Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
15. dub 2014

@veruska007 Kojení určitě není na škodu, to co popisuješ je vcelku normální, prostě má spoustu jiných zájmů a pokud není vyloženě hladová, tak si moc nevezme. Zkus kojit co nejvíc v klidu nebo v polospánku. Jestli ráno nechce, klidně dej nemléčnou kaši (z MM nebo Tebou vybraného UM kterého nemusíš dat tolik, kolik je uvedeno v návodu (je to moc sladké, stačí klidně polovina), nebo alternativní mléka - mandlové, oříškové apod -jen pozor na alergie), nebo prostě z vody. Uvidíš, kolik si vezme. Prso nabízej průběžně, stejně jako svačinky atd. Pokud čůrá, kaka a je veselá, tak nemyslím, že je nějaký problem, všechny děti nemůžou být na průměrném percentile, některé musí tvořit ten spodek grafu.... 😵

emin
15. dub 2014

@veruska007 Já UM moc nefandím, ale pokud tím nenahradíš kojení, je to další možnost do jídelníčku.

emin
15. dub 2014

@kocici_mama Ahoj, možná tě překvapím, ale nejsem zastánce nějakých diet, a už vůbec ne preventivních. Prdíky a kolika s výživou mohou, ale nemusí souviset, většinou je to záležitost vice faktorů. Podle mě jez vše a reaguj podle miminka. Občas vadí mléčná bílkovina, ale zdaleka ne vždy, někomu vadí cibule, česnek, někomu I mrkev a někdo jí absolutně vše včetně luštěnin a mimi je v pohodě.

kocici_mama
15. dub 2014

@emin Myslíš teda, že mám jíst normálně co jsem zvyklá a postupně zkoušet jak na kterou ingredienci bude mimi reagovat? Já nevím jak pak zjistím, co z toho jídla - např - dušená mrkev, maso, brambory je mimi citlivý. Ale to bude asi právě o tom na to postupně přicházet...

veruska007
15. dub 2014

@emin Díky moc. Fakt musím říct, že máš dobré a nefanatické rady. Také se mi do UM nechce... uvidím, jak se to vyvrbí. Teď trošku přibrala, asi zabraly smetanové jogurty 🙂

emin
15. dub 2014

@veruska007 Díky 🙂. Já jsem zastánce zlaté střední cesty, když není mimi alergik, nereaguje přecitlivěle a není riziko z rodiny, tak až na extrémy typu uzeniny, tvaroh ve velkém, kravské mléko, které je rizikové, absolutně zbytečných prázdných kalorií jako sladkosti, dorty apod ať ochutná vše ve vhodné konzistenci. Jsem zastánce dlouhodobého kojení, ale pokud se kojení zachová, tak proč neochutnat I další věci. Také jsem vařila občas nemléčnou kaši a dávala do ní UM protože své odstříkané jsem neměla, dávala jsem jen asi 1-2 odměrky (v návodu bylo 6). Kluci ale kaše moc nemuseli, nakonec měli většinou polévku od oběda a k ní kousek chleba, rohlíku, posléze knackebrot apod.... S radostí si to namáčeli do té polévky 🙂 a žužlali. Tak držím palce.

veruska007
15. dub 2014

@emin Díky moc. Jsi hodná. Dítě alergik není, my s manželem teda ano, ovoce se nemůžeme ani dotknout, ořechy, med... to samé, takže děti místo ovoce odrostly na přesnídávkách. Ale lepek nevadí. Pečivo zpravidla peču domácí, takže tam se éček moc nebojím. Tolik mléka, abych dostatek odstříkala, taky nemám. Ale mám doma mléčné i nemléčné kaše a UM Babylove 1 (koupila jsem si pro jistotu před porodem).

emin
15. dub 2014

@kocici_mama No ano, jez, co jsi zvyklá jíst nyní a sleduj reakci. Zpočátku, prvních pár dní až týdnů nebývá moc častá, mimi se teprve učí kojit, žaludek se postupně roztahuje a I střeva a trávení se postupně rozbíhá. Při kolice se mimi kroutí, kope nožičkama, červená, jakoby tlačí, ale nejde to. Pomáhá nošení v tzv klubíčku, teplý obklad na bříško, jemná masáž bříška. Z léků pro mimi jsou nejznámější Espumisan, Bio Gaia, Baby Calm, ale lépe se jim vyhnout, po Espumisanu někdy dokonce dojde ke zhoršení (viz Skupina Kojení). Můžeš ale ty brat probiotika. Mimi se vlastně I prdět musí naučit, jak správně a efektivně zatlačit atd 🙂 Pokud jsi sama alergická na nějakou potravinu, může se mimi třeba po nějaké tebou snědené potravině I osypat apod. U intolerance bílkoviny kravského mléka se může objevit ve stolici hlen nebo krvavé nitky, zvracení. Hlavně žádný strach 🙂 to zvládneš.
Jinak se maminky vyhýbají čerstvému pečivu a chlebu, nadýmavým potravinám, cibuli, česneku,exotickým potravinám, květáku, celeru, luštěninám, kapustě, .... 🙂

emin
15. dub 2014

@veruska007 No takže na to ořechové mléko asi zapomeň 🙂 a s rozumem přidávej jednotlivé potraviny a bude to v pohodě.

veruska007
15. dub 2014

@emin Jo, ořechové mléko bych nedala. Čerstvé ovoce raději také ne. Potraviny zatím ok... tak snad se beruška zakulatí 🙂. Momentálně při jídle začala prskat, ze srandy... ale taky teda nic moc 🙂

emin
15. dub 2014

@kifsepixam Zdravím, omlouvám se, ale nejsem výživový expert ani odborník na celiakii, jen "laktační poradkyně, takže tady bohužel neporadím. ☹

kifsepixam
15. dub 2014

@emin Děkuji zkusila jsem to, netuším koho se zeptat, doporučovali laktační poradkyni a tak jsem to zkusila🙂

rozzaarka
15. dub 2014

@emin Ahoj, muzu se prosim zeptat - pouzivame latkove pleny a pod separackou vzdycky byl zluty flek. nicmene v sobotu ten flek byl nakovy nahnedly s okrajem do cervena - muze to byt z toho, ze jsem snedla repu a skrz mleko to barvivo doslo az sem? je pravda, ze i stolice mi prisla trochu svetlejsi, ale stale zluta... jsem z toho jelen... 🙂 moc diky 🙂

emin
16. dub 2014

@rozzaarka Zdravím, barva stolice se může občas měnit vlivem stravy matky, může klidně zelenat, oranžovět, hnědnout.... může být fialová s puntíky,ale pokud mimi přibírá a je spokojené, nemá průjem, zácpu, koliku apod, plenu moc nezkoumejte a buďte v klidu 🙂. U moči bych sledovala, zda se to nebude opakovat a posléze se dohodla s Dr na kontrole moči (kdyby se jednalo o krev v moči apod a nějaké nezjištěné ledvinové potíže). Ale jen, pokud by se to stalo pravidlem. Také sledujte počet počůraných plen - 6-8 značí prospívající miminko.

rozzaarka
16. dub 2014

@emin moč je normální, ten flek je ze stolice - tomu právě nerozumím. na separačce je to žluté, ale jak ta "voda" ze stolice projde do pleny, je to takove naruzovele... ale nemit latkovky, nikdy bych to nezjistila, protoze stolice jako takova je zluta... jsem z toho jelen... doufam, ze to nic neni...

emin
17. dub 2014

@rozzaarka Tak to nic nebude, nestresuj se a koj 🙂

rozzaarka
17. dub 2014

@emin diky 🙂 rikam si, ze kdyby mu neco bylo, asi by mel i jiny priznaky, jen mi to tak najednou prislo divny.... 🙂

luckap91
18. dub 2014

Zdravím.. potřebovala bych poradit. Je to pár dní, co mi malej začal budit během noci celkem často - v 22, v půlnoci, v půl druhý, ve tři, v půl pátý... a to mě donutilo k tomu, že jsem mu na noc dala Nutrilon, aby ho víc zasytil. Přes den totiž krmíme po třech hodinách, a to bez problémů bez krmení vydrží, tak jsem nechápala, proč se v noci budí tak často. Vypozorovala jsem, že přes den se mi prsa nalijou, tak vím, z jakýho dát pít... ale k večeru jsou obě "měkká" .. je možný, že na večer mám míň mlíka a malýmu to prostě nestačí?

emin
18. dub 2014

@luckap91 Ahoj, patrně se jedná o tzv růstový spurt a zároveň mírný pokles laktace - prolaktin se tvoří hlavně v noci a hladina k večeru klesá. HLAVNĚ - nepodávejte UM, vše tím jen zkomplikujete, miminko ví, proč chce v noci častěji, snaží se rozjet Vaši laktaci a to lze jen častějším nočním kojením. Jakmile podáte UM (navíc lahví☹), mléko, který by se Vám začalo tvořit více díky častějšímu kojení se nevytvoří a budete v bludném kruhu - postupně mléko ztratíte. Kojte z obou prsou, vždy tak, že nakojíte z jednoho, poté nabídnete druhé (pro zvýšení laktace můžete prsa takto vystřídat I vícekrát. Je to otázka cca týdne, než se laktace upraví, vím, že je to únavné a vyčerpávající kojit v noci tak často, ale jde opravdu JEN o cca týden. Věřte miminku, ví, co dělá, jakýkoli zásah do kojení v podobě UM, nebo regulace kojení na určitý čas a délku je komplikace. Frekvence I délka kojení se v průběhu doby mění a je jen velmi málo dětí, které fungují na 3 hodinových intervalech. Držím palce a hodně sil.

luckap91
18. dub 2014

@emin Poslechnu Vas. Prestat kojit nechci, to urcite ne. Takze po chvili kojeni mu mam dat druhy i kdyz to jedno zcela nevypije?

mysicka_lb
18. dub 2014

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor. Mému miminku jsou necelé tři týdny. V porodnici jsem zažila peklo, kojila jsem prakticky nonstop (cca každou hodinu s tím, že to trvalo 45 minut), malý přesto stále řval hlady a nepřibýval na váze. Na doporučení lékařky jsem začala užívat příkrm a to takovým způsobem, že nejdříve kojím cca 20 minut z jednoho prsa (to malý vypije cca 50 ml - vážím ho před a po), pak mu dám 60 ml příkrmu. Zabere dalších cca 20 minut, než to vypije, takže se celkově krmí opět nějakou třičtvrtěhodinku. Pak většinou usne a vzbudí se za další tři hodiny, kdy dostane další krmení (dvacet minut z druhého prsa a opět poříkrm). Pokud v mezičase nechce spát, houpám ho a chlácholím, ale další krmení dříve nedostane. Malý mi během té doby, co to praktikuju, krásně přibral, mnohem lépe spí a je celkově spokojenější (já samozřejmě také), takže z mého pohledu je vše ok. Pořád mi ale do toho mého způsobu krmení někdo mluví a rady jsou dost protichůdné, proto bych se chtěla zeptat, zda to je takto "správně" a co bych případně měla změnit. Nepotřebuju plně kojit, stačilo by mi, aby to bylo tímto způsobem dlouhodobě udržitelné.

veruska007
18. dub 2014

@emin
Promiň, že Tě zase otravuju, ale chtěla jsem se zeptat, jestli může menstruace ovlivnit chuť či vůni mléka. Ve středu jsem totiž dostala menstruaci (první po šestinedělí) a malá od té doby nechce kojit. Když si ji položím jako na kojení, tak je spokojená, plácá ručkama... pak vytáhnu prso a odstrkuje mi ho rukama. Napít se nechce, když ji nutím, kouše a nepije. Spraví se to?

emin
18. dub 2014

@luckap91 Sledujte, zda saje - ne dudlá - krátké rychlé pohyby úst ale saje - dlouhý pohyb brady dolů, krátké zastavení, polknutí a pohyb nahoru, někdy se hýbe I sanice, spánek. Stlačujte mu při kojení prso, abyste zintenzivnila tok mléka. Jakmile už jen dudlá, vyměňte prsa - to můžete I 3x-4x za jedno kojení. Držím palce 🙂 a budu ráda, když date vědět, jak to dopadlo 🙂

emin
18. dub 2014

@veruska007 No ano, menstruace někdy ovlivní chuť I vůni a mimča odmítají kojení. Kojte v noci a polospánku, to většinou spolupracují lépe. Nabízejte často, ona hlady neumře, časem se to spraví 🙂

emin
18. dub 2014

@mysicka_lb Nevím, jakýmm způsobem dokrm dáváte, pokud lahví, obvávám se že postupně malý přejde jen na lahev. Neznám žádnou maminku, která by dlouhodobě krmila oběma způsoby, resp, postupně se zvýší podíl příkrmu lahví a z prsu bude cvrček brat stale méně. Děti jsou chytré, z láhve mléko teče snáz a děti se nemusí při sání tak snažit,rychle to poznají a postupně z prsu přestanou sát, takže laktace se postupně ztratí. Mohla bych Vám jako alternativu nabídnout dokrmovat primo při kojení cévkou viz odkaz(http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...). Cévka stojí 25 Kč a není to nijak složité, navíc si zkrátíte dobu kojení a dokrmu, protože dokrm date primo u prsu. Také bych zkusila kojit vždy z obou prsou, střídat je I víckrát za jedno kojení. Je možné, že s takto podaným dokrmem začnete znovu plně kojit.

mysicka_lb
18. dub 2014

@emin Moc děkuji. Ještě bych se chtěla zeptat, jak je to s tím časem krmení a s intervaly mezi jednotlivými krmeními. Setkala jsem se např. s názorem, že krmení má trvat max 10 minut, že pak dítě už není schopné efektivně sát. A že raději každou hodinu a deset minut, než jednou za 4 hodiny 40 minut. Pak by mě také zajímalo, jestli když je dítě nakrmené, vypadá to, že už více nechce, ale neusne a třeba za půl hodiny se dožaduje dalšího mléka, je lepší mu ho ihned dát, nebo čekat, až uplyne nějaká doba od předchozího krmení.

spimy
18. dub 2014

Dobrý den, malému je 6 týdnů a já se potýkám s nedostatkem mléka, přestože prvních 14 dní malý krásně přibíral a z toho soudím, že mléka bylo dost. Pak nastalo asi několik chyb - kojení vždy z jednoho prsu po třech hodinách a někdy delší pauza v noci. V pondělí jsem začala odpoledne "rozkojovat" a to jsem měla jen 30 ml na jedno krmení z obou prsou. Jak dlouho mám zkoušet zvýšit laktaci? Já se po 4 dnech pohybuji na 40-50 ml. Opatření: kojím po 1,5-2 hodinách nejdéle (v noci nejdéle 3h), dítě je u prsu třeba 2 hodiny a stimuluje ho sáním, dudlík je zapovězen (a sakra chybí, protože mezi kojením malý řve hlady), piju kvanta (kojící čaj, pískavici, caro), beru homeo Ricinus 5ch, kapičky emulips anýz. Když se večer dostanu do sprchy, nahřívám prsa teplou vodou. Nenosím podprsenku. Kojíme oba s prckem nazí tělo na tělo. Při kojení střídám několikrát obě prsa. Po jaké době lze usoudit na to, že se mu víc mléka už neudělá a "vzdát" to?

emin
19. dub 2014

@mysicka_lb Kojit se mám tak často a tak dlouho, jak chce dítě. Některé si řeknou po 3 hodinách jiné chtějí každou hodinu. Je nesprávné kojení jakkoli omezovat jak ve frekvenci, tak v délce. Efektivní sání je sání s dlouhými pohyby brady, kdy bradička v dolní poloze na chvilku zastaví, někdy se ozve polknutí a poté se vrátí nahoru. často se hýbe celá sanice a spánek miminka. Krátké tahy je pouhé dudlání bez pití. Kojte tak dlouho, dokud mimi saje efektivně (tedy dlouze), mohou tam být krátké dudlací přestávky, ale pokud už dlouhé sání není, je zbytečné v kojení pokračovat. Také ne každé kojení je jen o nakrmení, dítě se chce třeba jen přitulit, ujistit o Vaší blízkosti, něco ho zabolelo, chce se uklidnit. Nehledejte v kojení pravidelnost, každé dítě I každá maminka a její prsa, laktace, hormonální tvorba jsou jiné a vyhovuje jim jiná frekvence a délka kojení. Navíc s růstem miminka se obé mění - při růstovém spurtu chtějí děti častěji, když rostou pomaleji, stačí jim delší frekvence a kratší sání. Sledujte své miminko a jeho sání a potřeby a vše bude dobré 🙂

emin
19. dub 2014

@spimy Dobrý den, ano vypadá to, že snahou o regulaci a zpravidelnění kojení jste si snížila laktaci. Podle popisu děláte vše správně, jen je prostě těžší to znovu nastarovat, navíc se mohl přidat první růstový spurt. Nastartování laktace je záležitost cca týdne (nejméně 3-4 dny,ale spíš déle) Pokud kojíte takto často, není důvod, proč by se tvorba mléka neměla zvýšit. Zaráží mě jen délka kojení 2 hodiny - to je moc, to už není kojení, ale jen dudlání. Kojte, dokud vidíte dlouhé efektivní sání - mimi hýbe celou sanicí I spánkem, někdy se hýbe I ouško,můžete slyšet polknutí. Dudlání sice určitá stimulace je, ale jen minimální. jakmile přestane mimi efektivně sát, prsa vystřídejte - můžete I víckrát za kojení. Prso při kojení stlačujte, abyste stimulovala tok mléka. Kdyby mimi nepřibývalo, vyhněte se láhvi. Můžete přistoupit k dokrmu pomocí cévky (http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...). Dokrmíte primo na prsu a přitom opět stimulujete tvorbu mléka. Máte obrovskou šanci se rozkojit, některá mimča jsou plně kojena třeba až kolem 3. měsíce, takže to určitě nevzdávejte, šance je veliká. 🙂

prcekverunka
19. dub 2014

@emin Dobrý den, ta cévka se dá koupit normálně v lékárně? Děkuji!