Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

kacena00
11. kvě 2013

@pincola já si nemyslím, že se máte cítit špatně, že máte koupený sunar, podle mě je lepší ten sunar dát, pokud ho dítě vezme a být v kldu, matka i dítě, dítě se vyspí, matka si uklidní nervy...kéž by moje malá to mléko přijala, ona odmítala a byly čím dál nepsokjenější a já čím dál víc v nervech, podle mého na dokrmení sunarem nic špatného není, ovšem jedině za předpokladu, že není vlastní MM (že neodsajete, neodstříkáte a dítě je evidentně hlady...) a samozřejmě dokrm lžičkou nebo kalíškem od sirpupu, v žádném případě ne lahví, jak třeba doporučí pediatr nebo v mém případě dokonce i jedna LP!!! jsem toho názoru, že je lépe dítě "otrávit" umělým mlékem než ho dlouhodobě trápit hlady...některým dětem sice stačí méně, a budou spokjené i na nižší hranici přibývání, ale některé děti tak spokojené nejsou...

kacena00
11. kvě 2013

@ani84 no tak přesně tohle mi dovezla ta druhá laktační poradkyně jen s tím rozdílem, že mi k tomu dala tu silnější cévku, tahle je pro miminka s nízkou porodní váhou a je o moc lepší, ta CV-01 je hrozně silné kopyto..... tu malá nevzala a divila bych se kdyby si to nějaké miminko nechalo strčit do pusy....

tuhle věc jsem zavrhla už od počátku z několika důvodů- nedovedla jsem si představit, jak s tím budu manipulovat, kam to strčím? navíc je nádobka moc malá na to, kolik třeba moje dcera v té době kdy jsem ještě kojila potřebovala dokrmu..mléko v ní rychle vychladlo

celé mi to přijde hrozně nešikovné, já jsem nevěděla co s tím, a to ještě u mě stála ta laktační poradkyně a přidržovala to...a jak bych to zvládnula sama?... fakt nevím, oproti suplementoru mi to přijde strašně nešikovné, možná jsem nemehlo, ale fakt jsem nevěděla co s tím... suplementor přilepím, zavěsím na krk a nemusím se bát, že se mi někde něco odpojí, upadne, že musím něco přdržovat..kojení ve srovnání s tím tvým odkazem mi přijde mnohem svobodnějš 😉 í

no a co se ceny týká? kdybych včas pořídila nový suplementor, investice za něj a za HA umělá mléka už by se mi dnes několikanásobně vrátila zpět...krom toho se dá koupit suplementor bazarový, já osobně jsem ho pořídila asi za 450 korun

co se týká používání suplementoru, mnooo má taky dost much...
např. umístění hadiček, udává se určitá poloha, jenže každá z nás má jiné bradavky a mě se osvědčilo to, že mi konce hadiček přečuhovaly o cca 3-4 mm, ono totiž asi záleží na velikosti bradavky, já mám spíš menší, takže když jsem hadičku přilepila jen ten 1-2 mm jak udává výrobce, mlíčko pak malé teklo pomalu a už pak nechtěla...

dále suplemetor obsahuje ventil- u lahviček je na dudlíku taková dírka a tou se vyrovnává podtlak, u suplementoru je tedy ten ventil...no, ten mi sám o sobě fungoval tak asi 3 krát a to už jej používáme víc jak dva měsíce...takže to řeším tak, že uvolním z víčka obě hadičky a tou, ze které malá nepije se nasává do lahve vzduch
(sice to zpočátku znamená že mi z volné hadičky chvilku kape mléko na zápěstí, takže když mám dlouhý rukáv je celý pokapaný, ale pořád lepší než aby sem musela lahev pořád mačkat, aby se tam zpět nasál vzduch, jako jsem to dělala první týdny, než jsem přila na tenhle zlepšovák 😀 )

teď si na víc ohledně suplementoru nevzpomínám, když si vzpomenu, dám vědět!

ebsian
11. kvě 2013

Také mám otázku: Je možné, že díky tomu, že v poslední době dávám co 2h obě prsa a malá je vytáhne, že se blíží konec kojení? Stává se to, když v noci spí celou noc..Pokud pak pár dní kojím dvakrát v noci, mléka je zase mooc. Malá bude mít 5 měsíců a plně kojím. Je ovšem veliká, tak mám docela obavy, aby to ještě stačilo časem..Váží téměř 7kg a měří 69cm..Je od narození veliký jedlík, narodila se s 3160g..
Myslíte, že i takto, když dávám obě prsa co 2h to můžem nějak vydržet dál? Ještě bych ráda kojila. Snažím se i dostatečně pít. Přibývá cca 750-850g měsíčně..Obě prsa dávám už přes týden.

luapa
12. kvě 2013

@kacena00 Děkuji za podporu, vše si uvědomuji. Příkrm zatím nedávám, zatím jak já říkám "bojuji". Jen mně štve, že se teď špatně přisává. Ze začátku, když je prso nalitější, tak v pohodě, ale jak změkne, tak bojujeme. Né, že by neměla tok mléka, ale strašně mlátí hlavičkou a nejde jí první přicucnutí. Když už "nacpem" prso a chytne se, tak saje. Už jsem to psala minule, ale mám pocit, že se mi změnily bradavky. Jakoby se zmenšily. Je možné, že špatnou technikou kojení, by se mohly nějak změnit, špatně vytahovat? Je pravda, že teď moc techniku neřešíme, jsem ráda, když se přisaje a drží. Je možné, že mně tam to mléko zůstane, to by odpovídalo. Ještě se zeptám. Kojím dobře, když jí nestačí z jednoho a dám ještě z druhého, tak při dalším kojení začínám krmit z toho druhého? Já jen, jestli si něco nekazím. Díky moc.

kacena00
12. kvě 2013

@ebsian já nevím, ale selským rozumem si říkám, že by se to mohlo časem srovnat...když bude větší poptáva přes den, tak se prsa nastartují na denní kojení i přes to, že jste noční kojení ukončily... ale nevím, je to jen selská logika... 😀

@luapa tak s těmi bradavkami Vám snad řeknou holky poradkyně to nevím...jen jsem ještě skrz ten suplementor chtěla dodat, že další využití má právě při pomalejším toku mléka nebo při opožděném nástupu vypuzovacího reflexu, když už mléko tečeproudem, dá se hadička jednoduše zastavit, takže příkrm jako takový vlastně nedáváte a jen pomáháte překlenout tu chvíli než se mléko spustí a teče už dobře, to jsem vlastně zapomnělavčera napsat, tak jen pro upřesnění, ne že bych Vás do něj zase chtěla tlačit 😉

s tím přicucnutím snad pradí odobrnice, v tomhle nedokážu říct nic...

biibaa
12. kvě 2013

Holky poraďte, bolí mě bradavky při i po kojení, je to taková palčivá bolest, taky štípání a bodání v bradavce, někdy i hodinu po kojení, je to dost nepříjemný. Co s tím? Díky za odpověď.

krmv
13. kvě 2013

Chci se zeptat,kdyz odstrikam mleko a nedam ji ho hned strikackou /mala ma 10dnu/ale do lednice,tak po vytazeni se pak ohriva treba v mikrovlnce? Asi blby dotaz,ale radsi se zeptam nez udelat nejakou blbost. A nejaky odkaz nato co muzu a nemuzu jist pri kojeni?

roma_ka
13. kvě 2013

@krmv ohledně ohřímání - mateřina by se měla ohřívat vždy ve vodní lázni - speciálních ohřívačkách k tomu určených.

andelka
13. kvě 2013

@ebsian já bych taky řekla že se to srovná..však co je za problém? v noci koj podle potřeby a ve dne taky..nevadí že obě prsa. Pamatuju si že jsem kojila do půl roka co 2h ve dne a co 2-3h v noci, někdy z jednoho, někdy (hlavně večer) z obou..a stašího jsem kojila 13m a mladšího taky ještě kojím. Mladší měl v 5m taky 7kg. Však za chvíli začnete s příkrmy a zas se to bude trochu měnit. Věř si i mimču a bude to dobré. 😉

ebsian
13. kvě 2013

@andelka Problém je, že ještě před týdnem jsem dávala jen po jednom prsu, tak mě přepadla obava, zda už to stačí, či ne? Ale malá přibírá 850g měsíčně, je veliká, tak zřejmě to ještě stačí, ale už jsem přemýšlela, zda podání obou prs znamená blížící se konec kojení třeba.. 😉

andelka
13. kvě 2013

@ebsian spíš to znamená další spurt. O konci kojení vůbec nepřemýšlej 😉

verusska1808
13. kvě 2013

@ani84 Moc děkuju za rady a tipy, kojení vleže už jsme docela vylepšily a občas se mi podaří u toho i poklimbávat 🙂 jinak teď kojíme vcelku v pohodě.
Jen už asi týden u nás probíhá zřejmě růstový spurt ve 3 měsících - přes den kojíme opravdu po hodině a vyjímečně je ta pauza delší a přes den mi malá už vůbec nechce spinkat ☹ tak hodinku a půl úplně celkem za celý den. A jak dlouho může ten spurt trvat? jinak v noci vcelku v pohodě, večerní kojení okolo deváté a pak další kojení okolo třetí a pak je ta další pauza 2 nebo 3 hodinky, ale jak pak už vstaneme, tak to sklouzne k té hodince. Ale dnes malou manžel uspal, tak byla pauza 2 hodinky, další hodinku a teď byla už hodinku a půl, tak doufám, že je to známka toho, že už ten spurt končí, protože bych potřebovala zajet do města, ale s kojením po hodině se to nedá ☹

ani84
13. kvě 2013

@verusska1808 To jsem ráda, že se vám daří 🙂
Častější kojení může mít i víc příčin než jen růstový spurt - kojení je pro miminka nejenom o výživě, ale hlavně i o kontaktu s maminkou, pomáhá jim překonávat stres a bolest, regulovat tělesné funkce (dýchání, srdeční činnost, teplotu), je důležité pro správný vývoj ústní dutiny a dokonce i pro vývoj mozku. Může to souviset i s tím, že čím je starší, tím víc má podnětů z okolí, které musí zpracovat, a kojení jí v tom pomáhá. Proto se v tomhle věku často i zhorší spaní přes den. Pak se to většinou průběžně zlepšuje a zase zhoršuje a tak pořád dokola, ale dá se to přežít🙂
A nemůžeš vzít malou do města s sebou a nakojit ji někde tam? Já jsem v tomhle věku malého nosila skoro všude v šátku nebo pak ergonomickém nosítku a kojila ho přímo v něm, kdykoliv chtěl.

hamma
13. kvě 2013

@luapa Zkuste se podívat na tyto fotografie - je tam, jak má vypadat správné přisátí:
http://kojim.webnode.cz/fotogalerie-spravneho-p...
To, jak je miminko přisáté je velmi důležité - jen tak může vypít dostatek mléka.
Pak se podívejte na toto video - je tam miminko, které pije. Pokuste se to naučit poznat i u svojí holčičky:
http://breastfeedinginc.ca/content.php?pagename...
Když si budete všímat pauzy v pohybu brady, poznáte, kdy vaše miminko pije a kdy jen dumlá.
Zdá se, že vám mléko teče pomaleji, než byla holčička zvyklá a to se jí nelíbí. Zkuste také použít stlačování prsu - tady je návod, jak na to. Je to velmi účinný a jednoduchý prostředek pro zvýšení příjmu mléka.
http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/st...
A k té druhé otázce - ano, děláte to dobře, že nabídnete i druhý prs, poté co miminko dopije u prvního. Střídání je také dobré, ale nemusíte si s tím dělat moc hlavu, když to občas popletete, tak se nic neděje 🙂

hamma
13. kvě 2013

@krmv Podívejte se na toto video:http://breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-reallygood-czech
Je tam miminko, které pije mléko - podle toho se můžete naučit poznávat i u vaší holčičky, jestli opravdu pije a budete si tak jistá, zda má dost mléka.
1,5 hodiny spánku je na novorozence spíše nadprůměrná doba - spousta dětí spí okolo 30 minut. Takže můžete být klidná.

hamma
13. kvě 2013

@mysplys Dobrý den, také se podívejte na video s miminkem, které pije mléko - naučíte se tak poznat, kdy vaše miminko opravdu pije: http://breastfeedinginc.ca/content.php?pagename...
Můžete zkusit i upravit přisátí podle těchto fotografií:
http://kojim.webnode.cz/fotogalerie-spravneho-p...
Je možné, že tvorba mléka není dostatečná a bude potřeba ji zvýšit - doporučený postup jak na to, najdete tady:
http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/ja...
Rozhodně ale nabízejte kojení, kdykoli si o to váš chlapeček řekne 🙂

hamma
13. kvě 2013

@ebsian Vůbec se nemusíte strachovat - některé děti pijí z obou prsů běžně. Holčička vám krásně přibírá a pokud je i jinak spokojená, tak se ničeho nebojte a kojte s klidem dál, podle toho, jak bude vaše dcerka potřebovat.
Pokud by vás zajímaly nějaké tipy jak na příkrmy, napište do IP.

hamma
13. kvě 2013

@krmv Až teď jsem si všimla dalšího dotazu - nejlepší by bylo, kdybyste mléko nemusela odstříkávat, ale miminko si ho vypilo rovnou od vás. Určitě bych vám doporučila obrátit se na poradkyni, která by vám pomohla upravit přisátí miminka tak, abyste nemusela odstříkávat - je to to nejjednodušší, co můžete udělat a čas, který teď věnujete odstříkávání budete moci věnovat vaší dcerce. Na stránce kojim.cz najdete kontakt hned na několik dobrých poradkyň z Brna. Také tam funguje podpůrná skupina, kam můžete přijít a poradit se: http://www.poradkyneprikojeni.cz/podpurna-skupi...

verusska1808
14. kvě 2013

@ani84 Ahojky, až po tom, co jsem si teď přečetla tvou zprávu, tak mi došlo, kdy tohle baštění po hodině začalo - před týdnem. To jsme totiž byly na kontrole na kyčličkách a dr. nám řekl, že peřinku, kterou měla předtím neustále, že už ji má mít pouze na noc. A tím pádem se přes den vrtí neustále jako čert, nejen že mává ručkama jako předtím, ale hlavně neustále kope nožičkama - což předtím nemohla a když je na zádičkách, tak stále zvedá nožičky do výšky, že se jí při tom zvedá i zadeček a celkově když je vzhůru, tak je dost akční, i na bříšku je teď několikrát denně a koníky pase s přehledem. A dost jí zajímají hračky na hrazdičce v lehátku - v tom vydrží i půl hodinky sama, když má dobrou náladu. A snaží se dost povídat, neustále si cpe ruce do pusy a slintá jak bernardýn. Tak jestli ono to nebude i tímhle, co myslíš? Standartně kojíme vždycky z jednoho prsu, tak nemám zkusit jí dávat z obou? Že by se tím mohla víc zasytit a pak vydržet i déle bez jídla? A jak dlouho by tohle kojení po hodině ještě mohlo trvat? A srovná se nám to pak zas na ten dvouhodinový režim? A jde mimčo nějak naučit pak postupně třeba na 2,5 hodinový? Nebo to prostě musím nechat čistě na něm, jak si řekne?
A v jakém úvazu jsi ho nejčastěji nosila a jaké jsi měla nosítko? Já šátek mám, minule mi v něm vydržela asi deset minut a pak si usmyslela, že se chce hrozně moc hýbat a to v tom šátku prostě nejde.

ebsian
14. kvě 2013

@hamma Děkuji, příkrmy mám trošku nastudované, začneme až od ukončeného 6. měsíce na radu pediatra, protože kojením pdole něj přibírá krásně, není třeba ještě začínat. 🙂
Určitě bych vaší nabídky využila, jak začnu vařit první zeleninky atd. 😵

hamma
14. kvě 2013

@ebsian Rozhodně není kam spěchat s příkrmy. Kromě rady pediatra je také dobré sledovat signály dítěte - v určitém věku se děti začnou vehementně dožadovat jídla, nejde to nepoznat. Tím dávají najevo, že už jsou připraveny na ochutnání pevné stravy. U někoho to může být v pěti měsících u jiného třeba až v osmi. Mám zkušenost, že pokud se opravdu počká, až dítě začne samo chtít, nebývají pak s jídlem problémy.

mysplys
14. kvě 2013

@hamma moc děkuji za odpověď, vypozorovala jsem, že problém bude zřejmě v přisátí, malej se přisaje správně, ale jak mám plnou pusinku mlíčka, tak po chvilce jakoby mlaskne a tu pusinku přivře a tak saje, a dokud mlíčko teče rychle, tak mu to nevadí, ale když se tok mlíčka zpomalí, tak už toho moc nevytáhne ...snažím se posledních pár kojení kontrolovat přisátí a je pravda, že vztekání víceméně není ... doufám, že bude problém opravdu v tomto, jinak prso opravdu nabízím tak jak malý chce, dneska dokonce i po hodině od začátku předešlého kojení ..děkuji moc za radu a odkazy 😉

mysplys
14. kvě 2013

@kacena00 děkuji moc za radu, je pravda jak píšete, že mám štěstí, že malej prso chce, byť se začne za chvilku vztekat, tak za chvilku ho vezme znovu 🙂 je to opravdu výhoda a za kojení jsem opravdu schopná bojovat, takže i jeho vztekání řeším v klidu, nechceš teď - zkusíme to za chvíli, mám v tomto štěstí, že nemám jiné dítko, které by vyžadovalo péči, takže se můžu věnovat jen jemu a nevadí, že nekojím z jednoho prsa a nemáme odkojeno za 5 minut, nic jiného pro mě není důležité než maličký ... a zároveň si moc užívám ty naše intimní chvíle při kojení, při flašce by to nebylo ono ... děkuji moc za názor a radu a držím Vám palečky, aby alespoň nějaké mlíčko pro dcerku bylo a byly jste obě spokojené 😉

ebsian
14. kvě 2013

@hamma naše chce jen prso 😀 😀

ani84
14. kvě 2013

@verusska1808 Přesně tak, to může být všechno důvod, proč se potřebuje u prsa uklidnit častěji. Opětovné natažení intervalů mezi kojením se nedá takhle předpovědět, každé mimčo to má jinak. A nejlepší je nechat rozestupy opravdu na malé, pak jde kojení nejlíp. Nabídnutím obou prsů ale určitě nic nezkazíš 🙂
Já jsem vázala ze začátku do kolíbky, asi od 3 měsíců vertikálně - kříž s kapsou uvnitř. Pokud jsem chtěla nakojit, trochu jsem šátek povolila, aby měl malý hlavu v úrovni prsa. Zhruba od 5ti měsíců dodnes ho nosím převážně v Ergu, čím byl malý pohyblivější, tím hůř se mi šátek vázal. Ze začátku taky dlouho nevydržel, ale postupně si zvykl, vyrážela jsem hned po uvázání ven na procházku, tak vydržel chvíli pozorovat okolí a pak většinou usnul.

hamma
15. kvě 2013

Milé maminky, bohužel už vám nemohu dále radit na těchto stránkách - etický kodex poradkyně mi nedovoluje dávat rady na stránkách, na kterých je současně reklama na umělou kojeneckou výživu. Pokud vám to vadí, obraťte se na provozovatele stránky a dejte mu o tom vědět - změna je možná.
Přeji vám pěkné dny s vašimi miminky.

luapa
18. kvě 2013

@hamma Tak to zvláštní přístup. Myslím si, že správná laktakční poradkyně by měla přistoupit i na možnost, že maminka bude muset dát UM, tak proč by jí měla vadit reklama, které jsem si ani nevšimla. Myslím si, že tyto stránky navštěvují maminy, které chtějí kojit. A pokud to není možné, tak je reklama správná, alespoň mají přehled, co je na trhu. Já stále bojuji s kojením, pořád pročítám a radím se, ale stejně to nestačí. Tak co mám dělat? Nechat dítě hladovět. Minulý týden jsem prodělala lehčí retenzi mléka. Od té doby dělám vše podle návodů a možností. Ale mléko nepřichází. Malá vypije málo, a už přestala tolik přibírat. Stále brečí, málo spí, cumlá si prstíky. Večer už jsem musela dát příkrm a to jste měla vidět ty spokojené očička, jak se na mně dívala, když měla plné bříško. Samozdřejmě to ještě úplně nevzávám, ale udělala jsem maximum, alespoň jsem o tom přesvědčená. Teď musím vybrat správnou náhradu za mé mléko. Jsem ráda, že jsou laktakční poradkyně. Díky tomu jsem kojila plně celý měsíc. S první dcerou jsem odcházela s příkrmy už z porodnice. Ale ta "masáž" tady na miminy je šílená. Skoro jsem přestala malé dávat jíst, jen za cenu toho, abych kojila. Vše ostatní pro mně nebylo důležité. Brečela jsem, že jsem neschopná , a že jsem si neměla pořizovat druhé dítě, když nemůžu kojit. Měly by se někdy poradkyně zamyslet nad tím, jak radit a né odejít z těchto stránek, jen kvůli nějaké reklamně. To je prostě můj názor.

lusyy
18. kvě 2013

@luapa
@hamma naprosto souhlasim s luapa,nevidim duvod proc odchazet,ze sve zkusenosti mohu rici diky,ze um existuje. Zadna laktacni poradkyne me neporadila jak resit syndrom belave bradavky . Takze byl konec s kojenim -podotykam mela jsem 2xatb kvuli zanetu,dcera mela z toho prujem jak hrom. A buh vi jak moc jsem chteka kojit,ale ted jsem toho nazoru ze za kazdou cenu ne a maminky by se za to nemely odsuzovat. Proste to jde nebo ne. Neni nic horsiho nez hlad prcka.

kacena00
18. kvě 2013

@luapa @lusyy já tak trochu chápu @hamma jako ty pohnutky, protože já podvakráte o mléko přišla právě kvůli podplacenému peiatrovi, dokázala mě natolik zmanipulovat, takže jsem alergická na ten byznys,na to, jak nás zneužívají farmaceutické firmy skrz některé hamižné pediatry.. na druhou stranu také nejsem zastáncem nechat dítě hladovět, já svoji dceru o hladu měla dlouhodobě, ale to jen proto, že ona sveřepě UM odmítsala, ale to, že někteří poradci mají jedinou radu-klid a kojit kojit za každou cenu a nic víc...mno to není můj šále kávy

nicméně myslím s, že právě na těchto stránkách má smysl zůstat, protože tady právě může @hamma stejně jako jiní poradci dobře využít svých znalostí a zkušeností a zúročit je tak, že některým maminkám pomohou a podpoří je, protože tady je tolik maminek, tím pádem je i šance mnoha maminkám opravdu pomoci

a nebo tedy rezignovat poradenství na jakýchkoliv stránkách, protože reklama na uměl mléko bude všude...leda by sipak taková poradkyně, která nesouhlasí s nekalými praktikami farmaceutických firem, stejně tak jako některých pediatrů, kterým je přivýdělek nad zájmy dítěte a matky, bude muset založit svoje stránky...jiná východiska asi nejsou..

lusyy
19. kvě 2013

@kacena00 musim rict,ze ja jsem se nesetkala s zadnym zdr.pracovnikem ktery preferoval um,spise naopak kojit,kojit,kojit........naopak jsem prosila sama,at me laktaci zastavi,jinak bolesti vyskocim z okna. Kdo nezazije neuveri.