Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
2. dub 2015

@ladyhacek Gratuluji Vám k velmi chytrému a šikovnému miminku. Chová se přesně tak, jak se miminka chovají. Nevidím žádný problém. V kojení neexistuje pravidelnost - zvláště na počátku. To, že z jednoho prsa vypije méně je normální, zvlášť jestli je různá velkost a tvar bradavky. Prostě se mu z levého pije hůř. Časem se to srovná. Chybou však je kojit vždy jen z jednoho prsa. Kojte takto - nakojte z jednoho a nabídněte i druhé. Další kojení začínejte u toho prsa, z kterého jste skončila a opět nabídněte i druhé. Laktace se postupně ustálí, je však možné, že mimi bude stále více preferovat pravý prs. To je běžné. Na dudlík bych dala pozor, zvláště na počátku může způsobit s kojením potíže, takže pokud to jde i bez něj, odložila bych ho. Kojení není jen o hladu, je to způsob, jak děti čerpají jistotu, sebevědomí, kojení snižuje pocit bolesti, reguluje tělesnou teplotu miminka. Pokud chce nakojit, patrně ví, proč a ví to lépe než my dospělí. Držím Vám palce.

emin
2. dub 2015

@sisinka74 Dobrý den, rada dokrmovat z láhve byla bohužel zcela mimo doporučení laktačního poradenství. I malé a slabé, výrazně nedonošené děti si postupně dokáží vytáhnout dostatečné množtví mléka. Náš odhad toho, zda je dítě slabé bývá často zcestný a děti dokáží překvapit (zažila jsem miminko 1,8 kg, které po několika dnech vysálo 80ml z prsu). Nic však není ztraceno. Tchýně má možná pravdu, pokud se miminko přisává a intenzivně saje z prsu, kojte tak, že nakojíte z jednoho prsa a nabídnete vždy i to druhé. Při dalším kojení začnete u toho, kterým jste končila. Pokud by mimi mělo hlad - bude neklidné, plakat, strkat ručičku do pusinky, dáte dokrm ideálně stříkačkou či cévkou. Množství dokrmu postupně snižujte (dnes např dáváte po kojení vždy 50ml, dejte 40 a dávejte 3dny. Pak snižte na 30 další 3 dny. PAk na 20.... Držím palce.

sisinka74
2. dub 2015

@emin Děkuji za odpověď, ale v tom dokrmu bude problém. Ona je pak z toho kojení docela vysílená, že dokrm nechce. U prsa mi usíná. Musím ji budit a když pak přestane pít, usne tvrdě, že dokrm do ni z těží dostanu. Proto mám strach, aby pak nehladověla. Jak poznám, že mám dostatek mlíka pro mimčo, nebo že vypilo pro něj dostatečné množství?
Ještě prosím o info, jak dlouho mám celkově kojit. Jestli čekat, až mimi samo přestane?

emin
3. dub 2015

@sisinka74 Chápu, navíc ze stříkačky je opravdu těžké díky podtlaku sát. Sání z cévky je však mnohem snažší, doporučuji vyzkoušet. Bohužel, nemám pro Vás přesné informace. Ráda bych napsala, abyste kojila každé 3 hodiny 10 min z každého prsa nakojila vždy přesně 100ml ALE tak to bohužel není a byla by to chyba. Děti nejsou na klíček. Někdy mají hlad a vypijí hodně, jindy jen trochu podudlají a cucnou si. MOhou chtít po hodině nebo i po 3, je to opravdu hodně individuální. Pokud holčička prospívá, pokusila bych se co nejvíce kojit a méně dokrmovat. Bedlivě sledujte JAK pije - zda při kojení opravdu saje - tedy bradiča jde hodně dolů a ozývá se polykání. Pokud ano a poté už nechce dokrm, nedávala bych a nakojila nejpozději za 3 hodiny nebo dříve, když bude chtít. Pokud polykání neslyšíte a brada se hýbe mělce a rychle = nesaje, přidala bych k prsu cévku s dokrmem. Odpověď tedy zní - kojte tak dlouho, dokud saje (max to bývá kolem 45 minut u spavých slabých dětí mnohem méně. Že má dostatek tekutin poznáte podle dostatečného čůrání - tedy min 6 počůraných (výrazně nasáklých) plen za 24 hodin. Pouvažovala bych nad vyhledáním LP, která by vše ukázala a ujistila Vás, že jde vše dobře.

puci83
3. dub 2015

@emin Dobrý den, no asi paní doktorka chtěla, aby přibrala na váhu co se narodila tak, tobylo necele 200g ale přibrala 380g. Zatím ji tedy kojím zobou prsou po10 min cca. Budí se sama téměř co 2 hod někdy i 3 hod. Tak ji takhle nechávám. Ale teď máme jiný problém. Dostala od 14.dne kapky Vigantol na vitamin D - ale přijde mi, že od té doby má docela problémy s prdíky. Dost se mi kroutí. ☹ Před tím byla naprosto bez problémů. Tak jsem ji k tomu pořídila tedy kapky Espumisan. Ale ten teď tedy podávám před každým kojením, což mi přijde hrozný. ☹ Je to myslíte normální? Děkuji za odpověď

aalleenn
3. dub 2015

@emin a jak ho přimět pít v noci? v noci se sám nebudí nebo vzbudí tak 1x, když ho budím tak pít nechce ...
seznam LP na kojeni.cz? děkuji ....

emin
3. dub 2015

@puci83 Mám s Vigantolem podobně zkušenosti. Ne vždy,ale občas maminky popisují zhoršení prdiku po Gigantů. Prostě ho nedavejte, nebo ne denně ale třeba 2x týdne. Staci mít mimi na světle a chodit ven. Zvláště nyní s přicházejícím jarem bude vice slunicka a vit D se vytvoří přirozene. Espumisan je další chemie,dle mého názoru zbytečná.

emin
3. dub 2015

@aalleenn Zkuste spát s nim v posteli. U maminek se děti budí častěji. Při kojení rozbalit,svléknout, Vy také. Při dotyku tel miminka sají lépe.

luciejancarova
3. dub 2015

@emin Dobrý den, ráda bych vás požádala o radu (opět). Dnes jsme byli s malým na kontrole a za 11 dní přibral jen 95g (při narození 2630g). Paní doktorka nám dala váhu abychom před a po kojení vážili. Když jsem vážila po kojení poprvé tak mi vyšlo, že vypil 40ml kojila jsem jen z jednoho prsu (měl by prý vypít průměrně 60 ml/ kojení). Když jsem ho kojila za další tři hodiny, tak jsem mu dala z obou prsou a vypil dohromady 70ml. Ráda bych se tedy zeptala, jestli mám při jednom kojení dávat vždy z obou prsou? Bojím se, aby si nevytáhnul jen to netučné mlíčko... moc děkuji za odpověď.

monni88
3. dub 2015

Dobrý den, mám 13ti denního chlapečka, který je plně kojený. Zhruba před dvěma dny ale začal dost ublinkávat, dnes jsem byla u pediatričky, jestli je s malým vše v pořádku a nakojila ho přímo v ordinaci. Po zvážení jsme přišly na to, že se malý ve velmi krátké době stihne hodně přejíst. Teď k problému - maličký právě ty dva dny i dost pláče a pusinkou stále hledá prso po celý den. Je vidět, že má opravdu hlad. Mléka mám dost, protože i po nakojení malého mi teče hodně z prsu, ale myslím si, že je slabé. Ani se nedivím, už pár dní si vždy v noci vzpomenu, že jsem za celý den vypila dvě skleničky vody a poslední jídlo byla snídaně + něco hodně malého k obědu a dál nic. Nedělám to schválně, prostě ten den tak uteče, že ani hlad ani žízeň necítím.. k tomu všemu mám doma i stres s mužem, takže brečim.. a mám děsný strach, že přijdu o mléko úplně.. je mi to líto, nechci malého přestat kojit, proto prosím o radu - lze tuhle situaci ještě napravit? Vím, že určitě odstranit ten stres a být v klidu, ale spíš tím myslím, že když je mléko slabé, jestli se dá ještě nějak vrátit jeho původní výživní hodnota, aby to mělo pro malého přínos, aby se nasytil. Dnes sotva popadal dech jak plakal, byl hladový. ☹ Děkuji za radu.

emin
4. dub 2015

@luciejancarova Dobrý den, rozhodně kojte vždy z obou prsou. Nejde ani tolik o složení mléka, jako o jeho množství. Ve VAšem případě by bylo ideální nakojit takto - z pravého, z levého a znovu ještě jednou z pravého a z levého. Další kojení bude začínat levým. Ať se daří.

emin
4. dub 2015

@monni88 Dobrý den, nejste v lehké situaci ale snad Vás uklidní informace, že SLABÉ MLÉKO NENÍ. Mléko je vždy takové, aby vyhovovalo potřebám dítěte. Malý může být uplakaný a chtít prs právě proto, že cítí Váš stress, ale není to hlady. Kojení je pro něj ujištění, že máma je blízko, jste pro něj jistotou, Váš stress, který miminko samozřejmě cítí (miminka jsou v neverbální komunikaci mnohem lepší, než my dospělí) se mu u prsu snáší lépe. Mléko máte a jen tak o něj nepřijdete. Stress samozřejmě není dobrý, ale není nutně důvodem ke snížení laktace. Doporučuji být s miminkem co nejvíce - např nosit v šátku. I pro Vás bude situace snesitelnější. Kojte nadále jako doposud a vyhovte miminku v jeho potřebě se kojit. Když ublínkává, nedá se nic dělat, prostě převlékejte, perte, otírejte. Je to lepší, než kdyby mléka byl nedostatek. Přeji, ať se situace co nejdříve zlepší.

nikollita
7. dub 2015

Dobrý den,
chtěla bych požádat o radu. Mám na pravém prsu ragádu, která se nechce hojit. Mažu purelanem, mám i hemagel, v noci spím bez podprsenky. Pořád mám pocit, že se syn špatně přisává, ale měla jsem tu laktační poradkyni a říkala, že je to v pořádku. Je normální, že po kojení je bradavka jakoby placatá? Vůbec nevím co s tím. Samozřejmě mě první dvě minuty kojení bolí, ale přikládám to tomu, že si bradavky musí zvyknout na kojení. Po kojení mám bílé bradavky (asi syndrom bílé bradavky).
Mám si pozvat jinou poradkyni? Případně používat dočasně klobouček nebo odsávačku? Problém je, že moc neodsaju, ale syn prospívá krásně, na jedno krmení vytáhne cca 150 ml.
Děkuji moc!

lenickae
7. dub 2015

@emin Dobrý den, prosím o radu. Mám doma skoro měsíční holčičku, kterou denně trápí prdíky. 4 dny zpět měla tak šílenou noc, že jsem vůbec nespala, přes den taky ne, navíc jsem byla tak vystresovaná, že jsem nebyla schopna toho moc sníst ani vypít. Navíc jsem si ten den všimla, že mám jedno prso prázdnější. Další noc jsem měla zimnici a teplotu (38C), druhý den již bylo lépe. Ale od té doby mám pocit, že obě prsa mám prázdnější, předtím jsem kojila vždy tak 15minut z jednoho a za 3 hodiny z druhého, na střídačku, a to ještě u pití usínala. Nyní po vypití jednoho prsa malá dává najevo, že chce ještě pít (vzteká se a strká si ručku do pusy). Po druhém prsu je klidnější, někdy u něj usne, někdy je ale ještě trošku neklidná.. Mnohdy vydrží tři hodiny, v noci, když se nekroutí bolestmi a spí, tak i třeba 5 hodin, někdy zase nemůže usnout a přikládám ji k prsu třeba po 1,5hod. Piju čaj na kojení, snažím se být v pohodě, ale někdy je to těžké a pobrečím si.. Už mi z prsou ani tolik neteče mezi kojeními, při kojení mi z druhého vyteče jen pár kapek.. Váhu doma nemám, tak ani nevím, kolik si předtím vytáhla z jednoho prsu..Myslíte, že ztrácím mléko nebo je ještě šance, že se mi prsa nalejí? A jak poznám, že ji už mé mléko nestačí a měla bych přikrmovat??? Děkuji za odpověď.

haficek
7. dub 2015

Holky porodila sem 1.4 k prsu mi ho davaji co 6 hodin ale nic nenakojime tak mu davaji s flašky chodim odstřikavat večinou co 3 hodiny ale někdy odstřikam 20 nekdy 50 jsem s toho už zoufala nevite co s tim ?? Odstřikavat furt nebo občas? Jsem prvorodička tak se v tom moc neviznam poradi mi nekdo?? Děkuji

emin
7. dub 2015

@haficek Dobrý den. Odsávat každé 3 hodiny 10-15 min z každého prsu nebo déle, pokud teče mléko. NA množství nezáleží, jde o stimulaci. Přikládat co nejčastěji, po 6 hodinách je velmi málo. Dokrmovat z flašky bohužel kojení neprospívá, lépe by bylo stříkačkou. Vynechat dudlík. Jakmile budete moci, mějte malého u sebe a co nejvíce přikládejte, zavolejte si LP.

emin
7. dub 2015

@lenickae Dobrý den, myslím, že neztrácíte mléko. Laktace průběžně kolísá, prsa se postupně již tolik nenalévají. 5 hodin mezi kojením je na měsíční miminko poměrně dlouho. Nemyslím, že je důvod se nějak výrazně nervovat. Kojte takto - vždy z obou prsou,přiložte k jednomu, poté k druhému a pokud se zdá, že malá ještě chce, klidně znovu zopakujte první a druhé. Pro zvýšení laktace zkuste prokojit pár nocí - vezměte mimi k sobě a kojte průběžně v noci, to laktaci velmi prospívá. Také kojení kůže na kůži - vy polonahá a mimi jen v plence. NEdávejte dudlík až do chvíle, než se vše zlepší. NA dokrm je čas až ve chvíli, kdyby mělo mimi potíže s váhovým přírůstkem. Pokud pochybujete, zkuste se domluvit s Dr na kontrolním převážení. Držím palce.

haficek
7. dub 2015

Maleho mam u sebe a tet mi rekla sestra ze budem prikladat jen 2x za den protože když davam z prsa tak se unavi a pak to nevipije ani s te flašky

lenickae
7. dub 2015

@emin Dobrý večer, děkuji za odpověď a uklidnění. Přes den kojím co tři hodiny, těch 5hodin je v noci, kdy mi toto "dovolila" před týdnem dětská MUDr. (předtím jsem jela pořád po těch 3hod. kvůli žloutence), abych se trochu vyspala. Nicméně zkusím vaši radu a pojedu opět po 3hod. i v noci, popř. podle toho, jak si řekne. Dnes večer jsem ji opět nakojila z obou prsů, snažila se ji uspat, nicméně po půlhodině se rozeřvala, nedala se uklidnit a chtěla zase k prsu - opět jsem ji dala postupně obě prsa, ale malá se pořád vztekala, podle mně chtěla jen "dudlat", ale jakmile usnula a sama se pustila, hned procitla a začala zase zuřivě hledat bradavku. Mám ji nechávat takhle přisátou kvůli usnutí? Mám strach, abych zase neměla zničené bradavky až do krve 😒 . Chvílemi si říkám, jestli není právě hladová, když je taková neklidná a roztěkaná..nebo jen hledá uklidnění? Jinak k MUDr.jdeme v pondělí 13. Doposud prospívala, tak uvidím..

emin
8. dub 2015

@haficek To je mi moc líto. Obávám se, že je to chybná rada. I nedonošená miminka s nízkou porodní hmotností je třeba co nejvíce přikládat a mít tělo na tělo. I kdyby nesál, alespoň olizuje a stmuluje bradavky a laktaci. Vaše blízkost ho rozhodně neunavuje, naopak. NEvím v jaké jste nemocnici a chápu, že bojovat s místní rutinou, která nesleduje současné trendy v kojení je asi nemožné. Co poradit? Zkuste se co nejdříve dostat domů, nyní pravidelně odsávejte a domů si pozvěte LP a domluvte si postup.

emin
8. dub 2015

@lenickae Uvidíte, kolik přibere. Místo prsu můžete zkusit uklidnit také sáním prstu, dudlík nedoporučuji. Ne každý pláč je o hladu, někdy jde opravdu jen o uklidnění a pomazlení.

mates300
8. dub 2015

Dobrý den,mám 14denní miminko.Chtěla bych se zeptat jak dlouho se tak stará miminka kojí.Malá vydrzí být přisátá 15min.pak se odtrhne.Kojím z jednoho a další kojení z druhého prsa.Hlady nepláče,vždy se sama vzbudí.Přijde mi to hrozně málo.Děkuji za odpověd.

haficek
8. dub 2015

@emin dekuji zkusim dat na vas jenže dnes nam daly sondu aby s j nim nemely praci sem zoufala

rery
9. dub 2015

Dobrý den, mám 3,5 měsíční holčičku. CCa před 14 dny jsme musela ukončit kojení z jednoho prsu (zúžený mlékovod, silné bolesti po kojení- vše odzkoušeno) Nejdříve kojení z jednoho prsu v pohodě, malá spokojená. Asi před týdnem se mi začala častěji budit v noci ( 3x) - dříve jsem kojila 2x, celkem neklidná. Už i navečer bývá dost neklidná, plačtivá - kolem 17.30h (koupeme v 18.30, krmení v 19h) Předtím krmím tak v 16.h. Zkusila jsem ji dát u večerního krmení 90ml UM Hami plus dokojím z toho jednoho prsa. Čeho jsem si však všimla je, že ji asi více bolí bříško, v noci sebou v postýlce mele, pak prdí, nebo se pokaká. Přes den se mi někdy budí z dopoledního či odpoledního spinkání s pláčem...Myslíte, že by ji to mohla způsobovat právě jedna dávka UM? Za 24h kojím zhruba 6-7x, plínečku mívá počůranou. Jen nevím, jestli ji to právě stačí. Koupila jsem si i homeopatika na zvýšení laktace. Nejsem si jista, zda postupuji dobře, popř. co dělat. děkuji moc

emin
9. dub 2015

@mates300 Miminka se maji kojit tak dlouho a tak casto, jak chtějí a dokud sají. Pokud přibírá na váže,pak ji to stačí. Doporučují ale kojit z obou prsou. Nakojit z jednoho a druhé nabídnout. Někdy se napije, jindy odmítne.

emin
9. dub 2015

@rery Dobrý den. Boleni by mohlo byt způsobené UM. Zkuste jej vynechat a uvidíte,zda bude rozdíl. Na zvýšení laktace doporučují co nejčastěji kojit. Je dobre prokoji par noci- kojit průběžně a i pres den kojit častěji, mléka se začne tvořit vice.

terinkaaaa
9. dub 2015

@emin Dobrý den, našemu malému je dnes 14 dni, plně kojím, ale mám pocit, jako by mu to mléko nechutnalo. Jednou mě úplně odmítne levý prs a saje jenom z pravého. Někdy jako kdyby mu nechutnalo ani z toho pravého. Začínám být pomale na nervy, jestli přestanu kojit a začnu dávat UM. Čím to může být? Je možné, že stravou? Jsem zoufalá z toho co už jíst, aby mu to nevadilo. Takže jím těstoviny, rýži, staré pečivo, jogurty, ryby. Děkuji za odpověď

emin
10. dub 2015

@terinkaaaa Dobrý den. Z čeho usuzujete, že mu nechutná? Ochutnala jste jej? CHuť mléka se liší podle složení, které se tvoří podle potřeb miminka. Zpravidla je MM sladké či nasládlé, zažila jsem i nahořklé a jednou dokonce mírně slané. O chuti (pokud není opravdu extrémně výrazná složka) to však většinou není, spíš o množství. Pokud miminko přibírá na váze o UM bych neuvažovala. Kojte vžy z obrou prsou. Držím palce.

naomi6
11. dub 2015

@emin Dobrý den, snažím se odstavit 15 měsíčního syna. V noci už nekojím, přes den tak 2x, ale mám strašně nalitá a bolestivá prsa. V noci musím vstát a odsát aspoň do úlevy. Zkouším šalvějový čaj a homeopatika, ale zatím je mléka stále hodně. Chtěla bych už přestat kojit úplně, ale zatím malý u prsa usíná.... Co by pomohlo? Děkuji