Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

pettull
20. zář 2014

@emin Dobry den, rada bych se zeptala, zda mohu pit caj ze salveje a nesnizit tak laktaci. Jiz treti den jsem se svoji 4 mesicni holcickou hospitalizovana pro zanet hrtanu. Bohuzel pri neustalem vetrani jsem se nachladila a krome rymy mam i hodne bolestivy krk. V lekarne nam byl doporucen caj ze slaveje. Nekde jsem cetla, ze zastavuje laktaci a i primo na caji je uvedene, ze neni pro kojici matky. Mate prosim s timto cajem nejake zkusenosti? Dekuji

katyxq
20. zář 2014

@pettull na bolest v krku se má šalvěj kloktat, ne pít - takže snížení laktace by hrozit nemělo (při pití ale ano)

emin
20. zář 2014

@surimka Dobrý den, toto chování je typické při slabém toku mléka. Miminko buď usne nebo se vzteká. Nezbývá než stimulovat laktaci, podpořit tok stlačováním a častým střídáním prsou, Základme je správná technika a asymetrické přisátí. Rozhodně není pozdě vše zlepšit a změnit. Vše se může ještě rozjet, pokud odstraníte případné nepřesnosti a chyby. Bylo by ale dobré, aby Vás viděla LP.

emin
20. zář 2014

@pettull Dobrý den, ano, šalvěj opravdu laktaci zastavuje. Kloktání by tolik vadit nemělo, I když I přes sliznice se látky do těla a krevního oběhu dostávají. Můžete však zkusit I jiné přípravky na bolest v krku - Septisan, Hedelix, atd.

milin
22. zář 2014

Dobrý den, potřebovala bych poradit.
Mám 2m chlapečka, dneska jej naočkovaly, a mám nemocnou dceru má virový zánět v očích.
Proísm Vás celý den mě obchází zima, tedy zima je mi furt, bolí mě hlava za krkem a kyčle. Včera jsem zmokla a přechládla. Jsem totálně vyřízená.
Prosím Vás mohu si vzít aspoň Paralen nebo něco. Abych se zahřála. A hlavně kdy si to vzít? A bolí mě levé prso, snad nebudu mít nějaký zánět.
Můžete mi nějak poradit děkuji.

emin
22. zář 2014

@milin Dobrý den, můžete téměř vše. OPRAVDU. Je jen velmi málo léčiv, které jsou opravdu neslučitelné s kojením. Běžné léky typu Paralenu, Ibalginu, léků na chřipku, antibiotik, léků na kašel rýmů apod bez problem můžete - samozřejmě dle dávkování v příbalovém letáku. Do MM se dostane jen mizivé množství účinné látky, navíc zároveň s protilátkami. To, že na příbalovém letáku je uvedeno něco jiného je jen kvůli absenci testování těchto léků na kojících, což vyžaduje finance navíc. Bohužel, někdy I lékaři raději doporučí odstavit dítě, aby mohli předepsat určitý lék, aniž by věděli, že je to možné. Viz http://www.infookojeni.net/leacuteky-p345i-koje...
Takže klidně Paralen či cokoli, co Vám uleví.

kaidra
26. zář 2014

Dobrý den,

dnes jsem si odstříkávala mléko do kelímku a má narůžovělou barvu. Je to normální? Není to třeba tím, že mám v jednom prsu mírný zánět (lehce bolí)? Můžu jej pro malého použít? Chystám se ho zmrazit. Moc děkuji za odpověď.

emin
26. zář 2014

Dobrý den, barva MM se mění dle stravy matky. I zánět může mít na barvu vliv, ale mírná bolest ještě zánětem být vůbec nemusí. Mléko źávadné jistě NENÍ, takže jej bez starostí použijte či zmrazte.

@kaidra

pear
28. zář 2014

Dobrý den, měla bych dotaz. Na jedné bradavce mám ragadu a nechce se zahojit, řekla jsem si, že vynechám pár kojení a budu z postiženého prsa odsávat, než se ranka zahoji. Kolik mám odsávat, abych v prsu nesnížila laktaci? Jinak prso koupu v řepíku a pak dávám hydrogelové náplasti od Medely. Dělám to správně? Děkuji předem za odpověď

emin
29. zář 2014

@pear Děláte to správně. Přidala bych ještě po odsávání potřít mateřským mlékem a nechat zaschnout na vzduchu, poté přelepit. Odsávejte cca 10-15 min, nebo I déle, dokud teče mléko každé 3-4 hodiny. Zahojí se cca za 2 dny, kdy už je stav výrazně lepší. Aby se to neopakovalo, dbejte na dokonalé přisátí. Nosík od prsu, brada zabořena do prsu, doširoka oteřvená ústa. S přiložením nespěchejte, nechte miminko opravdu maximálně otevřít pusinku. Držím palce.

luciex
30. zář 2014

@emin dobrý den, měla bych na vás ještě jednou dotaz.... kojení už se nám ustálilo, malý (8týdnů) se přisává bez problémů, saje pěkně a vytrvale, mléka mám dost, teče pěkně...vše se zdá bez problémů...mám přeci ale jeden.... kojím stále přes kloboučky, i když zkouším odbourat, nedaří se.... holé prso prostě nechce vzít a sát....bradavky nejsou ještě moc vytahané tak mu to asi nejde....ale k problému.... když začne malý tahat tak mě to VŽDY děsne bolí....jakoby až dovnitř do středu prsa...je to taková ostrá píchavá, štípavá až pálivá bolest.... trvá to cca 10-15 zatáhnutí a je to teda bolest k omdlení.... mohu se zeptat co je asi špatně?? je plně kojený, žádné bolačky on v pusince nemá, já na prsu - tedy bradavce také ne, není červená, popraskaná, oloupaná kůže apod. Jsem zoufalá, kojíme krásně jen ta počáteční bolest je opravdu utrpení a mnohdy se to nedá ani vydržet...poradíte co by to mohlo být nebo popř. co dělat aby se to zlepšilo? prsa mám takto prostě bolavá a občas mi tam píchne i mezi kojením....

emin
30. zář 2014

@luciex Dobrý den, obávám se že je to chybnou technikou přisávání. Má mimi doširoka otevřenou pusinku? U kloboučků je častým problémem pusinka jen pootevřená, bradavka (v kloboučku) jakoby vklouzne do pusy a mezi dásně a až teprve postupným sáním se dostane na své správné místo, tedy na zadní měkké patro miminka. To jak ji saje přes dásně patrně způsobuje tu bolest. Jiný důvod nevidím. Možná i proto se nedaří přisát bez kloboučku, protože tam je maximálně nutná otevřená pusinka, aby se miminko přisálo na dvorec a kůži kolem bradavky.

luciex
30. zář 2014

aha...tak to je docela možné.... doširoka otevřenou pusinu má při tom samotném sání, ale možná je opravdu chyba při přisávání.... jak se dá mimi donutit roztáhnout pusinku hned odzačátku? je na to fígl? podotýkám že když přikládám, tak hojakoby poškádlím at pusu otevře a to udělá....díky za rady

libara
30. zář 2014

Dobrý den, mėla bych na vás dotaz. Mám holčičku... necelé 4,5 měsíce. Máme neustále problémy s prděním. Kojila jsem přes kloboučky a plynatost jsem přikládala polykánï vzduchu. Jenže kloboučky se mi podařilo odbourat a stále nic. Samozřejmě dodržuju jídelníček kojících. Co mě ještě zaráží je zápach prdů. Opravdu smrdí jak starý chlap. Stolice je tak jednou za 5 dnů. Ten čvrtý už celý den tlačí. Včera jsem poprvé zkusila pár lžiček feniklového čaje. Pokakala se a prdí dál. V noci už kvůli tomu kojíme co dvě hodiny. Mám třetí dítě a poprvé kojím. Ani jedno z mých dětí tolik nesmrdělo a to byli na UM a ani nikoho s kým jsem o tom mluvila.....setkala jste s tím někdy??? Nebo je to normální?? Třeba budete mít nějakou radu. Je super, že jdou plyny ven, ale ty noci, kdy ji to opravdu stále budí...je mi jí líto. Děkuji

emin
1. říj 2014

@luciex U "kloboučkových" dětí je to častá potíž, protože klobouček pusinkou jakoby nakonec pronikne (bradavka jako taková ne a dítě pusu otevřít musí). co pomůže je správná držení - nad krčkem kolem oušek opačnou rukou než z kterého prsa kojíte - tedy levačkou při kojení z pravého prsa), ruka podpírá zároveň zádíčka. A pak nechat chvíli hledat a vychytat tu správnou chvíli, kdy je pusa otevřená.

emin
1. říj 2014

@libara Pokud kaka méně často je zapáchající stolice normální, Pokud je v trávicím traktu déle, jakoby zahnívá a velmi intenzivněpáchne (včetně prdíků). Zaměřila bych se na ten jídleníček, především na mléčné výrobky. Často je na vine při potížích s plynatostí bílkovina kravského mléka. Zkuse na pár dní vynechat vše, co ji obsahuje - mléko, sýry, máslo, smetanu, I zakysané výrobky. uvidíte, zda bude patrný rozdíl.

luciinda
1. říj 2014

Dobrý den. Mám 4,5 měsíčního syna a do teď jsme neměli žádné větší problémy s kojením. Jen z počátku jsme trochu zápasili. Nyní již druhý den odmítá pít z levého prsu. Chvíli popije, pak se začne kroutit a plakat. Zkoušela jsem měnit polohy,ale ani to nezabralo. Z hysterického pláče ho až uklidní, když ho přiložím k pravému prsu. Z něj pije spokojeně, kolikrát do usnutí 🙂 Je pravda, že z toho pravého mu šlo vždy pít snáze a i mléka se mi v něm tvořilo více než v levém. Nutno také dodat, že týden mu večer dávám Nutrilon a apk stejně ještě dokojuji. A od pondělí po dohodě s lékařkou jsem mu v poledne začala dávat malé dávky zeleninových příkrmů, na kterých si kupodivu velmi pochutnává. Jinak stále plně kojím. Jen nějak nevím, proč to levé nechce. Mohlo by to být tím, že po chvíli produkce mléka je slabší a neproudí mu do pusinky tolik, kolik by si představoval? Jinak mě toho moc nenanpadá... Díky za odpověď. L.

emin
1. říj 2014

@luciinda Dobrý den. dle popisu myslím, že jste to odhadla naprosto přesně - slabý tok mléka z levého prsu. Celkově patrně došlo k poklesu laktace I z důvodu dokrmu Nutrilonem (z lahvičky). Večerní příkrmy bohužel vedou často k poklesu laktace a pomalému odstavování. Pak take zavedením příkrmu, zvláště pokud příkrmem nahrazujete "dávku kojení". Kromě toho bylo levé prso asi méně oblíbené, mohlo to být I anatomickým rozdílem tvaru bradavky či stavbou prsu jako celku (mlékovodů apod). Pokles laktace je tedy vlevo vice znát. Celkově však hrozí, že mohou začít potíže I vpravo. Doporučuji proto s příkrmem jen velmi opatrně, vždy poté dokojit a především kojit dle potřeby, tedy kdykoli si miminko řekne a příkrm pouze v daný čas nabídnout (např., nakojit v 11 hodin a v 11:30 dát "oběd". Stačí jen pár lžiček. Večerní dokrm bych zrušila úplně (zvláště pokud je z láhve), i za cenu častého kojení v podvečer a v noci (bude patrně jen zpočátku, než se laktace opět srovná). Tyto drobné "chybky" vedou často k pozvolnému plíživému snížení tvorby mléka a maminky pak popisují, jak měly slabé či málo mléka. Pravý důvod je však jinde. Držím palce, ať to zvládnete 🙂

pajulka855
3. říj 2014

Dobrý den, mám chlapečka 5 týdnů, narodil se o měsíc dřív a nrchtěl sát tak sme krmili přez stříkačku, ve 4 týdnech odemě začal pít ale je problém, že třeba hodinu tahá (prvních dvacet min hodně polyká, pak už líněji) ale po odstavení od prsu stejně ještě křičí a vypje minimálně 90 ml ze stříkačky. Prosím o radu co s tím. Příjde mi, že se naučil ze stříkčky pít do úplné plnosti a když cucá z prsu tak jak to dlouho trvá, tak má pořád pocit hladu.

emin
3. říj 2014

@pajulka855 zkuste dokrmovat cevkou primo pri kojeni. Cevku (stoji 25 kc) ponorite do lahvicky a druhy konec miminku do pusinky, kdyz je prisate. Bude sat jak prs, tak cevku. Pri kojeni prs stlacujte, vystridejte obe prsa I nekolikrat za kojeni. Kojte kuze na kuzi. Mezi kojenim muzete odsavat. Mnozstvi dokrmu pozvolna snizujte a radeji casteji kojte. Drzim palce.

luciebx
3. říj 2014

Dobry den chtela bych se zeptat uz vic jak 3 roky nekojim ale mlezivo mam stale... ,druhatko se nedari a moje mamka mi rikala ze tvorba mleka muze but pro telo neco jako antikoncepce. Je to mozne? Hormonalni profil mam v poradku, dekuji za odpoved

barus.8
3. říj 2014

Dobrý den, nečetla jsem celou diskuzi, ale chtěla bych se zeptat, jestli je nějaká možnost jak přispět ke tvorbě mléka ještě před porodem. U prvního prcka jsem kojila 5měsíců, ale měla jsem málo mléka a od začátku jsme přikrmovali. Měli jsme komplikovaný porod a pak měl malý žloutenku a sepsy a já zase infekční zánět v oku,takže jsem jej neměla u sebe a plně se nerozkojila. Kamarádka mi doporučuje homeopatika na podporu kojení - co si o tom myslíte? Díky za odpověď

ninanela
3. říj 2014

Dobrý den, chtěla jsem zase poprosit o radu. Ve zkratce-dcera narozena sekcí,už z porodnice jsme odcházely s Nutrilonem,snaha se rozkojit,LP,koj.čaje,tekutiny homeo..Dcera krmena stříkačkou po prstu.Začala být neklidná,bála jsem se že aspiruje,přechod asi v 1 měs.na lahev,odsávání MM a krmena pouze MM.Odsávání jsem pomocí babičky a manžela vydržela do 4 měs.Při přikládání k prsu neklid,mávání ručičkama,myslela jsem že mám málo mléka a proto jsem se rozhodla jen pro odsávání a kojení po několika pokusech vzdala.Před 4 měsícem jsem chtěla odsávání postupně zrušit a tak jsem začala odsávat méně a pak druhý den jen tak ze zvědavosti malou naposledy přiložit k prsu.A ona sála!A pak vydržela 2 hod.klidná.Tak jsem přikládala celý den a pak týden a dál.Prsa byla zvyklá produkovat hodně mléka(je v mrazáku) atak se nalévala a postupně asi do týdne už nebolela.Včera jsem malou nechala zvážit a přibrala za 16 dní asi 200g,kojím asi 14 dní.Jak poznám že malá má dostatek mléka?Počůranách plen je 6-8/den,hlady nepláče.Kojím 2-3hod ale pije jenom 5-10min.Občas zase bývá neklidná, přisuzuji to prdíkům,protože se kroutí a prdí.Jak poznám že už nechce jíst,kojení končí tím,že se pouští a zase přisaje několik krát za sebou a tak končím s nabízením.Snad na každé spolknutí se ke konci pouští.V noci kojím asi 2-3x,když se malá probudí.Prsa ale už nejsou tak nalitá.Nikdy bych si nepomyslela že budu po tom všem kojit a hodně se naplakala když to nešlo! Myslela jsem že prso určite bude odmítat když jsem ji krmila pouze lahví 3,5 měsíce.Užívám každý den,užívám každé kojení a i kdyby to mělo znamenat konec laktace,stálo to zato.Kdo neodsával,neví o čem mluvím.(každé 3 hod jsem odsávala asi 40min i v noci).Bez pomoci rodiny bych to nezvládla.Děkuji

emin
5. říj 2014

@luciebx Možné to (mlezivo) je a pokud normálně menstruujete a ovulujete, nemyslím, že to ovlivňovalo početí druhátka.

emin
5. říj 2014

@barus.8 Dobrý den, z Vašeho příspěvku je patrné, že jste měli komplikovaný začátek, který je pro kojení poměrně důležitý. V těhotenství brat homeopatika na podporu tvorby není nutné. Zásadní bude porod a doba těsně po porodu (v řádu týdnů). Před porodem by bylo dobré najít si v okolí dobrou laktační poradkyni a probrat s ní na předporodní konzultaci možná rizika a techniku kojení. Ani kdyby porod neproběhl ideálně, není nic ztraceno, některá miminka a maminky se rozkojí až po několika týdnech. Informujte se o možnosti dokrmování cévkou, nepoužívejte dudlík, láhev ani kloboučky. Pozvěte si LP klidně ještě do porodnice, bude na Vás mít víc času než sestřičky v porodnici. To, že se první kojení nezadařilo neznamená, že by to podruhé nemělo vyjít. Držím palce.

emin
5. říj 2014

@ninanela Dobrý den, myslím, že je vše na dobré cestě. 🙂 200g za 16 dníje ale mírně podprůměrné. Může to být způsobeno tím, že miminko nemá ideální techniku. Tu podpoříte častým kojením, stlačováním prsu při kojení a hlavně střídáním prsů při kojení I vícekrát za jedno kojení. Nakojíte z jednoho prsu, když mimi už nesaje, přiložíte k druhému a takto I několikrát. Pro podprou laktace můžete zkusit odsávat občas mezi kojením nebo I po kojení, případně homeopatika či bylinky. Zásadní je ale caste kojení. Mohla byste např. zkusit tzv. prokojit pár nocí - mít mimi u sebe v posteli, kojit kůže na kůži průběžně (vy polonahá a mimi jen v plence), hodně nosit a chovat přes den. Pro laktaci je to skvělé. Držím palce a užívejte malý zázrak, který se Vám stal 🙂

kacisek93
6. říj 2014

Dobrý den, potřebovala bych prosím poradit. Mám syna má 4 měsíce a vážíme 5 Kg. Už od narození přibívá velmi málo v průměru asi 400- 500 g za měsíc a malý býval spokojený v noci spal krásně. Nyní jsme za poslední měsíc přibrali 310g. Je pravda, že malý byl během poslední doby více neklidný a v noci se budil častěji. Zkouším přikládat i častěji. Ale zjistila jsem, že je malý lenoch dokud mu mlíčko teče tak je to dobré, ale jak musí začít více tahat tak už nechce. Střídám obě prsa a celkově asi vypije tak 80. Pan doktor mi doporučil přikrmovat a nejlépe ob jedno kojení.

emin
6. říj 2014

@kacisek93 Dobrý den, takový váhový přírůstek je opravdu na dolní hranici průměru, nicméně pokud je miminko spokojené a jinak prospívá dobře, je patrně akceptovatelný. Nyní se ale ukazuje,že množství mléka už pro vyšší energetické nároky miminka nestačí. Zapátrala bych nejprve v technice kojení, někdy I po několika měsících může být příčina zde. I fakt, že ve chvíli, kdy již mléko neteče při spouštěcím reflexu svědčí o tom, že mimi efektivně sát neumí. Dále opatření k podpoře laktace - kojení kůže na kůži, caste kojení v noci, (min 2x za noc, ale laktace dobře podpoří I několik "prokojených nocí", kdy miminko spí s vámi a kojíte průběžně. střídání prsou I vícekrát za jedno kojení a stlačování tak, jak píšete. Pokud byste dokrmovala, tak v tomto případě může velmi pomoci dokrm cévkou primo na prsu, tak že cévku vsunete miminku do koutku úst a druhý konec do lahvičky s mlékem. Určitě vyřadit dudlík. Možná by nebylo od věci si nechat poradit od LP.

kacisek93
6. říj 2014

l
@emin moc děkuji už jsem zkoušela spaní v posteli a průběžné kojení tak časté noční kojení. Když začal být neklidný budil se skoro po hodině- hodině a půl a to jsme papali.

emin
6. říj 2014

@kacisek93 Pak bych se opravdu zaměřila na techniku - mimi může být u prsu třeba celý den, ale pokud nesaje efektivně, pak je jedno, jak dlouho u prsu je...