Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

puci83
26. bře 2015

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, máme 9 dní starou holčičku a při kojení mi docela spí. Vlastně ona spí tak nějak dost celkově i přes den. Paní doktorka chce, abych ji kojila každé 2 hodiny přes den z každého prsa 10-15 minut. Ale kolikrát je k neprobuzení. V noci nebudit ať si sama řekne.
a ještě kolikrát si ani neodkrkne, vlastně jestli tak 1x denně, ale někdy se stane, že si lehce ublikne. 😒
Děkuji za radu

emin
28. bře 2015

@puci83 Dobrý den, spavá miminka jsou velmi častým problémem (neměla novorozeneckou žloutenku?). Kojte takto - co nejčastěji, když si sama neřekne, pak po 2-3 hodinách (počítáno od začátku kojení) v noci max po 4. Vždy nakojit z jednoho prsa, pozorovat miminko, zda saje, jakmile přestává, začít stlačovat prs, pokud stále usíná, vystřídat prsa. U druhého pokračovat stejně. Takto vystřídat klidně víckrát, dokud miminko vždy po přisání efektivně saje - tedy polyká, bradička se hýbe výrazně dolů. Nedávejte dudlík, v případě že byste musela dokrmovat, vyhněte se lahvičce, dokrmujte cévkou. Krkat miminko nemusí. Pokud jsou s kojením potíže, přimlouvám se za pozvání kvalitní LP, má zkušenost ukazuje, že dobrá LP usnadní celý začátek, dodá sebevědomí, maminka si je jistější a umí lépe "číst" kojení a jeho efektivitu. Držím palce.

emin
28. bře 2015

@werronik Dobrý den, u 5ti týdenního miminka doporučuji pauzu max 4 hodiny, pokud bez potíží prospívá a přibírá, pak i déle. Hlen ve stolici bývá, pokud se však opakuje anebo je spojený s dalšími potížemi jako výrazné ublinkávání, kolika apod může být ukazatelem některých metabolických potíží - např nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka ABKM. Zkuste vysadit vše, co obsahuje mléko a uvidíte, zda se to zlepší. Co se týče množství, záleží, jak často kojíte. Pokud často (např 10-12x denně) pak jí 60ml může stačit, pokud 6-8x denně, pak je množství spíš menší. Kojte vždy z obou prsou, prso stlačujte při kojení ve chvíli, kdy jej již přestává sát. Prsa vystřídejte i víckrát. Dokrmu lahvičkou se vyhněte, kojení jen zkomplikuje a také dudlík bych v případě podobných potíží vynechala. Držím palce

emin
28. bře 2015

@lenkalenica Dobrý den, omlouvám se za zpožděnou odpověď, snad ještě pomůže. Můj názor je, že bychom se miminkům neměly moc plést do frekvence a množství mléka. Ona sama vědí, jak často a kolik chtějí. Pokud se napije příliš, patrně bude ublinkávat. Pokud je však správně a kvalitně přisátá, pak množství vypitého mléka není důvodem ke kolice. Nechtě ji sát, tak často, jak chce a tak dlouho, dokud saje. Kojte tak, že nakojíte z jednoho prsa a poté nabídnete druhé. Pak to bude v pořádku. Věřte miminku, že ví, co dělá a buďte ráda za skvěle rozběhnutou laktaci, Nesledujte hodiny, sledujte miminko a bude vše v pořádku 🙂. Držím palce.

radostacka
28. bře 2015

Dobrý den chtěla bych se zeptat mám 5týdenní holčičku, mateřské mléko jí dávám z flašky,protože mám vpáčené bradavky a malá se nechce vůbec přisát, zkoušeli jsme i kloboučky,ale hrozně u toho brečela, tak jsem zvolila flašku. Myslíte si, že by mi pomohli formovače bradavek a že bych se mohla ještě rozkojit?Děkuji za odpověd.

lenkalenica
29. bře 2015

@emin už se nám to trošku upravilo a jak jste psala, začali jsme spíše dávat na potřeby malé. Přibírá krásně, žloutenka nám díky kojení mizí, tak snad to bude jen lepší a lepší. Moc děkuji za radu 🙂

honey82
29. bře 2015

Dobrý den, naše šestitýdenní holčička se u kojení tu a tam dost vzteká a odtahuje se. Od minulého týdne se propadla v dávkách vypitého mléka, mě se snížila tvorba, takže už několik dní odsávám a snažím se laktaci znovu rozjet. Kojím po třech hodinách, v noci po čtyřech, čtyrech a půl. V prsou bývá víc, než malá potřebuje, ale ona si všechno nevytáhne. Snažím se do plné dávky dokrmit odsátým mlékem, ale vzteká se i u stříkačky po prstu a méně prst saje. Včera jsem najela na systém "cucni si dle potřeby kdy chceš", pila výrazně lépe, ale po nočních 110 a 70 ml, a ranních 80 se mi dopoledne nakrmila 30 s velkým pláčem, poté jsem do ní po cca hodině dostala ještě 40 stříkačkou. Po kojení usíná, nepláče, ale nevím, jestli to není spíš tím, že je slabší. Narodila se s porodní váhou 3110 g, v nemocnici byl propad, ale poté jsem se rozkojila, přibírala krásně, až do minulého týdne, (3 870 g), pak začala stagnovat, takže jsem začala situaci řešit. Nyní má 4060 g. Je možné, že prostě někdy nemá hlad? Mně přijde, že se vzteká spíš proto, že jí to neteče tak rychle, jak by chtěla, ale s tím sotva něco udělám, pokud nebude sát (v noci jí to jde). Odbourávám dudlík, který jsem občas používala na usnutí... Za názor budu vděčná.

emin
29. bře 2015

@radostacka Dobrý den, ano, myslím, že byste se mohla ještě rozkojit. Vše záleží na čase, který miminku jste ochotná dát na to,a by se naučilo přisávat i na vpáčené bradavky. Formovače mohou pomoci, ale faktem je, ča nakonec se miminko je schopné naučit přisávat i na vpáčenou bradavku. Několik podmínek:
1) zrušte lahvičku a dudlík, dokrmujte cévkou po prstu (jinak se miminku učí přisávat na bradavku špatně a je zvyklé na lahvičku)
2) pravidelně odsávejte, aby laktace zůstala zachována
3) zkuste samopřisátí kůže na kůži - vy polonahá a miminko jen v plence, intimní kontakt přisávání velmi usnadňuje a miminko vše lépe zvládá. Přikládejte pravidelně před každým krmením nebo i mimo - např když se mazlíte. Zkuste si udělat společný pelíšek, válejte se spolu v posteli kůže na kůži a prostě trénujte 🙂
4) noste formovače, nic tím nezkazíte
5) situaci příliš nehroťte, prostě to máte takto a snažíte se miminku dát dostatek času. NEvysletlujte své chování okolí, požádejte o podporu. Některé děti se přisají po 14 dnech, jiné po 2 měsících.
Moc držím palce, není to lehká situace, o to více Vás obdivuji!

emin
29. bře 2015

@honey82 Dobrý den, ve VAší zprávě vidím možná několik patrně nechtěných chybek, proto se zeptám - po 3-4 hodinách kojíte, protože si miminko takto často říká, nebo protože to tak chcete vy? Kojte tak často, jak mimi chce, miminka nejsou na klíček, někdy si řeknou po hodině, jindy po 3, většinou si kojené děti říkají častěji než po 3 hodinách. Kojte vždy z obou prsou. Jakmile s mimi začne odthovat, prs stlačujte volnou rukou palec nahoře, prsty dlaně dole v horní části prsu, neždímat k bradavce, jen stlačovat. A upřímně radím, nevažte před a po kojení. Důležitý je celkový příjem za den a i ten se u miminek různí, některá jsou nakrmena a přibývají i s menším denním příjmem a jiná potřebují více. Miminka pijí podle toho, jak jsou hladová či žíznivá a ne každé kojení je o hladu. Někdy jde jen o pomazlení - takže ano, někdy prostě nemá hlad. Sledujte počet počůraných plenek - pokud je min 6, pak má tekutin dostatek. Případný dokrm si můžete usnadnit cévkou přímo na prsu, je to snazší. Držím palce.

honey82
29. bře 2015

@emin Moc děkuju za reakci. Miminko si většinou po třech hodinách říkalo - resp. ona nepláče, ale většinou se takto probudí. Takže upřímně často ani nepoznám, jestli čas uzrál, nebo ne. Kojím vždy z obou (po krátké epizodě, kdy jsem kojila jenom z jednoho). Nicméně když už na jednom jenom dudlá a zusím ji přehodit na druhý, tak už se někdy odmítne přisát. Stlačovat prs se snažím, ale mám poměrně malá prsa a často tam miminku ruka vadí. Počůrané plenky kontroluju, právě že v týdnu byly výrazně méně počůrané než předtím, takže jsem začala převažovat před a po kojení, abych věděla, jak miminko pije a kolik mléka je v prsou. Z kolotoče s odsávačkou jsem už trochu znavená, ale bojím se aby mléka nebylo míň, než je potřeba...

radostacka
29. bře 2015

@emin Děkuji moc za Váš příspěvek. 🙂

puci83
30. bře 2015

@emin Dobrý den, děkuji moc za rady. Malá se už začíná i sama hlásit o krmení a to cca po 2,5 hod. Někdy tedy i po hodině. Tak to snad nebude problém. Je fakt, že pokaždé si neodkrkne. Co se týče žloutenky, tak jen když jsme ji přivezli z porodnice byla lehounce žlutá, ale jako takovou větší neměla, že by si nás tam nechávali déle. Je spavá celkově, i v bříšku byla taková že dost spala, co se týkalo ultrazvuku apod. Museli jsme ji budit. Tím, že se to trochu zlepšilo tak s LP vyčkám, jinak jsem už měla v plánu si ji pozvat. Děkuji moc.

rery
30. bře 2015

Dobrý den, cca dva týdny kojím pouze z levého prsu (v pravém - zúžený mlékovod, po kojení šílené bodavé bolesti, kojení po všech možných zkouškách ukončeno), ve kterém se mi objevily opět dvě bílé tečky, které jsou po přisátí velice bolestivé. Naštěstí bolest ustane a po kojení není. Za týden budu muset být od malé asi na šest hodin odloučena. Kdybych byla v blízkosti - nakojila bych jí, ale budu mimo domov a protože u oběda ji nakojím z levého prsu, nemám šanci z něj ihned odstříkat do zásoby pro odpolední krmení. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda je v tomto vyjímečném případě možné, aby manžel podal malé jednu dávku umělého mléka? Neuškodím jí tím? popř. jaký druh mléka v jakém množství zvolit? děkuji pěkně za odpověď.

emin
30. bře 2015

Dobrý den, jak je dítě staré? Pokud je opravdu nevyhnutelné se vzdálit a dítě nelze vzít s sebou (nebo varianta,aby tatínek či kdokoli hlídal a vozil a v případě potřeby přivezl dítě nakojit), pak můžete zkusit již nyní po kojení či mezi kojením odsávat. Na jedno nakrmení by mělo stačit cca 100-150 ml možná více dle váhy a věku dítěte. .Pokud se nepodaří odsát dostatečné množství, pak nezbyde než sáhnout po UM (je však možné, že jej dítě odmítne, někdy UM může způsobit také mírnou zácpu či zhoršení "prdíků". ) UM lze v lékárně sehnat i jako dávku na jedno použití. Druh UM je v podstatě jedno, lépe variantu HA a nesahala bych po Sunaru, je velmi sladký (ačkoli i ostatní značky jsou kalorické bomby) Tím Vás nechci strašit, pravděpodobně vše dopadne bez potíží. Přimlouvám se především, aby dokrm (MM nebo UM) byl podán stříkačkou či cévkou po prstu, ne lahvičkou. Ať vše zvládnete.

puci83
31. bře 2015

@emin Dobrý den, malá se už začíná sama pomalu budit po 2-3 hodinách. Ale chtěla jsem se zeptat, je možné, aby když ji nakrmím a ona nemohla zabrat ke spánku, tak si cca za 30-60 minut řekne o další jídlo? I přesto že už byla plná a odtáhla se sama od prsu, nebo přestala sát? A když nemůže nějak zabrat, dám ji ještě nakojit tak na 5 minut ale abych nebyla pro ni jako uspávací dudlík? Děkuji moc za odpověď.

ivetacuky
31. bře 2015

Dobrý den, mám doma 6ti denní miminko. Je celkem spavé a nechce se mu ani moc vstávat na krmení. S kojením bojujeme společně. Mléka si myslím, že mám hodně. Problém je v tom, že když se malej přisaje udělá jen pár velkých temp a už moc nechce. zkouším i vyměňovat prsa, ale většinou to druhé už nechce. Snažím se krmit po 3hodinách. Dle vážení mi malej přibral při propouštění z porodnice měl 3950g měřeno v 6h ráno a druhý den měl v 15:15h 3965g což mi příjde málo.. Zkouším odstříkávat mlíčko a dávat mu ho speciální lahvičkou u které se vyžaduje aby dítě sálo jako z prsu. Chci se zeptat kolik by dítě mělo vysát mlíčka z jednoho krmení když je takto savé a línější aby prospíval??Dítě nevypadá, že by strádalo..čůrá,několikrát denně kaká a dostane prso pokaždé když chce, ale jak píšu spíš sám od sebe nechce - že by se vzbudil a plakal že má hlad. Děkuji za radu.

emin
1. dub 2015

@puci83 Dobrý den, v tomto věku je to úplně normální. Miminka mají potíž usínat sama a usnout u prsu je pro ně naprosto přirozené a nejsnazší.

emin
1. dub 2015

@ivetacuky Dobrý den, omlouvám se, že to napíšu takto natvrdo ale děláte VELKOU CHYBU. Nekrmte lahvičkou, žádná není jako prso, jde vždy jen o marketing. Byla by škoda si kojení pokazit, když laktace se rozbíhá. Takto staré miminko nebude přibírat nijak pravidelně, vše se učí. Druhou chybou je kojení po 3 hodinách. Správně by mělo být na požádání, nejdéle po 3 hodinách, tedy pokud je spavý, budit po 3, jinak kojit tak jak si řekne. KOlik by měl vypít - čísla - cca 150ml na kg váhy za 24 hodin. Ale u 6 dní starého miminka je to mnohem méně, má žaludek velký cca jako oliva, postupně se zvěšuje a tak se i porce zvětšují, ale některé děti pijí méně a častěji, jiné více po delší době. Neexistuje správná dávka na 1 krmení (to,co slyšíte v porodnici - 1. den 10g, 2. den 20g 7. den 70g/kojení je mýtus). KOjte co nejčastěji, vždy z obou prsou, prs při kojení stlačujte, když mimi usíná. Prsa střídejte i vícekrát za jedno kojení. Kojte kůže na kůži ne v zavinovačce, miminko pak tolik neusíná. NEsledujte tolik váhu, važte jen občas, ať máte jistotu, že neubírá. Pokud je spokojený, čůrá , vypadá to dobře. Ne všechny děti si o kojení říkají pláčem, někdy začnou být jen jakoby neklidné, pláč je až poslední známka. A upřímně radím lahvičku zamknout do šuplíku a kojit a kojit a kojit do zblbnutí. Bude to tak jen na začátku a pokud dáte miminku čas, vše se naučí a bude to v pohodě. Moc držím palce.

zmrz_lina
1. dub 2015

Mam dotaz. Vcera rano mi spodní část pravého prsa zcervenala a je na dotyk bolestiva, zatvrdliny ale nemam. Je to zánět? Jdu na 10 k praktické, tak at vím, co tak cekat. Zkoušela jsem obklady z tvarohu ale nepomohly :( v sobotu jsem mela jednodenní horečku - 38,6, ale to jsem také nemela zatvrdliny a zcervenani se objevilo až včera... :(

emin
1. dub 2015

@zmrz_lina Dobrý den, zánět nemusí být nutně provázen zatvrdlinami, pokud je prs zarudlý, bolestivý + teplota, patrně jde o náběh či přímo mastitidu. Z prsu hodně kojte, před kojením nahřívejte, poté naopak chlaďte. Paralen či Ibalgin na horečku. Z babských rad tvaroh, nastrouhaná brambora, či alkohol /zevně/.

zmrz_lina
1. dub 2015

@emin no nakonec jsem skončila s atb. Nahrivani a tvarohove zabaly nepomohly, tak jsem dnes byla u dr. (praktická me poslala ke gyndr., kam sem se nemohla dovolat) ☹ kojit prý presne po 3 hodinách (to sem mu sice odkývala, ale dělat to budu jako doted-podle potřeb prcka), před koj.nahrat a pokud nevytaha vse tak prs uplne vyprazdnit ručně nebo odsavackou... Tak snad bude lip.

ivetacuky
1. dub 2015

Dobrý den, velice děkuji za radu. lahvičku jsem schovala a musím říct, že se to zlepšuje a zlepšuje. začínám mít pocit, že se ze mě stává kojná 🙂 v noci malej krásně spinkal a budila jsem ho každé 3h. přes den je to také dobré ale náročnější - vyžaduje kojení častěji a ani už hned neusne - je to možné??že třeba hodku kouká a chce zase jíst?? Jsem za to moc ráda!!uvidíme jak to bude pokračovat.

puci83
1. dub 2015

@emin Dobrý den, tak jsme dnes byli u doktorky na kontrole a malá přibrala jednou tolik než asi měla. Chci se zeptat, od kdy se kojí miminko tak po jednom prsu a jak dlouho? Stále ji kojím z obou po 10 minutách. Tak nevím abych něco nepokazila. Děkuji moc za odpověď, přeji hezký den. 🙂

aalleenn
1. dub 2015

ahoj, prosím o radu .. v pá budu dva týdny po porodu, ze začátku jsme měli problém s přisátím, malý odemě nechtěl pít, to jsme překonali, mléka jsem měla dost, že jsem musela odsávat a zamrazila jsem na horší časy 🙂 od včera ale mléko došlo 😨 nebo je ho málo, po zvážení max 40 ml, co stím, díky za rady ...

ladyhacek
2. dub 2015

@mikulka Ahoj doufám, že dobře popíšu můj řekněme problém. Mám 12 denní miminko, které někdy chce kojit již po půl hodině nebo hodině, v noci vydrží 3-3,5 hoďky > narodil se s 2,74 kg myslím, že třeba má malý žaludek 🙂. Začala jsem ho občas vážit a z jednoho prsu vypije mnohem více > při jednom kojení cca 20 min 70g a z toho druhého jen 30g (kojím vždy z jednoho prsu, ale z toho kde vypije méně chce pít dřív>což je logické)> je to moje levé prso a má velkou bradavku dvorec si do pusinky prostě už skoro nedá.
On pak i to prso jakoby vyplivne, ale někdy když usne tak ho odstavím.

Moje otázka je když pak chce opět pít zachvilinku a pil z toho levého mám ho přiložit zase k levému nebo k tomu pravému (kde vypije více). ????

Za cca 4 dny jsem přibrali 190 g > a od doktorky dostali pochvalu takže hlady netrpí a nechápu proč chce pít tak často > někdy i v noci, když nemůže spát tak si říká dřív než za 3 hodiny > že chce pít poznám vždy si cpe ruku do pusy a zběsile kroutí hlavou, nasadila jsem i dudlík při kterém někdy usíná > někdy usne při kojení a když ho nechám odříhnout nebo ho přebalím, nebo i jen přenesu do postýlky tak se probere a chce dudat, ale hlavičkou nevrtí a když mu dám dudlik tak si párkrát podudá vyplivne a usne.

sisinka74
2. dub 2015

Dobrý den,
dcerka se narodila za pomoci císařského řezu 35+5. Nyní nemá ještě ani měsíc. Sací reflex má od začátku výborný. Problém byl v tom, že byla tak slaboučka, že u kojení usínala a pak, když se měla dokrmit, už neměla sílu. Proto mě pediatrička po propuštění z nemocnice řekla, že mám počkat, až bude silnější a zatím ji mám mlíko odstříkávat a střídat s UM z flašky. Dávala jsem ji předtím UM ze stříkačky a od toho mě odradila, že se pak moc unaví.
Malá nyní váží 3025g a já už bych chtěla plně kojit. Jenže si nejsem jistá, jestli mám dostatek mléka. Protože po 5 minutach přestane pít a když dám druhé prso, tak to samé. Pak už je opět vysílena, že už ani dokrm nechce. Tchýně mi radí, ať se na dokrmy vykašlu a jsem neústupna a dávám ji jenom z prsu, že si sama řekne. Ale co když ne a nebo co když mám opravdu málo mlíka? Malá je tak hodná, že ani neřve hlady. Nerada bych ji ublížila.

emin
2. dub 2015

@zmrz_lina Dobrý den, kojení na požádání jen schvaluji. Pro info, prs nikdy nejde vyprázdnit úplně. Odsávejte jen do úlevy. Pokud se po kojení uleví a prs je měkký, už neodsávejte, jen byste laktaci podpořila a zánět by přišel znovu. Odsávejte, nebo lépe nakojte ve chvíli, kdy cítíte, že se prsa nalévají, nebo jsou horká. Střídejte kojící polohy, alespoň fotbalistu a madonu či tanečníka. Tak vyprázdníte prsa rovnoměrně ze ve více kvadrantech. Držím palce.

emin
2. dub 2015

@ivetacuky Je to možné a normální. Jen tak dál 🙂. Děti nejsou na klíček a jedí, když mají hlad tolik, kolik potřebují. NEhledejte v tom pravidelnost ani nějaký režim. Hodně štěstí.

emin
2. dub 2015

@puci83 Dobrý den, jen se zeptám - kolik "měla přibrat"? Existují tabulky váhových přírůstků, ale je třeba říci, že plně kojené děti NEMOHOU PŘIBRAT PŘÍLIŠ! Děti dokrmované UM ano a často jsou tzv. překrmovaná, ale pokud Vaše dcera pije pouze MM, pak se vůbec nebojte a kojte nadále podle pořeby. Nemusíte sledovat hodiny, kojte tak dlouho, dokud miminko saje a chce pít. Možná si dělá zásoby na horší časy 🙂. Rozhodně kojení nijak neregulujte, jakmile do toho dětem začneme strkat nos, situaci většinou zhoršíme.

emin
2. dub 2015

@aalleenn Dobrý den. Podobných rad na zvýšení laktace naleznete v nedávných příspěvcích mnoho - kojit co nejčastěji, zahodit dudlík, nepoužívat kloboučky, nekrmit lahvičkou. Stlačovat prsto, kojit z obou prsou i víckrát za jedno kojení. Kojit v noci, kojit kůže na kůži. Vyčet všech aktivit by vydal na přednášku. Vřele doporučuji co nejdříve kontaktovat LP. Proč myslíte, že máte mléka takto náhle málo? Mléko se jen tak neztratí, zvláště u zdravé normálně živené ženy. Kolik miminko vypije na jedno kojení není tolik důležité. Důležté je, kolik vypije za 24 hodin. Je to cca 150ml na kg váhy. Tedy 3kg miminko cca 450ml za den. Tzn pokud kojíte cca 8x denně pak cca 50-60ml na jedno kojení. Jednou to může být 70, jindy 40. Pokud kojíte častěji, pak to může být i méně a dávka se postupně zvyšuje jak miminko roste a získává sílu. Zkuste babskou radu - prokojte několik nocí, udělejte si pelíšek a nechejte miminko pít co nejčastěji. Sledujte počůrané plenky - min 6 denně značí dostatečný příjem MM. Držím palce.