Má kojenie naozaj význam?

susik77
21. led 2008

Ahojte, teraz je velka propaganda okolo kojenia, ale ako pocuvam zo vsetkych stran, tak nie je velky rozdiel v zdravi kojenych a nekojenych deti.
Minule som citala, ze sa robil vyskum aj ci kojenie chrani proti obezite a alergiam a ukazalo sa ze nie...
Pride mi trochu zbytocne sa stresovat, ked ma niekto s kojenim problemy a ked ma z toho depresie, ze nemoze kojit...
My sme kojili plne do 6.tyzdna, s 1-dokrmov.asi do 4-teho mesiaca a teraz uz asi 2-3x dokrmujem, mala je uz velky hlados. 😎
Zatial sme mali len nadchu, inak sme chori neboli.
Co si o tom myslite?

dai
6. bře 2012

@danjelca zalezi od babatka - niektore v pohode prechadzaju z flase na prso a naopak - napr. moj syn... ine ked zaciti flasu tak sa zacne postupne odstavovat a menej a menej sat ( vlastne len pokial to ide rychlo, babo nie je sproste, preco by sa snazilo ked to ide aj pre ne jednoduchsie - z flase to tecie rychlejsie a nemusi sa tak namahat 🙂 - tak taketo vychcane babatka sa postupne odstavia - vid moja dcera - ta sa vlastne odmietala uz nakoniec prisat, preto som o mlieko v tych 3-och mesiacoch prisla....
inak suhlasim - tiez si myslim ze matky by sa do stavu ako popisuje kacab dostat nemali - lebo ked uz piseme o tych emocnych putach - tak radsej nech je dieta na UM a matka spokojna k dispozicii, ako dieta na MM a matka emocne, dusevne i fyzicky na odstrel - cize neschopna sa o dieta starat - tod ale len moj nazor... samozrejme aby matka prijala taketo rozhodnutie musi byt podla mna dostatocne silna psychicky a v pohode nad vecou - inak to bude tahat do extremou prave vdaka tlaku ktore sa na kojenie momentalne vytvara...

hanula11
6. bře 2012

@kacab my kojíme ještě dnes, malá má dva roky a čtyři měsíce 😉 🙂 a únavné to rozhodně je (už skoro tři roky jsem pořádně nespala), ale asi to stojí za to. Malá ještě vlastně nebyla nemocná 🙂 😵 Je to závislačka, ale naštěstí "otravuje" jen tam, kde může, už má rozum 😅 😵
Ale když to někde nejde, tak to nejde, hlavní je aby měl prcek dost kvalitního jídla. Ty maminky co kojit nemůžou nebo mlíko nestačí určitě neodsuzuji 🙂.

dai
6. bře 2012

@hanula11 ja mam tiez adelku 🙂 ako som pisala - plne kojena vlastne nebola nikdy a zdravucka je ako buk 😉

marya
6. bře 2012

Ja som kojila svoje obe deti, vlastne druheho este stale kojim, a podla mna je kojenie naozaj super vec 😅 , s tou lepsou imunitou sa mi to potvrdilo pred par mesiacmi - vsetci v rodine sme dostali crevnu chripku - teploty, vracanie, atd...- jediny, kto to nedostal, bol Misko, mal vtedy 4 mesiace a bol plne kojeny...takze vdaka kojeniu ostal zdravy, co som bola ozaj stastna 😵 😵 takze minimalne pocas vylucneho kojenia v prvych 6 mesiacoch materske mlieko zabezpecuje imunitu dietata hlavne voci crevnym virom 🙂 a okrem toho, casto sa stava, ze umele mlieko sposobuje u deti zapchu, maju na niektore druhy UM alergiu a pod, kdezto materske mlieko je akoby priamo na mieru site dietatku 🙂 takze ja kojim a som rada ze kojim, ale zaroven zeny co nekoja z akychkolvek dovodov chapem, je to vec kazdej z nas a kazda si robme tak, aby sme boli my aj nase deti spokojne 😉

monhla
6. bře 2012

Ja si myslí, že kojenie je najprirodzenejšie, najľahšie na "prípravu" a dostupnosť, lacné, zdravé ....
/ A podľa môjho otca má vtedy "fľaša" najkajší obal na svete 😀 /
A keď sa dá, mala by každá žena kojiť. Ale keď sa nedá, nie je preto zlou matkou.
Podľa mňa je zlé iba to ak sa dá a žena napriek tomu nechce kojiť "kvôli závažným problémom "- napr. zničí si silikóny, uprednostní fajčenie, alkohol, voľný večer pri 1-2 mesačnom bábätku ...
Tieto ženy nechápem, ale matka, čo by pre dieťa urobila prvé - posledné a nedá sa jej kojiť je podľa mňa takou dobrou mamou ako tá, čo kojí aj do 3 rokov.

hanula11
6. bře 2012

@dai Jsou i děti, které jsou zdravé i když nebyly nikdy plně kojené 🙂 , já jen co tak kde vím o našich vrstevnících 😉

dai
6. bře 2012

@marya moj syn bol plne kojeny a dostal kiahne 🙂 ako som pisala vtedy mi mudr. chovancova povedala ze zial protilatky len do 3-och mesiacov cca. sa MM davaju detickam...
ako som uz tiez pisala mne malinka MM krasne vdaka refluxu vsetko vygrckala a koliky mala nenormalne - takze to co plati pri jednom dietatku pri druhom platit nemusi...
ja by som vyznam, nevyznam kojenia nezovseobecnovala 😉

danjelca
6. bře 2012

baby klobuk dolu pred vami...ja to s tou unavou neviem ako zvládnem, som taká konštrukcia že unava ma totálne skolí, tak budeme musieť s bábätkom vymyslieť niečo aby sme sa nezničili🙂

dai
6. bře 2012

@hanula11 presne a deti ktore su plne kojene a maju kopu alergii a chorob ( tuto skusenost mam s malinkej vrstovnikom ktory bol kojeny do 2.5 roka a chory neustale ☹ )

m.o.u.s.e
6. bře 2012

Souhlasím s názorem, že kojení má největší význam cca prvních 6 měsíců věku dítěte, potom už je to spíš o rituálu přisátí k prsu a působení dobře na psychiku dítěte ( cítí blízkost matky) a matce sebevědomí taky roste ( ve stylu "mé dítě mě pořád potřebuje"). Já jsem z prsu nekojila, malá je hypotonická a nedokázala vysát svou dávku,takže jsem 5 měsíců odstříkávala a pak přešla na UM, když už mléka ubývalo. Má vlastní imunita je na vysoké úrovni, nikdy jsem jako dítě nebyla moc nemocná a ani te´d nejsem a tak věřím, že i tím relativně krátkým přísunem MM dostalo mé dítě maximum. Roli hraje samozřejmě i genetika a kojení je podle mně dneska opravdu znovunavrácený trend a často dost přeceňovaný, podle mně kde rodič má sám slabou imunitu, tak ani sebedelším kojením dítě do života líp nevybaví.Jediné, co mi tak trochu je proti srsti je, když vidím jak někdo dítě krmí z lahvičky a má ho vedle sebe na gauči na polštáři anebo v autosedačcea druhou rukou píše např. sms. 😠 ...já se i při té lahvičce snažila zachovat si co nejužší kontak podobný při kojení z prsu a tu fázi zblížení si vychutnat, abych tu psychologickou stránku vztahu dítě a matka zachovala.

dai
6. bře 2012

@m.o.u.s.e moj maly je tiez hypotonicky - mozes mi do IP napisat ( aby sme tu nerusili temu ) ci si s malinkou nejako cvicila a ako sa ti vyvijala - sedenie, lozenie a tak... inak sme mali ten isty problem so sanim - malinky nevladal pit... teraz sa tiez s tym prsom skor mojka a pije len pokial mu to ide lahko 😠
s tym sposobom krmenia z flasky suhlasim 😉

ilonne
6. bře 2012

@m.o.u.s.e Jo, tak to se mi taky nelíbí. Taky krmím malou zásadně v náručí. Teď jsme začaly s příkrmy a jednou jsem jí zkusila dokrmit flaškou v jídelní židličce a pak jsem si ji stejně vzala k sobě. A to se i máma diví, že prý nás krmila v postýlce opřené o polštář a pak jsme si flašku už drželi sami. Mě to prostě přijde naprosto přirozené mít ji při krmení v náručí opřenou o sebe.

hori
6. bře 2012

@danjelca ja by som povedala, ze citas velmi dobre - pre niektore zeny je kojenie skutocne namahava a vycerpavajuca vec. ja som napr. pred porodom zila v par velkych omyloch:
1. ze mi mlieko po porode "udrie" do prs - realita: novorodenec si musel kolostrum krvopotne roztahat, samozrejme, ze to mala nezvladala a musela som roztahavat odsavackou
2. ze kazdy hladny novorodenec blazene a s vervou chyti prsnik - realita: kto nezazil, nepochopi, ze existuju deti, ktore prsnik jednoducho nechcu, neprisaju sa, nespolupracuju a treba ich do kojenia nutit!
3. ze ked mama malo mlieka, treba prikladat, prikladat a este raz prikladat a ono to pojde - tak to je sice pravda, len z vlastnej skusenosti - mne to trvalo 3 dni, kym sa to ozaj upravilo a uprimne, druhy raz by som si rozmyslela ci malu necham tak dlho hladnu
a podobnych zaujimavosti by sa naslo viac, napriek tomu verim, ze tych bezproblemovo kojacich mamin je nastastie drviva vacsina... ja tiez kojim, lebo je to pre dieta to najlepsie, len zial... az tak velmi si to neuzivam a kolotoc okolo flasiek by bol pre mna prijatelnejsi...

danjelca
6. bře 2012

@hori tak ja myslím že tiež eralita bude iná, ale snažím sa to predstavovať najlepšie ako to ide🙂
a viem že po pôrode neviem čo ma čaká zatial si to predstavujem akože v pohode...ako ked som si minulý rok doniesla šteniatko:D / btw. 3 mesiace som chodila ako zombie /:DD
ale tak mne sa nepáči že je mamine ktorá kojiť prostre nemôže alebo len ťažko su dávané také mudre rady...ked to nejde..treba zvoliť to ako to ide a nie depky si myslím🙂

prajem Vám maminy vela mliečka, či už prírodného alebo nie a nech su vaše dietky a aj VY spokojné.
p.s. a nedajte sa znechutiť, kto si neobul vaše topánky, nevie ako sa v nich chodí preto jedným uchom dnu...🙂..

kkristin
6. bře 2012

ja si hlavne myslim ze je uplne odveci cela otazka, ci ma kojenie vyznam.....asi keby nemalo, tak ho priroda nezariadi a ked proste mamicke nejde kojit a ma problem, zase z toho nejdeme robit z toho dramu....stava sa
ale samotna otazka mi pride ako uplne zbytocna....

dai
6. bře 2012

@kkristin no, je to taka otazka na pohadanie sa 😀 kojenie je papa a papa ma samozrejme vyznam... ked sa kojit neda, papat dieta musi, tak papa nieco ine 🙂 myslim ze len asi 1% zien nekoji dobrovolne, takze tiez mam pocit ze ta otazka je tu len nato aby rozvirila hladinu...

kkristin
6. bře 2012

mne to pride ako ked niekto nevie o com debatovat a nudi sa tak vymysli temu, len aby proste bola 🙂

kafulienka
6. bře 2012

ahojte,

ja len pridavam moj osobny postreh:
obdobie kojenia (kojili sme sa 2,5 roka) patri medzi najkrajsie obdobia mojho zivota :=)

🙂

argyro
6. bře 2012

Nečítala som diskusiu, len zopár príspevkov na tejto strane, chcela by som položiť trošku inú otázku, snáď tu ešte nezaznela - tie, čo kojíte alebo ste kojili, užívate si to? Je to pre vás príjemný fyzický pocit?

dai
6. bře 2012

@argyro ja si skor uzivam to ako je malinky primojkany, je to taky bobacik vtedy, akurat sme teraz dokojili 🙂 je to take pekne ked hladacikuje prso len co si ho chytim na ruky, ako si ma chyti, niekedy pusti bradavky a zahladi sa mi do oci a caka pokial sa na neho usmejem, potom sa usmeje spaet a pije dalej 🙂 to je strasne pekne...
fyzicky je to niekedy prijemne, niekedy menej, podla toho ako silno taha a tak...

dai
6. bře 2012

myslim ale ze toto maminky ktore krmia z flasky babatko v naruci a maju ho primojkane mozu tiez zazit - taky ten pocit prepojenia... 🙂

milankovazuzana
6. bře 2012

@dai a ver, že som to dennodene zažívala, a vzťah a cit alebo to tzv. prepojenie nezávisí od toho, či kojím alebo nie.Prepojenie maminky k babatku vzniká ešte v brušku...

ilonne
6. bře 2012

@dai To si piš, Anežka dělá to samé, přestane pít a kouká na mě a usměje se a pak pokračuje 🙂 .

jancip
6. bře 2012

@ilonne Já jsem na tom asi trochu podobně. Mám 13 dnů po porodu, mléko se mi udělalo až doma, ale malej ho neumí vysát (jde to těžko i elek. odsávačkou na maximální výkon). Snažím se, aby měl moje mléko, když není dostatek, přikrmím ho. Je to ale hodně časově náročné. Ještě v porodnici jsem to obrečela, že to neumím. Sestřičky mě uklidňovaly, že se to může ještě spravit, že někomu se dělá dostatek mléka klidně až po 10 dnech, a že i kdyby ne, tak se přece svět nezboří, že mám být hlavně psychicky v pohodě. Teprve až teď, co se o to zajímám, tak zjišťuji, kolik kamarádek s tím mělo problém a to by se řeklo taková běžná přirozená věc.

zuzana76
6. bře 2012

tema bola zalozena v januari 2008 a zakladatelku poznam, nie je hadavy typ, takze otazka nebola zalozena za tymto ucelom, skor preto, pretoze sama mala problemy s dojcenim a asi sa tym trapila a chcela ukludnenie, ze ked to nejde, tak to proste nejde.

Ja si myslim, ze vzdy budu 2 opozicie, jedna co bude dojcenie vychvalovat - tie co dojcia a druha, co dojceniu nepripisuje nejaky vyznam a ide taktikou, ked to nejde , tak to nejde. Ja si myslim,ze zdravy je stred, urobit pre svoje babatko maximum, poziadat v pripade problemov o radu skusenu laktacnu poradkynu, ktora mamicku aj babatko navstivi, aj niekolkokrat, ked je to nutne. Vysvetli, ukaze. Ked zlyhaju vsetky prostriedky, tak proste mame tu nakoniec UM. To je ako s porodom, jedna porodi za hodinu, ledva dobehne do porodnice a druha sa trapi niekolko dni a nakoniec skonci pod skalpelom.

Pre mna osobne su chvile s dojciacim sa dietatkom tie najkrajsie, ovoniavat jeho von, sleovat ako saje, alebo zaspat s nim v objati. Nepoznam pocit krmit dieta z flasky, mzono je podobny, preto nemzoem porovnavat. Osobne , ked som mala problemy s dojcenim, tak som sa az triasla strachom podat dietatu flasu , z vlastnej skusenosti viem povedat, ze dojcenie zlyhava najma vtedy, ked mamicka nema dostatok informacii o dojceni, mna informovali v nemocnici, ze dojcit raz za 3 hodiny, tak dakujem pekne za taku radu a potom som sa s prvym dietatom zbytocne stresovala, ze place od hladu, az po asi 3tyzdnoch som prisla intuitivne na system ekologickeho dojcenia a dojcenia podla poziadaviek dietatka.

kacab
6. bře 2012

@jancip hele já nebyla schopná odstříkat nijak více než pár ml mléka a přitom děti jsem kojila plně a dlouho. To že to nevezme odsávačka neznamená, že tam to mléko není... stála by za pokus i laktační poradkyně, za mě platila tuším 3návštěvy zdravotní pojišťovna a přijela až ke švagrový domů.... třeba má malé jen špatný nátist, musí mít dvorec hodně v pusince.. a když to nedopadne, tak správný přístup, svět se neboří, obzvlášť pokud jsi udělala maximum!!! držím pěsti!

simika23
6. bře 2012

ja kojím už skoro 9 mesiacov a som na to hrdá 🙂 začiatky boli tiež tažké,malá sa nevedela prisať, bola som z toho uplne zufala,pomohli mi klobučiky nakoniec som si povedala dost klobucikom a po 2 tyzdnoch sa pekne prisala proste sa to naucila takze to netreba urcite vzdavat. 🙂

zuzana76
6. bře 2012

ani mne neislo nikdy poriadne odsat mlieko, a urcite tam bolo.

simika23
6. bře 2012

@kacab ani mne nikdy neslo odsat a ani nejde akojim stale

ilonne
6. bře 2012

@jancip Taky jsem za laktační poradkyni. Já jí taky volala, jedna mě teda dostala, protože mi akorát vykládala, co všechno dělám špatně a jak hrozný vliv to bude mít na malou a pak si řekla 800,-Kč za návštěvu. Druhý sice byla skvělá, ale zase nejezdila ke klientkám. Ale byla úžasná, dokonce mi vysvětlila, že když to nejde, tak bude pít z fašky a hlady neumře. Takže určo bych jí zavolala.