Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

kotcheva
12. dub 2015

Dobry den, prosim o radu s kojenim/krmenim nedonosene holcicky. Narodila se mi ve 24. tydnu, byt zpocatku zvladala vse dobre, zacala mit obrovske problemy s plicemi a dychanim, takze jsem ji mohla zacit prikladat dokonce pozdeji nez byl puvodni termin porodu. Mam 2 dotazy:
1) jak dcerku kojeni naucit. Z prsa to zkousime cca tri tydny, ale dcerka vypije vzdy tak max 20 ml, potom se zacne vztekat, takze dostane zbytek davky z lahve (zatim je jeste v nemocnici, propustena bude za par dni). Do te doby byla krmena vyhradne sondou, teprve az kolem TP, kdy zacala byt schopna krmeni udychat, to bylo lahvickou. Vim, ze je to hodne specificky pripad, ale uvitala bych radu, jak na to. Chapu, ze je to pro ni fyzicky narocne, ale zatim to nechci vzdat.
2) napadlo mne, zda neodmita kojeni i proto, ze nemam tolik mleka. Nikdy jsem nepatrila mezi ty maminky, kterym by mleko sama z prsou teklo, spis naopak (u prvni dcera jsem o mleko prisla po 2 mesicich). Musi se dost snazit. Muze to byt ten duvod?
I kdyz MM odstrikavam 3-4 hodiny a podarilo se mi udrzet laktaci, nedokazu ze sebe dostat vic jak 70-100ml. Vyzkousela jsem na podporu laktace leccos, presto se tvorba nenavysuje, spis naopak zacina klesat.
3) z ceho ji doma nejlepe krmit. Vim, ze se krmeni z lahvicky pri kojeni nedoporucuje, ale pro ni je to aktualne v nemocnici jediny mozny zpusob (nemohu tam byt 24 hodin denne).
Dekuji za odpoved. K

emin
12. dub 2015

@naomi6 Dobrý den, děláte to dobře. Odstříkávání do úlevy, šalvěj, máta, homeopatika. Dále chlazení prsou a alkoholové obklady. Laktace se postupně přizpůsobuje spotřebě. po 1. roce se nutriční funkce kojení postupně mění v psychologickou. Osobně jsem spíše pro kojení až do 2. roku či déle, rozhodnutí odstavit je však na každé mamince a má na něj jistě právo.

emin
12. dub 2015

@kotcheva Dobrý den. Máte můj velký obdiv, rozjíždět kojení takto "předčasně" je velmi těžké.70-100ml považuji za úspěch. Jakmile budete mít holčičku doma, snažte se co nejčastěji přikládat. Největší potíž bude opravdu patrně v té lahvičce, doma doporučuji dokrmovat cévkou přes prst nebo pokud bude přisátá tak přímo na prsu. Zkuste se podívat na infookojeni.net, tam je popis i video. Pokud by nezvládla sát sama, připojte cévku k injekční stříkačce a trochu pomozte pístem, jinak stačí mít cévku namočenu v lahvičce a sání jde poměrně snadno.Stejně tak nedoporučuji používat dudlík. Velmi dobré je kojení kůže na kůži, klokankování na holém těle, to vše miminko povzbuzuje v chuti se kojit a také podporuje laktaci. ´Držím palce

naomi6
13. dub 2015

@emin Děkuji za odpověď. Po třech dnech užívání homeopatik a čaje cítím, že mléka dost ubylo. V noci už se mi prsa nenalívají, nemusím odstříkávat, takže to zabralo. Chtěla bych kojit ještě aspoň měsíc a pak spíš z praktických důvodů už odstavit. Děkuji a pěkný den 😉

bonduele
13. dub 2015

Dobrý denj, nevím jestli je na můj "problém" nějaká pomoc, ale zkusím to. Dcera má 7,5 měsíců. Poslední dobou si ale ze mě dělá dudlíka. Nakojí se a místo toho aby se odpojila dál dudlá. Nechávala jsem jí usínat u prsa, to mi nijak nevadilo, naopak se mi to moc líbilo, ale teď je problém v tom, že jakmile jí od prsa odtrhnu většinou začne brečet a probudí se. Přes den je to tak téměř pokaždé, když potřebuju aby spala doma a né v kočárku. A večerní usínání se začíná taky stávat dost náročné a já si kojení přestávám užívat. Večer to začíná být nejnáročnější. Mám ještě staršího syna a kolikrát mu ani nestíhám přečíst pohádku před spaním a to mě moc mrzí. Nevím jestli nemá třeba hlad, ale myslela jsem, že to by řvala už s prsem v puse.

misskim
13. dub 2015

Hezký den, taky bych asi potřebovala poradit.. Za týden bude malé osm měsíců a dá se říct, že pořád plně kojím. Když jsme začínali s příkrmy, tak během měsíce asi třikrát hodně zvracela, jednou jsme byli na pohotovosti a od té doby se hodně bojí cokoliv sníst. Naučila jsem jí na vývary, což trvalo skoro dva týdny, teď pomalu k tomu přidávám zeleninu. Přes den kojím šestkrát, a v noci jak kdy, obvykle se budí kolem půlnoci a potom ve čtyři a pak zase po dvou(třech) hodinách. Vyjímečně jí stačí v noci jen jedno kojení. Prospívá myslím dobře, je dost baculatá i roste. Mlíko z flašky nechce - nechápe to. Mám ještě počkat třeba měsíc, dva až se rozjí? Stačí jí to? Doktorka mě strašila, že bude mít málo železa... Vyžaduje sice častější kojení, ale já s ním naštěstí problémy nemám, jsem schopná ji nakojit i za pět minut. Spíš je to občas náročné psychicky..přecejen ji mám u prsu skoro pořád 🙂

emin
13. dub 2015

@bonduele Dobrý den, myslím, že nemá hlad. Usínání u prsu je zcela přirozené a normální. Potíž ovšem nastává po čase v tom, že miminko pak neumí usnout jinak. Logicky se tak v lehčí spánkové fázi snaží mít opět ten "usínací" pocit, tedy prs v ústech. Některé maminky se tomu prostě přizpůsobí. Pokud Vám to ovšem nevyhovuje, nezbyde než zkoušet tuto asociaci změnit. Vyplakávací metodu však rozhodně nedoporučuji. Je to však povídání na delší dobu. Zkuste knihu Klidné spaní a ukládání od Elisabeth Pantley.

emin
13. dub 2015

@misskim Dobrý den. Mám pro Vás dobrou zprávu. Vůbec se tím nestresujte. Některé děti se tzv rozjí (tedy sní více než pár lžiček) klidně až po 1. roce. Někdy naopak příliš časný začátek příkrmů způsobí dlouhodobou averzi. Netlačte na ni, nabízejte, ale nenuťte, nedělejte z jídla "divadlo". Prostě v daný čas nabídněte, nechce, nevadí. Ani železo nemusí být problémem. Snažte se zařazovat hovězí vývary, zelenou zeleninu, červenou řepu a další potraviny na železo bohaté. Při nedostatku lze dodávat i v kapičkách. Nucením ničeho nedocílíte, ostatně, když nechce, co naděláte - budete jí to do krku lít? Lahvičku také nedávejte, není to o druhu dudlíku apod. Dávejte nápoje z obyčejného pítka. Ona časem dozraje, pochopí, jíst začne. Držím palce.

1111mia1111
13. dub 2015

dobrý den, mám 10ti denního chlapečka, porod císařským řezem. V nemocnici jsem kojila a přikrmovala, ovšem jsem týden doma a stále musím přikrmovat sktříkačkou. Jak dlouho to bude ještě trvat? Může se stát, že se mi mléko vůbec nespustí tak, aby to malému stačilo? Jak dlouho mám vydržet? Děkuji předem!

misskim
13. dub 2015

@emin Dobrý večer. Moc děkuji za uklidnění 🙂 Kromě mlíka mi občas vypije vodu z pítka. Lahvičku klasickou nepoznala. Ale mé mlíko z toho pítka nechtěla vůbec.. Budu tedy postupně zkoušet a nenutit. Nejnáročnější je tedy kojení před a při MS, kterou mám bohužel hned po šestinedělí pravidelnou.. Vždycky mám málo mlíka, po kterém jí špatně tráví bříško. Ale držíme se 🙂

emin
13. dub 2015

@1111mia1111 Dobrý den. Upřímně radím, pozvěte si kvalitní LP s dobrými referencemi. Měla by každopádně poradit kojení kůže na kůži, časté nošení na holém těle, kojení vždy z obou prsou a prsa při jendom kojení často střídat - vždy, když už mimi efektivně nesaje. Sledujte miminko při kojení, zda jen nedudlá, jakmile začíná usínat, stlačujte prs, pokud stále usíná, prsa vystřídejte. Kojte co nejčastěji, hodně v noci. Nepoužívejte dudlík a lépe než stříkačkou, zkuste dokrmovat cévkou přímo při kojení. A jak dlouho to může trvat? Šance, že se vše rozjede trvá po celé šestinedělí i déle, sací a hledací reflexy fungují cca do 3-4 měsíců. Takže je to na Vás, jak dlouhý čas miminku poskytnete. Nestyďte si říci o pomoc - rodina a okolí může uvařit, vyprat, uklidit a dát Vám čas na to být s miminkem a nestarat se o provozní věci. Moc držím palce.

ninanela
16. dub 2015

@emin Dobrý den a prosím velmi o radu. Mám dceru 10,5 měsíce. Stále kojím, no od poslední menstruaci (9.4,), která byla po předchozích slabších krvácení, silnější mám stále pokleslá a měkká prsa. Kojení trvá asi 2-4min.Předtím se dcera kojila taky krátce asi 5min.Dcera vyžaduje kojení častěji, ale může být i tím, že jí rostou zoubky. Takže nevím zda mám dostatek mléka a malé stačí? Mám kojit stále stejně, nebo začít s UM? Nebyla nikdy žádný jedlík, váží do 8kg(nar 2840g).Přes den kojím asi 5x a v noci asi3-4x.Chtěla jsem kojit aspoň do roka, ale i tak jsem za každý měsíc vděčná. Děkuji za Vaši radu.

emin
16. dub 2015

@ninanela Dobrý den, k UM bych přikročila jedině v případě, že dítě váhově neprospívá. Důvodem kratšího kojení může být jak menstruace, tak zoubky, nicméně ani tak nelze říci, že dcera nemá dostatek. KOjte jako doposud podle potřeby, dávejte i jiné tekutiny. POkud kojíte takto často, nemyslím, že je důvod k obavám.

ninanela
16. dub 2015

@emin děkuju 🙂

mahi
17. dub 2015

Ahoj,mam asi zvláštní dotaz-castecne kojím a kamarádka mé pozvala na hot jógu -doma mi tvrdí,že přijdu o mlíčko,což bych nerada. Nemá tu někdo zkušenost? Na netuším jsem odpověď nenašla. Jedná se o jógu,kde se cvičí v 40 stupních Celsia a člověk se hodně potí.

lenkalenka666
17. dub 2015

emin Dobrý den, prosím vás moc o radu mám 14 denní miminko, porodní váha 4010kg nyní 3800, chodíme každý den k dr. na kontrolu protože malý nepřibývá, ta nám řekla ať přikrmuji. tak jsem zkoušela Nutrilon přes stříkačku po prstě, malej ale moc nevypije stěží 20 ml. Já kojím, ale přes kloboučky jinak nám to nejde, ale malej u prsu hrozně usíná nelze ho vůbec probudit.
Nevím si s ním už vůbec rady, přes den ho budím po 3 hodinách, ale pije max 10-12 min a pak odpadne. Někdy zase hystericky brečí, tak ho zkusím dát znovu k prsu tak si ale jen trochu cucne a víc nechce. Jsem z toho už zoufalá, nevím co mám dělat přes den spí a musím ho krmit a v noci naopak pláče a je k neutišení. Prosím poraďte co dělat, nevím jestli to dělám správně.Moc děkuji za vaši pomoc.

emin
17. dub 2015

@mahi LP Nevidím důvod, proč byste nemohla jít.

emin
17. dub 2015

@lenkalenka666 Dobrý den, upřímně radím, zkuste se poptat u Dr či v okolí na dobrou a zkušenou laktační poradkyni. Velmi Vám celý počátek usnadní. Především! NENÍ NIC ZTRACENO. Větší či menší potíže v počátcích má většina maminek. Zkuste se podívat na infookojeni.net, kde najdete info jak dokrmovat i videa dokrmu cévkou přes prst nebo přímo u prsu. Vezměte miminko k sobě do pelíšku (jen v plence vy polonahá) a zkuste jej i bez kloboučku přisát samotné. Požádejte okolí o pomoc s domácností, abyste se mohla věnovat jen miminku. KOjte takto - přiložit k jednomu prsu, jakmile mimi začíná usínat, stlačujte prs (palec nahoře prsty dlaně dole v horní části prsu, ne ždímat k bradvce), pokud stále usíná,vystřídejte prsa a opět kojte. Pokud stále usíná, přidejte k prsu cévku a pokud mimi nedokáže sát samo z cévky, pomozte mu pomocí nasazení cévky na stříkačku mírným tlakem. Hodně mimi noste, kontakt tělo na tělo je pro laktaci a rozkojení velmi blahodárný. A ještě jednou - nevzdávejte to, vím, že je to velmi stresující situace, ale maminky to většinou vzdávají příliš brzy. Miminko se vše teprve učí a vy také, každé přiložení a kojení je trénink, rozkojit se můžete až do 3-4 měsíců! Držím palce.

werronik
18. dub 2015

Mám 8-mi týdenní dcerku, z porodnice jsme přišly 3250 g a zcela na Nutrilonu. Přenesly jsme se přes příkrmy a teĎ plně kojím. Dcerka má za těch 8 týdnů 4900 g a její plná dávka je 60 - 70 ml maximálně.
Občas jsou dny, kdy skoro pořád spí a vytáhne si na jedno krmení kolem 30 ml (počet krmení za den není vyšší jak jindy), u prsa se odtahuje a vzteká.
Je to vpořádku, nebo mám raději zkusit nabídnout zase příkrm? Mám strach, aby dál přibývala, tak jak má.
Děkuji.

emin
18. dub 2015

@werronik Dobrý den. Průměrný váhový přírůstek je cca 200g/týden, což je v pořádku. Záleží však, jak přibírá nyní. Pokud jste se takto rozkojila a mimi prospívá, byla by škoda opět přikrmovat, spíše bych se zaměřila na zefektivnění kojení. Ideální je kojení v noci - spaní společně s miminkem a průběžné kojení v noci. Kojte vždy z obou prsou, prsa za jedno kojení vystřídejte i vícekrát. POkud mimi nechce, zkuste stimulovat tok mléka stlačováním prsu. Kdyby došlo k potížím s váhovým přírůstkem a nedařilo se laktaci zlepšovat, dokrmujte cévkou přímo při kojení. Držím palce.

denisska
19. dub 2015

Dobry den, mam 2 denního chlapečka a pry male bradavky, jak se rozložit, aby i malou bradavku chytil? Pry zo jde, na kliuboucek se chytne jak kdy, akorat vetsinou tsk šermuje ruckama, ze kliuboucek nekolikrat shodí...;(

kacka1982
19. dub 2015

Ahoj Mikuko, jdu si k Tobě pro radu. I když jsem už dvojnásobná mamka dvou kluků a teď koncem května čekáme ještě jeden přírůstek do rodiny (opět chapec ),tak kojení nebylo zrovna ideální a tak bych chtěla aby to u tohohle 3 prcka bylo lepší. U obou předchozích jsem měla s kojením problémy. Hodně brzy po začátku kojení mi bradavky popraskaly až do krve a kojení bylo velmi bolestivé, trošku pomohly kloboučky na kojení, ale žádná sláva. Po kojení jsem vždy používala Bepanthen a prsa s ním mazala, ale nezdál se mi dost účinný.Nakonec jsem o mléko u obou kluků přišla asi do 4 měsíců ☹ . Ráda bych si koupila něco účinného a radši to měla doma připravené. Je nějaká mast opravdu účinná mast na popraskané bradavky a jak je chránit? V porodnici mi bylo řečeno že technika kojení je správná....Moc děkuji za odpověď.

p3tulkaa
19. dub 2015

Dobrý den. Moc prosím o radu. Od začátku jsme bojovali s popraskanými bradavkami, brečela jsem až bolestí, dokonce si pronajala elektrickou odsávačku, krmila malého místo jednoho prsa z lahvičky, ale už jsme zase u prs. Z porodnice jsem byla zvyklá kojit v jednom kojení 20 minut - 10 a 10 minut z každého prsa. Nyní na 6 nedělní prohlídce syna jsme zjistili, že dost přibírá, což je jedině dobře🙂 Kojím co 3 hodiny - syn se tak budí. Doktor mi ale doporučil, ať klidně už kojím jen z jednoho prsa. Začala jsem to praktikovat ale od té doby trpím. Prsa se mi začala nalévat opravdu jsou jako kámen. Syn saje z jednoho prsu už jen cca 10 minut, někdy ani to ne, druhé prso odsávám do úlevy - což je cca 50 ml dle lahvičky. Ale za půl hodiny mám obě prsa zase tvrdá. Prosím o radu co s tím .... děkuji předem 🙂

bajushh
19. dub 2015

Dobry den,
Mam dotaz ohledne tvorby mleka..Jiz v tehotenstvi cca od 7 měsíce se mi tvorilo mlezivo,pomerne casto se mi stavalo,pokud jsem prso nekde oprela mlezivo doslova strikalo, po porodu byli zdravotnici nadseni kolik toho mleziva mam .Dnes jsem 4 den po porodu a od vcerejska mam prsa naprosto prazdna. Zkousime stale prsa stimulovat, piji dostatecne a uzivam gravimilk...jsem uz pomerne zoufala, nechci mit maleho na um.proste stale nechapu co se stalo..vse vypadalo tak slibne..predem dekuji za jakoukoli radu...

gabkaf26
19. dub 2015

Dobry den, jdu si pro rady 🙂 mam tritydenni holcicku, kterou od prichodu z porodnice kojim takto: pres den po 2,5-3 hodinach (pocitano od zacatku kojeni), v noci jsem delala 5hod pauzu (brano od konce kojeni), holka je vzhuru pravidelne vkuse od 18hod do pulnoci a zbytek dne vetsinou prospi, takze musim budit. Za den a noc to vychazi na 7-8 kojeni denne. Hladem se vzbudila zatim asi jen 2x. Pribira krasne, za posledni tyden 340g, dr mi riikala, ze ji nemam v noci budit a mam ji kojit dle jeji chuti. Nyni spi v noci cca 7 hodin, pak ji zacnu pomalu budit. Spi cca od pulnoci do 7. Docetla jsem se, ze pauza mezi kojenim by nemela byt delsi nez 6 hodin (od konce kojeni), vcera jsem poprve zkousela odstrikavat odsavackou medela swing (temer nic jsem neodsala, odsavala jsem v jednu rano, dcera byla kojena ve 23:00, pak jsem kojila v 7 rano). Tech 7-8 kojenni za den a noc je asi maximum co zvladneme, uz takhle mi obcas dela problem ji vzbudit. Je opravdu nutne dite takto pres den budit a zapasit s nim kdyz samo mleko nevyzaduje? Nekdy z toho je potom rozmrzela. Kojila jsem asi tyden po porodu v ramci jednoho kojeni pouze z jednoho prsu (stacil ji), ted se snazim zase ze dvou, ale casto se mi stava, ze pije z jednoho prsu 10min a to druhe uz nechce (co s tim?)..kdy je nejvhodnejsi mleko pri delsi nocni pauze odstrikat a jak dlouho/kolik musim odstrikat (kvuli udrzeni laktace)? Mam stimulovat prsa i behem dne, kdyz kojime takto malo? Dekuji za odpovedi 🙂

emin
21. dub 2015

@denisska Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď, je lépe mě označit, abych byla na dotaz upozorněna. V praxi je vlastně jedno, jaké má maminka bradavky. S dostatečným časem a prostorem k tréninku se miminka dokáží přisát na každý tvar i velikost. Jde jen o to, aby pochopila, jak na to. Přikládejte co nejčastěji, bez kloboučku, správnou technikou, kterou je opravdu těžké popsat, doporučuji vyhledat dobrou LP. Klobouček bych se snažila omezit, pokud se napřímo opravdu nepřisaje vůbec, pak nakojit přes klobouček a dál zkoušet přikládat i bez něj. Tvar bradavky se časem častým kojením mění, takže nic není ztraceno, oba dva máte nyní období tréninku.

emin
21. dub 2015

@gabkaf26 Dobrý den, myslím, že u Vás vše probíhá naprosto skvěle, laktace se rozjela, holčička prospívá a je spokojená. Osobně jsem také radši, když mezi kojením,zvláště v počátcích není příliš dlouhá pauza, ale vše je individuální. Ve Vašem případě bych to nechala na dcerce a připravila se, že může přijít doba, kdy si bude říkat i častěji, nestrachovat se poté, že mléko není a začít dokrmovat, prostě se přizpůsobit poptávce. Prsa bych odstříkávala při bolestivém nalití do úlevy.

emin
21. dub 2015

@bajushh Dobrý den, vše vypadalo slibně a vše může být naprosto v pohodě. Laktace může mít zpoždění i několik dní, zpravidla se mléko začíná tvořit kolem 3-4. dne ale není výjimkou až 10 či 14 den po porodu. Dokrmujte UM cévkou či stříkačkou a miminko pravidelně přikládejte, hodně chovejte a kojte kůže na kůži, to vše celý proces urychlí. Není důvod, proč by se Vám mléko nemělo začít tvořit. Žádný stres!

emin
21. dub 2015

@kacka1982 Dobrý den, naprosto nejúčinější na bezbolestné kojení je správná technika kojení. POkud se miminko přisává na dvorec a ne na bradavku, nemá ji jak poškodit a bradavka je v pořádku. Můžete být citlivá, může občas mírně bolet, ale nesmí krvácet ani být "popraskaná". To svědčí téměř vždy o nesprávné technice přikládání. Radím zkontaktovat si LP a co nejdříve po porodu se s ní domluvit na konzultaci. Jako mast doporučuji Purelan, MotherLove Nipples, kokosový olej.

emin
21. dub 2015

@p3tulkaa Dobrý den, osobně doporučuji kojit po celou dobu kojení vždy z obou prsou. Prostě nakojit z jednoho, nabídnout druhé a při dalším kojení začít z toho, kterým jste končila (nebo které je více nalité). Jakmile se prsa nalijí, odstříkejte do úlevy - ne více. Nebojte se , postupně se laktace upraví. Gratuluji k úspěšnému prospívání, svědčí o tom, že vše probíhá dobře.