Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

zuzacek26
28. led 2015

@emin Děkuji moc za odpověď i milá slova, dnes se mi ani ty padesátky moc odsát nepodařilo, teď o půl páté odpoledne od rána odsávám asi po 4. Jen jsem se chtěla zeptat, kolikrát denně a jak dlouho radíte to odsávání? Celý den jsem nějak tak tak vyšla s mlékem, ale teď večer už to opět vidím bohužel na nutrilon...ale už se z toho nehroutím, více mléka stejně nevyčaruju a něco jí dát musím...
K Vašemu dotazu, bradavky bolí jenom trošku, spíš ani ne, ale co jsem zapomněla předtím zmínit, používám kloboučky na kojení, mám je vpáčené, poradili mi to v porodnici, abych vůbec nějak kojit zkusila, ale zase už je mám z té odsavačky tak vytahané, že zkoušíme i bez nich, teď to máme tak půl na půl.
Jinak cévku zítra pořídíme, je to dobrý nápad, i když mě ani ty stříkačky nevadily a malá je hezky pila. Takže i UM bych jí podávala takto. Spíš co mě trápí je to věčné odsávání :(

zuzik106
28. led 2015

Dobrý den,,,mám 10 denní holčičku a plně kojím...jen sem se chtěla zeptat jak poznat zda ještě odsávat nebo ne..první den co sme přijeli domů jsem musela odsát enbo mi ty prsa upadli ale ted už tak těžký nejsou ani ty tvrdý bulky už tam nemám... mám i tak zkoušet odsávat nebo ne,.? a kdy je nejvhodnější doba? večer po kojení? nevím za jak dlouho se tam utvoří nové?

hanickkaa
28. led 2015

Dobrý den,chtěla bych se zeptat malej má dva měsíce a je částečně kojený a částečně dokrmovaný MM. ale příjde mi že se mi mléko zničeho nic přestává tvořit. Je to možné? a jak tomu mohu kdyžtak předejít?

myajakab
28. led 2015

Prosim maminky vyplnili by ste mi kratucky dotaznik, robim prieskum do DP dakujeeem 🙂 ??

https://docs.google.com/forms/d/1JihrreQu_5o0qy...

emin
28. led 2015

@zuzacek26 Ahááá, tak to bude ten problem. Nenapadlo mě se na kloboučky zeptat. Kloboučky kojení mohou velmi komplikovat. Pro miminko je obtížnější je sát a hlavně dlouhodobě laktaci snižují, takže se určitě snažte přikládat bez nich. Miminko se to časem naučí. Dbejte na hodně otevřená ústa miminka! Odsáváním se netrapte přes moc. Prostě zkuste občas odsávat, když mléko není dejte UM, prostě tak, abyste byla fit. Odsávejte max 10-15 minut každé prso, déle to není nutné. Když dokrmíte cévkou, miminko si vysaje další mléko I z prsu a tím se laktace take podpoří, takže I UM bych doporučovala přes cévku.

emin
28. led 2015

@hanickkaa Pokud používáte lahvičku, pak je to možné. Miminko prostě pozná, z čeho to lépe teče a co se mu saje snáz a vybere si. Saje z prsu méně a ví, že pak přijde snazší lahvička. Nakonec se odstaví předčasně. řešením je dokrm cévkou u prsu, tak byste se mohla dokonce dostat k výlučnému kojení.

emin
28. led 2015

@zuzik106 Odsávání neřešte. Pokud miminko prospívá a kojení funguje, odsávání není nezbytné. Odsávejte jen při nalitých prsou do úlevy, nebo pokud miminko neprospívá, pak může odsávání laktaci podpořit. 🙂

zuzacek26
28. led 2015

@emin děkuji, já ani nevěděla, že kloboučky existují, ale řekli mi, že bez nich kojit nebudu, že jsem měla dávno nosit formovače, malá je má radši, je to takový cucek, tak je jí to asi pohodlnější,ale jak říkám, snažím se odbourávat. Odpoledne jsem nakonec odsála šedesátku a ted večer už se mi nepodařila ani pětka :( zítra zkusíme tu cévku a úplně vyloučit kloboučky a uvídíme...je to jak na houpačce s tou laktací.

zuzik106
29. led 2015

@emin a ještě mám problém žemě hrozně bolíi levé prso.. pravé v pohodě ..musím se dost nutit abych jí to lévédávala..asi je blbost dávat jen pravé a levé odsávat:?

aaalca
29. led 2015

Dobrý den, ráda bych poprosila o radu zda jde ještě zachránit kojení. Malý se po narození nechtěl skoro vůbec přisát byl hodně spavej a po dvou dnech skoro bez jídla byl převeden na Jipku z důvodu silné žloutenky a poporodní infekce. Na pokoji mu byla ještě ustřižena uzdička v pusince která se kvůli té infekci trochu zanítila ale asi ho to nebolelo při mazání šalvějí neplakal. Na jipce bohužel začal dostávat jídlo z flašky a teď už se ke mě nechce přisávat vůbec zkouším i přes klobouček to se přisaje ale myslím že to spíš jen žužlá. Hlavně při odsávaní mléka mám jen tak 20 v každém prsu. Děkuji za každou radu!

cosmodee
29. led 2015

Zdravim a rovnez prosim o radu.Mam 14 denniho chlapecka,jsem po sekci,mela jsem pooperacni problémy a nakonec sla na reverz po tydnu od porodu domu.Mela jsem od zacatku malo mleka a uz v porodnici dokrmovala pres strikacku.Zkousela jsem i jen odsat,ale vice nez 20ml jsem nikdy nezvladla.Sestricky rikaly kojit maleho max.15 min u kazdeho prsa.Vcera jsem kontaktovala laktacni poradkyni a ta mi radila zahodit odsavacku,lahev i strikacku a jen prikladat.Ale maly mi tady brecel 3 hodiny v kuse i kdyz jsem ho u prsu mela celou dobu.Nakonec byl chudacek uplne vyrizeny,pretazeny a hladovy.Nakonec jsem dala UM a maly byl spokojeny.Ted jsem maleho mela u kazdeho prsu 30 minut a pak dokrmovala pres cevku UM,maly ale uz nesal,jen zuzlal.Nakonec jsme dokrmili pres lahev. Odsavackou jsem si ted vytahla jen 10 ml.Jeste dodam,ze pri kojeni zkousim budit,ruzne polohy,odrihavat....

emin
29. led 2015

@zuzik106 Bolí prso, nebo bradavka? Dítě lze kojit jen z jednoho prsa, mléko se vytvoří podle potřeby. bude ale patrně troche esteticky nesouměrné 🙂. Odsávat levé můžete, každopádně bych přisávat stale zkoušela I na druhé.

emin
29. led 2015

@aaalca Jak je miminko stare?

emin
29. led 2015

@cosmodee Nemyslím,že rada jen kojit a kojit je správná. Laktace se musí teprve rozjet, doposud spíše stagnovala a 14 denní miminko přísun energie potřebuje. Vydržte u cévky a pokud z ní nebude sát sám, nasaďte ji na stříkačku a trochu mu pomozte. Odsávačku bych take nezahazovala, můžete odsávat pravidelně po 3-4 hodinách cca 10-15 minut, nedbejte na to, že odsajete málo, jde o stimulaci. Kojte tak, že sledujete miminku a když už nesaje - neslyšíte polykání, jen dudlá, prsa vystřídáte. Takto to udělejte třeba 3x nebo 4x. Pak dokrmte. Na hodiny nekoukejte, jde o to, aby opravdu sál, ne jak dlouho leží u prsu. Poradila bych, pozvat si LP domů, ale záleží, na koho narazíte. (vidím region Kladno, pokud chcete, napište mi SZ)

emin
29. led 2015

@zuzacek26 Že k večeru je mléka méně je normální, klesá hladina prolaktinu, nejlepší je to k ránu, poté hladina prolaktinu klesá a večer je nejníž. U odbourávání kloboučku dejte pozor na tvorbu ragád, miminka mají ve zvyku málo otvírat pusinku a mohlo by dojít ke zranění.

cosmodee
29. led 2015

@emin Dekui za radu.LP nakonec u nas byla,pry je prisaty dobre,ale proste nepije.Zkousim ted jeste homeopatika na podporu kojeni,tak uvidime.Kazdopadne mockrat dekuji za podporu...

aaalca
29. led 2015

@emin Malému je 9 dní.

zuzik106
29. led 2015

@emin prso nebolí celé jen bradavka..mám tam díry..ale bolí to jen když se přisaje a jak začne tahat tak to po chvíli přejde..tak to musím vydržet...snad se to časem zahojí.. 🙂

emin
29. led 2015

@cosmodee Nemáte zač. Když sáhnete miiminku do pusinky - saje? Pokud ano, měl by sát I prs, minimálně zpočátku, kdy dochází ke spouštěcímu reflex. Jakmile opadne a mimi již nesaje, je čas na výměnu prsou a přidat cévku. Některá spavá či slabá miminka cévku sát neumí (ale většinou ano), pak je třeba pomoci stříkačkou. Pokud však cévkou teče, miminko vždy začne sát (pokud ne, může je jednat o závažnější problem) Homeopatika či bylinky jsou podpora a mohou pomoci, ale základem je technika, četnost a způsob kojení a dokrmování. Držím palce.

emin
29. led 2015

@emin Tak to je dobře, vše je na počátku a mám velmi dobrou zprávu -mate VELKOU šanci, že se to zlepší. Pár základních rad - vyhněte se kloboučkům, dudlíku a láhvi. Pravidelně přikládejte, dobra je fotbalová poloha, Pokud se nepřisaje, dokrmte stříkačkou nebo cévkou. Berte to prostě jako pokus, trénink. Většina miminek se to prostě naučí, jen potřebují čas. Pravidelně odsávejte, každé 3-4 hodiny a VŮBEC neřešte množství, jde o stimulaci a mezi name 20 + 20 je po 9 dnech celkem slušný výsledek 🙂, jsou ženy, které normálně kojí a neodsají vůbec nic. Hodně chovejte a kojte kůže na kůži, zlepšuje to instinkty a miminka se přisávají snáz. Moc držím palce a ještě jednou - nezoufejte, je to jen otázka času. Možná bych zauvažovala o LP, usnadnila by Vám nejistotu v technice přikládání.

emin
29. led 2015

@zuzik106 Pak jde patrně o ragádu. Nejčastěji je způsobena špatným přisátím na příliš málo otevřená ústa miminka. Mazejte Purelanem, zkuste hydrogelové polštářky od Medely apod. Zkuste Mother Love nipples. Ale hlavně - přikládejte důsledně správně na maximálně otevřená ústa miminka.

emin
29. led 2015

@aaalca Tak to je dobře, vše je na počátku a mám velmi dobrou zprávu -mate VELKOU šanci, že se to zlepší. Pár základních rad - vyhněte se kloboučkům, dudlíku a láhvi. Pravidelně přikládejte, dobra je fotbalová poloha, Pokud se nepřisaje, dokrmte stříkačkou nebo cévkou. Berte to prostě jako pokus, trénink. Většina miminek se to prostě naučí, jen potřebují čas. Pravidelně odsávejte, každé 3-4 hodiny a VŮBEC neřešte množství, jde o stimulaci a mezi name 20 + 20 je po 9 dnech celkem slušný výsledek emoticon, jsou ženy, které normálně kojí a neodsají vůbec nic. Hodně chovejte a kojte kůže na kůži, zlepšuje to instinkty a miminka se přisávají snáz. Moc držím palce a ještě jednou - nezoufejte, je to jen otázka času. Možná bych zauvažovala o LP, usnadnila by Vám nejistotu v technice přikládání.

zuzacek26
30. led 2015

@emin mám zánět prsu,skoro 39 teplotu, napsané atb. ale.,doktorka.mě vidět nechtěla.paralelní nezabírá. do jaké teploty mužů kojit?

zuzacek26
30. led 2015

@emin dostal a jsem od ní vynadane za odsavacky, pokud už to teď neklapne jsem rozhodnuta přejít plně na um,už nemůžu 😢

zuzacek26
30. led 2015

přestala jsem se v noci budit na odsávání a toto je asi výsledek.ručně odstrikavat. je hrozně pomalé,ani na to nemůžu dojit

emin
30. led 2015

@zuzacek26 To je mi moc líto. Ano, zánět bude patrně zaviněn dlouhou dobou mezi kojením /odsáváním. (miminko se v noci na kojení nebudí?) Mléko se v prsou tvoří průběžně a jakmile je pauza delší, vznikají retence (tvrdé bolestivé boule) a hrozí zánět. Kojit můžete (dokonce je to naopak velmi vhodné) při jakékoli teplotě. Kromě paralenu můžete I Ibalgin, atb a další léky na teplotu (jen pozor na dávkování podle příb. letáku, abyste se nepředávkovala. Do MM se dostane mizivé množství. Postupujte takto - prso nahřejte, nakojte či odsajte a poté zchlaďte - led v sáčku v utěrce apod. přikládejte měkký tvaroh, strouhanou bramboru, zelí (babské rady, ale osvědčené). Nenechávejte mezi kojením dlouhou pauzu. Odsávat můžete, ale nemusíte, záleží, jak miminko pije. Když budete často přikládat, není odsávání nezbytné, konečně zánět svědčí o tom, že mléko se tvoří. Opět to může být trochu kvůli kloboučkům, riziko zánětu zvyšují ☹ Doufám, že Vám brzy bude lépe.

zuzacek26
30. led 2015

@emin děkuji. už mám ATB je to Duomox, který mám během roku už potřetí, tak snad vůbec zabere, ted už mám jenom 37,5 zřejmě po paralenu, mám ATB přesto nasadit?

zuzacek26
30. led 2015

o tom kojení mi mudr, řekla, že nad 38,5 nekojit a v nemocnici dokonce že nad 38.

zuzacek26
30. led 2015

kloboučky poslední dva dny vůbec už nepoužívám, malá se budí, ale protože jsme hezky přibraly, tak třeba jen co 4 hodiny, prý v noci budit nemám, ale pije málo, dnes přes den už víc, ale je to jak na houpačce a v noci jsem po kojení odsát nešla. snad to někdy půjde bez odsávání, už na to nemám moc sílu, stále jen odsávám místo, abych si užívala miminka

katyxq
30. led 2015

@zuzacek26 nepřestává mě udivovat, jaké hovadiny dokáží někteří doktoři poradit - kojit můžeš, i kdybys měla čtyřicítky horečky - naopak miminko dostává protilátky, mléko se zvýšenou teplotou ani nijak nezkazí ... a může se kojit i při naprosté většině antibiotik