Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

pabka
9. bře 2016

@emin moc dekuji za odpoved, mam dojem, ze snad umru a strasne bych nerada, aby stejne bylo dcerce...

verunka_korunka
10. bře 2016

@emin Dobrý den, ráda bych se zeptala na bojkot kojení. Cesta k plnému kojení byla dlouhá, jen ve zkratce. Dceři je nyní 3,5 měsíce korigovane a 6,5 měsíce bio. Kojení dlouhou dobu bylo doplnovano lahví s mm kvůli dodání fortifikatoru brebeby fm200 a taky kvůli podávání maltoferu). Prebebu již měsíc a půl nedávám, železo stále musíme. Nakonec se mi asi před měsícem povedlo, že láhev byla používána opravdu jen na malinkatá množství mm s železem 2x denně, jinak si dcera vypila z prsu 100-150ml. Před 2 týdny se začala odtahová od psa, začala pít porad méně a méně. Už jsme tohle jednou měli a překonali. Občas vyžaduje kloboučky, které jsem v porodnici používala a bez nich bych tehdy asi umřela bolesti jak měla malou pusinku a tahala bradavku. Takže nyní ji těmi kloboučky většinou ošálím a severu těsně před prisatim, ale kdy ani rána a jediné s kloboukem. I tak vypije strašně málo. Mléko odsavam, ale teď po prodělané chřipce ho mám tak třetinu. Do toho mi už týden nekakala. Takže jsem si řekla ze potřebuji aby se vykázala a chtěla ji nakrmit aspoň tou lahvičkou, ale ona nechce moc ani tu lahvičku. Musím ji do toho nutit a lahvička se nutí lépe než prso. Ale stejně to moc nejde... Poradíte mi prosím co s tím? Nevím jestli řešit první to ze nekaká, nebo to ze nejí. Jo a když zkončíme krmení a ona "vyhrála " tak si cucá ruce. Už jsem z toho docela zoufalá. Děkuji za radu.

podanrad
10. bře 2016

Dobrý den. Mám 5ti měsíčního chlapečka 7200g. Už dva měsíce máme bojkot kojení. Začalo to naprostou histerií u prsa, z ničeho nic,dodnes nevím co je příčinou...nechtěl se absolutně za žádnou cenu přisát. Prohýbání do luku, brečení až se zajíkal....pomalu jsem se začala zajímat o dostupné informace a rady....vyzkoušeli jsme všechno....klid,zatemníno, kůže na kůži,ve vaně, jiné kojící polohy....donedávna zabíralo kojení v polospánku....v noci to bylo bez problémů...teď začalo ale to pravé peklo....bojkotuje mi prso i v noci. Jediné jak se napije je když ho do úplného spánku uhoupu na balonu a potom přiložím a pije....napije se nakonec dost (150ml), ale dělám toto 7x denně a jsem už zoufalá. Hlavně teď v noci ho nemám šanci po nějakých 5ti hodinách spánku znovu uspat a to je vážně peklo....snažím se nenutit, spíše nabízet. Strašně mě to vyčerpává, snažím se myslet pozitivně, některé dny si říkám,že to takhle prostě máme a že je to jen krátký čas v celém jeho životě a že to prostě musíme vydržet, ale někdy to na mě padne....už jsme zkoušeli i podat UM, ale problém je,že absolutně odmítá flašku, učící hrnečky. A je jedno jestli je náplní UM, MM nebo čaj. Jediné co přijímá je lžička a stříkačka. Také to jednou dopadlo tak,že už přes den 7 hodin nejedl a přestal i čůrat a tak jsme mu těch 150 ml dávali lžičkou ☹. Mohla by jste mi prosím poradit jak z tohohle ven. Naučí se vůbec takovýhle bojkotář ještě normálně pít? Mohly by mít nějaký efekt příkrmy? Proč odmítá flašku? Děkuji za jakoukoli odpověď....S pozdravem pěkného dne Podaná

podanrad
10. bře 2016

Jinak ještě....myslím,že mléka je dost,odsaju tak 125 ml. Spouštěcí reflex tak do 1 minuty,ale je pravda že po dvaceti minutách hopsání na baloně abych ho uspala(protože jinak hladový neusne) mi buší srdce jak o závod a možná se mlíčko zpustí o něco později....Ale on když už se přisaje,tak saje krásně celou dobu. Dokonce pak vypije ještě druhé prso. Náš problém je s přisátím. Když ho přiložím k prsu v bdělém stavu tak se vzteká až propadne hroznému pláči....S kojením jsme jinak problémy neměli, z porodnice jsem už jela hezky rozkojená (kojili jsme 60),do toho třetího měsíce taky fajn. Do té doby měl k prsu kladný vztah a teď to vypadá jako když na něj má alergii ☹

emin
10. bře 2016

@verunka_korunka Dobrý den, bojkot je psychiky velmi náročný. Někdy děti opravdu bojkotují vše, včetně lahve. Bývá to často v situacích, kdy se dětem v pusince střídají různé předměty - jednou prso, pak klobouček, pak dudlík, lahvička atd. Pokaždé je tam jiný tvar, jinách chuť či jiný materiál... Děti jsou zmatené. Zkusila jste dokrm cévkou? Dítě saje pouze prst a cévku, z cévky teče dokrm dobře. Pokud se podaří přisát k prsu, přidejte cévku rovnou k prsu. Důvodem bojkotu bývá často pokles laktace - asi souvisí s chřipkou. Mimi se rozčiluje, že mu to neteče tolik. Ukázku dokrmu cévkou najdete na infookojeni.net. Nejdříve bych řešila čůrání - pokud čůrá (min 6 plen denně, moč světlá, nezapáchá, je to ještě ok. Kakání může vynechat i několik dní (i týdnů), pokud nemá zácpy a odchází prdíky, je to normální). K překonání bojkotu - žádný dudlík, dítě co nejvíce u sebe, kůže na kůži, nošení kůže na kůži v šátku, společné koupání, společné spaní. Držím palce.

emin
10. bře 2016

@podanrad Dobrý den, částečně se Vás týká i odpověď předešlá. Bojkot je hrozná věc. Důvod je někdy nezjisťitelný, zpravidla je to něco. co miminku při kojení vadí - bolest? Neměl zánět dutin, středního ucha, rýmu? Nemá vleklé zažívací potíže, atopický exém - mohla by to být ABKM. Zkusila jste dokrm cévkou? Třeba by Váš prst s cévkou přijal raději než stříkačku. Bojkoty někdy trvají dlouho a jsou vyčerpávající. Příkrm v pěti měsících už je možný a při dlouhdobé váhové stagnaci bych jej viděla jako řešení místo UM.

verunka_korunka
11. bře 2016

@emin diky. Ano čůrání je v pořádku. Včera se konečně i vykakala, bolesti bříška měla občas, ale spis jak se jí plnilo tak přestávají být aktivní. Už si nechtěla hrát na dece, nechtěla být moc na bříšku, což miluje...
Cevku vyzkouším, i když dnes jsem ji už pomalinku nevedla zpět. Bohužel ji musím většinou u druhého prsu pošimrat kloboukem aby se přidala k bradavce. Ale nějak to jde. Bohužel po chřipce dnes začalo skrabat v krku, tak uvidím, jaké to bude mít dopady.

linee
11. bře 2016

Mela bych prosim dotaz k nocnimu kojeni.O jaky casovy usek se jedna?Napr.od 18 do 6 nebo po pulnoci do vychodu slunce?Nikde jsem nenasla co se za nocni kojeni pocita.Dekuji

ivetkavysocina
11. bře 2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak často a kolik kojit týdenní mimčo. na jedno kojení mám tak max 40 ml na střídačku z obou prsou cca po 10 min, malý rychle usíná. Má se potom dokrmit umělým nebo počkat až se znovu zbudí třeba dříve a zase zkusit kojit? v nemocnici byla kombinace s nutrilonem, ale přijde mi že i když vypil 60 nutrilonu, tak stejně blinkal, tak v něm tolik nezůstalo. Děkuji za odpověd

emin
11. bře 2016

@linee Hladina prolaktinu je nejvýše mezi 2 až 4 ráno, ideální je v této době nakojit.

emin
11. bře 2016

@ivetkavysocina Týdenní miminko kojte na požádání - může to být klidně každou hodinu. Je dobré kojit při jednom kojení z každého prsa několikrát, prsa střídejte vždy, když mimi začíná usínat. Nedávejte dudlík, nekojte přes kloboučky. Sledujte miminko při kojení zda pije - polyká. K dokrmu bych přistoupila jen, pokud by váhový přírůstek nebyl dostatečný či váha stagnovala - dle porady s pediatrem. I tak pouze cévkou na prsu, ne lahvičkou. Po týdnu je brzy na nějaké soudy, vše se může zdárně a bez potíží rozběhnout, pokud si kojení nepokazíte nějaká, korigováním frekvence a délky kojení, dudlíkem, lahvičkou atd. Držím palce.

linee
11. bře 2016

@emin dekuji,asi jsem se spatne vyjadrila.Spise mi jde o to,kdyz ctu ruzne diskuze a pise se,ze nekdo koji 2x v noci, o jake casove rozmezi se jedna.Zda je ti mysleno kojeni po pulnoci do rana nebo od koupani do rana nebo konkretni cas.Dekuji;)

emin
12. bře 2016

@linee Aha 🙂, tak to opravdu nevím, ale spíše bych se pak ptala v jakých častových intervalech kojí. Nelze však říci, co je normální, jsou děti, kterým pro bezproblémový váhový přírůstek stačí 1 kojení v noci, a jsou děti, které se budí každé 2 hodiny. Kojení navíc není jen o nakrmení, ale hodně také o psychické potřebě bezpečeí a jistoty dítěte.

es_prg
13. bře 2016

Jsem prvorodička, dceři jsou tři týdny. Kojím prakticky od prvního momentu, i když malá byla hodně spavá a líná, ale doposud se po prvotním přemlouvání vždy přisála. Nicméně v noci z pátku na sobotu začala mít malá potíže s přisátím na delší dobu. Je velmi neklidná, vždy jen cucne a pustí, hodně šermuje ručičkami, což také dělává, ale teď působí opravdu vzteklým dojmem. Poprvé jsem ji nechala asi po hodině být a předpokládala jsem, že jen skutečně nemá hlad. Podruhé jsem docílila nakojení až po pevném sešněrování dcerky do zavinovačky, nicméně hned další kojení bylo opět fiasko. Už jsem se začala bát, že nemám dost mléka, ale po odsátí se tato obava nepotvrdila. Nakrmila jsem tedy malou z lahvičky a ta ochotně pila. Následně proběhlo kojení zcela normálně, ale od té doby opět bojujeme. Nepomáhá ani jedna ze dvou do té doby osvědčených poloh, nezáleží na prsu a nyní již nemůžeme dcerku přesvědčit ani k vypití odsátého mléka z lahvičky Avent se savičkou natural, která by měla simulovat tah z prsu. Nyní jsem ze zoufalství zkusila obyčejnou savičku, ale přijde mi, že i když dcerka saje, nepolyká a mléko jí jen vytéká z pusinky, stejně jako předtím u sofistikované savičky. Nakonec sice vypila co bylo v lahvičce, ale až po další hodině přemlouvání. Opravdu nevím jak pokračovat, při tak dlouhém přesvědčování už nezbývá ani jedné z nás čas na spánek. Předem velmi děkuji za radu. Již jsem kontaktovala laktační poradkyni emailem a volat ji budu hned zítra, ale do nějaké rozumné denní doby na volání, zbývá ještě několikrát nakojit, tak doufám v radu na tento mezičas.

linee
13. bře 2016

@emin dekuji za odpoved.Kdyz pisete o kojeni 1x v noci,co se ti mysli?Po pulnoci jednou nebo zrovna mezi 2 a 4?Dekuji

libra
13. bře 2016

@linee Já jsem se dočetla, že za noční kojení je považováno to, které je mezi 22:00 a 6:00 hodinou...

suzief
13. bře 2016

@mikulka Ahoj, syn 18 měsíců se sám odstavil, je to 2 týdny, co nekojím, aktuálně jsem v 17 tt a cítím, že prsa se pomaličku nalévají, nic hrozného, odsát moc nejde, leda po zmáčknutí pár kapek, trochu se bojím, aby se to nezhošilo a nebyl zánět, co poradíte? Nechat být a mléko se vstřebá? Navíc mám teď v těhu dost citlivé bradavky, takže i ruční odsávání nic moc příjemného. Ještě jsem slyšela o něčem, co pozastavuje laktaci, ale zase nevím, zda se do toho pouštět tak na sílu? Předem díky za rady🙂

linee
13. bře 2016

@libra dekuji a kde to mohu prosim najit?Hledala jsem ruzne a nikde nenasla.

xxxmarket
13. bře 2016

Dobry den, mam sesti tydenniho chlapecka a poslednich par dni u kojeni hezky saje,oak se ale zacne oddelavat a pritom prso dal hleda.Nabizim,ale neprisaje se..a kdyz ano,tak uz jen na kratke chvilky.Kdyz mu dam druhe prso,tak zas pije chvilku ukazkove a pak nastava to same.Je proste neklidny...casto se i krouti a prdi u toho.Muze to byt tim jak se mu rozbehne peristaltika?..Dale me zaclo poslednich par dni pichat v bradavkach.Pritom kojim ve stejnych polohach a bolelo to jen prvnich par dni.Je to spatnou technikou?Nemam teploty ani horka prsa.To pichani se objevuje jak na zacatku kojeni tak i po nem.A jeste prosim..kojit co nejdele z jednoho prsa a pak dat druhe nebo nestridat?Diky za odpoved. 😊

libra
13. bře 2016

@linee Tuhle informaci si pamatuji už z doby, kdy jsem měla první dítko, takže už nevím, kde jsem to našla. Ale v jiných souvislostech jsem to našla tu http://www.prima-kojeni.cz/news/nocni-kojeni-a-... ve druhém odstavci...počítají to už od 21.hod

emin
13. bře 2016

@libra
@linee Dobrý den, opravdu nemyslím, že určení nočního intervalu dle hodin je pro kojení nějak zásadní. Je jedno, jestli v 21 hodin kojíte v noci nebo ještě večer´🙂, prostě kojte dle potřeb dítěte. Stejně tak pokud chcete nazývat kojení ve 4 ráno jako noční ok, stejně tak lze označit jako ranní. Nicméně pokud nakojíte v intervalu 2-4 hodiny ráno, laktace se dobře podporuje díky vysoké hladině prolaktinu. Zásadní je také společné spaní během noci, protože i pouhá blízkost miminka laktaci podporuje.

emin
13. bře 2016

@xxxmarket Dobrý den - střídat - nakojit z jednoho, nabídnout i druhé. Pokud je mimi i pak hladové, hlidně ještě jednou dokola. Píchání může být kvasinková infekce - nesvědí, nepálí bradavky? Pokud ano - citrovital či Canesten, léčba cca týden, Canesten nutno otírat. NEmá mimi moučnivku v pusince? Často s kvasinkami souvisí. Kroucí může být způsobeno pohyby střev, ale i právě kvasinky mohou vadit.

emin
13. bře 2016

@suzief Při nalití prstou, tvrdnutí - nahřát, zkusit rozmasírovat, případně odstříkat ručně. Poté zchladit. Pijte mátový a šalvějový čaj, laktaci umírňují. Do hormonální medikace bych se vůbec nepouštěla.

libra
13. bře 2016

@emin Nejsem zdravotník, ale šalvějový čaj bych nedoporučila. Všechny herbáře totiž uvádějí šalvěj jako bylinu nevhodnou pro těhotné!?

emin
13. bře 2016

@es_prg Dobrý den, dobře, že jste v kontaktu s LP. Takto na dálku je velmi těžké poradit. SOS režim = žádný dudlík žádná lahvička. dokrm stříkačkou po prstu, popřípadě cévkou - ukáže LP. Dítě k sobě do postele kůže na kůži, zkusit kojti v savčí poloze. Sací reflex má? - zkuste prstem v pusince otočeným bříškem nahoru. čůrá? Pokud už dlouho nečůrala (déle než 8 hodin ani se nepodařilo ji nakojit/nakrmit, může hrozit dehydratace. Držím palce, ať se vše rychle spraví.

jancanov86
14. bře 2016

Ahojky, potřebovala bych poradit s kojením. Malé je 6 týdnů, kojíme a přes nesnáze, kdy jsem měla odpoledne málo mléka se nám to nějak již ustálilo. Poslední 3 dny ale pozoruji, že mám jedno prso nalité více nežli to druhé. A při kojení u jednoho cítím takový tlak když malá pije což si myslím, že se spouští mléko (nic nepříjemného). Když jí přiložím k druhému, které není tolik nalité nechce se pořádně přisát a trhá sebou a většinou začne brečet, nebo pije velmi krátce a přijde mi, že zjistí, že tam moc mléka není a ten tlak spouštění mléka necítím. Neporadila by jste mi co s tím? Jinak když chci odstříkat tak tam mléko je. Děkuji za odpověď.

libra
14. bře 2016

@suzief Tak kromě šalvěje jsem teď našla i mátu jako kontraindikaci k těhotenství! A teď už nebudu rýpat, jen jsem chtěla upozornit na rizika...

suzief
14. bře 2016

@libra děkuji, dobré vědět, no asi tomu dál rači volný průběh zatím bez bylinek, vím co umí, tak to riskovat nebudu, snad bude ok, ještě jednou díky moc🙂

es_prg
14. bře 2016

@emin Velmi děkuji za odezvu. Vždy jsme do malé dostali něco i v kritických dvou dnech, takže dehydratace se nedostavila. Krize je zažehnána. I když vůbec netuším, kde byl problém. Sací reflex u prstu fungoval, ale jinak jen velmi špatně. Doufám, že se nebude situace opakovat, ale je dobré vědět, že se i po této mizérii, dokázala vrátit k normálnímu kojení.

emin
14. bře 2016

@libra Nejsem bylinkář, ale myslím, že pokud se člověk šalvějí či doslova neprolévá, byl by to problém, všeho s mírou 🙂