Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
21. pro 2011

@lupinek82 To bude asi mléčný puchýř, koukni sem:
http://www.laktoporadna.cz/dotazy_prsa_podstr.html

Otázka 6. 😉

katka37
21. pro 2011

ahoj Mikulko,tak malý mi Calmu láhev nevzal,zároven pláče po kojení i ve dne ,dala jsem Nutrilon vypije 90ml po kojení,nakojím z obou prsů a on pláče dám láhev vypije 90ml a spokojeně brouká a pak i usne ,což se doma nestávalo ,jedině venku v kočáru.Bolí a mrzí mně to moc,ale vzdávám to ,nemám sílu ani podporu,dnes v poradně po 2týdnech přibral 30dkg ale to už 10dnů dávám Nutrilon pokud bych nedávala nebřibere asi nic,už fakt na to nemám poslouchat věčný pláč a dívat se nespokojené dítě a poslouchat manžela,že nemám mlíko a mám to vzdát...já to tedy vzdávám asi vážně to mlíko nemám nebo stojí za prd,když po nakojení z obou prsů vypije 90ml Nutrilonu,já už fakt nevím ☹

petaloudi
21. pro 2011

Ahoj Mikulko, chtěla jsem se zeptat, jestli se i po půlroce může pokazit technika kojení. Vzhledem k tomu, že hned po šestinedělí jsem se vrátila častečně do práce, malá (6 a půl měsíce) je od té doby 2x týdně krmená manželem mým odstříkaným MM lahvičkou Calmou. Do nedávného zavedení příkrmů byla tedy plně kojená a v kojení bych chtěla nadále pokračovat. Calmu si ale vezme pouze od mého manžela, od nikoho jiného se nakrmit nenechá. Teď, když zavádíme příkrmy, jí zkouším dát vždycky po obědě trošku vody do hrnečku s pítkem. Vím, že jiné tekutiny nepotřebuje, dávám jí jen trošku, aby si pomalu zvykla na "práci s hrnečkem". Tak mě napadlo, že kdybych jí výjimečně potřebovala pohlídat někým jiným než manželem, jestli by jí nešlo dát MM také v tom hrnečku. Myslíš, že má už za tu dobu sání natolik zafixované, že by to bylo možné nebo to nemám radši pokoušet. Díky za odpověď.

lupinek82
21. pro 2011

@mikulka Mám propíchnuto, vydezinfikováno a nahřáto. Kojení ale stále dost cítím, doufám, že to povolí...

lensta
22. pro 2011

@katka37 Omlouvám se, že vstupuju, ale měli jsme to samé, malý byl lenoch, nesál (nevím teda, co dělal takovou dobu u prsu), Calmu taky odmítal a řval dokud jsem nedala obyčejnou láhev, pil i 120, 150. Nejdřív jsem odsávala a dávala mu MM, pak to ale nešlo zvládat, takže dostával po kojení Bebu, takto jsme fungovali asi tři týdny, ale postupně začal po každým dokrmení zvracet (myslím, že se přejídal), tak jsem se naštvala a flašku přestala dávat a po dvou dnech, kdy jsem kojila snad furt, se vše dalo do pořádku a teď poslední tři měsíce kojím pravidelně ( po třech hodinách, nebo jak si řekne později-dřív) a prďola celou dobu přibírá kilo za měsích. Na láhev si ani nevzpomene 🙂 A ještě tedy jsem začala pravidelně pít meltu, chvíli užívala homeopatika. Ale měla jsem podporu manžela...jestli to ještě zkusíte, držím pěsti. Omlouvám se, nedalo mi to, musela jsem napsat...

katka37
22. pro 2011

@lensta vůbec se nezlobímjsem vděčná za každou radu a pomoc tajně doufám,že taky začnu znovu plně kojit ,ale nejhorší je že manžel vždy řekne když malý pláče......dej mu láhev máš špatné mléko,to je pak moc těžké,ale strašně chci,jen se bojím ,že už to nepude..... ☹

mikulka
autor
23. pro 2011

@katka37 Psala jsem ti, že je třeba zvýšit laktaci a to trvá týden viz www.laktoporadna.cz Časté dotazy příchod z porodnice. Při zvyšování laktace se dá dokrmovat, ale alternativně.

Samozřejmě, tohle je moje doporučení, myslím, že ten týden - který je náročný a musí se ten plán přesně dodržet - stojí za záchranu kojení.

Pokud se ale necítíš, pak se samozřejmě zařiď tak, abys nebyla ve stresu.

mikulka
autor
23. pro 2011

MILÉ MAMINKY,

OD 23. PROSINCE DO 28. PROSINCE JE PORADNA UZAVŘENA.
POKUD BUDETE MÍT AKUTNÍ PROBLÉM, VOLEJTE LAKTAČNÍ LIGU:
WWW.KOJENI.CZ
NEBO SEZNAM PORADCŮ NA STRÁNKÁCH LIGY.

DOTAZY PSANÉ DO TÉHLE DOBY MOŽNÁ STAČÍM ODPOVĚDĚT, DALŠÍ PO 29. 12.
DOTAZY PSANÉ V DOBĚ UZAVŘENÍ PORADNY NEBUDU MOC ZPĚTNĚ VYŘÍDIT.

PŘEJI VÁM VŠEM KRÁSNÉ VÁNOCE A SVÁTKY, AŤ JSTE ŠŤASTNÉ A SPOKOJENÉ.

😉 DĚKUJI ZA POCHOPENÍ
MIKULKA

mikulka
autor
23. pro 2011

@petaloudi Technika kojení se dá pokazit i v půl roce. Zkusila bych dávat ten hrneček, nebo krmit po lžičkách.

mikulka
autor
23. pro 2011

@katka37 Když budete chtít, půjde to. Zvyšte laktaci týdenním plánem. Pláč samozřejmě nemuís být vždy jen z hladu.

veruska007
23. pro 2011

@mikulka Slíbila jsem, že pošlu info, jak jsme dopadli u dr. (4,5 měs. chlapeček, málo přibírá, velmi živý, nespavý). Za poslední měsíc malý přibral něco přes 300g, takže jdeme za dva týdny na převážení a dle výsledku začneme s příkrmy (nejlépe prý kaší, no já nevím, raději bych začala zeleninkou a kaši přidala cca po 2-3 týdnech jako u staršího chlapečka). Malý se teď ale docela rozjedl, hlavně v noci 😝 a začal více spát během dne, tak doufám, že víc přibere. Prostě mám dost živé kluky s metabolismem po manželovi 😎

dukie
25. pro 2011

Jednak bych ráda poděkovala za tuto diskuzi 🙂 , moc se mi líbí, že se zde věci probírají s rozumem, nenásilně... a hlavně že nám tu zakladatelka diskuze (a pak i maminky sobě navzájem) dodává odvahu bojovat a naději, že se naše "kojicí" problémy spraví. Podpora je, myslím si, v tomhle případě snad tím nejdůležitějším, maminka musí věřit sobě, svému tělu... 🙂

A druhak bych se ráda zeptala na jednu věc - jak to funguje? Když běžně kojíme třeba po 2,5 - 3 hodinách... a pak mi syn třeba spí 4 hodiny. A já spím s ním (protože nejsem hloupá a musím to využít, spinká málo, hodně nás trápí bříško)... probudím se s prsem nalitým až k bolesti (snesitelné, ale jsem v tu chvíli šťastná, že je vzhůru i on a že mě toho mlíčka zbaví)... není to pro tělo signál, že je mlíčka moc a nesnižuje se tím laktace? Vždycky pak prs hezky kojením vyprázdníme, výjimečně ještě trošku odstříkám, když cítím ještě nějaké pnutí v některém místě třeba...

Zajímá mě to, neb jsem přirozeně lenošná po těch třech hodinách vstát (nastavit si budíka) a aspoň do úlevy odstříkat. Zatím tedy žádný problém s mlíčkem nezaznamenávám, byť nám rozkojení dalo dost zabrat, ale ťuk, ťuk, ťuk, zatím se držíme. Jen bych právě o to těžce vydřené mlíčko nerada začala přicházet...

katka37
27. pro 2011

@veruska007 ahojky mám stejný problém malý je moc živý ,nespavec ,jak to vypadá u vás? 😕

camelinka
27. pro 2011

@katka37 nase mala byla taky velky nespavec, od 2-4 mesice temer nespala pres den,ale vydrzte, on se to nauci 😉

drakenn
27. pro 2011

Dobrý večer, mám jeden dotazík. Můj druhý syn se mi sám v 7 měsících odstavil a teď je mu 13 měsíců a stále mám mléko. Těšila jsem se, že se mi po laktaci zmenší prsa, ale bohužel mám je pořád jako nalitá a mám pořád větší bradavky. Když ve sprše zkusím odstříkat, tak pořád mléko teče. Má někdo podobnou zkušenost a přejde to nebo je to setrvalý stav? Děkuji

veruska007
28. pro 2011

@katka37 No, u nás to bylo až do posledních 14 dní tak, že malý šel spát kolem 23h, mezi 5-6h ráno ho vzbudil starší chlapeček (během spánku se kojil cca 2x), potom cca do tří řval nevyspáním, ve tři jsme šli ven, spal dvě hodiny v kočárku. A přes den vůbec nevydrží ležet, buď si hraje s hrazdičkou a hračkami, válí sudy... nebo jsem ho musela nosit a dělat s ním blbiny. Teď posledních 14 dní začal více spát a hned je to poznat na váze: za ty dva týdny přibral 350g. Je to nezvyk, když malý doma spí 🙂. Dlouho trvalo přijít na to, jak je schopen usnout doma: ukojit do spánku, spí v chladné místnosti, pevně stažený v zavinovačce (už je mu pěkně malá), musí být absolutní ticho (což je trochu problém, s tím starším doma 😀 ).

@drakenn Osobně ne, já přestala kojit a do měsíce mlíko nebylo. Ale maminka kojila bráchu tak do 1,5 roku a říkala, že měla mlíko ještě v době, kdy šel do školy 😅 . A při měsíčkách měla mlíko snad až do přechodu.

guava
29. pro 2011

@mikulka
Chtela jsem se zeptat... Zacala jsem prikrmovat 6 mesicniho syna. Moc mu to nejede... dala jsem jen mkrev, batat a bio avokado ( tomu jede nejvic) ale bohuzel me nesni vice nez napr. 2 plne cajove lzicky! Mam mu toho davat vice i kdyz z toho neni nadseny? Jaky mate nazor na pridavani lepku?
V noci kojime dost casto - maly se mnou spinka v posteli... Ja mu to prso musim dat opravdu kazde 2h a nekdy i kazdou hodinu! Mam mu jiz davat kase? Jakou prosim doporucujete?
Maly ma 8,5kg. Kdyz se narodil me 3700g, strasne me pribiral, ja jsem totis nikdy nedodrzovala 3h odstup jak me moje mila pediatricka radila..na konci 6 nedeĺi mel uz 5.5kg! Dostavala jsem vynadano pokazde jak jsem jen vstoupila do ordinace! Byla jsem z toho dost vystresovana, ze tak pribira. Dnes se tomu smeju a s pani doktorkou bych pekne zatocila! 🙂 Skoda, ze me nenapadlo zavolat laktacni poradkyni 😉
Puvodne jsem totis chtela jen kojit do 9 mesice...moje kamaradka kojila vyhradne do roka!
dekuji za odpoved

guava
29. pro 2011

ted koukam...ze jsem dala otazku mozna uplne mimo misu 😨 ale....mozna poradite...? 😕

mikulka
autor
29. pro 2011

@dukie Pokud je pauza mezi kojeními 4-5 hodin (myšleno v noci), pak žádný problém nebude. V šestinedělí by ta pauza neměla být větší než 5 hodin a pak do cca 2,5 měs větší, než 6 hodin.
Já bych dítě nebudila, jen kdyby pak byla pauza větší, odstříkala bych trochu.
Nebo to udělej tak, že než si půjdeš lehnout, odstříkej.
Přes den je pak třeba v šestineděloí kojit po 2-3 hod.

JInak tě zdravím, pamatuji si tě z jiných diskusích, psaly jsme si, když nám děti nespaly a bylo to náročné. Jak je to teď s druhým dítětem, je to lepší? Já čekám druhé v únoru, tak se modlím, ať je spavější a celkově méně náročné, než byl K.J. 😉

mikulka
autor
29. pro 2011

@drakenn Mlíčko může být v prsech ještě rok po skončení kojení... Postupně během roka se ale už prsa dávají dohromady, bradavky jsou postupně tužší a menší atd.

mikulka
autor
29. pro 2011

@guava Zde se podívejte na postup zavádění příkrmů:
www.laktoporadna.cz Příkrmy

Kaši rozhodně ještě ne, ta je jako poslední příkrm. Pokud sní dvě lžičky, je to úspěch, někdy jedí ty dvě lžičky týden, pak čtyři.... Postupně se to zvýší, u někoho pomaleji.

Zkuste mu dát do příkrmu svoje mlíčko,zamíchat to tam, ať má známou chuť a zkoušejte různé druhy zeleniny, různé lžičky apod. 😉

mikulka
autor
29. pro 2011

@guava Příkrmy sem taky patří, takže ptázka je správná. 😉
Ještě k tomu kojení, myslím, že nejlepší je kojit do roka (minimálně) a to proto, že po roce už není tak velký požadavek na vápník, nemusíte složitě počítat, kolik má vypít, sníst mléčných výrobků atd.
Ony totiž kojené děti většinou nechtějí hned umělé mléko, takže je to pak složitější. 😉

jipal
30. pro 2011

@mikulka Dobrý den, dostala jsem teď hrozný kašel, mám vyzkoušenou šťávu z cibule, že na to zabírá, ale to se při kojení asi nebude moct co? 😒 Mám strach, aby to syna nenadýmalo ...

meleri
30. pro 2011

@mikulka dobry den, je mozne ze se mi syn v necelych desiti mesicich odstavuje? zacal pred dvema tydny jist prikrmy, ale bohuzel porad odmita zeleninu, max sni par lzicek. ale do toho jeste zacal odmitat kojeni. nevim proc strasne se zlobi a pije jenom v noci. ve dne je jen na jogurtech a ovoci a vode . tak nevim mela bych zkusit umele? chtela jsem dlouho kojit. dekuju.

forji
30. pro 2011

Taky jsem chtěla dlouho kojit, Malé bude 9 měsíců, před 14 dny večer usnula u prsa jako obvykle, v noci nechtěla, ráno nechtěla a už si nevzala vůbec, koupila jsem nutrilon....až ted si dá asi 150 ml, nechtěla to a neuměla ani z flašky pít. Hodně mě to vzalo, takhle se mě zbavit, ale co nadělám. Přitom to byla závislačka, kojení po 2 hodinách, usínání jen u prsa, v noci ustavičně přisátá. Nechápu proč se to tak děje. Pak jsem měla potíž s prsem, ale i to byla otázka 3 dnů, a už je to dobré. To je tak, když chce člověk kojit dlouho 🙂

mikulka
autor
30. pro 2011

@jipal Šťávu z cibule ne... Jitrocelový sirup, mullerovy pastelky apod. Poraďte se v lékárně.

mikulka
autor
30. pro 2011

@meleri To není možné, do 10 měs. se dítě samo neodstaví, vždy se jedná o bojkot kojení, viz www.laktoporadna.cz Časté dotazy Ostatní

mikulka
autor
30. pro 2011

@forji Opět se jedná o bojkot kojení, nejčastěji se objevuje mězi 9-10. měs. Jakmile dáte flašku, s kojením je konec, což je škoda, bojkot je chvilková záležitost viz koje pdpověď o řádek výš.

dukie
30. pro 2011

@mikulka Moc děkuji za vysvětlení, jak to s těmi pauzami u kojení je. 🙂

Přiznám se, že když jsem viděla přezdívku "mikulka", měla jsem pocit, jako kdybych Tě od někud měla znát. Ale nebyla jsem si schopná vybavit odkud. Tak jsem moc ráda, že jsi se sama připomněla. 🙂

S tím druhým dítkem je to tak, že si to zatím vůbec netroufám posoudit. Ale pokud bych přeci jen mohla... zdá se mi (a to i manželovi), že ten mladší zatím přeci jen klidnější je. Shodli jsme se, že tak o 50 %. Nebo ještě jinak - Honzíčka (toho mladšího) trápí prdíčky a trošku i kakání, prostě hodně času z celého dne pořád tlačí a tlačí... takže mu to nadá spát, pak nám pláče buď kvůli prdíkům, ty dostaneme cvičením nožkama z bříška ven, jenže pak je zase přetaženej, protože by spal už dávno... tak pláče, protože je přetaženej a nejde mu usnout - aby taky jo, když mi za zadkem pořád stojí Toníček (ten starší) a neustále křičí "mami puť" (= mami, pojď - stále ještě nemluví, má asi 10 slov, se kterýma se dorozumí...) nebo mlátí nějakýma hračkama, protože mamka uspává, tj. nevěnuje se mu a ještě ho okřikuje, takže prostě trucuje, že jo. No ale když má Honzík zrovna chvilku, kdy ho bříško netrápí, tak musím zaťukat, je zlatý miminko. 🙂 Dokonce i občas sám usne v postýlce. 🙂 Kéž by mu to vydrželo...

Celkově vzato... jestli máš strach, že si to náročnější dítko "slíznete" ještě jednou, tak to hoď za hlavu. Ano, nikde se neříká, že by se to nemohlo stát. Ale každé dítě je opravdu jiné... a je asi potřeba k druhému cvrčkovi přistupovat bez předsudků, zapomenout na předchozí zkušenosti... aby si člověk ještě sám to "problémové" dítě nevsugerovával i u toho druhého. Moc Vám držím pěsti, aby to druhé děťátko bylo klidné a usměvavé... aby se to trošku vykompenzovalo s tím prvním. 🙂

forji
30. pro 2011

@mikulka čekala jsem týden, denně prso nabízela ☹ Co už, no, zaplať za kojení necelých 9 měsíců, u dvou dětí mě to nešlo vůbec, kojila jsem je necelé 3 měsíce ☹