Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

veronickkaaa
26. únor 2016

Ahoj , potrebovala bych radu. Malej mi teď po týdnu přibral jen 80g a minulej 110g je mu 24dni takže me doktorka vynervila ze je to špatně a at kojim vážím po kojení a popřípadě dokrmim nutrilonem což jako nechci. Kojila jsem vždycky když se vzbudil co tri čtyři hodky deset minut z jednoho a deset minut z druhého a pak opačně kde jsem skončila tam jsem začala. Malej krasne spinka budi se sám nebreci hlady mám sedm někdy osm pocuranych plen tak čtyři pět pokakanych a prostě to nějak někde a ja nechápu co dělám špatně a jsem z toho psychicky na dně 😕 koupila jsem si na doporučení doktorky váhu a když ho zvazim před a po nemá navíc nic a odstrikala jsem po kojení jen 5ml ale slyším jak polyká a jak tahá a na váze nic nebo mac tři gramy 😮 hodně piju měla jsem i homeopatika. ..to mám málo mlíka? Ale to by mi přece hlady plakal ne ? 😕 pomoooooc co dělám špatně sakra... Jeste doplnim ze se narodil o týden dřív plánovaným císařem a byl dva dny na plicnim ventilátoru takže kojení byl u nás problém a narodil se s váhou 2930 z porodnice jsme odcházeli s váhou 2720 a teď ma 2910...

supermarket1976
26. únor 2016

@veronickkaaa nejsem odborník, ale byla jsem na tom stejně před dvěma měsíci. tak než odpoví odbornice, radím prodloužit dobu kojení, vystřídat prsa několikrát (fakt!!!) a když už přestává sát a polykat, tak stlačovat prso volnou rukou, aby vyteklo fakt všechno + hodně pít + co nejvíc spát a odpočívat. u mě to bohužel skončilo i tak s příkrmem, ale nám ho vnutili rovnou v porodnici. držím palce!

martullinka
26. únor 2016

Ahoj, chci se zeptat...12 dní před termínem se nám narodila holčička. Nechtěla moc pít, tak jsem ji kojila přes klobouček a zbytek mlíka si odstříkala a dala stříkačkou. Po třech dnech doma se to spravilo, rozpila se a stříkačkou už jsem dávat nemusela,ale přes klobouček kojíme pořád (nevadí to?). Začla jsem kojit, a kojím tak doteď, jedno kojení-jedno prso- a kojím 20 minut - cca po těch 20 minutách mi vždycky odpadla a usla (kojíme po třech, většinou po 4 hodinách). Posledních pár dní nám ale strašně blinká, a to i tehdy, když si odkrkne. Mám pocit, že se přepíjí. Odkrkne si, pak ji po chvíli položíme, začne vrčet (takovej zvuk, jakože ji něco tlačí), tak ji zvednem znova, někdy si odkrne znova,někdy rovnou ublikne - a že to z ní teda lítá. Někdy to takto trvá i hodinu (vrčení, krkání, blinkání...). Nejhorší je to večer mezi 8-11 hodinou, to i hodně plače, jde znát, že jí to tlačí. Jenže když jí dám od prsu dřív, tak se jí to moc nelíbí... napadlo mě, budit jí i na pití, aby pila častěji po menších dávkách ..jenže všude čtu, jak dítěti máme dávat tehdy, když si řekne a kojit tak dlouho, jak chce...tak nevím. říkám si, co třeba odbourat klobouček? trochu se toho ale bojím, umím prakticky jen s ním.malá naštěstí přibírá pěkně, narodila se a měla 3 kg, teď, ve 4 týdnech má 3,70 kg. ale na to, jak ze začátku nechtěla pít, tak to teď zase přehání no...

linee
26. únor 2016

@veronickkaaa souhlasim se supermarket,pit tak 3l idealne i caje na kojeni a hlavne hodne spat.Zkusila bych prsa stridat po 15 minutach,ne hned po 10.Hlavne klid,nekdy trva,nez se mleko vytvori.Ja bych jeste se snazila budit ho max.co 3 hodiny,jestli tak malo pribira,tak i co 2,5.na tak male mimi a neprosperujici se mi zda 4 hodiny dlouho.Aby se rozjela co nejdrive laktace.Moc drzim palce!

veronickkaaa
26. únor 2016

@supermarket1976 tak zkouším prodloužit dobu kojení a stridam prsa budim přes den co dvě hodky v noci po třech a jeste v noci odsavam a piju hodne tím to nebude jim i hodně výběry bílkoviny no nevím zítra mi přijde domů zkontrolovat laktacni techniku tak snad mi to pomůže 😕 jsem z toho na nervy😕 ale kdyby měl malej hlad tak by plakal ne? My jsme měli v nemocnici taky dokrmy pak přes kloboucek pak bez a bylo to ok a teď ne tak nevím 😕

veronickkaaa
26. únor 2016

@linee budim přes den co dve hodky v noci tři a v noci i odsavam a budu ho nechávat déle a střídat prsa tak snad to pomuze😊 vzdávat to nechci ale docela nr to teď rozhodilo ja myslela ze když spinka a neplace a sam se na jídlo budi a pěkně cura i kaka tak ze prospiva a ono ne😕

lucieond
26. únor 2016

podle počtu počuraných plen je to ok....pediatri maji tabulky na UM,kojene deti pribiraji skokove,treba 14dni 200g a pak za dva týdny i půl kila,pokud je spokojené mimčo neřešte,kolikrát pediatři o kojení ví prd

veronickkaaa
26. únor 2016

@lucieond ja bych to neresila, ale v pondělí ji mám volat a říct ji kolik toho odsaju a kolik toho vypije a jestli dokrmuju a co ji mám říct 😕 ze vypije maximálně na jedno kojení 30 dle váhy teda když uz něco ukáže a ze teda nedokrmuju protože spinka a cura pěkně ta me zabije 😣

lucieond
26. únor 2016

@veronickkaaa já vím ☹ ono je to to z pediatrama dost těžké ☹ kontrolovala Vám LP přisátí 🙂 ? oni kolikrát ty mimca potřebují čas ale to jim nevysvětlíte,pokud jsou podpláceny UM za propagaci a při prvním problému ho mamince pichnou

lucieond
26. únor 2016

ještě zkuste kojit po dvou hodinách ve dne v noci 🙂 navýši se laktace,tři čtyři hodiny je dlouhá doba,zkuste kojení kůže na kůži 🙂 zalezte do postele a kojte 🙂 tohle hodně maminkám pomohlo 🙂 prostě na vše se vyprdnout,hlavně kojit v noci

sisstin
26. únor 2016

@veronickkaaa dr rikej, co chce slyset a delej si to dle sebe, valna vetsina pediatru kojeni nerozumi...

sisstin
26. únor 2016

@veronickkaaa jinak ja kojim plne 3,5 mesice a neodsaju ani ň. Odsavani nerekne, kolik dite pije ;)

linee
26. únor 2016

@veronickkaaa delas maximum,hlavne klid,mimi potrebuje nabrat silu,je jeste malinke.Odsate mleko.moc nevypovi,mimi je schopne vytahnout z prsu mnohem vic,nez odsatim.Ale zkus tu techniku,hlavne klid.Spokojena mamka=spokojene mimi. Pokud mas i techniku ok,vic opravdu udelat nemuzes.Dej tomu cas.Drzim palce!!!

emin
26. únor 2016

@veronickkaaa Dobrý den, vidím, že se tu spustila celá kaskáda rad a názorů. Zkusím to tedy nějak shrnout. Miminku jsou 3 týdny váhový přírůstek, porodní váha 2930, nyní 2910. Nemyslím, že by váhově neprospíval, jsou děti, které přibírají rychleji, ale i takové, které potřebují svůj čas. Ráda bych však upřesnila určité rady - to, co odsajete NIJAK NEKORESPONDUJE S TÍM CO MIMI MŮŽE VYPÍT! Děti nejsou odsávačky, to je jen přístroj, miminka to umí lépe (pokud to umí). Vážení před po kojení může něco vypovídat, ale také nemusí - velmi záleží na váze, na tom zda dítě při kojení čůrá/kaká apod. Pokud už maminka či pediatr chce vážit, doporučuji vážení max 1x denně (např po koupání) a váha by měla ukázat určitý přírůstek (za den však např jen 15-20 g) Lepší je vážit v delších intervalech - např 1x za 3 dny a vidět určitý přírůstek. Prospívající dítě je klidné, spokojené, počůrá min 6 plenek denně, min 1x denně - spíše častěji kaká, budí se na kojení, kojí se aktivně, saje, alespoň několik minut na počátku kojení neusíná. Intervaly 3-4 hodiny jsou u většiny novorozenců moc dlouhé, doporučovala bych kojit častěji, zvláště pokud chceme laktaci podpořit - zkuste "vychytat" chvilky, kdy je v lehkém spánku, brouká, mňouká, hýbe se - i to někdy bývá signál pro kojení. Nedávejte dudlík. Při kojení nekoukejte na čas, ale na miminko, jakmile přestane aktivně sát, vystřídejte prsa - i kdyby to bylo po 2-3 minutách. Je lépe za jedno kojení vystřídat prsa třeba 6x, než nechat mimi jen spát u prsu 10 minut. Zkuste také střídat polohy. A hlavně - hlavu vzhůru, neděláte špatně nic, nehledejte v kojení nějakou záhadu, na to nepotřebujete "vysokou školu", věřte sobě a miminku. Nemyslím, že je jakýkoli důvod k obavám, možná jste jen zbytečně vystresovaná. Moc držím palce.

lucisek01
27. únor 2016

Dobry den, chtela bych znat vas nazor, mam 3denni holcicku ( pri narozeno 2685,42cm) zhubla na nakych 2450.. prikladam ji co 3hod. Ale musime kojit 5min a dat si pauzu pak zas 5 a dat si pauzu. Kdyz ji dam najednou tech 15min tak to vyzvraci vsechno. Saje hezky, dela si sama pauzicky, odrihne si. Mlika mam dost. V cem by mohl byt problem? Dekuji za odpoves.

lucieond
27. únor 2016

TO BUDE NEJSPÍŠ REFLUX ,ODEZNÍ TO VĚTŠINOU KOLEM 3MĚSÍCE,POTOM JAK TO USTANE ,KOJENÍ NESTOPUJTE ANI NIJAK NEOMEZUJTE,ZADNE INTERVALY KE KOJENI NEPATŘÍ, JE TO JEN PRO UM.

lucieond
27. únor 2016

@sisstin nejste ve skupině laktačních poradkyn na fcb 🙂?

sisstin
27. únor 2016

@lucieond to je ta skupina s desne dlouhym nazvem? :D o ty vim, ale nejsem. Ja jsem vdecna za info Mamile a tady holkam ze skupiny Laktacni poradna - kojeni prirozene a intuitivne. Nebyt tehlech info, tak asi opet nekojim, syna jsem nekojila vubec diky super radam zdravotniku. Obcas se snazim nekomu poradit typu nekojit dle hodinek, nosit v satku, neridit se vahou a dle toho, kolik odsaju atd. Ale mam pocit, ze hodne holek to proste slyset nechce - deti si do postele nevezmou, casto kojit je otravuje, kazdy plac zamenuji za plac hlady a nedaji si vysvetlit, ze vever deti jsou proste neklidne atd.

cattus
27. únor 2016

@emin moc dekuji za radu. Posledni tri dny jsme v noci bojovali s nespavosti. Jirik se probudil ne jako obvykle broukanim ale rovnou revem. Kojeni probihalo normalne - cca 10-15min z kazdeho prsu z cehoz tak 2/3casu aktivne sal zbytek proklimbal. Ale sotvs jsem ho vzala ze uz teda spinka a dam ho do postylky behem 5minut rev. Nakonec jsme uhoupavali a ududlavali pres hodinu a pul v posteli, kdy jsem ho mela pritisteneho pevne u sebe. Nechtel pit plenku mel suchou, jaknjsem povolila "sevreni" > rev.
Delal to jen v noci. Uz nedokrmuju vubec, nutrilon mam doma uz jen jako rezervu na cesty, kdybychom se nekde neplanovane zdrzeli a nebylo kde nakojit.
Vcera prvni noc bez revu. Sice nam kojeni vcetne prebaleni mezi kojenim, coz musim udelat,protoze jakmile mamokrou plinku, tak nepije, trva cca 40 minut, ale pak ho soupnu do postylky a tri hodiny o nem ani nevim.
Pokud se nevzbudi sam tak ho po trech hodinach vzbudim. Dneska v noci jsem ho nechala at si rekne sam, po tech dvou probdelych nocich jsrm se potrebovala trosku vyspat, ale rano nevypadal ze by byl extremne hladovy, takze mu to asi vyhovovalo. Jinak bych rekla ze celkove prospiva. Tim ze tatinek s nami nebydli a vidi Jirika tak 2-3x v tydnu tak na nem vidi jak pribyva a je to pravda. Z hubeneho miminka (porodni vaha 2510, propousteci 2460, pri kontrole u dr ve 2tydnech 2800) se zacina delat maly buclaty andelicek.

sisstin
27. únor 2016

Ja uz mam nervy ze sestricky od pediatra, kdyz jsem se "prokecla", ze vubec netusim, jak casto v noci kojim, ze proste pri kazdym zavrneni dam prso a spim dal, tak ji malem klepla pepka. Ted jsem zas pres otevrene dvere poslouchala, jak se bavi s maminkou 8mesicniho miminka, jak nektere deti po pul roce si predstavte chteji kojit kazdou hodinu!!! A ze je to uz jen ozuzlavani misto dudliku atd, jako no comment. Najit zdravotnika, ktery skutecne podporuje a chape smysl kojeni, tedy ze to neni jen zdroj jidla, to je umeni..,,

sisstin
27. únor 2016

V dnesni dobe je normalni mit dite mimo dohled na monitoru dechu a chuvickach misto toho je mit u sebe a spolihat na svoje kompetence. Hlavne miminko nechovat a nerozmazlit, nebyt otrok ditete, nejlepe ve 3m jet bez miminka na dovolenou a "odpocinout si" atd. My to tak taky meli a jsme normalni ( ehm, preplnene ordinace psychoterapeutu). Kojeni do toho moc nezapada a kdyz, tak 3-6 mesicu a sup na UM. Ja jsem se synem byla v necem taky takova, ale ted objektivne priznavam, ze jsem na dite nebyla absolutne psychicky pripravena a jeste se nechavala znejistovat okolim, i jsem hlasala ruzna moudra, abych si obhajila, ze nekojit je vlastne uplne v poho (neni). Kvuli tomuhle uz nedavam ruzny diskuze dle veku miminek apod, bo to je nekdy neco udesnyho a desne v tom vidim sebe pred 8 lety, a stydim se za to.

veronickkaaa
27. únor 2016

@emin moc a moc děkuji za rady. S vážením končím akorát mě to stresovalo. Zkusím ho zvážit až v neděli večer abych v pondělí mohla něco říct pediatričce. Zkouším kojit co dvě hodiny, ale přijde mi, že se mi prsa tolik nenaplní jako za ty tři hodky :( Dneska mi přijde domů laktační poradkyně zkontrolovat techniku tak doufám, že to pomůže a trochu mě to hodí do klidu. Opravdu jsem ve stresu což vím je špatně....Prsa střídám jakmile usne protože to se stává dost často, ale začal mi teď ublinkávat a i takový jakoby kousíčky má v pusince. Jakmile ho zvednu že ho nechám odříhnout tak krk a ublinknutí položím ho po chvilce k druhému prsu a zase ublinknutí. Jak má přibrat když teď mi zase všechno vyblinká... Mám pocit, že krmení mého miminka je pro mě vyšší dívčí 😕

sisstin
27. únor 2016

@veronickkaaa plna prsa je prave spatne. Cim vic se vyprazdni, tim casteji se mliko tvori. Pri kojeni je normalni mit prazdna prsa, ne nalite balony. Mliko se tvori primo pri kojeni, neni tam "v zasobe". Cim casteji kojis, tim vic mlicka dite vypije a tim vic se mlika tvori. Nejdulezitejsi je hodne kojit v noci (nejvic prolaktinu), ja v 3,5 mesicich v noci kojim odhadem co 60-90 minut, ale nevim presne, nekontroluju to nijak.

sisstin
27. únor 2016

@veronickkaaa jinak mala mi blila od porodnice 100x denne a pribirala a pribira normalne, ted uz se to hodne ustalilo a nezvraci skoro vubec. Je prave vhodny kojit casto po mensich davkach u blicich deti.

lucieond
27. únor 2016

@sisstin tam jsou prave jen LP od mamily,jj je

lucieond
27. únor 2016

@sisstin jj presně,takových maminek tak denně chodí desítky co jim pediatri,zdravotni sestry a bohuzel i okoli nakeca,nastesti jen ty co o to opravdu stoji,jjj skupina to tez propaguje,hlavne zadne dudliky a lahvicky,ridim se radami LP od tamtud a hlavne pochytavam znalosti a hned co dokojim rocniho syna (kojime se skoro porad 😀 je to proste uzasne ) tak frcim na kurz a snad i konecne vyjde ta zdravka

lucisek01
27. únor 2016

@lucieond a co muzu delat aby to v sobe udrzela a pribirala? Dekuji

kika_21
27. únor 2016

@veronickkaaa na kojení musí být člověk klidný. U prvního dítěte je to těžké. Postupně jsem se naučila věřit ve své schopnosti. Není-li to nezbytné nevážit. Nenervovat se, hlady tu už dlouho nikdo nezemřel. Hodně pít- měla jsem čaj pro kojící matky od Leros.Prostě jsem si vštípila, že kojit budu a dr. ať si váží, jak chce. S přibývajícím počtem dětí jde toto už snáze. Nakonec-kdyby to náhodou nevyšlo, dokrmovat nebo krmit uměle se dá vždy a není to tragedie. Dítě je vpořádku, plen je počůr. dost, klíííídek. NEJDULEŽITĚJŠí JE VNITŘNÍ KLID... 🙂 🙂 🙂

cattus
27. únor 2016

@kika_21 presne tak. Vnitrni klid je naprosto uzasna vec. Ja byla driv nervak, vsechno nove a nevyzkousene me dokazalo rozhodit. Ale s miminkem je vsechno nove a nevyzkousene, pokud tedy nejste zaslouzila matka nekolika deti.
A cele me okoli, ktere me zna, je totalne v soku jak jsem naprosto klidna.. a to jen proto ze vim pokud budu vklidu ja bude v klidu i mimco. A fakt to funguje.

supermarket1976
27. únor 2016

@sisstin Hele a jak to zvládáš s únavou, když v noci kojíš takhle často? Mě to hází do takový únavy, že pak jde tvorba mléka do háje krze nevyspání... Moc ráda bych měla taky mlíka víc, ale když se nevyspím, jde mi do háje psychika a všechno...