Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
12. kvě 2011

@kacci Ano, vždy záleží na tom, koli, dítě přibírá (do půl roku důležité), kontroluje pediatr.
O Kalmě jsem psala, je to skvělá lahvička pro kojené děti - nezkazí techniku sání 😉 Když si maminka chce odskočit, může nakrmit tatínek odstříkaným mlékem 🙂

zvirka
12. kvě 2011

@mikulka No jsem zvědavá na to úterý, doma miminkovskou váhu nemáme, občas se s ním váží taťka na osobní, ale to bývá v rozmezí + - 300g 😀 , tak moc přesné info nemám.

fangi
12. kvě 2011

@mikulka Jéé, tak to bys mi mohla odpovědět na moji otázku - s kamarádkami jsme řešily, jaká je hlavní příčina toho, že maminka, která moc chce kojit, nekojí - nedaří se, nemá mléko apod. Co bys řekla, že je hlavní příčina? Když bys vzala nějakou skupinu maminek, které nekojí a chtěly by, tak co je většinovým důvodem, co na druhém místě apod..podle tvého názoru. Je to psychika, stres, špatná technika, špatné začátky po porodu..nebo prostě nemá mléko (jakože zdravotní důvod)....nebo co je tím důvodem? Zdá se nám s kamarádkami, že je kolem nás hodně maminek, kterým se nedaří nebo nemohou kojit - i některé kamarádky...Děkuji za odpověď, předám i kamarádkám 🙂

babulinkab
12. kvě 2011

@mikulka
@fangi já jsem se ptala na něco podobného jako fangi, v tom duchu, že se mi zdá, že kojí málo maminek a čím to je - dotaz byl z 9. května

fangi
12. kvě 2011

@babulinkab Tak to se omlouvám, už se do diskuze začítám, děkuju za info 😉

babulinkab
12. kvě 2011

@fangi proč se mi omlouváš? já to jen psala, že jsu zvědavá na to stejné 😀

mikulka
autor
12. kvě 2011

@fangi
@babulinkab
Ajo, zapomněla jsem odpovědět. Já myslím, že naopak kojí nyní více maminek, než dříve. Ale dříve, myslím, třeba před 20 lety, kdy jsem chodila na praxi. To se kojení neřešilo tolik, co teď. Děti se nepřikládaly tak brzy po porodu a tak. Spíše měla skoro každá maminka už nakoupený sunar 🙂

Proč matky, které chtějí kojit, nakonec nekojí...
To je mnoho důvodů, ale nejčastější je chyba již v porodnici - není včasné přiložení dítěte (nejlépe do půl hodiny, a i u císařského řezu - do hodiny), pak taky porodnice hned od prvního dne dávají dokrm, umělou výživu. To je veliká chyba! Dítě se pak k prsu nechce přisát, nemá potřebu, sání není dosttečné, dělá se tedy méně mléka a start je už špatný. Přitom ten je nejdůležitější.
Maminky doma si často myslí, že mají málo mlíčka, ale nemusí to být pravda. Může se třeba jen špatně spouštět.
To je tak i u stresu. On způsobí, že hormon oxytocin, který normálně mlíčko spouští, nepracuje tak, jak by měl, a mlíčko se spouští těžce. Pak to vypadá, že mléčko není, ale ono se jen nespustilo.

Také jsou to problémy s prsy - nedostatečná tkáň, vpáčené bradavky (neřešené už v těhotenství - KAŽDÝ GYNEKOLOG BY MĚL VE 30. TÝDNU TĚHO PROHLÉDNOUT PRSA!!! Bohužel realita je jiná, málokdo to dělá, přitom by tak vyřešil problém vpáčených bradavek).

Pak je to neinformovanost matky, neví třeba jak zvýšit tvorbu mléka, že mají dostatečně pít...

fangi
12. kvě 2011

@babulinkab Já jsem myslela, že už je někde na tvoji otázku i odpověď, že se opakuji, víš 😀

fangi
12. kvě 2011

@mikulka Děkuju za odpověď 🙂 A myslíš, že když vyloženě není nějaký zdravotní problém, tak že každá maminka může kojit? Pokud je v pohodě,má dostatek informací, poradí se, případně zavolá laktační poradkyni... A jsou maminky, které opravdu mléko nemají? Nemyslím teď ze stresu apod, myslím, že ho opravdu nemají, fyziologicky nebo jak to napsat. ??

fangi
12. kvě 2011

@mikulka Mám totiž kolem sebe několik kamarádek, které chtěly kojit, ale v porodnici jim to nešlo, podle nich měly málo mléka, sestry v nemocnici daly miminku UM a lahvičku, po příjezdu z porodnice se kamarádkám také nedařilo, tak už zůstaly u lahvičky a UM a v podstatě tak nikdy nekojily...A říkají, že "neměly mléko". Ale spousta kamarádek tvrdí, že to vzdaly, že je to o té psychice, nepropadnout stresu v porodnici, kdy sestry pořád dokola "stresují" kolem kojení, pořádně ale neukáží techniku a začnou mimčo dokromovat UM, no a myslí si, že kdyby kamarádky po příjezdu z porodnice třeba zavolaly lakt.poradkyni a zkoušely to dál, že by se rozkojily....Je to samozřejmě těžké a nedá se to zobecňovat, každá maminka i miminkou jsou jiné, ale spíše mám taky pocit, že to ty kamarádky vzdaly, za což je samozřejmě vůbec nijak neodsuzuju nebo tak, jen je dobré vědět, kde je často příčina, proč to nejde. (Podotýkám, že kamarádky měly bezproblémové porody, zdravotní důvody tam také nebyly, miminka se narodila v termínu nebo po termínu a s váhou kolem 3500-3600g).

babulinkab
12. kvě 2011

@mikulka taky děkuji za odpověď
někde jsem četla, že hodně vysoké číslo v procentech /teď vážně nevím kolik) maminek odchází z porodnice kojících, takže mně přijde, že posléze to docela dost maminek vzdává

že před tím nekojil asi skoro nikdo to si myslím, stačily mně rady mojí mámy, že kojení bolí atd.

babulinkab
12. kvě 2011

@fangi u nás v porodnici je to teda přesně naopak, tam ti um nedají ani když je budeš pomalu prosit na kolenou
syn mně celý pobyt vporodnici prořval, ale ani jednou mi um nedaly, doma jsme dost bojovali, kojila jsem strašně dlouho, ale nakonec jsme to zvládli a kojili celkově 16 m, kdy o to přestal jevit zájem
já osobně si myslím, že spousta maminek to vzdá i ze své pohodlnosti, i zde na koníku jsem četla příspěvky, že kdyby maminka tak dlouho kojila, že by nic jiného neudělala, nemohla by nikam jet, protože musela kojit atd. bohužel i takové jsou

fangi
12. kvě 2011

@babulinkab Nevím, u mých kamarádek se jedná u každé o jinou porodnici, ale holky říkají, že sestry nejdříve UM nechtěly dát, ale potom ji daly a už to braly tak nějak za "vyřešené", že prostě tyto maminky nekojí a sice po nich chtěly, aby zkoušely přikládat,ale nic víc jim moc neukázaly. Po příchodu z porodnice už kamarádky nekojily vůbec, v porodnici jen takové pokusy, ale spíše UM. Tak nevím....všechny chtěly kojit, jen se mi zdá, že to moc brzy uzavřely, že po příchodu z porodnice to mohly ještě zkusit. Je pravda, že u jedné hrál roli asi stres, byla hodně vystresovaná, aby malá přibírala, tak z toho všeho nekojení atd. docela "hysterčila", tak možná tam sehrála roli ta psychika. Zase já nemůžu radit, ještě mimčo nemám, ale určitě jsem odhodlaná to zkoušet a udělat pro kojení, co půjde, není osuda si zavolat o radu apod. 🙂

babulinkab
12. kvě 2011

@fangi já jsem jednou byla taky prosit o UM, sestra mně zmáčkla prso, uviděla kapku a poslala mě pryč, po porodu syna mně taky nikdo pořádně neporadil - mám velká prsa, vždy akorát když mně třeba viděli na vizitě, jak bojuju, tak mně někdo poradil, ale jinak nic, po porodu dcery poslali laktační poradkyni - škoda že až třetí den /já jsem ji již naštěstí nepotřebovala), ale jiné maminky by asi ocenily, kdyby přišla dříve, aby jim poradila a pomohla

babulinkab
12. kvě 2011

@fangi doma mně nejvíc z nejistoty pomáhalo, obden si děti před koupáním zvážit a hned jsem viděla, že je vše OK.

svatule
12. kvě 2011

@mikulka a co teda dělat v situaci, kdy třeba konkrétně u mě dr bradavky prohlídla, ale ze zdravotních důvodů nedoporučila formovače, tím pádem mi už v porodnici dali kloboučky ke kojení...jak to pak řešit... taky to přiložení po císaři bylo, ale až za cca 7 hodin od porodu, navíc se dcera nepřisála, to se povedlo až s kloboučkem a to za cca 14 hodin od porodu. Z porodnice jsme jely plně kojící a vydržela jsem to 6 týdnů, jenže to už jsem byla na dně, dcera pořád plakala, teď už si i myslím, že hlady a ne prdíky, takže když mi po dokrmení usnula v klidu a bez řevu, tak jsem to málem ořvala já, štěstím, že je konečně spokojená 😉 takže fakt nevím, jak to dělat u druhého, co s těma bradavkama.
Jo a byla u mě kamarádka, poradkyně a techniku kojení jsme měly prý dobrou...

kacci
12. kvě 2011

Mně teda prsa gynekolog neprohlížel ani při prvním ani druhém těhotenství a to chodím do soukromé ordinace a za péči v těhotenství jsem platila ještě extra☹.
Pokud jde o přístup porodnice, tak myslím, že je to spíše o konkrétních sestrách..o prvním porodu u Apolináře ani mluvit nebudu, to se mi otvírá kudla v kapse....teď mám čerstvou zkušenost z Nového Města na Moravě...malej se narodil s váhou 3.560g, takže docela velkej, mně se mlíčko začlo pomaličku spouštět až třetí den, druhý den tedy chudák řval hlady, přes den jsme to zvládli, v noci přišla sestra a zeptala se, jestli to chci vydržet nebo že mu dá trošku glukózy ze stříkačky, souhlasila jsem. Další den už dostal Nutrilon, zase pouze jednou a jen s mým svolením a vlastně i na žádost.
No a pak jsem v den propuštění narazila na opravdovou hvězdu...kojila jsem asi 5 minut a přišla sestra, že musí malého prohlídnout ještě naposledy doktorka, hned mi ho vzala, měla jsem počkat s dalšími maminkami v čekárně...malého mi přinesla asi za 70 minut!!! a podala mi ho s líbezným úsměvem a slovy, že vysosnul 40 ml Nutrilonu...já měla konečně nalitá prsa, jen jsem čekala, kdy budeme pokračovat v kojení a tohle mě fakt vzalo vítr z plachet. ...nezmohla jsem se ani na slovo (stejně hned odsvištěla), ale když pak za náma přišla doktorka říct nám co a jak dál, tak jsem jí to řekla a sestru hned sprdla

Taky bych ráda poprosila o radu. Malýmu byly včera tři týdny, mám doma váhu, takže několikrát denně vážím (prostě se pořád bojím, že bude málo☹)...dneska dopoledne jsem navážila 100ml, při dalším kojením 110ml, to jsem byla naprosto spokojená, ale teď večer mi přijde pořád hrozně hladovej, u prsa se kroutí (částečně prdíky, ale přijde mi, že je i vzteklej z nedostatku)..vypil 70ml, odpadl, po zvážení se probral, takže jsem ho ještě chvíli přiložila, jenže za hodinu byl vzhůru a zase "hledal", ale to už jsem fakt měla pocit, že není...Může to být ten růstový spurt? Mám ještě dvě malé děti, takže přikládat co hodinu si prostě nemůžu dovolit, navíc mě strašně, ale opravdu strašně bolí prsa, nejen bradavky, taková pálivá bolest, takže je to docela utrpení. Už týden jen kojím bez dokrmu, ale teď už opravdu váhám, jestli si nedat jedno kojení pauzu a nenaservírovat mu stříkačkou Nutrilon, aby si prsa trošku odpočinuly................

mikulka
autor
12. kvě 2011

@fangi Tady samozřejmě vznikl problém už v porodnici. Pokud je žena zdravá a dodrží se už od porodu zásady správného kojení a dodržuje je i doma, pak může žena kojit.

mikulka
autor
12. kvě 2011

@svatule Nevím, proč ze zdravotních důvodů nedoporučila dr. fomovače? Ty se právě dávají proto, aby pak nebyly ploché či vpáčené bradavky, neznám zdravotní rizika formovačů.
PO císaři přiložit dítě po 7 hodinách, to je mi líto a je to chyba porodnice. V takovém případě už je to pak s laktací těžké. To byly chyby zdravotníků, ty samozřejmě za jejich chyby nemůžeš ☹

kacci
12. kvě 2011

@mikulka nevím, proč nedoporučila svatuli, ale co jsem slyšela, tak se formovače nesmí používat při ríziku předčasného porodu...

mikulka
autor
12. kvě 2011

@fangi Máš pravdu, že některé maminky říkají, že kojit chtějí, ale nakonec to vzdají velice brzy, jako by si ulehčí situaci tím, že dají už hned doma UM a láhev a třeba ještě odstříkávají, ale to už pak není šance kojení zachránit. Ale to je každého volba. Některá maminka třeba prostě kojit nechce a neměla by se stydět to v porodnici říct. Dnes je trend kojit, to ano, ale pokud se nějaká maminka rozhodne nekojit, neměly bychom ji odsuzovat. Já mám na to tedy názor, že každá matka by měla dát dítěti mlíčko alespoň těch 6 týdnů, ale nutit maminky nemůžu.

A ještě něco poněkud osobního... některé maminky, které nekojí, také říkají, jak jednoduché to mají kojící maminky. Ale vy samy víte, že kojení je dřina, často taky stres. Takže to, že kojíme, neznamená, že to máme jednoduché. Kojení, jak si někdo myslí, není jen vytáhnout prso a konec. 😉
Už asi moc přemýšlíme a neděláme věci pudově jako naši dávní předci, kteří s kojením problémy neměly. 😕

mikulka
autor
12. kvě 2011

@kacci Aha, o tom jsem neslyšela, to přiznávám...

svatule
12. kvě 2011

@mikulka prý kvůli hrozícímu předčasnému porodu...nějak mi to vysvětlovala, že se otvírám, a že ty formovače mohou spouštět nějaký hormon...nevím, moc jsem to nezkoumala, u druhého bych právě chtěla být více informovaná, tak nevím, jestli je to pravda
s tím císařem, jsme s dcerou měly tu smůlu, že jsem byla plánovaně a ten den první na řadě, dohromady jsme tam byly tři, tím pádem si asi sestřičky "ušetřily" práci a miminka nám pak dovezly všechny naráz, tím pádem dcerka jako první narozená z nich čekala bobek nejdýl, zase jsem to nějak neřešila, prostě mi to nějak nedošlo, tak právě příště si řeknu, že chci přiložení dřív...

mikulka
autor
12. kvě 2011

@svatule Já se ti na to zeptám, Svatule, u jedné lékařky z Laktační ligy. Kdybych ti dýl neodpověděla, připomeň mi to, prosím, těch dotazů mám hodně i na mailu, a mohla bych zapomenout...

svatule
12. kvě 2011

@mikulka děkuji moc, člověk pořád hledá informace, můžu ti říct, že jsem z toho byla špatná, že se nám nedařilo kojit, říkám, dcera je spokojená, aspoň částečně jsem kojila do uk. 3. měsíce, takže aspoň mini základ měla, ale u druhého bych chtěla kojit dýl

skafandrik
12. kvě 2011

@mikulka může být ublinkávání způsobeno špatnou technikou kojení? Kojím pořád s polštářem - je to špatně?Může být to ublinkávání způsobeno i mou stravou - např. mléčné výrobky? Mlíko jako takový moc nepiju, ale jim jogurty, piju kfír a acidofilní mlíko, jím sýry apod. A poslední - může to být způsobeno nějakou mou hormonální změnou? Nebo to je automaticky reflux?

pe.martina
13. kvě 2011

@mikulka Dobrý den, taky bych měla jeden dotaz ohledně kojení. Malá si poslední dobou (cca 14 dní) při kojení strká ručičky k puse a ještě se u kojení jakoby odstrkává od prsu. Kojím v sedě a malou mám naboku bříško na bříško. Zkoušely jsme i jiné styly, ale to se malé vůbec nelíbilo. Taky se při sání odtahuje a nebo otáčí hlavičku až jí bradavka vyjede z pusy a mlaskne naprázdno. Tohle dělá hlavně přes den, v noci (kojíme jednou za noc) je to úplně v pořádku. Vadí, že při sání je malá odtažená od prsu, tzn.,že nemá zabořenou bradičku a nos do prsu? Já teda nemám ani moc velká prsa, řekla bych tak větší Bčka 🙂 Předem díky za odpověď.

eyael
13. kvě 2011

napíšu to laicky, tak to tak berte, mikulka bude mít možná oficiální formulaci - formovače se nesmí používat při riziku předčasného porodu, protože stimulace prsou (například i masážemi pro uvolnění tlaku) vede ke spuštění hormonů, které spustí porod. Je to jako když se miminko narodí a začne sát z prsu, tak spouští jiné hormony v těle a nastartuje ho na kojení. Tj. u rizika předčasného porodu se nesmí nic takového dělat, aby se tělu nedávaly signály, že se má připravovat na kojení. Pak by došlo k porodu o mnoho dřív. PS: kamarádka úspěšně využila techniku masáže prsou před porodem, aby nepřenášela, kontrakce se jí rozjely naprosto ukázkově 😉

mikulka
autor
13. kvě 2011

@svatule 3 měsíce kojení, to je ale pěkný základ, to je náhodou super 🙂

mikulka
autor
13. kvě 2011

@skafandrik S ublinkáváním je to složitější. Vaše děťátko je ještě malé, do měsíce ublinkávají skoro všechny děti, někdy do 6. týdne. Pokud nevzrací po každém kojo obloukem, neřešila bych.
Ale že by to bylo způsobeno špatnou technikou, to ne, jen snad zvyšte polohu při kojení, aby byla hlavička výš. Po kojení co nejmenší manipulace s dítětem, žádné naklánění atd. Jako by to byla plná lahvička tekutiny 🙂
Vy v ublinkávání dítěte roli nehrajete. Tomne nenapadá, jak. V postýlce zvyšte polohu, to ale asi víte.
A kdyby to trvalo, poraďte se s doktorkou.
Někdy se taky děti přepíjí, těch možností je hodně.... Ale,jak říkám, vaše mimi je ještě malé, má nárok. 😉