Má kojení dopad na psychiku?

martule20
12. únor 2009

Tak nevím, jestli sem tohle téma zrovna patří, ale snad mi ho tu holky kontrolorky 🙂 nechají.
Zajímalo by mě, jestli může mít kojení dopad na psychiku. Kojím už 11 měsíců, poslední dobou
už jen večer, cca 2x v noci a ráno. Byla jsem pořád v pohodě, ale posledních 14 dní mám pocit, že
se zblázním. Jsem jako vyměněná ☹ Já, věčný pohodář jsem vzteklá, protivná, házím věcma,
kopu do zdi, brečím a vůbec mě všechno hned vytočí. Před malou si dávám pozor, když přijde
krize zhluboka dýchám a snažím se na ní mluvit klidně nebo prostě odejdu do vedlejší místnosti,
ale když si třeba nechce čistit zoubky, dělá blbosti u jídla nebo nechce spát, jsem vnitřně úplně
nepříčetná. Nevím, co se to děje, nikdy jsem podobné stavy neměla a když, tak jen jednorázově.
Možná jsem zralá na psychiatra, možná jen případ pro obvoďáka, třeba chybí tělu nějaké důležité
látky, vitamíny... Vážně nevím, už jsem zoufalá. Nechci být máma semetrika a nepříčetná manželka, pomooooc!

martule20
autor
14. únor 2009

eliotka: No, ono je to určitě veselejší, když mimi povyroste, už je s ním sranda, vypráví Ti, objímá Tě, pusinkuje... 🙂 Ale na druhou stranu, jakmile začne lézt, už se nezastavíš a doma už neuděláš přes den vůbec nic 😀 Ale určitě jsou potom i ty výlety veselejší, protože vidíš, jak to všechno vnímá a komentuje 😉 Je těžký
najít si čas jen pro sebe s manželem, když večer padáš únavou a doháníš úklid, který přes den nestíháš. Navíc, když jsou babičky daleko... Ale rozhodně to stojí zato! Taky s těmi společnými chvilkami bojuju, ale rozhodla jsem
se, že s tím něco udělám!!! 😉

martule20
autor
14. únor 2009

holly: Ani nevíš, jak moc Ti rozumím!!! Taky si některé večery, kdy není manžel doma sama probrečím ve
vaně a zoufám si 😀 Ale máš pravdu, je to všechno o tom učení! Naučit se zavírat oči před nepodstatnými
věcmi, dělat jen to opravdu důležité a zbytek odsunout až na chvíle, kdy pohlídá babička nebo náhodou zbyde
čas 😉 Martinka79 to má vymyšlené úžasně! To se mi vážně líbí!

No ale stejně... Pokud máte některá tip jak tu energii zase dobít, sem s ním!!!! 😀

eliotka
14. únor 2009

No právě, kde brát energii?

timbouctou
14. únor 2009

já vás čtu a vůbec to nechápu... proč si přes den s malými nelehnete? Jim s vámi bude mnohem líp když budete odpočinuté a ne pořád na nervy. A kojení... já kojím skoro 13 měsíců, sice od 9. měsíce jen dvakrát denně ale zato 3-4krát v noci. A energie mám dost, to přece nevadí když není stopro naklizeno, hlavně že je Alex šťastnej a spokojenej. Sice máme s přítelem sex jen asi 2x do měsíce, ale oni chlapi to vydržej. Je rád, že má veselé dítko, usměvavou ženu a teplou večeři. A taky je celý dny v práci, někdy odchází v pět ráno a vrací se kolem 23 večer.

prostě si myslím, že není důležité zvládat všechno, ale hlavní jsme miminko a klidná mamina.

mallorry
14. únor 2009

timbouctou, to mas sice pravdu, ale proste zase se musis vzit do tech maminek, co proste maji rady naklizeno no...proste sme takove povahy, aspon ja, ze kdyz nemam jakz takz uklizeno, tak sem na nervy...bohuzel...takze u nas funguje to, ze si proste uklidim, at sem klidna a pak je zabava...
k tomu sexu, sice to chlapy vydrzej, ale zase ten sex hodne partnery sblizuje a pomaha na uvolneni napeti prave mi prijde...takze je fajn, kdyz ma na manzela clovek vic casu, nez jen par hodinek vecer, kdyz malej usne...

ale je fakt, ze clovek se musi povnest trosku a neresit kraviny...i manzel mi rika, ze proste ted mit naklizeno furt mit nebudu a az malej poleze, tak at zapomenu...ja to vsecko vim, ale kdyz malej usne, tak du uklidit, aspon trochu, bo bohuzel, kdybych tu mela bugr jak v tanku, tak v klidu byt neumim 😔 😀 😖

timbouctou
14. únor 2009

mallory - no hlavně by chlop mohl mít trochu víc času na nás, že jo.. 😅 No náš malej chodí, a to ti řeknu, že je to síla. To na úklid opravdu můžeš přes den zapomenout 😀 Zvlášť až taky bude chtít sám jíst, my budeme vyhazovat koberec a kupovat nový až přestane lítat tvaroh a jiné lahůdky 😀 😀

kacka.va
14. únor 2009

timbouctou, třeba proto, že mě malá spí tak 20 minut, takže než bych usnula, tak je ona vzbuzená, takže čerpat přes den energii u mně nepřichází v úvahu :(. Kojení mi ani tak nevadí, ale jak malá začala lézt a stavět se, tak to je fakt mazec. a uklízecí maniak rozhodně nejsem 🙂

mallorry
14. únor 2009

timbouctou, to bude super, aspon bude celej novej obyvak, koberec, sedacka a tak 😵 😵 😵 😀 😀 😀
je fakt, ze malej usne a ja nez usnu, tak je to dvacet minut a za chvilu on uz vstava, takze ja sem rozespala a je mi hur, nez kdybych spat nesla, to je fakt

timbouctou
14. únor 2009

tak to máte blbý, Alex když už usne tak to má aspoň na hoďku, a já jak jsem nevyspalá z noci tak usínám do dvaceti vteřin 😀 Ale nemám pocit, že bych byla nějak na prášky ani když spát nejdu. Ono se to vždycky nepovede, že jo, buď vařím nebo courají návštěvy... Nebo moje máti, ta to má v pohodě, vždycky, ale opravdu vždycky jí vyjdou různý pochůzky po městě na dobu, kdy malej spí, takže ta její hyena tam ječí a vyje jak zjednaná. To pak ani náš lenošek neusne, spí pozdě a pak šííííleně protivný... 😠

kacka.va
14. únor 2009

mně když usne na hoďku, tak to už musí být, to mám doma posvícení 😉. Jinak já to mám jako mallory. Pokud bych šla spát třeba na půl hoďky, tak jsem pak víc unavená a ospalá, než když spát nejdu.

mysinka
14. únor 2009

Timbouctou...občas si s prckem zalehnu, ale většinou, když spí, potřebuju se učit nebo něco popracovat (ne úklid) a s ním to opravdu dělat nejde ☹ Když chci výjimečně mít naklizeno a navařeno, dělám to s bdělým prckem uvázaným na zádech 🙂

A jinak si myslím, že kojení na psychiku dopad nemá, to spíš ta celková vyčerpanost...mrňous se mi v noci budí co 2h, když rostou zuby, pak i častějí 😝 Ale nechci to zakřiknout, zdá se , že se blýská na lepší časy...už 2. noc po sobě spí na první zátah víc jak 3h... 😵

mallorry
15. únor 2009

mysinka proboha, ja myslela, ze starsi deti spi celou noc!!!!!!!!!!!!! 😔

mesulka
15. únor 2009

mallorry - stačí když řeknu, že díky kojení je naše malá vzhůru i pětkrát, když má "dobrou" noc? 😀 😀 😀

timbouctou
15. únor 2009

mysinka - my taky zubatíme, rostou nám stoličky 😝 je to nářez. Chuděrka, měl teď skoro týden na levé straně strašnou bouli. No dnes snad bude líp, ráno už to měl prořízlé.

mallory - to jenom děti maminek, které je nutí usínat samotné, víš? Já bych to psychicky nezvládla, nechat Alexe plakat několik dní po sobě, jen proto, abych mohla říct že mám samostatné dítě. Víš že některý mámy tohle dělaj i tříměsíčním dětem?
No abych nebyla nespravedlivá, náš prcek spal celou noc skoro dva měsíce, právě než začaly ty zuby, někdy od 4. do 6. měsíce. A to byla i doba, kdy usínal sám, ale proto, že chtěl. Chvilku si něco broukal, porozvazoval šňůrky od mantinelu a usnul 🙂

mysinka
15. únor 2009

Mallory, ano, 10leté děti už většinou opravdu spí celou noc 😀 😀 😀

Timbouctou, souhlasím, taky bych nenechala prďouse řvát...i když občas solidně padám na hubu 😔 Jediné, o co se v nezubových obdobích snažím je, aby se kojil nejdřív po 3h... tak do 1h v noci se daří, pak jsem tak mrtvá, že vystrčím cicku na první zabékání, nemám sílu se zaobírat uspáváním a tak všelijak 😉

A bohužel, některé mámy to dělají i mladším než tříměsíčním dětem 😔 😝 😠

mandarinka
15. únor 2009

Proč si myslíte, že když dítě spí samotné v postýlce že musí brečet? Moji kluci spali od narození sami v postýlce a nebrečel ani jeden.....

majenka
15. únor 2009

Ahoj holky, tak já jsem také přesvědčená o tom, že kojení na náladu vliv nemá. Kojím cca 5x za den a minimálně 5x v noci (ale to musí být dobrá noc 😀 ) a jsem v pohodě.

A čerpání energie...tak mě teda párkrát pomohlo si s malou zdřímnout přes den, i když třeba jen na 20 minut. Ale největším pohonem jsou káva (ráno k snídani) a sladkosti. Bez sladkých snídaní bych nedožila večera 😅 . Upeču si bábovku a mám jí sotva na 2 dny. Jakmile si nedám sladkou snídani, tak už jsem u oběda utahaná jako kotě a odpoledne musím do krámu pro tabulku čokolády. Akorát je to návykové, takže se děsím toho, až přestanu kojit (ale to bude bůhvíkdy), jak to zvládnu omezit, aby nepřibírala 😀 . Zatím si užívám, že se můžu cpát ve dne i v noci 😉

mallorry
16. únor 2009

holky, Davidek teda spinka v postylce od narozeni 😕 protoze trpel na prdiky a nepomahalo vubec nic, ani kdyz si ho clovek vzal k sobe do postele, ani kdyz ho choval, proste nic, takze jsme v noci porad chovali a kdyz zabral na ruce, dali sme ho do postylky....myslim, ze byl spokojenej, mel svuj prostor a svuj klid...i ted si myslim, ze kdyby s nama spal v posteli, tak bychom ho budili, bo ho budi i nase prevalovani a prikryvani perinama...a nemyslim si, ze je na tom teda nic spatnyho 😕

s brecenim....ja teda ted v patem mesici zacala delat to, ze ho pres den ucim usinat v postylce samotneho...ale on nerve hodinu, on si obcas knourne, obcas trosku place, ale ja tam chodim co tri minuty ho uklidnit, pohladim, sedim u nej a jak se uklidni, odejdu...a on usne...a spi mi lip nez v kocare...a nemyslim si, ze jsem zla nebo spatna matka...ja ho jen proste nemuzu trikrat denne pres den uspavat hodinu v ruce...on proste jen tak nezabere...takhle ho davam ve stejny cas do postylky a on uz vi, ze se ma spinkat, nekdy usne hned, nekdy knoura, nekdy place....ale nenechavam ho vyrvat, nebo uplne vycerpat do spanku, to ne, to ho vemu a pochovam a za chvili polozim a on usne...

mallorry
16. únor 2009

a vecer usina bez problemu, bez place

mallorry
16. únor 2009

jen abyste me dobre pochopily....maleho jsem vzdy uspavala ve vaku, tzn. ze jsem ho dala do vaku a chodila pul hodiny i hodinu po byte...jakmile jsem ho polozila, byl vzhuru, proto jsem se jednoho dne rozhodla zacit ho ucit usinat samotneho...bo jsem nedelala nic jineho nez chodila a uspavala jsem ho, a jak byl vetsi, tak se v nem uz kroutil a bylo mu tam nepohodlno...
kdybych mela dite, ktere mi usne na ruce do peti minut a pak ho polozim a spi dal, tak to neresim a uspavam ho na ruce...ale v mem pripade se to nedalo dve hodiny chodit po byte, aby malej zabral a pak spal....
no nechci si to omlouvat, proste jsem se takhle rozhodla a myslim, ze je to dobre, ze nema hystericky zachvaty z toho, kdyz ho polozim do postylky...
co se tyka vstavani petkrat za noc k prsu ve dvou letech ditete, to fakt koukam...ja myslela, ze dite uz v noci nema hlad v tomto veku...neni to jen zvyk? se budit? a "podudat" si prso?

mysinka
16. únor 2009

Tady nikdo nemá nic proti miminkům spinkajícím v postýlce 🙂 Jen jsme se ohradily proti maminám, co svoje prťousky (hlavně ty úplně nejmenší) nechávají vyřvat, aby jim samostatně usínali v postýlce 😝 Sice tím docílí svého, ale taky v tom dítěti naruší důvěru v rodiče a v lidi okolo 😔 Ale to je na delší 😉

mallorry
16. únor 2009

mysinka prave, to se neda hazet do jednoho pytle....u nas proste kdyz byl nevrlej, tak nepomohlo ani to, kdyz sme si ho vzali do postele nebo chovali, plakal uplne stejne tak i tak...tak proc ho ucit na spani s rodici, kdyz to nemelo zadnej efekt...
vyrvat je hrozny, ale myslim, ze metoda dle knizky "kazde dieta se vie naucit spat", jak je tu ta diskuze opravdu funguje a myslim to v tom smyslu, ze nenechavas dite vyrvat, az usne, ale kontrolovane k nemu chodis...ono prvni den asi place hodne, ale pak uz ne a fakt je to uleva, kdyz nedostava hystericky zachvaty, sotva ho polozis do postylky...ja byla cely dny na nervy, z toho, ze porad breci, kdyz ho polozim a kdyz nemuze usnout, kdyz ho chovam...a od te doby, co se naucil usinat sam v postylce, tak je to pohodovejsi, ja jsem v klidu, on uz vlastne taky (rikam, obcas knourinka) ale zadny vyrvavani...a vsichni sme spokojeni...ale to patri do jineho tematu...
jeste jedna vec...jako mne osobne prijde divny, aby treba dvoulete dite usinalo s rodici v posteli a neumelo usnout samo v postylce, myslim, ze aspon od osmeho mesice nebo aspon od roku by to melo umet a vedet, ze postylka je jeho a ma v ni spinkat, sak mamka je hned vedle v posteli 😉 ale kazdej ma jinej nazor, zadny neni ten nejlepsi, kazda mame ten svuj spravny 😉

martinka79
16. únor 2009

kde brát energii, dejte mimina svým manžílkům a hurá vyšoupnout na prochajdu min. na 2hodinky venku 🙂 oni si tatínkové poradí, pokud není možno jít ven tak šup s nimi do obýváku a vy honem rychle vana, postel, knížka či časopis,čokoláda a pěkné dvě hodniky klidně 4hod. a relaxovat. ať se děje co děje. miminko bez vás neumřou a vy bez něj též a tatínek si holt užije jinou legraci. 😀 🙂 🙂

holky bude jen a líp. akojení vliv na psychyku na 100% a´t si řáká kdo chce co chce. neříkám, že nakaždého, ale já občas cítila ji zvláštní pocit. Ovšem pocit je to neskuteřčný držet prdelku v ruce vidět ho jak pije. moje prdelka je už dost velká měří pomalu 80cm a to jako ňuňánkový mi moc nepřipadá. ovšem už jsme s kojením skončila. Miláček zjistil, je na to velký a že mu chutí jiné věci. 🙂

kacka.va
16. únor 2009

naše malá taky neumí usínat sama, ale já si pořád říkám, že to přijde samo. Takhle jí dám ruku a během minuty spí, což je pro mě mnohem jednodušší a hlavně rychlejší, než abych jí nechala brečet v postýlce, na to nemám ani nervy, ani srdce 🙂
ale ve dvou letech 5x za noc vstávat, to bych řekla, že je spíš zvyk a to už bych asi nesnesla. Já jsem ráda, že se budíme už dost dlouho jen jednou za noc. Ale když rostly zuby, tak to pro mě bylo peklo, to byla vzhůru co hodinu a půl

mallorry
16. únor 2009

martinka to je super, ja teda chci kojit max. osm mesicu, aby si pak prave nezvykal a nebudil se mi nekolikrat za noc jen na dudani nebo abych pak nemela problem ho v roce odstavit...navic ja nechci kojit, jakmkile malej uz bude chodit...ja sem asi divna, ale kdyz dite chodi samo, tak uz mi to prijde proste divny, ze si pro "to" prijde po svych 😀 😀 😀
marti a on se ti odstavil bez problemu sam ? a kdy presne? chci vychytat tu nejlepsi dobu, aby to bylo co nejmin problematicky...

kacka.va to je pohoda, kdyz ji das ruku a spi hned...u nas nezabiralo ani to, proste zabiral jen ten posahanej vak 😀 😀 😀 takze pro me toto byla jedina varianta, jednodussi a rychlejsi nez nosit ve vaku 😉

martinka79
16. únor 2009

mallory tak jsme divné dvě. 😀 😀 😀 😀 taky mi to připadá divné náš jí skroo vše, staví kostky a bude dudla prso, to si může dát až mu bude 20let. 🙂,a le od někoho jiného.
Náš prdelín usíná sám položím pohladím ajdu, někdy jako Kčaka podržím za ručkua je to. v poledne spí sám.

Nikolka se budila tedy na pití asi 4let, jednou za noc nebo to bylo čůrání teď chrupe, ale musím říci občas mě cvičně vzbudí jako mamííííííííííííííí prosím pusť mě pohádku CD. je to tele naše rozmazlené,ale šikovné. 🙂 chrupe od 1,5roku sama v pokojíku na velké posteli te´d už na manželské vyvýšené. je samostatná a toto je jen ověřování si zda miminka či tatínek josu tu stále pro ni. 😠 🙂 mallr a co zkusit usínání s tatínkem. položit pohladi a pááááááááááá možná bude den dva křik, ale přejde to. Se mi to mlubví já to vydržela právě jen dva dny a potom jsem polevila. 🙂

mallorry
16. únor 2009

marti prave, do osmi mesicu mi to prijde tak akorat 🙂
no nas Davidek usinat sam uz umi, obcas teda zaplace, ale to se spis vzteka...ale pohladim, sem chvilu u postylky a zase du pryc...a paradoxne se uklidni, kdyz tam s nim nejsem...jak me nevidi, tak vi, ze ma jit spat... 😉

martinka79
16. únor 2009

tak to je výhra. 😀 jako u nás, super.

martule20
autor
16. únor 2009

martinka79: Ty jsi tady v té diskuzi takové maxisluníčko 🙂 Diky za povzbuzení a pozitivní názory! S tím
kojením jsem s Tebou a mallorry zajedno, taky myslím, že rok bude na odstavení tak akorát. Myslím si,
že jsem malé dala to nejlepší, co jsem mohla a teď bude čas dát do kupy taky sama sebe (operace
křečových žil ☹ ) Taky už má potvůrka první zoubky a neváhá si je na prsíčku ozkoušet a i když jí ho
vždycky hned seberu, mám bradavky rozkousané do krve 😠 Takže můj osobní střizlivý názor je ten,
že MOC obdivuju mesulku a ostatní maminky, které kojí dva roky a více, je to krásné, ale pro mě je rok
tak akorát 😀 Kamarádka kojila do roka a půl, malá už v té době mluvila, takže pak chodila a říkala : "Prso"
" A druhý" 😀 😀

majenka: A baští malá taky něco jiného? Nebo jen kojíš? Závislá na sladkém jsem taky a právě že mi
kila nedělala problémy, dokud jsem takhle moc kojila, ale teď když kojím už jen večer, v noci a ráno,
mi to pěkně skáče, když se nehlídám 😠 Tak jsem si jednu chvíli říkala, jestli se nevrátit k plnému
kojení přes den i v noci, malá by určitě neprotestovala, že bych si jako snáz udržovala postavu 😀 Jenže
ta operace mi to asi trochu překazí...

Mallory: souhlasím s holkama, některé děti spí celou noc i hned od porodnice, ale 99% z nás takové
štěstí nemá 😀 😀 My jsme teď nějakým záhadným způsobem dosáhli toho, že malá vstává
na kojení v noci 3x . Ale není to tak dávno, co jsme vstávali 6x nebo 11x 😀 Jo a zjistila jsem,
že hlad to není, protože když jí ponosím, pohladím a uložím zpátky do postýlky, tak usne i bez kojení
a kolikrát spí třeba i další 3 hodiny vkuse...

kacka.va
16. únor 2009

marti, mallory: tak to jdem tři 😀 Já chci kojit tak do roka a pak to odbourat. I když my už kojíme akorát když se vzbudí, pak po obědě, před spaním a jednou v noci, takže to už je skoro nic. 🙂 Nejprv jsem říkala, že do 9 měsíců, ale malá nechce moc pít, tak jsem ráda, že se napije aspoň toho mlíka a doktorka řekla, že by bylo dobré do toho roku, pokud už dál nechci kojit. tak teď budeme odbourávat to kojení po obědě.