Má kojenie naozaj význam?

susik77
21. led 2008

Ahojte, teraz je velka propaganda okolo kojenia, ale ako pocuvam zo vsetkych stran, tak nie je velky rozdiel v zdravi kojenych a nekojenych deti.
Minule som citala, ze sa robil vyskum aj ci kojenie chrani proti obezite a alergiam a ukazalo sa ze nie...
Pride mi trochu zbytocne sa stresovat, ked ma niekto s kojenim problemy a ked ma z toho depresie, ze nemoze kojit...
My sme kojili plne do 6.tyzdna, s 1-dokrmov.asi do 4-teho mesiaca a teraz uz asi 2-3x dokrmujem, mala je uz velky hlados. 😎
Zatial sme mali len nadchu, inak sme chori neboli.
Co si o tom myslite?

mamutka
3. zář 2010

@mamkanec ja si tiez myslim, ze by um malo byt na predpis....ked niekto nemoze kojit, tak vyhadzovat tolko penazi.....kolkokrat zle rady pediatra ukoncia matke dojcenie, keby neverila lekarovi, ale by jej dal kontakt na laktacnu, tak by mohla dojcit dalej, poznam take.....tie potom platili drahe um, ale aby to bolo fer, mali to mat na predpis vsetko!
ked niekto chce sam ist do um, tak ano, ten nech si plati.

andika10
3. zář 2010

@mamutka to maš pravdu že to UM vie riadne vyprázdiť peňaženku, ja som UM kupovala od 2 mesiacov pre dvojičky

mamkanec
3. zář 2010

andiko no mě články ani tak nevadili i když jo trošku jo ale spíš lidi kolem mě ze začátku, teď už to ani nikdo neřeší, ale nejvíc mě mrzel manžel, ten si ze začátku myslel že se málo snažím(no možná jsem se málo snažila) ale prostě pro mě tehdy v tu chvíli bylo UM fakt vysvobození. my jsme se kvůli nekoju s manžou i pohádali a to mě právě štve nejvíc, místo abych měla vzpomínky na maminkovství krásný tak ze začátku fakt nemám dobrý vzpomínky spíš nervíky ty byli úplně splašené, nervy s každýho pokusu o kojo,nejdřív jsem se zlobila na lidi kolem mě že pořád mě do toho tlačí a pak už jsem i začla věřit tomu že jsem neschopná.takže toto mě štvalo. možná že kdyby ty tlaky z okolí nebyli tak velký možná bych se fakt rozkojila ale čím víc jsem do toho byla tlačená (a není to jen u koja) tím víc k tomu získávám averzi.

např. teď mám averzi na ZUmbu protože tam chodí všichni 😨D

pampalini
3. zář 2010

@mamkanec moc nechápu příměr pampersky nebo látkovky X kojení a UM???
miminu bude docela jedno, jestli se vyčůra do látkovky nebo pampersky...jenom s látkovkama budeš mít víc práce. Ale mateřské mléko je utvořeno přímo pro toho tvora a kvůli tomu máš prsa takže na to má právo ho mít. A ne proto, že ty nechceš nebo chceš.........o tom to není 😠

bufina
3. zář 2010

@carodejnica Tak mně nedá k tomu něco nenapsat....Už kojím prcka 8 měsíců a jsme spokojení oba, malej pěkně přibýrá, v noci spinká a když byl plně kojenej, tak si o mlíčko říkal přez den po třech hodinách, napil se za 10 minut a bylo hotovo. Od tří měsíců spinkal celou noc. A to jsme se rozkojili i přez to že se narodil v 34tt. První dítě, to byl s kojením horor, prso odmítala. Bylo to hlavně proto že ju v porodnici naučili na flašku, když měla žloutenku a pořád spala a nechtěla sát. Doma jsme s tím bojovali, chtěla sem kojit, ale malá byla úplně hysterická. To je asi neco podobnýho jak to myslí @mamkanec . S hysterickým dítětem a nervama v kýblu za chvílu přemýšlíš jestli skočíš z okna ty, nebo vyhodíš to dítě. Třeba je někde napsaný, že dítě má právo na to být kojený, ale asi rozhodně ne za každou cenu. Po tom co sem malé začala dávat sunar, tak už byla spokojená a ani sem nevěděla jak to vypadá, když mimčo brečí. Bych řekla že tím jak sem se ju pokoušela kojit, tak to nebyl boj za její práva, ale týrání. Ale taky samozřejmě že když matka spokojeně porodí, udělá se jí dost mlíčka, tak by byla zase blbost aby nekojila. My jsme před pár měsícama dostali všichni nějakou střevní chřipku. Nejdřív malá, pak já a manžel. Malej nic. To si myslím že bylo díky tomu, že dostal kojením protilátky.

carodejnica
3. zář 2010

Myslím, že to opakujem dookola ako nejakú mantru. V skratke. Dieťa má právo byť dojčené. A samozrejme má právo na spokojnú mamičku. Prečo sú mamičky vynervované? Lebo majú neefektívnu pomoc. To je všetko. 🙂

mamkanec
3. zář 2010

mamutko přesně tak, nám sedí obyč sunar to je asi nejlevnější UM, teď už jsme dávno na příkrmech, kaších atd. takže se spotřeba UM snížila, dřív mi stačila krabice na 4 dny teď i na 10 dnů takže 3-4 krabice měsíčně po 200 kč není taková hrůza ale spíš jde fakt o to že jsou i sociálně slabé rodiny, nebo co mají víc dětí a musí jim dávat drahé UM, tak pak by mělo být opravdu na předpis, třeba i s doplatkem ale prostě každá korunka k dobru se počítá. Mě třeba ani doktorka nenabídla kapky na prdíky na předpis, od začátku jsem je kupovala za svý, až pak jsem zjistila že kámoška má jinýho pediatra a hrozně moc věcí na malého jí předepisuje.

andika10
3. zář 2010

@mamkanec u mňama manžel našťastie chápal lebo vstával somnou k deťom a vydel že sa trápime, ale uplne ťa chápem, ten tlak okolia určite nepomohol.

mamutka
3. zář 2010

@carodejnica vystihla si to presne!

mamkanec
3. zář 2010

pampalino jo jasně příměr pampersky ke kojení je divný ale mě nic jinýho zrovna nenapadlo😀 ale i tak si myslím že by to mělo být o volbě, jasně když někdo nekojí např.aby si nezničil prsa tak to divný je a chudák dítě ale když vidíš že mimčo spokojené není, ty jseš totálně vynervovaná, a vůbec celá rodina je tak nějak akorát škrtnout sirkou a vybuchnout tak pak by to o právu volby každé maminy být mělo. prostě ono je fuk jestli máš drahý kočár, nejmodernější hračky atd. když není v rodině pohodička a klid tak je to k prdu všecko. a právě proto říkám že pokud budu mít druhé dítě a kojo půjde tak super ale jestli by to mělo být jen z poloviny jako teď a já měla opět tyhle problémy a stavy tak to zase sáhnu (a ráda) po UM, protože ono fakt o nic nejde, děcka na UM jsou úplně stejně zdravé a krásné jako kojené🙂

andiku no můj manža to pak taky pochopil, sice mu to chvíli trvalo ale když viděl že to fakt nejde a já začínám být zralá na chocholouška tak sám přišel ať dávám jen UM.

carodejnica
3. zář 2010

@bufina Znova zdôrazňujem, chýba SKUTOČNE EFEKTÍVNA pomoc. Aj ja som si tým všetkým prešla. Prvé týždne som mala krvavé bradavky, nespala som, dieťa vrieskalo, bolo spavé, pilo málo, tiež mi ju dokrmovalli v pôrodnici a ja som bola taká sprostá, ešte som si UM aj pýtala ! Ale keď som prišla domov, zaťala som sa, že budem dojčiť, aj keby mi mala domácnosť padnúť na hlavu, namiesto varenia - kým malá spala, som si čítala články od annag a pochopila som,čo som robila zle a čo dobre (na základe jej rád iným mamičkám), prípadne som sa s ňou sama poradila.

mamkanec
3. zář 2010

carodejnice no právě že mi přišlo že pomoc tu byla všude až moc, teda aspoň u nás se mi zdá že v porodnici fungovala kojící osvěta hodně, i laktační poradny, čísla na laktační poradnyatd. jsem viděla všude, i moje gyndoška má nástěnku kde má kontakty na laktační poradce, v čekárně brožurky o koju, i v tom kufříku co jsme dostali v porodce bylo hrozně moc věcí(na mě až moc když mi kojit nešlo ) o kojení takže já nevím možná je to asi jak kde, ale tady si myslím že ty poradny fungují dobře akorát že někdy se až moc tlačí na pilu až to na některý maminy (viz já ) má opačný efekt

pampalini
3. zář 2010

@mamkanec No jasně, pokud by to mělo bejt fakt psycho tak o tom žádná 😀

andika10
3. zář 2010

@carodejnica to ti závidím tvoju trpezlivosť, ja som bola tak vyčerpaná že som prvý pol rok ani nevedela že žijem, ktomu mal malí koliku, ja som to vzdala. Sice aj to je pravda že mne naraz dve deti vrieskali, ale zas kamoška čo má dvojky ich už kojí 8 mesiacov ale ona bola prvé tri mesiace v nemocnici

mamkanec
3. zář 2010

pampalino souhlas a ruku na to, prostě jsou určité okolnosti kdy to nejde a nejen ze strany mimča, takže říct "každé dítě má právo být kojené" není vždycky jen jednosměrné a proto odsuzovat hned maminu že nekojí (i kdyby z vlastního rozhodnutí) jak to někteří lidi dělaj není správné.

mamkanec
3. zář 2010

andiko ty máš dvojčata? no páni klobouk dolů, mít dvojčátka je krásný ale já bych to nezvládla, i tak mám někdy toho všeho plný kecky takže fakt máš můj obdiv.

bufina
3. zář 2010

@carodejnica U mě v porodnici byla laktační poradkyně každej den snad 5x a k ničemu to nevedlo. Pak sem se sama sebe zeptala proč to vlastně dělám? Jestli proto že kojení je pro dítě to nejlepší, nebo proto že nechcu vypadat jak neschopná matka, která neumí nakojit dítě? Pak sem se zkusila vžít do toho vřískajícího tvorečka a měla sem jasno... Třeba bysme to kojení potom zvládli, ale to by u nás musela laktační poradkyně snad bydlet. S malým to byl taky boj. Nevydržel dlouho sát, protože byl malinkej, pořád se pouštěl atd. To jsem si ale řekla že zkusím vytrvat dýl než u malé. Tak sem odsávala, něco jsme nakojily, zbytek dostal lahvičkou a tak to šlo skoro tři měsíce, ale nakonec to bylo dobrý. Hlavní rozdíl byl v tom, že malej se snažil, kdežto malá jenom řvala a ani se nechtěla přisát.

bubelko
3. zář 2010

@carodejnica ono nechat si padnut domacnost na hlavu a nevarit pri jednom dietati ide. ale skus to, ked mas doma dve. neviem si predstavit, zeby som 6 tyzdnov nevarila a cpala maleho len spagetami a pizzou z donasky. par krat sme to urcite spravili, ale furt sa to neda.
pri prvom, som kojenie vobec neriesila, vsetko klapalo, tak nebol dovod. porod v poho, poporodne komplikacie boli zato o dost horsie. to iste sa zopakovalo pri druhom, akurat s mensim dosahom. zato sa mi ale upchal mliekovod, dostala som zapal, manzel si musel vziat dovolenku, aby sa mohol starat o deti, kym som to riesila s laktacnou v nemocnici, kam som isla sama. bolo to ok, ale ked uz som tam bola 4x v priebehu tyzdna, unavena, nevyspata a ubolena, sedela tam ako kopka nestastia na gauci a cakala na vysledky krvi, tak som bola pevne rozhodnuta, ze este raz sa to zopakuje, tak koncim. na prve dni zivota starsieho syna nemam vdaka poporodnym komplikaciam ine spomienky ako to, ze som ho nakojila a spala. nemat fotky, tak neviem. pri druhom mam zase z prveho mesiaca spomienky len stylu teplota, nemocka, teplota, bolesti, teplota, nemocka, tvarohove zabaly a smrad v celom byte, urevane dieta, atd. a to teda veru pekne spomienky tiez nie su, ale spon su nejake. mozno ma pan boh vtedy v tej nemocke vypocul, lebo sa to potom uz nezopakovalo, ale viem velmi dobre pochopit @mamkanec a ine mamicky, ktore sa rozhodnu pre um. pretoze ja som k tomu daleko nemala. a hadky s manzelom typu kojo-nekojo nastastie nepoznam, pretoze u nas manzel sam prisiel s tym, ze takto to dalej nepojde. pretoze sa nemieni pozerat na to, ako sa vystavujem, nevladzem a za to mu to kojenie nestoji. a otazky starsieho syna, ze preco maminka place, ked mu tato vysvetloval, ze ju to boli, mi dali tiez podnet na zamyslenie, ci pre blaho toho mladsieho, obetujeme blaho vsetkych. a odpoved bola nie. podla toho sme to potom vsetko poriesili, a zacali sme ist na to inak,. a preto je pre mna kojenie = krmenie, prisia su urcene na stravu a na utisovanie je naruc, pomojkat ci pobozkat.

andika10
3. zář 2010

@mamkanec to si každý hovorí ale určite by si to aj ty zvládla ako každá iná

keminek
3. zář 2010

@bubelko taky myslím... kojení=krmení. Když to jde bez problému, tak se přidávají i jiné pocity.. jako pouto dítěte a mámy a že je to krásné atd. Ale když problémy jsou.. to už je jiný kafe.. 😎
Kojení je významné v tom, že dítěti (mláděti jakémukoliv) dá potřebnou výživu, aby co nejrychleji vyrostlo a zesílilo (je zpočátku tučnější), dokud nebude schopné přijmout ostatní stravu. Pak už může žít z ní.
Mateřské mléko patří lidskému dítěti. Ale máme narozdíl od zvířat výhodu v UM. A nejen v UM, ale i odsávačce. Maminka může dělat všechno možné, aby bylo víc mlíka. Nemusí dát hned upravené mlíčko od kravičky.. Ale ani tohle žádná zvířecí maminka udělat nemůže.. Všechno jsou to lidské výhody. V přírodě je úbytek mléka průšvih. Tak to je asi ve zkratce význam kojení.

marionmarion
29. únor 2012

kto tu ma pochybnosti, ci ma kojenie zmysel, skuste si len precitat zlozenie UM a potom si znova polozte tu otazku. ved materske mlieko je pre dieta uplne prirodzene a to umele..nuz ak chcete svojmu dietatu odmalicka davat chemiu, nech sa paci...a dalsia nemenej dolezita vec : kojenim sa vytvara a spevnuje emocne puto medzi matkou a dietatom, buduje sa dovera, babatko sa pri kojeni citi v absolutnom bezpeci, citi vasu pokozku, teplo, vonu a to vsetko ma velmi dobry vplyv na jeho dusevny rozvoj...

alexis617
29. únor 2012

ahoj ja som za kojenie kojila som obe moje deti jedno do 9 mesiacov potom sa odstavil sám ,druhé do dvoch rokov ;deti som nemala choré ani jedno,netrpia alergiami a mala som pre ne vždy teplé mliečko nemusela som ho pripravovať,môj názor je ten že umelé miečko pripravené v laboratorii neje natoľko výživné lebo je umelé len napodobenina ,ale ked sa nedá kojiť čo iné ostáva ? 😉

amouramour
5. bře 2012

@marionmarion mna mama nekojila a som tu, mam ju velmi rada a som zdrava...jasne, ja som za kojenie, pokial to ide v pohode...ale lezu mi an nervy tlaky chorych privrzenkyn za kojenie aj za cenu dusevneho zdravia a fyzickeho kolapsu...mne sa mala nechce prisavat, mlieko mi nejde odsat ale nemyslim si, ze som preto zla matka...matku robi nieco ine ako kojenie

crca
5. bře 2012

@amouramour jakoby jsi to psala i za mě 😉

koniarova
5. bře 2012

@marionmarion Keď začne niekto písať o emočných putách u kojených detí, o budovaní dôvery a pod. radšej ani nečítam ďalej. 😝 Tieto bigótne frázy ma dokážu neskutočne rozčúliť a zdvihnúť mi tlak. 😠 😠 😠 😠 😠 Chúďatá nekojené, emočne nevyrovnané deti. Sa zobuď. 😠

crca
5. bře 2012

@marionmarion to je všechno sice hezké,ale to mám dítě nechat umřít hlady???Když mlíko není tak není a já se z toho nezhroutím ne?Na UM jsme od asi necelého měsíce a nemám teda zatím pocit,že by ke mě děti byli nějak citově labilní 😀 Co se týká duševní stránky,taky jsme na tom dobře,jsou to mamińáci jak vyšitý a to jsem je bože nekojila!!!! 😀 Zdavější jsou 100x víc než sousedův kojený syn,který je věčně na ATB 😝 Chemie nechemie,kdyby to UM bylo nějaký sajrajt,tak to ani nepustí do oběhu....a co příkrmy??Myslíž že ty jsou něco speciílně zdravého???Taky nic extra a děckám se to dává....

marionmarion
5. bře 2012

@amouramour tiez si nemyslim ze si zla matka lebo nekojis...a kde si vlastne citala ze byt dobrou matkou je iba o kojeni...lebo ja som nic take nepisala. A prepac, ale tiez nemam pocit ze som tu kojenie obhajovala za kazdu cenu aj ked to nejde a ohrozuje to dusevne zdravie a vedie k fyzickemu kolapsu...budem rada ak mi nebudes klast do ust nieco, co som nikdy nepovedala...
ostatnym iba tolko, ze som tu vyjadrila svoj nazor za ktorym si stojim a ci s tym budete alebo nebudete suhlasit je vasa vec...ja som vam tu moj nazor nevnucovala a nikoho pokial viem som neodsudzovala za to ze s nim nesuhlasi...tak poprosim nerobte to ani vy...ja nechapem skade sa na tychto forach berie tolka nevrazivosr a neschopnost akceptovat nazory ostatnych...

aliza
5. bře 2012

@marionmarion kazdy je mudry, pokial nezazije opak. Pokial niekto moze kojit, tak to je super, ale preco zabuda, ze nie kazda matka kojit moze a siri take obmedzene nazory, ze iba kojenim sa buduje puto a dovera? naco to robis? co si potrebujes dokazat? ved ak tvoje dieta kojene je, tak sa tes a uzivaj si to, ale naco tieto rozumy, ktore nie su nicim podlozene? mne to pripada ako nova moda, kojit co najdlhsie a ako prostriedok riesit si vlastne komplexy na druhych. Na dusevny stav dietata ma najvacsi vplyv dusevny stav matky a laska a jedno, ci kojene alebo nie. Aj citovo prazdne, nevyrovnane zeny vedia kojit 3 roky, to nie je ziadne umenie, ani zaruka, ze svoje dieta miluju.

ilonne
5. bře 2012

@marionmarion Tak to je zase blbost, jakože nekojené děti jsou emocionálně nevyrovnané, nemají pocit bezpečí, nemají vytvořený citový vztah ke své matce a další podobné kraviny. No já bych ráda viděla jednu jedinou studii, ze kterého tyto kraviny vyplývají. Já sama jsem taky nekojená a rodiče mám hodně ráda a s mámou mám krásný vztah. Moje dcera je nekojená, protože to prostě nešlo. To jako máme nekojené děti nechat umřít. A nebo ještě lépe, nechat je na UM a pak je izolovat od ostatních, protože by z nich ještě mohli vyrůst nějací ostatním nebezpeční sociopati. Vždyť nebyli kojené, takže jsou nutně narušené. Jako fakt už se s těmihle názory proberte. Vždycky když si něco podobného přečtu, stoupne mi tlak. Mám vystudovanou psychologii a o vztahu matky a dítěte, vyrovnanosti dítěte, pocitu bezpečí apod.nerozhoduje pouze kojení.

monika15
5. bře 2012

@amouramour
presne tak !!!!!

je to hlupost ze ked dieta neni kojene tak jezis koniec sveta....
u nas zial kojenie neslo.... a co teraz..... vyrastlo na formule a co ??!!!

dieta mojho bratranca bolo kojene do 17 mesiacov, kazdy mesiac doteraz bol na liekoch, plno alergie....
problemy s bruskom .. atd.....

takze u mna sorry nevyhrajete co trvate na tom ze kojene dieta v zivote nebude chore a bude super !!!!!