Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

gras
6. bře 2015

@emin

Dobrý den.
Opět vám musím napsat, jelikož už si nevím rady.
Náš syn má deset týdnů. Už jednou, mezi třetím a čtvrtým týdnem jsme si prošli nesjpíše růstovým spurtem, ale ustáli jsem ho a zase jsem začala kojit. Ne však nadlouho. Malý se mi začal opět odtahovat od prsa, plakat, vztekat, šermovaat rukama. Vždy tak tři až pět minut saje a pak začne tohle. Zkouším ještě, aby se přisál, ale vždy si jednou cucne, odtáhne a pláče. Takže přejdeme na druhé prso a tam nastává po chvlilce stejný scénař. Chvííli saje a pak zase odtahování, vztek a pláč. Trvá to již přes dva týdny. Někdy si cucne víc a někdy míň. Hodně mi po jídle i ublinkává, takže ho mezi střídáním prsů nechávám odbrknout.
Snažím se pít hodně kojeneckého čaje, piju i Caro, nahřívám prsa, beru Ricinus, snažím se odstříkávat - mám ruční odsávačku od Aventu, ale jde to bídně, moc neodsaju, úplně minimální množství. Po poradě s paní doktorkou jsme tedy začali dokrmovat Nutrilonem AR. Jsem z toho už vyčerpaná, já i malý, pořád se snažím a vždy s nadějí, že to bude lepší jdu do dalšího kojení nebo odsávání a nic. Už mě ničí jeho pláč, mám pocit, že se trápí.
Myslíte, že jsem přišla o mléko nebo že je ještě šance se rozkojit? Kojím během dne i po dvou hodinách. V noci vstává kolem jedné hodiny a pak kolem čtvté. ¨
Moc děkuji.

emin
6. bře 2015

@marketa11112 Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď, nebyla jsem označena a Váš dotaz jsem přehlédla. V tomto případě ´bych se opět přimlouvala ke společnému spaní a nošení v šátku kůže na kůži. Tento intenzivní styk laktaci velmik prospívá. Několik prokojených nocí může pomoci. Bylo by dobré, aby jste si našla LP, která vám může pomoci s navázáním tak malého miminka či skupinku, která Vás podpoří ve společném spaní, někoho, kdo doporučí jak na to.

emin
6. bře 2015

@gras Dobrý den. A jaké jsou váhové přírůstky?Zkusila bych dvě věci - vynechat mléko a mléčné výrobky cca na týden z jídelníčku - miminko může reagovat na bílkovinu kravského mléka. Za druhé - vezměte miminko na pár dní do postele a průběžně v noci kojte a kojte. Někdy stačí I 2-3 noci a laktace se zvýší. Mimochodem, chová se mimi stejně I v noci?

gras
7. bře 2015

@emin vahove prisrustky ted presne nevim. Ale na posledni kontrole jsme meli o 370g vic za dva tydny. A to uz vyvadel u prsa, jen v mensim mnozstvi. Ted se to stupnuje. V noci jak kdy. Nekdy se napije bez problemu a u prsa usne, jindy zacne vyvadet po chvilce. Do postrele si ho davam vzdy k ranu, celou noc mam strach, abychom jo nezalehli. Mam kojit casteji v noci a budit ho. Parkrat jsem se pokousela, ale nesel mi vubec vzbudit.

wynn
7. bře 2015

@emin
Dobré dopoledne, mám 7t mimčo a potřebuji si uklepat názor na noční odstříkávání/kojení.
Prcek se narodil akutní sekcí v termínu, pak bohužel byl týden na atb kvůli infekci. Podařilo se mi parádně rozjet laktaci, takže když jsme se konečně dostali společně na rooming-in po 4 dnech, neměla jsem vůbec problém. Všechno teda šlo intuitivně, na novorozeneckém na nás nikdo neměl čas. Tomík přibýval na váze, měl dostatek pročůraných plín a já mu dávala dostatek mléka po "předepsaných" 3 hodinách. Takže nás nikdo neřešil. Doma vše pokračovalo ideálně. S kojením a přikládáním problém nebyl (a není), pročůraných a pokaděných plín je dostatek, prsa střídám, netvrdnou, ani netečou. Tomík prospívá. Myslím, že takový ideál stav.

Poslední týden začíná prcek spát v noci delší dobu (průměrně 4-5 hodin, dnes dokonce až 6). To už mám prsa docela nalitá a z jednoho doslova tryská mléko při dotyku. Ale samovolně neteče. Tomík kojení pak dohání během dne, kdy dopoledne kojím i co 2 hodiny. Tak to myslím ale i má být u starších kojenců.

Otázka tedy je, jestli mám teď v noci sama vstávat a jít si odstříkat mléko, aby se mi nesnížila postupně laktace (v případě, že by se měl opakovat šestihodinový spánek dítěte) anebo natvrdo budit po doporučovaných 4-5 hodinách. S rozespalým dítětem mám ale špatné zkušenosti, není schopné se přisát (natož k nalitému prsu, které při dotyku stříká mlíko - viz dnešní zkušenost, kdy jsem ho opravdu natvrdo vzbudila) a vypije stejně minimum. Anebo to nechat, ať se to upraví samo.

Vlastně neřeším dítě, ale sebe, laktaci a naši společnou budoucnost :D

marketa11112
7. bře 2015

@emin zkousim to. když manzel rano odejde do práce, beru malého k sobe, lezime spolu cele dopoledne, tak uvidíme. zatím je to s příkrmem tak, ze nekdy nedam zadny, nekdy 1-2 za den. stále doufam, ze se to spravi. nemoc i nemocnice me strasne rozhodily.........ale ještě bojujeme
LP nemam zdani ----- jsem z mostecka

emin
7. bře 2015

@gras Při společném spaní se děti budí zpravidla častěji na kojení sami. Pokud nejste pod vlivem alkoholu či práší na spaní,drog apod, zalehnutí nehrozí Nicméně váhový přírůstek vypadá velmi dobře, takže k příkrmu bych zatím nepřistupovala. Pokuste se kojit a přikládat častěji, či alespoň po kojení odsávat. Kojit vždy z obou prsou, stlačovat prsa. Plus bych se zamyslela nad bezmléčnou dietou.

xwoman
8. bře 2015

Dobrý den, asi hloupá otázka ale zajímalo by mě zda se vytvoří mléko i ženám která mají malá prsa...říká se že v těhu prsa rostou ale mě to tak nepřipadá 🙂 děkuji za odpověď.

emin
8. bře 2015

@xwoman Samozřejmě, na velikosti prsou vůbec nezáleží, bez potíží kojí i ženy téměř bez prsou vel 0 🙂

xwoman
8. bře 2015

Tak jste mě uklidnila, ale povyrůst by mohli 😀 😀 děkuji za odpověď

bernardetta
10. bře 2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám dostatek mléka, či malý málo pije,.... Jsme teprve po narození, propuštěni z porodnice 5. den - 4030 g (52cm). 9. den nás doktorka vážila 4090g. Hned začala, že je to málo, že nic nepřibral, že malý je ještě žlutý, takže má nedostatek mléka. Malý pije asi 10x za den (i v noci) - vážím si ho, po každé vypije jinak - rozmezí 30-60. Stačí mu to??? Když si zmáčknu prso, tak mlíko mám a malý taky dobře pije - sice pomalu, ale napije se. A pak je v klidu většinou 2-3 hod.
Děkuji za odpověď,

emin
10. bře 2015

@bernardetta Dobrý den, nebojte se, vše se postupně zlepší. takto na počátku je důležité, abyste několikrát za kojení vystřídala prsa. Miminko vypije za 24 hodin cca 150 ml na kg váhy (4kg miminko tedy průměrně vypije cca 600ml. Je to však velmi relativní, některým stačí 400ml a jiné baští více, zvláště takto na počátku se žaludek teprve roztahuje a zvyká si na větší dávky MM. Pokračujte tak, jako doposud, střídejte prsa, kojte hodně v noci. Jakmile vidíte, že miminko u prsu usíná, prsa vystřídejte. Pokud by váhové přírůstky klesaly a vy musela dokrmovat, vřele doporučuji návštěvu LP, není třeba nic vzdávat, máte velkou šanci, že se vše zdárně podaří. Držím palce.

pragmatica
11. bře 2015

Dobry den, chtela bych se zeptat. Muj 9 tydenni chlapecek mi cim dal tim vic breci u kojeni. Po par minutach se odtrhava od prsa, krouti se, rve. Nekdy pomuze zmena prsa, nekdy zmena polohy. Syn hezky prospiva (nyni ma uz pres 6 kilo), po kazdem kojeni blinka, nekdy i hodinu dve po kojeni. V noci pije vetsinou hezky a jen malou chvili. Pres den ale vyvadi. nekdy mam pocit, ze mu mleko tece moc, nekdy se zas bojim, ze malo. Nekdy kdyz rve a odtrhava se, zkusim prso zmacknout rukou - nekdy vystrikne mleko proudem, jindy ale taky rve odtrhava se a ja zas nevymacknu nic. Je mozne, ze ma oba problemy najednou? Ze mu nejdriv tec emleko moc a pak malo? Jinak spi v kosi u nas v posteli, v noci kojim po 3 hodinach, a kazdy den aspon par hodin satkujeme. prosim o jakoukoli radu. Dekuji moc.

emin
12. bře 2015

@pragmatica Dobrý den, pokud projdete zprávy výše, zjistíte, že máte velice častý problém. Většinou je důvodem snížený tok mléka a to i ve chvíli, kdy máte pocit, že mléko stříká. V prvních týdnech je laktace velmi bouřlivá a mléko opravdu teče několika silnými proudy. Postupně ale laktace mírně klesá a miminko se musí o mléko více snažit, což se mu samozřejmě nelíbí a dává to hlasitě najevo. Zkuste toto - jakmile se začne po chvilce u prsu korutit, stlačujte prs v horní části - palec nahoře, prsty dlaně dole, abyste zintenzivnila tok. Nemusíte ale stále, jen chvilku, aby se mimi zklidilo, pak opět pusťte. Pokud se rozčiluje nadále, vystřídejte prsa a polohu, můžete i vícekrát za sebou. Pro stimulaci laktace můžete prsa po kojení ještě zkusit odstříkat/odsát. Držím palce a vydržte, je to téměř jistě dočasné 🙂

lilithka
12. bře 2015

@emin dobrý den, měla bych dotaz, nevím teda jestli patří přímo sem. Můžu pro moje dítko používat mateřské mléko od kamarádky, které se dítko narodí až měsíc po mě? Je tam nějak stanovena doba? Vím, že se mléko postupně přizpůsobuje věku mimča, tak jestli ten měsíc hraje roli. Děkuji, pěkný den

lucisuska
12. bře 2015

Dobrý den, mohla bych znát váš názor? Máme devíti denní miminko a od narození bojujeme s kojením. V porodnici nám kojení nešlo skoro vůbec. Malý se nechtěl přisát a každá sestřička nám radila jinou polohu na kojení - mám hodně velká prsa, takže všechny nám nejdou, jedna radila jedině s kloboučkem a jiná zase bez kloboučku. Jedna dokonce prosazovala nechat ho vyhladovět, že to potom půjde. Ve finále já jsem byla totálně vystresovaná, malý si ode mně vytáhl při propouštění 2ml mlíčka a malý byl strašně spavý a vůbec se nechytal.
V sobotu jsme přišli domů s dokrmem BEBA a já jsem hned kontaktovala laktační poradkyni. Od nedělního večera kojíme. Jenže mám kojit každou hodinu a půl a kdyžtak na kojení budit, v noci nechat buzení na kojení na malém (budí se po čtyřech hodinách). Častěji než po hodině a půl prý kojit nesmím. Kojení má trvat 20-40 minut.
Jenže už včera se malý budil na kojení často po hodině a vždycky si trochu cucne - např. 10 minut a spinká. Je to normální? Dnes ho asi trápí prdíky, protože je od rána strašně mrzutý a dopoledne papal po hodině a půl, teď už dvakrát po hodině a vždycky si tak cucl z jednoho prsa a usnul. Mám strach, protože v pondělí jdeme do poradny na převážení, protože prý málo přibíráme. Dělám něco špatně? Moc děkuji za vaše rady.

pajuska252
12. bře 2015

Dobrý den, mám takový dotaz, mám zcela vpáčené bradavky, nikdy se nedostaly ven, pomohou mi formovače od mendely nebo jen operace a dá se s takovýma bradavkama kojit?

emin
13. bře 2015

@lilithka Dobrý den, především zde musím upozornit, že kojení cizího dítěte v ČR je trestné, především z možného přenosu HIV. Nicméně, kde není žalobce, není soudce. MM se přizpůsobuje složením věku miminka, nicméně je vždy kvalitnější, než jakékoli UM. I dříve se poměrně často kojily děti u cizích matek - existovala vzájemná výpomoc v komunitě, vsi, ulici (jsou to tzv. sourozenci "po mléku".

emin
13. bře 2015

@pajuska252 Kojit lze i s vpáčenými bradavkami, miminko se je schopné naučit přisát na jakoukoli bradavku. U vpáčené to může být obtížnější, ale některá miminka to zvládají bravurně. Formovači niz nezkazíte. Můžete zkusit i pravidelné odsávání ještě před porodem, kdy se bradavka také může vytáhnout. Anebo jednoduše - kupte si velkou injekční stříkačku (20ml)odřízněte konec s nástavcem na jehlu, vytáhněte píst a vsuňte z odříznuté strany. otvor po pístu přiložte k bradavce a zkuste ji opatrně vysát do stříkačky. Často to zabírá. Bradavka může mít tendenci se opět zasouvat, ale pravidelné formování může miminku práci velmi usnadnit. Držím palce.

emin
13. bře 2015

@lucisuska Dobrý den. Velmi gratuluji, že se kojení rozjíždí a fandím Vám, že to nevzdáváte. Doporučuji kojit tak, jak chce miminko, nicméně tímto způsobem. Nakojíte z jednoho prsu, když mimi usíná začnete jej stlačovat aby mléko lépe teklo. Pokud nadále usíná prsa vyměníte a opět postupujete stejně. Takto vystřídat můžete i vícekrát za jedno kojení, dokud je mimi ochotné se přisát. Velmi doporučuji u spavých miminek kojit ez zavinovačky, nejlépe kůže na kůži (vy polonahá, mimi jen v plence). Sledujte počůrané plenky, pokud jich není min 6 za 24 hodin, patrně nezbyde, než dát dokrm, ale ideálně cévkou přimo při kojení. Nemusí to být velká dávka třeba jen 20-30 ml. Mezi kojením můžete zkusit odsávat pro další stimulaci laktace. Velmi doporučuji hodně mimi nosit, ideálně na těle v šátku, a také společně spát. Společné spaní a nošení laktaci velmi prospívá a za nedlouho můžete plně kojit bez potíží. Vyhněte se dudlíku a dokrmu lahví. Držím palce.

luciejancarova
13. bře 2015

@emin Dobrý den, ráda bych poprosila o vaši radu. Mám doma 11 denní miminko. Mléka bych řekla, že mám dost, tak 1-2x denně ještě odsávám. Problém je ale v přisátí malého. Je to dost bolestivé. Někdy se snažím ho přliožit naněkolikrát, ale vždycky se strašně rychle chytne hned na začátku bradavky, takže pak saje jen z kraje a dost to bolí ☹ Přijde mi, že málo otevírá pusinku, když ho přikládám a nebo že se mu do pusy prs nevejde ☹ Co s tím? Je ještě nějaká možnost jak to zlepšit? Děkuji Lucka

luciejancarova
13. bře 2015

@emin Ještě doplním, že kojím přes klobouček.

emin
13. bře 2015

@luciejancarova Dobrý den, možnost určitě je. Přes klobouček to děti velmi často dělají přesně tak, jak popisujete, do téměř zavřených úst postupně vsávají silikon kloboučku. Silikon přes dásně projde, někdy to bolí, někdy ne. Bohužel stejně tak se pak přisávají i bez kloboučku, takža maminku poraní. Základem je vyčkat s přiložením až bude mít miminko co nejvíc otevřená ústa. Vyčkejte pár vteřin než přiložíte. Pokud ústa neotevírá, čekejte klidně déle. Jakmile jsou otevřená, přiložte tak, aby klobouček mířil na horní patro. Ideální by samozřejmě bylo přikládat bez kloboučku. Můžete vyzkoušet tzv. samopřisátí - ležet na zádech, dát si miminko na prsa nechat jej přisát samotné. Kloouček obecně může snižovat laktaci, učí mimi špatnou techniku sání a zkracuje dobu kojení.Držím palce.

dvoranna
14. bře 2015

@emin hezky den. Mela bych na vas dotaz. Dcerka ma jeden týden a pres den bych řekla ze je vše v pořádku. Ale jakmile ji uložíme kolem osmé na noční spanek, tak co jsme přišly z porodnice. Nespí. Ze včera na dnešek to trvalo od 20 do 5 hodin. Po nakojení si ihned začne tahat ručičky. Při jídle usíná nebo si do pusy ručičky strka. Občas ji mleko vytéká po tvářích. Kojim vzdy deset minut z každého prsa. Zkoušela jsem různé doby kojeni. Po jídle si málokdy odkrne, tak ji dávám spát na bok. Kdy mám pocit, ze vše co snedla vyzvraci. Absolutně není k ztišení. Pláče a tahá si ruce téměř nonstop. Nepomáhá nošení, chování, mluvení ani ji nechat chvíli byt. Usne maximalne na 10 minut pak jakoby leknutim zacne plakat nanovo. Pri prilozeni k prsu casto zacne mavat hlavickou jako ne ne a s otevrenou pusou hleda prso. Kojim v leze na bokuOpravdu jsem z toho zoufalá. Vůbec se nevyspim. Děkuji za odpoved

margit1
14. bře 2015

Dobrý večer,
prosím o radu. Dcerka (7,5) během jednoho dne přestala pít z prsu. Byl to asi třetí den její nemoci(chřipka), kdy měla 40 horečky. Odstříkávala jsem a dávala jí mlíčko stříkačkou. Vypila ale za den velmi malé množství, nejedla. Hubla, nemoc se zkomplikovala, skončila s dehydratací v nemocnici. Byla na kapačce. Tam mi mlíko přestala pít úplně, ale po 2 dnech aspoň začala jíst přesnídávku. Nechtěla prso (při nabídnutí se vzpínala a odtahovala), zkoušela jsem lahev s různými savičkami, z hrníčku, ze lžičky. Abych do ní nějaké tekutiny dostala, začala jsem jí ředit přesnídávky, zeleninu a doma začala dělat řídší kaše a krmila ji lžičkou. Většinou jsem do ní dostala kolem 400 ml denně, dávala jsem 5 jídel. Zkoušela jsem se vrátit ke kojení ( zkoušela jsem všechna možná opatření), ale vypadá to, že se k němu už nevrátí. Z hrnčků pít zatím nechce. Před pár dny jsem vzala na milost klasicku lahvičku se savičkou a z té pít začala, jak MM, tak čajík, vodu.
Nyní jí je cca 8,5 m, má 7,1 kg (0,5kg při nemoci zhubla, zatím nenabírá). Před nemocí byla kojená 8x denně, z toho jednou v noci a měla dva zavedené příkrmy.
Teď máme: ráno MM, dopo: ovoce, oběd: Zelenina, maso, příloha, odpo jogurt+ovoce, večer: kaše + MM nebo UM.
Chtěla bych vědět:
1) Kolik mléčných dávek bych jí měla dávat denně ? Jestli stačí ráno a večer mléko a jogurt k svačině, nebo jestli zařadit ještě jednu dávku mléka třeba po obědě. V noci se po nemoci již na pití nebudí.
2) Kolik mléka by tak denně měla mít? A jak velkou jednu dávku? Nechat to na ní? Ona ráno vypije tak 250-300ml. Večer těch 250 klidně taky. Příjde mi to moc najednou, ale neblinká po tom, že by se přecpávala. Možná jen dohání deficit po nemoci.
3) Protože se mi po jejím odstavení snížila laktace, navíc také jsem byla nemocná +stres, únava..., odstříkám tak 250-350 ml denně. Pořídla jsem UM, abych mohla nabídnout, když nebudu mít dost odstříkáno. Zajímalo by mě, zda mohu dát MM a pokud by chtěla ještě, přidat jí UM, nebo by mezi UM a MM měla být nějaká pauza? Jinak na zvýšení laktace pracuji, ráda bych jí dávala MM, co to půjde.

Děkuji za odpověď

emin
15. bře 2015

@dvoranna Předně takto brzy po porodu bych zauvažovala nad návštěvou dobré LP, vše by Vám usnadnila. Takto malé děti nerozlišují noc a den. KOjení by nemělo být měřeno na minuty, ale mělo by trvat tak dlouho, dokud miminko opravdu saje - to poznáte podle dlouhých pohybů bradičky směrem dolů s malou pauzou na polknutí - video můžete najít na infookojeni.net. Mám pár otázek - přes den se nakojí a spokojeně usne? Přibírá na váze? Dostatečně čůrá (min 6 plenek za den)? Děkuji.

emin
15. bře 2015

@margit1 Dobrý den, k vašim dotazům:
1) dávala bych cca 3-4 dávky po cca 200 - 250ml + jako další tekutinu vodu (kaše se počítá jako mléčná dávka)
2) Mm a Um můžete míchat bez omezení, když dojte MM, klidně poté nabídněte Um nijak to nevadí.
A nakonec - nijak to nemusíte hrotit, ale zkoušela bych dál občas nabízet prs. Při mazlení, při hře, společném koupání apod. Někdy si děti dají říci a pokud je laktace zachována, může se stát, že si i po týdnech či měsících mimi vzpomene. Negativní zkušenost z nemoci je velmi traumatizující, ale nikdy není pozdě. Dobré je společné spaní, nabízení prsu v polospánku, nošení v šátku. Držím palce.

makulinka17
15. bře 2015

Ahoj, potřebovala bych radu. Mám 2,5 měsíční mimi. Kojím a váhový přírůstek máme cca 260 g za dva týdny. Dětská dr.je spokojená. Malej mi teď začal v noci dlouho spát cca od 20hod do 6hod, Takže cca 10h. Tím pádem jí 5-6x za den. Myslíte, že to stačí?
Děkuji M.

jinaja
16. bře 2015

Dobrý den, mám 6 týdenní holčičku, kterou kojím...přes den a v noci je to bez problémů, kojím dle potřeby miminka...někdy každé 2h, někdy je interval 3-4h. Večer se ale malá vzeká u levého prsa, saje, neustále se pouští, zuřívě tahá, tlačí...někdy ji dám během kojení odbrknout, což trošku pomůže, protože jak se pouští a chytá, tak nasává i vzduch...pak zase chvílí saje, ale poté se opět pouští a celé dokola...Přes den ani v noci nic takového nedělá...Včera už jsem i uronila slzičku, protože mám strach, že v tom jednom prsu není dost mlíčka...Je to možné? Dá se to upravit?

jilu04
16. bře 2015

Ahojky, potřebovala bych poradit od zkušenějších maminek. V dubnu se nám má narodit první miminko a chtěla bych co nejdéle kojit, je nějaká metoda, jak zajistit, aby se mi mlíčko dělalo? Zatím jsem si jen koupila čaj na podporu laktace, jinak nic. Moc všem děkuji.