Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
14. bře 2012

@kleopatra35 Je to dost běžné, kdyby se to zhoršovalo, řekněte o tom svému gynekologovi.

kessy156
15. bře 2012

@mikulka Ahojky, chci se zeptat zda je normální že miminko které má teď měsíc a dva týdny a je na UM - hipp bio combiotic vypije na jednu dávku 150 ml-měl by vypít tak 120 dle tabulky na balíčku. Taky by chtěl pít dříve-(brečí hladem a hrozně se vzteká) než je doporučeno. Máme mu dávat kdy si řekne? I když je to dříve než zhruba co ty 4 hodiny? Když dostane další dávku třeba za 3 hodiny bude to moc vadit?? Narodil se s váhou 2850 a bylo to císařem, může to mít vliv na to že má větší hlad, když se narodil maličký? Děkuji za odpověď

lennetfrigg
16. bře 2012

@kessy156 spíš je to tím, že je každý prcek prostě jiný a malý je asi větší jedlík. Určitě bych mu vyhověla. Můj první prcek taky baštil víc než bylo uvedeno na tabulkách, prostě byl hladoš. 😀

kessy156
16. bře 2012

lennetfrigg: děkuji za odpověď 🙂 taky si říkám, že každé dítě je jiné, jen jsem potřebovala slyšet, že nejsem sama 🙂 určitě to chápeš, lepší je když víš, že někdo byl na tom stejně! ještě jednou díky za odpověď!! 😉

fifca
17. bře 2012

Ahoj, jsem 4 dny po porodu a jsem celkem asi vynervovaná. Malá mi od porodu nespí, jen třeba na dvacet minutek v postýlce (ve dne v noci). Na rukou a u nás spí, včera vydržela s babičkou i 7 hodin. Možná to má spojitost i s kojením, malá pije jen asi 5 - 10 min., usíná u toho, pak s ublinke, krkne a dostane škytavku. Je hodně neklidná...S doktorkou jsem ještě nemluvila, až v pondělí. Nevim, co s tím ☹ Děkuju za odpověď

1luciferka1
19. bře 2012

Dobrý den, prosím o radu,
mám devitiměsíční mimčo, cca do pěti měsíců měla večerní režim - umýt, nakojit a spát, a spala do cca 3ráno, kdy jsem nakojila a zas usla ještě do té sedmé. Jak jí začaly ale růst zoubky, tak se to pokazilo, usla jedině přímo ukojení, a to i přes den a začala se v noci budit co dvě hodiny....a tento stav trvá, budí se někdy i desetkrát za noc na kojení, nestačí jí bohužel jen si cucnout, ale pije co to jde než usne (cca 5minut). Ráda bych se toho nočního kojení zbavila, dle mého to přece nemůže mít z hladu 🙄 Jsem ráda že kojím a přes den mi to nevadí, ale ty noci se nedají, to je za trest ☹ zkoušela jsem ji po probuzení jen utišit hlazením, zpíváním, nošením...ale nic, dokud nedostane prso, tak brečí a intenzitu zvyšuje až do histerického řevu.

jihajiha
20. bře 2012

@mikulka dobrý den, chtěla bych vás poprosit o informace. Ráda bych předešla problémům, které jsem měla u prvního dítěte a prosím Vás o radu. U prvního dítěte jsem se nějak nepřipravovala na kojení, brala jsem to jako hotovou věc, ale ono to tak nebylo. Po porodu císařským řezem se mi mlíčko začlo tvořit dobře a hodně. Jenže mi nešlo ven, měla jsem záněty, popraskané bradavky, velice citivé a navíc ploché, takže se malej nemohl dost dobře přisát. POužívala jsem klobuček, ale i přes to to hodně bolelo, při kojení jsem plakala a nevěděla jsem si rady. Dlouho trvalo, než mi trhlinky na bradavkách zmizeli. Můžete mi poradit, co dělat už teď ve 20tt těhotenství? Děkuji

kacenka25
22. bře 2012

@mikulka dobrý den, trochu zmatkuji a je mi ouvej, můžu se zeptat na radu? 2,5 měsíční dcerka přibrala za poslední 4 týdny jen 500 g, prý je to spodní hranice tolerance.... přes den pije po hodině, když si schrupne tak po 2 hod, častěji ale po 1 hodině, moc nespí. Měla jsem teď 3 dny vysoké horečky 38,5 - 38,8 od víkednu do středy a ve středu jsem byla právě v poradně na kontrole s holčičkou a moc nepřibyla. Přestala se mi v noci nalévat prsa, asi v úterý. Je to možné díky té horečce? Přicházím o mlíčko? Malá saje tak 4 minuty, víc ne, pak už si jen hraje. Napije se málo a pak chce znovu. V noci saje mnohem víc, když jsou prsa nalitá a spinká spokojeně dál. Usíná večer po kojení kolem 20 hod a budí se kolem 3 - 4 hodiny ranní a pak až v šest. Jak jsem měla tu horečku, budila se až v půl šesté ráno. Nyní mám prsa úplně měkká, vůbec nejsou ani trochu ztvrdlá jako bývala ještě o víkendu.
Díky, mám strach co dál.

dukie
22. bře 2012

Dobrý den děvčata, prosím Vás o radu... jakoukoliv... syn, nyní téměř 4 měsíce, začíná strašně zlobit u kojení. Myslím si, že mlíčka mám dost - prso mu dávám nalité, když po kojení odstříknu, mlíčko krásně teče. Ale on u toho strašně vyvádí, přisaje se, čtyřikrát potáhne, odtrhne se, pláče, kroutí se (většinou se prohýbá dozadu)... a znova a znova... dám ho odbrknout, řve, dám ho k prsu, přisaje se, odtrhne, řve... a takhle pořád dokola...

Když to utnu - prso mu seberu, tak pak vydrží do dalšího kojení 3, někdy 3,5 hodiny... v noci se budí na jedno, někdy na dvě kojení. Nemám pocit, že by to bylo nedostatkem mlíčka, opravdu nevím.

Mám pocit, že už to dýl nevydržím - je to tak už skoro týden, že ho prostě odstavím, protože nervy mám jen jedny.

Nemáte nějaký nápad, čím by to mohlo být? Co s tím? Ještě pár dní a vzdám to, fakt. Napadly mě prdíčky, ale nezdá se, když mu promasíruju bříško, žádné bublinky necítím (když ho bolí, mívá jich tam plno)... napadly mě zoubky, můžou být dřív, že jo... ale dásně zarudlé nemá... fakt nevím. 😒

pamh
22. bře 2012

Ahoj maminky, nemáte některá z vás zkušenost s lékem Dostinex? Dostala jsem ho od lékařky na přerušení tvorby mléka, jelikož malému již mateřské nestačilo. Má se užívat dvakrát denně půlka tabletky po dobu dvou dní. Ale co mě zajímá víc je to, že mi doktorka řekla, že si musím stahovat prsa. Nevíte prosím jak dlouho je musím stahovat při užívání toho léku? V lékárně mi moc neporadili a doktorka mi také více neřekla.
Děkuji vám za rady.

pani_haf
23. bře 2012

@pamh Ahoj, já tenhle lék dostala po 21. měsících kojení, efekt nula, měsíc jsem bojovala s mlékem, teklo mi už i ušima ☹. Hrůza.

pamh
24. bře 2012

@pani_haf To mě mléko už neteče, levé prso mám naprosto v pořádku, jen pravé mám na straně nějaké divné ... Přijde mi jako bych v něm neměla cit, mám ho těžší i pevnější, tak ted vůbec nevím co s tím ... ☹

jasminy
24. bře 2012

@mikulka Od narození kojím a dokrmuju Nutrilonem, v půl roce jsme začali s příkrmy. Malá jedla skoro všechno, ale kolem 1 roku přestala jíst a pije jen MM a Nutrilon, tak jako když byla maličká. Chtěla jsem odstavit nebo kojit jen ráno a večer, ale nejde to, když nechce jíst. Někdy si vezme kousek chleba nebo rohlíku, tak dva drobky. Máte pro mě nějakou radu? Děkuji.

venika86
25. bře 2012

Potřebovala bych prosím poradit ohledně kojení. Malému budou tři týdny, kojíme plně, ale v noci je to teda záhul. U kojení mi téměř pořád spí. Aktivně saje tak 5 minut, pak pospává s tím, že ho pořád budím a když mu chci nabídnout druhé prso, tak se nechce chytnout. Takhle spí třeba 15 minut, pak se zase vzbudí a hledá. Jsem z toho vážně vyčerpaná a pořádně nepoznám, jestli je najezený. Stalo se to také někomu?? I přes den bývá po kojení neklidný a o spánku se nedá moc mluvit. Myslíte, že má smysl volat laktační poradkyni??

budoucimatka
25. bře 2012

Ahoj Mikulko i všechny maminky. Chtěla bych vědět váš názor na tzv. adoptivní kojení. Ztratila jsem před půl rokem mlíčko a nemůžu se s tím smířit. Jediná záchrana by snad bylo "adoptivní kojení" : to je rozkojení se například i u žen bez předchozího porodu - u těch, které si vezmou velmi malé dítě do adopce a podobně. Máte zkušenosti? Víte něco blíže? Doporučily byste pro roční dítě? Hodně zdraví všem a díky.

vodni
25. bře 2012

@dukie Jejda, moc s tebou soucítím - můj syn mi to ve věku tvého dělal víc než měsíc... ☹ Kolikrát jsem ho musela držet silou, abych ho u prsu udržela. Strašně vyváděl, dokonce to vypadalo, jako kdyby mě pěstičkami mlátil, potáhl, pustil (do toho ještě vyblil, protože má masivní reflux, občas mu to teklo i nosem..). Většinou to začalo tak 3-4minuty po přisátí, asi jak mlíčko začalo týct pomaleji. Někdy pomohlo prostřídat prsa, ale nic moc ☹ Jen vydržet...

patty1
28. bře 2012

Ahoj mikulko, jdu poprosit o radu, ackoli problem je mozna dost jednoduchy. Mam 10,5 mesicni dcerku, kojime zdarne od zacatku, Verunka pije nastesti rada. Na zacatku prikrmu jedla vetsinou skvele, kolem 7 mesicu k obedu kolem 200-220 g, kasi take, a jeste by si dala. Od rustu prvniho zoubku, konec 8.mes. ale ji o dost hur, nekdy jen 110 - 130 g na obed, kase pulku a ovoce take nic moc. Dalsi zoubky se neklubou, resp. jeden je nastejno uz par tydnu, jinak nic.
Vahu ma dobrou (8,3 kg, porodni vaha 2,5kg). Dr. na prohlidce rikala, ze moc kojime, proto ji malo. Nyni kojime 3x pres den a 1x v noci. Tedy v noci, dopo po svace (holt mi tak usina, jinak usne pouze venku a to znamena nest 3 patra kocar a malou dolu a nahoru, a tedy dopo i odpo), odpo asi 2 hod po obede, a vecer pres spanim.
Vidis to taky tak? Mela bych zrusit to odpo kojeni...?
Mam strach, aby se mi mlicka tak nezacalo delat jen dost malo...kamoska takto s kojenim nechtene skoncila a jsou na um.
Rada bych kojila jeste min. pul roku, podle toho, jak bude mala chtit.
Dekuji za reakci, P.

lipetra
29. bře 2012

@mikulka Ahoj mame chlapecka 5,5 mesice, kojim a obcas pouzivame prikrm od Hipp. A uz pomalu zaciname se zeleninovymi prikrmy a obcas i ovocnymi. Prijde mi, ze mam ted mene mleka, muzes mi prosim poradit zda to jde nejak nahodit abych ho zas mela vice???Nebo uz je to konecny stav?

culkah
30. bře 2012

Ahoj Mikulko,naše prcková má čerstvě 10 měsíců, současná váha jen ccca 6,7kg, stále kojím, plus dopo ovocná přesnídávka, odpo zelenina, večer kaše plus kojení, nově jsem přidala další jídlo, nicméně dneska mi odmítala úplně jíst a to i ovocnou přesnídávku, musela sem to do ní doslova narvat, polední zeleninu nejedla vůbec, zbytek docela dobrý. Rostou jí zuby, má trochu rýmu a celý dnešek prořvala jak pardál. Chtěla bych jí nějak rozumnou formou přibrat ačkoli je to dítko lezací a stále si stoupající, máš radu prosím??????předem mooooooc děkuju

eveluska
2. dub 2012

Dobry den, prosim o radu- udelala se mi v jedny bradavce takova tvrda bulka, asi nejaka zanicena zlaza, rozmasirovat to nejde, boli to jako cert, ale mliko tece - co s tim? odstrikanim to nijak nepovoluje, sprcha nepomaha, tak nevim, jestli to zkouset dal mackat, jestli to tim jeste vic nemorduju a nebo jestli to naopak nechat v klidu, ze je to treba jen zdureny, ze malej hodne stiskava? predem diky (u starsiho jsem mela nabeh na zanet, ale ze jsem mela obe prsa tvrdy a horky, to ted ze zacatku taky a odstrikanim kolem dvorce a teplou sprchou apod.se to zazehnalo, tohle je ale jakoby uzlik uvnitr bradavky, jinak je prso ok, neni horky ani nic...)

eveluska
2. dub 2012

.)

bubucka
2. dub 2012

ahoj, taky prosím o radu... Malému je 14 dní a už v porodnici se strašně špatně přisával... vždycky dvakrát zasál a pustil se až třeba po 20 minutách se mu podařilo prso pořádně chytit a sát normálně... Ale do té doby většina mlíčka tekla okolo, než do pusinky a oba jsme z toho byli akorát na nervy... Bradavky jsem měla celé bolavé... Doma jsme zkusili kloboučky, protože ta bolest byla fakt strašná, ale i přes ty to bylo stejně... Vyzkoušela jsem i jiné polohy při kojení a vždycky stejné... Teď odstříkávám a dávám mu z flašky... Vypije 100 - 120 ml, přes den vydrží 3 - 4 hodiny a v noci 5 - 6 hodin... přes den odstříkávám po 2,5 hodinách a v noci nejdéle po 4 hodinách... Je možné malého ještě přimět ke kojení? V jednom příspěvku jste tu psala, že se složení mlíčka mění podle potřeb miminka jakmile se přiloží a dotkne bradavky... Prvního syna jsem kojila 4 měsíce normálně a další 3 měsíce přes klobouček... odstavil se prakticky sám, přestal mít o mlíčko zájem... V čem myslíte, že je u druhého syna problém? V technice kojení? Měla bych navštívit laktační poradkyni, jestli by nám pomohla? A jak dlouho je možné jen odsávat a krmit z lahve, nepřestane se mlíčko tvořit dříve než kdybych normálně kojila? Moc děkuji za radu...

myslik
3. dub 2012

Ahoj, taky prosím o radu. Malá má 6 dní a u kojení usíná. Tahá asi 10-15min lehce. Pak usne, tak ji dám říhnout (málokdy se povede) a třeba za 10 min se vzbudí a chce zase pít a já nevím zda ji mám dát ke stejnému prsu ( aby se dostala k zadnímu mléku) nebo z druhého. Někdy tohle zopakujem i 3x a pak ji bolí bříško, řekla bych že se přepije. Tak nevím. Mockrát děkuji za radu 🙂

vendyca
3. dub 2012

Ahoj, prosím o radu. Jsme doma z porodnice, laktace nastala v pořádku. Jenom nevím, jestli mám kojit z obou prsů. Nechávám malého u jednoho, dokud se nepustí/nesune. Měla bych prsa střídat, pokud ano jak dlouhou a jak to prakticky provádět? A dále zdá se mi, že se mu prodloužily intervaly, že stihneme akorát 7 kojení, v noci dost spí. Jí třeba ve 23:00 a pak ráno ho vzbudím v 5:00 jinak by spal i déle. Mám ho budit dřív či vůbec nebudit? Neztratí se mi díky tomu mlíko? Celkově má se dítě vůbec budit na jídlo po těch 4 hodinách, jak se doporučuje?! Zase aby nebyl přepitej...

petulka25
3. dub 2012

@mikulka Ahojky Mikulko mám takový dotaz nebo prosím o radu!! Za týden bude naší holčičce 7 měsíců!! přibývá pěkně-v půl roce měla 6800 a pv 3300! od 2 měsíců kojím co 2 max 3 hodiny i v noci! myslela jsem že po půl roce se to zlomí,ale.....v půl roce jsme začali s příkrmem poledním+dokojit!
no a ted ten problém posledních pár dní chce kojit co hodinu-je možné že už potřebuje víc papat a moje mléko nestačí? jsem unavená-mám nízký tlak,málo vápníku....nevadí mi že ji musím kojit přes den co hodinu,ale v noci bych se potřebovala vyspat!mám přidat třeba kaši navečer?děkuji..

lipetra
4. dub 2012

@petulka25 Nasemu bude pul roku a mame to same!!!

berrundy
5. dub 2012

Ahojky,do 6.měsíce jsem kojila. malý krásně přibíral,postupem času jsme museli přejít Sunar. Už je to měsíc nekojím,jen jsem trošku vždy odstříkla. je možné skoro po měsíci vytvořit mlíčko,beru ten Ricinus comunnis a po hodině a půl odsávám odsávačkou.nevím jestli to má cenu a jestli je to možné rozkojit se.

petulka25
6. dub 2012

@lipetra takže si taky připadáš že neděláš nic jiného jen vytahuješ prso???? dneska jsem koupila kaši na noc-kdyby alespon 4 hodiny vydržela spá-to by byla paráda.....

lipetra
6. dub 2012

@petulka25 No ja rezignovala a koupila jsem UM Hipp a budi se pres noc jen jednou, ale pres den jedeme furt po dvou hodinach...ufff.

petulka25
6. dub 2012

@lipetra tak to já nechtěla UM ,chtěla jsem kojit pořád!!! ale ted už mi to připadá jak její zvyk-v noci zabrečí a já dám prso a spíme!! ale 2,5 hodiny jsem vkuse nespala už 5 měsíců ..na ale přes den kojení co 2 hodky ...už mě to zmáhá.
a už přikrmuješ zelrninu?