Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

fabina26
14. lis 2015

Ahoj, potřebovala bych poradit. Dcera má 15 m. Když chce přes den nakolik a jinak usíná večer u prsa. Kdyby ji chtěla odstavit pomaloučku mám ji začít dávat Sunar? A je jedno jaký nebo nuže být i klasické mléko?
A ještě mám bych se chtěla zeptat když se mi více nálada pro právě než levé dá se to mu nějak zabránit? A nebo se to zprávy až se odstavy a prsa budou soumerne...

emin
15. lis 2015

@fabina26 Dobrý den, snad jsem to rozluštila správně. Předně - odstavit není nutné, MM je stále pro dítě přínosem a pro Vás je také dlouhodobé kojení ze zdravotního hlediska dobré. Snižuje riziko osteoporozy, rakoviny prsu at. Pokud ostavit chcete, neexistuje universální metoda, můžete ze dne na den, nebo postupně omezovat kojení přes den. V 15 měsících bych s UM už nezačínala, pokud dítě nomálně vhodně a zdravě jí. Pokud snáší mléčné výrobky můžete již nabídnout kravské mléko (nejdříve při vaření (např bramborová kaše, omáčky atd) poté i přímo. Po odstavení se laktace sníží a prsa se již nalévat nebudou. To, že se jedno nalévá více než druhé je normální. Při bolestivém nalití odstříkejte ručně do úlevy, ne více.

fabina26
15. lis 2015

@emin moc děkuji za vaši odpověď. Dokud budu moct tak ji Mm zůstanu půjdu aji kojící čaj 1X denně a caro. Mám strach ze tím že mám stres o mléko můžu prijt ☹

pegitka
15. lis 2015

Ahoj mohu prosím poprosit o radu. Dcera má 4 měsíce, dosud plně kojená. Mě přepadla viróza a měla jsem vyšší teplotu a dcera od včera nechce prso. Kojíme pouze pokud je v polospánku, při bdělém stavu odmítá vše. Jen se s prsem přiblížím pláče. Přitom se normálně směje a nevykazuje známky hladu nebo nějakých problémů. Ale při bdělém stavu prostě papat nechce. Zkoušela jsem měnit polohy, tulíme se. Jelikož kojíme jen v polospánku má dlouhé intervaly papání. Plenky suché nemá. Je možné, že jí taky třeba není dobře, ale spíš to vypadá asi na bojkot kojení. Problém je, že dudlíka může za jakékoliv situace a taky mám starší dceru 21 měsíců, které se musím taky věnovat. Nerada, bych kvůli tomu přestala kojit. Se starší jsme to zvládly do 11 měsíců, pak už jsem byla těhotná a odstavila ji. Moc děkuji za pomoc

barik
15. lis 2015

Dobrý den, mám dotaz ohledně nočního kojení. Malá má momentálně 8 týdnů a již přes týden se budí v noci až cca po 5-6 hodinách, doposud jsem ji kojila v noci tak stejně jak přes den co 3 hodiny (někdy co 2 protože se kvůli prdíkům u rsu hrozně rozčilovala a moc nevypila, tak potom chtěla častěji) CHci se zeptat zda mám malou na kojení v noci budt zase po těch 3 hodinách nebo nechat spát a pokud ano nemám raději aspoň prsa odstříkat co ty 3 hodiny? Zdá se mi totiž,že se zmenšily a mléka je méně, i když to malé asi stačí, před tím jsem měla spíš přebytek, jen se bojím aby takto prsa "nezlenivěla" a nepřijdu o mléko postupně úplně.
Předem mnohokrát děkuji za odpověď

saruska89
16. lis 2015

Dobry den, pokazim neco kdyz synovi obcas dam odsate me mleko z lahve? Je mu 6 tydnu a je plne kojeny. Zkousela jsem davat caj z lahve a jen parkrat vypil max 20ml. A prislo mi ze mu to moc neslo. Chtela bych maximalne jednou tydne nabidnout synovi odsate mleko z lahvicky ale bojim se, ze se mi odstavi od prsa.

emin
16. lis 2015

@barik Dobrý den, pokud je interval cca 5 hodin je to OK. Laktace se upraví a alespoň jedno noční kojení ji hezky udrží. Kdyby množství mléka nestačilo, malá se začne o kojení hlásit častěji. Nyní bych nebudila, ale buďte připravena, že se frekvence opět může zvýšit dle potřeb miminka.

emin
16. lis 2015

@saruska89 Bojíte se oprávněně. Každé podání lahve zvyšuje riziko odstavení. Některé děti to zvládnou, jiné začnou s bojkoty, každopádně riziko je vyšší (i když je to jen jednou týdně) Pokud kojíte, je až do ukončeného 6. měsíce čaj či voda naprosto zbytečné a to i ve vedrech. Stačí prostě jen kojit na požádání.

emin
16. lis 2015

@pegitka Dobrý den. Viroza může být příčinou bojkotu, Mohla klesnout laktace či se změnit chuť mléka či na malou také něco "leze". Bojkoty prostě nemají jednoznačnou příčinu nicméně bývají dočasné. Doporučuji hodně kojit v noci, spát s malou a kojit právě v polospánku. Přes den nabízet, nenutit. Ono to přejde. Držím palce.

elishka562
16. lis 2015

Prosím o radu - je to kvasinková infekce???
. Předevčírem jsem odbourala kojící kloboučky, dcera (7 týdnů) se krásně chytla, saje. Byla jsem nadšená a překvapená, jak to šlo hladce, že se chytla 🙂 ALE:
Problémem je bolest/pálení prsou na začátku kojení a pak po jeho skončení, to samé se ozve i v rekaci na chlad. Je to nějaká ta kvasinková infekce?
Dceka má na jazýčku i bílý povlak, ale nezkoušela jsem "odloupnout", abych zjistila, jestli je to jen mlíko nebo moučnivka...
Při kojení s kloboučkama jsem tento problém neměla, prsa nebolela, nic takového...
Lze to vyřešit bez lékaře? Máte nějaké doporučení?
A vyléčí se to snadno, nebo z toho mohou vzniknout komplikace? Mám kojit dál bez kloboučků nebo je nasadit nebo na chvíli nekojit?
Děkuji za rady !!

emin
16. lis 2015

@elishka562 Dobrý den. Dle popisu se mi to na kvasinky zatím nezdá. Je bradavka po kojení bílá a poté růžoví? Kvasinky se vyznačují pálením a svěděním spíše mezi kojením a samozřejmě bolestí při přísátí. Dbejte na opravdu správné přisátí na otevřenou pusinku. Mazejte Purelanem, kokosovým olejen apod. Po kojení můžete přiložeit teplý obklad. uvidíte, jak se to bude vyvíjet. Kloboučky nic nevyřeší, jen vše zkomplikují a ani nekojení není řešením. Trénujte a bude to dobré 🙂

1992erika
16. lis 2015

Dobry večer @mikulka , chci se zeptat. Mám 5 ti měsíčního syna plně kojeneho ale poslednich pár dní se mi zda jako bych měla málo mléka nebo je slabé a malému už nestačí. Zacali jsme v poledne se zeleninovymi prikrmy , který mu moc chutnaji , dam mu vždycky trošku a dokrmim mlékem. Ale posledni dobou se u kojení vzteka vyžaduje obě prsa a dřív mu stačilo jedno, kojim 8-10 denně. Jeste k tomu teď už druhej den má málo pocuranych plen, driv měl tak 8 pocuranych plen a teď kolem 5 ani to možná ne :( prosim o radu co s tim, myslíte , ze mám málo mléka a už mu nestačí? Děkuji za odpověď

ale85
17. lis 2015

Dobrý den, máme 3týdenního chlapečka, má ještě trochu žloutenku, takže u kojení usíná, napije se málo a za hodinu chce zas. Laktační poradkyně mi radila, jak ho kojit, střídat strany po cca 10 min. pokud vidím, že usíná a dávat obě prsa.Jenže se mi nedaří ho budit, usne, lechtám ho, beru různě do náruče a nic, pak ho položím do postýlky a je vzhůru, kroutí se a chce zas pít, takže ho opět vezmu a zase se opakuje to samé. Jsem z toho zoufalá, protože když spí hodinu v kuse, je to moc. A ani nemluvím o tom, jak mě bolí prsa z mačkání, abych mu to ulehčila. Četla jsem tady rady, vzít si ho do postele, ale mě to strašně nevyhovuje, protože je schopný být přisátý i hodinu a já jsem hotová vydržet v jedné pozici tak dlouho, navíc mi přijde, že stejně ani nepije. Budu vděčná za radu...

emin
17. lis 2015

@1992erika Dobrý den, takto je to těžké hodnotit. Předně v pěti měsících je na příkrmy zbytenčně brzy. Výlučné kojení doporučují laktační liga i svěztová zdravotnická organizace až od ukončeného 6. měsíce. Nicméně pokud dítě o jídlo jeví zájem, tak lze začít i dříve. Pokračujte v kojení jako dosud. Nezavádějte přikrmy tak, že nahradíte některé kojení příkrmem. Kojte na požádání, tedy tak často, jak chce dítě a jen přidejte příkrm v době, kterou jste určila. Pro zvýšení laktace zukuste kojit v noci. Vztekání může být způsobeno poklesem laktace, mléko již neteče tak silně. Velmi pomáhá kojení v noci. Nepoužívejte dudlík ani lahvičku.

emin
17. lis 2015

@ale85 Dobrý den, kolikrát u kojení střídáte? Vystřídejte i několikrát, prostě vždy, když začne usínat vystřídejte. Pokud by zároveň nepřibíral, můžete zkusti dokrm cévkou přímo na prsu.

dita1979
17. lis 2015

Dobrý den, mám také dotaz trochu předčasný, ale ráda bych znala vaši radu. Měla bych rodit přibližně za měsíc a po porodu možná v šestinedělí, možná o trochu později nebudu moci 3 dny kojit ze zdravotního hlediska. Ráda bych věděla zda se to dá zvládnout, když budu samozřejmě odstříkávat, abych si zachovala laktaci a jak mám malou krmit, bojím se, že když bude pít z lahvičky, už mě nebude pak chtít. Děkuji za vaše rady

terinkaaaa
18. lis 2015

Dobrý den, tak opět si jdu pro radu. Malého jsem nakonec zase rozkojila, ale opět kojím každé dvě hodiny, ale zvládl by to i každou hodinu, má asi hlad. V noci je u mě na prsu furt a to mu dávám kaši na dobrou noc. Byli jsme u doktorky a za měsíc přibral jen 100g. ☹ Je možné že už mu moje mlíčko nestačí? Doktorka mě nebyla schopná odpovědět. Děkuji

ale85
18. lis 2015

@emin střídám většinou 3x, ale někdy se mi i tak nedaří ho probrat. Posl. 2 noci jsme si malého vzali k sobě do postele a vydržel spat i 4 hodiny v kuse 😕 Sice jsem říkala, že si ho do postele brát nebudem, ale za to vyspání to stojí, jen by mě zajímalo, proč v postýlce spát nechce, nemáte zkušenost? Taky mám trochu strach, že už do postýlky nebude chtít, jak si zvykne na naši postel.

emin
18. lis 2015

@dita1979 Dobrý den. Z jakého důvodu nebudete moct 3 dny kojit? Většina "zdravotních důvodů" je jen mylné přesvědčení lékařů, že se při zákroku či léčbě kojit nesmí, ale téměř vždy je to strach neopodstatněný. Kojení je nekompatibilní jen s minimem léků či zákroků. Vaše obava z použití lahvičky je naopak opodstatněná. V případě, že opravdu není možné kojit doporučuji dokrm cévkou po prstu. Je dobré to s miminkem občas "trénovat" předem.

emin
18. lis 2015

@terinkaaaa Pokud se miminko kojí často a dostatečně efektivně, jeho množství se upraví dle potřeb dítěte. Bohužel nevím, co jsme spolu řešili dříve a nemohu to nyní dohledat. Kolik je miminku? Používáte dudlík? Lahvičku? Zavádíte příkrmy? Pokud dlouhodobě prospívá takto, je opravdu někde nějaký zádrhel. Při váhovém přírůstku 100g/měsíc doporučuji dokrm odstříkaným či umělým mlékem podaný cévkou přímo na prsu. Miminko bude déle sát prs a laktace by se tak měla postupně zvyšovat. Dále by bylo dobré zkontaktovat doboru LP a nechat si poradit na konzultaci.

emin
18. lis 2015

@ale85 Společné spaní je zcela přirozené a zvláště v době poporodní jej velmi doporučuji. V postýlce spát nechce, protože se mu tam zkrátka nelíbí. Je to diametrálně odlišné prostředí od prostředí bříška, rovná tvrdá matrace, žádné houpání, žádné zvuky, žádný lidský kontakt. Některá miminka si to, co potřebují dokáží velmi intenzivně vyžádat 🙂. Nebojte se, do 15 let ve vaší posteli nebude 🙂. Ke kojení - po zlepšení žloutenky by se kojení mělo zlepšit. Mimi by mělo sát aktivněji (můžete zkusit kontaktní - savčí polohu) a déle, tolik neusínat.

dita1979
18. lis 2015

Tři dny nebudu moci nejspíš kojit, jelikož už asi 5 měsíců mě trápí zánět zubu, který se nechce sám pořádně uzdravit, kdykoliv jej zavře, tak váček začne bolet. Trhat mi zub nechce, prý stačí píchnout do místa antibiotika a proto 3 dny nebudu moci kojit. Samozřejmě si vyžádám název antibiotik a prokonzultuji to s dětskou pediatričkou. Může se to také uzdravit samo, ale to silně pochybuji. Ještě by mne zajímalo, kde seženu vhodnou cévku? Jestli tomu dobře rozumím, tak na stříkačku napojím cévku a strčím jí dítěti do pusy směrem k patru společně s prstem a ona bude sama sát? Děkuji za odpověď

dita1979
18. lis 2015

našla jsme tuto cévku, je to ono? http://www.lekarna.cz/cevka-pro-vyzivu-novoroze...
A jak velikou stříkačku, kolik ml? Děkuji moc 🙂

elishka562
19. lis 2015

Prosím o radu, od dnešní noci máme problém s kojením. Dcera pila dnes zatím 4x, pokaždé jen 3-5 minut. Tzn. ráno 5 minut, dopoledne 4, pak kolem 12.hodiny zase tak, a po procházce (kolem 17hod) zas jen cca 4 minuty. Vždycky začne, pak saje tuhle dobu a pak začne strašný řev, otahuje se a už nechce. Ale hladově taky nevypadá, občas pobrekává, ale když jí přiložím, nechce, a to jedla po 5 hodinách (dávka v poledne a pak když se vzbudila po procházce v 17hod) jen 5 minut. .. Je možné, že by jí to stačilo???
Doposud jedla mnohem víc... ☹

emin
20. lis 2015

@elishka562 Trochu to vypadá jako reakce na slabý tok mléka. Jakmile začne plakat, vyměňte prsa. Snažte se kojit častěji. Držím palce

emin
20. lis 2015

@dita1979 Dobrý den, v případě antibiotik při zánětu zubu bych se VŮBEC NEBÁLA KOJIT. Jen opravdu silné léky jsou kontraindikací kojení. Jinak jde o cévku CN 01, ta v odkazu je příliš silná.

elishka562
20. lis 2015

@emin Děkuju za odpověď! No, taky mi to tak asi připadá, po 5 minutách pláč.. Tak jsem dneska v tu chvíli vyměnila prsa, jak píšete a dobrý. Dokonce jsem pak prsa obě prostřídala ještě jednou... Může to tak být? Četla jsem, že je lepší, když je miminko dlouho u jednoho prsu kvůli zadnímu mléku. A je šance, že si malá zvykne a nebude se po 3-5 minutách vzpouzet?

emin
21. lis 2015

@elishka562 Nene, klidně stříejte i vícekrát, zadní mléko neřešte 🙂

jancaul
21. lis 2015

Dobrý den, taky bych chtěla poprosit o radu. Před třemi týdny jsem hodně předčasně porodila holčičku, takže kojení ted několik měsíců nebude možné. Snažím se odsávat, mám půjčenou elektrickou odsávačku Medela Swing. Odsávám 6x až 8x denně. Jen nevím, zda dělám vše správně. Ze začátku stačilo jen odsávačku přiložit a sama za 20 minut odsála z každého prsu cca 30-40ml. Teďkom však za 20 minut odsaju tak 20ml a to ještě musím prso mačkat a masírovat. Prvních 15 minut přitom neodsaje skoro nic a přitom když mám prsy volně, tak z nic kape samo a s odsávačkou skoro vůbec. Když pak odsávačku přendám na druhé prso z prvního odsátého začne ještě kapat a ručně vymačkám třeba dalším 30ml. Mám to nechat jen na odsávačce at si prsy zvyknout nebo to mám kombinovat. Fakt si s tím vůbec nevím rady, v nemocnici mi nikdo nic neřekl a já bych moc chtěla laktaci udržet co nejdéle, nejlépe tak dlouho než bude malá schopná začít sát sama.

pajuska252
23. lis 2015

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Plně kojím a malý je cca poslední tři týdny hodně neklidný u kojení, často se pouští a zase chytá (odříhnutím by to být nemělo), často u kojení poplakává, někdy se rozpláče tak, že musíme kojení ukončit úplně a mě to samozřejmě hodně stresuje. Druhý týden dávám před kojením infacol,ale ani to nepomáhá a přes týden zkouším dávat biopron a ten taky asi nezabírá. Co se s tím dá dělat, čím by to mohlo být?