Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

kacena00
7. čer 2013

za jak dlouho těžko říct...zakoupila bych suplementor, protože jakmile jí dáš prs, kde nic nepoteče, respektive jí bude ukapávat, totálně jí otrávíš a pak jí už prsu nedostaneš... lékař napíše nějaké UM mléko pro alergiky a to budeš do suplementoru dávat- dají se koupit bazarové, byly i tady na koníkovi, jinak cena nového se pohybuje okolo 1000Kč, každopádně rozkojit se dá, ale velmi záleží na ochotě dítěte ke spolupráci...
@kacenka1111

juju
12. čer 2013

@kacena00 dobry den Kacenka. Mam dost odbornu otazku, mozno urcenu skor pre lekara ale viem, ze laktacne poradkyne maju kontakty na lekarov. Luiza ma takmer osem mesiacov a chcem ju prestat kojit ale pre nu je UM asi to najhorsie co kedy mala v puse, vypluva vsetko von. Okrem toho horko tazko zle zeleninovy, ci ovocny prikrm. Proste sa chce len kojit a to casto kedze je velka. Som z toho vycerpana a navyse mam reumatoidnu artritidu a momentalne neberiem ziadne lieky ale uz ma bolia vsetky klby a kvoli tomu chcem prestat kojit aby som mohla zacat s liekami. Uzivam TNF blokeri s nazvom Humira. Citala som kdesi ze v sucasnosti sa koji aj ked sa beru lieky. Avsak nie su lieky ako liekt. Odporucili by ste mi kojit dlhodobo spolosne s uzivanim injekcii Humira?ked som bola v porodnici, tak sestra mi povedala, ze paralen, ibalgin su v rizikovej skupine 1 a Humira v skupine 3 ale vyslovene mi nezakazala ani neodporucila kojit a uzivat lieky. A tak neviem co si pocat. Moje telo potrebuje liecbu ale mala nechce nic okrem MM. Dakujem bud za radu alebo kontakt na lekara s ktorym mozem pripadne uzanie liekov konzultovat.

ani84
12. čer 2013

@juju Já bych doporučila obrátit se s tímhle dotazem na poradnu mamila.sk, mají o lécích při kojení přehled.

allie
12. čer 2013

Ahoj mohla bych prosím dostat taky radu? Mám 3. týdenního syna, o kojení se spíš snažím než kojím. V porodnici se nechtěl přisávat, mlíko se mi udělalo až doma, takže jsem musela koupit UM a krmila ho přes prst a stříkačku. Asi před týdnem se kojení docela rozběhlo, ale malej má pořád hlad tak odstříkávám a dokrmuju ho přes tu stříkačku nebo UM, kterou se snažím pořád snižovat. Je na sání dost lenoch, špatně se i přisává, takže jsem už docela pokousaná. Včera se mi na prsu od bradavky směrem k výstřihu udělal bolestivý červený flek a pořád se zvětšuje. Zkoušela jsem odsávat, ale skoro nic neteklo. Nerada bych s kojením přestala, zrovna když se začíná trochu dařit. Bojím se, abych o mlíko nepřišla, tak bych se chtěla zepetat, co ten flek může znamenat a jestli i po skoro měsíci by byla šance UM úplně odbourat. Dudlík ani flašku nedávám. Děkuji moc za odpověď.

milacek9999
15. čer 2013

Dobrý den, chci se zeptat jak poznám že mám moc mléka a je na čase odsávat??? Protože po 3 hodinách mohu vyhodit vložku v podprsence která je úplně mokrá.

agataps
25. čer 2013

Ahojky Mikulko 🙂 prosím o radu. Mám předčasně narozeného chlapečka ve 34tt. Teď je mu 7 týdnů. Bojovali jsme s kojením, malý se nechtěl přisát.. ale teď už plně kojim, malý je šikulka 🙂 jen pořád ublínkáváme. Po kojení, před kojením, v kočárku, v postýlce, prostě všude (ublinkává i 2 hodiny po kojení. Někdy je ubliknutí minimální, ale někdy je toho opravdu hodně, navíc se mi malý při ublinkávání někdy i dusí. Řesili jsme to s pediatrem, krásně přibírá, tak teď zkoušíme Nutriton, ale dávám jen poloviční dávku, jelikož malý víc nechce. Zdá se mi, že ale ublinkává pořád. Někdy se mi zdá, že je to lepši, ale při dalším kojení opět ublinkává. Kojím cca každé 3 hod. asik 10min. Jsem už bezradná. Co s tím?

ssslunecnice
28. čer 2013

Dobrý den, chtěla bych prpsím poradit. Máme holčičku, porodní váha 3130g, domů jsme šly 2840g. Po týdnu jsem přibraly jen něco malinko na kontrole u pediatra. Dnes je malé 18dní a máme 2910g. To je asi málo, že...? plně kojíme, malá se budí sama na kojení, 8-9x za den, výjměčně 7x....nerada bych příkrm...ale :((( prosím o radu jak dál...díky

janulka1980
10. črc 2013

@mikulka dobry den prajem, prosim, poradte. da sa este znova "rozkojit" ked mam malo mliecka a musim dokrmovat? dcerka ma 4mesiace, velmi chcem kojit!!! Dr. mi vravela, ze mala pribera krasne, ale ja citim a pocujem ako pije mliecko, ale po par minutkach uz nie, a mala je potom pri prsnik nervozna, place, zlosti sa. tak ju dam k druhemu prsniku..to iste. takze ju musim dokrmit umelou vyzivou...a to vypije aj 90ml..takze ma naozaj hlad!
da sa s tym nieco robit? vopred dakujem za odpoved!
jana

edie13
10. črc 2013

Dobrý den, mohu také poprosit o radu? Mám 3,5 měsíční holčičku a bez problémů jsem ji kojila (přes den po 3 hodinách, spinká celou noc). Ale teď se už 5 dnů vůbec nechce přisávat, strašně pláče. Ráno, někdy i dopoledne je to OK, ale přes den vůbec nechce jíst. Zkoušela jsem odstříkávat a dávat jí mléko lžičkou - jednou bez výsledku, podruhé přestala plakat a pak se i přisála a papala normálně. Mám dojem, že mléka mám pořád dost. Poradíte co s tím? Díky moc

granda
25. črc 2013

@mikulka Dobrý den,
kojím své první dítě a již 8 měsíců. Poslední dobou po kojení z pravé prsu se mi tam objevuje taková hluboká bodavá bolest, až si musím prs přidržet rukou. Bolest přestane tak do pů hodky, objevuje se cca 3 za den.
Prsa střídám, ale malá pije opravdu hodně a často. Kojení máme jako hlavní vživu a jen drobně dokrmujeme tuhou stravou. Nepoužívám žádné UM. na bradavce mam jakoby bílou tečku asi velikosti špendlíkové hlavičky (takové té ozdobné, barevné korálky) jinak prs nebolí, zánět jsem neměla.
a když se mi prsa nalévají na další kojení, tak také bolí.
Levé prso je bez potíží.

Děkuji katka

kacena00
27. črc 2013

tady se nic moc neděje, zkuste najet na fotoblogy a objeví se vám seznam skupin, tam pak požádejte o přijetí do jedné ze dvou skupin týkajících se kojení, tam to frčí spíš 😉

kacena00
27. črc 2013
teterinka
28. črc 2013

Dobrý den.Malý se mi narodil před měsícem ve 30. týdnu těhotenství,stále je v nemocnici (zatím vše v pořádku,jen musí nabrat váhu). Mléko odstříkávám,ale mám ho čím dál méně.Posledních 14 dní plním skleničku doslova po kapkách.Koupila jsem si bylinkový čaj pro podporu tvorby mléka, odstříkávat zkouším pravidelně každé 3 hodiny a stále nic...Prosím poraďte!!!:(

rebelie
28. črc 2013

@teterinka Mohu-li, tak zareaguji: Šance přiložit malého k prsu ještě není? To by totiž asi pomohlo ze všeho nejvíc... Pokud to nejde, tak aspoň malého co nejvíc klokánkovat, kůži na kůži - prospěje to jemu a domnívám se, že i u vás by to mohlo podpořit laktaci... Případně, ale to taky nevím, nakolik je reálné, vzít si odstříkávačku s sebou do nemocnice a odstříkávat někde poblíž malého, myslím, že i jeho blízkost a pohled na něj by mohly pomoci... asi to zní bláznivě, ale kolikrát se mlíko samo spustí, když miminko začne plakat, vaše tělo má zřejmně málo podnětů pro udržení laktace (zvlášť, pokud jsem to pochopila dobře, vy jste doma a za malým do nemocnice jen docházíte).

teterinka
28. črc 2013

@rebelie ano, jezdím za ním do nemocnice a klokánkuji každý den. Malý ještě nemá dokonale vyvinutý sací reflex, sestry ho přes den zkouší krmit z lahvičky,ale v noci krmí ještě přez sondu do bříška.

rebelie
28. črc 2013

@teterinka Tak fakt klokánkovat, co to jde. Kůže na kůži (to nevím, zda děláte). A myslím, že udržení laktace by pomohlo i kdyby vám malý ty bradavky byť jen oblíznul... nemusí nutně sát... Myslím, že pro udržení laktace to není jednoduchá situace, ale jsou holky, co to zvládly... tak možná se ještě zeptat na nějaké triky v tématu o nedonošených dětech? Protože tady je to fakt mrtvý...

teterinka
28. črc 2013

@rebelie Díky🙂

rebelie
28. črc 2013

@teterinka A samozřejmně držím palce, abyste měli malého co nedřív doma a aby se to podařilo i s tím kojením.

jodienka
30. črc 2013

Ahoj Mikulko také bych poprosila o radu mám 13ti denní holčičku kterou plně kojím ale teď se mi přes půlku prsu udělata červená skvrna na omak tvrdšía a z počátku i bolestivná na dotek a nevím co stím ☹ zkoušela jsem chladné obklady a rozmasírovat to a taky jsem tam malou častěj přikládala, trochu to pomohlo- už to tak nebolí, ale myslým že z toho prsa malá moc mlíčka nemá 😒
ještě bych měla druhý dotaz ohledně buzení na krmení- malá mi v noci vydrží spát i 7h v kuse, mám ji budit po 3 hod? když jsem ji vzbudila pak nešla vůbec uspat a většinou si po krmení ublinka 😒 Moc děkuju za radu 🙂

oililygirl
30. črc 2013

@mikulka Zdravím Vás,

já mám možná pitomý dotaz, ale chci se zeptat, mají se prsa nějak před kojením umývat?

Děkuji.

sonca007
13. srp 2013

Dobrý den, ráda bych se zeptala na postupné ukončení kojení. Andulce je rok a dětská dr. nám řekla, že už je na čase pomalu končit. Problém je v tom (a to hlavně mou vinou), že si Andulka zvykla na prso při usínání. Většinou si dá v poledne a jde spát, pak večer a jde spát a v noci se jednou budí (asi kolem 1:00). Pak kojím ještě ráno okolo 6:00, když se budí. Noční kojení jsem se snažila omezit, ale bez úspěchu, neobešlo se to bez pláče a vztekání (brečela tak až se z toho zalikala, kuckala a dávila se), tak jsem zase ustoupila. Nevím, zda je dobré dělat to takto násilně, nebo si prostě jednou sama řekne, že to stačí (jako to mají nějaké děti s plenkami) - děkuji za odpověď 🙂

kacena00
13. srp 2013

@sonca007 proč to dělat podle doktorky? pakliže to vyhovuje dceři i vám?....doktorce je po tom houby...

katyxq
13. srp 2013

@sonca007 a proč bys měla s kojením končit? Koukni třeba sem http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/dlhod..., https://www.modrykonik.cz/diskuse/laktacna-pora... a https://www.modrykonik.cz/skupina/2356/ 😉
Já malou u prsa uspávám doteď (večer a v noci vždy, ve dne většinou), no a co? Pokud to mně i dítěti vyhovuje, pak je všecko OK 🙂 a dr. do toho nemá co kecat.

dan81
14. srp 2013

Přesně tento problém řeším teď taky. Malému bude 11 měsíců. Stále kojim a chci v tom pokračovat co nejdéle to půjde. Ale to usinani u prsa? Vím, že to není v pořádku, ale nemám sílu ho nechat vyřvat. Navíc to považuji za opravdu krásné chvilky, tak si říkám, ať si každý myslí co chce. Jenže v noci se budí dost často
. Jakou zkušenost mají ostatní maminky dlouhodobě kojici? Změní se to časem? Nebo nějaká rada? Nejhorší je, že mám toho spoustu nacteno, vím, jak bych měla uspavat, vím, jak kojit, ale realita je pak jiná!🙂

telu
18. srp 2013

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám 13 měsíční dcerku. Stále kojím ráno a večer. Malá snídá většinou rohlík s máslem, medem, marmeládou atd. na svačinu jogurt (ne vždy ho sní), oběd maso, příloha, zelenina, na svačinu ovoce a večer bud kaši nebo to co bylo na oběd nebo něco jiného. Obecně u nás platí, že něco do malé dostat, není jednoduché. Zajímalo by mě, zda jí to moje mlíčko vůbec stačí? Pokryje to, její denní potřebu mléka? Přijde mi, že mléka už moc nemám a že se malá spíš jen tak s bradavkou mazlí 🙂 Nedávno jsem šla odpo pryč a vrátila se až ráno, dopoledne jsem si prsa odsála, aby měla malá nové mlíčko a překvapilo mě, že jsem odsála hrozně málo!! To si i malá vytáhne tak malinko? Tím pádem bych asi měla začít dávat UM? Jsem z toho ted taková nervozní, zda má malá všeho dostatek. Poradíte mi prosím, co dělat? Díky Tereza

malvina_anna
25. srp 2013

Dobrý den, mám dotaz, prosím o radu... Mám 6-ti týdenní holčičku, plně kojenou. Doposud jsem v noci koji každé 4 hodiny, přes den každé 2-3hod. Pokaždé jen z jednoho prsu. Jelikož hezky přibírá, doktrorka radí ji již v noci nebudit a nechat malou spát 6 hodin bez kojení. Dotaz: po šestihodinové pauze dát pít opět jen z jednoho prsu? Druhé je po delší pauze taky nalité.. neřešit? odsát? nabídnout obě?(tohle se malé právě moc nelíbí 🙂, raději pije jen z jednoho ). Jak jste řešily vy? Děkuji za odpovědi.. 🙂

catlea
25. srp 2013

Dobrý den, mám 4 měsíčního syna, který je stále plně kojený. Poslední dobou ho ale při kojení zajímá všechno možné, jen ne to aby pil, ze začátku pije pěkně, ale po chvilce se začne u prsa kroutit, přetáčí se, pouští, štípe mě do prsa 🙂 ,
prostě blbne. Nevím, jestli je to tím, že už mu moje mléko nestačí nebo prostě jenom objevuje svět, zkoušela jsem
změnit kojící polohu, ale dělá to pořád. V noci se mi zase začal budit na kojení po 2 hodinách. Přibírá kolem půl kila měsíčně, bude dle mudr spíše drobnější (5500 g , 60 cm) a radila zkusit začít s příkrmy, zkoušela jsem mrkev, ale plival jí, tak je dle mě ještě na příkrmy brzy, mám kojit dál nebo mám zkusit UM? A co s těmi příkrmy? Díky. 🙂

petrenkalinka
27. srp 2013

Ahoj maminky, sháním zájemkyně, abychom mohly uspořádat kurz letem světem s kojencem nebo (radši) i ten pokročilejší seminář o kojení. Bylo by to na Praze 5 v září. Potřebujeme ještě 3 holčiny, co se rády s námi něco dozví. Ozvěte se! Peťa

em_ka
28. srp 2013

Ahoj, viete mi poradit? Mam mesiac stareho syna, kojim ho a este dokrmujem. Posledne dni zacal robit sceny u kojeni, ma hlad, pekne sa prisaje a po par minutach hltani prestane pit, odtahuje sa, sam nevie ci chce prso alebo nie. Chvilku sa snazim, prilozim ho k stejnemu prsu, potom k druhemu, situacia sa zopakuje... Takze nakoniec dostane UM ☹ Ked uz je spokojny, tak odsavackou este odsavam trosku, takze problem neni to, ze by prso bolo prazdne... Alebo ano? Alebo mlieko ma pomaly tok a on je lenivy?

germaine
28. srp 2013

@em_ka No, jestli to není spíš naopak...náš malej se taky vztekal, bylo období, kdy ano byl línej sosat, protože neteklo tak jak by si představoval (ale nevím, zda to teklo málo nebo naopak moc rychle) ale přešlo ho to...UM bych nedávala, zkus zavolat a najít laktační poradkyni v okolí 😉