Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

luji
29. črc 2014

Dobry den, chtela bych se poradit ohledne omezeni kojeni.Mam 14ti mesicni dcetku, ktera je prozatim kojena temer porad 😀 Normalne ji obed, svaciny apod. ale vetsinou si da jeste ode me.Vecer usina u prsa a v noci se zpravidla 2-3x vzbudi.Chtela bych ji postupne kojeni omezit jen na rano.Myslite, ze je to realne? Dekuji

emin
30. črc 2014

@luji Dobrý den, otázka odstavování je velmi ožehavá, jsou maminky kojící jen několik měsíců a maminky kojící do přirozeného odstavení, tedy klidně 3-4 let dítěte. Z hlediska výživového je kojení I po jednom roce pro dítě velmi prospěšné, získává kromě stale vysoké výživové hodnoty MM take protilákty, látky podporující správný vývoj střevní mikroflory apod. Je to takový multivitamin pro děti 🙂. Je však pravdou, že kojení je záležitost obou aktérů a pokud tedy maminka již kojit nechce, má právo na odstavení dítěte. Děti po prvním roce prs často vyžadují take jako jistotu. Je pro ně zajištěním bezpečí máminy náruče, čím dál vice se osamostatňují ale mámina náruč je stale tím nejdůležitějším v jejich životě. Dítě take I prostřednictvím kojení může zkoušet testovat hranice a platnost pravidel, která jsou mu nastavována. Zkuste je nastavit I na kojení. Dlouhodobě kojící maminky nemusí kojit kdykoli dítě chce (některé to tak dělají, ale mnoho ne). např. mají pravidlo, že se kojí jen doma, venku ne. Nebo mají stanovené signály na kojení, jednoduchá slova, které dítě řekne a maminka kojení musí odsouhlasit, či ne a odložit na později. Dítě samozřejmě může protestovat, a je to protest jako každý jiný, např. když mu nedovolíte hrát si s nůžkami. Z vlastní zkušenosti mám vyzkoušeno, že to jde. Dlouhodobé kojení je výhodné I v době nemoci, zranění a či jiných krizových situací, kdy dítě u prsu snadno uklidníte. Držím palce, abyste to oba společně zvládli.

luji
30. črc 2014

@emin mne kojeni vyhovuje, ale problem je, ze dcera vecer vyzaduje kojeni a pokud nejsem doma, tam hrozne place, nechce nic jist ani pit.Chtela bych to odbourat, protoze jsme s manzelem odriznuti od spokecenskeho ziti 😀 Poradite jak na to?Cim mam kojeni vecer pred usnutim nahradit? Flasku i dudlik odmita

hanafaustyna
31. črc 2014

Dobré odpoledne,
hledala jsem na internetu radu, ale nenašla jsem. Skoro rok kojíme, ale nyní se mi objevilo průhledné mléko-tekutina. Vím, že takové je přední mlíko, a proto jsem tomu nepřikládala žádnou váhu, ale stejná tekutina teče i třeba po dvaceti minutách kojení a to dřív nebývalo. Jedná se pořád o mlíko nebo je to příznak něčeho jiného? Děkuji

emin
31. črc 2014

@luji Naprosto chápu, bohužel právě večer a před usnutím je kojení hodně o psychice a uklidnění, načerpání pocitu bezpečí pro klidný spánek. Problém tkví v tom,že Vaše dcerka má usínací ritual spojený s prsem a kojením. Nazývá se to "spánková asociace". Zkuste postupně tuto asociaci změnit, ukládat dceru ještě před usnutím u prsu a třeba ji jen chovat než usne, až se naučí usínat bez prsu, pak ji ukládat do postýlky a hladit a až zvládne I to, zklidňovat mluvením zpívání. Zkuste knihu Elisabeth Pantley - klidné spaní a usínání, Je tam mnoho typů. Každopádně měnit spánkové asociace je běh na dlouhou trať, takže hodně trpělivosti. A nebojte, společenský život ještě užijete 🙂

emin
31. črc 2014

@hanafaustyna Dobrý den, nemyslím, že by to byl nějaký problem. Složení mléka se mění podle potřeb dítěte, Vaše mimi nyní patrně již má dostatek živin a tuků z příkrmů. Přikrmujete již patrně 5-6 jídel denně a k tomu kojíte. Pokud miminko (tedy spíše batole 🙂) prospívá a přibírý na váze, je vše v pořádku 🙂. Kojte dál, ideálně do doby, než se dítě odstaví samo.

karusa84
1. srp 2014

Dobrý den, mohu poprosit o radu, jsem doma druhý den z porodnice, jsem prvorodička a narodila se nám dcerka, bohužel hned při prvních přisátích mi vznikly ragády na bradavkách, techniku kojení jsem myslím zlepšila, plně se rozkojila, dcerka se na kojení budí každé tři hodiny, kojím tak 10-15min. z každého prsu. Prsa se mi hodně nalévají a tvrdnou, po kojení je vždy leduji a bradavky mažu buď Bepanthenem a nebo Purelanem. Jak můžu ještě urychlit hojení? A je lepší prsa ledovat a nebo koupit odsávačku a odsávat? děkuji za rady

emin
2. srp 2014

@karusa84 Dobrý den, takto brzy po porodu je to zcela normální, skvělé, že Vám kojení jde. Postupujte takto, kojte vždy z obour prsou - nakojte z jednoho, pak nabídněte druhé. Pokud jsou I po kojení prsa tvrdá, odstříkejte ideálně jen ručně do úlevy (ne víc). Prsa poté můžete chladit. Při každém nalití, pokud malá nechce nakojit postupujte stejně - odstříkejte do úlevy. Kojte tak často, jak miminko chce a nesledujte jak dlouho, kojte prostě tak dlouho, dokud saje. Prs můžete stlačovat při kojení na ztvrdlým místech, aby malá mléko lépe vysála, ale pozor, aby ji nezalykalo. Pokud jsou prsa nalitá opravdu hodně před kojením, můžete mírně odstříkat I před kojením. Na ragády doporučuji hydrogelové polšářky Medela nebo jiné značky (můžete je I rozstříhat na menší velkost), Purelan či jiná lanolinová mast (např babylove hojivá mast na bradavky). Krásné kojení.

valik
2. srp 2014

Dobrý večer, ráda bych Vás poprosila už podruhé o radu. Kojím osmi měsíčního chlapečka. V šesti měsících jsme začali s příkrmy a nyní jsme na dvou příkrmech za den. Velmi málo ale jí, většinou tak cca 30-40ml zeleniny v poledne a večer zhruba 60ml kaše nebo kaše s ovocem. Je tedy převážně pouze kojený a to docela často, klidně co hodinu a půl.. V noci kojíme cca kolem 23:00 a kolem třetí. Pak až ráno kolem šesté. V poslední době se mi ale stává, že třeba dva dny mám velmi málo mléka. Minulý víkend jsem bojovala s pocitem, že jsem úplně na suchu - velmi málo počůrané pleny, prsa velmi měkká, nikde nám při kojení nic neteklo jako jindy, chlapeček se přisával a pouštěl, polykal opravdu jen občas, sál na prázdno, odstříkat skoro nic nešlo... Už jsem začala být zoufalá, protože kromě MM z prsu nechce žádné tekutiny jinak podané...A byly dost parné letní dny. Po dvou dnech bylo ovšem vše zase při starém. Při kojení z jednoho prsu se spouštělo mléko z druhého, když se malý pustil, mléko stříkalo všude, plínky naducané, polykal rychle... A dneska se po pár dnech situace zase opakuje. Prostě mléko zase není. Může to být horkem? Tekutin piji hodně, ve stresu nejsem... Můžete mi poradit, v čem to snížení laktace spočívá? Co na to může mít vliv?? Budu moc ráda za radu...

emin
3. srp 2014

@valik Těžká rada, napadá mě snad nějaká hormonální nerovnováha...jinak opravdu nevím. Množství snědeného příkrmu není důležité, přikrmování v druhém půlroce je o ochutnávání a zkoušení a ne o množství. Zkuste ale nabízet tekutiny (zvláště ve vedrech) např v hrnečku s pítkem, pravidelně, průběžně, třeba jako formu hry, může hrneček okousávat jen s malým množsvím obyčejné kojenecké vody, aby se mimi naučilo pít I jinak. Využijte letní dny, kdy se může polít a s pítkem "blbnout". Můžete zkusit nabízet po lžičkách.

valik
3. srp 2014

@emin Děkuji moc za radu. Já zkouším, ale malý zatím tvrdošíjně odmítá... Ale dávám každý den a zkouším různé druhy tekutin i způsobu pití. Baví ho akorát třepat lahvičkou a pozorovat tekutinu uvnitř..🙂 Budeme zkoušet dál.. Dneska hned od rána (vlastně už v noci) mléko zase tryská na všechny strany a plínky má malý počůrané pořádně. Budu doufat, že se to už moc nebude opakovat. Ale musím říct, že ten jeden či dva dny sucha se na synovi nijak neprojevily. Vypadal spokojeně jako vždycky... Neprojevoval se nijak mrzutě, že je hladový nebo má žízeň, tak snad si opravdu aspoň něco málo něco vycucnul... Moc děkuji a zdravím.

emin
4. srp 2014

@valik Ve svém věku už si dokáže vysát potřebné množství, nemyslím, že by situace byla nějak alarmující, ale naučit pít z hrnečku neuškodí 🙂. Hodně štěstí.

petulamickova
6. srp 2014

@jajda2011 mám uplně stejný problém...

hanka.
7. srp 2014

Dobrý den, od včerejška mám stejný problém jako @valik. Dcera má měsíců a včera v poledne začala u kojení pouštět prs a opět se chytat. Brada tahá rychle, žádné pauzy brady. Prsa hoooodně měkká a při zmáčknutí tečou jen kapky, žádné stříkání :-/. Plínky má málo počůrané. Začla jsem včera brát homeopatika, kojící čaje a meltu. Ale i dnes stále stejné. přisává a odtahuje se. Nepláče u toho a ani pak není mrzutá. Střídám obě prsa a nabízím ji co hodinu. Bez výsledku, myslíte, že ztrácím mléko a nebudu už kojit :-/. Do teď jsem měla mléka dost. děkuji za radu.

emin
7. srp 2014

@hanka. Dobrý den, přiznám se, že neznám ženu, která by ztratila mléko ze dne na den. Laktace je složitý soubor tělesných (I duševních) procesů a jakmile se jednou "rozjede", nejde znenadání "stopnout". Je Pravda, že kolísá, někdy je mléka víc, někdy méně a záleží na správné technice a efektivnosti sání. Někdy se I po několika /4 I 6) měsících ukaže, že mimi vlastně saje chybně. Především - vyřaďte dudlík, pokud používáte. Zkuste na to jít přes hru, svékněte se a nechte mimi se po vás plazit, mazlit a přisát samo tak, jak chce. Můžete se spolu vykoupat, udělat si "intimčo". Kojení je jak píši výše take hodně o psychice. Držím palce.

hanka.
7. srp 2014

@emin děkuji moc. pořád je toho mléka málo, ale zkusím, co jste poradila. Moc Vám děkuji

ceekanka
8. srp 2014

Dobrý den, mám doma šesti denní holčičku. Po porodu nějaké deko stratila, a v porodnici chtěli zamezit tomu,aby se ztráta přiblížila 10% váhy a tak mi po kojení nosili pro malou příkrm. Byla jsem z toho špatná,protože považuji za důležité abych měla svoje mléko a kojila z prsu a mohla tak dopřát mimču to nejlepší. Pustili nás domů už s váhovým přírůstkem a druhý den na kontrole u obvoďáka měla oproti propouštěcí váze zase o nějaké deka na víc. Přišla jsem ale pro radu - malá má potíž s přisátím k jedomu z prsů. Mám jednu bradavku měkčí a víc splívá s dvorcem. Je pro ni pak těžké bradavku uchopit. Snažím se před kojením bradavku ,,vytahat" ulehčit přisátí,ale malá se mezi tím vždy tak rozčílí,že je to pak skoro nemožné a následuje dobrá půl hodina šíleného křiku. Zkoušela jsem bradavku nasát i odsávačkou,ale nezamezí to jejímu breku,kdy pak už nereáguje ani na tu braduvku a těžko ji uklidnit. Mléka si myslím,že mám dost - po kojení ještě doodsávám zbytek,pro podporu tvorby mléka. Je nějaký fígl,rada,jak stimulavat bradavku a usnadnit tak malé přisátí? Další otázka je,v porodnici mi také radili,jak jsem tu už někde četla,že mám kojit 15 a 15 min z každého prsu,popř. Jenže,když po 15 ti min, (zkoušela jsem i po deseti) malou od prsu odtrhnu,málo kdy se stane,že by se mi podařilo přiložit ještě k druhému - spí. Když ji ale nechám u jednoho, pošimráním nebo potahaním saje ještě dál. Jedno kojení tedy provádíme z jednoho prsu po takovou domu,dokud saje.
Další věc je dávka,kterou vypije. Bylo nám řečeno,že by co den,měla vypít o desítku víc. Tzn,že pátý den po porodu má vypít co tři hodiny 50ku. Má smysl ji doma vážit před a po kojení a stresovat se tím,jestli to vypije nebo ne, když někdy pije po hodině,někdy po třech. Důležítý je celkový váhový přírustek,ne?

bludickaaa
8. srp 2014

Dobry den, mam dotaz, jiz asi 3 den mam v prsu zatvrdlinu, jakoby ve dvorci a smerem dovnitr, prs okolo vyprazdnim, ale zde se to ani nehne, misto je velmi bolestive. Zkousela jsem masaze, nahrivani, ale nic nepomohlo. Pri odsavani pozoruji, ze mi mleko strika jen ze spodni casti bradavky. Dnes jsem navstivila lekare a ten mi doporucil ledovat a prsa stahnout, ale neumim si predstavit, jak timto mleko zmizi. Nemate nejakou radu? Dekuji.

partyzanka91
10. srp 2014

Dobrý den,
měla bych na Vás dotaz. Na pravé bradavce mám bolestivý cucflek od mé dcery. Kůže tam je hrubší, vysušená a bolí mě když saje nebo když se mi o něj o tře oblečení. Už ho tam mám déle než týden. Je nějaká možnost jak se ho zbavit? Pomůže nějaká mastička a nebo třeba kojící klobouček? Děkuji za odpověď a přeji pěkný zbytek víkendu

angeldevildarling
11. srp 2014

Ahoj Mikulko,

koupila jsem si Ricinus communis 5CH, protože přicházím postupně o mléko.
V levém prsu se mi už skoro netvoří a v pravém jen párkrát za den, takže musím malou dokrmovat Nutrilonem, což se mi nelíbí a nechci aby ho papala, protože pak má problémy s prdíkama k večeru.
Malá ( 11 týdnů ) už spí v noci skoro 8 hodin, takže se mi v pravém krásně přes noc udělá, ale v levém vůbec. Nakrmím jí okolo 6-7 hod.ráno jak se vzbudí, ale pak prostě se přes den nedělá a až zase k večeru, ale jen v pravém ☹ Odsávám, jak z levého, tak i z pravého ( někdy než jdu spát, tak odsaju z pravého skoro 150ml ), ale z levého jen pár kapek. Chci to rozpumpovat, ale je to s nulovým výsledkem. No, maximálně začínám mít pěkně namakaný ruce 🙂 , ale už nemůžu, šíleně mě bolí... Byla jsem u MUDr.před 14 dny a ten mi říkal, že v levém mám zánět, ale že to není na ATB a že jí to prso mám dávat, že jí to vadit nebude, že je to trošku slanější, ale že si malá zvykne a že mi tím ten zánět zmizí ( je fakt, že na žlázách cítím už jen sem tam bouličky a ne jako dřív ). Tak sice zánět mizí, ale mlíko nikde ☹ V pravém zánět nemám, nic jsem nenahmatala, ale občas cítím ve žlázách takové nepříjemné tupé tepání. Chtěla jsem jít zase k MUDr., ale má teď do konce srpna dovolenou a k zástupci nechci 🙂
Četla jsem na netu, že Ricinus Communis 5CH se používá i na podporu mateřského mléka ( sice ho nemají těhotné a kojící brát, ale chci to risknout, když je i na to 🙂 ).
No, ale jelikož mám gynekologa na dovče, tak se ho ani nemůžu zeptat kolik a jak často to mám brát.
Nechtěla bych si nějak tím uškodit a hlavně malý, tak Tě prosím o radu. 🙂
Fakt to mlíčko pro malou moc moc chci a udělám pro to cokoliv.
Nechci jí dávat své jen ráno+dopo to co jsem večer odsála když už spinkala a pak po zbytek dne Nutrilon ☹

Mocinko děkuji za radu...

Ilča

xvink
12. srp 2014

Dobrý den,
nevím, jestli to sem úplně patří, ale zkusím to 🙂 Chtěla bych se zeptat, do kdy je ještě "normální", když mimi ublinkává? Mám 7,5 měsíčního chlapečka a klidně i 2h po jídle blinká. Většinou je to jen trochu, ale za to často. Krmíme: ráno nutrilon, dopo ovocné pyré, oběd zeleninové pyré + nutrilon, odpo nutrilon, večer kaše + nutrilon. K pití mu dávám vodu (tu teda vůbec nechce a dudlík jen tak "žužlá") nebo ředěnou ovocnou šťávu. Děkuji.

emin
13. srp 2014

@bludickaaa Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď, jsem na dovolené. Nevím jak situace vypadá nyní. Stahování moc nedporučuji, při zatvrdlince je nejlepší nakojit tak, aby miminko mělé bradičku ve směru zatvrdlinky. Před kojení nahřát prso, po kojení zchladit. Někdy pomůže nahřát v sprše a ručně odstříkat.

emin
13. srp 2014

@xvink Dobrý den, ublinkávání je běžné do cca 4-6 měsíce, pokud blinká hodně a často, jde patrně o reflux (ale to jste asi již řešila s MUDr) nebo může být takové blinkání ukazatelem k např. nesnášenlivosti bílkoviny kravského mléka. Zkuste speciální UM s označením HA, stejně tak bych vynechala mléčnou kaši a připravila ji nemléčnou s přimícháním UM Ha. Zkuste cca týden a uvidíte, zda se něco změní. Kažodpádně pokud zvrací hodně a často, řešte to s pediatrem a pokud situaci bagatelizuje, zkuste ´poptat jiného.

emin
13. srp 2014

@angeldevildarling Dobrý den, Mikulka zde již delší dobu neopovídá, tak snad mohu já. Nejdříve k dotazu na homeopatika. Ricinus communis 5CH lze brat jako podpora kojení, dávkování se různí, ale cca 2-4 kuličky 2-4x denně. Je to ale JEN podpora. Zkladem pro dostatečnou tvorbu mléka je caste kojení, nejdéle po 3 hodinách, ale pro zvýšení laktace raději častěji, vždy z oboru prsou (můžete vystřídat I víckrát za jedno kojení. Prso při kojení stlačovat volnou rukou - palce nahoře, prsty dlaně dole a pumpovat). Odsávání je take vhodné. Velký problem vidím z celonočním spaní. Kojení v noci je pro laktaci naprosto stěžejní, ideální je nakojit min 1, ale mnohem lépe 2x za noc. Velmi dobré je tzv. prokojit pár nocí - mít miminko v noci u sebe a průběžně jen kojit, když se začne budit - mele sebou, brouká apod.) Pokud dokrmujete, pak nikdy lahvičou, ale stříkačou, pohárkem či ideálně cévkou primo na prsu, kdy miminko saje prs I dokrm dohromady a tím opět stimuluje laktaci. Možná by bylo dobré si pozvat LP, aby Vám správné dokrmování ukázala. Pokud zůstanete u lahvičkou je velmi pravděpodobné, že miminko prs začne později odmítat úplně.

emin
13. srp 2014

@partyzanka91 Dobrý den, kojící klobouček určitě ne, jen by kojení zkomplikoval. Pokud to není kvasiková infekce - červená svědící pálící a olupující se kůže na bradavce - na to doporučuji Canesten, pak zkuste hojivou mastičku např. Purelan, propolisovou, teatree apod. Noste chránič bradavek v podprsence, aby se místo netřelo s tričkem. Pokud nepomůže, zkusila bych dermatologa.

emin
13. srp 2014

@ceekanka Dobrý den, nejdříve k délce a frekvenci kojení - tak jak chce miminko a dokud saje. Nesledujte hodiny, sledujte miminko. Klidně po hodině, nebo po 4, delší interval bych u novorozeťátka nedávala. Kojte vždy z obou prsou, nakojte z jednoho, nabídněte druhé. Sledujte počet počůraných plen - min 6 nasáklých za 24 hodin je znakem prospívajícího miminka. Novorozeně by mělo vypít průměrně 150ml na kg váhy, tedy 3kg dítě cca 450 ml za 24 hodin. Není ale řečeno, kolik má vypít za jedno kojení, tedy jednou má hlad a dá 150 ml a jindy chce jen pomazlit a vypije 40 ml. Pokud prospívá, nestresujte se vážením.
Nyní k prsům - téměř každé miminko má jedno prso "oblíbené". Kojit se dá bez potíží jen z jednoho, ale I z estetických důvodů je lepší kojit z obou. Buďte trpělivá, noste formovač bradavek, bradavku můžete tvarovat I zmiňovanou odsávačkou. Pokud mimi pláče, zklidněte jej při přikládájí sáním malíčku, a zkuste opět přiložit. Za pár týdnů bude miminko na sání "expert" a přisaje se I k méně oblíbenému prsu. 🙂

jakin
15. srp 2014

dobrý den, mám 3 měsíční holčičku, která bohužel pije pouze přes klobouček, ani v porodnici se snahou všech sestřiček se neuměla přisát, přestože jsem syna bez potíží kojila rok. Kloboučku jsem však aspoň odstřihla jeho špičku. Miminko téměř po každém kojení kaká, ale velice pomalu přibývá na váze. Při narození 3.250 g, nyní 4.650 g. Jinak je ale veselá a zejména v obličeji baculatá. V noci ji kojím 2x, přes den většinou 7x. Snažila jsem se ji ještě přikrmovat, ale na malíček v puse reagovala sáním pěkně jen první dva měsíce, teď sát nechce, jen se na mě usmívá. Tímto způsobem do ní dostanu ze stříkačky tak max. 15 ml. Koupila jsem si i Calmu od Medely, ta ale vyžaduje sání jako při kojení, což ona kvůli kloboučkům neumí, takže jí z lahvičky nic neteče. Také jsem zkoušela normální lahvičku. Přestože jsem jí ve 3 měsících dala savičku pro novorozence, tak se mlíčkem začala zalykat a dusit. Mám strach to znovu zkoušet. Ráda bych do ní dostala nějaké mlíčko navíc, samozřejmě raději mateřinku než to umělé, ale nevím jak. Také mám obavy, že když do teď nedokázala pít bez kloboučku, že už se sát nenaučí a dělá mi starost její nízká váha. Prosím o radu. Děkuji.

emin
16. srp 2014

@jakin Dobrý den, pokud správně počítám, miminko průměrně přibere cca 115 g týdně. to je relativně málo, na druhou stranu je stěžejní, zda má dostatek počůraných plen (min 6 za 24 hod), zda je spokojená a váhový přírůstek je stabilní (I když ne vysoký). Každé miminko je jiné a některé prostě tvoří dolní křivku percentilového grafu. Klobouček může být důvodem nižší laktace. Buďte trpělivá, zkoušejte při každém kojení nakojit s kloboučkem, ale přiložit i I bez něj. Zkuste si pozval LP, aby zkontrolovalal techniku přikládání. Také vám může ukázat dokrm pomocí cévky primo při kojení, cévku nasadíte na stříkačku či ponoříte do lahvičky a primo na prsu dokrmíte. Dále se dá dokrmit I pohárkem, lahvičkou se lžičkovým zakončením, apod. Držím palce.

piduska
16. srp 2014

@mikulka Ahoj, já bych se také ráda na něco zeptala. Rodila jsem o 3 týdny dříve normální cestou, malá měla při porodu 3290 g, pak v porodnici zhubla na cca 3 kg. Měly jsme celkem problém s přisáváním protože mám malé bradavky, takže používáme klobouček. Problém je spíše v tom, že malá je spací typ. Přes den se snažím kojit, ale buď mám málo mlíčka nebo malá už je prostě unavená, takže toho moc nevytáhne. Takže dokrmuji přes den svým odstříkaným mlíčkem. V noci pak dávám jen příkrm Nutrilon. Chtěla bych se spíše zeptat, kolik má týdenní miminko vypít? Když kojím, kolik jí mám dávat potom ještě svého mlíčka? Já dávám zhruba tak 30 ml ještě po kojení..to je tak dávka co vytáhnu z obou prs.... Na noc jsem zkoušela dávat Nutrilon 30 ml ale malá plače a má hlad a navíc měla hladové i hovínko. Takže dávám 60 ml Nutrilonu. Samozřejmě pokud nedopije, nenutím. Není 60 ml moc pro týdenní miminko. Malá jí po 4 hodinách..přes den i v noci. Mockrát děkuji za odpověď a radu.

emin
17. srp 2014

@piduska Dobrý den, ve vaší otázce vidím několik věcí, které by bylo dobré okomentovat:
1) klobouček - zkoušejte to I bez něj, klobouček laktaci komplikuje a ztěžuje miminku správné sání
2) nekojení v noci - vím, že je to vyčerpávající, ale zkuste v noci alespoň 2x nakojit. Pro zvýšení laktace by bylo ideální několik nocí tzv. prokojit, tedy kojit průběžně a s miminkem spát v jedné posteli.
3) Jak kojit - vždy z obou prsou, přiložit k jednomu, kojit, dokud mimi saje (dlouhé pohyby bradičkou), pokud usne, vystřídat prsa - tak I několikrát po sobě. Při kojení stlačovat prs, aby miminku teklo mléko lépe.
4) dokrm - ne lahvičkou, podobně jako klobouček ničí techniku sání, miminko by časem mohlo začít odmítat prso úplně
5) k dotazu kolik mléka - miminko průměrně vypije cca 150ml na 1 kg váhy za 24 hod (tedy 3kg miminko 450 ml za 24 hod). Potíž je, že nelze říci, kolik vypije za 1 kojení. Někdy třeba 150 ml (když má hlad) a jindy 40 ml, když chce jen zklidnit. Každopádně platí,že prospívající miminko má min 6 počůraných (nasáklých) plen za 24 hodin).
Oběcně bych Vám poradila pozvat si dobrou LP, návštěva vyjde zpravidla kolem 500 a vy mate miminko ještě malinké a vše by mohlo jít zachránit a začít výlučně kojit. Čím drive, tím lépe. Právě v Brně je LP poměrně dostatek. Zkuste zde www.kojim.cz.