Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
18. zář 2015

@vjerca Dobrý den, nevím o jaký druh bolesti jde, ale s moučnivkou je často spojena kvasinková infekce bradavek - Pálení, svědění, nepříjemný pocit, píchání v bradavce i mimo kojení. Pomáhá Canesten, Citrovital apod, uleví se rychle. Odsávání není nutné.

emin
18. zář 2015

@efka89 Musela bych to vidět, pokud bolí, můžee jej vydesinfikovanou jehličkou propíchnout. Prsa si teprve zvykají, intenzivní sání může občas "vytáhnout" konec tkáně mlékovodu apod, není to nic neobvyklého.

emin
18. zář 2015

@anniesfibis Po porodu co nejčastěji kojte, po kojení odsávejte vždy cca 10-15 min z každého prsa. Tak pokračujte i poté, až začnete pracovat, tak v 3 hodinových intervalech. Mléko uchovávejte v ledničce a 1x za 24 hodin jej zmrazte - v pohárku či igelitovém sáčku na MM (ozančeném datem) (k dostání v potřebách po miminka). MM se doporučuje mít v mrazáku 3 měsíce. S dokrmem to bude složitější. Lahev často způsobí, že mimi poté již prs nechce, ne vždy, ale často to tak bývá. Upozorňuji, že jakákoli lahev, je jedno co je to za značku a co uvádí výrobce. Nejjistější je naučit miminko dokrm přes prst cévkou, u starších dětí je to však někdy problém, cévku si vytrhávají, pokud však jsou zvyklé, není to taková potíž, spíš okolí se diví, proč nedáváte mléko lahví, ale "hadičkou". Také lze dokrmovat lžičkou - to je zdlouhavé, či pohárkem - chce to trochu cviku, můžete zkust i obyčejný hrnek s pítkem, který nemá dudlík a sám teče - tedy není "netekoucí". Moc držím palce, ať se vše podaří.

anniesfibis
18. zář 2015

@emin a kdyz budu po porodu kpkit a pak jeste odstrikavat- co s tim odstrikanym mlekem?...predpokladam, ze male bzde stacit to z toho co vytaha sama a to idstrikavani je jen pro zvyseni produkce- chapu to spravne?

emin
18. zář 2015

@anniesfibis Odstříkaným dokrmovat nemusíte, ale můžete jej zmrazit, jak je uvedeno v předchozí zprávě. Může se později hodit.

mazlik1
19. zář 2015

Dobrý den, naše malá (dvoutýdenní novorozenec) se často po kojení kroutí a pláče, když jí dávám odříhnout, málokdy se to povede a když ano, tak malá pláče dál a zdá se mi, jako by potřebovala další odříhnutí. Také se mi zdá, že malá papá velmi dlouho(i 1h z obou prsů) Může být problém v technice kojení?

emin
20. zář 2015

@mazlik1 Dobrý den, ano může. Dbejte na správné přisátí, kojte ve vertikální poloze, savčí neboli kontaktní poloze. Dávejte odříhnout i při střídání prsou, na říhání vyzkoušejte více poloh. Zkuste se podívat na infookojeni.net.

nela89
21. zář 2015

Dobrý den chtěla bych se poradit.. Mám doma týdenního chlapečka,v porodnici se budil krásně co 2-3h(ve dne i v noci),krásně přibírá,váží 3700g. Co jsme přijeli domů se mi ale budí cca co 1,5max 2h a kojím z obou prsou.. Kojím asi 5-10min(déle ne,protože usne) :-/ Zajímalo by mě,zda mám zkusit nějak prodloužit interval, a jak?? 🙂 a nebo jestli kojit podle jeho potřeby,mléka si myslím mám dost.Po kojení odříhává.Kojím v sedě i v leže,ale zatím stejný výsledek.. Ještě by me zajímalo jak ho u prsa budit,lechtání na bradicce nepomaha 🙂 moc děkuji

vanule
21. zář 2015

@emin Dobrý den, měla bych na Vás prosím dotaz....je ještě nějak možné po měsíci (od porodu císař. řezem) rozběhnout laktaci??? Zkoušela jsem kde co (přikládání,bílá káva, čaj...), ale bohužel syn je více na UM než kojený, a teď v poslední době už to vypadá, že z prsu nic neteče - pár kapek. Už i v porodnici jsme s tím bojovali a domu šli s příkrmem, u první dcery to bylo to samé (porod 34tt, sekce, a kojení žádné) ještě musím podotknout, že užívám dlouhodobě léky na vysoký tlak, jestli to má nějaký vliv..? předem děkuji

danger007
21. zář 2015

Hezký den, mám 15 denní miminko, které od začátku kojím ovšem přes klobouček, jelikož mi bylo řečeno, že mám malé bradavky a zprvu malá ji neuměla vzít. Nyní se však potýkáme s tím, že nepřibíráme a trpíme na plynatost (jako každé dítko). Když jsem se vrátila z porodnice denní scénář byl přebalit, nakojit a pote do postýlky (spinkala tak cca 2,5 hod.) a pak zase. Přibíraly jsme ukázkově, avšak nyní s tím bojujeme. Malá když ji kojím, tak se občas kroutí jako žížala (páč plyny, užíváme ifnacol) ale i přesto, jakmile tahá cca 10 min. totálně vytuhne, můžu volat, budit, dávat na druhý bok a nic s ní nehne, po uložení do postýlky se mi buďto za 45 min. vzbudí a nebo stále pláče. Už jsem bezradná na kontrole po týdnu jsme přibraly jen 70 gr. a máme čas do pátku, zda se to nespraví. Můžete mi prosím poradit? Paní dr. mi poradila ať začneme kojit normálně bez kloboučku a také ať klidně trochu před kojením prso odstříkám, ať se dostane na zadní mlíčko. Můžu se zeptat, zda existuje ještě něco co bych mohla pro svou malinkou udělat, ať mi zase tak hezky papá a přibírá? Nechci zbytečně cpát malé příkrm ☹ Děkuji mnohokrát

lin18
21. zář 2015

Dobrý den, měla bych také jeden dotaz. Syn má 6 týdnů. Mám ploché bradavky, takže od začátku kojíme přes klobouček. Po 14 ti dnech po porodu byla při kojení už tak velká bolest bradavek, že jsem začala mléko jen odsávat a krmit z lahvičky. Před týdnem jsem začala znovu kojit s kloboučkem. Syn vypije málo mléka...chce pít i po 1,5 hodině, vážím ho a vypije cca 50 ml, vyjímečně 80 ml. Kojím z obou prsou....cca 15 minut z jednoho. Mám do krve popraskané bradavky, ale bolest je jen při spouštění mléka. Od té doby co kojím jsem mléko neodsávala, aby bylo víc pro syna při normálním kojení. Syn má v puse moučnivku, na kterou i přes veškerou hygienu nic nezabírá. Ale zajímá mě bulka v prsu, kterou mám už cca 4 týdny. Když se objevila byla bolestivá, místo na kůži je zarudlé, teplé na dotek. Boule je nad dvorcem, velikosti cca 2x2 cm. Při zmáčknutí je velice bolestivé. Když se objevila poprvé zkoušela jsem nahřívat před odsáváním, poté chladit, tvaroh. Po dvou dnech zmizelo zarudnutí, nicméně boule je v prsu pořád. Teď po týdnu opětovného kojení je boule zase bolestivější, prs je nad boulí červený, boule je i okem viditelná jako vystouplina na prsu. Celkové příznaky nemám...teplota, zimnice. Je možné že se jedná jen o zduřelou mléčnou žlázu? Pokud by šlo o zánět asi by nebyla boule trvale v prsu po dobu celého měsíce bez zhoršování, ne?

emin
21. zář 2015

@nela89 Dobrý den, máte pravdu, lechtání většinou nepomáhá, mimi usíná, protože mu již přestává téci mléko. Kojte takto - sledujte miminko a jakmile začne usínat, stlačujte prs. Pokud nepomáhá, vystřídejte. Takto vystřídejte i několikrát, třeba 3x nebo 4x. Nepoužívejte dudlík, ani lahvičku pro případný dokrm. Interval se takto může prodloužit. KOjte ale dle potřeby miminka. Držím palce.

emin
21. zář 2015

@vanule Dobrý den, ano i po měsíci se lze rozkojit. Důležité je opravdu kojit a kojit a kojit. Kojit správně, často, efektivně. Být často s miminkem, nosit v šátku, spát společně, kojit v noci. Nepoužívat dudlík, nedokrmovat lahvičkou. Kojit dokrmovat přes cévku a dokrm postupně zkoušet snižovat. Veškeré doplňky stravy jsou ok, ale kojení nezachrání. Nefunguje to tak, že si vezmete prášek (bylinky, homeopatika, nějakou potravinu) a budete mít mléko. MLéko s tvoří na základě poptávky a blízkosti miminka. Pak tělo reaguje. Počítejte s tím, že, zvláště se dvěma dětmi, je to těžké, ale ne nemožné. Držím palce.

emin
21. zář 2015

@lin18 Dobrý den, bojím se, že boule je následkem nevyléčeného zánětu, raději bych navštívila gynekologa a UZ.
Nyní ke kojení. KOjení přes kloboučky je problematické, s moučnivkou často souvisí. Doporučila bych návštěvu LP - bolest bradavek může být způsobena kvasinkovou infekcí, ale také špatným přisátím. LP by měla zhodnotit techniku kojení, naučit správné držení a přikládání miminka zkusit kontaktní kojící polohu, zhodnotit efektivitu kojení, vysvětlit, jak kojit - jak často, jak dlouho. Pokuste se spolu kojit bez kloboučků, výlučné kojení přes kloboučky je dlouhodobě těžko udržitelné. Vaše potíže kojení jistě komplikují, ale nemyslím, že jsou neřešitelné, jde jen o pár opatření a více jistoty. Držím palce.

emin
21. zář 2015

@danger007 Dobrý den, pokud se mimink přisaje bez kloboučků, určitě kojte bez nich. Dejte jen pozor na správnou techniku, kloboučkové děti často otevírají málo pusinku a mamince poraní bradavky. Do pátku je dost času 🙂, udělejte nyní to,že spěje spou s miminkem a kojte průběžně co nejčastěji přes noc. To velmi laktaci pomáhá. Před kojením bych neodsávala, přední a zadní mléko, je mýtus. Kojte prostě často, kojte vždy z obou prsou a prsa vystířídejte vždy, když mimi začíná usínat. KLidně je vystřídejte i 3x nebo 4x za jedno kojení. Držím palce.

katkahavu
22. zář 2015

Dobrý den, chci se zeptat na Váš názor, už jsem zoufalá. Mám 10 měsíční dcerku, kojíme, ale noci jsou hrozné 7-12X se budíme, zkoušela jsem už vše, snad 4 knihy přečetla nic na ní neplatí budí se dál. I vyplakaní neplatí:-/ zkusila jsem jí dat před spaním kaši, plus kojení a 3 hodiny poté se vůbec nevzbudí, ale pak o začne budí se co 2 hodky i dříve. Po kojení nespinká, musím jí uhoupávat. A to už jsme se odnaučili v náručí, pak sundaly kolečka z postýlky, a ted poplácáváme po zadečku, nepřijde mi po kojení vůbec sytá. Jakmile jí dám kaši, mléčnou rýži usne úplně sama a spinká. Má hlad? Moje mlíčko už nestačí? kojím pouze ráno, odpo, večer a v noci. Děkuji moc za odpověď.

emin
22. zář 2015

@katkahavu Dobrý den, nemyslím, že se budí hlady. Je to zvyk. Zvyk, že když jsem v polospánku (a za noc se i dospělák občas téměř probudí, otočí na druhý bok a usne), tak dostane dobé mléko, stulí se u maminky a spinká dál. Dětem přináší kojení ve starší věku především psychickou jistotu a bezpečí. Můžete dát klidně večeři a poté jako druhou večeři před spaním nakojit, nicméně energetické zásoby 10měsíční prospívající dítě na prospání delšího časového úseku jistě má. Proto myslím, že hlad to není. Úplně bych však noční kojení ještě nezkoušela odstranit, laktaci by mohla výrazně klesnout a nastat potíž i s kojením přes den. co společné spaní? Dodržujete pevný denní řád? Spánková problematika je složitá a obávám se, že zde není prostor ji takto individuálně řešit ☹.

katkahavu
22. zář 2015

@emin Děkuji moc za odpověď. už zkouším vše, děkuji moc za radu. Spinká se mnou. Furt to samé. A pravě po kojení nespinká.Kdyby aspoň to. 🙂

katkahavu
22. zář 2015

@emin Nevím zda pevný řád, ale spánky a jídlo se odehrává podobně. Jsem spíše nakloněna režimu:-/ není to spravně?

aqeris
23. zář 2015

Ahoj Mikulko, asi mám pomalý tok mléka. Prcek je vždycky na začátku kojení spokojený a cca do dvou minut se začne kroutit, tahat mi bradavku a pak začne křičet a už se nepřisaje. Dám druhý prso a je to úplně stejný. V noci je klidnější. Při kojení se mi spouští hodně mlíko i z druhého prsa. Když po kojení odstříkám, tak odstříkám 80ml a to ještě v pohodě sní. Před kojením si prsa masíruju, nahřívám, piju při kojení teplý nápoj, ale stav je pořád stejný. Neexistuje nějaký tip, jak tok urychlit?
Díky moc 🙂

tomanovalenka
23. zář 2015

Ahoj Mikulko, potřebovala bych prosím poradit. Asi v 8 týdnech mého syna jsem prodělala zánět levého prsu, léčeno antibiotiky. Od té doby se mi ale pořád vrací bolest toho prsa, od té doby jsem to zatím podchytila vždy čas a stačilo přikládat tvaroh, ale je mi divné že se mi to stále vrací a pořád jen do levého prsa.Můžete mi prosím poradit, čím to může být? začínám už být nervózní, aby to nebylo něco vážnějšího. Moc děkuji za radu a hezký den

vevebubu
23. zář 2015

Dobrý den, prosím o radu. Mám 11 týdenní holčičku. Do teď jsem s kojením neměla žádný problém, malá krásně pila a přibírala. Ale posledních pár týdnů se u kojení vzteká. Pije chvilku a pak začne plakat, trvá nám tak dlouho než se nakojí. Nikdy nevím jestli je dostatečně napitá. Vždy pila častěji a déle. Teď se intervaly prodlužují a pije kratší dobu. Ani neodhadnu jakou, protože to pořád přerušuje. Čím to může být? Myslíte, že už ji mlíčko nechutná? V noci pije krásně, v polospánku. Děkuji moc za radu

emin
23. zář 2015

@katkahavu Určitě ano, také jsem pro pravidelný režim, přizpůsobený určitému přirozenému rytmu miminka. Držím palce, ať se to brzy srovná.

emin
23. zář 2015

@aqeris Dobrý den, ano je to reakce na to, že po určité době opadá tzv spouštěcí reflex a miminko je nuceno již aktivně sát samo. Jakmile se mimi začne kroutit, stlačujte prs pro intenzivnější tok mléka, pokud nepomůže vystřídejte. Vystřídejte i několikrát za jedno kojení. Pokud používáte dudlík, vynechtejte jej a stejně tak, pokud občas používáte lahvičku na dokrm (asi ne, ale kdyby). Zkuste měnit při střídání prsů i polohu - fotbalista, kontaktní poloha. Držím palce.

emin
23. zář 2015

@tomanovalenka Dobrý den, občas se stává, že náchylnější k zánětům může být jeden prs, mohou tam být rozdílná anatomie mléčných žlaz i mlékovodů. Vždy při nalitých prsou odstříkejte do úlevy, nenechávejte prsa napnutá dlouho (zvláště to levé). Pokud by se to stále opakovalo, zkusíla bych se s Dr domluvit na UZ prsu.

emin
23. zář 2015

@vevebubu Dobrý den, může to být reakce na pomalejší tok mléka, než v noci. MLéko sice teče, ale ne tak prudce či silně a to se miminku nelíbí. Předně nedávejte dudlík - to platí při jakýchkoli potížích při kojení. Dále střídejte prsa i vícekrát za jedno kojení, zkuste kojit častěji či prokojit pár nocí, to vše laktaci stimuluje. Pokud holčička váhově prospívá, dokrm nedoporučuji.

tomanovalenka
23. zář 2015

@emin Moc vám děkuji za radu. Myslíte, že by to mohlo být také třeba špatným přisátím miminka?

vevebubu
23. zář 2015

@emin Děkuji za odpověď. Dudlík vůbec nedáváme. Malá ho i odmítá. Naopak mi ale přijde, že tok mléka je silný, když se odpojí, tak stříká silným proudem. Může jí vadit toto?

emin
23. zář 2015

@tomanovalenka TEoreticky ano, správné přisátí je základem spokojeného úspěšného kojení.

emin
23. zář 2015

@vevebubu Ano, i to může vadit, zkuste ten největší nápor naopak ostříkat (ručně před kojením nebo i v průběhu, aby se mimi nezalykalo. Laktace se postupně upraví potřebě miminka.