Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

sabini
24. říj 2015

a co znamená nedostatečně časté kojení? Doteď problém nebyl, už jsem měla pocit že jsme si našly "svůj režim". Pila mi co tři hodiny a prsa jsem střídala. Napila se do syta, do hodinky usnula a za dvě hodky se vzbudila k dalšímu kojení. Ze sátím problém nebyl. Ted se v nocí budí už jen 2 x na kojení, což jsem četla že je normální. Že se mají nechat spinkat a buzení už není tak časté jako u novorozenců 😖

emin
24. říj 2015

@pisisvori Pokud to není nesnesitelná bolest, pak zkuste chladit, mléčné žlázy přece jen mohou být zduřelé, pokud jste v noci kojila často.

articstar
25. říj 2015

@emin Děkuji za odpověď. S tím spaním jsem to myslela hlavně v noci, protože zhruba od 8 do půlnoci špatně spí, zřejmě ho trápí bříško a potom od půlnoci usne zhruba tak do 5-ti. Přes den se mi budí po hodině až po třech h., takže s tím problém nemám. Ještě bych na Vás měla jeden dotaz. Po každém kojení mě nějakou chvíli pálí bradavky a pak už je to v pohodě, ani při kojení mě to nebolí. Může to být způsobené špatným přisáním dítěte? Děkuji.

emin
25. říj 2015

@articstar Dobrý den, nemyslím,že pálení je způsobené špatným přisáváním, To je spíše popisováno jako intenzivní řezavá bolest při přisátí, vystřelující do konečků prstů, je opravdu velká. Toto bude spíše jednoduše bolest z častého "používání" bradavek. Ony si prostě musí trochu zvyknout, doposud lenošily 🙂

mahi
26. říj 2015

Dobrý den, měla bych na Vás otázku. Dcerce je 10 měsíců a od počátku odsavam mléko odsavackou a k tomu ještě dostávala UM. Odsavala jsem po 3 hodinach kolem 30-60ml.Nyní si odsaji ráno cca 60 ml a večer to stejné. Z jednoho prsu je to cca 50 ml a z druhého zbytek. Je dobré pokračovat dále,i když je ho málo,nebo už takové množství nemá význam? Děkuji za Vaši odpověď

articstar
26. říj 2015

@emin Děkuji za odpověď 🙂

xleni
26. říj 2015

Dobrý den, můžete mi prosim někdo poradit? Mám třítýdenního chlapečka a začal se hrozne vztekat při kojení. Měla jsem doma laktační poradkyni a doporučila mi bylinky - recke seno a benedikt lékařský. Dnes beru 3 den a vztekani je horší. Už je u každého kojení. Nevím, co mám dělat!? Napije se trochu a hned vztek, pak chvíli pije a zase vztek. Odsavam celkem dost mlicka, takže toho asi moc nevypije. Manžel chce abych mu davala UM, ja nechci. Jednou jsem mu UM dala, ale nechtěl.

xleni
26. říj 2015

Ted jsem odsala 100 ml.

emin
27. říj 2015

@xleni Dobrý den, úplně tomu nerozumím... proč odsáváte? Dokrmujete? tot "vztekání" je s největší pravděpodobností rozčilování nad slabým tokem mléka. Um rozhodně nedávejte a kojte a kojte a kojte. Kojte co nejčastěji, hodně v noci - někdy stačí pár prokojených nocí a vše je ok. Nedávejte dudlík. Kojte vždy z obou prsou a prostřídejte je za jedno kojení i víckrát. Střídejte polohy. To vše pomůže navýšit laktaci. Odsávání není třeba. Benedikt a řecké seno sami o sobě situaci nezachrání pokud miminko nebude dostatečně často a efektivně sát. Držím palce.

emin
27. říj 2015

@mahi Odpověď je jednoduchá - každá kapka dobrá a má cenu!

mahi
27. říj 2015

Moc děkuji za odpověď 🙂

kac86
27. říj 2015

Dobrý den, potřebovala bych poradit s regulací laktace. Jsem čtvrtý den po porodu a dnes mě propustili z nemocnice. Malá se přisává a při jednom kojení vypije dle váhy až 50. Ale prsa se mi strašně nalévají. Mám je úplně tvrdá a nalitá. Začala jsem si mléko odsávat a hned poté prsa chladím, ale moc to nepomáhá. Nemáte nějaké další rady, jak prsům ulevit? Vzhledem tomu, že mám prsa tak plná, mi přijde, že se malá nemůže pořádně přisát a začínají mě bolet bradavky. Na začátku kojení vždy cítím chvíli takový řezavý pocit. Děkuji Za odpověď

emin
27. říj 2015

@kac86 Dobrý den, odsávejte do úlevy, ne více. NAhřejte rozmasírujte krouživými pohyby, poté kojte a poté chlaďte. Kojte vždy z obou prsou. Při tvrdnutí opět nahřejte, rozmasírujte a klidně i před kojením torchu do úlevy odsajte - ideálně ručně, je to šetrnější a citlivější i když namáhavější. Nebojte, tato bouřlivá laktace se časem upraví, zvláště pokud budete kojit na požádání, tedy bez pravidelných intervalů, ale tak, jak si mimi řekne (s výjimkou opravdu dlouhých pauz typu 5 a více hodin, to doporučuji budit).

xleni
27. říj 2015

@emin Takže mám malého v noci budit? Normalne se vzbudi tak 2x. V jednu hodinu a pak kolem 5. Pres den kojím po cca 2 hodinách, jak si řekne. A jak poznám kdy prostřídat prsa? Pije z jednoho z a pak dám druhe a to uz jen cucne, nebo ani to ne. Tak jak udělat aby pil z obou?
Děkuji moc!

xleni
28. říj 2015

@emin A mám po kojení odsavat co tam zbyde?

kac86
28. říj 2015

@emin Děkuji moc za odpověď.

joyfulgirl
28. říj 2015

@mikulka
Ahoj mikulko. Mám takový problém. mám 7 měs. syna. Plně jsem ho kojila asi tak do 4 měs. Poté jsme začali s příkrmy a k tomu jsem začala s nutrilonem, protože mu moje mléko přestávalo stačit. Tím jsme tedy pili i z flaštičky a on začal lenivět. Nyní jsme na tom tak, že mu za den odstříkám max. 20ml. Piju docela dost ale nedaří se mi z prstů "vycucnout" vic. Je možné abych se zase rozkojila? nebo abych měla více mléka poradíš mi nějaký způsob či čaj nebo doplněk stravy? chtěla bych alespoň přes zimu aby byl ještě kojen. Děkuji za radu

spygy
29. říj 2015

Dotaz - stále se ještě snažím kojit jak jen můžu, ale ted už 4. den mi odmítá přes den prsa, vždy si jen cucne a potom už nechce a řev, takže samozřejmě musím dát UM, v noci ale krásně z prsa papká, co mám dělat, samozřejmě při mám zatvrdlé prso, zatím jen jedno a bolí to a nevím jak si ulevit, když malá nechce mlíčko tahat, co ted?

emin
29. říj 2015

@xleni Můžete, nic tím nezkazíte, ale není to nutné, pokud miminko saje dobře a efektivně.

emin
29. říj 2015

@joyfulgirl Dobrý den, rozkojit se je možné, ale bude třeba dodržet některé zásady, přes které nejede vlak (jinými slovy, pokud je dodržovat nebudete, je šance na plné kojení malá).
1) žádná flaštička - dokrm cévkou či lžičkou prsotě jinak než přes sání dudlíku.
2) velmi intenzivní kontakt s miminkem - společné spaní, nošení v šátku a co nejvíce kůže na kůži.
3) kojení - tedy kojení časté, intenzivní, střídání prsou.
4) žádný dudlík
Bohužel, už prvotní podání dokrmu lahvičkou s velkou pravděpodobností způsobilo, že laktace nadále klesala a mimiko si na láhev zvykle. Přeučování může být v tuto chvíli těžké. Potravinové doplňky - čaje, bylinky, homeopatika nic nezkazí, ale pokud nezačnete správně a intenzivně kojit a zároveň neodeberete miminku dokrm lahví, pak moc šancí nevidím ☹. Držím palce.

emin
29. říj 2015

@spygy Dobrý den, možná že se nacházíte v podobné situaci jako joyfulgirl (dotaz před vámi). Dokrmujte lahví? Miminka se zpravidla takto chovají, když mléko neteče dostatečným proudem, když jsou matena dudlíkem či dokrmována lahví. To, že se tak nechová v noci je jen důsledek toho, že v noci se mléko (díky vysoké hladině hormonů) tvoří lépe a více teče. To je však také dočasné a postupně může začít odmítat prs i v noci. Platí stejná pravidla jako v předchozím případě.

xalla
30. říj 2015

Dobry den chtela bych se zeptat jestli muzu pokracovat v kojeni kdyz jsem podstoupila rentgen zad/patere?Dekuji moc za info

zazana81
30. říj 2015

Dobrý den, mám chlapečka, bude mu pět měsíců, váží něco málo přes šest kilo, ale je pěkný, není na pohled hubený. Bude mít k 70 cm. Kojí se ale každé dvě hodiny, což už mě celkem vyčerpává. V noci se take začal budit častěji, dříve tak dvakrát, max. třikrát, nyní i čtyřikrát .... Myslíte, že mám začít přikrmovat? Na poslední prohlídce doktorka říkala, že ne, ale jak píšu, už toho začínám mít nějak dost ... ☹ Díky za radu.

anniesfibis
30. říj 2015

Dobry den, koupila jsrm si tabketky pidkavice a benedyktu. Davkovsnu mi rekli 3x3tbl.od kazdeho...mam tedy kuru na 10 dnu. Rodut budu poprve v prosinci. Prodim o info-msm to brat hned jsk porodim nebo od kdy? A nemuzu si tim nejak rozrusit kojeni?...rsp.chci to brat na podporeni rozkojeni, ake nerada bych aby po dobrani se mi mleko ztratilo a ja to musela brat porad. ...chapete, hsk to myslim-jestli by treba bez toho nebyka laktace mozna mrne, ale bez prioadnych pozdejsich problrmu. ..zda si tim zkratka neublizim. Dekuji

emin
31. říj 2015

@xalla Samozřejmě, rentgen pro kojení není problém

emin
31. říj 2015

@zazana81 Dobrý den, časté buzení i vyžadování kojení není důvodem pro podání UM. Většinou je to dočasné a zcela normální. Spíš se pokuste trochu zefektivnit a z intenzivnit kojení - střídat prsa i několikrát za jedno kojení, zkusit nové polohy, stlačovat prs apod. Důvod častého kojení však nemusí být hlad - očkování, zoubky ale i např. nová psychomotorická dovednost dítě mohou natolik rozrušit, že u prsa hledá spíše uklidnění a jistotu. S UM bych nezačínala.

emin
31. říj 2015

@anniesfibis Dobrý den, kdyby existovaly nějaké tabletky, které by fungovaly tak, jak píšete (tedy pokud je berete mléko máte, pokud vysadíte, nemáte) ulevilo by se mnoha maminkám a výrobce tohoto preparátu by byl miliardářem 🙂. Ani Benedikt ani Pískavici nepotřebujete VŮBEC. Pro úspěšné kojení NEJDŮLEŽITJĚÍ ZAČÁTEK - tedy včasné přiložení, ideálně samopřisátí dítěte. Vaginální porod je pro rozběh kojení lepší než sekce. Dále co nejintentzivnější styk miminka s matkou, časté (i po hodině) přikládání k prsu, správné přisávání (aby se neporanily bradavky). a hlavně neomezování kojení ve frekvenci i délce - tedy kojit tak často a tak dlouho, jak mimi chce. Nedávejte dudlík, ohlídejte, aby případný dokrm (pokud bude nutný) nebyl podán lahvičkou. Vyhledejte v okolí dobrou LP a vezměte si na ni kontakt v případě potřeby po porodu. S Pískavicí a Benediktem začnteě, klidně až po porodu pokud budete chtít laktaci podpořit. Samy o sobě však nic nezaručí, důležité je dostatečně a správně kojit. Držím palce, aby vše vyšlo. 🙂

anniesfibis
31. říj 2015

@emin dekuji. Mydlela jsem to spis tak, zda mi nemuze laktaci narusit jejich uzivani. Kdyz proste tacnu po porodu just-jsko podporu-ne zachranu...pak po dobrani, zda to telu nebude chybet a tudiz neprestane mleko tvorit. Kuru uz mam koupenou, tak mi jde o zo, zda jej muzu po porodu nasadit nebo si ji mam schovat az na pripadnou ,,mlecnou krizi,

emin
31. říj 2015

Brát klidně můžete, nic tim pokazit nemůžete.
@anniesfibis

jaja731
1. lis 2015

Dobrý den Mikulko.
Potrebuji poradit. Jsem po predcasnem porodu a kojit nebudu. Jenze se mi velmi nalila prsa, uplne boli. Co mam delat? K doktorovi jdu az za dva dny ale at to do te doby zvladnuzvladnu. Děkuji moc.