Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

ladkaspackova
29. pro 2015

Dobry den. Mala má 11. týdnů. Prosim o radu proc v noci pije prisata kolem 5-8 minut. Ale pres den se casto pousti po minute a pořád tak dokola. Nevydrzi ani pet minut v kuse. Dela to ikdyz ji dam druhe plnejsi prso (myslela jsem si ze to dela ze ji mleko uz z toho prvniho tolik netece) nevzteká se to začne až když uz nechce. Nevíte cim to muze byt? Prsa mam mala a mléka asi tak přiměřeně potřebě. Dle doktorky tim ze málo přibira mam odsavat a přikrmovat. Ale když nechce ani druhé prso plne, nechci ji naučit na lahev. A taky mam z odsavani stres. Bojim se ze nic neodsaji a budu z toho vice nervozni.
Mala se narodila ve 37tt 2,6kg. Byla hned na prikrmu a až asi po 10 dnech jsem přikrm odbourala. Kojeni bylo v porodnici dost stresové, hubla a nechteli nas pustit ani domu, ale doma se to zlepšilo. První návštěvy u doktorky byly krasne přírůstky, 400 g za 14 dnu, teď poslední měsíc prirustky kolem 120 za tyden. V porodnici mi při kojení mala dvakrát zmodrala a tím mi stres a strach o ni nepřidal. Techniku jsem diky častým "dobrým " radam porad měnila. Podle toho kdo co řekl. Kojit dlouze, kojit krátce. Po třech hodinách ne drive než po hodině a půl. Jen jedno prso pak zase obě a podbne další rady. Uz jsem z toho byla vystresovaná tak kojim tak abychom byly spokojene obě. Mala hlady nebreci. V noci kojim ve 22 a pak až ve 3 pak v 6. Dopoledne tak po hodině a půl, po obědě a procházce kolem 17, 20 hodině. Snazim se kojit dle potřeby miminka. Kojim jen v polosedu, jinou techniku nezvladame. Můžete mi prosím říct jestli mam něco měnit? Prala bych si aby se mala prisala a pila dokud nebude plna a ja věděla že uz má dost, ale dokazi i takto postupovat podle ni pokud ji vyhovuje častější pouštění. Jen nevím jestli tim nechce třeba něco naznačit a ja ji jen nerozumím. Někdy při kojení prdi a to vím ze se pouští z tohoto důvodu, nic jiného jsem nevysledovala. Dekuji pokud jste docetla až sem i za případnou odpověď.

rockerka
30. pro 2015

Ahoj.
@emin

Kolik by mělo týdně přibírat kojené miminko? V sobotu nám bude měsíc. Porodní váha 2 530 g ( 33 + 5 tt). Spadnul první den na 2 370 g a další dny začal malý přibírat. Minulý týden jsme byli na vážení 3 030 g a dnes 3 440 g. Není to moc?
Z porodnice jsme šli z váhou 2 770 g a bylo nám necelých 14 dní.
Krmím podle malého jak si řekne. Po 2h až po 3h přes den. V noci to nechávám dle jeho režie. Naposledy kojím mezi 23 až půlnocí. A pak jak se probudí malý, většinou to bývá mezi třetí a čtvrtou. Pak kolem šesté a najíždíme na denní režim. U prsa není dlouho, sám přestane, kdy má dost.
Měli jsme chvilku problém s ublinkávání ale to se také zlepšilo.
Malý je spokojený, nic ho netrápí. Prdíky mu jdou také krásně.

Děkuji za odpověď.
Soňa

emin
30. pro 2015

@anniesfibis
@losice
Dobrý den, pokud obě děti váhově prospívají, je to zcela OK. Občasná vodnatější stolice v barvě od žluté přes zelenou až po hnědou je zcela v pořádku, není to znak hladové stolice. obávané prdíky jsou prostě potíž která nemá zcela konkrétní důvod, pomáhá polohování miminka, probiotika i prebiotika ve stravě matky např. Hylak a posléze i miminka např BioGaia (většinou od měsíce). A trpělivost.

mikulilinka
31. pro 2015

@emin dobrý den,moc děkuji za odpověď ,ještě se chci zeptat co znamená to extrémni cucani prstů a slineni.Ma 3měsíce a hned po piti uz ma prsty v puse nebo i pri pití.

veronikajanova
31. pro 2015

Dobrý den, u prvního syna se mi nedařilo kojit, mléka jsem měla spoustu, ale neuměl se přisát a pak plakal. Měla jsem porod CS a sestřičky v porodnici mě jen odbyli, že mám malé bradavky at si koupím kloboučky. to jsem samozřejmě udělala a byla to hrůza. Zkrátím to synovi jsem mé mléko půl roku odsávala odsávačkou a krmila z flašky. Teď čekám druhé miminko a moc bych ho chtěla normálně kojit, co pro to můžu udělat aby se povedlo? děkuji za odpověď

bleskotryska
1. led 2016

@jukl já jsem díky stresu nedokázala malého naučit sát z prsu. Nevydržela jsem to narodil se z váhou 2460, 48cm po císaři. Přiložení bylo zhruba po třech hodinách. Už od začátku mi nepil z prsa, měla jsem taky díky stresu málo mléka. Když jsme došli z porodnice, dokrmovala jsem stříkačkou, pak mi lakt.por. poradila tu sondičku u prsu ale malý se velmi zpouzel prostě nechtěl prso. Poradily mi ať nedávám nic jiného, ale já to s nervama fakt nevydržela opravdu velmi řval hlady u prsa jen spal nesál. Já byla naštvaná na tu lakt. poradkyni, že mi nepomohla. Přečetla jsem si i knihy jak kojit, ale prostě se mi to nepodařilo!

emin
1. led 2016

@mikulilinka No odhadovalal bych to na zoubky. Ještě nemusí vykouknout, ale v dásničkách už se něco děje 🙂

emin
1. led 2016

@veronikajanova Dobrý den, podrobné info pro těhotné o přípravě na kojení najdete na infookojeni.net. Především dejte miminku čas a vytrvale přikládejte, dejte mu dostatek pokusů, netlačte na pilu. Časem se přisávat naučí každé miminko. Nedávejte dudlík ani lahvičku, buďte co nejvíce v kontaktu kůže na kůži. Držím palce.

mikulilinka
1. led 2016

@emin Děkuji za rady a Štastný Nový rok přeji 🙂

emin
1. led 2016

@bleskotryska Dobrý den, to mě moc mrzí. U miminek s nízkou porodní váhou bývá kojení komplikované. Má zkušenost je, že maminky často hodně tlačí na pilu, každé nepodařené přisátí vnímají jako neúspěch, pláč miminka u prsu vnimají jako stres a trauma pro miminko. Tak to nemusí být. Je to prostě pokus, trénink, fakt. Nemusíte miminko u prsu trápit dlouho, prostě to jen zkusíte a když to nejde, dokrmite cévkou přes prst. Tento způsob krmení miminka snáší zpravidla dobře. zažila jsem miminka, která se naučila přisávat až p několika týdnech. Chápu však, že je to situace velmi náročná, jak fyzicky , tak psychicky a nelze se divit, že mnoho maminek nakonec ve strsu sáhne po lahvičce. Děkuji za Vaši zkušenost.

blongelina81
3. led 2016

Dobrý den,
jsem tu opět z dotazem. Můžeme mít bojkot kojení v 7měsíci??? Dcera mě samovolně odmítá prs, v 8h ráno. Pak dáváme svačinku a oběd, odpoledne mezi 14-15 taky nechce prs.... pak kojím až večer a v noci.
Nebo to prostě už přes den nepotřebuje? Může se takto přes den sama odstavit?
Díky

blongelina81
3. led 2016

jo a zapoměla jsem, rostou nám zoubky..

veritanas
3. led 2016

@ladkaspackova Ahoj, laktační poradkyně nejsem, ale mám podobnou zkušenost. Malý v noci pil uplně v klidu, ale ve dne se začal pouštět a natahovat, třeba i po 10s. A příčinou byly prdíky. Prostě si chtěl ulevit, ale nešlo to. Proto se pouštěl. V noci to nedělal, protože jsem mu večer vždycky nahřála bříško ve vaně a on se vyprděl. Pomohlo nám před každým kojením ulevit bříšku, nahřát a pocvičit, trošku se i pomazlit. Také jsem rodila císařem a malý potom příbíral krásně a také se to potom zpomalilo. Ale už pije hezky. Nevím, jestli ti to pomůže, ale chtěla jsem se podělit o zkušenost..🙂

blongelina81
4. led 2016

@veritanas děkuji ale prdíky u nás moc nejsou, ona se začíná vzdorovat ikdyž ji k prsu přikládám 😒 , prostě ho nechce, nutit ji samozřejmě nemůžu. Tak asi pomalu přejdeme na lahvičku, když nebude chtít prso... 😒

dusanba
4. led 2016

@emin Dobrý den, je dobre si predem poridit odsavacku mleka? a jakou,elektrickou nebo manualni? predem moc dekuji

rrromcik
4. led 2016

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně ucpaného mlékovodu. Ucpal se mi už před více jak dvěma a půl týdny, nebolí to, nemám teploty, žádné začervenání prsu také není, jen při pohmatu je cítit, jak je ten mlékovod zduřelý. Mléko už nemám, více jak rok jsem odsávala manuální odsávačkou a v prosinci jsem to právě začala omezovat, po tom, co jsem zjistila, že se mlékovod ucpal, jsem před každým odsáváním prs nahřívala a masírovala, ale nepomohlo to. Řešila jsem to i se svým gynekologem, ale jelikož jsem opět těhotná, nyní 16tt, k jiné léčbě jsme zatím nepřistoupili. Chtěla bych tedy požádat o radu ještě Vás, co by se s tím dalo dělat....Za odpověď předem děkuji 🙂

sarves
4. led 2016

Dobrý den,
ráda bych poprosila o radu. Mám 2,5 týdenního chlapečka a od začátku máme problém s kojením. Malý je líný pít plus já mám malé bradavky, takže je pro něj přisátí náročné. Kojení je pro nás jeden velký stres. Buď mi u toho pospává, takže nemá snahu se přisát a nebo se začne vztekat a plakat a strašně šermuje ručičkama před obličejem, takže to vypadá tak, že jednou rukou mu podpírám hlavičku, a druhou střídavě chytám jeho ručičku a snažím se mu vložit bradavku do úst. Často nemožné. Zpočátku jsem se snažila ho takto přikládat (pauzy s dudlíkem na utišení), dokud se nepřisál, ale někdy to trvalo i 45-50min a oba jsme byli vyčerpaní. Poté co jsem si přečetla, že pokus má trvat max 10min a dítě by nemělo plakat, zkouším jen chvíli a málokdy úspěšně. Nakonec jsem se rozhodla vyřešit situaci ručním odsáváním, pořídila jsem ruční odsávačku Avent a oba jsme měli klid. Nyní si však všímám, že se mi asi ztrácí mléko. Z obou prsů dohromady odsaju max 60, někdy pouze 40. Snažím se hodně pít, často teplé nápoje, kojící čaje, zkoušela jsem homeopatika, teplé obklady.... Ale mléka mám málo nebo možná mléka je dost, ale nejde mi ruční odsátí. Dočetla jsem se, že některým maminkám mléko odsát nejde, přestože ho mají dost.
Když už se mi malého podaří přiložit, celou dobu ho musím lochtat nebo lehce šťouchat, aby neusnul. Naposledy jsem vážením zjišťovala, kolik vypil, a za 15min to bylo pouhých 20ml. Předtím jsem z prsa odsála také 20, ale to by nemělo způsobit úbytek mléka pro sání miminka, je to tak? vždy se před pokusem o přiložení snažím mít připravené v lahvičce odsáté mléko, alespoň část, protože když je přisátí neúspěšné, malý se rozpláče a musel by alespoň 20min čekat, než mléko odsaju.
Děkuji moc za radu, co bych vlastně dělat.

lucinkis
4. led 2016

Dobrý večer,prosím Vás nevíte jestli se při kojení může pužívat Faktu-rektální mast na hemoroidy?neporadila jsem se s lékařem a zakoupila dnes.Děkuji moc 🙂

emin
4. led 2016

@lucinkis Naprosto bez problémů.

emin
4. led 2016

@dusanba Dobrý den, odsávačka není nutnou výbavou a pokud vše půjde dobře, vůbec ji nebudete potřebovat. Poměrně hodně informací o odsávačkách najdete na infookojeni.net.

emin
4. led 2016

@blongelina81 Bojkot může nastat i v této době. Naslouchala bych miminku a pokud ráno MM nechce, nenuťte, zkuste nabídnout např obilnou kaši k snídani a poté dále kojte. Nenahrazujte kojení příkrmem, kojte stále na požádání. Zoubky mohou být příčinou bojkotu. Držím palce.

emin
4. led 2016

@rrromcik Dobrý den, jak je vidět, vyzkoušela jste už mnoho. Nepíšete, zda to bolí. Pokud ne a nebude se to zhoršovat, nechala bych to zatím být. Pokud jste však nebyla na UZ, raději bych o něj požádala.

emin
4. led 2016

@sarves Dobrý den, velmi se přimlouvám, abyste si pozvala na konzultaci dobrou LP. 2,5 týdne je ještě málo a pokud vychytáte chyby, je velikánská šance, že se rozkojíte plně. Problémem vidím nyní především lahvičku, miminko si zvyklo pít z ní a přisávání k prsu pro něj bude stále obtížnější. Nyní umí pít z láhve, ne z prsu a sání je velice rozdílné! Dělejte toto - zkoušejte co nejčastěji přikládat k prsu, nicméně stačí jen chvilka, je to pokus, miminko by nemělo plakat. Pokud se nedaří, nevadí, dokrmte, ale cévkou přes prst. Pravidelně odsávejte, každé 3-4 hodiny 10-15 minut z každého prsa. bohužel, dlouhodobé odsávání zpravidla nedokáže udržet laktaci v takové míře, aby mléko stačilo pro plnou denní dávku pro miminko. Pokud se však miminko naučí pít z prsu, tvorba mléka se zase zvýší a laktace se přizpůsobí. A ještě něco - nedávejte dudlík! Čím více předmětů v pusince miminko má, tím je zmatenější. Každý předmět (dudlík, prs, lahvička) má jiný tvar, jinou chuŤ, jinou texturu,.... každý se saje jinak, některý teče, jiný ne... jak se v tom má ten malý tvoreček vyznat ☹. Moc Vám držím palce, vím, že je to náročné, ale neberte kojení a přisávání jako nějakou metu, kam je třeba rychle dojít, prostě to zkoušejte, nedělejte chyby s lahvičkou a dudlíkem, netlačte na pilu a ono se to časem podaří. Není kam spěchat, čas s miminkem Vám nikdo nevrátí 🙂

blongelina81
5. led 2016

@emin ale ona právě nechce kojit vůbec, přes den jsem kojila ráno v 10 a ve 14hod a ted vůbec nechce, max si vezme ve 20hod před spaním

emin
5. led 2016

@blongelina81 Psala jste, že kojíte v noci. Jak často? I takto to může být dočasné, stále bych nabízela a případně odsávala po 3-4 hodinách přes den. Pokud kojíte v noci cca 2-3x, laktace by se výrazně zhoršit neměla. Pije přes den nějaké jiné tekutiny? Pokud ne, začněte nabízet.

blongelina81
6. led 2016

@emin to ano, poslední týden kojím v 20hod, to se nakojí. sice jsou scény ale pak si aspon cucne. Pak kojím třeba v půl 12, ve 2ráno, v 5ráno.
Chtěla jsem nakojit v půl 8 a šílený řev. Odsávat zatím nějak nepotřebuji, sice mám nalitá prsa ale bez bolesti.
Ano , vypije hodně čajíka, řekla bych tak kolem 400ml +-. Jinak přes den už dávám jídlo, kaše, ovoce, jogurt, masozelenivé příkrmy...
Může to tak být i dlouhodobě? Ptám se proto, jestli bych ji neměla dávát ještě přes den mléko, pokud ne, tak to lámat přes koleno nebudu a nechám to klidně tak jak to je .

ladyhacek
7. led 2016

Dobrý den zaprvé moc děkuji za tuto poradnu, kterou jsem již párkrát využila 🙂. Malý má 9,5 měsíce a stále kojím. Přes den má tři jídla. Kojím podle jeho potřeb, které jsou hlavně v noci velké, a to bych právě chtěla omezit. Jak částečně odstavit dítě? Lze to? Nechci přestat kojit, ale chtěla bych to omezit. Poslední dny je ve fázi, že mi jakékoliv jídlo (ovoce, domácí vařené, skleničky) bojkotuje. Možná to jseu další zuby kdo ví, ale když to neustane?
Bývám nevyspalá (zrovna dnes tedy hodně), náladová podrážděná..... chtěla bych mít zase svoje miminko co se budí 1-2x za noc jak tomu bylo mezi 4-5 měsícem. Pak nastal zlom začali růst zuby a od té doby se to vleče. Když náhodou spí 3-4h tak mám chuť bouchnout šampus, že se zadařilo a ono ne, pak už se budí častěji. Já právě nevím zda má skutečně hlad nebo je to jen potřeba mít mě u sebe. Nevím zda poradíte? Chtěla bych kojit co nejdéle ale pohrávám si s myšlenkou odstavit úplně zda by to nepomohlo? Moc děkuji.

emin
7. led 2016

@blongelina81 Pokud takto kojíte v noci, tak bych mléko nedávala, dlouhodobé to být může.

emin
7. led 2016

@ladyhacek Dobrý den, budu mít bohužel nepříjemnou zprávu. Do roka bych do frekvence kojení nijak nezasahovala, spíš se snažila sladit s mimčem a "smířila" se se situací. Od roka pokud dítě normálně jí a pije je možné kojení mírně "upravovat", dát mu pravidla - např některé maminky prostě nekojí venku, jen doma, některé nekojí v noci, jen přes den apod. Jsou však LP které ani toto nedoporučují a radí kojit dle požadavků dítěte. Zda je to hlad či ne těžko říct, každopádně to prso prostě potřebuje, ať už k ukojení fyziologické či psychické potřeby. Je mi jasné, že je to pro Vás náročné, ale určitě nejste sama, zksute zabrousit na nějakou skupinku podporující kojení a konataktní rodičovství a zjistíte, že nespí většina maminek 🙂. Za pár měsíců, až se to zlepší budete ráda, že jste vydržela. Držím palce.

bleskotryska
8. led 2016

Už kojíme! Chtěla bych povzbudit všechny maminky, aby nevzdávaly kojení. Po dvou a půl měsících jsme začali kojit. Už víše jsem psala, že jsem po císařském řezu, miminko bylo malinké (2100g), prso nechtělo, usínalo zkoušela jsem prostě všechno. Zesílil dohnal váhu a při pokusu o prso se přisál i na tu menší bradavku! To jsem zírala. Jsem ráda, že jsem to nevzdala. Krmili jsme z lahvičky, ale plochým dudlíkem, takže musel vynaložit sílu na sání, protože dírka byla ze spodu a ne uprostřed nahoře, i dudlíka jsem mu dávala taky plochý. Technika už se upravuje.
Jen bych se ještě chtěla zeptat, když by potřeboval dokrmit po hadičce u prsa, mám dát i UM, když neodstříkávám už svoje? Jestli nevadí, když poteče moje mléko i nutrilon? Děkuji moc za rady i stránky pro doporučení. Tak jste mě povzbudila, že ne všechny LP jsou špatné 🙂