Má kojení dopad na psychiku?

martule20
12. únor 2009

Tak nevím, jestli sem tohle téma zrovna patří, ale snad mi ho tu holky kontrolorky 🙂 nechají.
Zajímalo by mě, jestli může mít kojení dopad na psychiku. Kojím už 11 měsíců, poslední dobou
už jen večer, cca 2x v noci a ráno. Byla jsem pořád v pohodě, ale posledních 14 dní mám pocit, že
se zblázním. Jsem jako vyměněná ☹ Já, věčný pohodář jsem vzteklá, protivná, házím věcma,
kopu do zdi, brečím a vůbec mě všechno hned vytočí. Před malou si dávám pozor, když přijde
krize zhluboka dýchám a snažím se na ní mluvit klidně nebo prostě odejdu do vedlejší místnosti,
ale když si třeba nechce čistit zoubky, dělá blbosti u jídla nebo nechce spát, jsem vnitřně úplně
nepříčetná. Nevím, co se to děje, nikdy jsem podobné stavy neměla a když, tak jen jednorázově.
Možná jsem zralá na psychiatra, možná jen případ pro obvoďáka, třeba chybí tělu nějaké důležité
látky, vitamíny... Vážně nevím, už jsem zoufalá. Nechci být máma semetrika a nepříčetná manželka, pomooooc!

mallorry
12. únor 2009

martule nevim, zda to je kojenim, ale chci te uklidnit, ze toto mam i ja... 😀 😀 😀 😅 🤐 jako do zdi nekopu a nebrecim, ale jsem vic na nervy...ale ja to pricitam tomu, ze je to proste narocne to materstvi, kdyz je clovek s mimcem furt doma a ze je na me vlastne zatim total zavisly, ze vlastne nemuzu nikam jit na delsi dobu a tak...
mozna by pomohlo, kdyby ti malou nekdo casteji hlidal a ty sis orazila, abys vypadla z toho stereotypu...abys mela cas jen na sebe a nemusela na malou myslet...aspon par hodin tydne 😉

ria80
12. únor 2009

No já už jsemdocela zasloužilá kojná 😀 a nic takového.Myslím,že kojením to není,spíš jak píše mallory,celková vyčerpanost z mateřství.Taky jsem někdy na nervy,ale kojení to nepřičítám.

martule20
autor
12. únor 2009

Ahoj Mallory, uf, tak to jsem si oddychla 😀 Já samostatný program sice mám, ale nevím, co je špatně.
Když je manžel doma (jeden týden 2 dny, další týden 5 dní), snažím se mu malou na 2 hodiny převelet
a vyrazit pryč. Chodím na spinning, na masáže, do sauny, cvičím doma a do toho dvě hodiny týdně učím.
Člověk by řekl, že bude odpočatej a spokojenej... Někdy si říkám, jestli jsem to nechytla za špatný konec
a jednoduše si toho nenabrala moc ☹ Protože když je manžel doma jen st, čt, tak naše dny vypadají tak,
že ráno manža nakoupí, já si zacvičím, uděláme větší úklid, oběd, po obědě uklidím kuchyň, pak hodinu
učím a pak odcházím na spinn nebo do sauny. Po návratu už se chystáme na spinkání, takže znakovka pro
prcky v TV, koupání, kaše, ukládání ke spánku... Večer dohánění toho, co se běžně nestíhá a přijde mi, že
veškerý rodinný život jde v těchto dvou dnech nějak stranou, i když jsme spolu... Na společné procházce
jsme nebyli už hodně dlouho, protože když je manža doma, tak během jeho procházky s malou já doma
učím ☹

mallorry
12. únor 2009

martule no mozna jo covece...sice delas hodne pro sebe a ses bez male, ale pak az usne, tak to chces dohnat a vlastne si jakoby psychicky neodpocines a ses na nervy z toho, ze musis uklidit a neni uz cas na film nebo tak...
tak to mam nekdy i ja, ze kdyz se pres den flakam tady na konovi, tak to pak vecer dohanim a jsem na prasky... 🙄 😨
mozna v tydnu to tak nech, ale o vikendu si zkuste s manzelem udelat cas i sami na sebe...to by taky mohlo pomoct...kdyby i pres den treba babicka pohlidala a vy se koukli na film nebo zasli na obed 😉

mallorry
12. únor 2009

nebo proste kdyz ma manzel volno, tak neuklizet a nevarit...a vyuzit jeho volno pro rodinny den jakoby...tzn. zadne cviceni, muceni, vyvarovani, poklizeni, saunovani a podobne...ale udelat vylet, nebo prochazku, nebo jit na obed, nebo jen tak blbnout doma...? 🙂

martule20
autor
12. únor 2009

Ty jsi zlatíčko! 😵 Něco na tom Tvém nápadu bude! Tak já si to přes noc nechám ještě uležet
v hlavě a zítra to předložím manžovi jako návrh 🙂 Ono to bude určitě lepší až bude tepleji, to pak
jezdíme po výletech a je to veselejší, teď přes zimu se tady nic moc extra s prcky dělat nedá 😒

mikulka
12. únor 2009

martule, obdivuju, kolik toho stíháš. Máš toho moc, holka, uber. To by byl vyčerpaný každý. S kojením to ale asi nemá co dělat.

mallorry
12. únor 2009

martule uvidis, uzijete si sebe samotny, uklid pocka...to u nas taky funguje...ze vypadnem na prochazku, nebo na nakupy, nebo nekam na navstevu a je mi lip...(ale pak prijdu dom a mam zas zachvat uklizeni 😀 😀 😀 😀 🤐 )....a jak bude teplo, tak to bude uplne pohoda, to mas recht!!! drzim palce!!!

martule20
autor
12. únor 2009

Holky, děkuju!!! Asi mi fakt chybí střízlivý, nezávislý názor. Vždy mi ho poskytovala
kamarádka, ale poslední dobou toho má sama nad hlavu - práce, nový přítel...,
takže se vídáme málo a ten "hromosvod" a vrba v jednom mi citelně chybí.
A když není manžel doma, tak prostě ty emoce nemám komu svěřit a kde je
ventilovat 😢

mesulka
12. únor 2009

Ahoj Marti 🙂
Nevím, jestli tě to uklidní, ale já mám to samé 😀 Víš, taky pořád kojím 😅 , ale nevím, jestli je to tím. Prostě občas cítím, že je toho na mě moc, občas mi ujedou nervy a jsem hnusná i na malou a pak se jí jen pořád omlouvám...Zkouší na mě všelijaké blbinky, když má spát a já jsem pak na ni hnusná a pak si to zase vyčítám...Nejhorší je, že ona se na mě pak vždycky tak podívá těma velkýma očima, řekne Mami malááá, pohladí mě a dá pusu, to si pak uvědomím, jaká jsem kráva, že mám takovou úžasnou dceru a nedovedu si to v hlavě vyřešit sama a zbytečně to přenáším do vztahu s malou. Teď jsem se do toho pěkně zamotala 😅
No taky si říkám, že je to kojením a nebo že mi chybí vitamíny a tělo už nezvládá, přece jen jsem se už skoro dva roky pořádně nevyspala, jsem na všechno sama a po celém dnu toho mám prostě až nad hlavu. Takže si spíš myslím, že je to celkovým vyčerpáním. U tebe bych taky viděla jako pomoc to, že si ubereš práci, přestaneš se honit a budeš si užívat volné chvilky s manželem a Eli 😉
Měj se 😉

timbouctou
12. únor 2009

martule20 - já mívám tyhle stavy když naopak nějaký kojení vynecháme 😅 No ale řeknu ti, že nabrat si toho tolik jako ty, tak už mě dávno odvezli. Když malej přes den chrupne tak neváhám, taťka netaťka a zalezu taky. Jinak by mě to jeho noční bugření dávno udolalo.

martule20
autor
13. únor 2009

mesulka: Leni, já vím, jsem nevděčná. Ty máš proti mně situaci o tisíc procent složitější a taky to zvládáš.
Obviduju Tě, vážně! A moc Ti držím palečky, ať jste s Terezkou spolu moc, moc šťastné!!!!!! Jsi skvělá máma a máš právo na to, aby Ti nervíky občas ujely. I když si to ani jedna z nás na holkách vylévat nechceme ☹ Terezka je sluníčko a určitě je to zrovna ona, kdo Ti dodá tu pozitivní energii, kterou nejvíc potřebuješ!
S kojením jsi taky borka, já už jsem rozhodnutá, že pokud to ještě ten měsíc ustojím, tak skončím lehce po
prvních narozeninách. Pokud by to fakt nešlo a měla jsem být pořád takhle vyčerpaná, tak to prostě utnu
dřív.
A nad tím svým režimem se zamyslím, slibuju! 😉

timbouctou: tak to mě nenapadlo! Že by tělu to kojení chybělo? 😅 No prostě přehodnotím své
aktivity, koupím si zatím nějaké kvalitní vitamíny a až přestanu kojit dám tělíčku důkladnou detoxikační
kůru a budu odpočívat, odpočívat a odpočívat. Snad to i ta naše treperka ocení 🙂

alishia
13. únor 2009

ja nekojim a jsem psychous taky.) ale to bude asi mnoiu, proste sem hysterka. Vcera sem delala manzelovi spagety s masem a bolonskou omackou...v kastrolu se mi varily spagety a na panvi sem mela tu omacku s masem, a on me tak vytocvil, ze sem vzteky obratila tu panev do tech vroucich spaget, zarvala na nej ze je kreten a bouchla dvermi. a takovyhle sceny mam dost casto. pak mam spatny pocit ze sem spatna mama, a delam zbytecny sceny:( manzell uz me zna, ale bojim se aby ot nemelo nejaky vliv na vojtiska.

bolk
13. únor 2009

Ahoj, hele zkus si nechat udělat rozbory na štítnou žlázu. Já taky plně kojím a už před otěhotněním jsem měla vyšší funkci. Bylo to úplně šílené a hlavně na psychiku, Taky jsem byla jako vyměněná. Otěhotněla jsem ve fázi, kdy mi to doktoři snížili, i když mi to ještě nedoporučili. No a ted plně kojím, ale zase se mi to rozjelo.Doufám teda že ne až tak moc, abych musela přestat.

martinka79
13. únor 2009

Ali hele to chce relax. odpočinek vypadnout ze stereotypu. udělej si nějakou radost. 😀 výbuch no a, ale né často. já jednou když jsme s MM byla krátce se tak našvtvala, že celé jídlo v hrnic letělo z okna. jelikož on se koukl a jako no maminka to dělá tak ataj..... a bylo šup na sídlišti z 3patra 😀 😀 😀
jsme spolu 11let a smějeme se tomu dodnes.

martinka79
13. únor 2009

martule20 víš že to kojení tomu přidáví, jelikož odcházejí všechny energeny a výž. latky z těla a ono 11měs. intenzivity tomu vážně přidá. klamarádce porsdila lékařka hodně dopňkové stevy na vlákninu a živiny a nakonec vitamíny a doplněk strany pít zelený ječnem. 😒 to bude v poho. 🙂

mallorry
13. únor 2009

alishia, tak ted sem se od srdce zasmala 😀 😀 😀 😀 😀 jako ja sem taky psychous, ale tohle jsem jeste neudelala...tak sem rada, ze me vylevy sou prumerne 😀 😉

mallorry
13. únor 2009

marti taky dobry s tim kastrolem 😀
ja chci kojit max 9 mesicu...uvidime no...

martinka79
13. únor 2009

mall no tak a už nikdy více. žásdné rozbíjení a ničení pročistil se vzduch hned na začátku vztahu a už jí vše a sám vaří a je to poklad k neprodání. 🙂

kacka.va
13. únor 2009

já to mám taky 🙂, ale přijde mi, že je to prostě celková únava, jak malou musím hlídat, kde leze, u čeho se zrovna postavila a nemám čas na sebe. Zkoušeli jsme, aby chvíli hlídala babička, ale zatím to nejde, takže se v tom plácám a taky mi občas pěkně ujedou nervy.

bonparka
13. únor 2009

chci se vás holky zeptat, už teda kojím jenom jednou denně, ale od začátku jsem měla při kojení děsný splín...jako by se mi hormony zhouply a udělalo se mi od žaludku špatně a naskočila depka...jenom po dobu kojení a pak to zase přešlo...myslíte, že je to možný?

dagina
13. únor 2009

Ahojky, teda, zrovna jsem narazila na diskusi o padání vlasů po porodu a teď toto 🙄 . To mě teda čekají věci. Vyčerpaná se někdy cítím už teď, ale ještě to je asi v rámci možností dobrý, teprve si zvykám na mateřství, bude asi ještě hůř, ufff. Pamatujete si holky kdy vám ty depky začaly???? Kojení si aztím užívám, malou hltám pohledem a ona mě..., ale jak to bude za pár měsíců..., těžko říct.

bonparka
13. únor 2009

já mám pocit, že to nikdy nekončí...my máme 4 měsíce a začínají zoubky, to je taky paráda...ale důležité je vidět to pozitivně... 😅

holly1
13. únor 2009

Ahoj, no taky se přidám. To je jak diskuze pro mě dělaná. Taky na tom nejsem psychicky nejlíp. Vytoužené miminko, začalo to všechno moc hezky a plány byly veliké - jak budu vše hravě zvládat. Teď to vypadá tak, že sice kojím, ale s velkými problémy (bojkot) a denně se musím sama hodně přesvědčovat, abych to ještě vydržela. Manžel je úžasný, pomáhá se vším, ale žádný společný život nemáme. Vše se točí jen okolo miminka. Babička nabízela hlídání, ale skutek utek. Žádný čas pro sebe, maximálně společná procházka a stejně se bavíme jen o malé. V hlavě si pořád přehrávám to naše kojení, strašně mě to trápí. Držím se celý den, ale večery jsou u nás dost náročné, a to už někdy vybuchuju... pak mě to strašně mrzí. Ale vidím, že nejsem sama. Asi bychom se měly všechny naučit semtam naše povinnosti přehrát někomu jinému (ale ne manželovi) a pak si s naším chlapem udělat opravdu chvilku, která bude patřit jen nám dvěma. Já v sobě ještě to všechno hodně dusím, manžel tohle ani neví, jak se trápím, o to je to pak těžší. No mateřství je opravdu dřina. Snad to ale zvládneme....

holly1
13. únor 2009

bonparka, můžu se zeptat, proč už kojíš jen jednou denně? Nemáš mléko?

bonparka
13. únor 2009

holly - o společném životě si nechávám zdát, manžel odchází do práce ještě když spím a vrací se kolem 19-20, takže malého i sama koupu. kolem 9 jde spát a potom už je manžel tak vyřízený, že v 22 většinou usne u televize...takže paráda...to ti řeknu, to jsme rodinka ☹

holly1
13. únor 2009

myslím, že to je všechno tím, že nemáme kde čerpat energii a nový vítr do plachet; přitom spoustu energie ze sebe vydáváme - nejen kojením, ale tím celým kolotočem kolem miminek. Takže by to chtělo asi zkusit něco, čím bychom i my nějakou energii získaly.

martinka79
14. únor 2009

holky musím vás povzbudit bude líp... 🙂 děti sice energii vytahutí, ale potom ji i dávají. Já se naučila odpočívat a relaxovat když prdelín spí. a večery jsou jen a jen naše MM+JÁ. je to prima moc krásné. vždy mu vyprávím co se dělo a nědělo klidně si postěžuji a on má na vše altr. název a povzbuzení. popíjíme víno, baštíme dobrůtky, malá masáž, film. i to je úžasné
Váže to bude jen ajen fajnovější. Držím vám palce ono být rodičem je tak těžké a nikdy nejsme dokonalý a učíme se stále. 🙂

martinka79
14. únor 2009

až vám miminka malinko povyrostou tak si naplánujte vždy několkát do měšsíce nějaké super akce. společný oběd, večeře. my tedy chodíme i s dětmi a je to fajn. 🙂

eliotka
14. únor 2009

Holky, u nás se taky vše točí kolem mimi. Od rána do pozdního večera. taky nemám čas na nic a s manželem společně taky ne. Ale říkám si, že je to teď. Až bude mimčo větší, budeme toho víc stíhat a i nějakou zábavu užijeme, ne? Jak píše martinka... Jsem taky hodně vycuclá, spím někdy, když spí mimi, takže to je takový divný život.