Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
18. říj 2014

@ally8 Mohlo by to být způsobeno hormonální nerovnováhou. Pokud by Vám to výrazně vadilo, bude třeba to řešit s Dr, ale po porodu hormony mohou zlobit i několik měsíců. Pokud jsou prsa I po kojení nalitá a tvrdá odsajte do úlevy. holčičku kojte dle její poptávky 6x za den je o něco méně než je obvyklé, nesledujte hodiny, sledujte malou a její potřebu. 3 hodinové interval děti většinou "nedodržují". Pokud chce drive, nakojte klidně drive.

ally8
18. říj 2014

@emin aha, moc děkuji. No víte, že mě to i napadlo. Tak snad se to nějak srovná. Jen se vždy bojím, aby bylo mlíčka dost. Ty 3 hodiny jsou fakt orientační, většinou když plače po 2,5 tak hned nakojím, nečekám až budou ty 3. Zkusím se na to zeptat teda doktora a budu si zapisovat kdy jsou ty poklesy.

liduskabalanova
18. říj 2014

Dobroš, tak super, jdu na to .. Poslední dobou se to mnohem zlepšilo, ale raději namažu .. Kontrolovala jsem, už jsme s tím jednou bojovali, takže mě to taky napadlo, ale nemá, mimčo je v pořádku a já se jdu léčit 🙂 .. Děkuju Vám moc ..!!!

tajemna30
18. říj 2014

@emin MOOOOC děkuji za všechny rady co jste mi dala, moc děkuji za práci kterou děláte.

raduska21
18. říj 2014

@emin dobry den, dekuji mnoho za odpoved na muj problem s pitim. Cetla jsem zde vas navrh jidelnicku. Casove to mama s malou stejne, jen to aplikuji tak, ze pokud sni "plnou davku jidla" tak uz ji nekojim a nabizim vodu a naopak, pokud ma kojeni uz nedavam jidlo... Je to tak spravne nebo je treba kojene dite nakojit i kdyz sni cely obed ci svacinu? Dekuji za upresneni....

alcar
18. říj 2014

@emin dekuji vam moc za rady. 🙂 Hned zitra vyzkousim, to jsem zvedava, jak se nam bude darit. 🙂

katynka78
18. říj 2014

Dobrý den, ráda bych taky poprosila o radu, protože už nevím, jak na to🙂
Anička se narodila 36+2 vyvolaným porodem kvůli přezrálé placentě. Musela do inkubátoru, měla infekci a aby ji trošku zahřáli. Dostávala mlíčko od jiných maminek, než jsem se rozkojila. V porodnici mě naučili, že na noc jsem jí dávala vždy Nutrilon a jinak svoje mléko. Byla naučená na lahev, neměla sílu se přisát k prsu. Nakonec tam byla starší zkušenější sestřička, která mi dala kloboučky, aby to Anička zvládla. Takže přes lahev, přes kloboučky a Nutrilon jsme nakonec zvládly to, že jsme normálně kojily. Byla jsem na nás pyšná, že jsme to dokázaly a já si to užívala. Mlíka jsem měla vždy hodně, mohla jsem podělit i jiné🙂
Postupně jsem odstavovala s příkrmy od 8. měsíce, postupně jsem vždy ubrala jedno kojení po třeba 3 týdnech, ale netlačila jsem na to, protože vím, že je to prospěšné a Anička v podstatě nemocná nebyla.
Teď je jí 2.5 roku a já jsem už unavená. Už z toho nemám požitek a radost jako dřív. Kojím jen jednou denně a to ráno. Anička to vyžaduje, pořád mi jde po prsou i přes den, ale to ví, že nic nebude. Často se večer před spaním uklidňuje tím, že mě za prsa jen drží, nemusí pít, jen je cítí. A já už nevím, jak to opravdu definitivně ukončit. Domluva nefunguje, vysvětlování, že mě to bolí nefunguje, ani to, že jsem 2 dny pryč nefunguje. Tak už opravdu nevím jak na to, abych definitivně odstavila. A co potom s tím mlíkem, co zbyde v prsou? Co s tím? Děkuju za odpověď.

emin
19. říj 2014

@raduska21 Pokud si dítě řekne o kojení I mezi jídly, pak můžete po jídle běžně nabízet vodu. Pokud by o kojení zájem nebyl, nabízela bych raději po jídle I mezi jídly spíše kojení, vodu jen kdyby odmítalo kojení.

emin
19. říj 2014

@katynka78 Dobrý den, nejdříve k jednodušší odpovědi - po odstavení je nutné odstříkávat při nalitých prsou do úlevy a prsa chladit, Postupně tvorba mléka klesne až zmizí, ale to může trvat I týdny I měsíce.
Nyní ta složitější část - kojení je od počátku pro dítě nejen o krmení, ale ze značné části o zklidnění, blízkosti, důvěře, bezpečí, lásce. Kojení = mazlení. Děti často I po odstavení vyžadují se prsou alespoň dotýkat. Doporučuji nastavit si jasná pravidla. Např. kojíme jen ráno, jinak ne. Na prsa se na veřejnosti nesahá, jen když jsme spolu samy a mazlíme se. Tato pravidla je nutné 100% dodržovat I přes protesty, je to pravidlo jako každé jiné. Stejně jako si na veřejnosti nesundáváme kalhoty, nesaháme maminkám na prsa. 2,5 leté dítě je sto toto pochopit a pravdily se řídit. Nemyslím, že byste byla unavena kojením, spíš neustálým vysvětlováním a bojem s porušováním pravidel. Pokud už tato pravidla nastavena mate, tak už nevysvětlujte, jen ručičky z výstřihu odstraňte a znemožněte k výstřihu přístup. řekněte jen "NE". Dcerka jistě ví, že porušuje dohodu.
Obávám se, že jinou radu na danou situaci nemám. Držím palce.

raduska21
20. říj 2014

@emin dekuji moc za odpoved. Ted od patku mame s malou problem ten, ze odmita veskere jidlo, chce jen kojit. Uz tyden ma rymu, v pocatku, ikdyz byla ryma horsi, jedla uplne normalne, na vyplach nosu jsme pouzivali morskou vodu. V patek, protoze se ryma nelepsila, jsme nasadili Nasivin pro deti do jednoho roku. Od te doby nic neji, mela i horky zatylek. Myslite si, ze to muzou kapky do nosu takto ovlivnit jidlo? Dekuji....

evelp
20. říj 2014

dobrý den,

potřebuji poradit, je nějaký způsob, jak odnaučit syna při kojení kousat? dělá to už delší dobu, zuby mu narostlli dost brzo. pár ksichtíků jsem u toho nadělala, pak už jsem poznala, že z toho má srandu, tak se držím, ale začal to dělat znovu. dost to bolí a dělá to při každém kojení, mlíka už mi ubývá, hlavně v noci je prostě prázdno....
je mu 9m a ráda bych kojila dál, ale tohle je pro mě momentálně problém...:(

verundice
20. říj 2014

Dobrý den, ráda bych se zeptala na tři věci: 1) Kojím měsíční miminko zhruba každou hodinu a půl, v noci po 2 - 3 hodinách, vždy asi tak 20 minut a každé přisátí je velmi bolestivé,během sání už to jde. Ale bradavky mě bolí i v klidu, mezi kojeními, jedno jestli mám pdprsenku nebo ne, prsní vložky nebo bez. Mám na nich výrazné rýhy, ale neřekla bych praskliny, od začátku poctivě mažu Bepanthenem.
2) Je nutné prso přidržovat během celého kojení? Nestačí mu ho "podat" na začátku?
3) Pokud se mi po kojení nepovede malého při manipulaci (dávání do postýlky) nevzbudit (což je bohužel často), jakoby zapomněl, že právě dojedl - otvírá pusinku, loví prs a začne plakat, a to i když mu dám opakovaně nebo když pije třeba i půl hodiny.....Díky za odpovědi, Veronika

katynka78
20. říj 2014

@emin Moc Vám děkuju za radu, je to pro mě cena zlata. Ohledně toho dotýkání, to dodržujeme, tak jak píšete. Anička si to naštěstí nedovoluje na veřejnosti, jen doma a hlavně večer před spaním či ráno, když už je nakojená. To jedno kojení ji ještě nechávám, říkám si, že přeci jen to odezní samo, tak jako odeznělo těch 11 kojení před tím🙂
Ohledně toho dotýkání je mi to jasné, že je to o kontaktu, taky to vyžaduje víc, když je třeba nemocná. A věřím tomu, že tomu rozumí, že jsem říkala, že jen ráno a jinak ne. Zkouší moje hranice, ale naštěstí ta bolest bradavek je větší, takže nepolevuji, akorát nepolevuje ani Anička🙂

Ohledně toho mléka - to mi třeba laktační poradkyně u nás neporadila, takže moc děkuju, chladit a odstříkávat, pokud budou nalité. Budu si to pamatovat. Gynekolog mi nedoporučoval to zastavovat hormonálně, prý by to bylo zbytečné - jen bych si rozhodila cyklus. A tuším pít šalvěj, že? Ta taky staví mléko.

Jste hodná a děkuju moc. Přeji pěkný den.

emin
20. říj 2014

@raduska21 nemyslím, že by jídlo ovlivnily kapky do nosu,spíš celkoý stav. V nemoci se často stává, že se děti chtějí jen kojit. Nechte ji, sice stale nabízejte jídlo, ale opět - neřešte kolik sní.

emin
20. říj 2014

@evelp Dobrý den. Jakmile kousne, odeberte prs a řekněte jasně Au, nekousat. Znovu dejte až po nějaké době se slovy - pozor, nekousat (či podobnými). Děti jsou velmi chytré a slova si rychle spojí - když kousnu, nemám mléko. Máma říká nekousat, když chci mléko, nesmím kousat. Některé děti to pochopí už po pár pokusech, jiné po delší době, ale pochopí všechna. Držím palce.

emin
20. říj 2014

@katynka78 Šalvěj a máta laktaci snižují, takže ano. Nemáte zač, hodně sil 🙂

emin
20. říj 2014

@verundice Dobrý den.
1) bolestivé přisátí znamená patrně chybnou techniku, pokud bradavky bolíi mezi kojením, mohlo by jít o kvasinkovou invekci (nemá mimi moučnivku?). Bolest je jakoby pálivá, svědivá. Je třeba to zaléčit Canestenem či Citrovitalem, před kojením smýt. Léčba trvá cca týden.
2)Ne, prs stačí podat, držet jej nemusíte, ale pokud je třeba podpořit laktci, je dobré jej ztlačovat. Nevím, jak mimi pospívá, pokud přibívá na váze, je to ok.
3) Pokud opravdu pije - tedy saje a polyká, patrně se nezasytil dost. Pokud jen dudlá, uklidňuje se. Můžete při uložení zkusit dát mu sát prst než usne.

katynka78
20. říj 2014

@emin Děkuju za pomoc a navíc jsem se zařadila do skupiny fora Dlouhodobé kojení. Ať se Vám daří.

agneszka
22. říj 2014

Dobrý den,rozjela se mi po císaři laktace a najednou mlíčko zmizelo,odstříkám pár kapek. Měla jsem celé oteklé tělo a již otoky polevují,strašně se už dva dny potím ,předpokládám,že to bude úbytkem vody v těle.Bohužel nevím co s tím dělat. Piju jak divá,kojící čaje ,vodu ,mléko..dneska jdu za dětma a mám prvně kojit a mlíčko nikde. Odsála jsem za celý den z bídou 100ml ,ještě předevčírem 300ml.Dvojčata nemám doma ,jsou v nemocnici z důvodu předčasného porodu. Máte pro mne nějakou radu?

emin
22. říj 2014

@agneszka Dobrý den, hlavně klid. Kojení je z poloviny hormonální a z druhé psychická záležitost. Každopádně odsávejte stale pravidelně každé 3 hodiny, vždy 10-15 min z každého prsa nebo déle dokud mléko teče. Jde o stimulaci a ne o výkon. Jakmile jste s dětmi, co nejvíce je chovejte, ideálně kůže na kůži (pokud Vám bude umožněno) a také by bylo dobré je zkusit nakojit hned, jak to půjde. Až se ze všeho trošku vybabrají a budete je mít doma, platí přikládat co nejčastěji, dokrmovat cévkou (bude dobré pořídit si suplementor). Kojení se může rozjet klidně až do 3 měsíců po porodu, takže neztrácejte naději a hlavu. Moc držím palce.

agneszka
23. říj 2014

@emin dekuji mnohokrat

visnule
23. říj 2014

@emin dobrý den, moc prosím ještě jednou o radu. Dcerka má nyní 3 měsíce, od počátku přikrmována cévkou u prsu, suplementorem. Z počátku tak 3x denně, nyní 4x-5x denně pŕi kojení dokrmuji. Večer a v noci jen kojená, stejně tak během dne na uklidnění nebo před spaním nabízím jen prso, někdy si podumlá, někdy se napije. Bohužel před pár dny začala samotné prso bojkotovat. Při přiložení strašný řev. Začalo to večer před spaním (spí se mnou v posteli a uspávám ji na prsu), myslela jsem, že reaguje na pomalý tok mléka, tak jsem ji zavedla hadičku a okamžitě se uklidnila a usnula aniž by něco upila. Od včerejška mi to dělá při každém přiložení a to i když se jí mléko z prsu zrovna spustí-odtrhává se s plnou pusou mého mléka a řve jako bych ji chtěla otrávit. Sotva jí podám hadičku, je klid a hltavě pije. Doplním že dokrmuji Hippem. Je možné, že takhle malé dítě začlo preferovat chuť UM před mateřským? Nejsem si vědoma změny v jídelníčku a ani Menstruaci jsem ještě neměla. Obávám se, že tohle bude konec kojení, pro mě je to neustálý boj :( je šance že to přejde?

emin
23. říj 2014

@visnule Šance, že to přejde je vždycky. Miminkům do hlavy nevidíme a kdo ví, co dcerce vadí. Možná se opravdu změnila chuť mléka,možná to z cévky prostě teče mnohem víc než z prsu. Co zkusit nějaké mléko odsát a dát suplementorem odsáté?
Další možnosti - kůže na kůži, společná koupel v teplé vaně a nakojení tam, jiná poloha při kojení, průběžné kojení v noci (což asi děláte).
A ještě se zeptám na důvod příkrmů - neprospívání? Je dobré postupně množství příkrmu spíše snižovat a častějším kojením laktaci zvyšovat až do výlučného kojení. Tvorba mléka se potřebě miminka zpravidla přizpůsobí a jakýkoli dokrm, pokud je dlouhodobý, i suplementorem může laktaci komplikovat.
Bojkot kojení je těžká situace a může trvat od dní do týdnů ☹

visnule
23. říj 2014

@emin děkuji za odpověď. To kojení ve vaně jsem ještě nezkusila, hned to vyzkouším. Jinak důvod dokrmu je neprospívání, vyzkoušela jsem už opravdu vše, ale mléka se mi více netvoří. Ubírat příkrm už jsem neriskovala, po 2 měsících řvu jsem ráda za každou chvilku, kdy je malá spokojená a nebrečí hlady :( doufala jsem, že to takhle dojedeme do příkrmů, ale bohužel. Jinak vlastní mléko neodsaji, měla jsem půjčenou Medela Symphony, ale po kojení už nic neteče. Ale moc díky za Váš čas a ochotu.

porubovahanka
23. říj 2014

Dobrý den, poprosila bych o radu. Mám syna 8týdnů, porodní váha 2,9kg, nyní 3,9kg. Plně kojím, přes den zhruba co 3 hodiny, v noci si jednu pauzu natáhne na 4-6hodin. Je to spokojené dítě, nepláče, o mlíčko se hlásí, pěkně pije, ale dle dr málo přibírá (za poslední dva týdny 30dkg). Dle mého mám mlíka dost, prsa se mi pravidelně nalívají. Dneska jsme dostali od dr váhu a budu sledovat přírůstky po každém kojení. Jen se chci zeptat, jestli je ten přírůstek opravdu tak malý, anebo je to relativně pořád v normě? Nerada bych přešla na UM, ale doktor už mi začal něco takového naznačovat. Moc děkuji za Váš názor. HP

katyxq
23. říj 2014

@porubovahanka 150g/týden je víc než norma, nenech se doblbnout doktorem. A važení před a po kojení je vélmi nepřesné a také velmi stresujíci pro miminko (a pro maminku taky), miminko ti přibývá naprosto dostatečně.

ally8
24. říj 2014

@katyxq Jestli jsem dobře pochopila, tak píše že břibrali jen 30 g za dva týdny? To je ale asi fakt málo. Určitě ti pani poradí. Moje sestra taky musela vážit před a po kojení a docela jí to vyhovovalo, že si byla fakt jistá, kolik malá vypila, tak se toho neboj. Její holčička byla taky spokojená a pořád spala potvůrka a jídlo do ní musela sestra štouchat snad i ve spánku. Je trošku lenoch, tak u prsa radši usla, když jí to samo neteklo do pusinky a segra si taky myslela, že má dost, když je tak spokojená. Pak chvilku dokrmovala a už zase plně kojí.

ally8
24. říj 2014

@katyxq promiň, zpráva pro
@porubovahanka

emin
24. říj 2014

@porubovahanka
Dobrý den, zatím bych se nijak nestresovala, Většinou lékaři akceptují váhový přírůstek cca 100g týden (Váš průměr je 125g) s tím, že je dobré, aby se po prvních týdnech mírně zvyšoval (cca 150/týden). Záleží však na celkovém stavu miminka = psychomotorický vývoj, Celková spokojenost, pravidelné močení a stolice apod). Kojte jako doposud, tedy na přání miminka. Váhu bych nepoužívala na vážení před a po kojení, je to údaj velmi nepřesný. Spíše můžete zvážit cca 1x za 3 dny, abyste viděla, že je určitý váhový přírůstek (ale nečekejte kila, za 3 dny to může být cca 60g). Miminko je spokojené I vy mate dobrý pocit, tak si to užívejte. Kdyby nastaly potíže s váhou, pak prostě jen častěji kojte, vždy z obou prsou, případně napiště o další opatření na podporu tvorby mléka,ale zatím to není na pořadu dne. Držím palce.

emin
24. říj 2014

@ally8 Myslím,že 300 g (30 dkg) za dva týdny. 30 g by bylo alarmující 🙂