Má kojenie naozaj význam?

susik77
21. led 2008

Ahojte, teraz je velka propaganda okolo kojenia, ale ako pocuvam zo vsetkych stran, tak nie je velky rozdiel v zdravi kojenych a nekojenych deti.
Minule som citala, ze sa robil vyskum aj ci kojenie chrani proti obezite a alergiam a ukazalo sa ze nie...
Pride mi trochu zbytocne sa stresovat, ked ma niekto s kojenim problemy a ked ma z toho depresie, ze nemoze kojit...
My sme kojili plne do 6.tyzdna, s 1-dokrmov.asi do 4-teho mesiaca a teraz uz asi 2-3x dokrmujem, mala je uz velky hlados. 😎
Zatial sme mali len nadchu, inak sme chori neboli.
Co si o tom myslite?

marionmarion
5. bře 2012

a citali ste vy vobec moj prispevok? lebo tie bludy co mi tu pripisujete som nikde nenapisala...ak vam ide o to si na mne dokazovat ake ste vy skusene, mudre a vsetko ste zazili, tak dakujem nemam zaujem...majte sa a kludne si najdiet druhu obet ktoru mozete odsudzovat za to ze ma svoj nazor

zuzana76
5. bře 2012

mne zase z poslednych prispevkov diskusie vyplynulo,ze tym,ze dojcim, tak vlastne nerobim nic pozitivne pre dieta, nedavam mu lasku, nehu, citovo strada, neprenasam nan ziadne protilatky.

ilonne
5. bře 2012

@carodejnica Měla jsi patrně na mysli Deklaraci práv a dítěte - tak zrovna o právu na kojení tam není ani zmínka, je tam napsáno, že dítě má právo na přiměřenou výživu.

viz odkaz http://www.helcom.cz/view.php?cisloclanku=20050...

koniarova
5. bře 2012

@zuzana76 Dovolím si tvrdiť, že 99% žien tu /kojacich i nekojacich/, si uvedomuje,že materské mlieko je pre dieťatko to najväčšie pozitívum.To tu ani v jednom príspevku nikto nespochybňoval ani spochybňovať nebude. 😉 Daj jeden príspevok, kde to niekto píše. 😉 😉

carodejnica
5. bře 2012

@ilonne Tuto som o tom čítala http://www.provita.sk/site/ 🙂

ilonne
5. bře 2012

@carodejnica Tak to jo, ale není to v té mezinárodní deklaraci 🙂 .

wieruss
5. bře 2012

zaujimava tema 🙂 uz len ak by som sa mala vyjadrit k vyznamu tak napr. ten sebecky faktor: pre mna je to super relax, moznost pomaznat sa s malym tak ako nikto nemoze, MM je vzdy poruke, pripravene a ked vidim, ze maly ostava hladny len mu dam cicik, nemusim sa vobec zdvihnut v noci z postele, nakrmim v polospanku, mozem ostat dlhsie na nasteve, atd. a nemusim riesit ci mam alebo nemam vsetko potrebne na zarobenie UM 🙂 a keby kojenie nemalo vyznam pre drobca tak by to priroda nezariadila tak ako to zariadila.
Ina vec je ta, ze ked to nejde, tak pre dietatko je urcite lepsie milujuca naruc spokojnej mamicky a flaska UM ako naruc mamicky na pokraji zrutenia s MM 😉

cicimon
5. bře 2012

tak ja poviem svoj nazor - nejdem sa vyjadrovat k stranke "ked to nejde" ale ked ked to ide...
tak okrem toho ze to bolo vzdy rychle nakrmenie, maznanie a pod - hlavne ma to nic nestalo, netrebalo kupovat flase, cumle, umyvat a usetrili sme plno penazi na mlieko - kojila som 19mes a keby som chcela dalo by sa aj dlhsie, len som si povedala ze to celkom staci

saranata
5. bře 2012

kojenie je tak prirodzene ako len moze byt , význam to určite má a nie jeden, dceru kojím doteraz🙂

stvura
5. bře 2012

Vyznam ma vsetko s cim sa stotoznis. Ak si sa nestotoznila s dojcenim, tak je zbytocne sa pytat, kedze ti to nic nehovori a neplanujes s nim zacat.... 😉

mimave
5. bře 2012

dievcata ja kojim, velmi rada a velmi casto, maly je taky ceckos, ale ja som zas zazila nieco ine, ako nevrazivost moju voci mamam co nekoja... mne je to jedno, je to kazdeho osobna vec. ja sa do nikoho nestaram, ale zarazilo ma par mojich ´´kamosiek´´ , ked som vytiahla v parku na lavicke prso, lebo maly bol hladny, tak to prekrucanie ocami som este prekusla, ale ked mi jedna tava ( dala si spravit silikony a do porodnice isla s flaskami a umelym mliekom- ze ona kojit nechce) povedala, ze: ja neviem... akoze dobre, ma to tak byt, ale co ja viem...mne to pride take... take... nechutne...
tak to som sa skoro rozplakala jak mi to doslo luto, citila som sa jak taka chudera ze kojim ked je teraz v mode umele mlieko...
viac tie obludy nevyhladavam, ale fakt mi to doslo vtedy luto, ja viem ze do vas co nekojite sa superzeny navazaju pravidelne, ale vidite, deje sa to aj naopak. nepaci sa mi to a je to kazdeho vec, robte si kazda ako uznate za vhodne, ja som rada ze kojim a ano, naozaj je to krasny pocit a mozem len povedat ze mi je luto ze to kazdej zene co kojit chce nejde, nebudem tu nikoho urazat ani poucovat. koniec🙂

karamel
5. bře 2012

@susik77 ze sa to prejavi az o par rokov..... 😉

karamel
5. bře 2012

@shela huraaaa do Svedska 😀 😀 😀

alexis617
5. bře 2012

@amouramour ahoj nemyslím si že maš svoje dieťa menej rada,alebo že si horšia mama alebo že ťa bude mať dieťa menej rado to je hlúposť mne kojenie uľahčilo život mliečko som mala vždy ked si Alexík zmyslel v noci som nemusela stať s postele a ísť chystať mňamku na kojila som a spinkal dalej a ja sním 😀

ilonne
6. bře 2012

@mimave Tak to jsi napsala moc hezky. Mě právě v šestinedělí na pokraj šílenství dostávaly dotazy jestli kojím a proč nekojím a nebyla jsem ani schopná vysvětlit, že to prostě nejde. Hned jsem brečela. První tři neděle jsem ani nespala, jak jsem se snažila, aby to šlo. Vážila jsem, zkoušela nakojit, znova vážila, dokrmila, nechala odříhnout, odsála a mohla jsem začít znovu a Anežka stejně nesála a nasála. A pořád brečela. Pak jsem si konečně nechala říct, už jsem jen odsávala a dávala jí MM flaškou a kombinovala s UM. A pořád jsem si ke kojení něco hledala a pořád nacházela jen to, že když nebudu kojit, jak nebudu mít hezký vztah se svým dítětem, jak bude pořád nemocná atd. atd. Můžu napsat, že mě to vždycky úplně rozsekalo a doteď, když si něco takového přečtu, se mi nahrnou slzy do očí a to je malé už 5m. Dneska je prostě šílená propagace kojení a kdo nekojí jakoby měl nějaké stigma. A úplně nejvíc mě dostala sestra na gynekologii po šestinedělí, taková stará raketa, která si odfrkla a řekla, že jsem to vzdala brzy. Vůbec ji nezajímalo, že odsávám jak blázen, že mám prsa samou modřinu atd.. Jinak ty tvoje kamarádky byly pěkné nány a ta s těma silikonovýma prsama normální kráva a vůbec se nedivím, že tě to rozbrečelo.

saranata
6. bře 2012

@mimave absolutne taketo zeny nerieš, ja som v zivote neriešila či niekto kojí alebo nie, pre mna je to prirodzene a kojila som -kojím a budem kojit🙂 a stále to budem považovat za to najlepšie pre dieta aj ked tu niekto bude hovorit ze je "moderne" umele mlieko alebo ze umele je dnes velmi zdrave a podobne, su to moje deti a toto je to prve čo pre nich mozem urobit ked sa narodia!
radšej ako silikon a silne ego budem mat v prsiach mlieko a vychutnávat si pocit blízkosti s dietatom dokedy sa bude dat🙂
a ked ja nemám problem s nikým kto sa vedome a bezdovodne rozhodne nekojit (je to jeho vec aj ked pre mna nepochopitelná) tak zase niekto nech nemá problem kde kedy a ako kojím svoje dieta ja, nie?
pekný den všetkým maminam!

danjelca
6. bře 2012

tak ja teda bábo len čakám, ale čo je tak namáhavého na kojení?Neni horšie stále pripravovať flašky atď?
Uve´dte ma do reality lebo z toho čo tu čítam je kojenie nejaká strašne namáhavá a totálne vyčerpávajúca vec.

mimave
6. bře 2012

@ilonne ono to s tou imunitou kojenych deti tiez nebude az take super ako sa hovori, poznam xy kamosiek co kojili a deti maju chorlave, moj nastastie chory este nebol- musim si zaklopat.., ale ci je to kojenim alebo aj tym ze ho primerane obliekam, pomaly postupne otuzujeme, nekupem ho v prekurenej kupelni aj v lete ako moja znama, v zime je v overale a tenkom fusaku, nie tak ze ho nie je pomaly vidiet v kociku, vonku sme ci svieti slnko alebo je lejak- doslova, kojenie je mozno bonus, ja neviem, nevyznam sa v tom az tak dobre. ale myslim ze viac ako ci kojis alebo nie je dolezite ci malu lubis a ako sa k nej spravas, ja napriklad v zaciatkoch som bola dost nahnevana ze mam mlieko kolkokrat:D uz som proste nevladala, je to aj obrovska zataz na teba, nesmies jest toto-tamto, lebo male ma koliky, budi sa kazdu pol hodinu a pyta prso, cez den tiez stale len prso, stale stale stale len cecat cecat, no poviem ti ze vela krat som maleho zobrala k ceciku zo zyvsenym hlasom, uz som bola na nervy ze som pre nho len na jedenie a nic ine, uz som nevladala to bolo po porode skoro dva mesiace a myslela som ze to zabalim a prejdeme na flasu, aj ked mlieka som mala tolko ze som mohla odchovat trojicky. aj to tak bolo citit, stale bolesti v prsach a pod., no proste ziadna lahoda. az neskor som si to zacala uzivat a som velmi rada ze so to nezabalila, ale teda nie je to len sama vyhoda. ale naozaj je to kazdeho osobna vec, ved to dieta vyrastie tak ci tak. my sme boli odchovany na krvskom mlieku vsetci lebo co som sa pytala kamoskinych mam ani jedna nekojila dlhsie ako dva- tri mesiace a niektore len par dni. tu sme, zijeme a sme zdravi, takze si nerob tazku hlavu z toho, hlavne ze sa lubite 😀

anieli_1
6. bře 2012

@danjelca ahoj ja kojim dve deti a je to vycerpavajuce len v tom zmysle ze dieta je na tebe prilepnute lebo kojenie nieje len o mlieku ale aj o zahriati alebo len chce citit matku alebo sa aj ukludnuje takze niektore deti su na prsniku kazdu chvilku potom sa to na 90% upravy ......ale pre mna je to ta najlepsia moznost okrem toho ze hned viem ukludnit dieta tak je to zadarmo a nosis si mliekaren s ohrevom zo sebou a kdekolvek a kedykolvek 😉 akuratsa je tazko pohnut od dietata a musis mat viac zivin a hlavne vela vody pit lebo vsetko ide do mlieka...............nehovorim ked sa neda tak sa neda ale ked sa da preco to vsetko nevyuzit 😉

dai
6. bře 2012

@marionmarion apropo emocne puto ...hm... neda mi sa nevyjadrit k tejto teme, lebo mam pocit ze sa to uz vsetko nejak precenuje - kojenie a jeho vyznam pre buducnost dietata, riesia sa problemy nekojenia, dovody dlheho kojenia...
moja skusenost - mam 2 deticky - dcerku som kojila do 3-tieho mesiaca s neustalym dokrmovanim - mala strasne silny reflux, bola narocne babatko prisate na mne den a noc - ja som mliecka mala podla mna dost, ale malinka co vypila to vygrcala - a samozrejme nepriberala, tak sme dokrmovali , aby v nej aspon nieco zostalo - tento stav sa upravil az ked sme zacali zavadzat prikrmy a ona zacala sediet - dovtedy sme robili vsetko co lekary kazali aby malinka prospievala - emocne puto, no, myslim ze len matky narocnych deti nosili svoje dieta tolko kolko ja na rukach ( v kociku, nosicoch, v com kolvek mimo mojich ruk plakala ), a pochybujem ze normalne kojjaca matka mala na prsiach svoje dieta castejsie ako ja ( citila som sa uz ako vandrovna ciganka so stale stiahnutou podprsenkou a prisatym dietatom 😀 ) - napriek tomu som ju dlhsie nekojila... malinka ma 4 roky, doteraz brala raz antibiotika, je obrovska sikula ( ako vaecsina narocnych deti ), je to krasne mojkacie, milujuce a milovane dietatko - a zdravucke ako bud 😔
mojho synceka kojim doteraz - narodil sa predcasne , lezal na jiske, nevedel sat - cize ciel v nemocke bolo naucit ho sat, co sa kvoli jeho problemom s dychanim nedalo z prsa - on jednoducho nevladal a nevedel - preto som si odsavala mlieko a davala mu ho flaskou - po 6-tich tt ked trosku spevnel sme presli na plne kojenie - ktore sme zial museli v 4-tom mesiaci doplnit o UM kvoli neprospievaniu - v 4 mesiacoch moj malinky este stale nemal ani 4kg a tym ze to je pohodlne babatko tak si vytiahol len na skore zasytenie a potom zaspinkal - ja som ho sice budila na krmenie a pod. ... ale nepomahalo - takze teraz kojime a dokrmujeme...

osobne nechapem ako moze nejaka kojjaca matka napisat ze niekto nekoji dobrovolne... kojenie je taaaak pohodlne oproti podavaniu UM... dietatko sa rychlo na prse upokoji, lahko zaspinka, v noci uplna parada... pokial nemate skusenost s podavanim um tak sa radsej k tomu nevyjadrujte... je to omnoho narocnejsie na cas, financie, planovaNIE ETC. ...

co sa tyka vztahu - vzdy som davala malinkej aj malemu fladu v naruci, tak ze ma hlavicku na mojom prse, pozera sa na mna, hladkame sa pritom - preco myslite ze vas kontakt je blizsi? moj malinky je inak chorlavejsi ako mala - myslim ze toto s kojenim nema nic spolocne - mozno pri rizikovych detoch s nejakou rodinnou anamnezou... mne povedala napr. prednostka neonatologickej kliniky ktora velmi propaguje kojenie, zer protilatky sa dietatku prenasaju len do 3-tieho mesiaca, potom uz nie....
ja nemam ziadnu alergiu, nebyvam chora - moju matku milujem najviac ako sa da a mame super vztah - kojena som nebola kedze moja mama pri mojom porode skoro zomrela a 2 mesiace ju davali v nemocke dokopy - mlieko samozrejme stratila....

ludia nesudtew, sme predsa vsetky matky a snazime sa o to najlepsie pre nasich malickych

danjelca
6. bře 2012

no ale ved kojiť umelým sa musí tak často ako normálne nie?Akurát k umelému je treba flašky a k prsu nie. No teda neviem uvidím v reále čo to obnáša. Chcela by som malé nosiť v šatke počas dňa dokiaľ to pôjde, a to kojenie, no bola by som rada keby to šlo, stále pripravovať flaše sa mi zdá horšie🙂

ilonne
6. bře 2012

@danjelca Pokud to jde, tak je to určitě jednodušší, ale někdy to prostě nejde a pak je to vážně dost vyčerpávající - viz můj předchozí příspěvek. Kamarádka třeba měla mléko hned a malý krásně sál. Já mléko neměla a Anežka nesála, jednak byla líná a jednak má trošku posunutou bradičku dozadu, takže si sála spodní ret. A navíc jsem dokrmoval přes prst a stříkačku, abych ji nezvykla na flašku. Takže pro někoho to skutečně namáhavé a vyčerpávající je. Ale tím se určitě teď nezabývej 😉 . A s flaškou to taky tak složité není, jde o to najít si způsob a jde to pak rychle. Ale kojení je pořád rychlejší a pohodlnější 😉 .

anika11
6. bře 2012

@danjelca kojenie nieje namahave pokial ide vsetko ako ma,babo sa pekne prisaje,napapka a vsetko je ok.ale ked mas kratko po porode neustale zapaly prsnikov,vysoke horucky,si stale na antibiotikach a skoncis pod nozom tak to je uz ina kava.nemozes sa postarat ani sama o seba nieto este o to novorodeniatko.pripravovanie flasiek je v takom pripade to najmenej.ale pokial je kojenie bezproblemov,tak je to urcite pohodlnejsie.mozem porovnavat 🙂 drzim palce aby tvoje kojenie bolo bezproblemove a aby ste si to s babom uzivali 🙂 ja neodsudzujem nikoho,kto chce nech koji aj do 3 rokov a kto nechce alebo nemoze nech nekoji.neviem preco by mali mamicky po sebe zazerat kvoli kojeniu 🙂

danjelca
6. bře 2012

no veď to baby, ak sa dá tak kojiť ak nie je jasné že alternatívne. ak budem môcť kojiť budem ak nie tak samozrejme budem robiť čo sa dá.
Tak sa tu baby nehádajte, robíte to dobre podla mna všetky podla svojich možností.

brendi
6. bře 2012

diskuzi číst nebudu...můj názor: kojení je nejlepší co můžete udělat:
je to levné, rychlé, praktické, zdravé, a v neposlední věci: hubne se po tom abnormální rychlostí, není co dodat.
pokud má někdo strach že se mu zničí prsa, není to pravda, pokud se prsa mají zničit, stane se tak už v těhotenství

kacab
6. bře 2012

..... @danjelca já jsem a budu zastánce kojení a obě děti jsem kojila rok... Rozhodně je rychlejší, pohodlnější, levnější a zdravější prso vystrčit kdykoliv a kdekoliv a dítě nakrmit... ale s tou vyčerpávvávostí je to trochu složitější... pokud někdo kojí miminko vzorné, co si o prso říká jen když má hlad, není co řešit... Ale obě moje děti byly závisláci na prsu jako takovém a doslova mě terorizovaly... obě jsem skončila kojit na roce, právě proto, že jsem byla k breku zničená, uvanená a z toho všeho nervní.. Obzvlášť syn chtěl do roka prso v noci co 45 minut a ano - nebylo to o jídle ale o potřebě kontaktu... nebudu tu rozebírat teorie, jestli v takovém případě dát či ne, prošla jsem si vším... bylo mi tak zle, že když jsem plakala a mamka si děti na celé odpoledne vzala k sobě abych se vyspala, ležela jsem v posteli a byla jsem tak moc vyčerpaná, přetažená a vnitřně jsem se chvěla, že jsem ani zabrat nemohla.... Měla jsem arytmie srdíčka a únavu se pokoušela přebíjet jídlem a ve finále jsem jen natloustla..... se zaťatýma zubama jsem to vydržela i podruhé rok a kdyby bylo potřeba, udělala bych to ztnovu..ale noční kojení bylo doslova noční můrou.... bylo mi tak, že chápu, že by v takovou chvíli s tím nějaká mamina sekla daleko rychleji... na druhou stranu i když jsem jednoznačně pro kojení, tak mi taky příjde šílený nátlak, jaký se dnes na maminky dělá... pokud nějaká nekojí, jako by byla méněcenou matkou.. švagrová přišla kvůli cukrovce o mléko a vím, jak moc se skrz to trápila.... chce to brát trochu selským rozumem a přirozeně... a k těm vztahům a nemocem.... já kojená nebyla vůbec a jsem zdravá a sestra kojená byla a má alergie... a co se týká vztahu, globálně a do budoucna to to mimnko podle mě nemůže ovlivnit, cítí tu lásku, něhu a péči, i když zrovna nemá bradavku v puse....

danjelca
6. bře 2012

@kacab ved ale maminy by mali byť naozaj triezve vo fáze takej unavy ako opisuješ nasadiť flašku, a po oddýchnutí zasa nakojiť nie, podstata je aby mama zostala celá i bábo spokojné.
načo to hnať do extrému, radšej kojiť z flaše dočasne ako sa zrutiť. Či to sa nedá? striedať flašku a prso? nič o tom neviem, možno táram..
No neviem ako to budem celé prežívať ale dufam že to bude dobré.

gabika783
6. bře 2012

jooooj ďalšia téma na hádanie. 😒 Jeden múdry citát hovorí. Ak nejdú zmeniť veci a ľudia okolo nás, musíme zmeniť náš pohľad na nich. Preto sa nehádajme a radšej sa pochopme navzájom. Jedny koja, druhé nekoja a každý robí tak ako mu to vyhovuje. Nesnažme sa druhému vnútiť našu pravdu za každú cenu.. a radšej pochopme druhú stranu prečo je to tak. 😉

danjelca
6. bře 2012

ale baby ja vás už obdivujem a ešte ani nekojím..fakt som zvedavá aký budem mať názor na to potom.
Som na únavu citlivá a musím si pospať inak neviem fungovať...preto dufam že moje malé bude sať, aby v noci stačilo dvihnuť pyžamo, lebo cesta do kuchyne by ma zabila🙂

ilonne
6. bře 2012

@danjelca Já už do kuchyně nechodím. Mám v ložnici termosku s horkou převařenou vodou, flaštičku se studenou převařenou vodou, nutrilon a dvě lahvičky. Vždycky jen namíchám a nakrmím. Naštětsí se budí jen jednou. Flaštičky vymývám až ráno, do 3m jsem sterilovala, teď už jen pořádně vymývám.