Má kojenie naozaj význam?

susik77
21. led 2008

Ahojte, teraz je velka propaganda okolo kojenia, ale ako pocuvam zo vsetkych stran, tak nie je velky rozdiel v zdravi kojenych a nekojenych deti.
Minule som citala, ze sa robil vyskum aj ci kojenie chrani proti obezite a alergiam a ukazalo sa ze nie...
Pride mi trochu zbytocne sa stresovat, ked ma niekto s kojenim problemy a ked ma z toho depresie, ze nemoze kojit...
My sme kojili plne do 6.tyzdna, s 1-dokrmov.asi do 4-teho mesiaca a teraz uz asi 2-3x dokrmujem, mala je uz velky hlados. 😎
Zatial sme mali len nadchu, inak sme chori neboli.
Co si o tom myslite?

wsmoulinkaa
12. zář 2009

hm...škoda že to nefunguje u každého! 😉

rimmel
12. zář 2009

wsmoulinka a ty z akeho dovodu nemozes kojit?

mamutka
12. zář 2009

ja som kdesi citala uz davno, ze zeny ktore koja maju vacsiu sancu vyhnut sa dajakym ochorenia prsnikov, neviem ci nie aj rakovinu tam spominali. ani ked ma zabijete si nespomeniem kde kto to pisal, ci to je pravda a ake cisla im vysli.
no a prsia neriesim, byvali male a pevne, teraz su velke a pevne kym kojim, tak este vydrzim, no nie? 😀 moc sa netesim na obdobie ked splasnu, ale aj to je indi vindi asi...

rimmel
12. zář 2009

mamutka ano je to pravda ..resp znizuje riziko 🙂

wsmoulinkaa
12. zář 2009

nekojim . protože se narodila předčasně a neuměla sát, už v porodnici jsme dávali příkrm...na váze přibrala bud 5g nebo nic...od té doby příkrmy a kojení se nerozjelo 😒

rimmel
12. zář 2009

wsmoulinkaa aj ja som rodila predcasne a tiez museli davat prikrm par dni dokym mi neprislo mliecko a tiez sa nevedel prisat vobec nakolko sak mala pusinka plus ja este aj kratka bradavka tak som dala klobucik a bolo vybavene..tiez mi hovorili ze sa moze nenaucit na bradavku ale ako vyrastol nebol uz problem, dnes kojim uz bez klobucika 😉

hm mozno chyba nastala v porodnici..mali tak viac povzbudit ☹ a poradit spravne.

wsmoulinkaa
12. zář 2009

zkoušela jsem to s kloboučkem ale mlíčko neteklo, ikdyž sálatrochu....zdálo se to pro ni lepší v sání, ale mlíčko nikde...dali mi super elektrickou odsávačku, teda to táhlo jak blázen, ale nic...15min jedno prso 15min druhé prso a 20ml na světě...nesla jsem to jako svátost, ale víc jsem nevysála a byla jsem tam 10dní...to už by se mělo tvořit a doma pak taky nic, bradavky bolavé a fijalovétak jsem to zrušila ☹ 😉

rimmel
12. zář 2009

noo ja tiez odsat vela nedokazem a ani som nikdy nedokazala..na zaciatku ked sa maly narodil som len odsavala po dobu 2 tyzdnov cca 40ml potom 60 ml tusim..a doteraz viac neodsajem a ani nepotrebujem nastastie..no a potom ked uz bol vacsi a naucil sa naklobucik mohli sme si ho zobrat domov....ten klobucik bol fakt ako taky maly zazrak 😉 i ked na prvykrat samozrejme len skusal ze co to, a na druhy den uz to slo lepsie 🙂

mne zas hovorili ze 5 min jedno, potom 5 min druhe a takto dvakrat ci trikrat za sebou..nie naraz..
no ale skoda ze vam to nevyslo, sak svet sa nezruti 😉

wsmoulinkaa
12. zář 2009

to jo, možná jsem to ukončila předčasně a nevydržela....byla jsem z toho neštastná, ale už papá UM a šmakuje ji....tak jsem ráda!! 🙂

erinbrock
17. zář 2009

ja nadavam na vsechny ty, co porad rikaji kojit kojit kojit - ty, co muzou a nechteji, jsou kravy, a ty, co nemuzou a chteji, jsou z toho akorat na nervy...opravdu pomohou slova "tak dej umele mleko, ja taky na nem byla a divej, jaka jsem" - je lepsi nekojit a byt v klidu nez nemoct kojit, porad se snazit a byt neustale v depresi
Muj pribeh - maly se narodil o mesic driv, mel zloutenku, celkovou sepsi organismu, spal a spal, spolu jsme byli az od 14 dne, same odstrikavani, krmeni strikackou pres malicek, po mesici jsem nevydrzela a ze strikacky presla na lahvicku s odsatym MM, no a ted po dvou mesicich se konecne prisal a zaciname plne kojit - stalo to nervy a probrecene dny a noci - porad jeste uvazuju, zda ma dost - to krmeni z lahvicky mel clovek pod kontrolou, kojime teprve tyden...takze se vubec nedivim tem, co chteji kojit a nemuzou a vzdaji to - ja to malem vzdala taky...

eviska83
17. zář 2009

ERINBRROCK-hovoris mi z duse 🙂 presne ako tvoj pripad,len nasi su len2 tt skor-adam prirastena uzdicka ☹ ☹ - odsavani,prikladanie-ucenie sania cez malicek ☹ po mesiaci uspech- ale po dalsom zasa problemy a to uz som vzdala- a ked si niekto mysli ze som neurobila dostatok-tak nech. a som rada ze som kojila aspon mes. 🙂
mozno to niekomu bude zniet ako vyhovorka ,ale myslim ze keby mame len jedno babo tak to zvladneme 😉

erinbrock
17. zář 2009

maly mel taky prirostlou uzdicku - upozornila jsem je a jeste v nemocnici mu ji strihli - jj kojeni je drina 🙂

eviska83
17. zář 2009

erinbrock- v sev.irsku kde zijeme sa to vobec neprestrihava ☹ ☹ vraj sa to robilo pred 20rokmi 😲 ale vazne uvazujem ze mu to dam strihnut doma -aby nemal problemy s vyslovnostou
😉

mamutka
17. zář 2009

baby, ja som asi podla niektorych ludi fanatik na kojenie, ale som proste zastancom kojenia, tiez som to tazko rozbiehala, takmer vzdala ale vyhrali sme a kojim stale.
Ale prosim vas hadam si neberiete k srdcu to ze nekojite uz, ak malo dietatko problemy od narodenia, ako opisujete, ja som za kojenie a tak, ale zase odtial potial, to sa vsetko da vybojovat, ak je dietatko od zaciatku OK a nie su vsemozne prekazky ako naschval. Casto citam, ze prave zeny, ktore mali taketo objektivne priciny preco prestali sa trapia a vycitaju si ze nekoja. mnohe ktore maju novorodenca fit a hned pri sebe, tak proste maju malo mlieka, daju UM a nevycitaju si, pritom tie to mohli vybojovat, ak neboli chore, alebo nemali kopu inych problemov.
Vy si nemusite nic vycitat.
veru, je to drina, prve 3 mesiace to bola riadna fuska, teraz uz pohodicka. ach jo, co uz, ved zivot nie je lahky

vikina74
18. zář 2009

@mamutka

Uplny suhlas! 🙂

janka_pn
18. zář 2009

erinbrok, to akoze ked som kojila 11 mesiacov a aj ked este mlieko mam, ale z roznych inych dovodov uz kojit nechcem, tak som krava? 😒 trosku tvrde pomenovanie, nemyslis? je vecou kazdej z nas, ci a kedy s kojenim prestane.

vikina74
18. zář 2009

@janka_pn

erinbrock to predsa myslela presne naopak - nesuhlasi s tymi, co hovoria kojit za kazdu cenu a co hovoria, ze mamicky co nechcu kojit, su kravy. 😉 aspon tak som to pochopila ja. a myslim, ze ide hlavne o prve mesiace, nikto predsa nebude tvrdit, ze ak chces odstavit rocne dieta, tak si krava, vtedy uz dietatko predsa moze takmer vsetko jest, to je o inom.

erinbrock
18. zář 2009

janka_pn - v zadnem pripade myslela jsem tu mensinu co muzou kojit hned od zacatku a nechteji 🙂 ty jsi skvela, ja kdyz to vydrzim pul roku budu stastna... 😉
vikina74 - presne tak 😎

erinbrock
18. zář 2009

eviska - me rekli ze to ma dost a ze je lepsi ted kdyz je maly - protoze pak prave muze mit problemy s vyslovnosti - ale asi je to doktor od doktora - ja to brala hlavne kvuli tomu kojeni - vubec nemohl vyplaznout jazyk a chytala jsem se kazdeho stebla nadeje ze se treba prisaje 🙂

dai
18. zář 2009

hm,
ja som kojit vzdy chcela, prve tri mesiace som mala malu na prsniku viac menej neustale, ked nebola na prsniku plakala, vedela spat len tam - na mna to malo samozrejme dosledky - extremna unava, skoro nic som si nevychutnala lebo som nevladala a mala bola aj tak hladna a nervozna... Takze rady typu - kto chce tak sa mu to rozbehne si mozu extremne zastankine kojenia nechat...
ja som chcela a nepomohlo to - pila som hektolitre viney, zasmazenej polievky, vseliake homeopatika, spolupracovala s poradkinou... a aj tak nic - ked malej muz dal prvykrat Um tak som tym fakt trpela...prave vdaka kampani ktora bezi vsade - prepacte, tvrdite ze nehovorite ze matky ktore nekoja su zle matky... ale skuste niekedy citat medzi riadkami toho co pisete - nie vsetky samozrejme ale zial vacsina... ☹ kazda matka ktorej kojenie neide si to tam precita - pytajte sa, rozpravajte sa s ludmi...

ja som kojila do 4-teho mesiaca, teraz si hovorim ze skoda ze som nevydrzala, lebo s prikrmami je to uz potom samozrejme lahsie... ale ked sa bavim o tej dobe s muzom, tak mi hovori ze v ziadnom pripade, ze som bola uz uplna troska - psychicky aj fyzicky... ☹ myslim ze manzel mi to povedal lebo jemu naozaj zalezi na zdravi nasho dietata a mojom - tie vseliake pseudokojace podporovatelky - tie videli len jedno - bud kojis a si matka, alebo nekojis... na moje pocity a spokojnost mojho dietata kaslali...

moja malicka je vdakabohu zdrava ako buk - pijeme nutrilon a velmi jej chuti...
ano, puto matka a dieta sa tvori od malicka... ale nie je to len pitim mlieka z prsa... moja mala je na mna velmi naviazana, ale taktiez aj na tata - a ten jej prirodzene ziadne mlieko nedaval - dokonca chodieva z prace az okolo 19-tej, napriek tomu maju krasny vztah...
ja som tiez uz spat v praci, moja malicka jasne rozlisuje kto je opatrovatelka a kto mamina a jasne to dava aj najavo - moj muz zvykne hovorit - mama je len jedna 🙂 ( hlavne ked treba dat malu vykakat a podobne ) - a pre vacsinu babatiek to aj naozaj plati, ci su kojene alebo nie - kojenie je vela o strave a o blizkosti, tu stravu a blizkost mozme babatku dat ale aj inak...

nakoniec napisem - som zastanca kojenia,lebo mi to pride prirodzene a keby mozem tak mozno este stale kojim...ale nelamem bic nad zenami ktore nekoja - je to vyslovene ich rozhodnenie, pokial davaju babatku vsetku ostatnu starostlivost a lasku, tak im podla mna nie je co vycitat...
inak tiez suhlasim s nazorom ze zdravie babatka je omnoho viac geneticka zalezitost ako to ci niekto koji alebo nie... vid moja dcera ( obaja sme s manzelom zdravi, bez alergie - kojeni sme neboli ani jeden - moja mama skoro pri mojom porode zomrela, logicky jej laktacia nevznikla, svokra neviem preco nekojila...)

niekedy mam pocit ze niektore kojace mamicky maju nejake vlastne komplexy a preto svoje kojenie neustale zdoraznuju... akoby to bola ich jedina zasluha ☹ ( vid andrea veresova...je na kazdej akcii ktora je, ale aj tak bude hrdo vsade vyhlasovat ze je super matka lebo koji... 😅 )

rimmel
18. zář 2009

dai pekne si to napisala a mas pravdu! 🙂

erinbrock
18. zář 2009

DAI - presne my mluvis z duse - neco podobneho jsem se snazila napsat vyse do tech malo vet - mne uz manzel taky rikal tak se na to vykasli - nestoji to za ten plac, unavu, stres...jen jsem se snazila rict ze me mrzi kdyz nekdo fakt muze a nechce...a hesla KOJIT KOJIT KOJIT jsou akorat stresujici pro ty co nemuzou a chteji...

eviska83
18. zář 2009

dai- krasne 🙂 🙂 🙂 🙂
nikto predsa nechce zmensovat vyznam kojenia- kazda z nas vie ze je to prirodzene a najlepsie pre babetko-ak to ide.
erinbrock-aj moj prvy syn ma prirastenu uzdicku-kojeniu sme sa ucili mesiac- ma 3 roky a vyslovnost ma myslim v poriadku- nevie este par hlasok,ale myslim ze to bude pohoda.On nevyplazil jazyk vobec.
Adam tak trosicku ano- no uvidime co povie pediater na svk 😉
Inak tu sa vobec neprestrihuju- a ked ma dieta problem s vyslovnostou tak ide na prestrihnutie v 4 rokoch 😒 nechapem preco to nerobia hned po narodeni 😕

soanpe
18. zář 2009

dai
konečně někdo,kdo myslí hlavou a ne mléčnými žlázami 😉
kráááásně napsáno,tleskám 😵

bambulka814
18. zář 2009

kocky, je krasne kojit, ale ja uz mam po 3 mesiacoch kojenie akurat tak dost, citim sa slaba, vsetko ma boli- kolena, chrbat a neviem sa dockat chvile, ked slavnostne pojdem kupit prve kasicky.

moj simonko aj ja berieme kojenie ako jedlo, nemazname sa pri tom, rychlo si to obaja odbavime a nerobime z toho ziadnu vedu.

janka_pn
19. zář 2009

bambulka, ja som sa na tu chvilu tesila celych 11 mesiacov. mala som rozne tazkosti, ale najma psychika trpela. na jednej strane boli vsetky "zastankyne kojenia" a na druhej moje telo, hlava, padajuce vlasy, totalna unava, nervy, ........... uz teraz si hovorim, preco som neprestala aj skor. lasku dietatu viem davat aj inak, nie len ako obetavy cecok, ktory ani pomaly nezije vlastnym zivotom, partnesky uz ani nehovoriac. ale su aj deti, ktore su kojene a napriek tomu prespia vela cez den a cele noci, v takych pripadoch sa necudujem, ze koja aj dva roky, ved je to lacne 😉

janka_pn
19. zář 2009

samozrejme je asi blbost aspon prvych par tyzdnov, mesiacov, ak teda mliecko je a je ho dost a nie su ziadne ine komplikacie, nekojit. ale fakt nie prilis dlho na ukor samej seba.

dididi30
19. zář 2009

jani, tak ako pises, ja som sa z kojenia tesila, lenze stale kojim a uz je to fakt o nervy, preto som razne prestala, nie uplne ale v noci a je pokoj, maly spi celu noc, pit dostane len pred spanim a rano, cez noc nedavam nic ani len vodu, lebo uz nevladzem 🙄

dididi30
19. zář 2009

a este, dceru som kojila len mesiac, bolo mi to luto a teraz som toho nabazena az az, takze stacilo 😎 😉