Má kojenie naozaj význam?

susik77
21. led 2008

Ahojte, teraz je velka propaganda okolo kojenia, ale ako pocuvam zo vsetkych stran, tak nie je velky rozdiel v zdravi kojenych a nekojenych deti.
Minule som citala, ze sa robil vyskum aj ci kojenie chrani proti obezite a alergiam a ukazalo sa ze nie...
Pride mi trochu zbytocne sa stresovat, ked ma niekto s kojenim problemy a ked ma z toho depresie, ze nemoze kojit...
My sme kojili plne do 6.tyzdna, s 1-dokrmov.asi do 4-teho mesiaca a teraz uz asi 2-3x dokrmujem, mala je uz velky hlados. 😎
Zatial sme mali len nadchu, inak sme chori neboli.
Co si o tom myslite?

katkas1
2. zář 2010

@blueapple no tak toato otazka mi fakt pila krv, nikoho nezaujimalo ci je mala zdrava, ako sa ma ale len ci kojim, no na nervy

mamutka
2. zář 2010

@bubelko mne nema kto doniest, navarit, pomoct a pod., my sme s mm na vsetko sami. navyse som s velkymi problemami po porode neurobila 6 mesiacov ani krok bez hroznej bolesti, nasledky mam stale. tak uz nechapem ked niekto nevie male babo prikladat podla potreby, aj ked po pol hodke, ked ja som mohla..a to mi maly spava od narodenia extremne malo - 2-3 krat cez den 30min a potom zaspal az o 00.30. podla neurologicky to je ok na velmi aktivne babo.
ja sa vyjadrujem vyslovene k tym, ktore proste v podstate kojit nechcu ale hovoria ze nemohli, lebo aj take su, nepovedia na rovinu ze nechceli.
inac, to ze sa matka naplno venuje dietatu predsa neznamena ze chodi v starych velkych handrach, strapata a sediva.....to je zase skatulkovanie a rozdelovanie sa, ved vlasy sa daju aj doma farbit, sama ci kamoskou, kym mm venci maleho, rovnako tak aj na nakupy sa da, kym mm sa prechadza vonku s malym, tak to mi pride fest extrem, stavat to do pozicie, ze ked zena naplno koji, tak ani nevyzera ako zena, lebo sa nestara o seba
ja nesuhlasim s miesanim sa do inych tou formou - chces odstavit - preco? ale ani s tym opacnym, ono do temy o kojeni sa reklama na um dat ani neda, to by ta baba vyzerala ako blazon, ved ked sa koji, um je zbytocne, to ako reklamu na antikoncepciu do tem pre snazilky dat....nikto tu nie je taky blazon....ale to navazanie sa nedojciacich pri clankoch o dlhodobom dojceni, to vidam pravidelne....

inak, napr. ak chces rady ako pripravit UM na celodenny vylet, tak neviem aky clanok k tomu treba napisat, ved kazdy vie ako casto mu dieta papa, kolko davok asi potrebuje, tak pixlu s um a vrelu vodu do termosky, to som tu citala sto krat, rad je vsade hodne, maju to baby premyslene, ja to nepoznam, lebo som sa o to nezaujimala, len som to postrehla, resp.logicky by som si to takto nachystala....

mamutka
2. zář 2010

inac nechapem preco mna sa ludia nepytali ci kojim? 😀 mozno by som od jedu sa uplne inak k tomu stavala, ale ja si proste poviem, ze mna ich otazka netrapi, tak ma nenastve, ako ma nikdy nezaujimali otazky typu - kedy budete mat male? mne to nikdy neprislo, ze by ma to malo nastvat, ale ze ti ludia nemaju o com tocit uz! a je to tak, ludia, ktori sa taketo veci pytaju, proste nemaju o com hovorit!
u mna asi kazdy predpokladal ze kojit nebudem, lebo som vzdy bola chuda, kde nic tu nic, ked vydia dobre stavanu babu tak si asi povedia, jasne, ta ma mlieka.....mozno ani len nepredpokladaju, ze dotychna by nemusela kojit a este by sa jej to mohlo dotknut....
zase treba sa aj na ludi co sa to stale pytaju trochu tak zvlastne pozriet a spytat sa co maju za problem a ako casto si to rozdaju so svojim partnerom v posteli....to je otazka rovnakeho kalibru

mamutka
2. zář 2010

@pampalini ale ze teplaky ake sexi sa dnes robia, nie? celkom som si ich oblubila 😀

katkas1
2. zář 2010

@mamutka ked nemaju o com hvorit tak nech sa nepytaju voloviny, ja to fakt neznasam. JA ked sa s niekym nemam o com rozpravat tak sa pzdravim a tym to haslo, to moji svokrovci by nedbali keby som kojila az kym by mala nenastupila do skoly, boli u nas nasackovany kazdy den a jedine co sa na moju adresu opyatli ci mam dost mlieka. 😠

apollo11
2. zář 2010

@bubelko
@mamkanec nechci vytvaret flame 😉 , ale jen toto: predstava, ze kojici matka je nejake strasidlo s mesic nemytymi vlasy, ktere jen sedi uprostred bordelu a nezajima se o nic jineho nez o kojeni, je prece smesna.. zaprve je to o prioritach - to neznamena, ze kdyz zkratka jeden (!) rok je na prvnim blaho toho malickeho zaludku, ze kaslu na ostatni veci. Ze "nejsem zena" nebo jak tu zaznelo.. to je pak predstava kojeni opravdu dost zavadejici. Ale holt si proste nepujdu na cely den sednout do kina a pak jeste do kavarny, kdyz mam doma mimi, nebo snad matka, co dava UM, to dela? Takovy pristup pak podle me neni o tom, jestli kojim nebo ne, ale o uplne necem jinym... 😎
Ja napr. chci letos dalkove dostudovat jeste jednu skolu a vim, ze to nebude lehky, a kdyz bude potreba, proste odstrikam a ditko se nakrmi - i s kojenim jde ledacos, kdyz se chce.

Ale hlavne si myslim, ze tech par mesicu, co budu kojit, me vazne nezabije, uzivam si to, a nepripadam si uvazana - naopak muzem s malou jit kamkoli a neresime lahvicky apod... 🙂 a ja treba nemam malou u prsa porad (a i kdyby, tak co? 🙂 , ale cca jednou za 2,5 - 3,5 hod, coz je jak u UM, ne? a v noci spi ukazkove. Jen me tu proste prekvapill nazor, ze kojici matka ma snad misto mozku mliko 😀 opravdu to s tim nema co delat

bubelko
2. zář 2010

@mamutka ja nehovorim o clankoch tu na mk, ale o clankoch v casopisoch. pretoze nie kazda mamicka vie ako si nachystat um na celodenny vylet, mozno su nejake tipy a triky, co najjednoduchsie, mozno nejaka privita radu, ake flasky ake cumle a pod. a keby to tak bolo, ako pises, tak na co je potom tolko clankov o kojeni, ked kazda mama vie najlepsie, co a ako s vlastnym dietatom?

mas pravdu, ze reklama na um v teme o dojceni je hlupost, ale preco potom v teme o um najdes negativny clanok o um, pripadne prispevky o tom, ze kto nedava mm, ochudobnuje svoje dieta o blizkost a ine?

tiez netvrdim, ze kazda matka, ktora koji na plno, vyzera ako strasiak-bubak, ale poznam dost takych, ktore sa skratka venuju a obetuju len detom a tam to hasne. ja zial nemam kamosku, ktora by si na moje vlasy trufla, na nakupy chodim s oboma detmi, nakolko manzel je v praci, obcas aj v sobotu a v nedelu je tu zavrete. a skutocne som donedavna chodila vo veciach o par cisel vacsich, lebo som sa do obchodu s dvoma detmi nedostala a nechat ich len tak pred kabinkami je v poslednej dobe dost riskantne.

a co sa otazok tyka, neviem preco, tu sa ma nepyta nikto, na slovensku kazdy, alebo aby som nekrivdila, tak skoro kazdy. pocnuc rodinou, konciac susedmi a znamymi... - kojis este, ano? mas dost mlieka? dokedy si kojila maleho? atd.
a suhlasim s @katkas1 ked nemaju o com tocit, tak nech pozdravia a daju pokoj.

bubelko
2. zář 2010

@apollo11 ale ved to tu ani nikto netvrdil. ja som len pisala, ze ja osobne potrebujem aj raz za cas vypadnut von a to bez deti. a mamkanec tiez netvrdila, ze vysedava pol dna v kine, to snad nerobil nikto ani pred tym, nez mal deti. a ten kto ma deti, si podla mna priority jasne urcil, len si pri tom nechava mozno aj trocha preistoru pre seba. lenze to uz je vazne mimo temu...

skutocne si neviem dobre predstavit - a to kojim a kojila som zo zaciatku casto, prikladat kazdu pol hodku hodku, pritom si navarit, umyt sa, oprat, ozehlit a skratka este aj upratat. a to o nakupoch ani nevravim, a k tomu mat este vysoku teplotu a ine,. asi nie som supermatka. okrem toho sme to takto mali so starsim po prichode z porodnice a ked prisla porodna sestra na kontrolu a zistila, ze maly vobec ale vobec nespi, len skonstatovala, ze to nie je pre neho zdrave. kedze to bola zaroven aj laktacna, tak skontrolovala prisatie, vsetko ok. pri mladsom sme to skusili bez dokrmovania, za 24hod mi spal asi 9-10 hodin a to je na novorodenca trocha malo.

a ako som pisala uz v prvom prispevku, pre mna su prsia=strava, nie nastroj na ukludnenie ci uspavanie. na ukludnenie mam naruc, slova, na uspavanie postielku ci kocik cez den.

carodejnica
2. zář 2010

@mamutka 100 bodov, krásne si to napísala !!! ja nemám čo dodať, popíšem sa pod všetky tvoje príspevky 🙂

apollo11
2. zář 2010

@bubelko vsak ja jsem to myslela jen jako primer, jen jak jsi psala o tom obetovani vseho... ono to je otazka, zda je toto obetovani. Ja ten pocit nemam. Dite musis nakrmit tak jako tak - jaky je v tom rozdil, kdyz ten cas travite s flaskou nebo u prsa? U UM to pravda muze udelat nekdo jiny, ale to jde i s materskym, kdyz se odstrika.. Vypadnout ven potrebujeme obcas kazdy 😉 ale v tech prvnich mesicich na to clovek stejne nema moc chut, a to jsou prave ty stezejni.. proto myslim, ze nejde o takovou obet. Kdyby to trvalo cely zivot ditete, to by pak bylo jine. A ja kdyz nestiham, jsem neupravena ap., tak to skoro nikdy neni kvuli kojeni samotnemu, ale kvuli dalsim vecem, celkove behani kolem male, kdyz chce porad chovat nebo breci...

a to "prsia=strava" a na uspavani naruc uznavam taky naprosto, prave proto, ze kojim 🙂 myslim, ze pokud se clovek snazi toto dodrzovat, pak je to jedno.. ale zase mam pak dite zavisly na noseni, tak si pak vyberte 🙂

bubelko
2. zář 2010

@apollo11 no aspon v niecom sa zhodneme 🙂

pampalini
3. zář 2010

@apollo11 Naprosto souhlasím. Teď mě možná nějaké maminy "sežerou" 😒 Ale ono totiž nekojit je zpočátku jednodušší a nedá tolik práce. (předem se omlouvám všem, ktreré skutečně nemohou 🤐) Kdežto kojit je zpočátku boj. ( alespon já to tak měla) minimálně 10 krát jsem to chtěla vzdát.....ale vydržela jsem a přiblližně od konce šestinedělí je to paráda. A co se týče obětování, tak to si přece každý rozmýšlí s tím, jestli chce nebo nechce mít děti ne? Jde to s tím ruku v ruce. A pokud to nepřežiju bez holiče každý měsíc a bez kosmetiky, hubnutí a novejch hadrů, tak můžu bejt bezdětná modelka 😀

mamkanec
3. zář 2010

appolo já jsem neřekla že takhle vypadají všechny maminy co kojí ale jsou prostě případy kdy ta mamina má s kojem problémy a fakt nedělá nic jinýho. moje známá ta nestíhá nic, chodí jak zombie, neustále cpe děcko k tchýni aby stihla aspoň někdy doma něco udělat atd. nikam nechodí nikam nejezdí jen kojí. v tomto případě si myslím že je význam koja zbytečný, vynervovaná matka, málo najezené dítě a vůbec chod domácnosti a manželství v tahu tak o čem to pak je. já si radši zajedu na výlet, zajdu s manžou na oběd, každý den udělám čas pro sebe a malá je spokojená spinká celou noc s plným bříškem sunaru😀

mamkanec
3. zář 2010

jinak ale znova opakuju, jo jsem strašná matka ale chci mít pohodu a ne nervy v háji s kojení,ono to jak se cítí mamina ovlivňuje to mimčo víc než to čím je živené, znovu opakuju když kojo jde a někomu to vyhovuje a dítě spokojené okej, když ne proč to lámat přes koleno, budem radši na UM a v pohodě všichni, ono stejně je i na sunaru malá zdravá a spokojená, zdravější a pohodovější by s kojem být nemohla právě naopak když jsme se pokoušeli kojit děs běs pro nás obě, od chvíle co jsme se na to vyprdli malá jen kvete a já si teprve užívám co je to být mamina. nechápu jak se teď dobrá mamina měří jen podle nakojených hektolitrů a probdělých nocí, když někomu řeknu že nekojím a spíme celou noc a já stíhám vše i si zajet na dovču k moři s malou atd. tak na mě čumí jak na nejhorší matku pod sluncem. Mateřství není sebemrskačství!!!

carodejnica
3. zář 2010

@apollo11 @bubelko dojčenie nie je len kŕmenie, pochopenie a prijatie tohoto faktu je prvým krokom k úspešnému a radostnému dojčeniu. Ja dojčenie považujem za takú prirodzenú vec, ako dýchanie. Žena je biologicky, evolučne a anatomicky prispôsobená na to, aby dojčila. Rovnako ako zvieracie mamičky, nepotrebuje odmeriavať množstvo vypitého mlieka, počítať hodiny od posledného kŕmenia a počet nočných dojčení. Veľa mi dalo pozorovanie našej mačky na dvore. 😉 Tak som si to v hlave nastavila a nechala som sa unášať telom, príroda vie čo robí. Jasné, na rozdiel od zvierat, máme mozog, ale ten je v týchto veciach niekedy aj na škodu. Navyše máme aj domácnosť, ale to je záležitosť správne zorganizovaného timemanagementu. 😉 Nikomu nechcem vnucovať môj názor, je to len môj malý milý recept na úspešné dojčenie. Všimla som si, že najväčší problém majú mamičky, ktoré potrebujú kontrolovať na militre, čo dieťa zje a vypije. Potom veľa mamičiek nezvládlo prvé týždne, lebo súhlasím s @pampalini , najhorších je prvých 6 týždňov, kým si telo a dieťatko zvykne. Vtedy sme mali pomaly každý deň špagety a vysával len manžel. A potom aj prvých 6 mesiacov, keď som mohla odísť z domu nanajvýš na dve-tri hodinky, pomedzi dojčenie, ale za tú dobu sa dá stihnúť kaderník i kino. 😉
A čo sa týka tlaku na dojčenie. Ja vravím chvalabohu. Štatistiky z EÚ sú jasné, v niektorých krajinách dojčí len tretina žien. Problém nie je v propagácii, ale v kvalitnej pomoci. V pôrodniciach chýbajú laktačné poradkyne. Uvedomte si, že všetko sú to pediatrické/detské sestry kvalifikované na starostlivosť o dieťa. Kde som ja rodila, každá sestra vravela niečo iné, jedna mi predala klobúčiky, iná mi ich vyhodila. Skutočné informácie som získala žiaľ až z internetu (od annag). Keďže sme všetci vyrástli na Sunare a stratila sa generačná výmena skúseností. Naše mamy, dokonca ani babky nám už nevedia poradiť a prastaré mamy už nežijú. 😒

carodejnica
3. zář 2010

Zabudla som dodať. Efektívnu pomoc si predstavujem takto (je to však hudba budúcnosti a vzdušný zámok).
Mamička má problém. Zdvihne telefón a zavolá nonstop linku. Poradí sa. Ak je to nevyhnutné, do hodiny príde osobne laktačná poradkyňa, a ak je to dôležité, príde viackrát a mamičku usmerní. Ak sa ukáže, že mamička ma problém, ktorý kontraindikuje dojčenie, laktačná poradkyna predpíše a doporučí UM. UM by malo byť až posledná možnosť a na predpis. Toto je možné za predpokladu, že by existovala sieť laktačných poradkýň, ktorá pokrýva Slovensko a jej pomoc je hradená z verejného ZP. Na to sa musia zmeniť zákony a musí byť politická vôľa. A tá nebude, lebo máme lobing silných firiem vyrábajúcich UM a tie by to nedopustili, lebo by im klesli zisky. Laktačné poradkyne združuje jedna nezisková organizácia. Akú má váhu oproti veľkým firmám? Začarovaný kruh. 😒

bufina
3. zář 2010

@mamkanec 😀 😀 😀 😀

mamkanec
3. zář 2010

carodejnice tak to je asi právě to co je problém u mě, na kojení jsem málo živočišná😀 upřímně když jsem si odjakživa představovala že budu mít dítě tak vždycky jsem viděla dítě s flaškou😀 ne že bych z kojení měla hnusné pocity a bylo mi to protivné ale žádný extra blaho jsem z toho taky neměla. asi mě chybí nějaký kojogen😀 Rozhodně si ale nemyslím že plno žen nekojí kvůli toho že jsou do něčeho tlačeny reklamou na UM!! většina z nás nekojí protože to prostě nešlo, já byla v porodce týden a kolem mě tým laktačních odbornic,na prsa mi koukala celá nemocnice a stejně s tím že jsem neměla ani mlezivo neudělali nic!!! co se týče doplatků na UM, no na jednu stranu si myslím že by měl být pomáháno maminám co fakt nemůžou kojit, rodina je sociálně slabší a musí mít drahé UM, my máme obyč sunar, myslím že chudáci snad nejsme a proto mě nikdo nikdy neslyšel a neuslyší si stěžovat že mě trápí že ho musím platit. pro mě je to daň za tu pohodu a za tu si ráda zaplatím.

mamkanec
3. zář 2010

každopádně ještě jedna věc,možná to špatně chápu ale čarodejnice nechápu proč by UM měla být pouze na předpis a jako poslední možnost volby, proč? je to otázka volby každé maminy, mě u prvního dítěte kojo nešlo a druhé dítě na UM chci mít. je to moje volba, stejně jako je volba mamin zda budou mít pampersky, nebo látkovky, jestli dají dítě do školky nebo ne atd. je to věc každý maminy a právě proto by to neměl nikdo řešit a nikoho odsuzovat. U mě spíš ty tlaky ze všech stran na kojo způsobily že jsem dostala na kojení averzi a mám nervy z toho že bych ještě někdy měla v budoucnu kojit

carodejnica
3. zář 2010

@mamkanec tak, tak - vpodstate si udrela klinček po hlavičke 😉

gilli
3. zář 2010

@mamkanec ty jsi @strouzek s jinym nickem vid, to fakt nejde nepoznat 😅

andika10
3. zář 2010

ja som bohužial kojila len dva mesiace, rodila som v sobotu ráno a deti som vydela prvý krát v sobotu večer, vtedy som skusila aj kojiť, ale keďže ich váha bola len 2350a 2250 tak nemohli čakať kym sa mi pustí mlieko, tak im dali z flašky, deti mi dali až v nedelu večer, dovtedy som ich nevidela len tú sobotu, pravdaže mi potom nechceli saqť, trápili sme sa asi dva mesiace, ani to mi nepomohlo že manžel sa musel vrátiť do zahraničia keď mali mesiac, deň na to mi malú zobrali do nemocnice. Skúšala som im nedať z flašky ale kym som sa s jedným trápila aby aspoň niečo vypil z prsa, druhé mi už vrieskalo že je hladné, doteraz mam výčitky, že som ich nekojila a odstupom času si myslim že som pre to nespravila všetko ale vtedy som už nevládzala ☹ . Teraz to už nezmením, ale našťastie su neni chorlavý tento rok sme dr ani nenavštívili 🙂

carodejnica
3. zář 2010

@mamkanec je to tak trošku aj o právach dieťaťa 😉 Každé dieťa má právo byť dojčené. (je to dokonca zafixované v nejakom medzinárodnom kódexe o právach dieťaťa, či čo).

mamkanec
3. zář 2010

co? jaký stroužek??

bufina
3. zář 2010

@gilli Taky si myslím, ten slovník je úplně stejnej.
@mamkanec Neboj, my tě neprásknem 😀 😀 😀

mamkanec
3. zář 2010

carodejnice no to je věc zase jiná, právě na to být kojené ano ale kojené spokojené, pokud není spokojená mamina a pak teda ani to mimčo tak jde o to že pak bych to právo na kojení spíš asi odsunula na jinou kolej, protože prostě podle mě je lepší ta pohoda pro oba dva kterou dítě fakt vnímá. ono fakt je otázka kolik mamin mělo z kojení nervy takový že pak začli to dítě nesnášet, a proklínat to že jsou maminy, viděla si ten pořad "dítě mi zničilo život? já ho neviděla celý ale i ten kousek mi stačil, pro mě stát se maminou byla už i bez kojení sakra pořádná změna se kterou jsem měla přiznám fest problém se vyrovnat. byla jsem zvyklá na lidi, na to že jsem si na sebe vydělala atd. a teď doma, kolotoč kolem mimča, člověku odumírají mozkové buňky s každou vyměněnou plínou, nebo teda aspoň mě 😀 jde o to že vcelku i věřím že můžou přijít někdy i stavy kdy ta mamina vynervovaná má pak chuť udělat něco sobě nebo nedej bože i mimču. pak si myslím že bych spíš se snažila vyřešit tento problém i za cenu být na UM. pohoda je prostě důležitější!

mamutka
3. zář 2010

@carodejnica 😉 dik

mamkanec
3. zář 2010

jako jak prásknout? jsem blbá nebo co? kdo či co je stroužek? myslíte že špatný zkušenosti s kojením má jenom jedna osoba na světě? nechápu sorry a vůbec nehlídá se náhodou IP adresa? já mám doma jeden počítač

andika10
3. zář 2010

@mamkanec suhlasim stebou, mňa články o tom aké je kojenie dôležité privádzali do šialenstva lebo ja som nekojila a som si pripadala ako zlá matka,

mamutka
3. zář 2010

ono zase na slovensku kazdy nadava ako sa tazko zije z rodicovskeho, ako sa matka tazko zasmestna, ako treba obracat kazdy cent....ono ked clanky plne rad zachrania nejakej mamine dojcenie, tak velmi pomozu aj rodinnemu rozpoctu, to sa nikto na to tak zatial nepozrel? naco rady o UM ked je na kazdom baleni dokonale napisane ako to pripravit, dojcenie je veda, tazko sa to casto rozbieha a laktacna vie vychytit aj zdanlivo nepodstatnu malickost, ktora dojcenie znemoznuje....
ked sa niekto rozhodne ze chce ist do um, tak nech potom nehromzi, ze je to drahe, ze stat by mal dat viac penazi....poznam len malo slovakov co sa na toto nestazuju.....
takze ano, clanky o dojceni treba, z mnohych hladisk.
ako pise carodejnica, treba podporit efektivnu pomoc, aby sa maminy doma netrapili same a zbytocne, samy stres a neistota...to nie je k nicomu. to tu potom kazda zastankyna um dava za priklad - zrovna maminy, co sa trapili a nervacili, lebo nemali odbornu pomoc.