Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

kikikrista
16. črc 2014

Ani prsa se mi nenalívají, ani v porodnici jsem je vůbec neměla nalitá. Svědčí to o něčem? Děkuji.

kikikrista
16. črc 2014

Abych ho m ohla dokrmovat cévkou, kde se dá sehnat?

redcarmina
16. črc 2014

Dobry den, dekuji za predeslou odpoved na muj dotaz. Dnes bych se chtela zeptat znovu: mam predcastne narozena dvojcatka-narozena 27.5., termin porodub27.7. Jsme tyden doma a ja plne kojim-vetsinou v tandemu, obcas kazdou zvlášť. Holcicky prospivaji dobre, pribyvaji (jedna trochu vic nez druha). Na krmeni je vetsinou nemusim budit-zpravidla se budi samyvza 3h ve dne a cca 3.5h v noci. Ale nekdy vyzaduji krmeni ponhodine i dvoh po kojeni...take se neky stane, ze je necham odrihnout a ony v zapeti zas hledaji prso a prisaji se ke vsemu, co jim prijde pod ruku (vlastně pusinku 🙂)) je v pořádku jim v takovych pripadech dat prso i kdyz jsme prave dokojily nebo dojedly pred chvili? Nekdy jsou take po krmení rozmrzele a placou, nemohou usnout. Je mozne, ze maji jeste hlad? Nemam doma vahu, tak nemam prehled, kolik vypiji...a nechci je precpavat, kdyz maji jeste nezralou travicu soustavu. Moc dekuji za vas nazor🙂

aja215
16. črc 2014

Prosím vás,může se jednorázově půlka diazepamu,při kojení.Užívám jej před zubařem,jinak nevím jak bych to zvládla 😢

squeaker
17. črc 2014

@emin tak jsme skoncili nakonec na infuzi, protoze se pridal jeste prujem. v nemocnici udelali vsechny testy (byly jsem tam tyden), zda nema nejakou infekci, ale je v poradku. je to s tim kojenim vecny boj, bojkot uz trva tak mesic a vetsinou se tak jen jednou az dvakrat denne podari nakojit dobre, ale vetsinou bojujeme s tim, ze vypije tak 60, 70 ml (vazim pred a po) a zacne koukat, co kde lita, smeje se na me a s pitim je konec. a to byvala takovy jedlik. uz jsem vyzkousela snad vsechny rady, ale vetsinou to na ni nezabira. mate prosim vas nejakou zkusenost s tak dlouhym bojkotem a myslite, ze je nadeje, ze se to spravi?

emin
17. črc 2014

@kikikrista Dobrý den, bohužel, pokud jste již vše vyzkoušela, jste si jistá technikou kojení, kojíte často,střídáte prsa, stalčujtete případně odsáváte, popř jste vše podpořila homeopatiky a bylinkami lze Domperidon zkusit jako poslední možnost.
Cévku seženete ve zdravotnických potřebách, stojí cca 30 Kč.
Nalitá prsa nemusí být známkou nedostatku mléka, některým ženám se nenalévají(zvláště ženy s větším poprsím).

emin
17. črc 2014

@redcarmina Dobrý den, dvojčátka přikládejte v tandemu a střídejte prsa (jedno možná saje efektivněji než druhé a je třeba prsa střídat, aby se latkace stimulovala rovnoměrně). Kojte jak si řeknou, tedy klidně I po hodině. Je možné, že právě jen potřebují odkrknout a pak ještě pít nebo se nenapila dostatečně. Kojení není vždy jen o nakrmení, ale také naplňuje psychologickou potřebu bezpečí. Někdy mohou pít jen na žízeň jindy se jen uklidnit např. při bolesti bříška. Je krásné a obdivuhodné, že kojíte dvojčátka, není to vůbec jednoduché a moc Vám držím palce.

emin
17. črc 2014

@aja215 Dobrý den, dejte si jen těsně po kojení a pozor, abyste nepřekračovala doporučenou dávku. Miminko samozřejmě může být spavější.

emin
17. črc 2014

@squeaker Dobrý den, to je mi moc líto, mate rekordmana, tak dlouhý bojkot jsem sama v praxi nezažila. Ale můžete se podívat zde, třeba najdete nějakou inspiraci:
http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy...

arrowka
17. črc 2014

@emin Dobrý den, můžou stačit tekutiny pouze z kojení i ročnímu dítěti? Dcera mi již měsíc bojkotuje veškeré příkrmy a bohužel nechce pít ani vodu. Resp. si párkrát cucne a pak pití odstrčí. Umí pít z lahve s brčkem a trochu i z hrnečku, ale valný zájem o vodu nemá. I při takových vedrech vypije denně sotva 200 ml. Čaje a sladké šťávy dávat nechci. Kojím na požádání, v horkém počasí zhruba po hodině a půl. Děkuji za názor.

kikikrista
17. črc 2014

Bohužel je domperidon-motillium pouze na lékařský předpis. Řekli mi to v lékárně ☹

krokkyna
17. črc 2014

@kikikrista ono se dříve dělalo i balení po 10 tabletách a to bylo volně, bohužel si moc spotřebitelů nenašlo zřejmně tak firma nechala na českém trhu jen 30 tablet, ale zkusila bych říct lékaři, zda vám ho nenapíše, pojiš´tovna ho nehradí, nepůjde mu to nikam do nákladů

pettull
18. črc 2014

Dobry den, rada bych Vas pozadala o radu. Mam 2 mesicni holcicku. Uz od zacatku neni moc velky jedlik a pribira tak akorat. Nyni ma 4 kg (porodni vaha 2,5). Priblizne pred tydnem se mi v pravem prsu zacal tvorit zanet, ktery se mi nakonec podarilo zdolat tvarohem a odsavanim. A od te doby pravidelne odsavam, vzdy kolem 15 ml za 10 min. ( mam ekektrickou odsavacku) Nyni bych byla rada, kdybych mohla s odsavanim skoncit, ale mam strach, ze se zanet zase vrati. Prosim o radu.

emin
18. črc 2014

@arrowka Dobrý den, pokud kojíte takto často, pak by tento příjem stačit měl. Zkoušejte nabízet ve všem možném I z obyčejného hrnečku se roční dítě může naučit pít, bude teplo, pojměte do jako hru. Sledujte, zda dostatečně čůrá, kdyby přestala hrozí dehydratace.

emin
18. črc 2014

@krokkyna Ano, bohužel, je to o domluvě s lékařem a ne každý bude ochoten Vám jej předepsat ☹

emin
18. črc 2014

@pettull Dobrý den, prostě to zkuste. Není třeba odsávat pravidelně nějaké množství, spíše bedlivě sledujte, jak se Vám prsa budou nalévat a při prvním pocitu tvrdnutí prsou spíše ručně nebo jen krátce odsávačkou odstříkejte do úlevy, ne víc. Prsa můžete chladit. Stačí take kojit tak, aby miminko mělo bradičku ve směru zatrvdliny případně při kojení druhou rukou tlačit na bouli.

pettull
18. črc 2014

Dekuji...pokusim se odstrikovani postupne omezovat. Bohuzel rucne mi to nejde, takze jsem rada ha odsavacku elektrickou. A neodsavam na mnozstvi, jen mi tak takhle priblizne vzdycky vychazi. Pres den zatvrdlinky nemam, pouze v noci, kdy se doba prodluzuje na 4-5 hod. Jinak kojim priblizne co 2,5 hod z obou prs

ivetapo
18. črc 2014

@emin Dobrý den, mohu poprosit radu. 2.8. máme svatbu a potřebuji nějak kojit syna (budou mu přesně 3 měsíce), což se asi nebude dát nějaký čas (po oblečení do šatů, při obřadě). Je to plně kojené dítko, krásně přibírá, dudlík nechce. Prosím, poraďte, jak na to, zda zkusit lahvičku dřív ne toho 2.8., jak si MM uschovat, jak dlouho může být uschváno. Děkuji

emin
18. črc 2014

@ivetapo Dobrý den, MM odstříkejte do zásoby a zmrazte v množství cca po 50-80 ml. V mrazáku vydrží 3 měsíce. Před svatbou jej nechte přes noc rozmrazit v mrazáku (na jednu dávku počítejte cca 150 ml, (mimi vypije spíš méně, ale pro jistotu). Ohřev je nejlepší ve vodní lázni, lze pořídit I ohřívač. Dokrm lahvičkou je riskantní, jednak narušuje techniku sání a jednak spousta miminek lahvičku odmítá (zkrátka z ní neumějí sát), spíše doporučuji dokrmit cévkou (stojí ve zdrav potřebách cca 30 Kč), ponoříte ji do lahvičky, protáhnete dudlíčkem láhve a date miminku sát spolu s prstem. Tento způsob můžete vyzkoušet I předem a nekazí techniku sání, miminko tento způsob zpravidla neodmítá. Může dokrmit každý (babička, tchýně, svědkyně 🙂)Tady se můžete podívat na ukázku http://nbci.ca/index.php?option=com_content&vie...
Hodně štěstí a vše nej do manželství 🙂

kach82
19. črc 2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik ml mateřského mléka by mělo vypít 14denní miminko? Mam veliké bolesti při kojení, už jsem si vyčetla ze zkušeností jiných maminek, že to by časem mělo přestat, ale mam i bradavky úplně rozžvýkané, silně bolestivé na dotek, takže jsem teď na 2dny kojení vysadila, odstříkávám a krmim malého přes stříkačku a malíček v pusině(tak nás to učili v porodnici). A právě jak odstříkávám, tak mě zarazilo, že odstříkám jen 100ml, někdy 80ml, občas 120ml. Ale víc nic. Většinou tu 100 vypije, při 80 ještě chce. Nemam toho mlíka málo? V porodnici mi mlíko teklo proudem, ve sprše jsem odstříkávala a teď mam obavy, že miminku brzy moje mlíčko nebude stačit. Jak pokryju jeho zvyšující se spotřebu? Jak zvýšit tvorbu MM? Odstříkávám tak přibližně po 4hodinách. Děkuji za odpověď.

jhudcova
20. črc 2014

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,zda máte zkušenosti se spaním na břiše. Zda to nebrání tvorbě mléka. Před těhotenstvím jsem tak spávala a moc mi to chybí,ale mám pocit, že když mačkám prsa, tak se tolik nenalijou.
Ráda bych i nadále kojila, holka má 8mý měsíc, ale taky už bych ráda zase spala na břiše🙂 Nemáte s tím někdo zkušenost? Děkuju

emin
20. črc 2014

@kach82 Dobrý den, především musíte správně a efektivně kojit. Při takovém kojení je prso správně a efektivně stimulováno. Pokud mate rozžvýkané bradavky, není to normální. Při kojení může být zpočátku bradavka citlivější, ale ne takto extrémně rozkousaná. To svědčí o chybné technice sání a přisávání a může to být I důvodem poklesu laktace. Doporučuji pozvat si LP a nechat si vše zkontrolovat. K množství mléka - není dáno žádné správné množství na jedno kojení. Miminko by mělo vypít cca 150ml na každý kg váhy za 24 hodin. Někdy to miminka vypijí na 15x (sají každé cca 1 - 2 hodiny), jindy jen za 6x. Kojení není vždy jen o nakrmení, ale má mnohem vice důvodů.

emin
20. črc 2014

@jhudcova Ano, stlačování prsů může vest k poklesu laktace. Zkuste např. kompromis jakoby na boku a břiše.

ivetapo
21. črc 2014

@emin Dobrý den, děkuji za odpověď. Zkoušela jsem mu dát láhev s čajem a nechce, hrozně se rozčílí, když mu ji dám do pusinky. Takže buď cévkou a nebo co kdyby jsem mu dávala po lžičkách? Lžičku mi bere, dáváme kapičky ze lžičky a nemá problém. Děkuji za přání 🙂 Hezký den 🙂

emin
21. črc 2014

@ivetapo Lžička není problem, jen je to zdlouhavé. Můžete zkusit např. toto http://detske-lahve.heureka.cz/farlin-kojenecka...

ninanela
22. črc 2014

Dobrý den,chtěla jsem poprosit znovu o radu.7 týdenní holčička se stále kroutí při kojení.Tak už jak jsem psala před časem.Kojení jsem chtěla ukončit a zatím ručně odsávala mléko a podávala lahvičkou.Mléka je stále dost a tak se chci zeptat zda neškodí dlouhodobé ruční odsávání mléka.Velmi jsem chtěla kojit a hodně krát obrečela,že tomu tak není.Ale asi vadí pomalý tok mléka,nebo netrpělivá dcera 😒 .Nevím.Odsávám každé 3hod. 80-120ml.Ale je to hodně časově náročné a nevím jak dlouho to vydržím.Malá vyžaduje pozornost a nemám tak čas na sebe a odsávání.Zkoušela jsem mačkat prsy při kojení,nahřívat,teplý nápoj.Asi kojit nikdy nebudu.Nejhorší je že malá kojení vyžaduje,lahev často odmítá a je nespokojená.Její pohled mi vhání slzy do očí.Trápíme se obě.A trvá to už dlouho.I při ručním odsávaní vidím že tok mléka není stejnoměrný a někdy musím čekat aby se mléko zase spustilo.Dlouhodý stres zřejmě působí.Děkuji.

emin
22. črc 2014

@ninanela Dobrý den, pamatuji si na Vás, ale přiznám se že už ne na detaily dotazu. Asi sama víte, že lahvička kojení nepomůže, pokud jste však zkusila vše, vše probrala s LP a stale nevidíte zlepšení, je odsávání možností, jak poskytnout cenné MM miminku jiným způsobem. Dlouhodobé odsávání je možné a jsou maminky, které zvládnou odsávat a krmit lahví až do ukončeného 6. měsíce bez dokrmu UM, ale´jak píšete, je to velmi časově a fyzicky náročné. Dlouhodobé odsávání nijak neškodí (kromě toho, že vás unaví), Zkuste si půjčit dvoufázovou odsávačku Medela Swing (případně nemocniční Symphony), odsávání Vám výrazně usnadní, jsou šetrné a účinné. Základem pro dostatek mléka při odsávání je pravidelnost - každé 3, v noci max 4 hodiny, cca 10-15 min (nebo dokud teče mléko) z každého prsu. Nepravidelnost a delší časové prodlevy se na laktaci bohužel podepíší negativně. Moc Vám držím palce, kojení je někdy velmi náročná disciplína ☹

dadalu
23. črc 2014

Dobrý den, včera se mi objevila na vrcholku bradavky tmave fialova skvrna, bradavka neskutecne boli i jen tak na vzduchu...a nedej boze pri kojeni, to je bolest jako cert...chtela jsem se zeptat, co to vlastne je? Mohlo vzniknout spatnym prisatim nebo je to zanet, inefce? Jak to pripadne lecit, dekuji..

emin
23. črc 2014

@dadalu Dobrý den, popravdě nevím, napadá mě jen např. hematom, možná od špatného přisátí. Pokud se to nelepší, jděte k lékaři, zbytečně u kojení trpět není dobré. ☹

zuzi.111
24. črc 2014

@emin Dobry vecer. Zase se na Vas musim obratit a prosim o radu 🙂. Psala jsem vam posledne o bolestivych bradavkach. Rekla bych, ze uz je to lepsi. Ale posledni dva dny me silene boli jedno prso. Zacne bolet vzdy tak 5 minut po kojeni a bolest je to silena. Jako kdyby mi nekdo zabodnul do prsu jehlu. Boli to hlavne v noci, kdyz si lehnu. Ve vertikalni poloze to neni tak hrozne. Pomaha mi na to led. Prso tim znecitlivim. Dnes jsem si taky davala horke sprchy, abych prsum ulevila. Ale zatim zmena zadna. Muze jit o zanet i kdyz tam neni zadna zatvrdlina? Jsem schopna si temer presne nahmatat misto, ktere boli, ale neprijde mi, ze by tam neco bylo. Je to cca vevnitr prsu uprostred. Tak nevim, co s tim. Predem dekuji za odpoved.