Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

lipetra
6. dub 2012

@petulka25 Ja jsem chtela taky kojit co nejdele,ale nakonec na UM doslo. Me pak prislo i ze ho mam malo,jak jsem kojila casto. Davame zeleninku v poledne.

majka12
14. dub 2012

@mikulka Dobrý den, potřebovala bych poradit s tříměsíčním synem. Před pár dny začal odmítat levé prso. Je pravda, že se více nadře, než začne téct mlíko a z toho druhého to má skoro hned. Prso mu pořád nabízím, ale nechce ho, tak mu dám nejdříve z pravého a pak z levého. Jenže se mi zdá, že vypije ve finále obě prsa ( je od narození hodně rychlý a nakojený za 4 minuty ) a dost ho asi tím bolí bříško, protože je neklidný a v noci moc nespí. Navíc nechce potom pít po 3 hodinách jako před tím, ale až po 4-5 Nevím, kolik aktuálně váží, ale odhadem něco málo pod 6 kg a měří cca 60-61cm. Bojím se, aby málo nepřibíral, když si posune časy a vychází to třebas na 4 kojení za den Pomočených plen má dost. Nevím jak to vyřešit, protože se mi zdá, že jeho bříško nezvládá tolik jídla najednou, i když neblinká, ale bříško ho bolí a navíc má zúžený konečník. Bohužel pokud zkusím po chvilince mu to pravé prso vzít a dát mu to levé, tak brečí a je po kojení úplně Jak z toho ven?

hankal
15. dub 2012

Dobrý den, máme doma 3 týdenní holčičku. Narodila se s váhou 3,70 a na kontrole nám doktorka řekla, že přibírá při dolní hranici, vzhledem k tomu, že je to buclík,. na ní není vidno, že by strádala, ale od příchodu z porodnice moc nespí (v kočárku chrní jak zařezaná), a jídlu se věnuje tak maximálně 10 minut, pak je chvilku veselá a pak přijde brek, který trvá třeba i hodinu a naše slečna je k neutěšení, pokud ji dám k prsu, tak se strašně rozčiluje a kojení je nemožné. Nejlíp jí ihned po vyspání, kdykoliv přes den. Pak u toho usíná a velmi často se dostaví škytavka. Naší první slečnu jsem kojila do tří let, ale teď mám strach, že je něco špatně..., děkuji za odpověď.

jeremina
20. dub 2012

Dobrý den, prosím o radu, možná je to už zbytečné, ale odstavil se mi 13ti měsíční syn. Chtěla jsem ho kojit mnohem déle. Prvního syna jsem kojila skoro do dvou let. Myslíte, že je něco, čím bych ho ještě přesvědčila aby se přisál? Vím, že mu mléko nechutnalo první den mentruace, ale nyní jsem asi v polovině cyklu. Mám prsa nalitá, když odstříkám, tak se napije, ale od prsa se odtahuje, plácá do něj, prostě nechce. Byl to docela rychlý zlom, jelikož tak do roku byl skoro plnně kojené dítě, jiné jídlo vůbec nechtěl, vše jsem do něj musela nutit. Teď jak kdyby zlom, jí co mu dám, ale k prsu ho nedostanu.

najemnici
20. dub 2012

Dobrý den,potřebovala bych poradit.Narodila se mi holčička o 9týdnů dříve(11.3.2012) a máme ji v Hradci Králové v nemocnic.V pondělí ji převezou do nemocnice blíž k nám,kde už budu s ní a budu ji moct naplno kojit.Do ted za ní jezdíme obden a zkouším ji kojit.Ale vždycky si ode mě vypije tak maximálně 10ml a musejí ji dokrmit sondičkou.Doma odstříkávám po těch 3hod ale odstříkám tak 20ml.Myslíte že až budu holčičku kojit po 3hod že se začne tvořit víc mléka a malá si ode mě vypije víc?Moc děkuji za odpověd

lidasedlakova
22. dub 2012

@najemnici Ahojky,nejsem sice poradkyně ,ale zažila jsem nyní podobnou situaci..malá se narodila o 2 měsíce dříve..mlíčko jsem jí posílala ale jen 50-100 ml,což bylo málo...3 týdny jsem s ní byla v nemocnici a ted v pondělí nás pustili..v nemocnici malá strašně dělala pokroky a dnes už si z prsa vytáhne celou dávku 60 ml 8 x denně..a ještě hodne mlíčka zbyde...🙂sondičku jsme měli taky ale čím víc se blíží termínu porodu tak tím víc si ode mě vypije...takže nezoufej..bude líp..🙂

macica11111
24. dub 2012

Dobrí deň chcel by som vediet čo mam robit ked moj 4 mesacni syn nechce pit odomna mlieko.Neužívam židnu antikoncepciu.Do teraz papal normalne.

vojti
25. dub 2012

@majka12 Ahoj, mám to s malou podobné. Prvních cca 2,5 měsíce baštila pěkně jak z pravého tak i z levého prsu. Pak mi ale začalo ubývat z levého prsu mléko, ono tam vždycky bylo přeci jen méně než v pravém. Ted ji většinou kojím z obou, a většinou začnu tím slabším prsem, abych tam pořád udržovala laktaci. Nicméně mě stejně přijde, že by si potom ještě něco ráda dala. Sice nebrečí hlady, ale když pak čapne po dudlíku, málem by ho také vysála.
Hmotnosti malýho se asi bát nemusíš.. naše malá měří 56 cm, a váží cca 5,1 kg.
Doufam, že nám Mikulka poradí. Zajímalo by mě jak zvýšit laktaci. Malá papá 5-6 denně (cca každé 3-4 hod. i v noci). Odsávám 1 denně (pro ředění mlíčka s Kulíškem), ale toho moc už není cca 40 ml, večer.

majka12
25. dub 2012

@vojti já psala ještě jedné poradkyni tady na MK a ta mi poradila. 😉 Prso stále nabízet 😔 Takže jsem nabízela jako první a když nechtěl, tak jsem dala to druhé a po chvilce mu dala zpátky to první a to už se většinou rozteklo ( spouštěcí reflex) a bylo to dobré. Trvalo to asi deset dní a už zase zpátky dobře jí a nepořvává u kojení. Z toho horšího prsu mu vždycky odsávačku odsaju do té doby než začne téct a potom si už to prso vezme vpohodě. Během těch 14 dnů jsem odsávačkou po každém kojení odsála zbytek, co zbylo v obou prsou a ono se samo během těch 14 dnů upravilo. Také jsem zvýšila přísun tekutin a piju meltu, čaj pro kojící a hodně vody. Dobrá jsou také homeo Ricinnus comunnis 5CH - ráno a večer 3 kuličky pod jazyk a půl hodiny před tím nejíst a hodinu po braní homeo pít jen vodu. 😉 Třeba u vás také něco z toho zabere. 😉

mikulka
autor
7. kvě 2012

MILÉ MAMINKY, MOJÍ MALÉ ELLE JSOU 2 MĚSÍCE SLIBOVALA JSEM VÁM, ŽE TADY JIŽ BUDU ZASE RADIT.
STALA SE VŠAK HROZNÁ VĚC - KDYŽ BYLO ELLE 7 TDNŮ (A JULIÁNOVI 3.5 LET), ODEŠEL OD NÁS MANŽEL.
ZŮSTALA JSEM S DĚTMI SAMA, TAKŽE JSEM BEZ ČASU. PROSÍM, JEŠTĚ VYDRŽTE, AŽ MI ELLINKA TROCHU POVYROSTE.
POKUD BUDU MÍT HLÍDÁNÍ, PODÍVÁM SE SEM A POKUSÍM SE PÁR DOTAZŮ ZODPOVĚDĚT.

MĚJTE SE KRÁSNĚ A PAMATUJTE - KOJENÍ JE KRÁSNÁ A PROSPĚŠNÁ VĚC, ALE I BEZ KOJENÍ SE SVĚT NEZHROUTÍ. TAK PĚKNĚ V KLIDU A VŠE PŮJDE. 😉

lennetfrigg
7. kvě 2012

@mikulka držíme pěsti, ať je lííííp 😒

keckemet
8. kvě 2012

Dobry den, jak primet 13 mesicni, dosud kojene batole k opetovnemu nadseni pro kojeni????? ☹ Mame vytrvale odmitani MM ........Na konec nejsem jeste pripravena☹((((( Dekuji

achina
8. kvě 2012

@mikulka - drzim palce, to je velky napor na psychiku, ale zenska vydrzi hodne, tak se drz, at toto obdobi nejak preklenes.... ☹
A dotaz na ostatni, myslim, ze se jsem asi stopadesata s timto problemem. Presto se ptam:
malemu je 7 tydnu, od zacatku pekne se prisava, krasne pribira, ale jen za cenu toho, ze kojim proste porad. Kdyz zrovna nespi, tak ma porad hlad. Mozna ted nekdo rekne, ze si proste zvykl u prsu, ale ja mam spis pocit, ze mam malo mleka. At mi nikdo navyklada, ze castym prikladanim zvysuju laktaci. Ja ho mam u prsu porad uz v podstate tech 7 tydnu, stridam je, k tomu piju caje, beru Ricinus communis, a ja nevim, co jeste, presto se mi prsa malo nalivaji. Maly se "napucne" pouze nekdy, kdyz mam prestavku mezi kojenim aspon 3 hodiny. Jinak si vypije z kazdeho prsu, co tam je, pokud je nekolikrat prostridam, tak pak taha na prazdno a ceka. Pak to tece chvili a pak zas taha naprazdno. Nekdy v noci chudak vydrzi tahat i 5 minut naprazdno. Je to fyzicky i casove strasne narocne, mam jeste starsi dite, navic maly v noci nekdy treba 4 hodiny v kuse nespi. Uz jsem z toho zoufala, strasne bych si prala, aby se proste poradne najedl a byl spokojeny. Kde delam chybu?
Jeste podotykam, ze nekdy dost blinka, a stava se, ze je u prsu takovy neklidny, casto se stava, ze jak silne taha, tak mu mu "mlaskne", pusti se, prestane pit a takhle to jde dokola, je to takove "nekvalitni piti". Moc diky za kazdou radu.

mikulka
autor
8. kvě 2012

@keckemet Nnuťte ho k psu, jen nabízejte, pokud nebude chtít, prso schovejte a zkuste zase za hodinku... Hlavně nenápadně, nevnucovat prso...

mikulka
autor
8. kvě 2012

@achina Mlíčko se asi špatně spouští, takže nahřívat před kojením, promnout prsa, pít při kojo teplý nápoj. Nech ho u prsa max 20 min. Lze samozřejmě ještě po kojení odsávat, ale to je časově náročné.
Možná se špatně přisává, neměl by mlaskat, to je něco nedobře.
Koukni na www.laktoporadna.cz na Techniku kojení. Hlavně ať má v puse velkou číst dvorce, ohrnutý spodní ret...

lenka3p
11. kvě 2012

@mikulka Zdravím, měla bych dotaz na četnost kojení. Pediatrička mi řekla, že nemám kojit častěji než po hodině a půl od konce kojení, protože dochází k míchání natráveného a čerstvého mlíčka a miminko má pak koliky. Na internetu jsem teď našla, že je to mýtus. Jak to je? Děkuji za odpověď, malé jsou dva týdny.

mikulka
autor
11. kvě 2012

@lenka3p Já v míchání mlíček věřím, ale záleží na miminku. Někomu to dělá zle, někomu vůbec. Vyzkoušej. ALe pokud by mimčo mělo plakat hlady, pak bych mu prso dala a nepočítala hodiny. 😉

lenka3p
12. kvě 2012

@mikulka Děkuji za odpověď a přeju víc klidu v životě...

stavrost
16. kvě 2012

Ahoj Mikulko prosím potřebovala bych poradit dceři je 10měsíců a už odmítá kojení nejdřív přes den a je to tak pět dní už nechce ani v noci.Zkoušela jsem umělé mléko ale to taky odmítla.Bojím se aby měla dostatek vitamínu a nic jí nechybělo,Děkuji za radu jak na ní 🙂Petra

vodni
16. kvě 2012

Kočky prosím, malý (8m) sice ještě nemá zuby, ale už vypadají na spadnutí a včera mě strašně "kousl". Řekla bych, že ty zuby byly už úplně cítit pod ďásněmi. Stisk to byl pekelný, jak ho "zuby" bolí, tak furt do něčeho hryže, no a já to odnesla 😅 Na bradavce se mi udělal úplně fialový flek ☹ a pořád to hrozně bolí. Máte některá zkušenost jak to rychle "rozchodit"? Nemůžu z toho prsa vůbec kojit ☹ Sice už kojím jen cca 3x denně, ale teď co zlobí ty zuby se budí i v noci a jedině prso ho uklidní...

mes
17. kvě 2012

Dobrý den, moc bych potřebovala bych radu a našla vaši diskuzi. Mám syna 2 roky a 4 měsíce a ukončili jsme kojení (kojila jsem pouze v noci..cca 3 x až 4x za noc) je to asi týden a syn mi zhubnul už půl kila.. Málo pije, málo jí..bojím se abych mu tím neublížila..nemáte některá zkušenost?? Na kojeni.net jsem žádnou takovou situaci nenašla..ach jo.. děkujuu
Mikulko přeji mnoho sil..chlapi jsou slaboši a proto my musíme být silné!

terinka123
17. kvě 2012

@mikulka Dobrý den, jsem 12 dní po porodu a ted 4 den již nemám mléko☹. 5 dní jsem kojila normálně, ale náhle se mi tvorba mléka zarazila, prsa se nenalévají, za půl hodiny mi dnes ráno doktor naměřil pouhých 5 ml
talkže je Kristiánek na Nutrilonu☹(( Udělala bych vše proto, aby mohl mít mateřské mléko ode mě. Co mám dělat?Je to vinou stersu, protože jsem pod nátlakem.. Co udělat proto, aby se mi mléko začalo znovu tvořit?

petrunka01
17. kvě 2012

@terinka123 nejsem mikulka,ale pokud můžu...nejtěžší,ale nejdůležitější je právě klid.Když kojení nepůjde,tak nepůjde...Zkoušela bych přikládat,pak až dát případně lahev.Já měla to samý a taky jsme přikrmovala.Sehnala jsem si jestřabinu-bývá to základ kojicích čajů a samotná je nejlepší,pak jsem koupila homeopatika Ricinus Communis 5 ch,hodně pila i jiné nápoje-Caro,nealko pivo..a najdenou jsem plně kojila.Teď je dcerce 10 měsíců a kojím stále,i když jen ráno a večer,přes den už jí normálně

terinka123
17. kvě 2012

Petrunko, děkuji vám za radu. Jestřabina jste myslela čaj nebo nějaká směs čaje? Nápoj Caro se dá sehnat kde? Díky🙂

petrunka01
17. kvě 2012

Jestřabina je bylinka,ale nevím,jestli se dá běžně sehnat samotná,já ji měla díky známé.Nejlepší zeptat se někde ve zdravé výživě nebo tak.Ale každý čaj,který ji obsahuje,je dobrý.
Caro se dá běžně koupit v obchodě,je to kávovinový nápoj,myslím,že z obilí

vodni
17. kvě 2012

@terinka123 Taky bych zkusila odsávačku - já měla teda trochu jiný problém, laktace se mi nespustila v porodnici a chodila jsem na odsávačku - sice se neodsálo vůbec nic, ale šlo o stimulaci. Samozřejmě kromě častého přikládání. Prsa nahřívat (i při odsávání), při kojení pít teplý nápoj. http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=65

terinka123
18. kvě 2012

@vodni jj, děkuji moc za rady🙂

mikulka
autor
18. kvě 2012

@terinka123 Ono se stresu přikládá dost velký význam, aleje to tak, že stresem s emléko neztratí, jak se říká. Jen se pomalu spouští.
Předně nesmíte dát mimču flašku. Musíte krmit alternativně, třeba stříkačkou a musíte prostě co nejčastěji přikládat a min, každé 3 hod. odsávat a to min. 10-15 min. z každého prsa. MÁTE VELIKOU ŠANCI KOJIT A DLOUHO, JELIKOŽ JTSE KRÁTCE PO PORODU. U VÁS JE SKORO 100% ŠANCE, ŽE BUDETE MÍT DOST MLÍČKA!!!

Zde najdete návod na zvýšení laktace, je to týdenní náročný plán, ale stojí za to:

www.laktoporadna.cz Časté dotazy Příchod z porodnice

mikulka
autor
18. kvě 2012

@stavrost J8 myslím, že jde o bojkot, do roka se dítě málokdy samo odstaví.
Zde o bojkotu:

www.laktoporadna.cz Časté dotazy /Problémy s mlíčkem

Musí mít min. 700 mg vápníku, čili jogurty, sýry... Umělé mléko kojené děti většinou nechtějí. Dá se nahradit, ale ty odstříkávej, ať máš mlíčko a zkus jí to dávat....

mikulka
autor
18. kvě 2012

@mes Kojila jsi dlouho, není čím bys mu ublížila. Možná vyrostl, proto zhubnul. Ať pěkně papá a vše bude v pořádku. Vždyť je to už velký kluk.