídani, po obědě a večer před spaním. V noci spí, výjimečně se někdy vzbudil nad ránem, tak jsem dala prso. Po prvních narozeninách jsem začala rušit denní kojení, nejdříve to po snídani a asi 14dní na to i to po obědě s tím, že budu kojit jen ráno a večer. Jakmile jsem ale zrušila i to poobědové kojení, synek se mi prakticky do dvou dnů odstavil. Nejdřív se při kojení pořád pouštěl a pak už se nechtěl vůbec přisát. Vím, že už je celkem velký a spousta maminek by to spíš uvítala, ale já se s tím nějak zatím nedokážu vyrovnat a strašně mě to mrzí. Zkoušela jsem trochu mlíčka odsát a dát vypít, ale nechtěl ani to. Je možné, že mu mlíčko už nechutná? Dá se kojení ještě nějak zachránit? Mléko ještě mám. Druhá věc je, že nechce ani žádné UM, tak teď řeším, jak mu to ve stravě vynahradit..

andie90
23. črc 2016

@zuzkafrydova A nebo alespoň napsat sem 🙂

zuzkafrydova
23. črc 2016

Ahoj Mikulko,ve stredu jsem porodila krasneho chlapecka.Dnes je sobota a ja nemam jeste vubec vytvorene mleko a zacinam chytat paniku.Do jake doby se me muze vytvorit?

nlena
23. črc 2016

@emin malá se narodila o mesic a pul drive s vahou 1850g, nyni ji jaou tri a pul mesice a vazi neco malo pres sest kilo, takze nestrada. Vaha jde nahoru, cura a kaka taky dobre. Ma za sebou druhe ockovani hexa vakciny. Od te doby mi pripada spavejsi. Mozna proto i pokles lakrace. Jinak si to nedovedu.predstavit, ze se vecer odtahuje odkojeni. Prvni den beru benedikt lekarsky a senovku. Pijikojici caje, meltu, vodu a uz tyden je vecer odtazita od prsa. Prisaje se a nasledne odtahne a breci, zrejme slaby tok mleka, tak stlacuji, ale to.nepomaha. zkousime cevku po prsu, to nam zatim moc nejde. Takji striknu strikackou do koutku me mleko. To uz parkrat zabralo. V noci take kojim. Uz jsem volala asi ctyrem LP, z toho jen jedna je ochotna prijet a zkontrolovat prisati. Jedna dokonce rekla, ze mam dat kdyztak prikrm UM, vodu - to me moc bohuzel nepovzbudilo ☹. Na stesti mi po telefonu radi jedna LP z Mamily. Kazde noci, obcas i dne se obavam, aby nedoslo k tomu, ze dcera zacne odmitat prs zcela :'(. Satek mam, ale pouzivam ted nositko. Ted tedy prevazne spim v posteli i pres den s malou.