Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

sisstin
27. únor 2016

@supermarket1976 ja u toho fakt spim ;) spime spolu v posteli, jen strcim prso a spim dal. Ale ja obecne i bez mimina spala cca 3h denne, i ted usinam pozde.

ivetinka1
28. únor 2016

Dobrý den,
jdu si k vám pro radu. Syna (13,5 měsíců) stále kojím a nikdy jsem s tím neměla problém.
Je hodně závislý na kojení hlavně v noci (to kojím i 8 x za noc).
Posledních několik dní pozoruji změny při kojení: z pravého prsu po kojení hned usne, z levého prsu se po ukončení vrhne na pravé prso.
I na pohled je pravé nalité a levé prázdné. Zkusila jsem odsát a sotva 10 ml.
Měla jste to některá také tak?
Známá mě vyděsila, že její kamarádka, takto u sebe zjistila zdravotní problém - dítě ji odmítalo pít z jednoho prsu....

barbarra
28. únor 2016

Dobrý den, mám 12ti denní holčičku. Už z porodnice jsem přišla s bolavými prsy. V pátek jsem měla schůzku s laktační poradkyní. Poradila jak na to lépe-měly jsme špatnou techniku sání. Teď snad už je to v pořádku. Na levém prsu mám docela velkou prasklinku. Za jak dlouho se to spraví? Mám z toho prsu kojit nebo jen odstříkávat a nechat to zahojit?Čím to léčit? Kdo mně s tím pomůže, můj gynekolog? Jsem z toho šílení bolestí. Děkuji za odpověď.

emin
29. únor 2016

@ivetinka1 Dobrý den, většina dětí buď občas, nebo i průběžně preferuje jeden prs více než druhý. Důvody jsou různé, od odlišné anatomie prsu/bradavky až po např prodělaný zánět. Prostě mu lépe vyhovuje jen pravé. Samozřejmě ale může instinktivně reagovat na určitou změnu např v chuti mléka, či míře toku, která je způsobena nějakou změnou uvnitř prsu. Pokud si nejste jistá, vyhledejte gynekologa a požádejte o UZ či další vyšetření. S velkou pravděpodobností to však nic závažného být nemusí. Držím palce.

emin
29. únor 2016

@barbarra Na léčení ragád se doporučuje Purelan, kokosový olej, hydrogelové polštářky Medela a hlavně nadále již správné přisávání miminka, aby se ragáda dále neprohlubovala. Pokud byste v ní zjistila infekci - je zhnisaná, je třeba dojít si k lékaři pro antibiotickou mast Bactroban. Kojit s prsu můžete, miminku to nijak neublíží, pokud je bolest nesnesitelná, lze dočasně z prsu odsávat a kojit jen z jednoho (max ale 2-3 dny což je také doba, která většinou stačí na zaléčení)

jizule
29. únor 2016

Dobry den. Moje 2 mes.dcera posledni tyden kojime 1 h neldy dele, spis pozdeji duda..mam ji prso vzit, kdy poznam, ze je najedena a jen duda? Dekuji za odpovedi

cattus
29. únor 2016

Mam otazku. Da se cilene zvysit laktace jen u jednoho prsu? Kojim z obou prsou cca 10-15min. Zjistila jsem ze prave ma nizsi produkci mleka a tak s nim zaciname aby se hladovec musel vic snazit. Vetsinou se behem kojeni pocura a pokaka, takze neprebaluji pred ale mezi kojenim. Prebalim a dam ho k levemu. Tam mu vetsinou staci 5-8min a usina.. dokonce si uz i nekolikrat lehce ublinkl coz predtim nedelal.
Protoze zitra nas ceka delsi pobyt mimo domov a nevim jestli bude kde nakojit odstrikavam si do zasoby. Z praveho jsem dostala cca 15ml z leveho 90ml. Da se nejak vic stimulovat prave prso k vyssi laktaci a nebo holt mame smulu?

emin
29. únor 2016

@jizule Záleží na Vás. Pokud Vám to takto vyhovuje, klidně se mazlete. Nezaměňujte však dudlání za kojení. Miminka se nejefektivněji krmí prvních několik minut kojení. Dudlání je pro ně však velmi uklidňující a i některé maminky v něm nalézají potěšení 🙂

emin
29. únor 2016

@cattus Méně oblíbeným prsem začínejte i končete. Mezi kojením z něj zkuste odsávat, nahřívejte. Může však být oproti druhému již dlouhodobě horší. To nevadí, kojit lze dítě i z jednoho. Co se týče "zásob" ok, odsávejte, dejte však velký pozor JAK budete odsáté mléko podávat - ideálně cévkou, či kádinkou, pohárkem, v hrnečku apod. Ostatně, pokud je kde nakrmit, pak je i kde nakojit, neznám místo, kde by kojit nešlo 🙂.

cattus
29. únor 2016

@emin popravde me je taky jedno kde bych mela kojit ale kdyz se mi prcek rozerve cestou v metru tak tam moc voleb kam si vlezt a kojit neni a hlavne neni cas.. a ne kazdy snese pphled na kojici matku..

tomato543
1. bře 2016

Ahoj Mikulko, @mikulka
ráda bych se TĚ TAKY ZEPTALA. 🙂
Mám syna 26 měsíců. Je kojený a docela dost závislý na kojení.
Kojím přes den, jak si řekne, klidně i 10x za den. ☹
Snažila jsem se to omezit, nenabízet, už půlrok nenabízím..ale řekne si sám. Uspávám jedině u prsa, nebo uspí manžel...
Už bych ráda odstavila.. myslím, že to, co jsem chtěla v kojení synovi dát, jsem mu dala...ale jak na to??Rádi by jsme zkusili 2.prcka, a tak bych nechtěla kojit. (i když MS je pravidelná, nezávisle na kojení)
syn je opravdu závislý a je schopen dělat scénu, když své mlíčko nedostane..
Nemyslím, že je to o mlíčku, (pouze) je to i o kontaktu, snažím se víc mazlit, tulit.nepomáhá.. Odstavit ze dne na den? a vydržet?? To mi přijde dost brutální...už si nevím rady...

emin
2. bře 2016

@tomato543 Dobrý den, to je těžká věc. MAminky často mluví i závislosti, ale děti se chovají zcela přirozeně. Vy byste se také těžko vzdávala něčeho, co Vám chutná, je to maximlně přijemné, zklidní Vás to, je to oáza klidu, bezpečeí, důvěry... Mimochodem, proč byste se nemohli pokusit o druhého prcka i při kojení, otěhotnění není vůbec vyloučeno. Chápu však a zcela respektuji, pokud se maminka rozhodne odstavit, je to její právo. Osobně doporučuji spíše odstavit postupně, tedy nedat kdykoli, ale nastavovat pravidla pro kojení - za chvilku, až doma, až večer... vždy však slib splňte a ve slíbenou dobu dejte. Učíte tak dítě respektovat i Vaše přání a potřeby (i když se týkají kojení). Kojení je záležitostí obou, maminky i miminka. Třeba tímto omezením zjistítě, že Vám kojení až tak nevadí, když má určitá pravidla a budete kojit i dále 🙂 Držím palce, ať se daří.

tomato543
2. bře 2016

@emin Děkuji Ti. 🙂
je to z části pravda nedovedu si představit, nekojit.. je to protě součást našeho dne.. ale kolikrát to malý už přehání.. dělá u toho kraviny, občas kousne.. vymrčuje si kojení..
Nejraději bych odstavila opravdu postupně..třeba do půl roku.. ale to už by jsme chtěli mimčo. nebo se začít snait.. a prý to nedělá dobrotu.. tak nevím.. ☹
každopádně, zkusím určitě pravidlo. ( i když to na něj moc neplatí.. ale zkusím být důslednější) a uvidíme. 🙂 Děkuji za reakci a přeji pěkný den 🙂

martinka2012
3. bře 2016

Dobrý den,prosím chtěla bych poradit.Mám dceru je jí 9 dní.Přestala přibírat a začala po kojení plakat a při vážení,že zjistilo,že přestala přibírat.V pondělí na kontrole měla 3020g a ve středu 3007g.Bylo mi doporučeno začít přikrmovat a tak máme Sunar.Dále kojímz každého prsu po 15 minutách a přikrmuji Sunarem .Malá je spokojená a váha pomalinku stoupá.Chtěla jsem se zeptat kolik by měla vypít při jednom krmení?Naposledy měla před krmením váhu 3011g a po jídle 3022g.A ještě jsem se chtěla zeptat trvá jí delší dobu neý si odříhne a po jídle se jí jakoby zvedá žaludek je to normální?Děkuji za radu

sabini
3. bře 2016

Dobrý den. Mám půl roční holčičku a stále kojím, jelikož součástí jídelníčku začíná být dopolední svačinka a oběd v podobě ovocných a masozeleninových příkrmů, některá kojení vynechávám ( ale né pokaždé, někdy se ještě po krmení dopije mlékem) a mám pocit že se mi mléka tvoří méně. Hlavně v noci se mi pořád budí tři krát za noc a myslím že už toho mlíčka nemá dostatek jako kdysi hrozně rychle a dlouho saje,vypadá jako by jí to nestačilo. Může to být tím že se laktace nepodporuje pravidelným kojením jako kdysi a tím pádem mléko se netvoří v takovém množství?Mám začít přidávat na noc umělou výživu,co myslíte?Děkuji

luba41
3. bře 2016

@sabini skúsim ja..v tomto veku max jeden príkrm za den, další až o mesiac a tak pridávať..príkrmy nevytesnujú kojenie, neznižovať počet kojení cez den..to je chyba, ktorá vedie k tomu čo popisuješ-zníženiu tvorby MM..a o pár týždnov by nastal bojkot a dieťa by sa odmietalo prisať..takže žiadne iné tekutiny zatial neponúkať- stále sa kojí na požiadanie/ resp. ponúkanie/, ponúknuť aj pred príkmom po príkrme atd...príkrmy v tomto veku sú len o ochutnávaní..pár lyžičiek-menšia dávka.. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/prikrmy/

sabini
3. bře 2016

@luba41 a jak to mám vyřešit na večer,aby bla sytější a taky se vysppala? Aby se mi nebudila tolikrát za noc?

sisstin
3. bře 2016

@sabini 3x za noc je hodne? :D

sabini
3. bře 2016

@sisstin u půl ročního dítěte? Prý ano. A nebo se všude píše něco jiného? Kolem 6. měsíce se noční kojení má omezovat na 1 x za noc. To jsem si nevymyslela to je skoro všude kam se podívám na doporučení ohledně stravování kojení a vývoj dítěte. Takže podle čeho se má člověk řídit, aby v tom neměl chaos 😕

sisstin
3. bře 2016

@sabini to jsou zastaraly rady pediatru, co znaji jen deti na UM. Kojeny deti se budi nektery milionkrat za noc, casto starsi deti vice nez novorozenci. Je to uplne normalni ;)

sisstin
3. bře 2016

@sabini jinak syn kojeny nebyl a budil se v noci do 2,5 let tez milionkrat a nebylo to kvuli jidlu ;)

sisstin
3. bře 2016

@sabini dcera bude mit 4 mesice a kojila se dneska co 45-90 minut, kolikrat nevim ani, dam prso a spim dal.

sabini
3. bře 2016

@sisstin protože mateřské mléko je mnohem rychleji stravitelné než UM. Takže mám kojit dle potřeby i nadále? Nevím ale zda má toho mléka dostatek, nevím jestli jste četla můj první dotaz, kde jsem se zmiňovala o tom že si nejsem jistá jestli jí kojení v nocí stačí nebo má hlad a budí se, mně je to opravdu putna kvůli mě, to vstávání a kojení mně nevadí, já se ptám kvůli toho, aby se chudák maličká v noci nemusela co tři hodiny budit s pocitem hladu a třeba se ani pořádně nenapije

sabini
3. bře 2016

@sisstin tak já mam za to že je to kvůli jídlu, protože když ji dám prso a napije se-z obou, tak spí dál

sisstin
3. bře 2016

@sabini kojeni neni jen o hladu, je to o pomoci znova usnout, deti neumi znova usnout mezi spankovymi cykly jako dospely, regulujou teplotu, pocit bezpeci atd. Takze dal koj na pozadani, ony ty rady jsou od lidi, co prave berou kojeni jen jako zdroj potravy a nechapou dalsi aspekty ;)

sisstin
3. bře 2016

@sabini ano, protoze jedna z funkci kojeni je pomoc usnout miminku mezi jednotlivymi cykly. Dospely se prevali, napije, otevre a zavre oci atd, miminko tohle neumi ;)

sabini
3. bře 2016

@sisstin děkuji Ti za info. Zkusím dát na tvoje rady 😉

sisstin
3. bře 2016

@sabini mrkni na ten clanek od Mamily, co jsem davala, tam to je krasne vysvetleny ;) viz co ti psala luba14, prikrmy nenahrazuju kojeni, ony se k nemu jen pridavaji. Velky mnozstvi prikrmu vede ke snizeni laktace a dite zacne kojeni odmitat. Takovy ty pribehy maminek, jimz se dite "samo" odstavilo v 8 mesici apod. je prave o omezovani nocniho i denniho kojeni a nahrazovani ho jidlem. Prirozene se savci mlade driv jak v 2,5 -5 letech neodstavi samo ;)

sabini
3. bře 2016

@sisstin to víš, učený z nebe nespadl ani já ne 🙂 celkově kojení je velikánské téma a mnoho informací teprve poznávám, i když mám doma zdravotníka dětskou sestru která je pravidelně školená