Má kojenie naozaj význam?

susik77
21. led 2008

Ahojte, teraz je velka propaganda okolo kojenia, ale ako pocuvam zo vsetkych stran, tak nie je velky rozdiel v zdravi kojenych a nekojenych deti.
Minule som citala, ze sa robil vyskum aj ci kojenie chrani proti obezite a alergiam a ukazalo sa ze nie...
Pride mi trochu zbytocne sa stresovat, ked ma niekto s kojenim problemy a ked ma z toho depresie, ze nemoze kojit...
My sme kojili plne do 6.tyzdna, s 1-dokrmov.asi do 4-teho mesiaca a teraz uz asi 2-3x dokrmujem, mala je uz velky hlados. 😎
Zatial sme mali len nadchu, inak sme chori neboli.
Co si o tom myslite?

schatzilein
30. srp 2009

presne tak. Minule som pozerala jednu reportaz o zivotnych podmienkach v JAR a ukazovali tam jednu zenu zo slumu spominajuc jej problemy s malymi detmi...ony tie zeny tam maju skutocne problemy, nie ako my.

annag
30. srp 2009

radka.m

nenadávaš mne 🙂 ,až taká múdra nie som 😅, len som sem vložila výňatok, ktorého zdroj uvádzam v závere, asi si to prehliadla 😎 . Vložila som to preto,lebo títo ľudia si myslia čosi iné než tu bolo prezentované niektorými mamičkami, to sa nesmie ? Mojou úlohou je pomáhať mamičkám, ktoré dojčiť chcú a význam dojčenia si uvedomujú, diskutovať o význame dojčenia nebudem, ja jeho význam poznám a mamičky, ktoré chcú si o význame dojčenia isto dokážu nájsť množstvo informácií

takže s kým že to diskutuješ a komu nadávaš, že je blbý:

Dokument o dojčení - šatndardné odporúčania pre RU o výžive dojčiat a batoliat, vznikol, bol vypracovaný a odsúhlasený:

citujem:
EUNUTNET (Európska sieť pre verejné zdravie a výživu: sieť, monitorovanie, intervencie a školenia) je projekt financovaný Európskou komisiou (SPC 2003320), koordinuje ho Agneta Yngve, Jednotka preventívnej výživy, Oddelenie biovied, Karolinska Institute. V projekte sa spojili európski vedci a experti na verejné zdravie s cieľom zabezpečiť okrem iného rozvoj a uplatňovanie udržateľného, na dôkazoch založeného a súvislého vzdelávania a stratégie podpory v oblasti výživy a telesnej aktivity. V rámci projektu EUNUTNET vytvorila pracovná skupina koordinovana Adrianom Cattaneom, z Jednotky pre výskum zdravotníckych služieb a medzinárodné zdravie, Inštitút pre zdravie dieťaťa IRCCS Burlo Garofolo tieto štandardné odporúčania pre výživu dojčiat a batoliat. Vznikli na základe rozsiahleho prehľadu výskumných dôkazov a mnohých konzultácií na doplnenie dokumentu Koncept činností: Ochrana, presadzovanie a podpora dojčenia v Európe (projekt SPC 2002359 financovaný Európskou komisiou). Tieto odporúčania budú predložené príslušným národným asociáciám, organizáciám a vládnym orgánom ako smernica pre odbornú prax v Európe. Odporúčania sformulovali v období medzi marcom 2005 až júnom 2006:

· Adriano Cattaneo, epidemiológ, Jednotka pre výskum zdravotníckych služieb a medzinárodné zdravie, Centrum pre zdravie matky a dieťaťa spolupracujúce so Svetovou zdravotníckou organizáciou, Inštitút pre zdravie dieťaťa IRCCS Burlo Garofolo Via dei Burlo 1, 34123 Trieste, Italy. Telefón: +39 040 322 0379; Fax: +39 040 322 4702; E-mail: cattaneo@burlo.trieste.it;a

· Maureen Fallon, pôrodná asistentka, Národná koordinátorka pre dojčenie, Oddelenie pre zdravie a deti, Dublin, Írsko;

· Gabriele Kewitz, pediater a laktačný konzultant (IBCLC), Služby verejného zdravotníctva pre deti a mladých ľudí, Berlín, Nemecko; prezident, Európska asociácia laktačných konzultantov

· Krystyna Mikiel-Kostyra, pediater, Oddelenie verejného zdravia, Inštitút pre matku a dieťa, Varšava, Poľsko

· Aileen Robertson, odborník na výživu pre verejné zdravie, SUHR´S University College, Kodaň, Dánsko;

za súčasnej konzultácie s vedcami a expertmi na verejné zdravie, ktorí sú zahrnutí v projekte EUNUTNET.

Posúdili ich:

· Genevieve Becker, Medzinárodná asociácia laktačných konzultantov (ILCA);

· Lida Lhotska, Medzinárodná sieť aktivít v oblasti detskej výživy (IBFAN);

· Elizabeth Hormann, Európska asociácia laktačných konzultantov (VELB);

· Amal Omer-Salim, Elisabeth Kylberg, Clara Aarts, Kerstin Hedberg-Nykvist, Svetová aliancia pre dojčenie (WABA);

· Mary J. Renfrew, profesorka starostlivosti o zdravie matky a dieťaťa, Jednotka výskumu o matke a dieťati, University of York, Veľká Británia;

· Anthony F. Williams, docent a konzultant pre pediatriu, St George's, University of London, Veľká Británia;

ktorí poskytli množstvo užitočných návrhov ako dokument zlepšiť.

Doposiaľ ich odsúhlasili:

· Európska asociácia pre perinatálnu medicínu

· Európska koalícia pre rakovinu prsníka;

· Európske asociácie federácie zdravotných sestier;

· Európska asociácia laktačných konzultantov;

· Európska asociácia pôrodných asistentiek;

· Federácia európskych spoločností pre výživu;

· Medzinárodná sieť aktivít v oblasti detskej výživy, Europe;

· Medzinárodná konfederácia pôrodných asistentiek;

· Medzinárodný výbor zdravotných sestier;

· Medzinárodná pediatrická asociácia;

· Únia národných európskych pediatrických spoločností a asociácií;

· Svetová aliancia pre dojčenie;

· Regionálny úrad Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu.

Abstrakt

Tieto odporúčania o najvhodnejšom postupe výživy dojčiat a detí, boli vypracované v rámci projektu EUNUTNET (Európska sieť pre verejné zdravie a výživu: sieť, monitorovanie, intervencie a školenia) financovaného Európskou komisiou s cieľom doplniť Koncept činností, ochrana, presadzovanie a podpora dojčenia v Európe, výsledku predchádzajúceho projektu financovaného Európskou komisiou. Spoločne prijatý súbor európskych odporúčaní má mnoho výhod: zdravotníci pracujúci v rozličných krajinách nebudú musieť zmeniť spôsob práce, zdroje bude možné vzájomne využívať, najmä pri plánovaní, výučbe a výskume; pre zber údajov a vyhodnocovanie programov bude vytvorená spoločná základňa, umožní sa harmonizácia a pomôže to pri uplatňovaní kódexu o marketingu. Tieto odporúčania sú založené na veľkom množstve dôkazov, ktoré publikovali výbory Organizácie spojených národov, vlády, výskumníci, profesionálne združenia a mimovládne organizácie. Do úvahy sa takisto vzal Dohovor o právach detí, ktorý v článku 24 uvádza dôležitú úlohu dojčenia pre zabezpečenie práva dieťaťa na najlepší možný zdravotný stav. Odporúčania pozostávajú zo smerníc pre bežnú prax, ktoré sú organizované v zmysle životného cyklu: pred tehotenstvom, počas tehotenstva, počas pôrodu, v prvých dňoch života, v prvom mesiaci, medzi prvým a šiestym mesiacom, po šiestich mesiacoch. Odporúčania sú zakončené štyrmi dodatkami. Tieto predstavujú smernice o štandardnej podpore a riešia situácie, v ktorých môže byť dojčenie kontraindikované, riziká rozhodnutia nedojčiť a bezpečné alternatívne spôsoby výživy. Tieto odporúčania budú poskytnuté príslušným národným združeniam, organizáciám a vládnym útvarom ako návod pre profesuibálnu prax v rámci Európy. Odporúčania už boli schválené mnohými európskymi a medzinárodnými profesionálnymi organizáciami, príslušnými mimovládnymi organizáciami a Regionálnym úradom Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu.

koniec citátu

annag
30. srp 2009

schatzilein

- vieš, ako laktačná poradkyňa som ešte nikdy neziinkasovala ani cent 😉 🙂

- nikdy som žiadnej mamičke nevyčítala, že nedojčí a takisto som žiadnu nikdy neodsúdila , naopak, často ma oslovujú mamičky , čo nedojčia a spolu riešime ich problémy

- inak si myslím, že sa zbytočne vytáčate 🙂 , uviedla som tam výňatok RIZÍK a nevýhod, ktoré ROZHODNUTIE nedojčiť so sebou prináša

citujem:
Dokument nezahŕňa vedecky podložené výhody dojčenia z 3 dôvodov:

· Po prvé preto, že dojčenie je prirodzený a pre ľudí špecifický spôsob výživy dojčiat a batoliat, preto dôkazy v tejto oblasti nie sú potrebné.

· Po druhé preto, že „výlučné dojčenie je referenčným, normatívnym modelom, podľa ktorého by mali porovnávať všetky alternatívne metódy výživy, s ohľadom na posudzovanie rastu zdravia, vývinu a všetkých ostatných krátkodobých aj dlhodobých dôsledkov“.4 Preto by bremeno dokazovania toho, že alternatívne spôsoby výživy dojčiat a baliat sú lepšie alebo ekvivalentné, malo spadať na tých, ktorí tieto alternatívy navrhujú.

· Po tretie, pretože výhody dojčenia sú už dobre známe a informácie o nich sú ľahko dostupné v množstve odborných časopisov a v mnohých dokumentoch o postupoch.

koniec citátu

sirinka
30. srp 2009

inac pre mna ma kojenie skutocne velky vyznam...za jedno podla mojho svedomia som spokojnejsia, ked moje princeznicky dostavaju mliecko odo mna a nie kravske upravovane a za druhe ja skutocne mam taky zvlastny prijemny pocit, ked sa ku mne tulia a cickaju... aj ked to nedokazem az tak dobre porovnat s podavanim flasky, lebo klarke som iba prvy mesiac davala flaskou moje odsate MM obcas...
pre mna je kojenie velmi dolezite a som stastna, ze nemam ziadne problemy a ide to ako po masle...

annag mozno ta a mozno aj mna niekto nazve fanatikom do dojcenia... nevadi...s tym sa da zit... 😉

radka.m.
30. srp 2009

annag-nenapsala jsem,že jsi blbá,ale že jsi napsala blbost,nebo spíše opsala,to už jsou fakt chabé důvody uvádět,že nevýhodou pro matku je nakupování flašek,dudlíků,saviček,voda...pokud se některá z nás rozhodne být matkou,tak přece musíme počítat s tím,že nás to taky bude stát spoustu peněz,nejenom lahve,dudlíky,ale oblečení,pleny...a jinak,i když jsem rok kojila,pro mne nevýhoda fakt nebyla,když jsem kupovala dudlíky,lahve na čaj,já jsem se v tom vyžívala,protože trh je v součastné době fakt ohromný a nakupování těchto věcí mně fakt baví,nehledě na to,že zase tolik korun to nestojí,a jinak,ohledně tvé práce-pomáhat maminkám-je laktační poradkyně a laktační poradkyně,znám jich spousty,které to maminám nevnucují a podávají daleko jiným způsobem,než ty,a to pak má daleko lepší účel,než vnucovat,kojit za každou cenu a odsuzovat UM,nebo ty,které se už z jakkéhokoliv důvodu rozhodli nekojt,občas by jsi se měla nad tvými příspěvky fakt zamyslet,rady míněné ke kojení jistě od tebe pomohou hodně maminám,ale jakmile dojde k nekojení,nebo UM,tak se z tebe stává fanatička a mnoho mamin svými výroky zranuješ,jinak k tvým článkům,co tu uveřejnuješ,je jasné,že takovýchto studií a publikací je mnoho a rozdílné a ty si vždy přihodíš ty,které se tobě zrovna hodí,přece tady nebudeš psát o negativech,nebo něčem podobném 😎 😎 😎

buffinko
30. srp 2009

v nasej teme sme ako mamicky-prvorodicky pred par mesiacmi velmi vyuzili rady annyg a teda musim povedat, ze vazne nikoho nasilu nenahovarala na kojenie 😀 niektore kojit z roznych dovodov prestali skor-neskor, ich rozhodnutie a nikto - a ani anna - netvrdil a netvrdi, ze su horsie matky ako ine...

pre mna je kojenie velmi pohodlny sposob nasytenia dietata, vyhovuje nam to obom. ale v dnesnej dobe je UM velmi kvalitne, takze myslim, ze je na kazdej matke ako sa rozhodne. ale myslim, ze kojenie ako sposob vyzivy je u ludi prirodzeny - ine cicavce tiez predsa "koja" svoje mladata...

jaja257
30. srp 2009

O kojeni som si uz precitala vela, nechcem teraz do nikoho rypat, ale chcem vyjadrit svoj nazor. Nekojim, nemala som mlieko. No ak nekojim umelo, potom co robim? Dieta je v naruci, saje mlieko, ktore mu podava moja ruka, je ku mne pritulene ako pocas ozajstneho kojenia. Tak naozaj nekojim?

Po dalsie, vela fiancii na UM a potreby k Um. Lenze kvalitne materske mlieko= kvalitna strava matky a to sa rovna zvysene financie. ALebo sa mylim?

Dalsia vec deti na UM su menej inteligentne. A preco? Nezavisi azda vyska IQ od genetiky? Azda sa materskym mliekom da nacerpat vyska intelektu? No neviem neviem.

Imunita je tiez zaujimava, ja som bola kojena 2 roky a ziadnu nemam. Som astmatik, alergik a uzivam lieky na zvysenie imunity. A teraz otazka, aku imunitu moze moje mlieko poskytnut babatku, ked ju sama nemam?

A to su veci ktore ma stvu najviac, ked mi ich niekto vmietne medzi oci potom co poviem ze nekojim. Tolko moj nazor.

soanpe
30. srp 2009

jaja
a ted si na to kápla 😉
kvalitní MM=kvalitní strava=větší výdaje 🙂
tleskám

mirela
30. srp 2009

myslim si, ze kvalitna strava by sa mala konzumovat ci dojcime alebo nedojcime 😖

levik82
30. srp 2009

ja stale este kojim a som jednoznacnym zastancom kojenia. a anna mi velmi pomohla v mojich zaciatkoch a pri problemoch - a to neraz. a pokial viem nikdy neodsudila nikoho preto ze prestal kojit. len sa snazi pomoct tam kde radu pytaju alebo vidi zepomoct vie. ved to je pekne ci? 😉

jaja jasne ze ked babo drzis v naruci a davas mu pit z flasky si mu tiez nablizku. ale s tym ked ti je prisate na prsniku a papa tvoje mliecko sa to myslim neda porovnat. bohuzial, moj nazor je taky a nic mi ho nezmeni.

a co sa tyka imunity a protilatok... tym ze napr. mamicka ktora koji prekona nejaku chorobu tak tie protilatky automaticky ma aj babo, takze ak sa ono stretne s tou chorobou uz zareaguje inak ako keby ho nemalo. myslim ze netreba viac dodat a to hovori za vsetko. cokolvek mamicka uz prekonala a jej organizmus sa s tym stretol = rozpozna to aj organizmus babätka 😉

levik82
30. srp 2009

a este co sa tyka tej vyvazenej stravy pre kvalitu mliecka. tak ja nijak nepocitujem zvysene naklady na moju stravu aby som mala kvalitne mliecko. stravujem sa normalne ako aj predtym. neriesim to a vsteko je v pohode. praveze mi pride prirodzene kojit ked mi priroda dala tu moznost. je to ten najprirodzenejsi sposob aky si len viem predstavit. inak by to priroda snad nebola vymyslela ci? 😉

denduska
30. srp 2009

sirinka, hovoril to nedavno, asi pred par mesiacmi nejaky prof.gynekolog-onkolog v telke...bohuzial meno si nepamatam...citoval to z jednej studie, ktora bola robena retrospektivne u zien so zmenami v prsniku. juuj, keby som si pamatala, netusim kto to bol..bol taky starsi, sivy, tusim mal okuliare 😅 nieco na tom urcite je, lebo pri vsetkych nadoroch "zenskych" veci, je na prvom mieste ako risk faktor - nekojila, nerodila... ale to cislo prekvapilo aj mna..ze 0% 😕

kristies
30. srp 2009

Ahojte, este ku kojeniu tolko, keby nebolo UM, snazime sa kojit uplne vsetky a prezijeme to. 😀 Ale ked niekedy pozeram spravy a pocujem, ze velke spolocnosti, ktore vyrabaju aj UM a snazia sa ho presadit aj v rozvojovych krajinach, konkretne v Afrike a robia tam velke kampane a presviedcaju nevzdelanych ludi aby presli na UM, tak mi je jasne, ze zisk je zisk. Este aj z tych chudobnejsich nieco vytazit. Velmi sa im to nedarilo. Nakoniec sa v tych krajinach zdvihla obrovska kampan proti tomu UM, ale to bol uz iny dlhy pribeh. 😉

lienka43
30. srp 2009

Ja len nechapem ci vas obcas nenapadlo ze niektore zeny velmi chceli kojit ale bohuzial to neslo kvoli zdravotnym problemom????????????? Ja poznam hrozne vela zien, som jedna z nich a som rada ze to umele mlieko na trhu je pretoze neviem co by jedla moja dcera.

jituskak
30. srp 2009

nezlobte se na mě, ale vy "zastánkyně přes mrtvoly" nenapadlo vás, že tím výpisem rizik a nevýhod ubližujete těm, který moc kojit chtěly,a le prostě nemohly? z jakýhokoliv důvodu. i psychika je důvod... to je prostě síla. proč rovnou nenapíšete nekojení=nemocné, neštastné dítě!!! nemám slov...

pammy
30. srp 2009

Pre Radku:

Na MK som uz urcity cas, aj ked nie velmi dlho, ale ked porovnavam Tvoje prispevky a prispevky Annag, nejako sa mi este nepodarilo najst prispevok, kde by Annag niekoho ranila... zato v Tvojich ano, napriklad ked sa navazas prave do nej.
Nechapem, co proti nej stale mas.... vsak ona pomohla a pomaha tolkym mamickam.... ma temu, ktora bola zalozena, aby sme jej mohli vyjadrit nasu vdaku... ty mas kde taku temu? nie je to len slepa zavist? mas 4 deti, urcite vela skusenosti, tak sa skus s nimi podelit, namiesto toho, aby si ju neustale osocovala....

Vacsinou sa do ziadnych zabomysich 'vojen' nestaram, ale teraz mi to uz nedalo, a chcem sa jej zastat. Ona Tvoje poznamky asi velmi neriesi... ale ani nema na to cas, kedze je jej asi prednejsie odpovedat kazdy den mamickam, ktore naliehavo ziadaju o jej radu....

Ospravedlnujem sa, ze som odbocila od temy...

soanpe
30. srp 2009

kristies
já jsem někde zahlídla článek o tom,že firma xy zabívající se výrobou koj.výživy a UM ctěla věnovat poměrně velký fin.obnos na pomoc při získávání pitné vody a nějaká nadace,která je zásadně proti UM ten finanční dar odmítla.jen tak z principu 😲 😝 takže to mi hlava nebere 😅

annag
30. srp 2009

aj ja poznám hrozne veľa žien , ktoré nemohli dojčiť a dokonca to spolu s nimi prežívam, uviedla som vo svojom príspevku riziká, ktoré prináša ROZHODNUTIE nedojčiť. AK mamička nemôže z x príčin dojčiť (napr. preto, že je v depresii) , tak to nie je rozhodnutie , ale nutnosť a vtedy je UM ako najlepšia možná alternatíva namieste. Dúfam, že sme sa pochopili, ak Vás ten dokument uráža, tak ho dám adminkám vymazať. Nie sme tu predsa na hádanie, ale na to, aby sme si poradili, ak niektorá mamička váha, či chce dojčiť a či to má význam pre ňu a jej dieťa, môže si riziká, ktoré rozhodnutie nedojčiť so sebou prináša nájsť inde. 🙂

jituskak
30. srp 2009

rozhodně se nechci hádat!!! ale ty rizika jsou přece pořád stejný. i když kojit nemůžeš, nebo nechceš. je to těžký téma...

kristies
30. srp 2009

Ahojte, Soanpe, ale iba z takej vody sa da zrejme zarobit UM 😉 a pitna voda je v tych krajinach problem. Chcela som tym iba poukazat, ze by sa nemalo zatracovat to, co je nam prirodzene. Nechcem naozaj nikoho hnevat, opakujem, keby som nemohla kojit, som samozrejme na UM aj ja. Nechcem aby sme sa tu nicili a urazali, sme vsetky na jednej lodi. 😉 Vsetky lubime nase babatka a to je asi to najdolezitejsie.

radka.m.
30. srp 2009

pammy-ale,ale,závust 😕 😕 😕 jenom kvůli tomu,že tady někdo založil tému přímo pro annag?to by muselo být daleko podstatnější věc,než je nějaká téma,abych záviděla,zkus sem hodit n ěco originálnějšího 😎 😎 jinak nevidím,že bych se navážela do annag nějak osobně,ale jen reaguji na její příspěvky,spíše na její opsané citáty,nad tím mi fakt kolikrát zůstává rozum stát,většinou to fakt vyzní,že pokud není dítě dlouhidobě dítě kojeno,tak je prašivé a prolezlé všemi nemocemi,jinak před prací některých laktačních poradkyn smekám,ale opravdu jenom před některýma,oni ty rady jdou podat i jiným způsobem,tak aby poradili a zároven nezranovali nekojící matky,ovšem jsou i některé,kde to zavání fanatismem a to u nekojících na psychice nepřidá,jenom je to dovede zdeptat 😎 😎

soanpe
30. srp 2009

kristies
a ty si myslíš, že v rozvojových zemích nežijí dospělí lidé, kteří tu pitnou vodu potřebují? Nebo se snad pletu a dospělý člověk nepije????

soanpe
30. srp 2009

sama si napsala , že pitná voda je v takových oblastech problém, tak nechápu, proč by firma produkující UM nemohla zasponzorovat vrty studní. je jedno z jakého zdroje jsou ty peníze, hlavní je, že ta oblast bude zásobená vodou.

miluska.h
30. srp 2009

ahojte, neda mi nenapisat do tejto temy... 😉 v prvom rade sa chcem zastat annag. je to nesmierne obetava mamicka, ktora radi ostatnym maminam uplne nezistne a na ukor svojho volneho casu. nemyslim, ze by chcela odsudzovat mamicky, ktore kojit nemozu alebo nechcu.. k tomu tolko...

a co sa tyka mna: uz pocas tehotenstva som si precitala vsetko mozne o dojceni, aby som bola na to pripravena, ked syncek pride na svet. zial uz v porodnici som mala velmi negativne skusenosti so sestrickami, ktore mi vobec nic ku kojeniu neporadili... napriek viacerym problemom (ploche bradavky, syncek sa nevedel prisat inak ako cez klobuciky, malo mliecka, koliky, reflux, odsavanie.....) som robila co som mohla a mliecko mi nakoniec aj tak odislo. samozrejme, ze som musela prikrmovat od dvoch tyzdnov, lebo maly chudol. proste urobila som co sa dalo, ale neslo to. od 7tich tyzdnov je maly len na UM. Aj ked ma to mrzi, vobec si to nevycitam, lebo som urobila maximum a zaroven viem, ze aj v UM, ktore papa je dostatok latok, ktore vytvaraju imunitu.

myslim, ze nie som horsia matka ako tie, ktore koja, to puto medzi mnou a syncekom je podla mna takisto silne ako pri kojenych detoch. Svojho synceka milujem nadovsetko a on to citi aj ked ho krmim flaskou... 😉

bambina
30. srp 2009

Vrátim sa k názvu témy, t.j. význam kojenia: " Kojení se může v životě maminky a dítěte stát jednou z nekrásnějších věcí, kterou společně zažívají. Kojení vymyslela sama příroda k výživě a ochraně novorozenců a proto je to i ten nejpřirozenější způsob, jakým svému miminku podáte tu nejvhodnější, nejvyváženější a pro vás nejdostupnější a nejlevnější stravu."
...viac k tomu asi netreba dodať. Kojenie je úplne prirodzené, dané prírodou, kto môže kojí. Nechápem, čo tu rozoberáte a ďakujem annag za pomoc.

luba142
30. srp 2009

radka neda mi reagovat ta si asi fanaticka nekojenia ze? Mas 4 deti a kojila si vobec aspon chvilu niektore, preco podcenujes pracu laktacnych poradkyn, mozno by si aj ty odcenila keby si chcela kojit a mala by si problem ze ti ma kto pomocttakze tvoje nazory, prepac ale su od veci

kristies
30. srp 2009

Ahoj, Soanpe, ale ano, samozrejme, suhlasim. Ak odmietli financie, zrejme organizacia vedela preco to robi. 😉 V tych krajinach je to naozaj trochu odlisne od nasho standardu a nechcem odbocovat od temy, lebo nas za chvilu asi zrusia 😉, aj ked som mala moznost zit v takej krajine niekolko rokov a som rada, ze som spat. Ak chces mozeme pokracovat inde, kludne aj cez IP. Ja som to naozaj uviedla ako priklad. Vsetko dobre.

mirela
30. srp 2009

takisto mi neda sa nevyjadrit na utocive slova adresovane annag ... nikoho neodsudzuje ze nekoji, pomaha nezistne a ochotne aj nekojacim matkam ... tie, ktore su deprimovane ze z hoc akeho dôvodu kojit nemohli a mrzi ich to, nech neutocia na matky, ktore to stastie maju a vychutnavaju si to ... ak je to pre vas deprimujuce, tak nechodte do temy, ktora vas zranuje ... annag a ostatne maminky za to nemôzu a nepomôzu vam !!!

radka.m.
30. srp 2009

luba-asi se budeš divit,ale kojila jsem všechny své děti 😎 😎 😎 u posledního jsem problémy měla,navštivovala jsem laktační poradkyni u nás v hk a i přesto,že jsem dělala vše,tak jsem nakonec rok odsávala,to bych nejspíš asi nedělala,kdybych byla fanatička nekojení,že??? 😕 😕 😕 ale to neznamená,že budu maminám,co nekojili předhazovat,že jejich děti budou nemocné,jaké je drahé um ,jaké mají velké procento na získání nějaké těžké nemoci...poslední dobou se zjištuje,že právě takovýto postoj některých lp a ligy kojení má právě opačný účinek,než by měl být,upřímně mě je nekojících mamin líto hlavně pro to,jaký psychický nátlak je na ně kvůli kojení vyvíjen 😠

schatzilein
30. srp 2009

Annaq: skus si predstavit, ze z nejakeho dovodu svoje dieta nedojcis. Co by si si potom myslela, keby si musela vsade citat prispevky, ktore tu pises, resp. kopirujes? A este to, co okopirujes...citas si vobec kriticky tie studie? Mas vobec ponatia o statistickom vyhodnocovani dat? Ak sa smiem spytat, ake mas vzdelanie?

Soanpe: pokial viem, su to prave dojcata, ktore zvladaju hnackovite ochorenia horsie ako dospeli. Preto je pre ne kvalitna voda mimoriadne dolezita a tam kde nie je pomoze len to materske mlieko.