Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

sisstin
3. bře 2016

@sabini je no, ja prave diky "super" info od zdravotniku prvniho nekojila vubec, ted uz jsem mela nastudovano a zatim se dari 🙂

psya
Autor odpověď smazal
Zobraz
sisstin
3. bře 2016

@psya hlavne ne klouboucky, dite se na ne prisava spatne, dochazi k poklesu laktace, nedochazi k vymene informaci a nedela se mleko "na miru", a byvaji casto zdrojem infekce. Mela by na vas mrknout LP, jestli mate dobry prisati, pokud jo, tak bohuzel nekoho bradavky ze zacatku boli, nez si zvyknou.

luba41
3. bře 2016

@psya a tiež by to mohla byť mykoza, takže nech pozrie a zhodnotí laktačná..

aluk87
4. bře 2016

Ahoj mikulko, mám 7 měsíčního syna, do půl roku jsem ho plně kojila, jak jsme zavedli příkrmy, tak už tolik nekojím. Hlavně v noci se mi budil po 1 až 2 hodinách, mléko ode mě mu už nestačilo, zkoušeli jsme kaši ale bolelo ho v noci břicho, tak jsem mu zkusila dát UM a je to lepší, někdy ho nakojím i k ránu. Přes den kojím jen jednou někdy 2x. Prso nevyžaduje. Ráno dostane kaši, protože když ho nakojím má za 2 hodiny hlad, v poledne má zeleninku, ke svačině přesnídávku nebo jogurt, večer dostane UM. Mám mu dávat UM i přes den.Děkuji za odpověď.

luba41
4. bře 2016

@aluk87 pozri si príspevok zo včera od "sabini" a potom odpovede nan odo mna a sisstin..celý problem je vo velmi rýchlom a objemnom zavedení príkrmov, ktoré úplne vytesnili dojčenie..7 mes. doteraz dojčené dieťa má byť v tomto veku drvivej väčšine na materskom mlieku..

ivetkavysocina
5. bře 2016

Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda je ještě možné se rozkojit až od druhého dne,když miminko bylo hned po porodu odvezeno na operaci? Máte někdo zkusenost?

alcaham
5. bře 2016

Ahoj, mám jeden dotaz..Mám chlapečka 7.tydnu..Z porodnice jsme odchazeli s lehkou žloutenkou,ani nás
nesvítili..nevím přesně hodnotu..U dětské doktorky chodime na odběry,už jsme byli 4krát..vše je v pořádku,jen ten billirubin..za 7.týdnů klesl o 50 a to je prý málo..Malej je plně kojený. Porodní váha 3930g a ted má 5980g.. Je to moje 3dítě a oba před tím sem kojila do 2let..A ted k problému..P.doktorka mi řekla,že mám vynechat kojení. Nejdřív na týden..To jsem se zděsila..A pak teda na víkend a třeba ob kojení..Od čtvrtka to zkoušíme s UM a je to horor.Malej to s lahvi neumí,nic nevypije,zkoušela jsem i lžičku a stříkačku a to mi všechno vyplive.A pak příšerný řev. Nevím si už rady..dávám ho k oknu a příjde mi,ze se lepší..moc světla teď není..dudlík nemáme..ze spokojenýho mimi máme za 2dny křiklouna..ach jo.. moc děkuji za jakoukoliv radu..

sabini
5. bře 2016

@luba41 ještě se chci zeptat, jak je to s energetickou potřebou dítěte, respektive energetický příjem? Když je plně kojeno a zavádění příkrmů je opravdu minimální, třeba ty tři lžičky za den, a ostatní MM,nepotřebuje zvýšit energ. hodnotu? V půl roce už se mi přetáčí sama na bříško, hodně si "vyhraje" a potřebuje opravdu větší přísun energie než jako tomu bylo doposud, nevím co je na tom pravdy že od půl roku už MM nepokryje spotřebu živin a energie a i proto se začíná se zaváděním příkrmů.

sisstin
5. bře 2016

@sabini znam dvoulety plne kojeny decka a maj treba 15 kg ;)

sisstin
5. bře 2016

@alcaham pri zloutence je naopak treba kojit co nejvic!!! Vynechavani kojeni nebo prevarovani mm je mytus a spatna rada od dr :(

luba41
5. bře 2016

@sabini neriešim energetickú hodnotu ani inú hodnotu..dieťa priberá? je spokojné? vyvíja sa primerane veku? tak absolutne neriešim..a Tvoje nemá ani 6mes, takže pokial priberala rovnomerne, tak na príkrmy bola asi aj skoro, teda pokial nejavila sama záujem..,,..nesledujem kolko dieťa zje príkrmu / nemeriam objem/príkrm ponúkam popri dojčení....materské mlieko je vždy stavané podla potrieb dieťaťa v danom veku...sú deti plne kojené aj v 1 r. / príkrm žiaden, resp. pár lyžičiek/.a váha hmotnosť 12kg..je normálne že deti často príkrmy dlho odmietajú, resp. jedia pár lyžičiek..min do 1,5-2 r. sa dojčené deti majú len zoznamovať s novými jedlami, chuťami popri dojčeníi..nemajú napr. v 1r. jesť jak drevorubač..WHO vraj odporúča plné dojčenie minimálne do 6 mes. veku a následne postupné zavádzanie príkrmov, ochutnávanie...nečítam študie, ani nič podobné, ale mám načítaných za tie roky kopu reaálnych príbehov, problemov s dojčením, osobné skúsenosti a logicky mi vychádza, že po polroku sa z MM nemôže odrazu stať "voda"-bez živín, vitamínov,bielkovín atd...dieťa samé začne javiť záujem o príkrmy, ale dojčenie bude aj nadalej a malo by byť prvoradý zdroj potravy..dokonca niekde som čítala, že v 1. roku by objem MM v dennej strave mal predstavovať u dojčeného dieťaťa min 50-75%..čo u dojčených detí aj väčšinou platí / pokial maminy nezačnú prikrmovať vo velkom , obmedzovať a nahrádzať dojčenie/ ..dieťa s neobmedzovaným kojením sa sa dokáže kojiť roky..

alcaham
5. bře 2016

@sisstin moc děkuji za radu..taky mi přišlo zvláštní přestat kojit.Dneska už na to kašlu,malej je spokojený a neplače..u prsa..uvidim co výsledky v po..díky moc a krásný den 🙂

sabini
5. bře 2016

@luba41 přikrmuji teprv od ukonč. pátého měsíce, ale asi tři max. čtyři lžičky a dokojím. Malá si právě sama o jídlo říkala sahala na něj pozorovala jak jím třeba jablko a chtěla ho zkusit. Takže jinak bych ji určitě do ničeho nenutila, i když nám doktorka doporučila že podle nejnovějších ponatků můžem klidně začít od ukončeného čtvrtého měsíce, měli jsme měsíc skluz a nic se nestalo. Akorát mi vysvětlila že díte už má větší nároky na vitamíny a složky které mateřské mléko nemá v takové míře a začíná se zvyšovat nárok na energetický příjem. Právě ted když kojím tak je to mléko takové poločiré, není úplně do bíla a s tím "tukem" jako kdysi. Malá má 7 kg, je tak akorát 🙂

sisstin
5. bře 2016

@sabini tucne je mliko furt stejne, akorat cim bliz k bradavce, tim vic jsou ty tukovy slozky rozptyleny, predni a zadni mliko neexistuje a MM je normalne svetle, nema barvu jak kravsky ;)

sisstin
5. bře 2016

@sabini pediatri maj od vyrobcu UM prachy, takze jejich taktika je jasna. Pokud jsou v cekarne reklamy na UM, tak o to vic ;)

sabini
5. bře 2016

@sisstin no právě že né,v čekárně byla reklama na to, že mateřské mléko je to NEJ a k tomu popsané jenom samé výhody. Pardon, to mi říkala sestřička a ne doktorka o těch živinách. Ta taktiku nepotřebuje, co by z toho tak sestra měla 😀

katyxq
5. bře 2016

@sabini od str. 34 výborný článek i o živinách v mm - http://www.neonatology.cz/upload/neonatologie.w... a tady taky info http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/prikrmy/

sisstin
5. bře 2016

@sabini sestry jsou uplne nejhorsi, ja z ty nasi rostu. Ono si vem, ze prumerny pediatr moc kojenych deti starsich 6 mesicu nevidel a zije z toho, co se naucil ve skole, ze po pul roce se z MM stava "voda" apod.

olga_
5. bře 2016

@sabini Já jsem syna kojila plně zhruba do jeho 10 měsíců. Jídlo jsem mu nabízela a spíše jen ochutnával. Dal max pár kousků něčeho za den (dušená zelenina, jablíčko atd.). Pohybově byl na tom tak, že asi v šesti, sedmi měsících se plazil, v osmi se začal zvedat, v devíti lozil a seděl. Kojila jsem na požádání. Prospíval ukázkově a doktora byla vždy spokojená. Myslela si, že v té době už má šestkrát týdně maso 😀, které začal přijímat až tak v jedenácti měsících a ve větší míře ještě později. Rozjedl se pořádně až ve 14 měsících. Roční kontrola zcela v pořádku včetně hladiny železa.

Podle mě je kojení na požádání a nabízení příkrmů tempem, které je pro dítě přirozené, základem úspěchu. Řeči o energetickém příjmu, nedostatečnosti MM atd. jsou prostě jen kecy, které kojicí matky zbytečně stresujou a vedou na scestí.

luba41
5. bře 2016

@sabini sestra v ambulancii je väčšinou "dôležitejšia" ako lekár.. fakt radím v dobrom, neprehánať s tými príkrmami, stačí jeden, max dva v malom množstve..ak prejavovala dcera záujem, tak je to v poriadku..a taktiež nesledovať "kvalitu" mlieka..dojčiť stále na požiadanie-ponúkanie..ak chceš, prečítaj si slovenskú mamila stránku-určite tam nájdeš aj odpovede na dalšie Tvoje otázky..aby to zase nevyznelo, že som nejaká zarytá "kojofilka", ale na sebe mám "vyskúšané", ako dojčenie funguje, takisto som si prešla nejakými problemami, takže radšej poradím ako problemom predchádzať, príp. ako si nekaziť zbytočne dojčenie....a teda už je na každej mamine, ako tie info prijme..
netreba s jedlom ponáhlať..ved dospeláckeho jedla sa naje za celý život ešte dosť..ale MM mu nič v jeho živote nikdy nenahradí..
napr. http://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/ako-pokra...
http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/dlhod...

sabini
5. bře 2016

děkuji děkuji všem! 🙂

emin
5. bře 2016

@alcaham Vůbec nechápu, proč byste měla přestat kojit. Naopak. Rozhodně bych kojila, žloutenka je do jisté míry přirozená, je třeba ji ohlídat, ale brát přitom dítěti to nejpřirozenější mi nepřipadá jako vhodná diagnoza.

emin
5. bře 2016

@psya Dobrý den, dle popisu soudím na nedokonalou techniku přikládání a přisávání. Dbejte na maximálně otevřenou pusinku miminka, dejte mu chvíli čas před přiložením, aby pusinku otevřelo. Nedávejte dudlík. Bradavky mazejte Purelanem, kokosovým olejem apod. Také hydrogelové polštářky např do Medely léčí rychle. Pokud by se nelepšilo, kontaktujte LP. Kloboučky situaci vyřeší pouze dočasně, dlouhodobým používáním se snižuje laktace a miminko se učí sát přes kloboučky chybně.

emin
5. bře 2016

@aluk87 Dobrý den, rozhodně bych UM nedávala vůbec. UM do výživy kojeného dítěte nepatří. Je to náhrada MM a pokud je MM, pak Um není třeba. Nevidím příliš důvod ani na kaši (nejsem zastánce kaší, zvláště přeslazeným mléčných kaší). Že má po ranním kojení za 2 hodiny hlad nevidím jako špatně, je to zcela normální. Doporučila bych zpomalit s nabízením příkrmu, naopak více kojit, kojit vždy z obou prsou a třeba i vícekrát za jedno kojení. Doporučuji zkusit pár nocí s mimčem spát a kojit, aby se laktace trochu nakopla. Příkrm v 7. měsíci stačí 1 max 2 a to zeleninový případně ovocný. Postupně během dalšíc měsíců přidejte rýži, brambory, těstoviny, kuskus, dále maso, jogurt, atd. Zkuste se podívat na infookojeni.net, je tam příkrmům věnována celá záložka.

alcaham
6. bře 2016

@emin prý se ten billirubin drží kvůli kojení,že mlíčko něco obsahuje co tu žloutenku udržuje..četla jsem právě,že některý mimča to měly i do 3.-4.měsíců a vynechání absolvovat nemusely,jen chodily na testy a vesele se kojily dál..moc děkuji za radu i

alcalangova
9. bře 2016

ahojky chtěla bych se zeptat máte zkušenosti s kojením jen z jednoho prsu.Malému je 4,5 měsíce mlíčko mu určitě stačí kojíme po třech hodinách jen z jednoho máme krásných 7kil.Ale děsí mě ten rozdíl velikosti myslíte že po kojení se to srovná?

pabka
9. bře 2016

Dobrý den, chtěla bych vás moc poprosit o radu. Mám tří týdenní miminko, plně kojim. Dnes jsem ale onemocněla, mám horečku přes 38, vše me bolí, kasel, zkratka je mi zle. Chtěla jsem se zeptat, zda mohu dále kojit a zda si mohu vzít nějaký lék, např. Paralen a jak často. Kdyby náhodou dcerka ode mně dostala horečku, co ji mohu v jejím věku dát? Moc děkuji za radu, hlavně ohledně toho kojení.

emin
9. bře 2016

@alcalangova Srovná 🙂

emin
9. bře 2016

@pabka Dobrý den, při kojení můžete zcela bez starostí běžné léky na chřipku (v dávce dle doporučení). Paralen, Ibalgin, nosní kapky, atd. Při horečce miminka (nad 38 st, pozor při měření v zadečku se odečítá 0,5st)) můžete použít Paralen čípky, Nurofen čípky či sirup (ale v tomto věku raději čípky) opět dávka dle váhy miminka. Kojení a kontakt kůže na kůži pomáhá také regulovat teplotu.