Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
27. srp 2012

@marketahrubes Musíte udělat vše proto, aby si odříhnul. Nosit, zvednout mu ručičku a vytáhnout ji nahoru. Položit ho na záda a pak, po chvíli, zvednout. Prostě musíte, i kdybyste ho měla nosit 20 minut. Ublinkácá z toho. A prdíky má také z toho. Krkat musí.

mikulka
autor
27. srp 2012

@marketahrubes Žádné další tekutiny nedávejte a pozor, někdo fenyklový čaj nesnáší a má po něm ještě věštzší bolení.

mikulka
autor
27. srp 2012

@pejullka www.laktoporadna.cz Časté dotazy Pak někde Ostatní, nebo problémy s mlékem

Rozhodně nedávejte UM.

olusenka
28. srp 2012

@mikulka Díky za rady, ale už je to pasé. Už je to víc jak týden, co se to najednou zlomilo. Zhoršovalo se to a zhoršovalo až najednou jeden den nechtěl kojit až 6 hodin, myslela jsem už na bojkot kojení, ale příkrm si vzal, a pak najednou večer kojení bez problémů a od té doby je to mnohem mnohem lepší. I co se týče příkrmů, tak se najednou rozjedl a baští. Možná to jsou zuby, a budou ty problémy chodit ve vlnách, protože to bylo od začátků s příkrmy (od půl července asi měsíc) a teď dobrý ale zuby přitom pořád nikde. Tak uvidíme.

marketahrubes
29. srp 2012

@mikulka děkuji za radu :o) no,snažím se s ním chodit, dávat na záda, dokonce jsme zkoušeli i bříško,na chvilku..zvedala jsem ho... a jediné,co udělal,tak mě poblinkal,ale nekrnul si .o( Chodíme po pokoji,pokládáme ho a zvedáme i hodinu,někdy pláče hodně,někdy vůbec a někdy u kojení usne totálně, že neublinkává... nevím...ale opravdu se snažím..s tím fenyklovým čajem...Hm...tak ho asi radši vynechám, už teď popíjím jen pro kojící matky a to max. tak 2 šálky denně...

svatule
31. srp 2012

poprosím o radu, zda budu postupovat správně. Od září jdu na mini úvazek do práce, většinou půjde o cca 4hodiny/den, to mi přijde v pohodě, malého nakojím než půjdu a pak hned jak přijdu, pokud bude mít hlad mezitím, dokrmí ho manžel odsátým mlékem. Ale asi 2x do měsíce budu mít jeden celý víkendový den(12hodin), chci malého vždy nakrmit než odejdu, jak dojdu a v noci, mezitím ho bude krmit manžel odsátým mlékem, event.UM. Já si chci v práci cca co 3 hodiny odsávat. Chci se zeptat, zda ještě může dojít k výraznému úbytku mléka, malý v té době bude mít necelých 5 měsíců. Lahvičku snáší dobře, přisál se až 12.den od porodu(srdeční operace) a bez problému kojím. děkuji

denca2000
31. srp 2012

@mikulka Dobrý večer, už jsem zoufalá, tak Vám píši. Starší dceru jsem kojila 8měsíců a tak jsem si byla naprosto jistá, že budu kojit i teď. Bohužel to vidím bledě, z levého prsa se moc nechytá (bradavky mám ok) a navíc se u něj kroutí, mrská rukama a pak ho vytahuje a dost křičí a večer se úplně rozhodí a pak nemůže usnout - jinak je moc hodná. Pravé prso je super, z toho hezky hltá, jde to krásně slyšet. Jsem z toho psychicky mimo a už nemám ani chuť kojit, jsem ve stresu a neklidná. Mám to vzdát nebo si myslíte, že by to šlo zachráni?. Manžel mi koupil za 300 odsávačku v DM a neodsála ani kapku, takže jsem si hodinu mačkala levé prso a po koju jsem vymačkala ručně 30ml a včera ráno po 8hodinovém nekojení 80ml, ale já nadřená jak bulhara a hodina zabitá.
Dostala už 2x sunar z flašky a po koju vypila jen 30ml, ale já to nezvládám. Nebude mít po tom sunaru více bolení bříška?

kammka
31. srp 2012

dobrý večer, taky bych moc potřebovala poradit... mám druhé dítko, kluka, dceru jsem kojila v pohodě. i Toník byl v pohodě, do minulého týdne.. to se začal hlásit o mlíčko skoro co hhodinu, pak mu ztmavla stolice, tak jsme jeli na převážení, nabral za dva týdny 360g, ale kvůli tomu neklidu a stolici doporučila dr. dokrmit sunarem po kojení... v noci spí super, v podstatě celou noc, napadlo mně, že bych měla budit, aby se laktace nastavila na nějaké tři hodinky, ale dr nedoporučila..dopoledne je to ještě ok, ale jak se blíží večer, je krize... o jídlo se hlásí čím dál častěji, vytáhne pár kapek a usne.. ale za hodinku zase..až to vzdám a namíchám sunar.. dnes vytáh 80ml a odpad..mám už doma půjčenou odsávačku, elektrickou avent, zatím jsem ji jen vyvařila a vyzkoušela, když malje usnul.. prsa samo prázdný, vytáhla pár kapek..
moc prosím o radu, odsávačku mám jen půjčenou, jak s ní zacházet, abych se zase rozkojila, neměla bych přecijen v noci malýho budit?? taky mi byla doporučena homeopatika, jak s nimi zacházet, jak dávkovat?? moc děkuju za rady, představa, že mnohokrát denně míchám sunar.. a ta cena za něj... a nejen to samozřejmě.. ☹ ☹ ☹

patty1
31. srp 2012

Dobry den, mikulko, chtela bych poprosit o radu ohledne kojeni 15 měs.dcery.
Zatím kojíme ještě 2krát denně, ráno a večer a to vždy z obou prsou. Chtěla bych ubrat jedno kojení, asi to ranní, bude jí stačit v tomto věku jen jedno denně?
Jinak má denně jogurt a kaši, tak nevím, jestli dávat i UM. Jsem hodně štíhlá, a mám malá prsa, tak ode mě asi moc toho mlíčka nemá, proto kojím i z obou prsou. A jedním kojením by se měla udržet laktace, že? To bych ještě ráda třeba do 2 let pokračovala.
Jeste bych se zeptala - nemůže ode mně dostávat v mléce i nějaké škodliviny..? Jsem celý rok hodně unavená a dost jsem zhubla, tak si úplně zdravá nepřipadám, ačkoliv dle krev.obrazu jsem ok. To hubnutí přičítám spíš kojení.

Nevím, jestli by jste mi mohla zkontrolovat i jídelníček dcerky, ta naopak vypadá moc dobře, je to trošku cvalík 🙂 .
Ráno kojení, snídaně 3/4 chleba s máslem a sýrem, dopo svačina větší jablko+banán, oběd masozelenina tak 230g, odpo svačina jogurt 150 ml+přesnídávka asi 90ml, večer kaše ze 160ml, před spaním kojení. Je to zhruba ok?

Děkuji moc, P.

safirah
5. zář 2012

@mikulka Dobrý den, chtěla bych se zeptat na kojení s vpáčenými bradavkami. Je nutné vždy používat kojící kloboučky? A podle čeho se vybírá jejich velikost? Podle stáří dítěte nebo velikosti prsou maminky. Zatím jsem ve 24 tt. Mám v plánu si alespoň jednu sadu kontaktních kojících kloboučků Medela pořídit a nejsem si jistá velikostí. Děkuji za odpověď.

tekisek
5. zář 2012

@mikulka Zdravím také bych potřebovala radu. Malému je 8 týdnů a poslední 4 dny máme hrozný problém s papáním. Když mu dám prso vydrží sát tak 30vteřin a pak strašně brečí a nechce ho ani za nic.Doteď jsem kojila úplně bez problémů jenže Matyášek dost trpí na prdíky tak jsem mu začala dávat trochu fenyklového čaje na noc( z flašky ).

Jednou týdně musím do práce, tak vždycky odsaji a mamča mu mlíčko dává přes malíček.
Tak v čem jsem udělala chybu?Nechci přestat kojit, ale přece ho nenechám hladového. A ještě jedna malá otázka, je v pořádku když odsávání bolí? Mockrát děkuji za odpověď

salomee
10. zář 2012

@mikulka

Dobrý den, vidím, že toho máte moc, ale taky se přidám s dotazem.
Začla jsem plně kojit až někdy kolem 7. týdne, teď jsou synovi 4 měs. a týden, ale já pořád nemám vysledovaný režim kojení. Jak jsem před tím zkoušela kde co, nic moc nepomáhalo, tak jsem pak, když sem viděla, že by to mohlo jít a byly podmínky, začla malého prakticky celé dny "házet" z prsa na prs. Časem se to nějak ustálilo, je vidět, že se napije a vydrží..ale nevím, jak dlouho, po tom všem přikládám většinu jeho pláče (a že je celkem dost "umrčenej") tomu, že má hlad, že mu napití nemohlo stačit, tak ho přiložím.. někdy pije, někdy ne, někdy párkrát cucne a někdy si jen tak hraje- chytá se a pouští, ale nepláče, usmívá se atp, někdy zas spustí řev a přisát se nechce ani omylem.
Teď ale k jádru mého dotazu. Syn byl ve dvou měsících operován a před narkózou nesměl 4hod jíst, bylo mi řečeno, v kolik může naposled. V tu hodinu ale nechtěl (tři v noci-spal), nedokázala jsem ho nijak přinutit, čas plynul a nešlo to snažit se věčně, uběhla doba, kdy mohl pít....ale pár minut na to, kdy už jíst nemohl, se probral a chtěl k prsu. Dopadlo to tak, že jsem s ním trávila víc jak čtyři hodiny po chodbách a nemohla ho utišit, on se hystericky zmítal, hledal, kam by se přisál a strašně plakal. Mě ho bylo líto a chvílema jsem i zoufalstvím brečela s ním- hrůza.
Za měsíc a půl má jít na kontrolu pod narkózou...bude mu tou dobou bezmála půl roku, ale i tak...můžu udělat něco pro to, aby se najedl "na povel" a pokud možno, co nejvíc? Nějak to s ním nacvičovat? Doma je mi jedno, že je častěj u prsu, než je asi potřeba, jsem šťastná, že kojím, ale jsou situace, jako tato, kdy potřebuju jistotu, že se Ondráš najedl, jak měl.
Děkuju moc a přeju příjemný den.

salomee
10. zář 2012

@mikulka ..no ještě mě napadlo, že by jste mohla poradit odstříkat co nejvíc a nakrmit jinak, než z prsa, ale ...nevím, jak to, ale mám pocit, že bych moc neodsála, nikdy mi to moc nešlo, nějak to neteče a já jsem nadřená, odsávačka taky nic moc, ale je fakt, že tu velkou medelu jsem neměla... a odsávat na etapy a ještě mezi tím kojit a klidnit synka, to asi zrovna nebude kdy (vyšetření proběhne v Motole, my jsme z Olomouce)

romcovaklarka
10. zář 2012

@denca2000 Ahoj, snad není pozdě, ale jen bych chtěla říct, že můžeš kojit i jen z jednoho prsa. My jsme taky mívali taková období, kdy malej jedno odmítal, tak jsem si to hledala a zjišťovala a na kojeni.net jsem se dozvěděla, že můžeš klidně i plně kojit jen z jednoho prsa a ukojíš to. Pokud tam není jiný problém. Píšu to jen proto, aby ses nenervovala nebo že to není automaticky konec kojení, tak to zkus uvidíš. Držím palce.

romcovaklarka
10. zář 2012

@salomee S tím odsáváním mě napadlo si třeba tu medelu půjčit v půjčovně a odsát klidně měsíc dva předem a postupně po kousíčkách v klidu, a zamrazit. Vydrží min. 3 měsíce.

romcovaklarka
10. zář 2012

@tekisek Zkus ten fenykl vysadit, některým miminkům naopak boleníčko zhoršuje ☹ Na každého platí něco jiného, nám pomohla bio gaia.

salomee
10. zář 2012

@romcovaklarka ..to by asi šlo, ale nevím, jak bych to pak vezla do Prahy, aby to vydrželo v perfektním stavu.

romcovaklarka
10. zář 2012

@salomee Nevím, tak snad doma ohřát a vézt v termo obalu... Při pokojové teplotě by mělo mlíčko vydržet tuším min. 4 hodiny, a to jsou všechno minimální doby... Anebo si zjistit, jestli v nemocnici není možnost to ohřát, pak bys ho mohla vézt i zmrzlé, ono by cestou v klidu rozmrzlo a v nemocce bys ho vrzla do ohřívačky nebo i do MW, když se dá pozor, aby se nepřevařilo, tak to podle mě ničemu nevadí, já teda MW používala i na příkrmy, ale vím, že názory se různí a někdo to odmítá...
Ale jsou to jen nápady a vyčtené rady, nejsem odborník ani lakt. poradkyně 😅

denca2000
11. zář 2012

@romcovaklarka Bohužel už je malá na UM a je spokojená a já jsem hned taky klidnější - nemusím se hlídat v jídle, já se bála totiže cokoli sníst, tak jsem byla jen na polévkách 😒

romcovaklarka
11. zář 2012

@denca2000 Tak hlavně, že jste obě spokojené, to je nejdůležitější 😉

surinka
18. zář 2012

@mikulka Ahoj chtěla bych se zeptat. Mám dvouměsíční holčičku a začla odmítat kojení. Kojím přes kojící kloboučky. Ze začátku bylo vše v pořádku- malá se krásně přisála, v klidu pila. Pak mi přišlo, že večer mám prsa už uplně vykojené, tak jsem začla ráno odstříkávat a večer jí to dávat do lahvičky. To jsem asi udělala chybu. Teď se krásně přisaje dokud je dost mlíčka - v noci a ráno i dopoledne, ale odpoledne jsou to muka. Křičí a vůbec se nechce přisát. Jakmile jí hned něco neteče, tak se zlobí. Zkoušela jsem chvíli počkat a zkusit znovu, ale vůbec to nepomáhá. Dnes jsem jí tedy odstříkala a dala do stříkačky a krmila přes malíček a to tahala krásně. Fakt jsem jí tolik ublížila tou večerní lahvičkou? Dala jsem jí už jednou na večer Bebu, protože nechtěla pít a já už jsem odsála asi jen 10ml. Jak z toho ven? Pomohla by nám třeba medela calma? Děkuji za odpověď

petulka64
2. říj 2012

Dobrý den, mám 3 týdny starou holčičku, která je cca 8x denně kojena, prospívá dobře. Jediný trochu problém je v tom, že má velkou potřebu sát a maximálně po 5-6 minutách u prsu "odpadne" a už ho pouze dumlá, to by vydržela hodiny. Pokud ji od prsa odstavím, je neklidná, pláče a nedá se utišit. Možnotí by byl asi dudlík, ale ráda bych jestli si nelze poradit i jinak. Díky

lidi
3. říj 2012

existuje "cokoliv" co bych jedla nebo pila JÁ, aby moje beruška v noci vydržela spát déle než dvě hodiny? Přes den mi to nevadí, že kojím co dvě hodiny, ale v noci když dostane po koupání napapat, tak se hlásí o jídlo za cca 2,5-3hodiny a potom už zase po dvou hodinách. Malá má 3,5 měsíce a ze mě se stává chodící mrtvola z toho že nespím. Přes den moc nespává a když tak v jedoucím kočárku, takže si ani přes den moc neodpočinu. ☹ Stačilo by mi, kdyby spala aspoň ty 3 hodiny.

fori
27. říj 2012

ahoj.. prosím potřebuji poradit.... po kojení mi malá nechce odříhnout.. jak dlouho jí mám nechat... a pak teda když si neodříhne.. jí můžu položit? přijde mi , že má potom bolení...prosím porad tě..

petrunka01
27. říj 2012

@fori nejsem odborník,ale mám dvě děti a tudíž přeci jen nějaké zkušenosti.Určitě je dobrý,když mimčo odříhne,může pak mít opravdu bolení.Já dávala na svoje rameno,hladila po zádíčkách.Když to dlouho nešlo,pomáhalo,když jsem mimčo položila na zádíčka a hned zase zvedla.Ne nijak prudce,ale přeci jen rychleji,než normálně.Nevím,jestli to dobře vysvětluju,rozhodně neradím s mimčem nějak mávat nebo tak něco...Ale taky si ani jeden neříhnul vždycky po každém kojení,zkoušela jsem to tak 15 min-a to max.a pak normálně položila-teda spíš na bok,kvůli případnému ublinknutí

fori
27. říj 2012

@petrunka01 děkuji za radu.. já čekám cca 10 min. a pak položím na bok... ale dneska mi celý den prořvala... nevím co s ní.. ☹ ☹ tak mě napadlo toto.... nevím no...

patty1
7. lis 2012

Dobry den, chtela bych poprosit o radu, jak nejlepe ukoncit kojeni u 18ti mes. dcery. Bylo to uuzasne, ale uz potrebujeme kvuli mym zdrav.potizim bohuzel skoncit.
Nyni kojime uz jen 1x denne, vecer pres spanim. Ale z obou prsou. Mam hodne mala prsa, asi uz tam mnoho mleka neni, ale i tak pije tak kolem 10 min a vice. Je zlata 🙂.
Mam kojit postupne jen z 1 prsu, a ubirat dobu kojeni, samozrejme pres plac Verunky?
Mam takto ubirat z casu kojeni treba jen 2 dny a pak nedat vubec, nebo radeji delsi dobu, vic dni?
Mam neco s prsy delat, mivala jsem hodne casto retence mleka, abych retencim predesla?
Verunce mam asi dat misto toho UM v lahvicce, nebo v hrnicku, ze? Z lahvicky nikdy nepila, jen jsme kojily, tak nevim, jestli ji mam ted davat...?
Budu Vam moc vdecna za rady, nejake info na netu sice jsou, ale protichudne, stahovat prsa, nestahovat, tak nevim..

Dekuji mooc.

anehap
7. lis 2012

@patty1 tak já to měla podobně, v 18-ti měsících jsem taky kojila jednou denně, večer, předtím jsem postupně odbourávala jiná kojení, takže se úměrně snižovalo i množství mléka 😉 No a dělala jsem to tak, že jsem nejdřív kojila každý druhý večer, pak každý třetí a postupně do ztracena....malá to vzala v pohodě, záleží, jak tvoje malá zvládala odbourání jiných kojení 😉 Vždycky jsem kojila jen z jednoho prsu....a ty večery, kdy jsem nekojila, jsem dávala(nebo tatínek) UM z MAM láhve s měkkým pítkem, jinou nechtěla a hrníček dodnes nemusí - jedině s brčkem, někdy si tak UM dá ráda, dělá u toho bubliny 😀 Taky jsem trpěla na záněty, ale tím, že jsem přestávala postupně, to bylo v pohodě 😉 Mléko jsem měla trochu ještě asi tři měsíce po skončení kojení.... 🙂 Holky možná ještě poradí...Tak ať to zvládnete 😉

luciskap
7. lis 2012

@mikulka dobrý den nebo ahoj. i já bych potřebovala poradit s kojením.Naší malé bude zítra 14 dní, Kojíme, v porodnici nebyl problém, ale teď po kontrole u doktorky malá skoro vůbec nepřibírá, hrozí nám příkrm. Nejdřív se mi zdálo že malá bude jedlík, ale když jí dám prso, chvíli tahá a pak ji musím pořád budit a mám pocit že nesaje jak by měla.Trápí mě že nemám přehled kolik toho vypila, ale nechce se mi kvůli tomu kupovat váhu.Potřebovala bych poradit jak kojit.Jestli pokaždé z obou prsou, jak asi dlouho, jestli si má malá odříhnout po kojení z každého prsu nebo až po obou.Dneska jsme zkoušeli odstříkat, dala jsem jí z jednoho prsu s tím že z druhýho mi šlo odstříkat jen dvacítku a chtěli jsme jí to dát stříkačkou, jako v porodnici, aby si nezvykla na dudlík, ale nešlo nám to a asni z lahve, když jsem to zkoušela. S odříhnutím máme dost často taky problém. Pak mám ještě dotaz, když alá vše vyzvrací, kdy příště kojit?do dalšího krmšní by měla hlad?

sarkachmelova
9. lis 2012

AHoj,
I já bych rada poprosila o radu. Můj měsíční syn hodně a často ji. KAždé dvě hodiny i v noci. V měsíci má 5830g. V noci ze středy na čtvrtek mu nebylo dobře,spustila se mu rýma a celou noc se pořádně nenajedl,jen pil. NO a mně od čtvrtka od rána bolí prso. Je to bolest od shora,k podpaží,a k bradavce. Taková jakoby cestička. Tvrdé není ani tam není žádná bulka. ALE nic z něho nevysaju a kdyz pije Jonasek přijde mi,ze mu to po krátké chvíli neteče.. musím ho pak stejne přiložit k tomu druhému :(