Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
5. říj 2011

@petra984 Ještě koukněte na tohle, pár rad pro začátek:

http://www.laktoporadna.cz/obecne_rady_kojeni_p...

camelinka
5. říj 2011

@mikulka dekuju za odpoved, netusila sem ze od drobka muzu neco chytnout kdyz jsem "ta silnejsi" 😅.doktorce budu volat zitra,uz jsem ji kvuli tomu volala minuly tyden, ale odkazala me na nejake kapky s morskou vodou, ale v pondeli mame jit na 2.Hexu tak aby to kdyztak presunula. Dekuji moc za odpoved, mejte se moc hezky 😉

anehap
6. říj 2011

@mikulka děkuji za odpověď 🙂 Asi ještě tedy s tím večerním kojením vydržím - chtěla jsem skončit ze zdrav. důvodů(abychl mohla brát léky, které se nesmí brát u kojení, ale půjde to snad odložit)...

pani_haf
6. říj 2011

@mikulka Dobrý den, prosím o radu, stále kojím a syn má díky vysokým horečkám afty, mažeme ke čím a stále se to nelepší, nemůže se pořádně napít, prso jen žužlá a pláče, vodu ani nic jiného taky nechc. Děkuji.

petronelka3
6. říj 2011

@petra984 Dobrý den Petruš,
s dovolením jsem si přečetla váš příspěvek, který - pravda - nebyl určen mě. Ale nedá mi to na něj nereagovat.
Vaše psaní je plné zoufalství. Zkuste si více věřit, tedy hlavně vašem tělu.. Dává malému přesně to, co potřebuje, určitě.
Zažila jsem něco podobného, jen ve dvou vydáních. Mám tříleté dvojčata. Jelikož se mi laktace nerozjela tak dobře jako vám a přikrmovala jsem děti lahví (na kterou si po čase zvykly), musela jsem po třech měsících krmit děti mlíčkem jen odsátým a ve flašce. Znám to, je to šílený záhul. Přebalit, nakojit, odbrkat, odstříkat. Jen co ta procedura skončí, téměř začíná nanovo 🙂 Kdo nezažil, neuvěří. Je to velmi náročné.
Nyní mám pětiměsíční holčičku. Dělala mi to samé, co vám dělá váš chlapeček. Po kojení si dávala ruce do pusinky a plakala a plakala a já v nevíře ve vlastní tělo (po tom předešlém zklamání) přikládala a přikládala. Hlavně v noci se to opakovalo stále dokola, třeba po hodině. Pak mi jedna maminka (a lakt. poradkyně v nemocnici mi to potvrdila) řekla, že malá chce jen k prsu, že chce být u mě, protože tak je jí nejlépe. Cítí mou vůni, mou kůži, slyší tlukot mého srdce. Říká mi tím, jak moc mě má ráda. Ale současně mě tím příšerně vyčerpává.. A ty prstíčky si dává do pusinky ne proto, že má hlad, ale protože se tím uklidňuje. Noci jsem téměř nespala a jen kojila. Nebylo to však hladem, ale že chtěla být u mně. Obě mi poradily dudlík. Malá si to mé nepřikládání vyřešila palečkem (což nevím, jak budu odnaučovat, protože mu dává přednost před dudlíkem). A já poté dala dudlík. Sice jej zpočátku nechtěla, přece jenom je to mizerná náhražka prsíčka 🙂. Ale pak přistoupila na tuto hru. Nyní ji kojím po třech až čtyřech hodinách a když pláče, dám dudlík, podudlá, vyplivne a je klid anebo usne.

Na vašem místě bych kojila jen z jednoho prsu. Máte mlíčka na rozdávání 🙂. V druhém prsíčku mlíčko počká na další kojení. Kojte na přeskáčku a v případě, kdy budete mít pocit, že se napapal málo a v prsíčku, ze kterého kojíte už mlíčko není (vždy zkouším odstříkat), přiložte k druhému. Mlíčko je v prsu zpočátku vždy světlejší a řidší - na žízen, vzadu je tmavší a hustší na hlad. Proto je lepší kojit z jednoho prsu, aby dítě vypilo obsah celého prsu a dostatečně se nasytilo a vydrželo pak ty tři hodiny.
Dudlík se obecně moc nedoporučuje. Ale v případě, kdy dítě přibírá na váze a má požadovaný počet(6) počůraných plen za den, a pokud vás tímto způsobem dítě prohání, se domnívám, že nemůže nic pokazit.

Nejsem laktační poradkyně, proto mou odpověď, prosím, berte s rezervou a v případě, že se nebude slučovat s tím, co napíše lakt. por., ji neberte vážně.. Jen jsem cítila potřebu napsat vám to, co mi poradil někdo druhý a co mi pomohlo. Možná to pomůže i vám.

Hodně štěstí. Věřte si a svému tělu, příroda to zařídila skvěle, nebojte.
Vydržte!
P

petra984
6. říj 2011

@mikulka Jééé, velice Vám děkuji za dlouhý příspěvek, který mi vliv optimismus do žil a v mnohém mne uklidnil. Víte, byla jsem včera už zoufalá- sestra v porodnici mi dala úplně jiné informace než včera dětská doktorka. Sestra tvrdila to co Vy, jen s rozdílem, že po kojení mám oba prsy doostříkat, aby se mi zase bolestivě nenalila, doktorka zase tvrdila, že už ńemám v průběhu jednoho kojení prsa střídat, protože mám mléka dost, tak ať si vytáhne co největší množství z jednoho prsa a druhé prs nechám na další kojení- prý tak předejdu odstříkávání a tělo si brzy zvykne, kolik mléka má vyrobit. No byla jsem z toho jelen.Fakt je, že kojím vždy tak půl hodiny a poté ještě z prsa40 ml odstříknu......Opravdu Vám velice děkuji za rady, uklidnila jste mě a věřím, že bude zase lépe.Jen jsem se ještě chtěla zeptat, jaký vzhled by měla mít stolice? Teď místo černé stolice máme rezavohnědé bláto.... Je to v pořádku?

@petronelka3 Určtě se nezlobím a velice děkuji za Vaši radu- i u Vás platí to samé co u Mikulky- uklidnila jste mě a za to Vám velice děkuji. určitě si z toho něco vezmu a zkusím aplikovat do praxe a uvidíme, jestli to ponese ovoce 🙂 Koukala jsem na Vaše předchozí příspěvky a také jste si s prsiskama užila, že? 😠

petronelka3
6. říj 2011

Užila, užila. A to asi všichni, co jsme tady 🙂
Hodně zdaru, P

laura.
6. říj 2011

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o Váš názor ohledně našeho kojení, pokud by to bylo možné.
Takže mám 4měsíční holčičku narozenou přesně 40+0 tt plánovaným CŘ, kojení začalo do hodiny po porodu naprosto bez problémů a Eminka od začátku nádherně přibírala-na porodní váze jsme byli snad dještě v porodnici. Tak to šlo až do cca dvou měsíců, kdy se přibírání (váhový přírůstek za týden) začalo zpomalovat. Nyní je to už určitě pod 100gr týdně, možná cca 70g. aktuální váha bude okolo 5,15kg-vážím na digitální váze doma, takže to je spíše přibližné. do délky niméně rosteme krásně-ve 3,5měs to bylo 66cm-při narození 49cm.neublinkává se. V noci spinká vzorově, žádné proplakané noci, od narození se Emi budila jen 1-2x, od 6ti týdnů do tří měsíců spala skoro celou noc 20.00-5.00 cca , nyní se budí zase jednou, max dvakrát, ale to ji myslím vzbudí možná i to, že se pokaká. stolici má stále několikrát denně. je to i genetické, já jsem taky byla prý takový to střízlíček i přes dokrm UM a i starší dcerka přibírala méně, ale taky se hodně hýbala, už v 5měsících se plazila a v 6,5měsících lezla. Starší dcerku jsem kojila 2roky, 6měsíců plně. Eminku bych také chtěla 6měsíců plně kojit, máme alergie v rodině. Paní doktorka mi minule říkala, že pokud by se přírůstek ještě zmenšil, dali bychom už (na kontrolu jdeme v 4,5měsících) polévečku-asi myslí masozeleninový příkrm. to bych ale nerada, chtěla bych přikrmovat klasicky až od 6měsíců. Eminka je jinak moc šikovná už skoro měsíc se překuluje, válí sudy, velice urputně se snaží být už mobilní, aby mohla řádit se svou 4letou sestrou-energetický výdej má asi tedy nadprůměrný.. 🙂 Je to taková panenečka. 🙂 Myslíte, že můžeme ještě ty necelé dva měsíce (asi 6týdnů) plně kojit, když malé nic nechybí, ikdyž by byl váhový přírůstek třeba jen 50gr týdně?Díky za radu

laura.
6. říj 2011

ještě dodám-porodní váha Eminky byla 3,35kg.

kacci
6. říj 2011

Mikulko, taky poprosím opět o radu...malý se mi téměř zastavil v přibírání, za měsíc přibral cca 250 g, za posledních 14 dnů jen asi 50g, mám doma kojeneckou váhu, hned jak jsem to zjistila, šli jsme k doktorce na konzultaci - prý příbírá dostatečně (no nevím, přišlo mi to opravdu málo, předtím přibíral cca 1 kg měsíčně). Aktuálně má 8 kg (porodní váha 3,5 kg). Do úterka jsme tedy plně kojili, po poradě s pediatričkou jsem začla s mrkvičkou, s tím problém nemám - vím, že na svou váhu už z mlíčka asi nemá dostatek vitamínů, železa apod., ale přemýšlím, co večer ... ještě před měsícem pil v osm večer a pak až třeba v pět, teď se budí třikrát, poprvé už třeba ve 23 hod a dudlík rozhodně nepomůže, chce se napít. Přemýšlím, co teď - jestli zachovat doporučené schéma a k večerním kašičkám se dostat až po masozelenině a ovoci, nebo to zkusit už teď - včera a dnes jsem zkusila dát po kojení lahvičku - včera s mlíčkem s kaší (hotové od Nestle od 4 měsíců), dneska Nutrilon HA 1, obojího vypil s chutí ještě 120 ml, všechno, co jsem mu dala. Včera ale přes "dojetí" tou tekutou kašičkou žádná velká změna, kojení už o půlnoci.
Asi by byla výživnější klasická kaše na lžičku, ale to si říkám, že jí taky moc nesní, když se to teprve učí (mrkvičku měl dneska třetí den a dal necelou půlku malé skleničky, už mu to celkem šlo oproti prvnímu a druhému dni). Tak nevím.
Nebo zůstat večer jen u kojení?

mikulka
autor
6. říj 2011

@kacci Počkala bych, zda to není růstový spurt, bývá kolem 6. měs. Ještě napíšu, až budu mít víc času, snad zítra...

tehuli
7. říj 2011

@mikulka Dobrý den, taky mám na Vás dotazek snad se dočtete do konce🙂. Už začínám být zoufalá....poté co jsem si myslela že máme ve 3 týdnech rust.spurt, jak jsem na netu a na forech tady vyčetla......- malý se často budil a byl nevrlý chtěl být i co hodinu u prsu a já na rady všech známých a pediatričky ho trápila další hodinu až sem to xkrát nevydržela a dala mu napít i po té hodině:( prý se smíchá staré mlíčko s novým ..ale jak to udělat ...normálně se od porodnice budil přes den co dvě hodiny a večer má interval od 20 hodin kdy usne 4 hodiny do půlnoci pak do 3-čili 3hodiny a pak do 5 max půl 6 a pak ještě tak na hodinku a půl usne budí se okolo 7 kdy už je vzhuru a pláče...tak ho po hodině a půl nakojím...povídáme si hrajem si a on je furt nevrlý mrčí knourá....ale nekdy je kupodivu v klidu, tak nevím na čem to odvisí.....pak usne kolem půl 10 ale zas tak maximálně na hodinu a půl...a dneska prděl tak říkám asi prdíky...masírovali jsme bříško a cvičili nožkama, nahřívali bříško..nic nepomohlo tak jsem zkusila rourku...vyprděl se - asi ho to tlačilo...pak si i brkl a najednou klid...ale zas jen hodinu a půl a nanovo kroutí se strká ručky do pusy...uklidnilo ho jen skákání s ním na balonu, když ho mám v naručí:( pak do postýlky a zase...:( nevím zda má růstový spurt až ted nebo zdali může v 5 týdnech a 3 dnech už být??je to zvláštní doted byl vcelku hodný dopoledne tedy usnul až kolem 11 ale pak spal vzdy po těch 2,5 až 3 hodinách po kojení až do večera....vím, že ted vyžaduje pozornost..ale myslím si, že tak malé mimi by mělo spát víc než on:(spí ted za poslední 4 dny..:( měla jsem hodně mlíčka..a pak v těch 3 týdnech jsem myslela že je spurt..se mi zas víc nalily tím přikládáním ...mám doma i váhu nakojil si vždy tak 90,80, 70 někdy stovku a kojila jsem tak 11krát za 24 hodin což si myslím že je akorát na 4,10 kg dítě..kolik zrovna ted přibližně váží bez nakojení...měli jsme 2,77 porodní vahu a po propustení 2,68...tak přibírá hezky...i minulé utery měl 3,85 a tento pátek již přes ta 4 kila...tak v přibírání problém nevidím...ale ted právě vždy je u prsa nevrlý vztekly, neklidný a kroutí se furt jakoby znovu a znovu hledá...nebo jako by mu to neteklo nevím..odsávačku nemám tak nevím ...ale nakojil si ted ráno třeba jen 40 a pak byl protivný tak jsem ho ze stejného prsu dokojila a potom usnul...a před chvíli opět nakojil si jen 50tku a po 10 min.co usnul mrčení řev a slzičky...tak si ještě asi 30 nakojil...takže celkem 80ml....
včera jsem to už obrečela protože řval řval řval..a já na nervy..nevěděla co chce a dle rad jsem nechtěla ustoupit a dát mu po hodině nebo hodině a půl prso...tak jsem myslela že prdíky..nebo si pořádně neodříhnul...opravdu se bojím že přijdu o mléku nevím..zdají se mi ta prsa hrozně vysátá:(...dříve se hned nalila po tom neustálem kojení a ted mi přijde že nic..možná je to otázka pár dnů...ale byla bych nerada mu UM...alespon do těch 6.měsíců..
děkuji za Váš názor...omlouvám se za chyby a případné nejasnosti vysvětlím..asi je to psáno zmateně...děkuji opravdu moc 😵

martavatar
7. říj 2011

Prosím poraďte mi. Mám měsíc starou holčičku, plně kojenou, nikdy jsem s kojením neměla problém, holčičku jsem kojila co dvě hodiny. Malá hodně pláče kvůli bříšku, včera plakala skoro celý den, naposledy jsem ji nakojila ve 22 a od té doby prs odmítá. Jen ji k prsu přiložím, tak je hysterický záchvat, nesnaží se ani přisát. Po tom co osm hodin nepila, jsem ji dala kojenecky caj z lahvicky, ktery normalne vypila, tak jsem pak mléko odstříkala a z lahvičky ho taky normálně vypila. Teplotu ani žádné afty nemá. A taky mi příjde divné, že se o to jídlo vůbec nehlásí, nepláče. Čím to může být??

tehuli
7. říj 2011

@martavatar já to mám podobné jen mě se přisaje ale dělá u toho vyrvál:(( ošívá se škube vzteká se protože se několikrát pustí:( snad nám tu paní poradí🙂

martavatar
7. říj 2011

@tehuli My jsme doteď neměli žádný problém .. to je divné že tak z ničehonic ty děti to začnou odmítat

tehuli
7. říj 2011

@martavatar to je....my taky uplně spokojený mimi a najednou obrat furt řve, mrčí..a to jsem ho chválila do nebes jak je zlatucky:(( jak spinká i když se budí co dvě hodky přes den...tak je furt zlatej..a ted??řve a řve..dokud nemá prso třeba už po hodině...

martavatar
7. říj 2011

@tehuli tak to moje malá pláče dost, bolí jí bříško a co 2 hodky se vždycky dost hlasitě připomínala a tak mně právě zaskočilo, že 8 hodin nejí .. a ani nepláče ... ale dost včera plakala skrze toho bříška, tak možná byla dost vyčerpaná ... páč to byly pěkné hysteráky. :(

mikulka
autor
7. říj 2011

@pani_haf To je dotaz pro dětskou doktorku, která by měla i odebrat krev a udělat další vyšetření.

mikulka
autor
7. říj 2011

@petra984 Stolice je ok, měla by být jako míchaná vajíčka, ale barvy do žluta, hněda, ok. 🙂

mikulka
autor
7. říj 2011

@laura. Tak minimum je těch 100-115 g za týden, ale také se musí přihlížet ke genetickým dispozicím, některé děti prostě přibírají méně a přesto jsou zdravé. 😉 Já bych určitě nedávala příkrm, je to brzy. To se dávalo dřív, už ve 4. měs., dnes neee. Při nejhorším, kdyby to bylo špatné, dávala bych občas dokrm alternativně, ale jelikož malá dobře spí atd., zatím bych to neřešila.

mikulka
autor
7. říj 2011

@kacci Já bych zatím zůstala u kojení a počkala, co to udělá za týden, ev. 14 dní. Ono by se rozhodně nemělo začínat dvěma příkrmama najednou. To je veliká a náhlá zátěž pro tělíčko.
Takže rada taková: nechat tu zeleninku a večer kojení a uvidíte, jak se bude, nebo nebude budit dál. Bůh ví, jestli se budí jídlem, když ta kaše nepomohla... Nerostou mu zuby?

Nebo se vykašlat na zeleninu a začít rovnou kaší na noc, Prostě buď zelenina, nebo kaše, ne oboje.
Ale když začnete kaší, vždycky trochu hrozí, že si zvykne na sladkou chuť a tu zeleninku pak moc nebude chtít. Jak vám jí teď?

mikulka
autor
7. říj 2011

@tehuli Od cca 2 měs, nekdo dřív, někdo později, už se prsa tak nenalívají, protože přestane fungovat prolaktin, a tvorbu mlíčka si řídí dítě samo. Takže se vám prsa nalívat nemusí. Samozřejmě ale, dítě musí být spokojené.
Zdá se mi, že pije trochu méně. Snažila bych se, aby vypil na jedno kojení co nejvíce. tedy jedno prso, odříhnout a dát ke druhému. Vypočítejte si, kolik by měl vypít.
váha v gramech děleno 6, vyjde celkový objem za den a noc. Pak můžete dát děleno počtem kojení, Nemusí vypít přesně tolik, může i míň, ale přibližně.
Pokud by se vám zdálo, že máte méně mlíčka, bude třeba odsávat a zvýšit tvorbu:
www.laktoporadna.cz Časté dotazy Návrat z porodnice

Jinak myslím, že ho trápí prdíky a krkání, vy už můžete dávat probiotické kapky biogaya.
Dobrý je flatulín mast na bříško, nošení v klubíčku atd. Poloha na bříšku...

Takže:
zkusit nakojit najednou co nejvíce
zvýšot tvorbu mlíčka, prsa před kojením nahřát
řešit prdíky a říhání i několikrát za kojení (třeba 2x)

mikulka
autor
7. říj 2011

@martavatar Předně nedávejte láhev, jinak s kojením končíte.
Může to být spurt: www.laktoporadna.cz Časté dotazy, Ostatní.
Tady pomůže jen klid, trpělivost, malou při kojení teřba noste, nenuťte prso. mlíčko musíte pravidelně po 3 hod. odstříkat 10-15 min z každého prsa, a co odstříkáte, shromažďujte a malé dávejte alternativně - po lžičkách apod., návod na www.laktoporadna.cz.
A láhev neriskujte, zbytečně by se odstavila a to je velice brzy.

Pokud by to trvalo déle, pak bych jí alternativně dávala UM - pokud byste neodstříkala tolik. Napiště, jak se to vyvíjí. ČAj je nevhodný pro tak malé dítě.

dasty79
7. říj 2011

@mikulka - taky prosím o radu...Připadne mě,že moje holčička je pěkně mazaná - večer jí nakojím(asi 30 minut z jendoho prsu) a vzbudí se až za 4,5 - 5 hodin - pak jí zase nakojím (asi tak 30 minut z jendoho prsu)a zase spinká 4,5hodiny.Pak k ránu už se vzbudí třeba po 3 hodinách.Ale dopoledne to by chtěla být přisátá pořád - to jí dám ráno zase těch 30 minut a pak třeba po 1-1,5 hodině chce znovu a začne řvát a pořád jen brečí a vůbec nespí a tak já to nevydržím a dám jí -ale to pije tak max. 10minut a usne na chvilku tak na 10minutek a pak zjistí,že není u prsa a zase se začne rozčilovat...a takhle to je celé dopoledne 😢 Pak okolo 14h jí dám už zase 30minut a jdeme ven s kočárkem a vydrží v kočárku spinkat 3 hodiny a navečer si pak povídáme,....
Ale co s tím dopolednem?Mám jí nechat brečet?Mám jí dát napít?Pomáhá jen když jí přiložím k prsu a nebo chovat.....trvá to už dva týdny - nechci aby spinkala - nemusí pořád spinkat - ale ona si pak nechce ani vypravovat,prostě pak jen řve a řve a řve....A nejhorší je,že dopoledne pak chodíme po doktorech,tak jí schválně dlouho krmím,když máme někam jet k dr.,ale stejně tam pak začne zase brečet.Ale to se úplně vzteká...
Prosím poraďte co s tím????díky moc

kacci
8. říj 2011

mikulko, takže včera a předevčírem jsem místo kaše navečer dojela Marečka 120 ml Nutrilonu HA a to teda byla síla, první buzení před půlnocí, pak po hodině řev a vřískání, propínání, byl neutěšitelnej. No jo, a teď nevím, jestli vřeštěl po té mrkvi nebo Nutrilonu...Každopádně včera večer než jsem šla spát, tak jsem odstříkala a dneska večer ho dotlačím svým mlíčkem, pokud bude mít zájem. Dávám mu to teda z lahvičky od Aventu, snad to jednou za den v půl roce už nebude takovej problém - Calmu jsem zkusila a tvářil se na mě jakože co po něm chcu🙂))

mikulka
autor
8. říj 2011

@dasty79 Je ještě malinká, vyhovte jí, vždyť ještě nemáte skončené šestinedělí, má nárok chít prso častěji. A je běžné, že děti chtějí víc pít dopoledne. Jen bych se snažila, aby hned neusnula, ale pila déle, změňte polohu, jakmile bude usínat, prostě ji buďte, aby pila co nejdéle. A zatím bych jí neodnaučovala spaní u prsa, je to bzy. 😉
A že spinká dobře v kočárku, taky normální, málokteré tak malé dítě spí - ještě novorozene (!!!) dobře v postýlce, viz teď mé nedávné příspěvky na posledních dvou stránkách tady.
Nevidím u vás problém, děláte vše dobře a holčička je vzorová.

mikulka
autor
8. říj 2011

@kacci No, jak jsem psala v předešlém příspěvku, Dávala bych jedno, nebo druhé, zeleninu či kaši, jedno, zda tekutou... A láhev škodí i v tom půlroce, také se může odstavit... Večer se k prsu nepřisaje?
Zkuste vydržet s tou zeleninou a pak byste přešla ke kaši lžičkou... Nerostou mu zuby? Já mám pocit, že se stejně budí, ať se večer nají, nebo ne. Že je to stejné tak či onak?

petrunka01
8. říj 2011

Ahoj..Přes příkrm po každém kojení jsme se s malou dostaly až k plnému kojení,za což jsem moc ráda.Posledních pár dní ale máme trochu problém.Dcera se přisaje ukázkově,pije,ale po pár minutách se odtahuje a brečí.Zase hledá pusinkou,přisaje se na pár vteřin a znovu brekot.Mlíko ještě mám,zkouším jí ho i nastříkat do pusinky,aby se chytila,ale nechce.Nechce ani odstříkaný,když jí nabízím,tak snad hlad nemá.ALe nechápu,proč tolik brečí.Někdy může být unavená,ale při každém kojení?Jedině v noci pije dobře.Asi skočím v pondělí k doktorce,aby ji převážila,jestli dobře přibírá...

dasty79
8. říj 2011

@mikulka - moc děkuju za odpověď 🙂 🙂 🙂

jahudka80
8. říj 2011

@mikulka prosím o radu. Malá byla narozena dříve 36tt, kojím, ale už jsme začali dokrmovat protože nakojím (tedy po 30-60minutách kdy malá chce být u prsa) jen 40ml, po té odstříkám cca 20ml. A malou dokrmuji UM (pokud není mateřské) . Kojím přez klobouček protože nemám skoro bradavky a malá jí neumí uchopit. Přez klobouček saje, zatím nebyl problém. Ale začla zlobit v noci kdy vydrží spinkat cca 5h a já mám mléka hodně a ona nesaje a jen jakoby čeká až jí to nateče do pusinky pak sem tam popotáhne a zas čeká, mě to pak teče všude možně a v bříšku má stěží 30ml, když jí pobídnu ať bumbá prstem pod bradičkou tak začne natahovat a plakat. Kojím z obou prsou a trvá to s odříhnutím skoro hodinu a ani po ní není malá najedená a pláče. Pak mi nezbívá nic jiného než udělat umělé mléko nebo dokrmit odstříkaným kterého moc nemám. Jinak naše váha byla po porodu 2500g (5.9.) a v pátek 2735g , po váhovém úbytku jsme přibrali týdně 70g , 110g , 130g a tento týden pouze 80g jsem z toho smutná. A nechci abychom zkončily na umělém mléku. Odstříkávám ručně, nevím zda je lepší zakoupit odsávačku???