Má kojenie naozaj význam?

susik77
21. led 2008

Ahojte, teraz je velka propaganda okolo kojenia, ale ako pocuvam zo vsetkych stran, tak nie je velky rozdiel v zdravi kojenych a nekojenych deti.
Minule som citala, ze sa robil vyskum aj ci kojenie chrani proti obezite a alergiam a ukazalo sa ze nie...
Pride mi trochu zbytocne sa stresovat, ked ma niekto s kojenim problemy a ked ma z toho depresie, ze nemoze kojit...
My sme kojili plne do 6.tyzdna, s 1-dokrmov.asi do 4-teho mesiaca a teraz uz asi 2-3x dokrmujem, mala je uz velky hlados. 😎
Zatial sme mali len nadchu, inak sme chori neboli.
Co si o tom myslite?

mamutka
31. srp 2009

inak pride mi divne navazat sa tu do annaq. zachranila dojcenie pre mnohe zeny a bolo by si treba uvedomit, ze ona neprezentuje svoje nazory, ale nas uci fakty, tak ako kazda skusena laktacna.
to je akoby s astronomom sa nejaky kuchar siel hadat, ze predsa na hviezdy moze mat kazdy iny nazor....no tazko, to nie je o nazoroch, ale o faktoch, niekto ich ma nastudovane do hlbky a ked chce obetovat cas, tak sa podeli o ne s okolim, a niekomu sa tie fakty ucit nechce, lebo ho nezaujimaju....

a tvrdit ze kojenie sa v dnesnej dobe precenuje mi pride divne, cele tisicrocia ludia prezili len preto ze matky dojcili svoje deti, to ze par firiem dobre zaraba na UM a robi bohovske reklamy, to ze doba si vyziadala aby zeny zastavovali dojcenie a sli do prace, to by nemalo ludi zaslepit az natolko, ze budu dojcenie povazovat za prezitok dobry akurat tak pre kravy...

ked niekto nedojci, tak proste dava UM, nemal by sa triast od zlosti, ze spolonost dojcenie preferuje a tlaci do popredia, lebo nie je problem v tom ze sa dojcenie podporuje, ale v tom, ze okolie to od zeny ocakava, ale ona dostane hned po narodeni dietata velmi zle rady a potom to nejde...potom je nestastna, nastvana na okolie a co ja vie co este...

carodejnica
31. srp 2009

mamutka - dobre si to vystihla, nechápem ako môže niekto tvrdiť, že sa kojenie preceňuje...

1) Kojenie je prirodzené.
Ženy sú anatomicky, geneticky a evolučne pripravené dojčiť. Bábätká sú anatomicky, geneticky a evolučne prispôsobené materské mlieko prijímať ako prvú potravu. Žiadne mláďa cicavcov (a človek patrí medzi cicavce) sa v prírode neživí umelým mliekom.

2) Umelé mlieko priniesla až moderná cvilizácia (so všetkým čo k tomu patrí - firmy, ktoré zarábajú na UM a investujú nemalé peniaze do reklám, rýchly návrat žien do práce, znečistené ŽP a stres môžu spôsobiť, že ženy mlieko nemajú a podobne). Už to tu bolo niekde spomínané, ale Západná Európa sa borí s iným problémom, na Západe sa skrátka nedojčí, preto sú tu odporúčania EÚ, ktoré citovala annag. Napríklad také Anglicko patrí medzi krajiny s najnižšou mierou dojčenia v Európe (dojčí len 1/5 žien!!!). Povedala by som, že platí priama úmera, čím vyspelejšia krajina, tým menej dojčiacich žien.

3) Na záver, aby som sa niekoho nedotkla, v žiadnom prípade neodsudzujem ženy, ktoré nemôžu, resp. nechcú dojčiť. Pre ne je UM jediná správna alternatíva k dojčeniu.

xzaje01
31. srp 2009

Mamutko, nektere lidi nepresvedci ani 10 laktacnich poradkyn, myslim, ze tady ztracis cas. Ktera mama chce, ta si nastuduje informace o kojeni, vzajemne osocovani se nikam nevede. To je vyhoda dnesni doby, informace jsou snadno dostupne, nevyhoda je pak ale v tom, ze jich je prilis a je treba je prebrat, vyhodnotit a odnest si z toho to nejlepsi pro me. Je skvele, ze se najde nekdo, kdo zdarma z vlastni dobre vule odborne druhemu poradi a pomuze! 😉 Takze ktera mama chce, at toho vyuzije.

Preju vsem maminkam, ktere chteji, at se jim dobre koji a uplne vsem maminkam pak krasne zdrave napapane deti! 😵

sirinka
31. srp 2009

tak to bola trefa do cierneho, ze sa kojenie precenuje... 😝 nemam slov...

annag
31. srp 2009

ďakujem Vám všetkým, ktoré ste sa ma zastali. 🙂 Myslím, že k názvu tejto témy - skutočný význam dojčenia - patrilo poukázať na riziká, ktoré so sebou rozhodnutie nedojčiť prináša . Tie riziká som si nevymyslela ja, ale beriem ich ako fakt, lebo pochádzajú zo seriózneho zdroja a som dokonca povinná ich rešpektovať . Niekto mi tu vyčítal, že nereagujem - no nereagujem, lebo na to nemám dôvod, na niektoré príspevky sa reagovať nedá, to čo som chcela, som sem vložila. Dojčenie sa obhajovať nemusí.

Vidno však, že dojčenie je stále v skutočnosti na pokraji záujmu celej spoločnosti. Keby na ňom spoločnosti, v ktorej žijeme, ozaj v praxi záležalo, tak by sa tu taký zúfalý príspevok ako mala natashkaa vôbec neobjavil a takisto by nebolo na svete toľko mamičiek frustovaných z dojčenia. Mojim cieľom je mamičkám pomôcť tak, aby mali z dojčenia radosť. Takže utekám odtiaľto preč, lebo ich je tu veľa ... 😅

mici11
31. srp 2009

Annag a aj velmi pomahas 🙂 ☹ si dobra osobka a ja ti tiez dakujem za pomoc 😉 🙂

hoogy
31. srp 2009

no velqa sa tu popisala a nestihla som vsetko precitat tak ak sa opakujem tak sorry...no my sme na umelom liecku a neberieme to ako katastrofu aj ked zo zaciatku to bolo pre mna narocne lebo som sa citila ze som zlyhala.no bohuzial som mala malo mliecko a mojmu pampusikovi to nestacilotak sme museli prikrmovat. ale vdaka bohu kojim ho aspon ciastocne az doteraz. je vsak tazke ked citam same tie clanky ake je kojenie prospesne pre deti.precitala som ich kopu...teraz je to uz v pohode,ale myslim,ze kazda mamicka co chce kojit a ak nemoze to berie tazko...preto prosim neodsudzujte kazdu mamicku ktoru uvidite s ako krmi svoje dieta z flasky...
P.S:s nazormi tej baby nesuhlasim lebo zohrievanie mlieka je nekonecke lebo sa na to pouziva zohrievac a nie mikrovlnka ktora je absolutne nevhodna kvoli nerovnomernemu ohriatiu mlieka....

aponchie
31. srp 2009

soan ..nakojim za 3-5min a fakt si neumim predstavit tu prudu chodit v noci michat sunar 😖

annaq urcite nenahani zadne duse na laktacni poradnu..kolik si z toho tvrdeho laktacniho kseftu poradkyne trhnou???!!

ikdyby zadny duvod napsany nebyl a nikdy jste zadny necetli tak ve vasi hlave jako v hlave matky novorozence a kojence je spousteci mechanizmus..mam mleko=dite ma hlad=dam mu sve mleko=ma hlad vic nez jindy=pridam mu castejsi kojeni=

to co se ted propaguje je navrat k prirozenosti..a ta vas desi?? 😎

soanpe
31. srp 2009

hoogy
ted si mě s tím nerovnoměrným mlikem pobavila 😀 promin, ale i když sobě ohřívám polívku, tak jí zamíchám, to samé dělám i s mlékem, tudíž nerovnoměrná teplota se promíchá a mléko je rovnoměrně teplé 😉
pochopila bych, kdybys řekla, že dochází k přeměně bílkovin, sacharidů nebo co já vím, ale nerovnoměrné zahřívání je fakt to nejmenší

aponchie
31. srp 2009

soan ona asi myslela,ze kdyz to ve spechu zapomenes promichat treba tak to muze mit fatalni nasledky..ne ze to nikdy nepromichas..prece jen ty kdyz si zapomenes zamichat polevku a srknes si tak to vyplivnes a zanadavas si ..miminko zacne rvat a jeste si nektera maminka muze myslet ,ze prudi schvalne

soanpe
31. srp 2009

apon, já mám namícháno cca za 20s 😎 termoska,láhev s UM a jedem 😀

aponchie
31. srp 2009

tak u 9mesicniho mimina je ten vyznam pravidelneho 24hodinoveho kojeni ponekud nesrovnatelny s miminkem treba do 3mesicu

soanpe
31. srp 2009

apon, no nevím. tím že je malá na UM od nar.tak některý věci při přípravě UM mám tak zažité, že je to jako s básničkou 😀 😉 a micro používám často, takže to promíchání je už tak nějak automatické
já i když si nandám jídlo právě uvařené, tak první co je, tak míchám 😅
jinak mlíko většinou neohřívám, protože mám vodu v termosce.ohřívám spíš tu vodu, která třeba během noci vychladne a do té sypu UM a pak je míchání nutností 😉
je to fakt jen o postupu, jaký zvolíš.

u kojení je taky několik způsobů, jak vyndat prso 😉 bud si vyhrneš triko nebo prso taháš výstřihem 😉 a tak je to i s UM 😎 😀

soanpe
31. srp 2009

apon a co se tady celou dobu řeší??? 😀 a na ostatních diskusích o kojení? to je snad samozřejmý, že u 9m je skladby jídelníčku jiná než u 3m. proto se na ostatních diskusích dohadujeme o tom,že dítě v 18m nemusí být kojeno za každou cenu na veřejnosti, protože MM není hlavní složkou jídelníčku.
apon, sorry, ale nechápu o co se snažíš 😅

hoogy
31. srp 2009

no myslela som to s tym ze ked zabudnes tak to moze byt fakt zle...ja som zo zaciatku kojila a bolo to sto krat jednoduchsie...tiez uz mame system pri zohirevani,ale trva to dlhsie ako ked som si sadla hocikde v dome a vytiahla som prso.my mame zase ohrievac a tym padam sa nemusim ptepat dole schodami do kuchyne,ale ohrejem vodu v izbe...

aponchie
31. srp 2009

soan ty jsi velmi utocna a zbytecne teda...nijak sem ti nic zleho nenapsala a jestli ano tak se ti omlouvam

soanpe
31. srp 2009

hoogy
kvalitní termoska udrží teplou vodu vhodnou k přípravě UM až 12hodin (při pokojové teplotě, v mrazu se interval zkracuje) takže já mám na nočním stolku láhev s dávkou UM a termosku.takže UM jen zaleju a protřepu 😎 😉
předem připravený mlíko nikdy nemám,protože i když je skladovaný v lednici(může se skladovat 24h a 2h při pokojové teplotě), tak začne páchnout 😝 ohřívám fakt,když třeba před koupáním nevypije dávku,tak za půl hodinky ho dopíjí v postýlce, takže 10s v micro a dopije, ale je to fakt vyjímečný, protože ani malé to ohřívaný moc nechutná 😉 😅

soanpe
31. srp 2009

apon,
omluvat se nemáš za co, prostě jsem ti jen odpověděla. 😉

aponchie
31. srp 2009

jasne ..sice utocne ,ale odpovedela..

soanpe
31. srp 2009

apon
sama víš, že v jiných tématech se celkem shodnem, ale tohle je citlivý téma jak pro kojící, tak nekojící (at už ty co nemůžou, nebo nechtějí z jakéhokoliv důvodu)
a každá si tu meleme svoji teorii , protože jsme řesvědčený, ža každá děláme pro své dítě jen a jen to nejlepší
já se pro UM "rozhodla" po komplikacích v posl.m těhu, po akut CS a s tím spojenými problemy a nelituju.protože jak už jsem psala,tehdy nám šlo o víc, než o kojení.prostě to beru tak, že jsou horší věci než nekojení a abnormální propagace kojení mě někdy prudí 😅
konkrétně když jsem viděla kámošku,jak kojí,kojí,kojí a kluk hubne,hubne, hubne a ted má imunitní problémy,špatně zažívá a tráví... takže si říkam,jestli by neudělala líp,kdyby nasadila aspon částečně UM , aby prcek nabral síly. ona je z toho na nervy,mrně jí furt řve,protože je furt unavený,protože není schopnej v 10m naráz přijmout víc jak 100ml mlíka.po příkrmech zvrací, protože má staženej žaludek 😔

soanpe
31. srp 2009

raději prchám z této diskuse, protože to nikam nevede 😉

mějte se a přeju spokojené a nabaštěné prcky (ať už UM nebo MM,hlavně že jsou spokojený)

hoogy
31. srp 2009

soanpe tak v tomto s tebou suhlasim.som plne za kojenie,ale len kedto vazne ide,ked to raz nejde treba sa s tym zmierit a robit to co je dobre pre dieta a nie to co je dobre pre psychiku matky...moj maly mi v 4 a 5 tyzdni pribral len 30 g a to som ho kojila vzdy ked chcel co bolo kazdu hodinu a pol,ale ked sa mi to m,lieko netvorilo co som sa mala na hlavu postavit...bolo to sice jednoduchsie ako zarabat furt mlieko do flasky,ale maly bol strasne chuducky tak sme s arozhodli pre UM.je stale v 4 mesiacoch ciastocne kojeni a ciastocne UM.

soanpe
31. srp 2009

poslední reakce 😅

hoogy a to je přesně to, co myslím. prostě ne vždy je to kojení na místě a je lepší i ze zdrav.důvodů přejít na UM

aponchie
31. srp 2009

vzdyt tady se nikdo nebavi o kojeni za kazdou cenu u ditete,ktere nepropsiva..to je hrusky a jabka uz

hoogy
31. srp 2009

ved jasne ona podla mna len chce podotknut ze ked to nejde tak to nejde a napriek tomu sa niektore zeny snazia za kazdu cenu kojit...a je to preto ze je tak propagovane co ja plne podporujem...

nada.hope
31. srp 2009

Ahojte, ja by som nikoho neodsudzovala,..................
Ja osobne som strasne kojit chcela, ale nakolko moja mala mala reflux a ani po prichode z nemocnice nepriberala, ale naopak chudla, doktorka nam nasadila UM, predsalen je to moje prve dieta a urobit nieco zle,.no uznajte.............. mlieko som mala az do konca piateho aj ked zbytocne, mala si uz potiahnut zadne mlieko nevedela a pouzivali sme prsnik ako uspavaci prostriedok,................
A co sa tyka zdravotneho stavu je to individualne, ja osobne som bola kojena velmi kratko a okrem detskych chorob som nebola chora, zapal pluc neviem co to je...................mam znamu ktora ma tri deticky a sama hovori ze prvu Henku kojila, Dasenku nekojila, nevedela sa prisat a posledneho Samka kojila do 20 mesiacov a vysledok jedina Dasenka nema alergiu!!! Je to individualne, ja osobne si myslim, ze kojenie je rozhodne pre mamicky velmi uzitocne hlavne pre pohodlnost, predsalen zarabat mlieko aj tri krat za noc je otrava, jednoduchsie je vytiahnut prsnik,.................my sme chori neboli naopak moje zname ktore kojili do pol roka boli uz v druhom mesiaci na silnych antibiotikach a v stvrtom museli podstupit operaciu, takze ak niekto bude tvrdit ze kojenie je to najzdravsie na svete ,................ urcite to svoje (ak este bude nejake druhe babatinkobude kojit chcem co najdlhsie, aj napriek refluxu a neviem comu), ale ak mi niekto bude bezhlavo tvrdit, ze kojenie je to najlepsie na svete tak s nim rozhodne suhlasit nebudem a stale budem tvrdit ze kojenie je jednoduchsie ale zdravie kazdeho dietata je individualne..............
Este raz zlata stredna cesta 😵

hoogy
31. srp 2009

presne zlata stredna cesta 🙂 nas maly pije stale pouzivali sme flasky NUK ktorych cumel je velmi podobny prsniku takze mozno preto,alebo neviem mali sme asi stastie...

nada.hope
31. srp 2009

A este nieco rady annag su urcite velmi uzitocne, ja sama keby som vedela, ze nejaka ta a poradkyna na konikovi je tak urcite kojime dodnes,ale bohuzial zistila som to pre moju skodu prilis neskoro a ak budem mat v buducnosti nejake problemy tak sa na nu urcite obratim,..............ja sama som sa v porodnici kvoli kojeniu spojila s jednou, ale bohuzial nemohli sme sa vidiet na zivo a nemohla mi pomoct a poradit zoci voci a to je chyba porodnic!!!
Inac clovek sa zamysla porodnica dostane Certifikát Baby-friendly hospital a nie je tam laktacna poradkyna, no podla mna by im ho mali vziat,.....ved je normalne ak dieta nedaju matke po porode kvoli zltacke aj cely den???, tak ako ja som s malou nebola na treti den po porode, ale sama si odsavala mlieko??? Hovorim vsetko zle je na nieco dobre a ak bude este niekedy mimco budem mat vopred vsetko nastudovane lepsie a laktacne poradkyna ma bude poznat aj odzadu.................Annag dakujem vopred.................

Este raz neodsudzujete matky ktore nekoja.................mozno je to pre ne vacsi trest 😵 😵 😵

vinifera
31. srp 2009

Kojenie je super. Máme to štastie, že môžeme kojiť.(Vďaka tomu, že sme prekonali laktačnú krízu o ktorej by som bez koníka nevedela) Plne sa kojíme. Aj keď posledný týžden sa už snažíme zavádzať príkrmy. Malý krásne priberá v 5 tich mesiacoch mal 8 kg. Vždy keď bolo zle dali sme cicik. Ked sme boli nervný alebo nemohli zaspať. Do troch mesiacov sa vnoci budil na hlad takým vreskom, že keby som bežala na poschodie robiť UM tak nám asi múry popraskajú od toho randálu. 😀 Tolko čo vlezem do vane už počujem z druhej strany mama je treba cici pohni kostrou. Je síce pravda, že do troch mesiacov som poriadne nikde dlhšie ako na hodinu bez neho nemohla. Lebo sme sa kojili každú hodinku hodinku a pol. Ale vytvorilo to medzi nami také pevnejšie puto, lebo ja som pred tehotenstvom nejak deti nemusela. ...

macka23
31. srp 2009

vinifera, akoby som citala o nas :D
az na to, ze my uz kojenie odkladame len na rano a vecer a v noci, nakolko maly mi stale grcka po mliecku a kedze pekne zvlada prikrmy myslim, ze to bude ok uz 🙂
Ako 6mesacny mal 10kg...a to bol len plne kojeny 🙂
Tiez si myslim, ze tym ze je kojeny, je na mna ovela viac naviazany...je to pekny pocit, len cim je vacsi, tym viac vymysla certik maly 😅
Nevravim, ze nekojace maminy nemaju puto so svojimi deturencami, ale myslim, ze toto je take inaksie 😉
Som rada ze som mohla dat krpcovi ten najlepsi zaklad, ale myslim ze tak do roka je to v pohode ale potom uz by som kojit asi nechcela...