Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
8. kvě 2015

@jinaja Dobrý den, toto vůbec není zvláštní dotaz, zpožděný spouštěcí reflex může potrápit. Pomáhá nahřát prsa před kojením (nebo vypít teplý nápoj) a také položit ještě před kojením miminko na nahý hrudník (i proto se mléko lépe spouští vleže, kdy je kontakt s miminkem intimnější. Důvodem zpožděného spouštěcího reflexu je také stress - koloběh (mléko se nespouští, miminko pláče, vy znervozníte, utěšujete, reflex je o to pozdějí...). Držím palce.

maky_s
8. kvě 2015

Dobrý den,
od začátku kojení mám problémy. Nejdříve to byly zničené bradavky, poté zase málo mléka a tím i velký úbytek na váze mého miminka. V nemocnici mi každá sestra říkala něco jiného. Došli jsme až k příkrmům, jinak bychom se propuštění nedočkali. Sestry mě tak vynervovaly, že jsem si říkala, že snad o mléko ze stresu přijdu úplně. A poté slova hoďte se do pohody už noc nefungovali :-/
Máme to teď tedy tak, že cca 20 minut kojím, delší čas prý nemá cenu, že bych malého trápila a pak nabízím přikrm a co vypije, to vypije..

Malý dost často u kojení usíná. Čím to může být? Šimrám ho na nose, pomáhá to jen chvilku.
Taky se někdy stává, že se mi vzteká, myslím, že to je tím, že se nedokážu k tomu kojení srovnat tak, aby mi bylo pohodlně a nebo má hlad.. Jsem tedy doma druhý den, ale dnes mě už dost bolí záda. Koukala jsem na techniku kojení a určitě ji nemám dobrou..Naopak ☹

Ráda bych plně kojila, je možný to ještě zvládnout, když máme příkrmy a dáváme je lahví? Lahev jsem pořídila Tommee Tippee. Nebyla by ale lepší stříkačka?

Piju kojící čaje, dnes jsem pořídila Gravimilk. Chystám se nahřívat prsa, ale nevím čím? Jde to třeba mokrou teplou plínou?

Děkuji předem za Vaše rady. Martina

veronika.deskova
8. kvě 2015

@emin Dobrý večer, Radko. Tak hlásím, že malá krásně nabrala, už přesáhla hranici 3kg 🙂
Kojila jsem po 2 hodinách, i v noci. Zkusila jsem to natáhnout na max. 3 hodiny a zdá se, že to prošlo. V noci jsem jí zkusila nebudit a určila si také ty 3 hodiny. Ale teď se mi stalo, že po těch 3 hodinách si na kojení vysála jen 10minut z jednoho prsu a usla. Může se stát, že někdy chce míň a někdy víc? Furt mám takový blbý pocit strachu, zda je vše v pořádku. Děkuji.

emin
8. kvě 2015

@veronika.deskova Dobrý den. Vypadá to velmi dobře, nemusíte mít strach. Nechte na malé, kolik a jak často chce, je to tak, jak píšete, někdy chce více, jindy méně. Kojení není zdaleka jen o hladu, ale někdy o žízni, strachu, pomazlení, bolesti a jejím zklidnění. Ostatně i my dospělí někdy sníme více, jindy jen pár soust 🙂. Jen tak dál.

emin
8. kvě 2015

@maky_s Dobrý den. Nepíšete, jak staré je miminko, ale předpokládám, že pár dní. Nic nezvdávejte, možné je vše, vše se dá napravit a myslím, že potřebujete jen trochu zklidnit, věřit si, natrénovat techniku, povzbudit, že to vše zvládnete. Ostatně mnoho naznačuje, že víte, co Vy i Vaše miminko potřebuje:
1) kojit správně a efektivně = kojení může trvat i déle, než 20 min, zvláště, když miminko usíná. Usíná proto, že mu neteče mléko, mléko neteče, protože jej po pár minutách spouštěcího reflexu již musí sát a to ještě prozatím nezvládá. Patrně i kvůli nesprávné technice - kojení by nemělo bolet, bradavky mohou být citlivé, ale neměly by být zničené. Poloha musí být příjemná miminku i mamince - tedy žádná bolavá záda. Sama správně cítíte, že dokrm lahvičkou není dobře. Ideální by však bylo dokrmovat cévkou přímo na prsu. Také bych doporučila tzv savčí polohu, tedy miminko položíte jen v plence na svou nahou hruď a necháte přisát v poloze na bříšku. Toto samopřisátí je blahodárné pro správnou techniku i laktaci. Pokud se takto přisát nepodaří, nebo Vám poloha nebude příjemná, nakojte v sedě, ale tak, že sedíte pohodlně a přiložíte mimi k prsu, ne prso k miminku. ruce si můžete podložit polštářem apod, nohy je dobré také podložit. Jakmile mimi začíná usínat, prs stlačujte, abyste zintenzivnila tok mléka. PRsa za jedno kojení několikrát vystřídejte. Nedávejte dudlík. A hlavně, nebojte se, pokud dáte sobě i miminko dost času, vše se zlepší. Asi nejvíce by pomohlo sehnat si dobrou LP, která by Vás ujistila, že vše děláte dobře. Držím palce.

stromeckova
9. kvě 2015

@mikulka

Ahoj Mikulko, moc potřebuju radu!!! Mám sedmi týdenní miminko, kojení úplně v pořádku od porodu, malý se i hned přisál, poslední dva dny hrozně ztrácím mléko, vůbec to nechápu, piju dost, mám i čaje na podporu kojení a gravimilk... Dnes jsem si koupila Ricinus communis 5CH,už zkouším všechno. Nevím jak mohlo dojít tak najednou k úbýtku. Před dvěmi dny jsem začala užívat antikoncepci Cerazette, vím že neobsahuje estrogen, nevěřím že by způsobovala úbytek mléka, ale i tak to zkusím a dnes už přestanu užívat. Prosím napadá tě něco?

Děkuju Věrka

lucisuska
9. kvě 2015

Holky, je možné, že máme bojkot kojení? Poslední dva nebo tři dny se malý docela často (ne pokaždé) během dne začne strašně vztekat a odtrhávat od prsa, brečí u toho, kroutí se a nechce pít. Když mu ale dám dudlík do pusinky, tak ho saje a hned se uklidní. Bradavku ale do pusinky už třeba po pěti minutách kojení nechce a opravdu se brání. Nemáte s tím zkušenosti a případně řešení? Co s tím? Mám začít dávat nějaké UM? Popravdě je to hodně psychicky náročné.
Taky bych řekla, že toho mlíčka neteče tolik jako dřív. Nikdy to nebyly žádné proudy mléka, ale teď mi to přijde jako fakt bída. Do předminulého týdne malý přibíral 200 g týdně a kojili jsme 7x denně. Za den má cca 7 a více počuraných plenek.
PS: Je nám 9 týdnů.

stromeckova
9. kvě 2015

@lucisuska
Ahojky, mě se tohle stalo poslední dva dny a úbytek mám, ale těžko říct, zkus to podpořit čajíky, já už bych se taky z toho kojení picla, jsem si říkala jak nejhorší bude porod a prdlajs.. držím palce!

maky_s
9. kvě 2015

@emin Dobrý den, miminko je staré 8 dní. Snažím se uklidnit, mám ale stále pocit, že se nedokážeme "srovnat" u kojení a to mě znervózňuje. V pondělí bych ráda oslovila nějakou laktační poradkyni, ráda bych, aby mě naučila správnou techniku, koukla, co děláme špatně.
Dnes jsme se snažili přijít na správnou polohu, malej sál, ale po chvíli se začal vztekat, snaží se s otevřenou pusinkou chytit prso a já mu nedokážu pomoct, při snaze se většinou ještě víc vzteká. Raději vždy vyměním prso.
Nedostatek mléka už nevím jak řešit, snad jedině ještě homeopatiky. Snažím se odsávat, ale nemám asi moc dobrou odsávačku. To množství, které odsaju je sotva 20ml, přitom, když prsa zmáčknu, mléko teče. Je možné tím zvýšit laktaci? Mám pořídit jinou, má to smysl? Vím, že mléka není ani tak moc.
Cévku jsem dnes sháněla, bezúspěšně, tak snad v pondělí ji koupím ve zdravotních potřebách. Je tedy dobré takto dokrmovat i Nutrilon přes prso? Dnes jsem dávala moje mléko stříkačkou přes prst.

Mám pořád pocit, že hrajeme o čas. Jak dlouho je možné zkoušet se rozkojit?

Savčí polohu vyzkoušíme, mrzí mě že jsme neměli možnost to vyzkoušet na porodním sále. Vůbec mi ho na břicho nedali a já byla v tu chvíli tak unavená, že ho odnesli a donesli už zabaleného a já nestihla říct nic..sestra mi prso šoupla do pusinky miminka a tím to haslo..vůbec se nepřisál a celkově ta poloha byla nešťastná..houpal se mi na břiše v zavinovačce.
Mám strach,že nevím jak na savčí polohu..Mám dát miminko na břicho a čekat jak si poradí? koukala jsem na videa, ale není mi jasné, jak s tou hlavičkou je schopno se dostat až k prsu? Mám mu pomoct, přidržet? Vím, že je těžké to takhle vysvětlovat, ale pokud by se Vám podařilo mi to přiblížit, budu moc ráda..

Jen pro info, malej šel z porodnice 6.5. s váhou 2840g, dnes ráno jsme vážili 3080g. Porodní váha 3170g.

Moc Vám děkuji za rady.

emin
9. kvě 2015

@lucisuska Dobrý den, bojkot to klidně být může. Základní pravidla pro jeho překonání jsou:
- vynechat dudlík - úplně, zažila jsem mnoho bojkotů, které byly velmi pravděpodobně způsobené dudlíkem. Nemusí se to projevit hned, mimi může dudlík klidně pár týdnů akceptovat a pak se postě "sekne"
- být s mimi intenzivně tělo na tělo - kojit kůže na kůži, společně spát, pokud zvládnete nosit v nosítku, společné koupání apod. Prso zkuste při kojení stlačovat,a by mléko lépe teklo.
- prokojit pár nocí, opět blahodárně působí na laktaci i na vtahovou vazbu matky a dítěte
K UM bych přikročila až ve chvíli, kdy dítě nesaje, nebo přestane čůrat
Držím palce.

emin
9. kvě 2015

@maky_s Dobrý den, naprosto vím, jak se cítíte. Nejistá, zmatená, zklamaná z vývoje u porodu apod. Vůbec se nebojte. Není to žádná hra o čas, rozkojit se můžete i týdny dokonce měsíce po porodu. Instinkty fungují až do 3-4. měsíce, kdy je pořád velká šance, že se plně rozkojíte. Nyní je vše nové, vy rozbolavělá fyzicky a možná i psychicky. Ale opět - nebojte se.
1) přilkádejte co nejčastěji, každé kojení je trénink, zkoušejte to a když to nejde, neberte to jako neúspěch, je to prostě pokus.
2) když se mimi nenasytí, dokrmte stříkačkou přes prst jako dosposud, v pondělí pořiĎte cévku /možná ji budou muset objednat, ne vždy je na skladě), dokrmíte cévkou přímo na prsu
3) odsávejte, je jedno kolik, jde o stimulaci, množství mléka nesledujte. Odsávejte každé 3-4 hodiny cca 10-15 minut z každého prsu.
4) zjednejte si pomoc v domácnosti - maminka, sestra, kamarádka, manžel. Ať nepomáhají s miminkem, ale s ostatním. Nyní je VAším úkolem se naučit maminkovat, chovat, přikládat, zklidňovat, Miminko si Vás musí očuchat, zvyknout si na vás, a vy zase na něj. Udělejte si pelíšek a buďte tam spolu.
5) samopřisátí je také instinktivní věc, položte si mimi na nahý hrudník a nechte jej tam prostě ležet. Mimi také jen v plence, aby intenzivní styk kůže na kůži povzbuzoval reflexy. A další práce je na miminku. Nezoufejte, když se nepřisaje, je to opět trénink, pokus. Mimi může i plakat, pokud se mu nebude dařit, ale opět nevadí, i Vy se spolehněte na instinkt, hlaďte po zádičkách, lehce jej nasměrujte, mimi dokáže otočit hlavičku samo se samo přisát.
6) LP vřele doporučuji, doboru poznáte podle toho, že doporučí podobné kroky jako výše a dokáže Vám ukázat pohodlnou polohu, dokrm cévkou, nedoporučí dudlík. Moc držím palce.

emin
9. kvě 2015

@stromeckova Dobrý den, na vině klidně může být antikoncepce. Ostatně proč myslíte, že máte nedostatek. Nenalívají se prsa, nebo mimi nesaje, nečůrá, je neklidné i po kojení? ANtikoncepci bych vynechala a pokusila se hodně kojit v noci, to laktaci velmi podpoří. Ale jinak není důvod se obávat, mléko se samo od sebe jen tak neztratí.

stromeckova
9. kvě 2015

@emin
Miminko je neklidné a křičí že má málo, prsa se nenalévají a mám odsavačku, takže i tou jsem zjistila že mléko dost ubylo :( Pokud bych nekojila a odsavala (coz jsem obcas delala kvuli popraskaným bradavkách, protože malý hodně saje) měla bych za tři hodiny 120ml, teď ze dne na den mám tak 40-50ml To je dost velký úbytek... doufám, že se to spraví vynecháním antik....

lendulos
10. kvě 2015

Zdravím, mám dotaz: mám týdenní holčičku a hodně často po kojení -po odříhnutí škyt, dá se tomu nějak předejít? A druhý dotaz, přes den většinou bez problémů, v noci taky, ale ráno kolem 6 po prvním kojení mi přijde víc hladová, sama i déle saje, po 20 minutách ji ale radši odporují a i tak potom ublinkava, jenže když ji tam těch 20 minut (s mezipauzou na odříhnutí) nenechám, strašně brečí a hledá prs... Děkuji za odpověď

emin
10. kvě 2015

@lendulos Dobrý den, škytání nijak nevadí, jde o to, aby se miminko postupně naučilo sladit dýchání a polykání. Vadí jen tomu, že miminko někdy při usínání ruší apod. Pokud škytá můžete opět na chvilku přiložit. A druhá rada - nepleťme se miminkům do toho jak dlouho a jak často se kojí. Jakmile to začneme nějak ovlivňovat, většinou si to pokazíme. Pokud chce ráno více a déle, pak ji nechte sát a neodpojujte. OBecně nedoporučuji při kojení sledovat hodiny, ale miminko. Dokud saje, polyká, pak kojte. Pokud pak ublinkává noste více vertikálně, příliš divoce s ní nemanipujte, ale věřte jí,že to tak asi pořebuje. Držím palce.

emin
10. kvě 2015

@stromeckova Chápu. Odsávačkou bych se příliš neřídila. Množství odsátého mléka většinou nekoresponduje se schopností kojit. Navíc pokud neodsáváte pravidelně, ale kojíte pravidelně pak množství toho, co jste schopna odsát se zmenšuje - jednoduše prsa jsou na kojení a ne na odsávání a a princip kojení je od odsávání přece jen odlišný. Pokud je však miminko neklidné a chce kojit často, pak patrně opravdu mléka není moc, Takto rychlý úbytel by šel vysvětlit opravdu antikioncepcí. Snad to vyjde.

85jana85
10. kvě 2015

Dobrý den, už podruhé mám na vás otázku a moc děkuji za váš čas na odpověď.
Mezi kojením cítím pálivou bolest prsou. Jsou hodně citlivé, horké a někdy i extrémně bolavé. Na bradavky jsem si pořídila náplasti od medely. Mám je velmi popraskané a objevují se tam bílá místa. Může jít o kvasinkovu infekci a jak se léčí? Dnes mám dokonce lehce zvýšenou teplotu 37,8. Technika sání je podle všechno v pořádku.

85jana85
10. kvě 2015

Ještě bych chtěla dodat, že malému jsou 3týdny a ted po vážení z jednoho prsu vypil pouze 20g za víc jak půl hodiny a z druhého 60g za 15 minut.

lendulos
10. kvě 2015

@emin děkuji za odpověď, jen k té Vaší poslední větě: "věřte jí, že to tak asi potřebuje" - to myslíte delší kojení nebo to ublinknutí? Vertikálně ji mám hodně, problém je (dá-li se to nazvat problémem), že když si pěkně odříhne (stále to moc neumí, musí se to naučit, vím) tak najednou ožije, chytne "druhý dech" a zase by pila dál a dál... a takhle by byla na prsu klidně hodinu, což přece není dobré. A manipuluji s ní po kojení velmi šetrně, nechávám si ji bříškem na mé hrudi, kde většinou krásně vytuhne, tváří se strašně spokojeně a když se po třeba 5-10 minutách zvednu, pomalu, šťastná, že spinká a je spokojená, dám ji do postýlky a je pláč a hledání prsu, ne vždy, ale často... Je to jak začarovaný kruh... děkuji za čas a odpověď

emin
10. kvě 2015

@85jana85 Dobrý den, prvně k tomu, kolik mimi vypije. 20 z jednoho a 60 z druhého je naprosto OK, prsa reagují každé jinak, i latkace se může rozvíjet v každém jinak, mimi může z jednoho lépe sát, lépe se přisávat, takže poměr mezi prsy neřešte. Pokud je technika správná a přesto jsou bradavky bolavé, pálí, bolí a pálí i mezi kojením, nebo jakoby svědí a mohou být bělavé, svědčilo by to opravdu o kvasinkové infekci. Citrovital či Canesten, před kojením otírat. Nejíst sladké, hodně větrat, nenechávat ve vlhkém teple. Ulevit by se Vám mělo ihned, celková léčba cca týden. Pokud by nepomohlo, může jít o bakteriální infekci, pak je třeba k lékaři pro předpis na Bactroban. Držím palce.

emin
10. kvě 2015

@lendulos Chápu, to je velmi časté a úplně normální. Tou potřebou myslím frekvenci i délku kojení. Každé miminko má jinou. To, že se probere při uložení do postýlky je prostě tím, že u Vás se jí líbí víc 🙂, miminka velmi dobře vědí, co je pro ně dobré a co chtějí. Teplo, náruč, vůně kůže, vůně a chuť mléka, to vše mu dává jistotu a bezpečí a pocit, že svět je dobré a vlídné místo 🙂

marketa11112
10. kvě 2015

dobry den , prosim o radu.
@emin - mam nedonoseneho chlapecka, ted jsou mu 4,5 mesice. nejdříve byl na odstrikanem mleku , ve trech týdnech jsem zacinala kojit, po ctrnacti dnech uz byl plne kojeny. to ale nevydrželo dlouho. když mi přes den zacal plakat hlady ( opravdu vycucal poctive obe prsa a ještě chtěl , z prsou jsem uz nikdy nic neodstrikala ani odsávačkou, ani rucne ) , zacala jsem prikrmovat lahvičkou . v noci maly preci jen uz trosku spi, tak to jde. ale přes den jsem dokrmovala nejdříve 2 x denne, ted uz 4 x denne. prsa se mi proste nenalevaji, maly chvili cuca, pak hleda a rve a odstříknout uz opravdu nic nejde. zkusila jsem 2 dny jen kojit, ale maly porad plakal a na vaze zhhubl. tak jsem opet rikrm dala. vcer kojim aposledy tak v 19.00 před koupanim, po koupani dostane lahvičku, pak se budi dle toho jak usne mezi24 a 2 ranni a to kojim z jednoho prsa, po trech hodinách z druhého( tedy ve 4-5), pak prostridam ještě jednou ( cca 7 a v 9). v deset uz jeci jako tur a musim dat lahvičku. pres den to stridam. nemusim prsa nabízet, hleda je sam, od jidla, prdiku, po uklidneni, chce je ,s tim problém není. ale proste nevim jak to udelat, aby mlicka bylo vic. strasne me to mrzi, bojuji o mlicko od porodu, vim, ze je to pro malého to nejlepší. vyzkoušela jsem emulips, gravimilk, homeopatika, jim tucne mlecne výrobky, piju caro, kojici caje, necvicim, nedelam tezkou praci na zahrade ( vlastne ani jinou, s nasim zavislackem to není mozne). prsa stridam při kojeni i několikrát, maly spi v postýlce jen od te 21 do 2 hodiny rani pak uz se mnou na gauci, přes den je téměř porad u me na ruce -- jinak jeci. do satku ci nosítka nesmí - cvičíme vojtovku, moc zaklani hlavicku...... proste uz me nenapada co delat. strasne rada bych se s tim ještě poprala, porad si rikam ještě alespoň chvili, kojeni si uzivam a maly dle toho jak ze me rve tricko i podprsenku také...... muze to byt malymi prsy? mam b-cka po porodu s e mi téměř nezvetsila, v noci s emi krasne nalejou, naplni a jsou tezka a maly si to uziva a cuca jak o závod, ale nevim , proc s e mi to nedari ani k ranu a ani přes den...... je ještě něco , co by mohlo pomoci? budu vdecna za kazdou radu -- tedy pokud vůbec nejaka je.jsem stastna , ze jsme to dotahla az sem, ale chci jit ještě dal....strasne me to uz ale ubiji, je to neustaly boj....a tonemluvim o tom, jak malého trapi prdiky, presto, ze si opravdu hodne hlidam stravu a vic věci nejim, nez jim.
jinak když jsem s malym odchazela z nemocnice, byl mu mesic a pul, vazil 2330 g. bylo to ještě mesic před terminem porodu. lékařka i sestry mi tvrdil, ze mam tak malo mlicka, ze kojit plne nebudu, ze budu rada, když maly vycuca něco malo. no a ja s e rozkojila. jenze to pil 40-tky. dnes vim, ze když mam hoodne plne prso v noci, je tam i dost přes 100 - vku - v jednom , přes den ale v prazdnych, a to mu musim dat obe, je třeba jen 80 a to pak klidne vypije dalších 60-80 z lahvičky. jinak proste place hlady......... cely den vlastne resim jen jidlo malého......... je ještě nejaka nadeje?
jsem proste ta, co chtěla kojit, co doufala, ze z ni mlicko bude strikat a ono nic........tedy moje mamka kojila jen 3 tydny, svagrova mesic, tak to jsem je předstihla obe..... 🙂)
je mozne, ze mi to stizil predcasny porod? preci jen o 9 tydnu dřív rodit. telo třeba není pripravene na laktaci... ja uz nevim, ... asi vymyslim nesmysli... ale ja tolik chci kojit.... dekuji

stromeckova
11. kvě 2015

@emin
Rozumím, je mi to jasné, rozdíl mezi kojením a odsáváním, já odsávala pro kontrolu jestli opravdu ubylo..musím říct, že po dvou dnech, co jsem antikoncepci nevzala, vrací do normálu. Sama bych nevěřila, co můžou udělat dva prášky antikoncepce ☹

ladyhacek
11. kvě 2015

Dobrý den malý měl zelenou stoličku což vím, že je alergie na laktózu a na nějaký čas bych měla vynechat veškeré mléčné výrobky a prý i vejce. Ale rohlíky také obsahují mléko a vejce že? Myslíte, že je opravdu nutné vše vynechat - malý měl stoličku zelenou jen 1x v noci a já měla včera dva dorty se šlehačkou a dnes ráno už bylo zase vše v pořádku.
>Mám se na týden vzdát všeho mléčného nebo stačí jen ubrat?

A jedna zásadní otázka 🙂 > malý saje třeba jen 7-10 minut a pak už nechce (trochu se i vzteká) když ho přiložím k druhému prsu tak tak si ještě ,,cucne´´ ale jen třeba 2 minut - na šestinedělí měl váhu dobrou . jen se mi nechce věřit, že mu to stačí. Přes den chce třeba za 1,5 - 2 hoďky (pokud nejsme v kočárku) a přes noc vydrží 3 -4 hodiny.
>Když přibírá mám ho v noci budit? (jednou mi spal i 5 hodin), má teď 7 týdnů

Děkuji

ren_ca
11. kvě 2015

Dobrý den, měla bych na Vás prosbičku, máme 20 denního chlapečka, (po spinálním císařském řezu, narozené v 36+ 3 tt), snažíme se o kojení, malej se přisaje krásně, sací reflex má taky dobrý, kojíme přes silikonové kloboučky, samotnou bradavku si ještě nedokáže uchopit.. V tom by nebyl problém, když ho nakojím dopoledne a k polednímu, tak dokáže vydržet spát 3 hodiny, než se začne probouzet hlady, odpoledne je to však horší, po kojení se většinou vzbudí už po hodině hladovej a je vidět, že mu to nestačí... Kojíme cca 20 min, jenže jsou dny, kdy by mu i hodina byla málo, což mi přijde už moc dlouho, i přesto je pak hladovej .... :/ Občas na noc už dáváme příkrm,třeba jen jednu dávku, aby nebyl pořád hladovej, pak kojíme.... ( V mém rodě máme problém s kojením, moje máma sice mléko měla, ale nedostačující, tudíž nás kojila cca týden a bráchu 14 dní, její mamka, to měla taky tak a sestřenka taky dlouho nekojila kvůli tomuto problému ... ) Každopádně je mi divné, že občas kojení postačí na dobu 3 hodin spánku, ale v odpoledních a večerních hodinách je mu mé mlíčko nedostačující... Poradíte zda by se mohlo jednat též o rodinný problém, či jak to zjistit nebo zda-li existuje nějaký způsob jak mlíčko posílit ?? Případně, zda je to normální?? Moc děkuji.

zuzka3112
11. kvě 2015

Ahojky, potřebuju se poradit.. Prcek má 6 týdnů a posledních 14 dní bojuju s kojením. Respektive mléko jde do háje a tu trošku, co jsme mívala, tak mi vyblinkal... Aby nebyl hladový, musela jsem sáhnout po příkrmech. Bylo to už dosti úmorné, ale hlady ho přece nenechám. Procházím různé rady a diskuse, jak zachránit kojení a "obnovit" tvorbu mléka. Při odstříkání odstříkám z každého max 30ml a to je hrozně málo. Do dalšího kojení se mi ani nestihne vytvořit ta troška a čekám třeba šest-sedm hodin.. Snažím se přikládat, co to jde, ale malý se u toho děsně vzteká. Nejde o to, že by byl zblnutý flaštička/prso, obojí mu jde krásně, ale když dojde mlíčko v prsu, je děsný randál... Moc bych chtěla dál kojit, ale nevím, jak přesně to nastavit znovu... Objednala jsem si teď kapičky Emulis Anýz na podporu tvorby mléka a navíc by mohly pomoct s trávením malému. Jinak s pitným režimem problém nemám, normálně piju kolem 2-2,5l vody denně (sirupům a jiným srajdám nefandím dávno)... Pila jsem i kojící čaj a fenyklový čaj, ale žádný výsledek se nedostavil, alespoň mě se zdálo.. Prosím, poraďte. Přes den prd stejně udělám, s malým se mazlím, pokládám si ho tělo na tělo. Jednu dobu už jsem si myslela, že to fakt vzdám, ale pořád se to ve mě láme, že nechci. Ráda bych, aby kojení pro nás byla zase radost. Děkuju Zuzka

puci83
11. kvě 2015

Dobrý den,
chtěla jsem se poradit. Posledních pár dnů, my 2 měsíční dcera pláče po kojení, když si má odříhnout. A to nezáleží na čase, jak dlouho ji kojím. Ať to je 15 či 20 minut. Ale že by byla nějak moc pokakaná, to ne. Setkala jste se s tím někdy? Děkuji moc za odpověď.

emin
11. kvě 2015

@stromeckova Tak to je dobře. Není to poprvé, co se s tím setkávám. Bylo by dobré o tom napsat do různých skupinek o kojení, aby maminky viděly konkrétní příklad.

emin
11. kvě 2015

@ladyhacek Dobrý den. Nebuďte, nenuťe pít déle, nechte to na něm. Vše jde velmi dobře, tak si užívejte kojení a maminkování. Kvůli jedné zelené stoličce nevynechávejte mléčné výrobky. Zelená může být i z jiných důvodů, takže by to bylo zbytečné. Zbystřete, kdyb se to často opakovalo a ve stolici byl hlen. Jinak je vše OK.

puci83
11. kvě 2015

emin@dobrý den,
chtěla jsem se poradit. Posledních pár dnů, my 2 měsíční dcera pláče po kojení, když si má odříhnout. A to nezáleží na čase, jak dlouho ji kojím. Ať to je 15 či 20 minut. Ale že by byla nějak moc pokakaná, to ne. Setkala jste se s tím někdy? Děkuji moc za odpověď.