Má kojení dopad na psychiku?

martule20
12. únor 2009

Tak nevím, jestli sem tohle téma zrovna patří, ale snad mi ho tu holky kontrolorky 🙂 nechají.
Zajímalo by mě, jestli může mít kojení dopad na psychiku. Kojím už 11 měsíců, poslední dobou
už jen večer, cca 2x v noci a ráno. Byla jsem pořád v pohodě, ale posledních 14 dní mám pocit, že
se zblázním. Jsem jako vyměněná ☹ Já, věčný pohodář jsem vzteklá, protivná, házím věcma,
kopu do zdi, brečím a vůbec mě všechno hned vytočí. Před malou si dávám pozor, když přijde
krize zhluboka dýchám a snažím se na ní mluvit klidně nebo prostě odejdu do vedlejší místnosti,
ale když si třeba nechce čistit zoubky, dělá blbosti u jídla nebo nechce spát, jsem vnitřně úplně
nepříčetná. Nevím, co se to děje, nikdy jsem podobné stavy neměla a když, tak jen jednorázově.
Možná jsem zralá na psychiatra, možná jen případ pro obvoďáka, třeba chybí tělu nějaké důležité
látky, vitamíny... Vážně nevím, už jsem zoufalá. Nechci být máma semetrika a nepříčetná manželka, pomooooc!

martinka79
16. únor 2009

martule díky ,a le jsem jen mailnko odchvalejší matka 😀 já tedy maminky co kojí dva roky neodivuji. beru to jako jejich rozhodnutí pro mě nic úžasného. 😝 u nás kojila švagrové obě děti skoro do dvou let, potom jí skoro rvali triko a nám všem prsatkám též. děs a další rodinná vzdálenice dokonce dávala malé skoro do doby než šla do MŠ asi 3,5let jen v noci. no tak to je už na zasmátí. jako když mi babička vyprávěla jak si došla do kravína ke své mamince pro mlíčko stoupla na stoličku a cucala prso ze zástěry a její maminka dojila kravky. 😀 😀 😀 😝
no babi byla učitekla asi jí to dalo MT hodně živin a chuť studovat v té době. 🙂

mallorry
16. únor 2009

martule tak to jo, se zubama to musi byt uz husty teda...au au 😀 ja prave cetla, ze nejlepsi na odstaveni je sedmej, osmej mesic...to nemaji jeste rozum a zvyknou si krasne...pak uz nad tim premysli prave a treba se v noci budi jen ze zvyku na prso prave...proto nechci zavadet v noci ani caj...nekde jsem cetla, ze prave pak uz v noci nepotrebuji pit nebo jist, jak sou starsi...no uvidime, jaka bude praxe ze jo, takhle se to hezky povida...

jinak nas davidek spal jak zlaticko mezi druhy a ctvrtym mesicem od sedmi do sedmi bez nocniho kojeni, pak se to ovsem zvrtlo 😀 😀 😀

jako aby mi david prisel a tahal za trikco nebo rikal prso dej mi prso, tak to ani omylem!!!!! 😕 😕 😕 😀 😀 😀

stejne si myslim,ze pak uz v tom mliku ani neni tolik zivin, ze to nejlepsi dostanou od nas do puli roka nebo do toho roka a pak uz to kojeni nema takovej smysl, kdyz ji skoro vsechno uz...ale kazdeho vec samozrejme... 😉

mallorry
16. únor 2009

marti naprosto ale naprosto s tebou souhlasim...
nevidim nic prinosneho na tom, kojit do dvou let, jak pro matku tak pro dite...

martule20
autor
16. únor 2009

martinka79: No, přeci jen je MM to nejlepší, co můžeme dětičkám dát! Ale že bych chtěla docházet před
obědem s prsíčkem do Mš, to teda fakt ne 😀 Švagrová kojila malého taky do 1,5 roku a on pak jí a babině
lezl pod triko a když ho babi odstrčila, tak jí prokousl na hrudníku kůži, hajzlík jeden 😠 Takže toho se fakt
dočkat nechci. Eli už má taky občas záchvěvy, že se ke mně přiřítí a štrachá pod tričko, naštěstí jen občas a
doma, ale nechci se dočkat toho, že mě ta krásná modrooká holčička bude rvát na plavču z plavek před
zraky tatínků 😀 Takže rok a dost 😀

martinka79
16. únor 2009

mallorry jdržím pěsti, aby to šlo hladce odstavovačka. 🙂

martule20
autor
16. únor 2009

mallory: Tak to sis nerušené noci přeci jen užila 🙂 Nám se ještě nepoštěstilo ☹ Ale jak píšeš, taky si
myslím, že je to pak už spíš zvyk než hlad a že když je budeme dostatečně ňuchat, tak se bez toho prsíčka
taky obejdou. Živin v mlíce asi opravdu už moc není, protože i já cítím, že se tělu nedostávají a hlavně už
nemám mléko skoro žádné. Dřív jsem tři hodiny nekrmila a teklo mi mléko proudem a teď nekojím celý den
a večer mám lehce nalité jen pravé prso. Levé se od zánětu v říjnu prakticky nenalévá. A i já si myslím, že
když je odstavíš kolem toho roka nebo lehounce dřív, tak si za chvíli ani nevzpomenou, že jsi je někdy
kojila. Ale třeba ve třech letech už si to hooooodně dlouho pamatují!

mallorry
16. únor 2009

martule a hlavne i matka potrebuje uz oddych od toho kojeni ne? 😉 ja zkusim odstavi v osmem mesici, nebo budu kojit jen v noci...ale ja fakt nevim, jak to probiha, tak nechci machrovat...ale do devateho mesice bych ho chtela mit odstaveneho, uvidime

martule20
autor
16. únor 2009

mallorry: Ono je fajn vzít to postupně. Nejdřív třeba vynechat kojení po obědě, zbytek nechat, po týdnu nebo dvou vynechat odolední kojení atd. atd. až budeš kojit jen večer před spaním a v noci a ráno (nejspíš) a pak
prostě zase jedno vynechat. Třeba to ranní, ale to budeš muset vstát a udělat sunárek 😀 Anebo prostě pak
to noční a ranní utnout najednou, dát mu prso jen před spaním, aby v klidnu usnul a v noci konejšit, hladit,
případně ponosit, ale prso nedat a ráno rovnou sunárek nebo jogurt. A pak už v poho odbouráš i to večerní.
Já vím, teorie je krásná, praxe jiná, ale nejsem moc příznivcem toho prostě přestat kojit ze dne na den, když
dáváš třeba ještě 5x

mallorry
16. únor 2009

martule to neeeeee naraaaaaaaz, az zacnou prikrmy, tak postupne odbouravat, poledni kojeni, pak odpoledni, pak treba ranni, nocni...ja nevim, jak to jako bude...naraz urcite ne...chudatko moje, to by neprezil 😀 😀 😀 😉

martinka79
16. únor 2009

jasně postupně to je nejlepší. oběd nahradit potom dopoledne a pak přidat odpoledne, ráno a nakonec večer a postupně noc. ono to přijde samo. 🙂

kacka.va
16. únor 2009

my teda ze zubama problém nemáme, malá mě kousla všehovšudy 2x, ale dostala vynadáno a je to. Ono totiž jsem četla a je to pravda, že pokud chce opravdu pít, tak když kousne, tak vlastně z toho nic neteče, protože kousáním popírá sací reflex. Do mě koukla, až když už byla napitá a chtěla blbnout.
U nás je dobrý, že když si sundám podprdu, tak kouká, jestli bude hami hami, ale když ne, tak neprotestuje, tak myslím, že odstavení nebude zase taková trága. V noci jsme zkusily čajík místo kojení, ale to zatím nejde.
my teda vynechaly nejprv oběd, pak večeři, pak jedno odpolední jídlo, pak dopolední svačinu. Snažila jsem se, aby intervaly mezi těma zbylýma kojeníma byly tak nějak stejné.

mallorry
16. únor 2009

chm to je veda stejne to kojeni, ja kdyz si vzpomenu na zacatky, to byla katastrofa, co jsem si zazila...to melo kojeni dopad na psychiku paradni, to vam povim...kvuli kojeni sem mela total pekelny sestinedeli...neverila jsem, ze by mi kojeni nekdy mohlo prijit fajn, ale prislo, diky bohu 🙂 🙂 🙂 ted si myslim, ze uz dopad na psychiku asi nema...ale treba zase mozna ma, protoze clovek se kolikrat strachuje, zda ma dost mlika, zda se malej dost napil, jestli mu to staci, a proc nespi, jeslti je to kojeni...furt same otazky...v tom mi UM prijde dobra...holky nic neresi, vi kolik deti vypijou, deti sou nadlably a lip jim spi..fakt, to jsem vypozorovala, ze nemaji problem s nocnim vstavanim tak jako kojici matky a jejich deti 😀 😀 😀

majenka
16. únor 2009

Martule: malá právě nic moc jiného nebaští-dá se říci,že teprve začíná, ale stále tak 90% jídla je kojení. Teď teda začala dlabat polévky, ale vůbec nehrozí, že by snědla třeba porci brambor nebo těstoviny...

Já jsem původně také chtěla kojit cca do roka, ale díky tomu, že malá téměř nic nejí, to nejde. Navíc to kojení zbožňuje a já taky 😵 . A hlavně nevidím vůbec žádný smysl v tom, přestat kojit a přejít na UM. Chápu, když někdo přestane kojit a už nedává žádné mléko, protože je přesvědčený, že má dítko dost mléčných výrobků. Ale vyměnit MM za UM 😕 . Ale to je věc každé maminky, čím chce krmit svoje dítě...

A zoubky má malá od 6 měsíce (6 zoubků)-ze začátku mne párkrát kousla (cca 2-3x)-vždycky jsem na ní zařvala, protože to zabolelo a ona pochopila, že se to nedělá a v pohodě-vůbec nekouše!!! Při správné technice kojení by prý dítě vůbec nemělo mít možnost do prsa kousnout. Takže pokud má někdo úplně rozkousané bradavky, je něco špatně 😉

martinka79
17. únor 2009

majenka no a my baštíme vše. nevím zda přejdu na Um asi spíš na převařené mléko. Nikolka Um neměla a za druhé z lahve nepije takže asi těžko. Jinak já tedy s kousáním neměla též problém. a to máme zuby od 4měs dva a te´d asi 8. 🙂 já mléko ještě malinko mám a když nutně chce a tak dostane v noci a to je už jen ejen a vyjímka. 🙂 jelikož pěkně spí.

mallorry
17. únor 2009

holky a do kdy potrebuje dite materske mleko nebo um? kdybych prestala s kojenim v osmem, devatem mesici, tak musim zavest UM? nebo uz ne?

martule20
autor
17. únor 2009

majenka: Tak to Ti rozumim 😉 Mně se taky zdál nesmysl přejít na UM, ale doktor mi řekl, že by tihle prckové neměli pít kravské mléko minimálně do 18ti měsíců, že hodně alergizuje, zatěžuje zbytečně ledviny a hlavně nemá pro ně skoro žádné vitamíny a nic /ani se nedivím/, takže je lepší prostě z kojení přejít na UM, protože
asi plnou mléčnou dávku jogurty nenahradíš (a tvaroh do roka taky nesmí). Jak jsem psala, mám mléka už
hrozně málo, takže pro mě UM je spása, v noci dám malé na první krmení lahvičku, pak prso, ona se napucne
a spí podstatně dýl než jen po prsu.
A s tím kousáním.... My máme právě teď zoubky čerstvě, takže si je zřejmě malá chce tak trochu zkusit,
je to pro ni zvláštní pocit v puse a přeci jen už si to uvědomuje víc než prcek ve 4 měsících 😀 To si myslím,
že když má zoubky takhle brzo, tak si ještě neumí dát dohromady k čemu je má a později už je to pro něj
taková samozřejmost, že nemá potřebu si je někde zkoušet 😀 My při pití taky v pohodě, ale když už má
Eli dost a víc pít nechce, tak prostě sjede po bradavce zoubkama, potvora mrňavá. Asi jsem na ni ještě
dostatečně nezařvala 😀

martinka79
17. únor 2009

no já dnes bykla v poradně tam mi dr. řerkla, že mic do roka bez kravského mléka. a takže UM nebo aspoň jendou denně kojit a v noci, že třeba nebude chtít. jenže také může chtít protože mimi nechápe, že když ve dne má proč v noci nemá.
Jinak co jsme tedy studovala různé materiály tak se hodně píše, že kv. mléko ani děti nepotřebují jelikož je alergizující atd. sousta škodlivina výzkůmů a tisíce keců jak já říkám. nevím dcera je alergig a pije sojové zajíc. ani nevím kdy se může dělat. 😉
tak a teď babo raď co mám dělat kojit a třeba sklouznout k těžko odvykačce nebo UM. co vy na to?

kacka.va
17. únor 2009

naše dr. aky říká, že kravské od roka může, ale plnotučné.

martule20
autor
17. únor 2009

Martinka79: Marti, asi záleží na tom, jak to sama cítíš. Podle mě je MM to nejlepší, co můžeme prckům dát, na
druhou stranu moje tělo už si prostě samo říká o přestávku, takže si myslím, že už v tom MM ani žádné extra výživné látky nemám. Přidala jsem UM, dokojím do roka a pak přejdu plně na UM.

martinka79
17. únor 2009

No tak jsem mu dala večer prso tedy obě a on skoro nic nevypil a když jsme říkala papej tak řekl ham sedl si a chtěl jíst to co měla dcera. nakonec dostal normální jídelko a šupal spát.
martule, jakéUM používáš?

radka.m.
17. únor 2009

martinko,kolem roka už není potřeba mm nahrazovat um,pokud ho vyloženě prcek nevyžaduje.stačí,pokud jíte třeba kaši,jigurty,chleba se sýrem...150ml jogurtu se počítá jako 250ml um,denní mléčná dávka by měla být okolo 500ml,takže když ti prcek sní 2jogurty,tak to je v pohodě.já jsem osobně kojila přesně do roku,pak už se mi to zdá zbytečné a hlavně bych nechtěla mít doma závisláka.um máme večer před spaním,protože malý ho pořád pije,ale záleží na tobě,je to prostě věc názoru,já bych prostě nesnesla,aby mi třeba 14měs.dítě viselo na cecku,nebo se dožadovalo mléka tím,že by se mi sápalo po výstřihu. 😒

mallorry
17. únor 2009

marti souhlasim s radkou, ja bych asi pomalu odstavovala...a dala UM, myslim, ze uz tech zivin stejne v tom mliku pro dite neni...dala jsi mu maximum a ted je vhodna doba ho odstavit, vis co, ty dva mesice uz se nepo...a treba to odstaveni bude ted snazsi, nez pozdeji? 🙂

bufi
17. únor 2009

Ahoj holky, koukám, že jsem tady taky správně, zrovna dnes jsem myslela, že malou nechám řvát na balkoně v kočáru, páč nemohla 20min usnout a hrozně řvala (z únavy). Tak jsem začla tak houpat kočárem, že se až lekla. - No, a to je jen výčet. Je mi pak smutno ze mně samotné, co jsem to za matku. Když malá řve, tak jsem z toho děsně na nervy. A ona se pak na mě usměje a mně je do breku.

mallorry
17. únor 2009

bufi ja to mam taky tak...musim se vzdycky hodne ovladat, abych nezarvala nebo nezacloumala kocarkem, nebo neco podobneho, taky krik spatne snasim...ale bude to lepsi a lepsi neboj 😉
jinak to uz si vazne v 65tt? 😎 😀 😀 😀 😨

martule20
autor
17. únor 2009

marti: No tak vidíš, ono to s tím odstavením bude jednodušší než se zdá 😉 UM používám Hami 2 s Optivitalem. Teď jsme dostali vzorek Juniora, ale zatím jsem ho neotevřela. Byl to první pokus a malé hned zachutnal, tak
jsem nechtěla dál experimentovat. Piju ho s ní (místo gravimilku - vitamíny jako vitamíny 😀 a taky mi chutná).
Ale dávám ho opravdu jen na doplnění. Za den mi zatím vypije tak 100-200ml, k tomu kojím. Já nevím s těmi
jogurty, jestli to pokryje všechny ty vitamíny, které má prcek mít... Navíc v podstatě teď do roka stejně nic
jiného mléčného nesmí. Snad lučinu nebo žervé, ale tu mi Eli nechce. Dávám občas do rizota lžíci eidamu, ale tím to taky nevytrhnem...

bufi: Znám 😀 Kdybysme nebydleli v paneláku, řvala bych vždycky z plných plic taky 😀 😝

martule20
autor
17. únor 2009

Jo, holky, když už tady takhle řešíme nervíky... Mám teď ještě jedno trápení. Malá mi občas tluče
o něco hlavou. Původně jsem si myslela, že to dělá jen když se někde vidí a dělá s miminem berany
duc (v zrcadle, balkonových dveřích), ale dneska seděla opřená o skříň a tloukla o ni hlavou taky ☹
Doufám, že to nemá nějaký psychický ze mě!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ☹ ☹ 😢 😢

mallorry
17. únor 2009

marto z tebe neeeeeeeeeeeeeee, neboj...ale mozna pohledej po netu nekde, cim to muze byt, at ses klidna... 😉

martinka79
18. únor 2009

krásné ráno, díky za rady a pdporu. tak koupím něco a na pití a dám mu vždy ráno na snídani. 🙂
fakt děkuji.
martule hele to dělá i náš pedelín občas se bvzteká a tak. já si myslím,že to není nic vážného a z tebe určitě nééééééééééé. neblbni to je v pohodě. 🙂 §
bufi, mallor to je normální někdy to je šílené. Já už bych řekla, že to mám za sebou,a le je to záhul a někdy bych brečela křišela a rvala vše dohromady. Ovšem to starší dítě mi dává optimismus a vždy se tomu spolu smějeme. 😀

martule20
autor
18. únor 2009

marti: Díky! 🙂 A napiš jak jste slavili úspěchy s UM 😉

martinka79
18. únor 2009

Jasně hned zítra jak vyrazím směr město něco pořídím. 🙂 dám na tovji radu a koupít podle vás. 🙂