Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

lupinek82
29. črc 2011

Dobrý den, mám spoustu dotazů🙂

Máme 3 týdny a 2 dny. Dnes odpoledne mi mimčo vůbec nespí, usíná jen u prsu a když ji chci nechat odkrknout, vzbudí se a brečí. ze začátku jsme při kojení prsa střídali po 5 min. teď už přibíráme dobře, tak mi doktorka doporučila pít z jednoho alespoň 30 min. a při dalším kojení z druhého - tak nevím, jestli to není jen reakce na změnu a nebo jestli nám začal růstový spurt. Při breku rozhazuje rukama, když jí dám dudlík, tak ho chvilku tahá a pak vyplivne...

Mám i v tomto případě dodržovat pauzu 1,5 hod. mezi koncem a začátkem kojení?
Mimčo totiž pije klidně i hodinu.
Pokud i po 30 min. mimčo pije z jednoho prsu a neodmítá ho, mám s ním pokračovat a nebo vyměnit?
Jak poznám aktivní pití a dudání? Nevím, jestli nechce být jen u prsu...

Díky J.

lien82
30. črc 2011

@mikulka: Ahojky, potřebovala bych poradit. Mám 23 denního chlapečka. Když se narodil, měl váhu 3970g, když jsme odcházeli z nemocnice, měli jsme 3800g. Teď chodíme po týdnu do poradny a malej mi nějak moc přibírá. Týdně mi jde nahoru o 450g, což se mi zdá být nějak moc, aby měl ve 23 dnech váhu 4950g. Co se týče kojení, tak malej šíleně hltá, mám pocit, že má strach, aby mu to prso někdo neukradl. Bojím se, kolik budeme vážit v šestinedělí, je to normální?

lien82
30. črc 2011

@germaine: Tak to vypadá, že máme podobný problém, mě malej taky hodně přibírá. Je nám 23 dní a máme 4950g, nabírá 450g za týden.

nedy
30. črc 2011

@mikulka:
ahojky, prosím moc o radu...Kubík bude mít příští týden 4 měsíce, dosud plně kojen, už cca týden ale papá i v noci často, dnes i v noci po třech hodinách ☹ mám to začít řešit příkrmem? nebrečí, jen chce papat často, doted spinkal od večera 19h do 3,4 i 5 h ráno... děkuji

germaine
30. črc 2011

@lien82 Nabrali jsme nejvíc 980gr za 14 dní, což je skoro stejný...nemusíš se bát, DR mi řekla, že plně kojený mimi se nemůže pořekrmit, že on sám ví nejlíp, kdy má hlad a jak velký...no a že jsou velký? S tím se prostě musíme smířit (mimochodem jsem se dozvěděla od tchýně, že manža vážil v roce 12kg, tak má malej bejt po kom)...teď máme skoro 7 kg ve 2,5měsících a sranda bude, až za chvíli budu vysvětlovat až se lidi budou ptát, proč nedělá to či ono a já budu vysvětlovat, že není zaostalej, že mu není půl roku, na kterej vypadá, ale tři měsíce 😀 😀 😀

lien82
30. črc 2011

@germaine: Tak to jsem ráda, že slyším, že nejsme jedinný, kdo tak nabírají. Já jen doufám, že tu hranici 2,5 měsíce a 7 kg nepřekročíme. Už teď máme 5 kg a to nám ještě nei měsíc, teď jdeme vážit až za tři týdny, nejraději bych si domu koupila váhu. Malej je nádhernej 🙂 zlatíčko od pohledu. Co prdíky, trpíte na ně taky?

mikulka
autor
30. črc 2011

@rosnickah Můžeš. Čímkoli, co neobsahuje konzervační látky. Vazelínou, lanolinem apod. A jen prsa a dvorec, ne bradavku.

mikulka
autor
30. črc 2011

@zvirka Pokud nebude teplota, pak by to problém neměl být. Většinou jde o nerovnoměrné vyprazdňování. Pomáhá teplá vana po ramena, pak zatvrdlé místo promasírovat. Dobré je užívat lecytin, nesráží se pak mléko.
Pokud jsi teď ok, neřeš to.

mikulka
autor
30. črc 2011

@pejtho To je dost nepravděpodobné. Kojila bych teda těch 5 min, pak odříhnout. S mimi zacházej opatrně, žádné prudké pohyby, zbytečná manipulace. A6 po odříhnutí zase přiložit a pak hzase odříhnout. Odříhnutí je nutné. Pokud to nejde, zvedni ruku nad hlavu, trochu jí miminku jako by vytáhni nahoru. Pokud si ani po 15 min neodříhne, opatrně mimi polož na záda a pak za chvilku zvedni...

mikulka
autor
30. črc 2011

@germaine Třeba se spíš trochu u kojení nudí? Někdy začnou v určité fázi děti otáčet hlavu, koukat po okolí a tak. Zkus kojit v klidu, co nejméně rušivých vlivů, klidně pod prostěradlem... Jinak nevím, čím by to mohlo být.
Ještě zkus, zda je mu poholdlně, nic ho netlačí...

mikulka
autor
30. črc 2011

@lupinek82 Myslím, že 30 min je hodně na aktivní sání, to by odrovnalo každé mimi. 😉
Myslím, že pije jen zpočádku, max 20 min, pak už je dudlá.
Když dítě pije: dělá sací pohyby bradou, hýbou se mu uši...
Taky to může být spurt, ten ve 3 týdnech bývá...

Pauza mezi kojeními... já bych vyhověla děťátku. Kojí se nejčastěji po 3 hodinách (počítá se to od začátku kojení), ale hlavně podle potřeba dítěte. Může to být častěji v době spurtu, a někdy naopak déle, třeba v noci...

Kojila bych tedy po těch 3 hod., pokud uvidíš, že má hlad dříve - cucá si pěstičky, nebo poplakává - nakoj dříve.
Po 10 min bych ji dala odříhnout, a klidně dala zase ke druhému prsu, pokud bude chtít.
Jinak bude u prsa spát a nemusí se ani dobře napít.

Pokud začne usínat dříve, budila bych ji, zvednutím, šimranáním pod bradou, změnou polohy, výměnou prsa.

Netrap se s tím, zda kojit 5 min či 30, prostě jak si mimčo řekne a jakmile bude usínat, vzbudila bych ji, pokud předtím pila krátce a pak usnula.

mikulka
autor
30. črc 2011

@lien82 Přibírá dost, koj z jednoho prsa a po 3.5 až 4 hod... Tady rada těžká, prso mu nebudeš tahat z pusy, že jo... některé děti prostě pijí dost, ale pak se to zastaví a už tak nejedí a nepřibírají. To může být i váš případ.

mikulka
autor
30. črc 2011

@nedy Příkrmem určitě ńe, to je ještě brzo, zvlášť na kojené dítě. někdy se to stane, že se dítě začne budit a chce častěji jíst. Bývá to i spurtem, i když ten bývá dříve...
Já bych mu vyhověla. Některé děti se budí po 3 hodinách do půl roku. 😉
No, ale vaše mimi to začalo dělat až teď, tak vydržte a pokud to bude trvat ještě déle než 10 dní, zase napiště a poradíme se, co dál. 😉

nedy
30. črc 2011

@mikulka děkuju, dobrá obrním se, moc se nevyspím, ale škoda ztratit kojení 🙂 pěkný den 😵

mikulka
autor
30. črc 2011

@zvirka Od 6.měs je týdenní přibírání min 84 g.
Ale už jsme o tom mluvili a řešily to, tak bych to asi nerozmazávala.

mikulka
autor
30. črc 2011

MAMINKY, BUDU JEŠTĚ TÝDEN PRYČ, DNES JSEM PŘIJELA JEN NA SKOK DO PRAHY VYPRAT A TAK (JSEM NA CHATĚ, KDE NEMÁME VODU :-P ).
DOTAZY OBČAS ODPOVÍM PŘES MOBIL,
KDYBY BYLO NĚCO AKUTNÍHO, KLIDNĚ ZAVOLEJTE.

😉 🙂

lien82
30. črc 2011

@mikulka: Já teď kojím po 3 hodinách vždy z jednoho prsa tak 10 minut. Zkusím to tedy natáhnout na 3,5 až 4 hodiny mezi kojením. 🙂

misi.21
30. črc 2011

Potřebovala bych radu. Mám doma 9denní holčičku a bojujeme s kojením. Pořát by pila,pokud u prsa neusne,pořád pláče a chce se přisát. Porodní váha byla 3230g,v pondělí,při propouštění měla 2940g a včera na kontrole u dr měla 3120g. První dny pila po 4 hodinách,teď se napije,ale u prsa usíná,takže ji budím,ale stejně udělá jenom třeba 10 z prsu a bradavku vyplivne. Chvilku spí(asi 5min)a pak se probudí a pláče,dokud ji nepřiložím,ale zase vypije třeba jen 20. Doktor řekl,přikládat podle potřeby dítěte,máme ještě žloutenku,ale to je kojení třeba tři hodiny ,než odpadne a spí delší dobu.Pokud ji zvednu na odkrknutí,je to vše nanovo. Jsem zoufalá,chci aby rostla a měla dost,ale nechci být otrokem kojení... Je možné,že se to časem srovná?? Teď je těžké i jít na procházku,aby to neproplakala... ☹

lupinek82
30. črc 2011

@mikulka Děkuju za odpověď a uklidnění🙂 když jsme začínali kojit, pročetla sem skoro celou diskuzi.

Po prořvané noci, kdy k ránu chtěla býtu pru skoro 2 hodiny jsme se vrátli k původnímu způsobu kojení - výměmě po 5 min. a postupně jí ten interval budu prodlužovat na 10 min. na prso. Je možné, že ještě není venku ze žloutenky, takže budíme a budíme, ale půl hodiny už jí trápit nebudu. Zdá se mi trochu hladovější, ale spíš se opravdu chce zabavit dudáním...potvůrka🙂

Z vody si nic nedělej, my máme v bytě odstávku:(((

zvirka
30. črc 2011

@mikulka Ahoj. No tu váhu prostě nebudu řešit, díky, že ses mrkla.

Jinak prso už je mnohem lepší, v pátek jsem sice měla teplotu, tak jsem šla radši k doktorce, ale uklidnila mě, že to nic nebude, zatvrdlina už se mi neobjevila, ale včera to ještě dost bolelo. Teplotu už nemám, už to ani skoro nebolí, ale bylo to teda dost nepříjemné. Pěknou dovolenou 😉

mikulka
autor
31. črc 2011

@misi.2 1 Mate cele sestinedeli na to, aby se vam kojeni zajelo. Ale nelekej se, neznamena to, ze to bude porad takto.
Jednak ma mala zloutenku, tedy je unavenejsi a spavejsi.
Dalsi fakt je, ze prvni dny a tydny se skutecne vse toci kolem kojeni. Pro kazdou maminku je to dost sok. Ale je to vec, ktera je normalni a pomine. Kazdy zacatek je tezky.

A ted, jak to trochu zmirnit. Zpocatku malou co nejvice bud. Poklepavej pod bradou, jak zacne usinat, zvedni ji a dej k druhemu prsu ci zmen polohu, na chvili prekriz rucicky na hrudi.
Pokud to nepujde, obrn se trpelivosti, casem to bude lepsi. Vyhoda je, ze se ti pekne zajede laktace a pak to bude v poho. 😉

mikulka
autor
31. črc 2011

@lupinek82 Ja jsem tu bez vody uz temer 4 tydny. Kdyz je venku teplo, da se myt venku, ale jinak je to des. 😝
Zas se to vyrovna s krasou lesa a tak. 😉

stefanny
31. črc 2011

@mikulka prosim o radu...mame dnes 10 dni, mala sa bude na kojeni tak po 2 - 3 hodinach, hned po probuzeni prikladam, vacsinou pije pekne tak 5 az 7 minut, pak nechame odgrgnout, coz je v poho ale pak po prebaleni nebo kdyz si chvili povidame a otevira pusinku ji prikladam znovu na to same prso ale to uz pije strasne neklidne nebo vubec, otevira pusu, chyti bradavku po chvilce pusti a vzteka se, rozhadzuje rukama nohama, nevim co delam spatne, poloha je v leze, skousela jsem zmenit ale dela to same, i druhe prso takhle pousti, mlicka mam dost, neni to ze by tam nic nebylo. Kdyz ulozim do postylky tak se vzteka a porad otevira pusinku. V nemocnici mi obcas usinala u prsu, tak ke konci sala-nesala...nevim jestli jsem ji nenaucila na dundani... myslite ze se vzteka ze z toho prsu porad neco jde a ona chce jen dundat a zaspinkat? Tech 7 minut prniho sani - ani nevim jeslti ji to staci, pred par dny tohle nedelala, hezky pila i po odgrgnuti... ☹ jsem z toho smutna, nevim co ji je ani proc ze u toho tak vzteka, prosim o radu, budu Vam moc vdecna.

lupinek82
31. črc 2011

@mikulka 4 týdny, to je dost, ale zase má člověk takový ten "táborový" pocit🙂

Tak pozoruju, že ta malá potvůrka opravdu jen dudlá - a já ji chudinku litovala, že má hlad. Chytá jí to jen večer a v noci, teď sem jí dala max. hodinu, ale byla by u prsu i dýl. Když ji odendám a neusne, tak křičí, zkoušela sem jí pak dát dudlík, ale ten nechce.

Jak ji to odnaučit?

mikulka
autor
1. srp 2011

@lupinek82 Ona je jeste mala. Psala jsem to tady uz, jak odnaucovat, par stranek pred. Ale myslim, ze ted je jeste brzo. Ted se zamer na to, aby sala co nejdyl a usnula co nejpozdeji. Viz buzeni, co jsem ti psala. 😉
Ja uz taborovy pocit nechci. Pokud se neudela hezky a nebudu se moc tudiz umyt venku, jedu domu driv. 😝

petaov
2. srp 2011

@mikulka dobrý den, bojuju se zánětem prsu. Minulý týden jsem měla ucpaný mlékovod a na bradavce bílou tečku. Během dne jsem ho zprůchodnila, ale bradavka pořád štípala, jinak se zdálo vše v pořádku. Tento týden jsem dostala horečky pres 39 a prso mi zrudlo. Antibiotika mi trochu srazila teplotu a prso už nemám tak červené, ale mám v něm hrudky. Na omak je docela měkké, ale jsou v něm hrboly. Snažím se nahřívat, masírovat a odstříkávat, ale teče to jen z horní části. Ze spodu nic nestříká, zkoušela jsem to i propíchnout a nic. Občas z toho něco kápne, ale nestříká to. Střídám polohy při kojení a dávám teplé a studené obklady, ale nic nepomáhá. Bojím se, že jestli se těch zatvrdlin nezbavím, než doberu antibiotika, vrátí se mi zánět znovu. V jedné diskuzi jsem se dočetla, že když už zánět je, tak se rozmasírovávat nemá, ať se nedostane do celého prsa. Vyřeší to tedy antibiotika a hrudky se postupně vstřebají? Hrudky se mi vytvořily přes noc, kdy malý spí. Přes den pije co 2 hodiny, někdy i častěji, ale celou noc prospí, vydrží 6-8 hodin. Nikdy jsem nevstávala, abych to odstříkávala, protože jsem se chtěla vyspat, a tak jsem si myslela, že se to samo upraví.

zvirka
2. srp 2011

@mikulka Ahoj, chci se zeptat, jestli Mirečkovi stačí 2 kojení denně. Pije 2x ráno (nebo 1 v noci a 1 v ráno) a to docela dost. Odpoledne ani na večer už nechce, přicucne se, ale hned se pustí a jde zkoumat něco zajímavějšího, než jsou prsa 😀, nebo se vůbec nepřisaje a hned vrčí, že prso teda né. Dávám denně jogurt , ráno má 1/2 rohlíku s lučinou a večer 200g mléčné kaše. Stačí mu teda mléko + mléčné výrobky nebo mám přidat nějaké UM? Díky 🙂

veruska007
2. srp 2011

Ahoj, u prvního dítka jsem měla problémy s kojením - od začátku jsme přikrmovali. Kojila jsem i 17x denně, ale málo. Kojení+dokrm jsem teda vydržela do 11 měs., kdy už malý kojení odmítal (kousl a utekl do kuchyně pro flašku). 😀 . Nicméně s druhým bych to už časově nedala (jedno kojení+odsávání+UM trvalo cca 1,5h). Chci se zeptat, zda mám něco zkoušet preventivně, abych se lépe rozkojila... a jaká je pravděpodobnost, že to teď bude jiné. Mám preventivně užívat homeopatika, třeba hned po porodu? Jinak jsem dělala vše doporučené - teplou sprchu, meltu, čaje na kojení, odsávání, časté přikládání... nic nepomohlo, odsála jsem max. 70ml, ale častěji jen 30-50 ml. Mlezivo teď mám, i když jen pár kapek. Ještě ke všemu, od prvního otěhotnění trpím syndromem bělavé bradavky.

zazana81
2. srp 2011

Dobrý den, chtěla bych poradit s odstavováním. Mám 15-ti měsíční holčičku, kojím už jen těsně před spaním a jednou v noci. Které kojení odstavit jako první? A až budu odstavovat to před spaním, jak to nahradit? Dostává cca hodinu před spaním k večeři umělé mléko a většinou k tomu pečivo s máslem nebo piškoty. UM vypije cca 100 ml. Bude jí to na noc stačit? Díky moc za odpověď.

marusch.mat
2. srp 2011

@lien82 moje dcerky byly taky žroutíci ( v porodnici už druhý den tahaly od 100 ml do 130 ml na jedno kojení.
Starší se narodila s 3,40 kg v šesti týdnech vážila už 5 kg ( přibrala tedy za šest týdnů 1,6 kg)
Mladší se narodila s 4,18kg v šesti týdnech vážila už 5,90kg ( přibrala tedy za šest týdnů 1,72 kg)
Obě měly shodně ve 4 měsíci 8 kg, ale pak se přibírání postupně snížilo a dnes jsou to velké holky a jsou spíš štíhlejší ( 140/32 a 125/23) Také mi nikdy lékařka neřekla, že jsou tlusté a že to byly v porovnání s ostatníma miminkama mamutíci.