Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
6. led 2015

@gabriiela Dobrý den, antikoncepci bych vysadila a pokud je to možné vzdala se jí úplně (i té, která je uváděna jako vhodná při kojení). Je to zásah do hormonální hladiny a může kojení zkomplikovat. Nyní ke kojení - připravte se, že to bude makačka. Budete muset pravidelně odsávat, každé 3-4 hodiny cca 10-15 minut nebo déle dokud poteče mléko, to aby jste laktaci udržela, pokud se mimink nebude přisávat. Dále budete muset odložit lahvičku a zkusit naučit miminko se přisávat a sát prs. To může být opravdu problem, protože nyní je zvyklé sát láhev a jde o zcela jiné sání, než prs. Určitě by bylo dobré zahájit activity jako kojení a mazlení kůže na kůži, společné koupání, společné spaní, aby se ješte nyní už mizející reflex troche nastartovaly. A samozřejmě trpělivost, přikládat, přikládat. a přikládat. Zkuste si pozvat LP, abyste si byla jista,že to děláte správně. Je to skvělé, že mate druhou šanci a moc Vám fandím.

svetlanap
7. led 2015

Ahoj mám taky jeden dotaz. Měsíční chlapeček (nar.36+6), plně kojen, už týden vynechává jedno noční kojení. Mám ho budit nebo ne? Nabírá zhruba 250-300 g týdně.

svetlanap
7. led 2015

Jinak pije po 3 hodinách s železnou pravidelností. Díky za odpověď.

emin
7. led 2015

@svetlanap Dobrý den, při takovém váhovém přírůstku bych nebudila 🙂, užívejte si "dítě na klíček", je to jedno z mála (můj první syn se také tak budíval) a buďte připravena kojit podle potřeby, takaže kdyby se začal hlásit o jídlo častěji, vyhovte 🙂. Krásné kojení.

cosy
7. led 2015

Dobrý den, po prvním porodu císařským řezem jsem s bídou kojila 6 neděl, přikrmovali jsme už v porodnici a doma nám malá začala ubírat na váze. Později jsem za pomoci laktační poradkyně zjistila, že jsem měla špatnou techniku kojení. Také mám jednu plochou a druhou vpáčenou bradavku. Za 4 týdny mám porodit své druhé dítko, ještě nevím jestli přirozeně nebo opět CS ale chci pro kojeníčko udělat maximum co půjde. Formovače mi nezabraly, myslím že jsem pila dost a brala jsem vitamíny. Opět využiji laktační poradkyně, ale do té doby - co můžu už teď udělat pro to aby to šlo a jaká značka kojicího čaje je nejlepší na rozkojení? Děkuji za odpovědi. Jitka

jennymaresova
7. led 2015

Dobrý den, mám zhruba 3 mesicniho chlapecka- (narozen 9.10.2014), je to me druhe dite, mam ploche bradavky i prvni jsem kojila pres kojici kloboucky, vim ze to neni uplne to prave orechove, ale bez nich se proste ani jedno ditko neprisalo. Myslim ze mame trochu vecerni bojkot kojeni, kdy mleko tece pomaleji - zhruba 2 kojeni jsou opravdu slabsi - odpojuje se od prsa. Do ted byl vahovy prirustek v poradku, mleka bylo celkem dost.Nyní jsem měla o vikendu nejakou strevni virozu a tim padem mene jedla a bohuzel i pila... no ubytek mleka na sebe nenechal dlouho cekat, prsa citim měkka, nenalita, procitala jsem zde nejake starsi rady na podporu a zvyseni laktace a koupila jsem si byliny od fi Swanson - benedikt a recke seno, na krabicce pisou 1 tabletu od kazdeho 2-3x denne, zde na strankach v nekterych prispevcich je 3x denně 3 kapsle od kazdeho? Kolik tedy mam brat? Moc dekuji

emin
7. led 2015

@jennymaresova Dobrý den, rady na dávkování se liší. Nejsem bylinkářka, nevím koncetraci účinné látky v 1 tablete, takže bych se řídila příbalovým letákem. HLAVNĚ je však třeba si uvědomit, že bylinky to samy o sobě nezachrání. Prostě nyní kojte, co to dá. Často, hodně kojte v noci - zkuste prokojit cca 3 noci a laktaci by to mělo viditelně prospět. Střídejte prsa, stlačujte, zvlášť, když vidíte, že je mléka méně a už příliš neteče. Jde o drobný pokles laktace, který by se měl rychle vrátit k normalu.

emin
7. led 2015

@cosy Dobrý den. Zkusila jste a děláte maximum. Formovače bych úplně nezatracovala, můžete stale nosit, nic tím nezkazíte. Našla jste si LP, domluvte se, aby byla připravena Vám po porodu poradit. Pro úspěšné kojení je stěžejní začátek - intenzivní styk kůže na kůži po porodu, ideálně samopřisátí (to se patrně nepodaří, nebývá to standardem) ale alespoň přiložení po porodu. Poté rooming in a opět caste chování, kojení kůže na kůži a hlavně - TRPĚLIVOST a co nejčastější přikládání. Vyhněte se dudlíku, lahvičce a kloboučkům a nechte si ukázat dokrm cévkou (v případě, že by se miminko opět nepřisávalo. Znám miminko, které se poprvé přisálo až po 6 týdnech, ale svědčí to o faktu, že časem se dokáže přisát miminko téměř na každou bradavku. Přisává se vlastně ne na bradavku, ale kůži kolem, jde tedy jen o pochopení, jak na to. Samozřejmě budete muset odsávat, pokud se přisátí nepodaří, aby se laktace rozjela a udržela. Moc držím palce.

jennymaresova
7. led 2015

@emin děkuji ještě se zeptam, po kazdem kojeni z jednoho prsu, ze ktereho kojim jako prvniho tak pote odstrikam, ale odstrikane mleko nechci davat lahvickou myslite ze by melo smysl pokusit se dokrmit toto odstrikane mleko cevkou? Jak jsem psala jakmile mleko zacne mene tect - i pres stlacovani tak se zacne poustet a taha bradavku, ma v tuto chvili nastoupit cevka?

emin
7. led 2015

@jennymaresova Já bych zatím počkala s jakýmkoli dokrmem. Pokud váhově prospívá, dostatečně čůrá. Kdyby se laktaci nedařilo zlepšovat a váhově by neprospíval, pak je cévka na místě.

veverice27
8. led 2015

Dobrý den @mikulka,
potřebovala bych poradit. Mám první miminko a tak nevím, co je špatně. Porod byl císařem, proto mi malého donesli až druhý den, nikdo mi ale neřekl, jestli mu mám dát najíst, jak ho přiložit, jak ho držet- no prostě nic. A tak své pomocí jsem to zkoušela. Ani nadále se teda nikdo nezajímal, jak to dítě vlastně žije, jestli mu dávám jíst. Pouze dvakrát jsem požádala sestru o pomoc, aby mi ukázala, jak ho správně přisát a podruhé, aby se mi chytil i na druhé prso. Pokaždé to dopadlo tak, že sestra přišla, dala mu prs do pusy a odešla. Když jsem kojila, vytáhl max.10-20ml (pak mi ho dokrmovali nutrilonem-nechápu) Takže vlastně dodnes nevím, jak a co dělat. Bohužel jsme se naučili asi špatně sát, protože jsem měla na obou prsou do krve ragády. Takže malej ani prs nechtěl a já musela prsa ručně odsávat, aby mi nepraskly. Kojit jsme zkoušeli dál, ale malý prs nakonec ani nechtěl. Možná vinnou dudlíku mě měl jen na cucání. Teď jsme natom tak, že odstříkávám a dávám mu to z lahve, protože prsa prostě nechce a to ani s kloboučkem. Protože je spavější, bála jsem se, aby se o jídlo přihlásil a tak jsem ho po max.3hodinách budila, dr. nám ale řekla, že to není potřeba a že budit nemusím. Takže ted se už tak nějak budí sám a já mu dávám 60ml odstříkaného MM každé 3 hodiny (v noci 3-4h podle toho, jak se vzbudí), myslíte, že je to dostačující u 2 týdny starého novorozence?
předem Vám moc děkuji za odpověd.

emin
8. led 2015

@veverice27 Dobrý den. Jsem opravdu velmi znechucená přísptupem personalu porodnice. Vaše zkušenost potvrzuje nepsané standardy v ČR. Pokud se maminka sama neprosadí, vyjde z porodnice jako nepopsaný papír a očekává se, že vše "instinktivně zvládne". My ale nejsme naprogramované na kojení a péči o dítě. Potřebujeme vše ukázat, vysvětlit, sdělit, co ano a co ne. To, co jste doposud dokázala je obdivuhodné. Takže k Vašim dotazům - miminko by za 24 hodin mělo vypít cca 1/6 své váhy v ml (tedy např. 3000g/6 = 500 ml), je to však velice individuální, takže bych se řídila především tím, zda je nasycený či ne. Nasycené miminko je klidné, spokojené a usne (zpravidla, někdy ho mohou zlobit prdíky, reflux apod). Na Vašem místě bych si zavolala doboru LP. Miminko je malinké, reflex pracují a zvládnout sání a přisátí k prsu by mohlo, je ještě velká šance! Hodně chovejte kůže na kůži, zkusila bych společné spaní, caste přikládání. Bylo by dobré zrušit dudlík I dokrm lahví a vzít stříkačku nebo cévku. To vše Vám však ukase LP, případně se podívejte na videa na infookojeni.net. Moc Vám držím palce.

loafeer
8. led 2015

@emin dobrý den, chci poděkovat za radu ohledně opakujících se zánětů prsu, na vaše doporučení jsem odbourala kloboučky a zatím vše ok....Nicméně řeším další věc.
Po tom mém velkém zánětu prsu syn ( 7 týdnů ) onemocněl, týden jsme leželi v nemocnic se zápalem plic. A protože si pil jen asi 40-60ml, musel jsem na doporučení tamních dr. začít dokrmovat Nutrilonem ( měla jsem s sebou sice odsávačku, ale v ní bylo pusto prázdno přes den, proto Nutrilon ), dávala jsem přes Calmu. problém je, že malý teď u prsu vydrží slabých 10 min ( předtím jsem kojila 15 min a na tři hodiny byl najezený ), pak buď usne nebo prostě zavře pusu a nechce, u prsu se nevzteká, tahá normálně. Např. dnes jsem ho kojila snad po hodině, pořád byl nespokojený, neřval vyloženě hlady, ale protivný a nevrlý byl. Tak jsem nevydržela s nervem ( mám doma ještě staršího nemocného tříle´táka ) a dala mu asi 30 min po kojení UM. A syn téměř okamžitě usnul. No tak jsem zkusmo odsála. Odsála jsem asi 50ml. Takže problém s tím, že bych měla málo mlíka jsem vyloučila, nicméně to mlíko se mi zdá jakoby naředěné vodovější a ne tak ,,husté,, jako dříve. Takže možná proto byl nespokojený. Dá se s tím něco dělat? děkuji

jennymaresova
8. led 2015

@emin dekuji Vam pokusim se vytrvat... 🙂

emin
8. led 2015

@loafeer Dobrý den, odbourejte lahve a dudlík. Vypadá to, jakoby mimi prostě "zapomínalo" sát z prsu. Ono to z láhve teče skoro samo (i z Calmy), navíc se saje jinak. Bude třeba jej opět naučit sát prs. Pokud si přečtete příspěvky výše, najdete návod na zvýšení laktace. Stlačovat prs, střídat prsa, pokud dokrm tak cévkou. Zkuste noční kojení - prokojit pár nocí laktaci pomáhá. ALE pozor, opět hrozí záněty, tvorba mléka se zvýší.

visnule
8. led 2015

@emin dobrý den, prosím o radu ohledně zavádění pŕíkrmů a kojení. Dcerka nyní 6 mésíců, už měsíc zavádím příkrmy a u malé se setkaly s velkým ohlasem. Od počátku baští plnou porci- cca 150-200g zeleniny,ovoce i kaší, velice ochotně otvírá pusinku jen vidí lžičku a sní toho opravdu hodně. Problém je, že já přicházím o mléko. Zatím jsem nabízela prso po každém jídle a i mmezi jídly, plus 2x denně pouze kojení a v noci se budí stále často, přesto pociťuji citelný úbytek mléka, malá saje neochotně a spíše si podudlá před spaním. Mám raději kojit před jídlem, nebo dokonce omezit příkrmy? Když ale vidím jak jí chutná... Děkuji za názor

hrouda
9. led 2015

Dobrý den, prosím o radu. Máme desetidenní holčičku, je plně kojená. Chytá se hezky na obě prsa. Problém je v tom, že jí strašně dlouho trvá než se nají (teda dle mého názoru, třeba je to v pořádku). Kojení a následné uspávání nám trvá dvě a více hodiny. Většinou saje z jednoho prsa, někdy střídám obě. Saje s přestávkami klidně i dvě hodiny ☹. Pokud jí odtrhnu, strašně křičí. Když jsem jí zkoušela vážit, tak vypije 60 ml i více (třeba 80 ml), takže by hlad mít neměla. Pokud ale u prsu neusne, tak jiným způsobem jí neudyndám. Když zhruba po těch 2,5 hodinách usne, pak vydrží spát 3-4- hodiny. Mě už ale začínají bolet bradavky, malá je má podle mého ke konci kojení spíš jako náhražku za dudlík, protože je jen tak podudlává. Pokud křičí, tak jí zase jenom utiší bradavka. Začínám být z toho nervózní, nevím jestli to je takto v pořádku a neměla bych jí to nějak upravit. Tím, jak jí neustále přikládám k prsu, tak poté ublinkává, musí být přejedená ☹. Prosím, napište mi nějaké rady.

blahova_andrea
9. led 2015

dobrý den, prosím o radu. na bradavce mám už delší dobu dvě ragády a nedaří se mi jich zbavit. hodně větrám, mažu, měním polohy při kojení...vždy to má jen ten efekt, že jedna z nich třeba zmizí, ale objeví se jinde druhá ☹ zkoušela jsem i ty hydrogelové polštářky. minule to zmizelo po použití dvou. teď už jsem použila 4 a výsledek žádný. je ještě něco, co můžu dělat? nejraději bych z toho prsa dva dny nekojila, aby se to hezky zatáhlo, ale to nejde. dcera mi odstříkané mléko žádným způsobem nevezme a jen z jednoho prsa ji neukrmím. to bolavé je její oblíbenější a je tam i více mléka.

emin
9. led 2015

@visnule Dobrý den, ano, v tomto případě bych kojila před jídlem a pak dala příkrm. Nevadí, když nesní "plnou dávku". Kojení je důležité zachovat i nadále a pro zrání trávicího traktu je MM velmi prospěšné. Bylo by zbytečné jej zatěžovat UM. Vlastně by zavádění příkrmů mělo vypadat tak, že nevynecháváte jednotlivá kojení a místo něj dáváte příkrm, ale kojíte stale stejně - podle potřeby, tak , jak si dítě řekne a v určenou dobu podáte příkrm. Např. miminko chce v 11 hod. nakojíte a ve 12 podáte oběd. Chce ve14 kojení, dale v 16 a 17:30 - vždy nakojíte a v 18 date večeři apod. Příliš bych nespěchala se zaváděním dalších chodů. Stačí 1měsíc 1 chod.

iveria
9. led 2015

Dobrý den, prosím taky o radu. Dcera má za pět dní tři měsíce a od návratu z porodnice bojujeme s kojením- porod vše ok, proběhlo samopřisátí, poté mrásně jedla, i 60 za nedno krmení. Ale hned popříchodu domů začala mít s přisáváním provlémy- nemohla se přicucnout, povedlo se ťreba až na podvacáté. To pak překonala, ale začala přisávat vzduch, neudrží si podtlak a to trvá doteď. Hlavně mě ale trápí to, že jí mléko nestačí. Kojím přes den co dvě hodiny ( v 9, v 11, atd), ale polyká jen chvilku a pak v prsu nic není - dokrmuji mlékem které odstříkám v noci když spí přes cévku - vypije 40 až 80 ml, ale dělám to tak už měsíc a nijak se to nelepší, takže spurt to není, naopak přes den musím dokrmovat víc a víc, jinak pláče, nespí a je prostě nespokojené otravné miminko :( Začla jsem brát homeopatika ricinus c. 5ch, dnes druhý den, zatím bez efektu, v noci odstříkávám po 4 hodinách, odstříkám tak 60 až 80 z obou opsou, kojím celou dobu z obou prsou. Můžu udělat ještě něco nebo jak zvýšit produkci mléka? Všude čtu, že kojit můźe každá, ale já už opravdu nevím co víc proto udělat. Děkuji za odpověď.

emin
10. led 2015

@hrouda Dobrý den. Sání je pro děti přirozená věc, kromě nakrmení je tento pohyb zklidňuje, dopřává pocit bezpečí a jistoty a krásně se u něj usíná. Uspávání u prsu je zcela normální. Ve Vašem případě téměř jistě nejde o 2 hodinové kojení - žádné 10 denní dítě nedokáže 2 hodiny sát. Jsem s jistá,že 3/4 času jen tak pospává, podudává. Zkuste se zaměřit na opravdové kojení - tedy dlouhé a efektivní sání, kdy miminko polyká. Jakmile přestává sát, začněte prs stlačovat a pokud se sání opět nezlepší, prsa vystřídejte. Takto můžete vystřídat prsa I víckrát. To, že miminko po odsátí od prsu place je take normální - sání se mu líbí, je u Vás v náručí, občas něco kápne...🙂, vše je ještě čerstvé, oba se učíte navzájem slaďovat. Zkoušejte různé polohy, klubíčkování, tygříka, zavinovačku a sledujte, co pomáhá miminko utišit. Držím palce, ať se vše rychle upraví.

emin
10. led 2015

@blahova_andrea Dobrý den, nemohla by tam být infekce? Pak je hojení obtížné. Bohužel, pokud ano, pak lze použít např. Bactroban, ale ten je na předpis. Další možnosti - odvar z řepíku, jitrocele, mastičku MotherLove Nipples, hemagel.

blahova_andrea
10. led 2015

@emin nevím, jak bych infekci poznala, ani nevím k jakému dr. s tím jít 😅 včera jsem to namazala genciánou a snažím se to prso šetřit co jen to jde a doufám, že to pomůže 😅 ty odvahy a mastičky jsou volně dostupné v lékárnách? děkuji

emin
10. led 2015

@iveria Dobrý den. Zaměřila bych se na techniku - je opravdu správná? Poloha těla, asymetrické přisátí, nosík mírně od prsu. Zkoušela jste jinou polohu /co fotbalista? Dále bych zkontrolovala uzdičku pod jazykem a také sání prstu (nemohl by tam být nějaký neznatelný rozštěp? Pokud ostajete tolik mléka, nemyslím, že je potíž s laktací, spíše půjde opravdu o způsob, jakým miminko saje. Co zvážit návštěvu LP?

emin
10. led 2015

@blahova_andrea S infekcí ke gyn či obodnímu Dr. Může být kvasinková - bradavka pálí, svědí, je zarůžovělá, může být pokrytá bílým povlakem, jakoby se olupuje. Toto spíš ale může být bakteriální - bradavka oteklá, začervenalá, hnisá. MotherLove by měli mít v lékárně, ostatní spíš v bylinkářství. Třeba poradí i další bylinky.

blahova_andrea
10. led 2015

@emin tak bílý povlak jsem měla nedávno, ale spíš na té druhé, která mi problémy nedělá. jinak nemám pocit svědění ani pálení, ani mi to nehnisá.

svjana1
10. led 2015

Dobrý den, jsem tu za Vámi opět pro radu 🙂 Mojí holčičce je 5,5 měsíce, je plně kojená a s kojením nemáme, po vychytání všech much, žádný problém, kojíme tak po 3 - 4 hodinách, celkově prospívá pěkně. Posledních asi 14 dní se mi u kojení ale začala vztekat, prohýbat se do luku, častěji sání přerušuje a znovu se přisaje. Zkoušela jsem střídat polohy, častěji střídat prsa, ale výsledek veškerý žádný. Napadlo mě ale, jestli jí to moje mlíčko ještě pořád stačí nebo už je vhodný čas začít s příkmem?? Co myslíte. V noci je ale v klidu, vzbudí se jednou za noc, nabaští se naprosto v klidu a pak znovu bez problému usne.
Moc děkuji za odpověď.
Jana

emin
10. led 2015

@svjana1 Dobrý den, v tomto věku je to normální a většinou je to rozčilování dětí nad mírně zpožděným spuštěcím reflexem. Jídlo začíná být podružná činnost. vše kolem je tak zajímavé, děti se rozhýbají, už toho mnoho zvládnout a zdržovat se jídlem se jim nechce, takže navíc když to hned neteče, ukazují nám, že je to "fakt opruz". Buďte prostě trpělivá. Pro rychlejší spouštěcí reflex můžete před kojením brdavky a prsa krouživým pohybem masírovat, nahřát, vypít teplý nápoj. Kojit v poklidu, někde, kde Vás nic neruší. Nenechte se vztekáním vyvést z miry, jakmile se dostanete do stresu, bude to ještě horší. Můžete se pokusit navýši laktaci - viz rady výše - stlačování, střídání, kojení v noci, atd.
Zda začít příkrmy - jeví dcera zájem o jídlo? Když doma jíte, může si hlavu ukroutit, slintá, sahá po tom, co jíte? Máte pocit, že by si dala? Pokud ano, klidně zkuste. Nečekejte hned velké porce a hlavně nenahrazujte kojení příkrmem. Kojte tak často jako doposud a jen přidejte příkrm.

iveria
10. led 2015

@emin Ano, asi zkusím ještě i nějakou LP, jen jestli už není pozdě, pokud má malá špatnou techniku sání, jde to ještě spravit když má tři měsíce? Polohy jsem zkoušela různé a ztrácí ten podtlak u každé, i kdyź se snažím aby se pokaždé chytla znovu, většinou to nezabare a s cévkou je to ještě horší, to mlaská při každém potáhnutí. Občas mám pocit, že už to pije jak z brčka. Můžete mi doporučit nějakou LP v Brně?

katyxq
10. led 2015

@iveria z Brna znám osobně @ani84 😉 - http://www.pomockojeni.cz/kontakt/